Tabaksblat mild over bonussen Amsterdamse sociale dienst controleert in probleemwijken I» Verstuurder van kogelbrieven had wapenarsenaal Bloot leidt zappende reclamekijker af Bijna 280 miljoen euro aan uitkeringen naar buitenland 3 Commissie voor goed bestuur komt bedrijfsleven tegemoet levenslang naximale straf Voor terreur Mariniers dragen in maart taken over aan Iraki's Daklozen krijgen bontjas cadeau Catshuis beschikbaar voor premier Man aangehouden na terreur Conferentie op waddeneiland Utrecht stort geld in Rampenfonds Weiten nieuwe commissaris van Amsterdam Veel waardering voor vertrekkende Terpstra woensdag 10 december 2003 ^nnnrp redactie binnenland 'RONINGEN - Bloot in recla mespotjes leidt de aandacht af '„het merk of product. Als een -erli in een televisiereclame in ueldkomt. zapt de lelevisiekij- er bovendien vaak weg. lok commercials inet te veel in- orniotie in combinatie met een loge dosis amusement houden de kijker niet vast. Dat conclu deert econoom J. Woltman El- pers, die onderzoek verrichtte aan de Rijksuniversiteit Gro ningen (RuG). Woltman Elpers promoveert volgende week don derdag aan de RuG. Voor haar onderzoek heeft Woltman Elpers voor het eerst oogbewegingen van kijkers tot eenvijftigste seconde nauwkeu rig geanalyseerd om te zien waar een proefpersoon precies naar kijkt. Tweederde van de kijkers blijkt een product of merk niet op te merken, omdat zij ergens anders naar kijken. „Als je bijvoorbeeld veel blote vrouwen in een reclame stopt en het merk in een hoek, dan kun je op je vingers natellen waal mensen naar zullen kijken", zegt Woltman Elpers. De interesse van de kijker verdwijnt bovendien als het merk te vroeg op het scherm komt. Woltman Elpers ontwikkelde een methode waarmee zapge- drag van seconde tot seconde kan worden voorspeld. De methode is bedoeld voor adverteerders en onderzoekers. Die kunnen de effectiviteit van reclames bepalen door herinne ring, merkherkenning, koopin tentie en koopgedrag van consumenten te meten. ANP pnnnze redactie binnenland HAAG - De commissie- heeft in de gisteren eindversie van code voor fatsoenlijk ge van ondernemers, de bepa- over buitensporige belo- afgezwakt. Zo is de geschrapt dat het vari- jbele deel van het belonings- nooit meer dan de helft ran de totale beloning mag zijn. De meeste andere regels uit de Lceptversie van de code zijn [vereind gebleven in de defini te tekst. De in het concept opgenomen bepaling dat een bestuurder leen hogere bonus mag ontvan gen dan zijn reguliere salaris, stuitte afgelopen zomer op veel bezwaren in het bedrijfsleven. LWekregen veel reacties dat de le regeling in de praktijk on merkbaar zou zijn", aldus Ta- laksblat. Hij is gevoelig voor iet argument dat die bonusbe- ierking simpel omzeild kan worden door het reguliere sala ris ook te verhogen. Decommissie-Tabaksblat werd begin dit jaar in het leven geroe pen na financiële schandalen in het bedrijfsleven, waarbij bleek dat zelfs falende bestuurders nog riante salarissen, bonussen en vertrekpremies opstx-eken. Behalve over beloning, bevat de code ook regels voor de verhou dingen tussen bestuurders, commissarissen en aandeelhou- lers. Jaarsalarissen Nieuw in de definitieve code is ook dat een bestuurder, die wordt weggestuurd, maximaal twee jaarsalarissen mag mee- n, mits hij in de eerste be- Advertentie noemingsperiode de laan wordt uitgestuur-d. In de oude code ging het nog om één jaarsalaris. Ook zijn regels voor beleggende bestuurders en commissarissen in de definitieve code versoe- peld, omdat het anders haast onmogelijk zou worden voor deze functies mensen 'uit het buitenland aan te trekken. On danks veel kritiek heeft Tabaks blat vastgehouden aan het maximum-aantal commissari- aten van vijf. „We moeten be drijven prikkelen nieuwe com missarissen te zoeken, anders blijven ze uit hetzelfde clubje komen." De Vereniging van Effectenbe- zittex-s (VEB) is teleux-gesteld dat Tabaksblat door de knieën is gegaan. „We hadden liever de oude bepaling behouden, omdat nu ook de beloning opge schroefd kan wox-den", aldus di recteur P. de Vxies. De VEB is wel verheugd dat bepalingen en principes zijn blijven staan die de positie van aandeelhoudex-s kunnen versterken Werkgeversorganisatie VNO- NCW zei dat er een stevige code is ontworpen, die zeker niet vrijblijvend is. De organisatie wijst erop dat er nog steeds be palingen in staan die 'uitwas sen' op het gebied van beloning moeten voorkomen. Minister Zalm van Financiën sprak van een 'progressieve co de'. Hij gaat een commissie in stellen die de naleving van de code door alle beursgenoteerde ondernemingen moet controle ren. GPD Danish Design Titanium DANISH DESIGN fUiTilil Het parlement geeft een staande ovatie aan Erica Terpstra, die afscheid neemt als Kamerlid. voor dealeradressen: 0031 20-6794633 (tudens bureau-uren) )EN HAAG - Leiders van een erroristische organisatie kun- len straks in Nederland tot le- enslang worden veroordeeld. )p deelname aan een terroristi- che organisatie komt een maximale gevangenisstraf van ijftxen jaar te staan. )e Tweede Kamer heeft giste- en voorstellen voor hogere haffen aangenomen, die de ITen de LPF hadden inge- liend. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Met een staande ovatie heeft de Tweede Kamer gistermiddag afscheid genomen van Erica Terp stra. Het VVD-kamerlid legt op 15 december haar poli tieke werk neer om voorzitter te worden van de sport koepel NOCNSF. Van al haar collega's zit Texpstra het langst in de Tweede Kamer: 8321 dagen, exclusief de vier jaar dat ze staats secretaris was voor Welzijn en Sport. In zijn afscheids speech zei Kamervoorzitter Frans Waisglas dat zij hier mee net niet het langst zittende vrouwelijke Kamerlid uit de geschiedenis is. Dat was freule Wttewaall van Stoetwegen, die van 1945 tot 1971 voor de CHU in de Kamer zat. „Daarmee heeft u wederom zilver gehaald", grapte Weisglas, verwijzend naar de zilveren medaille die Terpstra als zwemster ooit won op de Olympische Spelen. In haar afscheidsbrief schrijft Terpstra dat toen zij in foto Ed Oudenaarden/ANP 1977 in de Kamer kwam (nadat er een restzetel aan de WD werd toegewezen) over haar werd geschreven dat zij geen blijvertje zou zijn in de politiek. „Een vrouw en een ex-topz wemster, dat kan nooit wat worden", citeer de Terpstra de kritiek die zij toen te horen kreeg. In de jai-en daax-na groeide Terpstra uit tot een van de bekendste KameiTeden. Bij de diverse verkiezingen waaraan zij meedeed, vergaarde ze in totaal 733.871 voorkeux'stemmen. „Genoeg om 45 keer op eigen kracht een kamerzetel te veroveren", aldus Weisglas. GPD door Eric Wende! AMSTERDAM - De sociale dienst in Amsterdam wijst 40 procent van de uitkeringsaan vragen af die afkomstig zijn uit de achterstandswijken. In de "ZE- WÜAJÊW W&.L- E-ftiG Ru» reAJ achterstandsregio's Noord, Zuid-Oost en Nieuw-West blijkt van een groot deel van de aanvragers de adressen of de documenten niet te kloppen of is er sprake van illegale samenwo ning. Dat heeft wethouder R. Oud- kerk van sociale zaken gisteren laten weten. De sociale dienst is dit jaar in de achterstandswij ken als een soort proef begon nen met hét doorlichten van mensen die een uitkering aap- vragen. Deze 'handhaving aan de poort' gaat gepaard met huis bezoeken. In de drie regio's rondde de sociale dienst 1400 aanvragen af, waarvan 527 wer den afgewezen. Bijna zestig mensen trokken zich al terug toen zij van de strengere contro les hoorden. Buiten deze opsporing kijkt de dienst jaarlijks voor heel Am sterdam of de ingeschrevenen nog steeds in aanmerking ko men voor een uitkering. Naar aanleiding van deze heronder zoeken werd dit jaar van circa 20 procent van de uitkerings trekkers de uitkering stopgezet. De heronderzoeken lopen tra ger dan verwacht. In 2003 is bij na 23 procent van de controles niet op tijd afgerond. De eis van het ministerie van Sociale Za ken is dat de achterstand maxi maal 15 procent bedraagt. De afgelopen jaren kreeg Amster dam een strafkorting van het ministerie, omdat de achter stand te groot was. In 2000 be droeg de overschrijding nog bij na 40 procent. Oudkerk noemt de wettelijk verplichte heron derzoeken 'onzinnig en tijdro- vend'. Na 1 januari vervalt deze plicht. „Dan zullen we stoppen met alles dat ineffectief is." Hij wil meer energie steken in de in- stroomcontroles en dit uitbrei den naar andere delen van de hoofdstad. Handhavers Jaarlijks krijgt Amsterdam 10.000 tot 12.000 aanvragen voor een uitkering. De sociale dienst heeft 25 handhavers die zich bezighouden met het con troleren van nieuwe aanvragen. De strengere handhaving is een onderdeel van een pakket maat regelen om de sociale dienst op orde te brengen en het aantal uitkeringsgerechtigden te ver minderen. Tot en met augustus is het aantal klanten gedaald met 13 procent naar ruim 43.000. Door strafkortingen en fouten uit het verleden hangt de dienst dit jaar een financieel ri sico boven het hoofd van maxi maal 114 miljoen euro. De dienst werkt volgens Oudkerk hard aan het verlagen van de fi nanciële risico's en fouten in de uitvoering. Bovendien gaat hij de strafkortingen aanvechten. ANP DEN HAAG - De Nederlandse mariniers gaan vanaf maart volgend jaar een deel van hun taken in de provincie Al Muthanna geleidelijk overdra gen aan de Iraakse autoriteiten. Dat heeft minister Kamp van Defensie gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Kamp zei dat de mariniers zich vanaf maart geleidelijk zullen terugtrekken uit de steden en dorpen in Al Muthanna, waar ze nu patrouilleren, konvooien be geleiden en controleposten be mannen. Hoe de overdracht precies gaat, moet de komende maanden blij ken. ANP door Sentina van der Meer AMSTERDAM - Bijna 280 mil joen euro is vorig jaar aan uitke ringen verstrekt aan mensen in het buitenland voor ziekte, ar beidsongeschiktheid en werk loosheid. Dat betekent een stij ging van 3 procent ten opzichte van 2001. Dat blijkt uit de gisteren gepu bliceerde rapportage Export uitkeringen 2002 van het Uit voeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV). Het in stituut heeft vorig jaar in het kader van de Ziektewet, de WW, de WAO, de WAZ, de Wajong en de Toeslagenwet ruim 35.500 uitkeringen verstrekt aan men sen die in het buitenland wonen. Dat zijn er tweehonderd meer dan een jaar eerder. Van het totale bedrag dat het in 2002 aan uitkeringen verstrek te, ging 1,8 procent naar het bui tenland. Een jaar eerder was dat Advertentie 1,9 procent. Vooral WAO-uitke- ringen exporteert het UWV naar het buitenland. In 2002 heeft het in totaal bijna 24.000 WAO- uitkeringen aan mensen in het buitenland verstrekt voor totaal ruim 250 miljoen euro. Daarmee is het uitgekeerde bedrag aan WAO bijna 4 procent gestegen in vergelijking met 2001. Netalsin2001 gingen vorig jaar de meeste WAO-uitkeringen naar inwoners van België, Duitsland, Turkije, Spanje en Marokko. Het aantal uitkerin gen dat wordt geëxporteerd naar België en Duitsland groei de met 4 en 2 procent. Minder werd verstrekt aan inwoners van Turkije (min 7 procent), Spanje (min 4 procent) en Ma rokko (min 8 procent). ANP ROTTERDAM - Rotterdamse daldozen lopen sinds gisteren in tweedehands bontjassen rond. In de Pauluskerk kregen 35 daklozen de warme kleding van de dierenbelangenorganisa tie Peta. Het zijn krijgertjes van voormalige bontdragers die hun jas naar de organisatie hebben opgestuurd. „We ontvangen duizenden bontjassen van mensen die van mening zijn veranderd over het doden van dieren voor kle ding", zei S. Gifford, campagnedirecteur Europa van Peta. Onder anderen Playboy-directeur Kimberley Hefner en ac trice Barbara Bach gaven hun jas weg. „Normaal verbranden of begraven we ze, of we gebruiken ze voor anti-bont modeshows en andere educatieve doeleinden. Voor de kerst vonden we het een mooi idee die cadeau te doen", aldus Gifford. ANP DEN HAAG - Premier Balkenende kan vanaf volgende week woensdag weer gasten ontvangen in het Catshuis, sinds 1963 de officiële ambtswoning van de minister-president. Het Catshuis is vanaf de zomer van vorig jaar grondig gereno veerd, omdat het niet meer voldeed aan de eisen van de Rijks gebouwendienst. Het werd toen vergeleken met een tweede rangs Engels hotel. Volgende week woensdag ontvangt Balkenende uit handen van minister Dekker (VROM) de sleutel.ANP GEMERT - De politie verdenkt een 46-jarige man uit het Bra bantse Gemert ervan dat hij een 38-jarige plaatsgenote maandenlang heeft geterroriseerd. De verdachte is maandag aangehouden nadat de vrouw aangifte had gedaan. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren meegedeeld. De verdachte zou de vrouw hebben bedreigd, mishandeld, verkracht en bestolen. De politie onderzoekt wat er precies is gebeurd. De man is ingesloten. ANP DEN HAAG - Schiermonnikoog is de plaats waar in het na jaarvan 2005 de tiende regeringsconferentie over de Wadden zee wordt gehouden. Minister Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit heeft die keuze gisteren naar buiten gebracht. Schiermonnikoog had zichzelf kandidaat gesteld. Het is voor het eerst dat de conferentie, die elke vier jaar wordt gehouden, op een waddeneiland wordt gehouden. Met de keuze voor Schiermonnikoog wil Veerman de betrokken heid van de lokale bevolking met het waddenbeleid bena drukken. ANP UTRECHT - De provincie Utrecht stort 150.000 euro in het Rampenfonds Dijkdoorbraak Wilnis. Dat maakte een woord voerder gisterochtend bekend. Het totale bedrag voor de ge dupeerden van de dijkdoorbraak eind augustus komt daar door op ongeveer 300.000. De Stichting Rampenfonds Dijkdoorbraak heeft alle gedu peerden in Wilnis opgeroepen een beroep te doen op het geld van het fonds. De provincie vindt dat vooral de woonbootbe- zitters financiële steirn uit het fonds moeten krijgen. Zij be sloot meteen na de ramp al bij te dragen. Maar uiteindelijk is maandag besloten 150.000 euro te storten. „Het is onze ver antwoordelijkheid om bij te springen", aldus de woordvoer der. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De schrijver van ruim twintig kogelbrieven aan bekende Nederlanders had een arsenaal aan wapens in zijn huis liggen. De 48-jarige Rot terdammer, die ook een kogel brief naar koningin Beatrix stuurde, bezat zeven vuurwa pens en ruim vijfhonderd patro nen. Uit de voorlopige dagvaarding blijkt dat de Rotterdammer 1 twee revolvers, drie pistolen, een hagelgeweer en een lucht drukpistool thuis had. Vrijdag moet hij voorkomen. In de brief aan koningin Beatrix in de zomer van dit jaar dreigde de man Paleis Noordeinde in brand te steken. „Op een ge schikt moment 's nachts met on ze benzinebrandbommen en molotovcocktails." Hij eiste van de koningin dat de moordzaak op milieu-ambtenaar Chris van de Werken werd heropend. Be trokkenheid van Volkert van der Graaf bij die moord is nooit bewezen. In andere schrijfsels, met in de envelop altijd minstens één jachtpatroon, dreigde hij vooral met het neerschieten van de ge adresseerde. Hierbij kwam hij met steeds meer details. In zijn eerste brief in mei 2002 schreef de Rotterdammer dat, als toen malig Sparta-trainer Frank Rijkaard geen ontslag zou ne men, 'wij hem neerschieten van af een tribune'. In zijn tweede brief aan Mat Herb en dreigde hij 'hollowpoint silvertip kogels' en 'levensgrote patronen' met pistoolmitrail leurs en stenguns op de LPF-po liticus af te vuren. Met deze be dreigingen hoopte hij Herben te dwingen zijn 'stupide ideeën met betrekking tot toelating van illegalen ofwel zware crimi nelen in de prullenmand te de poneren'. In een brief aan het adres van BNN'er Jeroen Pauw tikte de man dat hij 'dwars door jouw hersengarnalenmassa' heen zou schieten. Met de brieven gaf de kogelbrievenschrijver stukje voor stukje zijn identiteit prijs. Het scheldwoord 'hersengarna lenmassa' verwijst bijvoorbeeld naar zijn Indonesische achter grond. Toen dit ^aar een tweede golf dreigbrieven werd verstuurd, zette nachtelijk zoekwerk in tachtigduizend postzakken po litie en justitie uiteindelijk op het spoor van de man. Met speciale apparatuur werden verschillende dreigbrieven on derschept, waarna de puzzel stukjes op him plaats vielen. Justitie heeft niet de indruk dat de schrijver ooit van plan is ge weest zijn bedreigingen uit te voeren. GPD AMSTERDAM - Hoofdcom missaris B. Weiten (48) van Gro ningen volgt zijn Amsterdamse collega J. Kuiper op. De korps chef van het politiekorps Am- sterdam-Amstelland gaat per 1 november 2004 met pensioen. Weiten komt al op 1 april naar de hoofdstad. De overstap van Weiten wordt bevestigd door de politie in Am sterdam en Groningen. Weiten werkte eerder in Amsterdam, waar hij commissaris was. Sinds 1999 was hij hoofdcom missaris in Groningen. Kuiper wordt volgende week 59 jaar. Hij trad in 1997 aan als hoofdcommissaris in Amster dam. Kuiper volgde E. Nordholt op. „Het moet in de regio Am sterdam nog veiliger worden om de leefbaarheid te vergroten. De politie moet meer aandacht be steden aan gedragingen die overlast en hinder veroorza ken", zei Kuiper bij zijn instal latie. Weiten werkte vanaf 1978 bij de Amsterdamse politie. Zijn ver blijf in het noorden lijkt nu slechts een uitstapje om na ruim vier jaar terug te keren in de hoofdstad. In Groningen moest Weiten orde op zaken stellen na de Oosterpark-rellen van begin 1998. Korpsbeheerder J. Cohen liet er- gisteren geen misverstand over bestaan, hij wilde Weiten graag in Amsterdam hebben. Volgend jaar vertrekt niet alleen korps chef Kuiper; ook commissaris J. van Riessen gaat met pensioen. Daarmee verlaat veel expertise het korps. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3