s/?s& SLIPS ergunning Borssele tot 2013 GRATIS DE 4E ^foocxv Waterschap? Geen mening... Ook Hof verwijt chauffeur geen dood door schuld Roosevelt Academy hoeft niet te vrezen voor lege banken 3 SLOGGI Peijs schuift Antwerpen zwartepiet toe 17 Zeeland bijtijds geïnformeerd Drie Nederlandse kotters in actie Biertappers buiten de prijzen Drugsdealers aangehouden Ruimte voor nieuwe radiozenders Gelukkig vinden wij ijziging Kernenergiewet maakt sluiting over tien jaar mogelijk te stellen TERNEUZEN - De provincie, de gemeente Hulst en de Regio nale Brandweer Zeeland zijn vrijdag bijtijds op de hoogte ge bracht van de ontsnapping van een gaswolk bij BASF in Ant werpen. Hoewel al kort na het alarm duidelijk was dat de gasontsnapping geen kwaad kon voor de volksgezondheid hebben de Vlaamse autoriteiten de Zeeuwse collega's volgens afspraak op de hoogte gehouden. Berichten dat overheden en hulpdiensten niet correct werden ingelicht over het ongelukje in het Antwerpse havengebied kunnen eventueel voor Bra bant gelden, maar Zeeland is 'correct geïnformeerd volgens afgesproken procedures', liet het dagelijks provinciebestuur gisteren weten. VLISSINGEN - Drie Nederlandse kotters doen vandaag mee aan de internationale vissersactie in Antwerpen tegen verla ging van de visquota voor 2004: de Den Helder 3, de Texel 36 en de Goedereede 55 van kustvisser Kommer Tanis en Zn. 's Ochtends vroeg vertrekken deze schepen en een aantal Bel gische en Engelse kotters van de rede van Vlis'singen naar de Scheldekade in de Antwerpse binnenstad. Vanaf het middag uur vindt daar een manifestatie plaats. Er worden toespraken gehouden, de Oostendse zangeres Lucy Loes treedt op en er wordt vis gebakken en uitgedeeld aan het publiek. De lande lijke Federatie van Visserij verenigingen geeft de deelnemen de Nederlandse vissers een brandstofvergoeding. Volgende week wordt in Brussel over de visquota voor 2004. VLISSINGEN - De drie Zeeuwse kandidaten aan de Natio nale Biertap wedstrijden in Amsterdam zijn gisteren niet in de prijzen gevallen. De titel beste biertapper van Nederland ging naar E. Storm uit Rhenen van De Koning van Denemarken, gevolgd door O.de Jongh uit Breda van café-restaurant De Beyerd en café Celebration van A. Neven uit Maastricht. Aan de finale deden 36 horecamedewerkers mee. Zij kwamen bij de provinciale voorrondes als beste uit de bus. Voor Zeeland waren dat: J. Duvekot van dijkpaviljoen de Westkaap uit Westkapelle, M. Hoogesteger van 't Kaffee uit Westkapelle en F. Kramer van eetcafé De Banjaard uit Zierikzee. TERNEUZEN - De politie heeft afgelopen zaterdag bij huis-, zoekingen in huizen in Terneuzen, Venlo en Tilburg ruim vier duizend xtc-pillen in beslag genomen. In verband met de drugshandel zijn een 44-jarige wouw uit Terneuzen, een 32- jarige man uit Venlo en een 21-jarige man uit Tilburg bij de in vallen aangehouden. De straatwaarde van de pillen bedraagt tussen de vier- en de zesduizend euro. Ook troffen de agenten die bij de actie betrokken waren een nog onbekende hoeveel heid speed, hasj en weed aan, evenals gsm's en contant geld. MIDDELBURG - Zekatel heeft volgend jaar plek voor vier nieuwe radiozenders op de kabel. De programmaraad van Ze katel heeft gisteren besloten dat die worden vergeven aan France Inter, de Wereldomroep, de jongerenzender Yam FM en Arrow Classic Jazz FM. Frans Inter, één van de best beluis terde stations van Frankrijk, is toegevoegd na raadpleging van de Alliance Fran9aise. Omdat een nieuwe indeling op de kabel nodig is, zullen de toegevoegde zenders pas in de loop van het eerste kwartaal van 2004 te beluisteren zijn. door Henk Postma MIDDELBURG - Te oordelen naar de grote toeloop, dinsdag tijdens de open dag voor mid delbare scholieren, hoeft de Roosevelt Academy in septem ber niet van start te gaan met le ge collegebankjes. Een dikke 75 scholieren, veelal vergezeld door pa of ma, bevolkten Mid delburgs stadhuis om nader kennis te maken met de moge lijkheid om daar een internatio-' nale wetenschappelijke basis opleiding te gaan volgen. „Zo vol is het hier nog nooit ge weest", liet de Dean van de aca demy, prof. dr. Hans Adriaan- sens zich ontvallen, toen in de raadszaal haastig extra stoelen moesten worden bijgezet, alsvo- rens hij aan zijn openingswoord kon beginnen. Spannend blijft het wel. De Roosevelt Academy wil met tweehonderd studenten begin nen. En het is nog maar de vraag hoeveel bezoekers van de open dag daadwerkelijk naar de pen zullen grijpen om het aanmel dingsformulier in te vullen, een motivatiebrief te schrijven, en die paperassen, vergezeld van cijferlijst en aanbevelingsbrief op de bus te. doen. Dat velen dat serieus overwegen, was gisteren van de ernst op de gezichten af te lezen. De bezoekers van de open dag kwamen zowel uit Zeeland als andere delen van het land. En kelen meldden zich meteen al voor de studie aan. Al met al zijn nu 450 verzoeken om een aan meldingsformulier verwerkt, en kwamen enkele tientallen in schrijvingen binnen. Adriaan- sens hoopt dat de eerste hon derd studenten zich voor het eind van januari kandidaat hebben gesteld. Hoeveel van hen worden toegelaten, hangt af van de selectieprocedure. ,,In ie der geval wil ik eind januari we ten hoe hard we er nog aan moe ten sleuren." Ondertussen zijn de wervings activiteiten in volle gang, met name ook in Oost-Europa en Vlaanderen. Aan docenten zal de Roosevelt Academy geen ge brekhebben. Sinds op de websi te van de academy een perso neelsadvertentie is geplaatst, komen per dag meer dan hon derd sollicitaties binnen. ,,We hebben niet eens de tijd die alle maal te lezen", verzucht Adri- aansens. Voor vrijwel alle do- centenbanen zijn inmiddels geschikte kandidaten in beeld. „Er zijn misschien nog een of twee vakken waarvoor ik een al ternatief wil hebben. Advertentie NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 l/m 31 december 2003 zolang de voorraad slrekl. noodzakelijk woensdag 10 december 2003 j^.r Harmen van der Werf )EN HAAG - De haven van [ntwerpen blokkeert in Neder- „d de snelle invoering van een l,ter inzamelsysteem voor [heepsafval. Minister Peijs van tekeer en Waterstaat zei dit «eren in de Tweede Kamer. ydA-Kamerlid D. Samsom mi dat onzin. „Rotterdam is grootste haven ter wereld", dde hij, „die hoeft zich toch iet te laten leiden door Ant- werpen." Nederland moet vol gens hem zelf de spelregels be palen en zo een bijdrage leveren aan het tegengaan van de ver vuiling van de zeeën. Minister Peijs hield voet bij stuk, gesteund door de WD en haar eigen partij CDA. Alles draait erom hoeveel zeeschepen via het havengeld moeten gaan betalen voor de inzameling en verwerking van afval. Dat heeft invloed op de hoogte van het ha vengeld en daarmee, aldus Ver keer en Waterstaat, op de Ne derlandse concurrentiepositie. Voorlopig wil Peijs slechts der tig procent van de inzamel- en verwerkingkosten in het haven geld meenemen. Op z'n vroegst in 2009 moet dat honderd pro cent worden. Zeeschepen zullen dan eerder scheepsafval afge ven omdat ze toch al hebben be taald. En er zal minder afval 'gratis' in zee worden gedumpt. Peijs' voorganger, LPF-minis- ter De Boer, zegde de Tweede Kamer april dit jaar nog toe in 2004-2005 direct met honderd procent doorberekening in het havengeld te zullen beginnen. PvdA, SP en GroenLinks waren kwaad op Peijs dat zij die belof te naast zich neerlegt. PvdA'er Samsom kondigde een motie aan om de minister te dwingen de toezegging van De Boer na te komen. Verkeer en Waterstaat is al te laat met de invoering van een nieuw scheepsafvalsys- teem. De Europese Unie heeft Nederland officieel in gebreke gesteld. Op zijn beurt heeft Ne derland in Brussel bezwaar ge maakt tegen het Belgische fi nancieringssysteem voor de af gifte van scheepsafval. België vraagt zeeschepen een borgsom te storten. Als zij niets afgeven en kunnen bewijzen dat het af val eerder bij een erkende afval verwerker is afgeleverd, krijgen ze het geld terug. IjwHarmen van der Werf )EN HAAG - Staatssecretaris fan Geel (CDA) van Milieube- ieerkomt met een wijziging van Ie Kernenergiewet om de kern- :entrale .Borssele in 2013 te mnnensluiten. Hij wil dat doen loorde looptijd van vergunnin- en voor kerncentrales, ook oor de onderzoeksreactoren in 'etten en Delft, te beperken tot eertigjaar. j gerust i de exploitatieduur van kern centrales. De CDA'er doet wat tegenstanders van kernenergie eind 1994 hebben verzuimd, toen zij met een nipte Kamer meerderheid besloten dat Bors sele begin 2004 dicht zou moe ten. EPZ-personeel, verenigd in de stichting Borssele 2004-plus, heeft vervolgens met de Kern energiewet in de hand die slui tingsdatum van tafel kunnen krijgen. Van Geel wil de Kern energiewet ook wijzigen om meer greep te krijgen op de ver werking van kernafval. Volgens hem heeft hij juridisch nu geen mogelijkheden om de omstre den opwerking van Borssels kernafval in Frankrijk tegen te gaan. Een wetswijziging is ver der nodig, aldus Van Geel, om zeker te stellen dat er voldoende geld is voor de ontmanteling van gesloten kerncentrales, ook al zou de exploitant failliet gaan. Van Geel verwacht, zijn voorstellen medio volgend jaar bij de Tweede Kamer in te die nen. Jetdewetswijziging, waarover Ie Tweede Kamer gisteren per inef is geïnformeerd, geeft Van 3eelinvulling aan het regeerak- oordvan CDA, WD en D66. Ie regeringspartij en hebben op landrangvan D66 afgesproken iat de kerncentrale Borssele ui- erlijk2013 dicht moet. Borssele sin 2013 veertig jaar in bedrijf, let staat de eigenaar van de temcentrale, EPZ, overigens jiij voor de periode na 2013 een üeuwe exploitatievergunning aan te vragen. „De aangekon- iigde wetswijziging is een eer- ite aanzet om Borssele in 2003 iV: dicht te krijgen", lichtte een Oh woordvoerder van Van Geel toe. Ir komt daarvoor begin vol gend jaar ook nog een plan van lanpak." Vergunning Op basis van de huidige Kern energiewet uit de jaren zestig heeft de kerncentrale momen teel een vergunning voor onbe paalde tijd. Borssele kan blijven 'draaien, zolang het bedrijf aan deveiligheidseisen voldoet. Van Geel wil met de vergunning voor veertig jaar invloed krijgen op S Nedalco poogt Sassenaren SAS VAN GENT - De inwoners ian Sas van Gent konden zich gisteravond in cultureel cen trum De Speye laten informeren over de komst van alcoholpro ducent Nedalco naar Sas van Gent. Medewerkers van het bedrijf gaven uitleg over de locatie van defabriek op het terrein van Ce- restar en de verwachte stank- geluidsoverlast. Volgens de berekeningen die Nedalco aan de bewoners toonde, is deze mi- De alcoholproducent wil volgend jaar starten met de bouw van de fabriek. Toen be kend werd dat de alcoholprodu cent naar Sas van Gent komt, tekenden zo'n vijftig omwonen den bezwaar aan. Door maatregelen als extra iso latie om leidingen en dempers op uitlaten moet de geluidspro ductie echter makkelijk binnen de gestelde normen blijven vol lens het bedrijf. Speciale iio-filters moeten er bovendien voor zorgen dat ook de stank overlast te verwaarlozen is. Het Comité Geluidshinder St. Albert blijft zich echter verzet ten. 's Nachts kunnen we niet slapen door Cerestar. Wij willen niet dat er nog een extra fabriek bijkomt, ook al is die de overlast zij produceren misschien Wel te verwaarlozen", aldus E. Verheecke van het buurtcomité. Advp.rf.pntip I Een enorm reclamebord op de nieuwbouw van het waterschap in Middelburg. door Maurits Sep GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft een bekende naam. Maar wat het werk van het waterschap inhoudt, is voor een hoop mensen niet dui delijk. Het interesseert ze ook weinig. Dat verklaart het grote aantal mensen dat 'geen me ning' heeft over het water schap. Het imago-onderzoek dat eer der dit jaar is uitgevoerd, en nu is geopenbaard, laat zien dat de kennis van veel burgers over het waterschap oppervlakkig is. Het logo is bekend, dat het kantoor in Goes staat en naar Middelburg verhuist ook. Ie dereen heeft wel eens van het waterschap gehoord, meer dan de helft kent het redelijk tot goed, maar 36 procent erkent de naam wel te kennen maar verder weinig van het water schap te weten. Als de ondervraagden moeten aangeven óf een taak wordt uitgevoerd door het water schap, slagen zij wel. De kern taken - zoals het zuiveren van afvalwater, het beheer en on derhoud van dijken, sloten, plassen en polderwegen, de zorg voor het waterpeil in kre ken en sloten en de bestrijding van muskusratten - zijn ruim voldoende bekend. Maar wordt hen een open vraag voorgelegd, dan valt het grote aantal neutrale antwoorden op: niet mee eens of oneens (wat gelijk staat aan: weet niet). Bijvoorbeeld. Het waterschap besteedt mijn belastinggeld goed: 18 procent is het daar mee eens, 21 procent is het er mee oneens, 56 procent weet het niet. De medewerkers van het waterschap zijn deskun dig: 46 procent is het daarmee eens, 3 procent is het ermee eens, 45 procent weet het niet. Vergelijkbare scores kwamen op vragen als: staat het water schap open voor nieuwe idee- en, heeft het voldoende oog voor de kosten van maatrege len, is het slagvaardig, is het democratisch, is het betrouw baar, zijn de medewerkers klantvriendelijk? Het ant woord weet niet overheerst. De mensen die het waterschap kennen, geven zowel positieve als negatieve oordelen. Ja, Zeeuwse Eilanden is deskun dig, betrouwbaar, klant- en milieuvriendelijk, maar nee, niet slagvaardig, niet kosten bewust, niet efficiënt en niet democratisch. Kritiek De kritiek overheerst. Meer dan de helft van de reacties is negatief. Dat heeft vooral te maken met geld. Mensen ken nen het waterschap vooral van de belasting die ze aan het schap betalen. Ze vinden de ta rieven hoog en de besteding van hun geld niet goed. Ook het gedrag van medewerkers oogst kritiek. De meeste contacten die men sen leggen met het waterschap gaan over klachten (29 pro cent) Dat is meer dan 4 jaar ge leden, toen was dat 20 procent. Andere belangrijke redenen zijn vergunningen of onthef fingen (27 procent) en algeme ne voorlichting (20 procent). De kritiek wordt in het rapport deels verklaard uit het gebrek aan kennis: onbekend maakt onbemind. Daaruit vloeit de aanbeveling voort hard te wer ken aan verbetering van het imago. Maar uit hetzelfde on derzoek blijkt dat bekend nog niet bemind maakt. Vergele ken met het vorige imago-on derzoek uit 1998 is de bekend heid van het waterschap toege nomen van 36 naar 52 procent. Echter, alle stellingen worden iets minder goed beoordeeld dan destijds. In het imago-onderzoek is ook de werknemers van het water schap gevraagd hoe zij over hun werkgever denken. Zij blijken tevreden te zijn en het waterschap te zien als een pro fessionele, deskundige organi satie waarvoor het prettig wer ken is. Wel vinden zij dat dui delijker gemaakt moet worden of beloftes die aan de kiezer ge- foto Mechteld Jansen daan worden, ook worden na gekomen. En er moet beter ge luisterd worden naar de bur gers. Imago De medewerkers beseffen dat zij bijdragen aan het imago dat het waterschap heeft. Zij stel len zich naar hun gevoel klant vriendelijk en positief op. Ze weten echter niet welk imago het bestuur van Zeeuwse Ei landen wil uitdragen. De iden titeit is niet duidelijk vastge legd. De leiding van het waterschap heeft een streefbeeld geformu leerd voor het gewenste imago over drie jaar: een bekende, be trouwbare en toegankelijke or ganisatie die op deskundige, kostenbewuste en efficiënte wijze zijn taken doelmatig uit voert en zorgt voor de veilig heid van iedereen in het be heersgebied, waardoor het woonbaar, leefbaar en werk baar blijft. In 2006 wordt een nieuw imago-onderzoek ge houden. door Katja Logtenberq DENHAAG - Een 24-jarige man uit Koewacht probeerde het Haagse gerechtshof er giste ren tijdens de behandeling van zijn hoger beroep van te over tuigen dat het op geen enkele manier aan hem te wijten was dat een 44-jarige automobilist uit Middelburg door een tra gisch verkeersongeval op de Le- liëndaalseweg even buiten Sint Laurens om het leven kwam. De auto van de Middelburger werd geplet door een achttien ton wegende shredder die los was geraakt van de tractor waai de verdachte in reed. De trans portband van die loodzware versnipperaar bleek op die fata le dag in mei 2001 niet goed te zijn bevestigd aan de tractor. Bovendien had de verdachte tussen de 35 en 45 kilometer per uur gereden, terwijl de wettelij ke toegestane snelheid voor hem 25 kilometer per uur was en hij eerder al zou hebben gemerkt dat het gevaarte aan het zwab beren was. In eerste instantie was het openbaar ministerie (OM) in Middelburg dan ook van mening dat het de schuld van de man was dat het dodelij ke ongeval had plaatsgevonden. Het OM zette hoog in en eiste een werkstraf van 240 uur, zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor een periode van achttien maanden. De rechtbank in Middelburg achtte echter niet bewezen dat de verdachte schuld had aan het dodelijke ongeval, maar slechts dat hij de wet had overtreden door het verkeer in gevaar te brengen. De trekkerchauffeur uit Koe wacht kreeg een werkstraf van tachtig uur opgelegd en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor een periode van acht maanden waarvan vier maan den voorwaardelijk. Voor deze overtreding is die straf naar ver houding erg hoog. De ouders van het slachtoffer konden maar moeilijk verteren dat de veroorzaker van het do delijke ongeluk zo 'mild' werd bestraft. Toch vond hofaankla- germr. J. Wittop Koning evenals de rechtbank in eerste instantie niet dat de tragische dood van het slachtoffer aan de schuld van de verdachte was te wijten. Met name niet omdat niet hij, maar een monteur de bouten goed had moeten vastdraaien en de chauffeur er daarom vanuit was gegaan dat de transport band goed was bevestigd. Bovendien verklaarden twee deskundigen gisteren op de zit ting dat de tractor - omdat de band niet goed vast zat - sowie so zou zijn gekanteld en de ver snipperaar hoe dan ook zou zijn losgekomen door die slechte be vestiging, ook als de verdachte langzamer had gereden. Nu sneed de scherpe kant van de transportband stukjes van de banden af, met als gevolg een klapband waardoor het ernstige ongeluk zou zijn ontstaan. De hofaanklager eiste een werk straf van zestig uur en was van mening dat de verdachte zijn rijbewijs voor acht maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk, zou moeten inleve ren. De verdachte benadrukte dat hij dan niet meer zou kun nen werken in zijn net opgezette eenmansbedrijfje. „Tot tien maanden geleden was mijn leven een puinhoop door dit vreselijke ongeluk. Als u mijn rijbewijs afpakt, ben ik al les weer kwijt", zei hij Het hof doet over twee weken uitspraak. Goas/Ooslburg Juwelier 't Goudoppertje w°es. Lange Kerkslraai 48 Oostburg. Burg utftnaat 8-i0) Sluis, Juwelier D.jkstra, Matraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels. Wöstraal 103 Vlissingen. Juwelier van frven.Waisiraat90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49