Hogeschool Zeeland uit topdrie Werk van Jacques Tange draait om het verlangen PZC PZC Tekenen voor Rechten van de Mens i Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland krijgt vorm Opleidingsinstituut in Keuzegids Hoger Onderwijs afgezakt naar zevende plaats 1;IMN lezers schrijven Jeugdterreur II Jeugdterreur III Jeugd terrreurlï kunst Cabaretshow Samen Slapen Werk Zeeuwse schilders wordt geveild in Arneville 0800 - 0231 231 (GRATIS) Historische tekenmaterialen woensdag 10 december 2003 door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft het afgelopen jaar wat aan populariteit inge boet. Een jaar geleden behoorde het Vlissings opleidingsinsti tuut nog tot de topdrie van ho gescholen waar een grote diver siteit aan studies kan worden gevolgd. Inmiddels is de HZ af gezakt naar een gedeelde zeven de plaats. Daarmee behoort de school nog wel tot de subtop. Dat blijkt uit de nieuwe editie van de Keuzegids Hoger Onder wijs, het meest gezaghebbende naslagwerk voor middelbare scholieren die een vervolgoplei ding zoeken. De Zeeuwse hoge school dankt die plaats in de subtop in de eerste plaats aan de opleiding aquatische ecotech- nologie, die nog steeds met kop en schouders boven alle andere milieu-studies in den lande uit steekt. De twee andere opleidin gen, waarmee Vlissingen vorig jaar het hoogst scoorde, com municatie en commerciële eco nomie, zijn wat gezakt. Aan de positie van de HZ wordt afbreuk gedaan door de opleiding bouw kunde. Die scoort op veel onder delen onvoldoende. De Vlis- singse bouwopleiding is op één na de slechtste in het land. Al leen Haarlem scoort nog min der. Favoriet De HZ gooit evenmin hoge ogen met de opleiding logistiek en vervoerskunde. Van de vijf op leidingen die Nederland in die soort kent, scoort die in Vlissin gen het laagst. Maar daarbij kan worden aangetekend dat de vijf opleidingen nauwelijks voor el kaar onderdoen. De meeste op leidingen van de HZ behoren tot de sub-top en de middenmoot. De Vlissingse opleiding com merciële economie is bij studen ten nog steeds favoriet, maar het deskundigenoordeel ver wijst de Zeeuwse studie naar een gedeelde derde plaats, ach ter Den Bosch en Breda. Wie communicatie wil studeren, is nu het best uit in Ede of Den Haag. De opleiding in Vlissin gen, vorig jaar nog nummer een, is gezakt naar de vierde plaats. In de sector werktuigbouwkun de komen Rijswijk en Venlo als de toppers uit de bus, op de voet gevolgd door Vlissingen, Den Bosch en Alkmaar. Tot de subtop behoren ook de Vlissingse opleidingen taal en economie (international busi ness and languages), bedrijfs economie en civiele techniek. De Zeeuwse pabo blijkt een goe de middenmoter. De meeste Pa bo-opleidingen zijn dik in orde, ook die in Vlissingen. Wat dat betreft, concludeert de Keuze gids, kan je Breda beter links la ten liggen. Ook Zuid-Holland kent geen echte toppers. Tot de middenmoters behoren in Vlis singen ook de opleidingen ma nagement, economie en recht (daarvoor kan je het best naar Breda), chemie (daarvoor kan je het best naar Utrecht) en elek trotechniek (in die sector zijn Den Bosch en Rijswijk de top pers). Van alle studenten elek trotechniek zijn die in Vlissin gen het minst tevreden over hun opleiding. De beste verpleegkunde-oplei- dingen staan in Ede, Zwolle en Eindhoven. Die in Vlissingen hangt onder in de middenmoot. De opleidingen algemene ope rationele techniek verschillen nauwelijks van elkaar. Vlissin gen blijft wat die sector betreft overigens buiten beeld. De Keu zegids kreeg daar te weinig stu denten te spreken om een be trouwbaar beeld te kunnen door Mieke van der Jagt GOES - Honderden mensen, Goesenaren en andere bezoekers van de weekmarkt en van de spe ciale Kerstmarkt in de Grote Kerk in Goes, hebben hun hand tekening gezet onder een petitie over de mensenrechten. Vandaag wordt de Internationa le Dag van cle Rechten van de Mens gevierd omdat op 10 de cember 1948 de Universele Ver klaring werd ondertekend. Am nesty International greep de Kerstmarkt in de Grote Kerk aan om alvast handtekeningen te verzamelen. Ze zijn bedoeld om regeringen van een groot aantal landen te bewegen mensenrech tenactivisten te steunen. In veel te veel landen in de wereld wor den voorvechters van de mensen rechten vervolgd. De hele week zullen op verschil lende plaatsen in Nederland ac ties worden gevoerd, niet alleen door Amnesty, maar ook door tal van landencomités. In de grote steden staan vandaag circustenten waarin bekende ac teurs de waar gebeurde verhalen vertellen van mensenrechtenac tivisten. De verhalen zijn be werkt door scenarioschrijvers als Maria Goos. In Goes werden de verhalen gisteren verteld door leden van de Vertelkring Mid den-Zeeland, onder wie Engel Reijnhoudt. Leden van Amnesty gingen de straat en vooral de weekmarkt op om handtekenin gen te verzamelen. Tijdens de kerstmarkt in de Grote Kerk te Goes zamelen vrijwilligers van Amnesty International handtekeningen in. foto Willem Mieras schetsen. Wat betreft woon ruimte komt Vlissingen, samen met Venlo, Wageningen, En schede en Leeuwarden uit de bus als een stad waar de voor zieningen goed zijn. Overal el ders zijn die minder. Wat betreft sportvoorzieningen en uit gaansleven scoort Vlissingen voldoende, maar wel beneden het landelijk gemiddelde. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versta nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacties beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft, Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woru niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Den' dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overc weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I Noordgouwe opnieuw in de krant en wederom op niet mis te verstane wijze. Ik vraag mij af of er werkelijk geen andere moge lijkheden voor handen waren om problemen met een absolute minderheid aan puberende jon geren aan te kaarten. Als brie ven met noodkreten door de ge meente nagenoeg onbehandeld blijken te blijven dan lijkt mij dat er alternatieven genoeg res teren om grieven tegen de gang van zaken kenbaar te maken. Uit de stukken heb ik nergens op kunnen maken dat dat pad be wandeld is. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. Linea rec- ta op de krant afstappen met een zwaar beladen verhaal over een bevolking die zuchtend haar lot ondergaat is er een van. Het komt op mij over als een over dreven reactie op problemen die het niveau van terreur bij lange na niet benaderen. De jongeren in kwestie krijgen in het kran tenartikel meer toegedicht dan zij feitelijk verdienen. Alsof het hier zou gaan om systematisch uitgedachte plannen om ande ren de stuipen op het lijf te ja gen. Dit gaat mij echt te ver. De manier waarop de aanzet gege ven is om tot oplossingen te ko men is voor allen die hier wonen en werken schadelijk en baart mij persoonlijk zorgen. Ik vind het jammer dat er geen journa list te bekennen was bij de geweldig gezellige sinter klaasintocht en aansluitende playbackshow om maar iets van die goede sfeer vast te leggen. Want die is er, echt! J. Kuipers Pauwstraat 19 Noordgouwe Ik heb het stukje uit de krant ge lezen en ben het er niet mee eens Diverse kinderen zouden blade ren gegeten hebben, of diverse kinderen -die een hersenschud ding geslagen zijn. Dat klopt niet. Ik kwam ook tot de conclu sie dat er in ons dorp nog nooit iemand een hersenschudding geslagen is. Enhet stuk duid!-; op dat er een heleboel kind® zijn die anderen pesten of zo kwam maar tot een stuk of-. ie[ kinderen en er zijn gewoon couu kinderen die andere kindek nooit zullen pakken. Ik hebzc zes/zeven jaar op de Spri® plank in Noordgouwe gezet,' en nooit was er echt een pr, bleem. Ik heb bij de meeste fc ee deren in de klas gezeten die; dat vresel i j k gepeste kind stee pakken. Ik weet niet waarom- dat doen maar ik weet weli 'ei hij er soms naar vraagt. Nou: dat geen reden om iemand bis deren of zo te laten eten, hel daarom niet netjes wat ze hel ben gedaan. Ook vind ik aan.;-os stukje vervelend dat heelt111 dorp voor gek wordt gezet»e' dat er ook gewoon hele led dingen gebeuren, zoals dep: jecten op de plaatselijke bas school of de koninginnedagen het Sinterklaasfeest. Dan star er geen j ournalisten om in eem J] andere krant een stuk erover: schrijven. Nee, er staat alls J maar hoe een stom dorp Nowi gouwe is terwijl dat dus M maal niet waar is. Want No® gouwe is juist heel stil en rust- Maartje Hoekse-, Rm iep foi Ik ben een moeder van Noori gouwe. Ik wilde ook graagev-c een mededeling doen overt burgemeester. Het is rond: f schandalig dat hij de kinder een kankergezwel noemt 1 ''e vind dat als je in een dergelijk positie zit die woorden en t scheldingen niet kan maken.5 ben namelijk een moeder va drie kinderen en heb zelf de: gelopen 3 jaar gevochten les die ziekte en nu scheldt juj i kinderen (ook van een anderis voor zo'n ziekte. Ik wil ookè hij persoonlijk zijn verte-! schuldiging voor die uitspa levert. Het heeft me tot dit;; mijn hai"t geraakt. Francien Forn,1 Vijverbergstm. Noordgom Vo door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - The Rolling Stones hebben zijn thematiek prachtig verwoord in het liedje .'You can't always get what you want'. In het werk van beeldend kunstenaar Jacques Tange uit Schiedam draait het om verlan gen. „Het is een beetje dubbel. Er zit verlangen in naar de din gen die je niet kunt krijgen, maar ook weemoed over de din gen die geweest zijn." Tange (1960) isgeboi-enen opge groeid in Vlissingen. Hij is een van de acht kunstenaars die op 16 december in Utrecht kunnen worden uitgeroepen tot Neder lands kunstenaar van het jaar. Het doet hem wel wat dat hij in één adem wordt genoemd met Corneille en Karei Appel. „Dat Appel bij de genomineei'den zit is volkomen terecht. Hij is een geweldige kunstenaar die zich tot op hoge leeftijd blijft ver nieuwen. Als ik zelf niet in com petitie was, zou ik zeker op Ka- rel Appel stemmen." Op zijn veertiende wist Tange al dat hij kunstenaar wilde wor den. Na zijn militaire diensttijd volgde hij de kunstacademie in Rotterdam. Sindsdien is hij daar in de buurt blijven hangen. „Mijn hele generatie is uit Zee land weggetrokken. Ik sluit niet 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - De van oorsprong Zeeuwse cabaretier Robbert Jan Proos speelt vrijdag en za terdag zijn nieuwe cabaretvoor stelling. In Samen Slapen, zoals de voor stelling heet, worstelt Proos met de realiteit. Hij vraagt zich af of duidelijkheid in het leven 'wel altijd even prettig is'. Proos haalde vorig seizoen de halve fi nales van het Amsterdamse Kleinkunst Festival. Zijn show is op diverse plaatsen in het land te zien. De première wordt gehouden in het Heer Hendrikshuis in 's-Heer Hendrikskinderen, waar Proos is opgegroeid. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. uit dat ik ooit nog eens terug kom. De zee blijft trekken. Ik hoef het water niet te zien, maar ik moet wel het idee hebben dat de zee dichtbij is, anders krijg ik het benauwd." Het verlangen naar ruimte - een gevolg van zijn jeugd in Zeeland - beeldt Tange vaak uit op zijn schilderijen. Zijn figuren zijn dikwijls omsloten door flatge bouwen die zich zelfs over hen heenbuigen. „Dat is Rotterdam hè", verklaart Tange. „Allemaal beton. Maar er gloort altijd hoop. Ergens zie je een gaatje tussen de flats. Ik vind het ook een aantrekkelijk decoratief element. Die ramen in die flats zorgen voor een mooie ritmiek. Ik val wel op die herhaling en die regelmaat. Dat noem ik de poëzie in mijn werk. Zoals in een gedicht klanken worden her haald, zo herhaal ik in mijn werk beeldelementen. Erotiek is ook belangiïjk. Die loom luie- rende vrouwen op mijn schilde rijen weten natuurlijk dat ze be keken wqrden. Daarom nemen ze zo'n pose aan. Zij hebben de macht in handen. De mannetjes kijken alleen maar." Het kleurige, aan strips referen- de werk van Tange komt vrolijk over, maar volgens hem zit er een duistere kant aan. „Dat is het idee dat je niet altijd krijgt wat je wilt. Overal loert de dood om de hoek. Hoe mooi iets ook is, je kunt je niet onttrekken aan het besef dat het eens ophoudt. Juist daarom moet je wel naar nieuwe dingen blijven verlan gen. Verlangen doet ons mens zijn. Zonder verlangen kom je geen cent verder." Tange is aangenaam veiTast dat hij behoort tot de genomineer den voor de kunstenaar van het jaar 2003. Dat ander-en er blijk van hebben gegeven onaange naam verrast te zijn, steekt hem. In de Volkskrant zei hoofdre dacteur Robbert Roos van Kunstbeeld, die zitting heeft in de raad van advies voor de Kun stenaar van het Jaar, teleurge steld te zijn. Hij kan leven met Appel en Corneille maar vindt niet dat de overige zes de kunst in Nederland vertegenwoordi gen. „Belachelijk", reageert Tange. „Dat is elitaire kinnesinne. In eens komt die man tot de ont dekking dat het grote publiek niet kiest voor de kunstenaai's waarover hij al die tijd heeft ge schreven. Er zijn tienduizend stemmen uitgebracht via inter net. Dat is heus niet gebeurd door J an van de straat, maar wel degelijk door kunstliefhebbers, want dat zijn degenen die naar zo'n site surfen. Dan vind ik zo'n uitspraak van nogal wat dédain getuigen." Jacques Tange. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Veilinghuis Ben Witte biedt vrijdag tijdens een veiling in Hotel Arneville in Middelburg veel werk aan van schilders die in Zeeland hebben gewoond of gewerkt. Het gaat in totaal om drieën veertig werken. Het oudste werk is gemaakt door J.H. Haccou (1798-1839) en C. Kimmel (1804-1877). Bei den zijn in Middelburg geboren. Het werk van deze schilders wordt weinig aangeboden. Veerse schilders van wie werk wordt geveild zijn Maurice Góth, zijn dochter Sarika Góth en J A. van Dijck. De Domburg- se Mies Elout-Drabbe was een leerling van Jan Toorop. An- dries Minderhout en Louis Hey- mans zijn schilders die in Mid delburg woonden en werkten. De veiling bevat ook twee wer ken van Rudolf Hagenaar uit Goes en Klaas Boonstra uit Schore. Van de Zeeuws-Vla ming Pieter de Bodt komen acht werken onder de hamer. Deze schilder uit Zaamslag stond sterk onder de invloed van de Vlaamse schilder Perme- ke. Behalve schilderijen veilt Witte ook Zeeuwse streeksieraden, zilver, juwelen, bijbels, meube len, poppen en aardewei'k. De kijkdag is morgen van twee tot acht uur, de veiling begint vrijdag 12 december om half twee. Advertentie 'Siësta' van Jacques Tange Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het provinci aal Centrum voor Beeldende Kunst, Architectuur en Vorm geving (CBK Zeeland) krijgt vorm. Via internet kan inmid dels van achtenzestig Zeeuwse kunstenaars informatie worden opgevraagd. De Zeeuwse vorm gevers hebben onlangs het initi atief genomen voor een eigen platform onder de paraplu van het centrum. Onduidelijk is nog hoe de architectuur wordt aan gehaakt. De naam luidt nu nog Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ). Al vier jaar is er sprake van dat de ze ox-ganisatie wordt omge vormd tot een CBK Zeeland. De vier afzonderlijke kunstuitle nen krijgen meer zelfstandig heid en het centrum voor beel dende kunst gaat zich vooral richten op afstemming, voor lichting, advies en organisatie op het teirein van de Zeeuwse kunst. Uit een verkennend onder-zoek ten behoeve van een toekomstig CBK Zeeland, uitgevoerd door Scoop, blijkt dat kunstenaax's, vormgevers en architecten enerzijds en mogelijke klanten anderzijds positief staan tegen over de komst van een dergelij ke instelling. Er blijkt vooral behoefte te zijn aan het in kaart brengen van alle Zeeuwse kun stenaars, vormgevers en archi tecten in een provinciaal ken nis- en informatiecentrum, aan ondersteuning van en bemidde ling voor kunstenaars, vormge vers en architecten en aan het zichtbaar maken van actuele kunst door middel van tentoon stellingen. Een deel van deze taken wordt al door het SKZ uitgevoerd, geeft directeur Kathrin Gins berg aan. Er zijn zogenoemde kunstenaarsformulieren rond gestuurd om documentatie over Zeeuwse kunstenaars te verza melen. Ginsberg: „We zijn ons kunstenaarsbestand helemaal opnieuw gaan opbouwen." Van honderddrieënvijftig Zeeuwse kunstenaars is inmiddels een bestand opgebouwd. Van acht enzestig van hen kan informatie worden opgevraagd via de in ternetsites wiow.cbkzeeland.nl en ioiow.kunstenaars.nu. Eind november is een begin ge maakt met een platform voor fn vormgevers in Zeeland. Deb doeling is ook daarbij te inve- tarisex'en wie in de provincieac tief is, niet alleen in de grafiscb vormgeving, maar bijvoorbeé er ook op het gebied van prod: Jei ten, mode, tuin en webdesg Via het CBK Zeeland kunffi p publiek en klanten de vont?lel vers vinden en het platformi de onderlinge contacten beva dei-en. Ook wordt gewerkt een reizende tentoonstel!'' van Zeeuwse vormgevers. Gi berg schat dat die op e jan vroegst eind volgend jaar klaiKen is. Het is nog onduidelijk off hoe de architecten worden ar gehaakt bij het CBK Zeelar Daarvoor wordt overlegd ts de Zeeuwse afdeling van i Bond van Nederlandse Arci tecten en de stichting 8 Zeeuwse Gezicht. Ginsbergve wacht dat het CBK Zeeland® terlijk 1 januari 2005 een feit „We veranderen pas van nar als we ook echt een centr: voor beeldende kunst zijn zijn nu al een stichting ku: uitleen die veel meer doet dac: kunstuitleen coördineren. Ma liever zo, dan dat we met 8 centrum voor beeldende ku.: beginnen dan nog niks voï stelt. Veel respondenten hebt* aangegeven dat we zorgvuk te werk moeten gaan ome neutraal en onafhankelijk® trum van de grond te krijgen lopen in Zeeland misschien achter in de vorming van e centrum voor beeldende kun maar het voordeel is wel dat' kunnen leren van fouten die' ders zijn gemaakt." MIDDELBURG - Ton de Ls kunstenaar uit Amsterdi geeft morgeneen lezing o' historische tekenmaterialen Galerie T aan de Turkaa' Middelburg. WiHWiiilfJai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38