Kerkscheuring is te voorkomen PZC PZC Bulgarije exporteert misdaad Mensen bepalen succes van dorp Ruim 13.000 handtekeningen tegen fusie Bezwaarden in Zeeland hopen op uitweg via federatie Japanse leger vertrekt op oorlogssterkte naar Irak voor vredesmissie 10 december 1953 te gast woensdag 10 december 2003 van onze redactie binnenland Het hervormde synodebe- stuur heeft gisteren ruim 13.000 petities in ontvangst ge nomen tegen de voorgenomen kerkfusie van hervormden, ge reformeerden en lutheranen. De synodes van de drie kerken besluiten vrijdag definitief of de vereniging doorgaat. De actie was een initiatief van twee hervormden uit Putten. In de petitie, die verspreid is via de website www.sowinfo.nl, wordt de hervormde synode opgeroepen om te besluiten 'dat het proces op deze wijze niet door kan gaan'. De kerkfu sie zal gepaard gaan met een scheuring, zo wordt gewaar schuwd. „Er zullen scheuren lopen dwars door gezinnen, kerk banken, verenigingen, zon dagsscholen, bijbelclubs enz." De initiatiefnemers wilden aan de vooravond van de met span ning tegemoet geziene histori sche synodebesluiten gewone kerkleden in de gelegenheid stellen om hun mening ken baar te maken. „Kerkenraden hebben zich mogen uitspreken, maar wij als gemeenteleden niet", zo melden ze in de peti tie. ANP door Harmen van der Werf Een scheuring binnen de nieuw te vormen Protes tantse Kerk in Nederland is te voorkomen. J. Joppe, predikant van de gereformeerde bondsge- meente binnen de Nederlandse Hervormde Kerk in Sirjans- land, is daarvan overtuigd. Vrij dag beslissen de landelijke ver gaderingen van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Evange lisch Lutherse Kerk over de een wording. Vooral binnen de behoudende gereformeerde bondsgemeen- ten leven bezwaren tegen de voorgenomen fusie. Het groot ste struikelblok is de nieuwe kerkleer van de Protestantse Kerk in Nederland (PKiN), waarin elementen zijn opgeno men van de Lutherse geloofsbe lijdenis. Zo is het volgens de Lu theranen 'heilsnoodzakelijk' dat iemand gedoopt is, anders kan die niet worden behouden. Volgens de Lutherse belijdenis kunnen mensen ook van het ge loof afvallen. „In onze leer kan een kind van God nooit meer af vallen", aldus Joppe. „De Heer houdt die altijd vast." Een ander bezwaar is dat de PKiN de mogelijkheid wil bie den een homohuwelijk in te ze genen. In de Hervormde Kerk worden al homohuwelijken in gezegend, maar dat is kerkorde- lijk onwettig. „En dat is een es sentieel verschil", stelt de Sirjanslandse predikant. Hij voegt direct toe dat dit stand punt niet betekent dat hij 'ho moseksuelen als mens afwijst, maar wel hun manier van doen'. „De schrift is daar duidelijk over." Hoewel de verschillen groot zijn, ziet Joppe een oplossing. Hij denkt aan de vorming van een federatie van gemeenten binnen de PKiN die zich exclu sief gebonden achten aan de gereformeerde belijdenisge schriften. „Dat is tot nu toe af gewezen, maar ook al valt vrij dag een besluit tot fusie, dan hebben we nog tot de fusieda tum van 1 mei 2004 de tijd om dit te bespreken." A. Hoek, hervormd predikant in Sint-Annaland, hoopt met Jop pe dat een kerkscheuring of het vertrek van individuele leden uitblijft. „Dat is het allerergste wat ons kan overkomen." Veel gereformeerde bondsgemeen- ten (in Zeeland onder meer in Tholen-stad, Sint-Annaland, Scherpenisse, Poortvliet en Ar- nemuiden) houden deze dagen gebedsdiensten voor het be houd van de eenheid. Als het tot een kerkscheuring komt, levert dat binnen de Nederlandse Her vormde Kerk een extra moei lijkheid op. De gebouwen zijn eigendom van de landelijke kerk. Wie uittreedt, moet een ander onderkomen zoeken. Binnen de Gereformeerde Ker ken speelt dit niet, omdat de ge bouwen daar eigendom zijn van de altijd al zelfstandigere lokale kerken. De gereformeerden hebben bovendien bedongen dat plaatselijke kerken tot 2014 de mogelijkheid houden om al dan niet toe te treden tot de PKiN. Niet alleen bij behoudende her vormden bestaat overigens weerstand tegen de fusie. Die leeft ook bij de Evangelisch-Lu- therse Kerk. Zo voelen de Lu theranen in Zierikzee niets voor het samengaan in het grote ge heel met Nederlands hervorm- AIs het tot een scheuring komt, levert dat onder hervormden onduidelijkheid op over het eigendom van kerkgebouwen, zoals dit gebouw in Tholen-stad. foto Willem Mieras den en gereformeerden. Of vrij dag in Utrecht de landelijke vergaderingen met de eenwor ding instemmen, blijft tot op het laatst spannend, volgens A. van der Maas, predikant van de Sa men Op Weg-gemeente in We- meldinge en voorzitter van de SOW-synode in Zeeland. Hij heeft er wel vertrouwen in. Dat de gereformeerde bondsge- meenten zich laten horen, waar deert hij. „De nieuwe fusiekerk wordt een brede kerk. Het is goed dat zij luid en duidelijk voor hun mening uitkomen." door Peter van Nuijsenburg Het Japanse leger zal in Irak lichte pantservoer tuigen, machinegeweren en automatische geweren inzet ten, de luchtmacht zeven ge vechtsvliegtuigen en vier transporttoestellen en de marine vijf tot zes schepen waaronder fregatten. Het is de grootste operatie van het Japanse zelfverdedigings agentschap, zoals het depar tement van Defensie hier eu femistisch heet sinds de Tweede Wereldoorlog. Niemand hoeft zich echter ongerust te maken over een herleven van het Japanse mi litarisme. De ongeveer 600 man sterke troepenmacht in Irak zal in en rond As Sama- wah, waar ook de Nederlan ders zijn gelegerd, waterlei dingen aanleggen en cle voorzieningen voor de gezondheidszorg en het on derwijs verbeteren. Het wa pentuig mogen de soldaten alleen gebruiken om bandie ten van het lijf te houden. Wanneer de Nederlanders gezelschap krijgen van hun Japanse collega's is nog niet duidelijk. De regering van minister-president Koizumi nam gistei-middag wel het besluit de troepen te sturen, maar voegde daar nog geen tijdschema aan toe. De eerste troepen zullen vermoedelijk niet voor februari worden uitgewuifd. Met het inlossen van zijn be lofte aan zijn vriend Bush, die herhaaldelijk om Japan se steun had gewaagd, zet de populaire Koizumi zijn po pulariteit op het spel. De in zet van Japanse troepen in het buitenland is zeer om streden, zeker na de moord op twee Japanse diplomaten 10 dagen geleden. Volgens een peiling van het dagblad Mainichi wees 80 procent van de ondervraagden het plan af. Het was de zoveelste mani festatie van het pacifisme, dat na de rampzalig verlog Tweede Wereldoorlog ]I pans nationale karakterei lijkt te zijn geworden, Ha verzoek van Bush was troj. wens niet gespeend van h nie. Na Japans capitulatie hadden de VS voor alle z?. kerheid in de grondwet lafe vastleggen dat een Japara strijdmacht alleen binnen lands, en dan nog alleen het wordt aangevallen, inac- tie mag komen. Er moest oj. langs een speciale wet woi- den aangenomen om Japan* militairen op missies nar het buitenland te kunne sturen. Dat pacifisme is j; pan aanvankelijk zeer g« bevallen. Het was niet allee goed voor het imago in he buitenland, maar ook voord economie. De VS die 4O.0(; man in het land hebben ge. stationeerd zorgden voord verdediging, waardoor d Japanse economie kon uit. groeien tot een grote concur rent van de Amerikaans Dat fvas een regeling died Amerikanen op den duurnic kon blijven bekoren. Tijdes de Eerste Golfoorlog wéti Tokio al scheef aangekeken omdat het onder verwijzinj naar de grondwet geen tree pen stuurde en dacht te kun nen volstaan met het voldoe van een groot deel van den- kening. Na de terreuraanslagen New York en Washington o: elf september 2001, begreé Koizumi dat Japan zichds noodgreep niet nog eens ko per mi tt eren. Bovendien heeft Tokio zijn zinnen gezt: op een permanente zetel inde Veiligheidsraad van de VJ[ Niettemin is het besluite troepen naar Irak te sluie voor premier Koizumi ee grote gok. Volgend jaar zo mer worden er verkiezinge voor het Hogerhuis gehou den. Als tegen die tijd Japan se militairen per lijkkistwo:- den thuisbezorgd, zal he dat door de kiezers ongete feld betaald worden ge GPD Binnen kringen van de ruimtelijke ordening is belangstelling voor het platteland. Met het vrijkomen van landbouwgrond is het idee ontstaan om geheel nieuwe dorpen te bouwen. Het Friese Dantumadeel moet de primeur krijgen. door Bert Kisjes Bert Mak heeft in zijn boek 'Hoe God verdween uit Jor- werd' de ondergang van een dorp kleurrijk geschilderd. Het boek werd een bestseller en Jor- werd een pelgrimsoord. Er kwam een Engelse vertaling met de niet mis-te verstane titel 'The death of the village'. Het dorp werd dood verklaard. De dorpen hebben het inder daad moeilijk gehad. Met de grote ontwikkelingen sinds de Franse Revolutie had het dorp weinig affiniteit. De specialisa tie op allerlei gebieden had al leen zin als je specialisten in de buurt had en dat was alleen in de stad het geval. In het dorp moest je van alle markten thuis zijn. Fabrieken werden gebouwd op basis van economisch reken werk. De boer die de grond be bouwde, wilde heel lang niets van economie weten. Ook met "de nieuwe vrijheid', waarbij de mensen helemaal onafhankelijk van elkaar zijn, liepen de dor pen niet voorop. Men kon zich niet voorstellen dat je niets met elkaar te maken had. Men bleef elkaar groeten en nodig hebben. Met de eeuwwisseling lijkt het tij te keren. De beperkingen van het dorp hoeven niet langer een belemmering te zijn om er goed te leven. De beperkingen op het gebied van werkgelegenheid, onderwijs, zorg, cultuur, sport en openbaar vervoer deden vroeger mensen besluiten om naar de stad te trekken. Met de toename van het autobe zit, de automatisering, het ver dwijnen van grote fabrieken met veel werknemers en de uit vindingen brede toepassing van het internet zijn veel redenen weggevallen waarom iemand in een grote agglomeratie zou moeten wonen. De leegloop van het platteland is dan ook tot staan gebracht. Alleen in het noorden van het land heeft men er nog last van. Elders is juist sprake van een grote toeloop. Mensen verlaten de stad. Oude ren zoeken een rustiger plek om de nieuwe fase van hun leven door te brengen. Families met kinderen willen een kindvrien delijke omgeving. Ook de nieu we rijken zoeken een 'buiten' zoals zij dat eeuwen gewend waren. Van de jongeren die voor een hogere opleiding op de stad zijn aangewezen, zoekt een deel na zijn studie weer een baan in de buurt van het geboortedorp. Er is een Europese beweging van culturele dorpen actief, 'Cultural Village', die in 1999 een 'Handvest van de dorpen' heeft opgesteld. Daarin wordt cle plaats van het dorp in de mo derne samenleving aangegeven. De culturele dorpen hebben rond dat handvest een Europees netwerk opgebouwd. Zij maken naast het 'Europa van Brussel' een 'Europa van de dorpen' en ervaren dat als inspirerend. Het grote voordeel van een klei ne gemeenschap is dat veel din gen voor de meeste mensen te overzien zijn. Het wordt tijd dat dit voordeel ook naar de prak tijk wordt vertaald. Steeds va ker wordt gespi'oken over socia le samenhang. Sociale controle is niet alleen meer een scheld woord, sinds blijkt dat controle op de naleving van zoveel wet ten en regels niet uitvoerbaar is. Kansen 'Cultural Village' definieert een dorp als een verzameling van mensen. Op plaatjes zie je dor pen meestal afgebeeld als een verzameling van bomen en huisjes rond een kerktoren. Bui tenstaanders denken dan: dat lijkt me wel mooi, daar wil ik wel wonen. De mensen die er al wonen zijn minstens zo belangrijk. Wie er wil gaan wonen, zou zich eerst afvragen of hij het met hen zal kunnen vinden. Een nieuw dorp bouwen is niet een kwestie van ergens een paar bomen, een paar huizen, een kerk met toren en een super markt neerzetten. De kunst is om mensen te vinden die zo'n nederzetting willen vormgeven. Zij bepalen of een nieuw dorp kans van slagen heeft. GPD Bert Kisjes is betrokken bij 'Cul tural Village', de Europese be weging van 'culturele dorpen'. Een rechercheur zoekt op de Dam in Amsterdam naar sporen bij het stoffelijk overschot van de vermoorde Konstantin Diniitrov. De Bul gaar kreeg twee kogels in het hoofden stierf op de stoep voor het Diamond Center. foto Marcel Antonisse Valsemunters, autodieven, bankrovers, drugsbaronnen en mensenhandelaars zwermen vanuit het verpauperde Bulga rije uit over het continent. Afge lopen weekeinde werd een van hen, een drugsbaron, op de Dam doodgeschoten. Is Bulgarije cri- mineler dan de rest van de Bal kan? door Cees van Zweeden Het nieuws uit Bulgarije was de afgelopen dagen niet goed. 'Gangster gekidnapt', meldde het persbureau Sofia Morning News op 1 december. Op 2 december: 'Drugsdealer overleeft tweede aanslag op le ven.' Toen: 'Bulgaren in Duits land verdacht van valsemunte rij.' En: 'Bulgaarse maffioso krijgt zes jaar cel in Engeland.' De week werd afgelopen week einde in stijl afgesloten met een aanslag op Konstantin Dimi- trov (33) op de Dam in Amster dam. Dimitrov kreeg naar ver luidt twee kogels in het hoofd, en stierf op de stoep voor het Diamond Center. Een Neder lander werd gepakt, die volgens het radiostation Bulgarian Info werkte voor een Russische ben de. Dimitrov paste bijna perfect in het profiel van de hedendaagse Bulgaarse misdadiger. Hij was jong, stevig gebouwd, goed ge kleed, geïnteresseerd in juwelen en in gezelschap van een fraaie dame. Hij handelde in drugs, maar had tevens een legale fir ma die aardappels verkocht. Op zijn curriculum vitae prijkten een schietpartij in een nacht club te Sofia en een eerdere aan slag op zijn leven. Maffiosi als Dimitrov behoren tegenwoordig bijna overal op de Balkan - de uitzonderingen zijn Kroatië en Roemenië - tot het straatbeeld. Ze zijn de moderne versie van de ongewassen struikrover die vroeger de streek onveilig maakte: altoos glad geschoren, goed geparfu meerd, onberispelijk in desig- nerpak gestoken. Toen de Itali aanse ontwerper Versace werd vermoord, gingen in Mon tenegro stemmen op om die dag tot nationale rouwdag te ver klaren. Versace was de geestes- vader van de maffiamode. Stan daardauto: de Mercedes 500 of de Audi 8, in noodgevallen een 4-wheeldrive BMW. Communisten Nergens gedijde de maffia beter dan op Bulgaarse grond. Ner gens op de Balkan en in Oost- Europa werd de misdaad beter georganiseerd dan in dit onbe duidende, verpauperde landje op de drempel van Turkije. Daarvoor waren verschillende redenen. Bulgarije had in de persoon van Andrei Lukanov een visionaire communist. Lukanov begreep dat de communisten hun privi leges konden behouden, als de economie maar op de juiste wij ze werd 'hervormd'. Hij zorgde ervoor dat het tafelzilver via een uitgekookte privatisering te rechtkwam bij zijn vriendjes. Als dank hielpen de misdaad syndicaten hem na de val van het communisme de verkiezin gen te winnen, wat hem twee keer het ambt van premier ople verde. In 1996 werd hij voor zijn huis in Sofia vermoord. Een tweede factor was het eco nomische embargo tegen Servië in de jaren negentig, die de Bul gaarse maffia in staat stelde zich te verrijken aan de smok kel. Weliswaar waren de sanc ties ook een godsgeschenk voor de Servische onderwereld, maai de Bulgaren hadden vanaf het begin een voorsprong. Bulgarije had een groot aantal worste laars van wereldklasse, die na het communisme hun goedbe taalde banen verloren. De wor stelaars bekeerden zich en mas se tot de misdaad, aanvankelijk WONINGTEKORT - De ge meente Kapelle heeft een nijpend woningtekort, waar door jongeren wegtrekken en nieuwkomers zich niet kunnen vestigen. Dit jaar konden twee woningen worden gebouwd, terwijl er 34 aanvragen liggen. Het gemeentebestuur heeft al herhaaldelijk in Den Haag ge vraagd om meer bouwvolume, maar tot nu toe tevergeefs. Als gevolg hiervan kunnen ouders hun landbouwbedrijven niet Overdoen aan hun kinderen, omdat ze dan dakloos raken, öf verhuizen kinderen naar buiten de provincie of het bui tenland om daar een eigen be drijf op te zetten. MAZELEN - Sinds twee' ken heerst in Axel een mazelen-epidemie. Tient kinderen liggen in bedeè schoolbanken vertonen 'rt plekken. De doktoren hèis veel werk aan het bezoés van patiëntjes. SMOKKELAAR - Na eentor- te schermutseling waai schoten vielen, hebben ante naren van de Dienst voorb voerrechten en Accijnzen Eede een Belgische persons- auto aan weten te houik waarmee geprobeerd werd3: kilo boter over de grenstere voeren. De chauffeur van; auto is gearresteerd. als afpersers daarna als god fathers. De cijfers spreken boekdelen. In 1989, het laatste communisti sche jaar, werden in Bulgarije 4318 auto's gestolen. In 1991 was dat cijfer gestegen tot 12.873 en drie jaar later zelfs tot 18.807 (51 per dag). Inmiddels is er een daling, maar in de eerste negen maanden van dit j aar ver dwenen er nog altijd 24 auto's per dag. Wie gevrijwaard wil zijn van diefstal, doet er goed aan zijn voertuig te verzekeren bij een van de bedrijven die door de maffia worden gecontro leerd. Slecht nieuws Er was deze week nog meer slecht nieuws uit Bulgarije. De Amerikaanse ambassadeur in Sofia haalde de kranten met een onversneden aanval op de Bul gaarse regering, die niets doet tegen de onderwereld. Refere rend aan de twintig maffia- moorden van de afgelopen maanden, brieste James Par- dew: „Dit geweld heeft tot geen enkele arrestatie geleid, laat staan tot een veroordeling." Maar gelukkig was er ook posi tief nieuws, en het kwam uit Brussel. Bulgarije, zo werd be sloten, mag in 2007 toetreden tot de Europese Unie. GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-maiï redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een per maand: 19.45 per kwartaal: 56.60 per jaar €.217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vo? het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BÏW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93,00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de J|| Regelen voor het Advertentieweze», Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanlotW zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113) 315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleinv' Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 Internet.www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden i,, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruik' v»- ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u reievanteuifW - producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigs®^ teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk m>'W— PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJEQEnEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4