Weer bomaanslag Rusland MASTERCLASS Dean krijgt steun Gore in strijd kandidatuurstelling Democaten 5 Boze Bengalezen lynchen piraten Nieuw-Zeelander surft het meest EU-ambtenaar langer in voorarrest Negen miljard mensen in 2300 Pianist Ruben Gonzalez overleden Vlaanderen wil koeterwaals niet ondertekenen Kaukasische activiste blaast zichzelf op in Moskou Heibel in Duitse politiek om verkoop van kernreactoren Regering Slowakije in voortbestaan bedreigd door overlopers coalitie Zelfmoordaanslag op VS-basis Mosul DHAKA - Woedende Bengalezen hebben de afgelopen dagen 28 vermeende piraten gelyncht. Dat heeft de politie van Ban gladesh gisteren bekendgemaakt. De bewoners van de kust in de buurt van de grote havenstad Chittagong maakten vanaf zondag samen met de politie jacht op een groep piraten. Zij zouden volgens afspraak elke ver dachte aan de politie uitleveren, maar waren zo boos dat zij 28 personen van kant maakten. Slechts zes verdachten overleef den de lynchpartij. ANP/RTR WELLINGTON - Nieuw-Zeelanders maken het meest ge bruik van het internet, gevolgd door Nederlanders en Denen. Dat blijkt uit een onderzoek van het internationale onder zoeksbureau Taylor Nelson Sofres waarvan de resultaten gis teren zijn bekendgemaakt. In Nieuw-Zeeland surft 75 procent van de bevolking, in Ne derland 72 procent en in Denemarken 71 procent. Noorwegen en de Verenigde Staten staan op de vierde en vijfde plaats, met respectievelijk 69 procent en 68 procent internetgebruikers. Onderaan de lijst van de 32 landen die aan het onderzoek meededen, staat Bulgarije. Daar maakt slechts 9 procent van de bevolking gebruik van het internet. AP BRUSSEL - De Nederlandse EU-ambtenaar die ervan wordt verdacht geheime informatie over graanprijzen te hebben verkocht, blijft langer in voorarrest. Een woordvoerster van de Brusselse justitie heeft dat gisteren gemeld. De 5 4-j arige man werkte j arenlang voor de afdeling gewassen van het directoraat-generaal landbouw van de Europese Commissie. Hij is half oktober aangehouden op verdenking van een grote fraude. Hij zou handelaren voortijdig hebben getipt over de garantieprijs voor graan die de Europese Com missie wekelijks vaststelt. Handelaren konden met die infor matie nog snel hun voordeel doen. ANP NEW YORK - Rond het j aar 2300 zal de aarde circa negen mil- jard mensen tellen. Dat blijkt uit een rapport van de Verenig de Naties dat gisteren is gepubliceerd. Er leven nu ruim zes miljard mensen op aarde. De onderzoekers zijn er in hun berekeningen van uitgegaan dat vrouwen gemiddeld twee kinderen ter wereld brengen. Kleine afwijkingen van die aanname kunnen leiden tot heel andere cijfers. Als vrouwen gemiddeld 1,85 kinderen barenzal de wereldbe volking afnemen tot 2,3 miljard in 2300. Maar 2,35 kinderen per vrouw leidt dan tot 36 miljard mensen. Als de geboortecij fers blijven als nu, 2,83 kinderen per vrouw, zal de wereldbe volking exploderen. Over 300 jaar zullen er dan zelfs zo'n 134 biljoen mensen zijn. ANP/AFP/DPA HAVANA - Op 84-jarige leeftijd is maandag de Afro-Cubaan- se pianist Ruben Gonzalez overleden, zo heeft het Cubaanse Instituut voor Muziek bevestigd. Met zijn virtuoze toetsen- werk drukte Gonzalez een belangrijke stempel op de reeks al bums met traditionele Cubaanse son -muziek van de Buena Vista Social Club van Compay Segundo die midden jaren ne gentig werd uitgebracht. In 1997 en 2000 verschenen ook twee soloalbums van Gonzalez. AP woensdag 10 december 2003 Schwarzenegger aangeklaagd wegens smaad LOS ANGELES - Rhonda Mil ler die Arnold Schwarzenegger heeft beschuldigd van handtas telijkheden op een filmset, klaagde hem gisteren aan we gens smaad. Volgens Miller heeft Schwarze negger ten onrechte tegen de pers gezegd dat zij een strafblad heeft. Zij eist een schadevergoe- dinS- u Miller, een stuntvrouw, be schuldigt Schwarzenegger van ongewenste intimiteiten bij de opnames van Terminator 2. Zij maakte haar aantijging open baar op de dag voor de gouver neursverkiezingen in Califor nia, die uitliepen op een zege voor Schwarzenegger. Het cam pagneteam van Schwarzeneg- gerverwees de pers daarop naar een website van de rechtbank van Los Angeles, waarop bij het intypen van de naam Rhonda Miller een omvangrijk strafblad verscheen. Advocaten van Miller stellen dat deRhonda Miller op de web site van de rechtbank niet de zelfde vrouw is. Volgens hen heeft het campagneteam van de website gebruik gemaakt om Miller in een slecht daglicht te zetten om haar beschuldiging van seksuele intimidatie in de ogen van het publiek ongeloof waardig te maken. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Een vrouw die vol gens getuigen de weg zocht naar het parlement in Moskou, is gis teren op straat voor een hotel 'ontploft'. Ze sleepte zo vijf mensen mee in de dood en veer tien voorbijgangers raakten ge wond. De politie onderzoekt de toedracht. Mogelijk was een tweede vrouw betrokken bij de ze aanslag. Waarschijnlijk gaat het om een zelfmoordaanslag door een ter rorist uit de Kaukasus. Vrijdag nog vielen 44 doden door een bomexplosie in een trein in zui delijk Rusland. Van de zomer bliezen twee Tsjetsjeense vrou wen zich op bij een popconcert in Moskou ten koste van veer tien levens. In oktober vorig jaar gijzelden 41 met wapens en explosieven beladen Tsjetsjenen het publiek in een theater in Moskou. De af loop door ingrijpen van de orde troepen eiste talrijke slachtof fers. De burgemeester van Moskou, Joeri Loesjkov, is er van over tuigd dat de bom van gisteren te vroeg is ontploft. De daders zouden niet de straat of het ho tel National als doelwit hebben gehad, maar prominente rege ringsgebouwen verderop. In het genoemde hotel vlak bij de plaats waar de bom ontplofte, logeren verschillende leden van een delegatie van de Raad van Europa. Niemand van hen raak te gewond. President Poetin noemde het voorval 'een aanslag op de terri toriale eenheid' van het land. Poetins aanhangers in het par lement wijzen onderhandelin gen met rebellen in de Kaukasi sche deelrepubliek Tsjetsjenië af. Zij behaalden zondag een grote overwinning bij de parle mentsverkiezingen in Rusland. Poetin was vier jaar geleden premier toen Moskou weer troe pen stuurde naar Tsjetsjenië. Dat leidde tot een vluchtelin genstroom van zeker 200.000 mensen en begin 2000 tot de vrijwel totale verwoesting van de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny door Russische troepen. De harde hand waarmee Poetin destijds een einde wilde maken aan de rebellie en de anarchie in Tsjetsjenië heeft evenwel stabi lisatie noch vrede gebracht. De tegenstellingen zijn verder ver scherpt. ANP/DPA BRUSSEL - De taalstrijd heeft zich in België weer doen voelen. De regering van de deelstaat Vlaanderen heeft een wetstekst van de nationale overheid per kerende post teruggestuurd, omdat de Nederlandse vertaling abominabel was. „De zware ingevallen zitten te paard tussen de verschillende bevoegdheidsniveaus", luidt een van de kromme zinnen in een wet over veiligheid in de chemische industrie. De Vlaam se minister van Milieu Sannen zei gisteren in dagblad De Stan daard dat zijn ambtenaren de tekstpas begrepen, toen ze de originele Franse versie hadden gezien. ANP Een militair stuurt een cameraploeg weg van de plek waar een Kaukasische vrouw zichzelf opblies. foto SergejTsjirikov/EPA hoe meer u belt hoe lager het tarief elk half jaar gratis een Automatisch Abonnements Advies u betaalt alleen voor wat u belt Ga nu snel naar: Leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v lull operational lease, 48 mnd. en LOUWMVWBW*» 20.000 km p.|. excl. BTW en brandstol. CeOJlculeerd meL 75% T/Wf/XT A no daim. Prijs ind BTW. exd. kosten rijklaar maken c-n veiwiidefingsbijdrage Brand- PtT) Cl T f)T i\ stofverbruik vaneert van 7,21/100km (15.9 km/L) tot 10,8 L/IOOkm (9,3 km/L), CO? 191- 259 gr/km. Wijzigingen voorbehouden Oistr Louwman k Parqui B.V 'n Wereld van vertrouwen Toyota Previa. Vanaf 36.190,-/€680,- per maand. Vergelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. 'Full size' op weg naar de top! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op~www.toyota.nl Advertentie door Wierd Puk BERLIJN - Een 'politieke kern splitsing' en het 'einde van een mannenvriendschap'. De Duit se pers put zich uit in metaforen om de bekoelde verhouding tus sen bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) en zijn coalitie partner Joscha Fischer (Groe nen) te omschrijven. De twee zouden grote ruzie hebben over Schröders wens om nucleaire installaties aan het buitenland te verkopen. Met name de voorgenomen ver koop aan China van de stilge legde plutoniumfabriek bij Ha- nau is bij de Groenen, en volgens Duitse media ook bij Groenen- leider en minister van Buiten landse Zaken Fischer, in het verkeerde keelgat geschoten. Fischer was er notabene zelf twaalf jaar geleden als Milieu minister van de deelstaat Hes sen voor verantwoordelijk dat de opwerkingsfabriek nooit in gebruik werd genomen. Peking is bereid voor de installatie vijf tig miljoen euro te betalen. Van daag vergadert de Bondsdag, op aandringen van de liberale op positiepartij FDP, over de kwestie. De kritiek van de Groenen is deels principieel, deels wordt Schroder verweten tijdens zijn bezoek aan China, vorige week, te eigenmachtig te hebben op getreden. Schroder kondigde zijn toestemming voor de ver koop aan, kennelijk zonder overleg met zijn achterban en met Fischer. Joschka Fischer zou over een 'communica tieramp' hebben gesproken. Ook binnen Schröders eigen SPD heerst ontstemming over het 'imperiale' optreden van de kanselier. Omdat de rood-groene regering zich erop laat voorstaan de hui dige negentien atoomfabrieken op den duur te sluiten, is het vol gens critici uit de rijen van de oude milieu-partij ongepast om nucleair materiaal naar het bui tenland door te verkopen. ,,De kanselier voert geen coalitie met zichzelf, maar met ons", meende Groenen-chef Reinhard Bütikofer. „En dat mag ook wel eens tot uitdrukking komen." Criciti vrezen bovendien dat China de opwerkingsfabriek voor militaire doeleinden zal aanwenden. Gisteren verzeker de Franz Müntefering, de SPD- fractievoorzitter in de Bonds dag, dat de Chinezen garanties geven dat dit niet het geval zal zijn. GPD doorRuna Hellinga BRATISLAVA - De regering van de Slowaakse premier Dzurin- da is in ernstige moeilijkheden gekomen, doordat zeven parle mentsleden van zijn Slowaakse Democratische en Christelijke Unie (SDKU) naar de oppositie zijn overgestapt. Zij vinden dat de premier ondemocratisch op treedt. De regering geniet nu nog slechts de steun van 68 van de 150 parlementsleden. De dissidenten worden aange voerd door de voormalige mi nistervan Defensie Ivan Simko. Hij werd eind september door Dzurinda als minister ontsla gen, omdat hij zich verzette te gen ontslag van het hoofd van het Nationale Veiligheids dienst. Kort daarop verloor werd Simko ook zijn positie als vice-voorzitter van de SDKU. Volgens Simko heeft hij de afge lopen maanden tevergeefs ge probeerd binnen de SDKU een einde te maken aan de 'despoti sche besluitvorming' en de machtsbeluste politiek' van Dzurinda. Simko stichtte vori ge maand nog met een aantal medestanders het Vrijheids platform, dat zich ten doel stel de de SDKU te hervormen. Vori ge week besloot hij echter uit de partij te stappen. Dat gebeurde na een vruchteloos gesprek met de premier. De Slowaakse oppositie onder steunt Simko's kritiek. Volgens oppositieleider Robert Fico van de Smer-partij maakt Dzurinda zich geregeld schuldig aan cli- entèlepolitiek. Zo zou de pre mier de stad Poprad een nieuw stadion hebben beloofd, in ruil voor politieke steun van de bur gemeester, die als onafhanke lijk lid in het parlement zit. Ook zou de premier ambassadeurs baantjes beloven om politieke steun te kopen. De problemen binnen de coali tie komen op een zeer ongunstig ogenblik. Binnenkort moet er worden gestemd over een om streden begroting waarin fors bezuinigd wordt. Bovendien wil de Slowaakse regering er in de maanden voor het EU-lidmaat- schap nog een ingrijpend her vormingspakket doorheen drukken. GPD door Patrick Ingwersen MOSUL - De Amerikaanse be zettingsmacht is gisteren in Irak het doelwit geweest van een zelfmoordaanslag. Een man be roofde zichzelf van het leven door een auto vol explosieven vlakbij tientallen Amerikaanse militairen op te blazen. Er vielen bijna zestig gewonden bij de aanslag in Tall Afar ten wes ten van het Noord-Iraakse Mo sul. Tot dusverre waren het vesti gingen van de Verenigde Naties, de Iraakse politie, de Italiaanse militairen in Irak, kantoren van hulporganisaties of buitenland se ambassades die zelfmoord aanslagen te verduren kregen. De schroom om de zwaar bewa pende en zichzelf behoedzaam beveiligende Amerikanen met zelfmoordaanslagen te belagen is sinds gisteren kennelijk ver dwenen. De Amerikanen worden door gaans, zoals pas nog enkele ma len in en rond Mosul, van enige afstand bestookt met vuurwa pens en projectielen zoals gra naten. Voorts ontploffen langs de weg geregeld bommen die van een afstand tot ontploffing worden gebracht. De aanslag heeft de vrees veroorzaakt dat de volgende keer de zelfmoor denaars wel veel doden veroor zaken onder de Amerikanen in Irak. De aanslag heeft in ieder geval de Japanse regering er niet van weerhouden voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog een strijdmacht van enige omvang naar het buitenland te sturen. Tokio besloot gisteren zeshon derd soldaten voor de wederop bouw van Irak naar dat land te sturen. Ze worden er half de cember verwacht. ANP/DPA/AFP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De strijd van Howard Dean om de Democra tische presidentskandidatuur in de VS heeft gisteren een flin ke oppepper gekregen. Voorma lig vice-president Al Gore heeft zijn steun voor Dean aangekon digd. De steun van Gore vergroot vol gens politiek analisten de kan sen van koploper Dean, met name bij het kader van de De mocratische partij, dat twijfelt of de oud-gouverneur van Ver- mont wel gematigd genoeg is om het Amerikaanse electoraat bi'eed aan te spreken. Howax-d Dean is de enige die ge wone Democraten weet te en thousiasmeren en die inzake Irak een 'juiste afweging' heeft gemaakt, zei Gore gisteren op een bijeenkomst in New York. V oorverkiezingen Begin november worden in de VS presidentsverkiezingen ge houden. Dat president Geoi'ge Bush opnieuw de kandidaat is voor de Republikeinse partij, staat al vast. Maar bij de Demo craten zijn negen kandidaten in de i-ace. De komende maanden woi'dt via voorverkiezingen be paald wie het uiteindelijk mag opnemen tegen Bush. Howard Dean ligt in de opinie peilingen op kop, ook in de sta ten Iowa en New Hampshire die in januari als eex-ste een voorse- lectie houden. Dean heeft bo vendien het meeste geld in kas en heeft onlangs de steun gekre gen van twee belangx-ijke vak bonden in de VS. Desondanks wordt hij nog steeds gezien als een 'te links' buitenbeentje, dat vooral populair zou zijn gewor den door zijn verbale verzet te gen de oorlog in Ix-ak. Aangenomen woi'dt dat Gox-e dit tijdstip, ruim een maand voor de eex-ste voorvex-kiezingen, heeft gekozen om de discussie over wie de beste kandidaat is een wellicht beslissende wending te geven. „Deze natie kan zich niet nog vier jaar Bush veroorloven. We hebben niet cle luxe van een onderling gevecht, dat schade lijk is voor onze kans om geko zen te worden door het Ameri kaanse volk", zei Gore gisteren. Gore, die het Witte Huis in 2000 bijna wist te veroveren, krijgt veel respect in zijn partij. Hij kreeg drie jaar geleden meer stemmen dan Bush, maar de huidige px-esident had meer kiesmannen toen de overwin ning in de staat Florida na een juridische strijd door het Hoog gerechtshof aan hem wex-d toe gewezen. Een jaar geleden be sloot Gore zich niet opnieuw te kandideren. Hij werkt nu voor een bedrijf in financiële dienst verlening en geeft les. GPD Bestellen kan ook via 0800 - 0105 of www.kpn.com Vraag tn de winkel naar de voorwaarden. I-mode en het i-mode logo 2ijn m registreerde merken van NTT DoCoMo Ine in Japan en andere landen. Al Gore (1) samen met Howard Dean op het podium van een New Yorks theater, foto Stan Honda/EPA Advertentie NEC N223i 2 maanden gratis FlexiBel abonnement 2 maanden gratis i-mode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5