Zondagdiensten door actiedag zorg Brandweer teleurgesteld in raad 1 Middelburgers bellen masaal klachtenlijn Waterschap wil promotieteam op pad sturen Eerste paal voor tempel Nehalennia Goes stopt alleen nog biobollen in de grond Kerstbomen gaan weer in top zeeuwse almanak Prinsesje Provincie waarschuwt niet tegen lange treinen Betonning van vaarwegen blijft Lampionnen voor prinses Amalia Borsele wil geld Rijk en NV Westerscheldetunnel voor extra inzet brandweer BEVELANDEN/THOLEN b 1 3 woensdag 10 december 2003 Het kost ook nogal wat extra om rampen en ongelukken in de tunnel doelmatig te kunnen be strijden. De groep Borssele, die het dichtste bij zit, heeft extra specifieke trainingen gehad, kreeg er speciale voertuigen bij en zal binnen niet al te lange tijd versterking krijgen van be roepsbrandweerlieden. Dat kan allemaal niet meer in de oude brandweerkazerne. Commandant J. de Feijter heeft voor de nieuwe voertuigen zo lang een loods kunnen huren in Borssele, zodat de spullen wel operationeel zijn, al is de nieu we kazerne op bedrijventerrein Quistenburg nog niet gebouwd. ,Jlet huurcontract loopt per 1 juli af. Nu de raad heeft beslist dat de bouw voorlopig niet doorgaat, ben ik bang dat de wagens straks buiten komen te staan. Wat binnen kan staan, met passen en meten, staat bin- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het telefoon nummer dat inwoners van Mid delburg kunnen bellen met een voudige klachten is een succes. In de eerste twee maanden dat de lijn is opengesteld, is het ser vicenummer ruim zevenhon derd keer gebeld. Middelburgers hebben blijk baar veel te klagen. Is het succes van het telefoonnummer nu po sitief of negatief? Positief", vindt wethouder A. de Vries. „Dat mensen zo vaak bellen, be tekent dat ze betrokken zijn bij hun woonomgeving. Ze houden hun ogen en oren open. Zo hel pen ze ons om de boel op poten te houden. We hopen natuurlijk dat het aantal klachten minder wordt, maar het is een utopie om te denken dat er in de toekomst helemaal geen klachten meer zijn." De gemeente heeft nog niet on derzocht of de gemelde klachten ook naar tevredenheid worden verholpen. „Maar we horen wel spontaan dat mensen er tevreden over zijn. Dat mensen nu tevreden zijn, is een compliment aan de mensen die het werk voor het servicenummer doen", stelt de wethouder. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil zijn ima go verbeteren, zonder al te zeer op de populaire toer te gaan. „We willen vooral duidelijk ma ken welk product wij leveren en waarom de burger daarvoor moet betalen", zei dijkgraaf W Gosselaar gisteravond in Vlis- singen in de algemene vergade-1 ring, het algemeen bestuur van het waterschap. Aanleiding was de nota De bur ger in beeld, over het communi catiebeleid dat Zeeuwse Eilan den de komende jaren wil voeren. Centraal daarin staat het verbeteren van het imago, aangezien te veel mensen het waterschap zien als een ambte lijke, logge organisatie die te ver van de burgers afstaat. Een van de acties is de oprichting van een promotieteam. Meerdere hoofdingelanden waarschuwden ei-voor niet te ver door te schieten. Zo was er vooral kritiek op het voornemen meer te doen aan sponsoring. Van diverse zijden werd erop aangedrongen daar terughou dend mee om te gaan of zelfs he lemaal uit de weg te gaan. L. van der Kallen zei dat niet het bereiken van meer naamsbe kendheid voorop moet staan, maar het zorgen voor een beter product. „Het waterschap is een monopolist en hoeft dus geen marktaandeel te veroveren. In feite moet je je geld dan ook niet besteden aan het vergroten van de naamsbekendheid." A. van der Maas sloot zich daarbij aan. „Het beste imago is een goed product voor een betaalbare prijs." Dijkgraaf Gosselaar gaf aan dat er geen frivole campagnes hoe ven te worden vernacht„We willen een stap maken naar de burger, maar we gaan niet het strand op met jeeps vol blonde vrouwen", garandeerde hij. Op het gebied van sponsoring moet er in elk geval een duidelijke re latie zijn met het werk van het waterschap. Zeeuwse Eilanden wil zich vooral richten op het beter in formeren van de burgers, aldus Gosselaar. Dat betekent ook dat er wordt gewerkt aan een betere bijsluiter bij de jaarlijkse belas tingaanslagen, om duidelijk te maken wat er met het geld ge beurt. Hoofdingeland J. Roodenburg vond dat de algemene vergade ring de hand in eigen boezem moet steken. Met beslissingen zoals recent over meidoorns en de hoogte van de tarieven voor volgend jaar, bezorgt zij het wa terschap zelf een slechte naam. „Het is het waterschapsbestuur dat in de beklaagdenbank zit." Het grootste probleem is vol gens hem de samenstelling van het bestuur. „Het is geen goede afspiegeling van de samenleving, waardoor er on voldoende rekening wordt ge houden met de verschillende belangen. De burger heeft dat door." Roodenburgs betoog oogstte geen bijval. pagina 17: waterschap? Geen mening Als de Dichter des Vader lands spreekt, kan niemand achterblijven. Dus ook in dat Vlissings café werd de blijde gebeurtenis gisterochtend van alle kanten becommen tarieerd. „Zelfs de supermarkten heb ben de oorlog gestaakt", wist de een. „Ze verkopen nu eensgezind oranje muisjes, met als bonus een gratis rol beschuit." „Een kindje geboren. Nou èn...", schamperde een ander. „Typisch weer zo'n media- hype." De vaste klanten be stelden nog een kop koffie. En knikten zwijgzaam. Ze wa ren het roerend met de laatste spreker eens. Maar toen het tegen tienen liep, en de uitbater de radio wat harder draaide, spitsten ze gespannen de oren. Want ze wilden natuurlijk wel alle maal even horen hoe ons nieuwe prinsesje heet. doorMieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Terwijl de kraanmachninist de laatste hei palen nog aan het uitladen was, hebben Arianne Jansen-Al- bregtse en Co de Koster, be stuursleden van de Nehalen- niastichting in Colijnsplaat, de echte eerste paal geslagen voor het Historisch Monument Ne halennia. Voor het einde van volgend jaar moet aan de ingang van de ha vens in Colijnsplaat een replica verrijzen van een heiligdom, dat herinnert aan Nehalennia, die tweeduizend jaar geleden de Delta nog voorspoed bracht. De Keltisch-Romeinse inwoners dankten de voorspoed in ieder geval aan haar. Het monumentje, een initiatief van Colijnplaatse vrijwilligers, kan heel goed de Europese een wording en de integratie van culturen symboliseren. Een der gelijk heiligdom moet ook heb ben bestaan in de havenstad Ganuenta, een economisch knooppunt dat in de Romeinse tijd even benoorden Colijns plaat heeft gelegen, waar nu De Schaar van Vuilbaard in de Oos- terschelde ligt. In de jaren zeventig, en ook daarna, hebben Colijnsplaatse vissers regelmatig votiefstenen opgevist, die bijna zonder uit zondering waren gewijd aan Nehalennia. Die godin is een Keltisch-Romeins symbool van vruchtbaarheid en handel. Ze dankte de goede resultaten van haar inzet aan de Pax-Romana, het beleid van Rome om de loka le economieën in de veroverde gebieden hun gang te laten gaan, en contacten, religies en regionale culturen te respecte ren. Een flink deel van de benodigde 250.000 euro voor het tempeltje is door de Europese Unie be schikbaar gesteld. Het bestuur heeft inmiddels tweederde van het geld binnen en de gemeente Noord-Beveland stelde de grond beschikbaar. De tempel moet, in het hart van de Colijns plaatse recreatie, een extra toe ristische attractie worden. Het gebouwtje op zich laat al veel zien van de hoge wiskundige ontwikkeling van de Kelten, maar binnen kunnen tentoon stellingen en videopresentaties vanalles verduidelijken over de cultuur-historische aspecten van het natuurgebied Ooster- schelde. Freek Janssen GOES - De gemeente Goes gaat tinaf vandaag over op biologi sche bloembollen. Op verzoek ,an de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) ondertekent ze een contract, waarin ze belooft de komende drie jaar te kiezen ,oor milieuvriendelijk geteelde bloembollen met een EKO- keurmerk. Volgens de ZMF is de traditio- nele bloembollenteelt erg milieubelastend. De afgelopen jaren is deze teelt in Zeeland toegenomen, wat heeft geleid tot een hoger gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen. Vooral in Zeeuws-Vlaan deren is het aantal bloembollen telers de afgelopen jaren sterk gegroeid. ZMF-medewerker M. Ernst: „Veel telers hebben een af- namecontract met een op drachtgever in Noord- of Zuid- Holland. Die heeft vaak geen idee wat voor ziektes er in de Zeeuwse grond zitten en sporen de bollentelers aan voor cle ze kerheid maar genoeg bestrij dingsmiddelen te gebruiken. Vaak is dat helemaal niet no dig." Samen met de Noord-Hollandse Milieufederatie werkt de ZMF in het kader van het project Bol- lenband aan het promoten van biologische bloembollen bij de Zeeuwse gemeenten. In juni zijn alle dertien gemeenten in Zee land aangeschreven, maar slechts één reageerde positief: Goes. „Het is erg jammer dat er zo minimaal op is gereageerd", vindt Ernst. De Goese gemeenteraad had eerder al besloten om bij de aan schaf van plantmateriaal te let ten op milieuvriendelijkheid. Bij de aanleg van perken en plantsoenen moest zo'n tien procent biologisch geteeld ma teriaal worden gebruikt. De Goese wethouder C. Linssen te kent vandaag namens de ge meente een contract met de ZMF, waarin de gemeente be looft de komende drie jaar te kiezen voor milieuvriendelijk geteelde bloembollen, voorzien van het EKO-keurmerk. Ook kunnen de telers en de overhe den met de ZMF-achterban van gedachten wisselen over duur zame bollenteelt. 's-HEER ARENDSKERKE - De provincie is niet van plan waar schuwingsborden te plaatsen bij de spoorwegovergang op de N665 bij 's-Heer Arendskerke. ProRail had daartoe verzocht, maar volgens Gedeputeerde Staten (GS) moet dat bedrijf zélf een oplossing vinden. Het gaat om de overgang op de Provinciale weg tussen Hein- kenszand en Lewedorp, ter hoogte van 's-Heer Arendsker ke. Deze is alleen voorzien van waarschuwingslichten. Goede rentreinen die uit het Sloege- bied komen, moeten voor ze het emplacement van 's-Heer Arendskerke oprijden, stoppen vooreen sein. Bij hele lange trei nen staat het achterste deel dan nog op de bewuste overgang. Op dat moment gaan weliswaar de waarschuwingslichten aan, maar na drie minuten gaan die ook automatisch weer uit. Zo ontstaat regelmatig een situatie waarin het achterste treindeel de overweg nog verspert, maai de lichten al uit zijn. Het is vol gens ProRail niet mogelijk de waarschuwingstijd van de lich ten te verlengen en daarom wil ze dat de provincie, als wegbe- neerder, gele borden plaatst met de tekst 'Mogelijk trein op over- weg'. De provincie is dat niet van Plan. Volgens GS moet ProRail zelfzorgen voor een veilige situ atie rondom de overgang. Het plaatsen van borden alleen zou "jet genoeg zijn. De provincie vindt dat de lichten gewoon aan moeten blijven tot de overweg weer vri is. Als dat technisch P'et kan moeten de treinen maar kort rworden. In een brief aan ProRa l schrijven GS dat ze erop vertrc uwen dat het bedrijf Snel maatrc *elen treft. Rond het Tiendeplein worden de bomen op palen geplaatst. door Freek Janssen GOES - Het is inmiddels uit gegroeid tot een jaarlijkse tradi tie: de kerstbomen op palen in Goes. Voor het vierde jaar op rij wordt de stad op deze artistieke wijze versierd. Op het Tiendenplein, het Bleekveld, tussen de kerken in het centrum en op de rotonde tussen de Kloetingseweg, de Buys Ballotstraat en de 's-Gra- venpolderseweg worden deze week een hondertal kerstbomen in de hoogte gehesen. De bomen op palen waren voor het eerst te zien in december 2000. Het idee werd bedacht door beeldend kunstenaar Ka rin Keijzer, die ook dit jaar weer meehelpt met het aankleden van de kerstversiering. Het is voor het eerst dat er geen kerst bomen komen op de Grote Markt. A. Schuurbiers, mede werker van organisator Stich ting Goes Promotie: „De Grote Markt hadden we geschrapt omdat die op de schop zou gaan. Toen duidelijk werd dat dat in december nog niet het geval zou zijn, was het nog niet zeker of er wel plaats zou zijn voor de bo men. De organisatie van de foto Willem Mieras dinsdagmarkt weet altijd pas vrij laat hoeveel standplaatsen er nodig zijn voor de kraam pjes." De Grote Markt blijft niet hele maal verstoken van kerstsfeer: op 18 december worden er weer lichtbollen geplaatst achter de ramen van het stadhuis, die hun licht laten schijnen op het plein. De versieringen worden pas na de jaarwisseling weggehaald. door Claudia Sondervan GOES - Honderddertig Zeeuw se werknemers van zorginstel lingen deden gisteren mee aan de Nationale Actiedag voor de Zorg-CAO van Abva Kabo en FNV in Amsterdam. Het overge bleven personeel draaide 'zon dagsdiensten'. De bewoners en cliënten van verpleeg- en ver zorgingshuizen en de thuiszorg hebben daar in hun verzorging niets van gemerkt, aldus de ac tievoerders. „Het was voor hen een gewone dinsdag," stelt waarnemend hoofd voeding van zorgcentrum Cleijenborgh in Colijnsplaat, Peter van den Broek. Hij stapte gistermorgen met twee collega's in één van de twee vakbonds bussen waarmee de bonden de actievoerders verspreid over Zeeland ophaalden voor de ma nifestatie in Amsterdam. In de Heineken Music Hall werd de in totaal drieduizend zorgwerkers door vakbondbestuurders voor gehouden waarom de acties voor betere CAO's zo nodig zijn. Het verpleeg- en verzorgings- personeel eist 25 procent loons verhoging vanaf 2003 en hand having van oude rechten wanneer zijn CAO wordt sa mengevoegd met die van de thuiszorgwerkers. Die samen voeging stonden de werkgevers aanvankelijk voor. Toen bleek dat de VNV-CAO flink inboette door koppeling aan de veel ma gerder CAO van thuiszorg kwam het protest van de bonden op gang. De koppeling van de CAO's lijkt nu van de baan, maar de eis tot verbetering van beide CAO's blijft. De Zeeuwse opkomst voor Am sterdam verbaasde Wil Vissers, regiobestuurder zorg voor de re gio Zuidwest van Abva Kabo/F- NV. „De organisatiegraad in de zorg is niet hoog. We hebben in de afgelopen vier weken toch aardig wat mensen op de been gekregen. Sommige instellin gen reageerden heel snel met een vertegenwoordiging voor de ac- DEN HAAG - De betonning van vaarwegen blijft ge handhaafd. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Op de dienst die de vaarweg- markering onderhoudt, wordt wel bezuinigd, maar dat zal volgens de minister met ten koste gaan van de be- van vaarwegen in de Waddenzee en de Zeeuwse wateren. De bezuiniging kan, aldus Peijs, worden ge haald door minder vaak de boeien te lichten en voor groot onderhoud naar de wal te brengen. Zij had het over eens in de anderhalf jaar in plaats van eens in het jaar. De Tweede Kamer had eerst zware kritiek op Peijs, omdat die de betonning zou willen beperken, maar slikte die kritiek in na haar toelich ting. HANSWEERT - Het Oranjecomité Hansweert vierde gisteravond de geboorte van prinses Amalia ge heel in de stijl van de donkere dagen voor kerst. Samen met muziekvereniging Scheldegalm hield het comité een lampionoptocht door de straten van Hansweert. foto Willem Mieras tiedag." Volgens Vissers staan de meeste Zeeuwse instellings directies achter de acties. „Ook zij zijn gebaat bij het aantrek kelijk houden van werk in de zorg. Zij hebben ook de loon ruimte gekregen die wij vragen. Helaas doorkruist het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) de inzet daarvan door alle bezuinigin gen." Van den Broek toonde zich te vreden over de actie. „Het is noodzakelijk. Sinds juli dit jaar werken mensen in de verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg zonder CAO. Dat is heel slecht." De Zeeuwse actievoerders kwa men ook van de thuiszorginstel lingen Zorgsaam Terneuzen, Oosterschelde Thuiszorg, de thuiszorg van Zorgstroom en uit diens Walcherse verzorgings huizen, uit het Zierikzeese zorg centrum De Wieken en de woonzorgcentra De Blide in Terneuzen en 't Vèrlaet te West- dorpe. Kerstreces In de weken voor de actiedag is op wisselende locaties op kleine schaal actiegevoerd, zegt Van den Broek. „Dat is heel beschei den gebleven. Wij hebben te ma ken met patiënten en cliënten, die verantwoording houdt de acties beperkt." Dat blijft ech ter niet zo als na het 'kerstreces' de werkgevers geen betere voor stellen bieden, zeggen Van den Broek en Vissers. „Ik verwacht eigenlijk van de werkgevers dat zij met een nieuw bod verder ac tievoeren zullen voorkomen," vindt Van den Broek. rinnrMieke van der Jagt BORSSELE - Het brandweer korps van Borsele is zeer teleur gesteld over een unanieme be- 1 slissing van de gemeenteraad. Die zag af van een krediet voor de bouw van een nieuwe brand- I weergarage voor de groep Bors sele. Door het collegevoorstel weg te stemmen, wilde de raad een signaal afgeven: De raad vindt dat de provincie, het Rijk en cle NV Westerscheldetunnel moeten meebetalen aan de extra middelen en extra inzet van brandweerlieden. nen, maar er kan er maar één te gelijk uit. Dat is niet bevorder lijk voor hulpverlening want het kan even duren." Signaal De brandweerlieden in Borssele begrijpen wel dat de gemeente raad een signaal af wil geven naar andere overheden, maar zitten toch vooral zelf met de ge bakken peren. Het signaal had kunnen worden gegeven in het niet organiseren van een extra uitgeruste brandweergroep. Nu de voertuigen er zijn en de man schappen zich ten volle bewust zijn van de risico's in de tunnel, heeft de brandweer in feite de opdracht om binnen de kortste keren een ramp of een ongeluk af te handelen. Zonder adequa te huisvesting, kan de uitvoe ring daarvan behoorlijk gefrus treerd worden. „Wij doen wat we kunnen, maar als er wat fout gaat is de burge meester verantwoordelijk. De politiek heeft gesproken en offi cieel de verantwoordeijkheid op zich genomen. Maar het is wel zo dat het vrijwillige brand weerlieden zijn die met het trauma zitten als ze niet hebben kunnen redden wat ze in het op timale geval wel hadden kun nen redden. Politici die het slecht doen, treden gewoon af, maar brandweerlieden blijven hun werk doen. De Feijter laat zich niet uit over politiek maar wel over brandweerzaken. „Zo kunnen wij ons werk niet goed genoeg doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31