^ctie snoeproute rond Pontes PZC Verhuizing Emulsion Holland hele klus Zeeuws talent zingt voor Thuredriht Nieuwbouwplan d'Heule II aangepast 15 gemeente wil leerlingen bewustmaken van milieuproblemen Goesenaar krijgt boete voor uiten beledigende taal Brandstichter krijgt taakstraf Dief moet de cel in Werkstraf voor hennepkweker Schouwenaar chat met jongeren Kerstzangavond VZOS afgelast agenda De Pagter Interieurs in nieuw pand woensdag 10 december 2003 DorPieHOeemans SbKZEE - De gemeente chouwen-Duiveland bindt sa- ien met politie, Stichting Na- uur en Milieu Educatie (NME) n de Pontes-scholengemeen- chap de strijd aan tegen het «erfvuil rond het scholencom- t lex van de Pontes aan het Hat- eldpark. Wie niet de moeite eerat afval in de afvalbak te eponeren kan voortaan reke- en op een boete van 46 euro. li! lensen die in de buurt van het l cholencomplex wonen klagen v' een en been over het daar aan wezige zwerfafval. Dat gaat, tellen de buurtbewoners, ten oste van het aanzicht van de uuri. De klachten waren voor te gemeente Schouwen-Duive- and aanleiding te kijken of hier =:i aan te doen is. Tijdens die jektocht stuitte de gemeente REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Pax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Pamke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: Bezorgklachten: 0800-0231231 °P fandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur op een project in Terneuzen. De 'Actie snoeproute' bleek daar succesvol en, zo redeneerde het college, wat in Terneuzen werkt moet ook in Zierikzee kunnen. In Terneuzen is twee weken ach tereen intensief gecontroleerd. In die twee weken werden vier bekeuringen uitgedeeld en dat verhaal ging als een lopende vuurtje onder scholieren rond. Het zwerfvuil werd rap minder en om dat effect vast te houden kreeg het probleem zwerfvuil structureel aandacht in de les sen. Geen overbodige luxe vol gens wethouder L. Geluk- Poortvliet van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Veel kinderen beseffen niet wat ze aanrichten als ze bijvoorbeeld plastic weggooien. Ze weten niet hoe lang het duurt eer dat verteerd is. Wat wij als gemeen te samen met NME, politie en Pontes willen is kinderen be wust maken van die milieupro blemen die veroorzaakt worden door zwerfafval." Geluk-Poort- vliet koestert hoge verwachtin gen. De snoeproute - de route van snoep en snackverstrekker naar school - is in het geval van de Pontes kort en daarmee mak kelijk controleerbaar, de politie staat helemaal achter het pro ject en de gemeente weet zich verzekerd van de steun van zo wel de Pontes als de Stichting NME. De gemeente trekt 14.000 euro - waarvan 7000 euro pro vinciale subsidie - uit voor uit voering van het project. Dat geld is vooral bedoeld voor be geleiding en coördinatie van het project. De afdeling openbare werken van de gemeente zorgt ervoor dat de school(bevolking) letterlijk met een schone lei kan beginnen. Middels ludieke ac ties wordt binnenkort extra de aandacht gevestigd op de actie. Welke vorm die acties aan gaan nemen wil de wethouder nog niet kwijt. rand in jop Hansweert jANSWEERT - In de jongeren inlmoetingsplaats (jop) aan de pein Hansweert heeft gister- ïtend een uitslaande brand I. De politie gaat uit van randstichting. de Kruiningse brand weercommandant H. Waterman weid om half zes melding ge- van een uitslaande mid- "ÏSelbrand. In zo'n geval worden dtijd twee tankspuitauto's in- lezet. Eén daarvan moest uit r ïapelle komen. Bij aankomst ileek de brand in het dak te .goeden. Volgens Waterman is :"jae schade aanzienlijk, maar hoeft het gebouwtje niet als ver loren te worden beschouwd. ,J)e muren staan er nog, maar het dak en de deuren zullen ver- vangenmoeten worden." Volgens voorzitter J. Mak van de dorpsraad, die de jop beheert, moet de brand zijn aangesto- ken.Een ander lid van de dorps raad andveerde kort na de eer op de plek des on- heils en kreeg van de spuitgas- tentehoren dat enkele ramen en waren verwijderd. MIDDELBURG - Een 33-jarige awoner van Goes noemde gis- leren in Middelburg de beledi gingen aan het adres van de po- itiestraattaal. JnDenHaagzijn dit stopwoor den. Ik ben als fanatiek suppor- |i lervanFCDen Haag wel iets ge- vend", zei hij. Politierechter r. Nomes- hield er een andere mening op na. Hij veroordeelde leGoesenaartot227 euro boete, wndat de beledigingen niet mis waren. Zo had hij 7 mei dit j aar in Vrou wenpolder bij een politieactie de agenten uitgescholden voor kankeiiui, mietjes en klootzak en, „Nou dit zijn beledigingen waar ze in Den Haag ook niet gediend zijn", merkte offi- iervanjustitie J. Groen op. „Ik ®ap weidat het in deze tijd niet neer kan", bond de Goesenaar n.De boete werd conform de eis De initiatiefnemers in Studio 2 van Wolfert Jumelet (links) en producent Franklin Schieman (rechts). Elza Verwest staat in het midden achterin. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OUWERKERK - Drie jaar voorbereiding heeft het gevergd, maar het resultaat is er dan ook naar: het eerste album van Zeeuws poplalent verzameld op één compact disk. Achtendertig muzikanten hebben een bijdrage geleverd aan het bij zondere project, onder wie Marjon van Iwaarden tot The Juke Joints, Danny Ve ra, Not James Dean en strijkers van Zeeuws Orkest. Deed, dievrij vertaald naar Blof Lie/s uit Zeeland heet, is vanaf 20 december te koop. De opbrengst komt volledig ten goede aan de Stichting Thuredriht, een organisatie die kinderen met kanker in de gelegenheid stelt een onbezorgde va kantie door te brengen in Renesse, met hun familie. Het initiatief is van de servi ceclub Ladies Circle Schouwen-Duive land. Onder artistieke supervisie van produ cent/saxofonist Franklin Schieman zijn elf bestaande (internationale) hits deels verbouwd en van een eigentijdse invul ling voorzien. In sommige gevallen nog té veel gelijkend op het origineel, aldus een kritische Schieman. Maar door tijdsdruk voor de daadwerkelijke studio-planning met de uiteenlopende groep muzikanten, lag een ingrijpende vertolking niet bin nen handbereik. Toch is hij er wel dege lijk in geslaagd een veelzijdig album tot stand te brengen, een hebbedingetje voor chauvinistische liefhebbers. Een veelzij dige mix van rock, blues, ballads (met over het geheel genomen een belangrijke rol voor een blazerssectie) en zelfs een op de jaren tachtig geënte Bronski Beat- achtige houseversie van L'amour tou- jours, uitgevoerd door The Moon. De eerste drie nummers hakken er gelijk al in, waaronder een versie van Sunday Afternoon gespeeld door The Cave, waar The Kinks nog een puntje aan kunnen zuigen. Dat geldt eigenlijk ook voor alles waar Marjon van Iwaarden het voortouw neemt op de cd, niet in het minst bij een jazzy vertolking van I will survive. Abso lute toppers onder de elf nummers bevat tende cd zijn het opzwepende I feel so good (James Brown) en een door Frede- riek van Veeren poeslief gezongen True Colours. Zonder meer bijzonder is ook Danny Vera's uitvoering van Have I told you lately. Dat is overigens de enige bij drage die niet is opgenomen in Studio 2 van Wolfert Jumelet in Ouwerkerk. Hoop en liefde De verbindende factor voor alle titels op de cd is dat ze verwijzen naar hoop en liefde, vertelt de producent (die zelf in vijf nummers te-horen is), waarmee de link wordt gelegd met het gekoppelde goede doel. „Want uiteindelijk gaat het daar toch om. Daarnaast hebben we ge kozen voor een zo veelzijdig mogelijke opbouw. Het is een grootschalig project geworden, door goedwillende amateurs van bijzondere klasse met liefde ge maakt. "Aanvankelijk zou ook Blof een nummer vertolken, maar het manage ment van Zeelands momenteel beroemd ste band hield de boot af, zegt initiatief neemster Elza Verwest-Schieman van de Ladies Circle spijtig. Het viertal onder steunt het project wél met een voorwoord en foto in het boekje bij de cd. Van het schijfje wordt een eerste persing van drieduizend exemplaren op de markt ge bracht. Zevenhonderd zijn er reeds bij voorinschrijving verkocht, de overigen zijn vanaf 20 december verkrijgbaar in verschillende winkels op Schouwen- Duiveland, De Drukkery in Middelburg en in alle Bliek Modezaken in Zeeland. De cd kan ook worden besteld via liefs- uitzeeland@zeelandnet.nl. Binnen de Schouwse serviceclub wordt nog ge werkt aan een eigen website, waarop de cd inclusief fotomateriaal van de stu dio-opname en fragmenten worden ge presenteerd. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Na zo'n tien jaar onderhandelen gaat het Zierik- zeese Emulsion Holland verhui zen. De nieuwe fabriek wordt momenteel gebouwd, de oude wordt gesloopt. Een groot deel van de machinerie wordt in twee fasen overgebracht. Het productieproces zal tijdelijk stil komen te liggen; een adequate voorraad voorkomt dat afne mers in de problemen komen. Als alles volgens plan verloopt, is Emulsion Holland half april van de Scheepstimmerdijknaar de nieuwe fabriek op het indu strieterrein van Zierikzee ver huisd. Maar hoe verhuis je een fabriek zonder dat je afnemers in de problemen komen? De di rectie van Emulsion Holland besloot de verhuizing in twee fasen te laten verlopen. „Emul sion levert geëxtrudeerde pro- dukten en emulgatoren aan de voedingsmiddelenindustrie", legt directeur F. Erhald uit. „Geëxtrudeerde producten zijn onder zeer hoge druk verhit en daardoor in volume enorm toe genomen, denk maar aan pop corn. Ook bij Emulsion gaat het vooral om maïs." Emulgatoren zorgen voor een verbinding (emulsie) tussen twee stoffen die uit zichzelf niet mengen. Olie en azijn, bijvoorbeeld, zijn niet te mengen tot slasaus maar als emulgator mosterd wordt toe gevoegd, ontstaat er een vinai grette. Emulsion is gespeciali seerd in emulgatoren om De oude fabriek van Emulsion Holland in Zierikzee wordt gesloopt. chocolade mooi vloeibaar te maken. Het zijn met name de ge- extrudeerde producten die het lastigst te verhuizen zijn. Niet omdat het productieproces in gewikkeld is maar omdat het een volumineus product is dat veel opslagruimte inneemt. Het is dus vooral een logistiek pro bleem; nu al wordt gewerkt aan het opbouwen van de extra voorraden. Erhald: „Gelukkig is het magazijn van de nieuwe fabriek extra groot omdat wij de volledige kavel bebouwd heb ben. Daar kunnen .wij een voor raad aan geëxtrudeerde pro ducten voor ongeveer drie weken opslaan. Dat moet vol doende zijn om de verhuizing van dat productieproces te overbruggen. De emulgatoren foto Dirk-Jan Gjeltema leveren geen problemen op." De productie van de geëxtrudeerde producten wordt eind februari stopgezet. De hele productielijn wordt dan verhuisd waarna de productie heiwat wordt. Half maart volgen de emulgatoren hetzelfde traject. Een maand la ter begint dan de sloop van de fabriek. In de nieuwe fabriek krijgen de machines een logi sche opstelling die op het oude terrein niet te realiseren was en de capaciteit wordt verhoogd. „Die capaciteitsverhoging is hard nodig", zegt Erhald. „Daar is het allemaal om te doen ge weest. Op het oude terrein was wel ruimte om uit te breiden maar we zouden nooit een ver gunning krijgen." Emulsion is tien jaar bezig geweest om te verhuizen. Sanering van de ver vuilde grond en de vele partijen die betrokken waren, maakten van de verhuizing een langdurig proces. Er is overwogen om de productie terug naar Denemar ken te halen maar hoofdafne mer Koninklijke Zeelandia Groep en Erhald zijn tevreden dat dit, mede door de inzet van de gemeente, niet hoefde. „Sinds 1935 gebruiken wij emulgatoren van het Deense moederbedrijf van Emulsion voor Carlo, een professioneel in- vetmiddel voor bakplaten dat wij wereldwijd verkopen", ver telt PI. Doeleman, mededirec teur van Zeelandia. „Na de oor log is die productie uit Dene marken naar de St. Domus- straat overgebracht. De ver vaardiging geeft echter een soort frituurlucht af en omwo nenden klaagden hierover. Daarom verhuisde de fabriek naar het terrein van de voorma lige gasfabriek, buiten de stad. Maar inmiddels is de stad om de fabriek gegroeid en was een nieuwe verhuizing noodzake lijk. Van die frituurlucht ruik je overigens, dankzij filters, niets meer." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Eindhoven we gens brandstichting veroordeeld tot 12 0 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had 24 juli dit jaar op een camping in Burgh-Haamstede een contai nerbij een café/restaurant in brand gestoken. „Ik was boos en ik had gedronken", vertelde hij. De verdachte had zich geër gerd aan het gedrag van de cafébaas. „Maar dat rechtvaardigt niet zo'n reactie", verzekerde officier van justitie J. Groen. „Gelukkig heeft de brand geen gevolgen, maar je moet er niet aan denken als de vlammen waren overgeslagen naar het café. Dat had gekund, want de zomer was heet en droog." Hij eiste de straf die de politierechter hem oplegde. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Terneuzen is gisteren in Middelburg voor het plegen van een aantal mis drijven veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan vijf weken voorwaardelijk. De man had zich deze zomer in Terneuzen schuldig gemaakt aan een winkeldiefstal bij Al- bert Heijn en de diefstal van een brommer. Daarnaast had hij 3 oktober in zijn woonplaats vernielingen aangericht aan de voordeur van de woning van zijn moeder. Eerder had hij op 15 september haar auto beschadigd. Verder werd een man door hem bedreigd. „Als je de politie belt, dan sla ik je in elkaar." Van de diefstal van een paar schoenen werd hij vrijgesproken. Officier van justitie J. Groen meende dat verdachte steeds verder dreigt af te glijden. „Hij is hard op weg een veelpleger te worden." De officier vond alle feiten bewezen en eiste acht weken gevange nisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Terneuzenaar werd verplicht reclasseringscontact opgelegd. De schadeclaims van zijn moeder en de woningbouwvereni ging Clavis, bijna vijfduizend euro, werdenniet-ontvankelijk verklaard. Wel moet hij aan de eigenaar van de bromfiets 120 euro betalen. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Roosendaal is gisteren in Middelburg voor zijn betrokkenheid bij een hen nepkwekerij conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werk straf. De verdachte woonde in Vlissingen toen hij werd bena derd door een man, die hem vijfduizend euro beloofde als hij zijn huis beschikbaar stelde voor een wietplantage. Het aan bod was te verleidelijk, waarbij meespeelde dat hij in ernstige financiële problemen verkeerde. Begin oktober werden er 285 hennepplanten in de woning aangetroffen. Raadsman A. Neels wees op de kwetsbaarheid van zijn cliënt en vroeg de politierechter rekening te houden met de persoonlijke omstandigheden. De politierechter had er wel oren naar, maar dat nam volgens hem niet weg dat ver dachte een aandeel had in de hennepteelt. Een werkstraf vond hij passend. MIDDELBURG - Vanmiddag kunnen scholieren uit de ge meente Middelburg chatten met burgemeester K. Schouwe naar. Hij praat met hen over veiligheid. Uit een enquete die onlangs is gehouden is gebleken dat een derde van de meisjes in Middelburg zich 's avonds niet altijd veilig voelt op straat. Verder meldde één op de drie scholieren onveilige verkeerssi tuaties op weg van school naar huis. Schouwenaar zit tussen vier en vijf uur 's middags achter de computer. De chatruimte is te vinden op www.middelburg.nl. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft woningbouwplan d'Heule II aangepast. In de nieuwe opzet komen er geen woningen meer pal langs de Stolpweg en daar mee te dicht bij het tennisban encomplex. De gemeente komt daarmee tegemoet aan bezwa- ren van Tennisvereniging Duiveland en de dorpsraad Nieuwerkerk tegen het oor spronkelijk plan. In dat oorspronkelijke plan stonden aan de rand van d'Heu le II vijf woningen vlak langs de Stolpweg ingetekend. De ge meente had daar voor gekozen omdat zij de nieuwe wijk bij de entree van het dorp aan de noordkant een duidelijk gezicht wilde geven. Dat stuitte op be zwaren bij de tennisvereniging en de dorpsraad. Twee van de vijf huizen stonden volgens de tennisvereniging en de dorpsraad te dicht bij het Nieuwerkerkse sportpark. Dat zou, betoogden de verenigin gen, kunnen leiden tot licht- en geluidsoverlast voor de bewo ners van de huizen. Beide verenigingen drongen bij de gemeente aan op een grotere afstand tussen de nieuw te bouwen huizen en het sport park. Omdraaien Tennisvereniging en dorpsraad pleitten voor aanpassing van de plannen aan de normen die de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) daaraan stelt. De VNG adviseert om een mini male afstand tussen woningen en sport voorzieningen van 50 meter aan te houden. Dat heeft de gemeente weten te bereiken door het rijtje van vijf huizen om te draaien. In de eerste opzet stonden de huizen met de voorzijde aan de Stolpweg en in de nieuwe versie grenzen de achtertuinen aan de drukbereden weg. Om de rust voor de bewoners van de nieuw te bouwen woningen te waar borgen komt tussen de tuinen en i de Stolpweg een vijf meter bre de strook met opgaande beplan ting. De gemeente hoopt daarmee twee vliegen in één klap te slaan. Meer rust voor de bewo ners én voorkomen dat de ach terzijde van de wijk een onge wenst rommelig aanzien krijgt. De strook blijft in bezit van de gemeente wat inhoudt dat zij ook het onderhoud ervan voor haar rekening neemt. DREISCHOR - Het voor zater dag 13 december geplande con cert van het Oosterlandse koor Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) in de Nederlands her vormde kerk in Dreischor is af gelast. Dit wegens ziekte van de dirigent. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 20.00 uur: Informatie bijeenkomst Borstvoedingsorganisatie LLL; Verpleeghuis Cornelia, 10.00-16.00 uur: Kerstmarkt. Advertentie) De Pagter Interieurs heropent op 10 december haar deuren op het nieuwe adres aan de Herenstraat 9 te Middelburg. De internationale collectie exclusieve zitmeubelen, meubel- en gordijnstof fen en decoratieve woonaccessoires is nu ondergebracht in het pand van An tiekhandel de Pagter. In een sfeervol le. klassieke ambiance staan banken en fauteuils opgesteld van o.a. Dodo. Juanes, Durcsta en Whitehead. Interi euradviseuse Tet Schipper staat de klanten bij in de keuze uit de collectie inlerieurstoffen van o.a. Ralph Lau ren, Elitis, Warner en Mulberry. Eigenaar Erik de Pagter van zowel Antiekhandel de Pagter en De Pagter Interieurs besloot beide zaken in het zelfde pand onder te brengen/Klanten liepen vaak van de ene naar de andere winkel. Binnen Antiekhandel de Pagter was het na de uitbreiding naar de Scgeersstraat mogelijk een aparte ver koopruimte te creëren voor de gere nommeerde meubel- en stoffenmerken. De Pagter Interieurs staat daardoor garant voor kwaliteit en exclusiviteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39