>zc In de greep van faalangst S1: De narcose MBÊÊÊÊM SM ft i fl111 n 3asSÊÊtill 7 25 'Ik verzin steeds uitvluchten3 U iGado gado Medische vindingen S SS*!? 108/60 woensdag 10 december 2003 zijn DoorSASKIA 'M Anderen zien niets aan je, maar van binnen slaat de paniek toe. Hoe krijg ik dit ooit voor elkaar? Faalangst. Bij kinderen wordt het snel herkend, volwassenen zijn er wat meer geslepen in om deze angst te verhullen. VAN DER MAAT 1 I lapeloze nachten, huilbuien, buikpijn... Alleen al de ge dachte aan het leiden van die vergadering lean er bij faalangstige mensen voor es zorgen dat ze zich dagen vantevoren letterlijk ziek voelen. Het idee dat je niet kunt voldoen aan wat er van je venvacht wordt, roept gevoelens van paniek en machteloosheid op, die"op dat moment je leven lijken te beheersen. Exacte cijfers van volwassenen met zijn niet bekend. Dat zegt al genoeg: de schijn wordt lang opgehou- tget den. Volgens schattingen heeft meer de helft van de volwassenen een of andere vorm van faalangst. Bij tien tot twintig procent zou dit het werk of privéleven serieus hinderen. „Als vol wassene kun je bepaalde activiteiten uitstellen of strategieën verzin- om iets te omzeilen", zegt ge dragswetenschapper drs. Frans Bul lens. die mensen met angsten en pa niekstoornissen behandelt. „Over faal angst bij kinderen zijn wel allerlei cij fers en feiten bekend. Kinderen wor den op school en door de ouders ge- vet&Üwongen tot het leveren van resulta ten, Daardoor is faalangst bij hen snel ler zichtbaar. Als volwasse ne neem je zelf de beslis singen en kun je het heel lang verber gen. Boven dien wordt angst bij vol wassenen meer vertaald naar de situa tie. Dan heet het niet faal- Frans Bullens angst, maar Foto René Manders bijvoorbeeld plankenkoorts of spreekangst." Faalangst duikt op in situaties waarin prestaties worden ver langd. De gedachte aan een mogelijke mislukking blokkeert de kennis en vaardigheden. Er zijn drie vormen te onderscheiden. Faalangst voor cognitieve taken heeft te maken met 'hersenwerk', zoals het uitwerken van een scriptie of het schrijven van een werkverslag. Sociale faalangst duikt op tijdens contact met anderen of als er in het openbaar ge sproken moet worden. Als er een be roep wordt gedaan op het motorisch handelen, zoals tijdens een sportwed strijd, is er sprake van motorische faalangst. Vaak kunnen deze drie vor men tegelijkertijd voorkomen. Typerend voor faalangst is dat het zich meestal hult in onzichtbaarheid. „Het is een gevoel en dus niet altijd zichtbaar voor de buitenwereld. De angst is gebaseerd op irreële gedach ten over reële zaken. Je gaat al bij voorbaat bedenken wat er allemaal mis kan gaan", aldus Bullens. Faalangst is geen aangeboren angst, maar aangeleerd. „Mensen die door hun ouders erg beschermd zijn opge voed, ontwikkelen het eerder. Als een ouder voortdurend waarschuwt voor mogelijk gevaar of alles uit handen neemt - 'ik plak die fietsband wel even, jij kunt dat niet' - gaat het kind wel geloven dat het iets niet kan. Op volwassen leeftijd ontstaat faalangst als reactie op een ingrijpende gebeur tenis." Het zijn niet altijd die verlegen, om hulp vragende mensen die faalangst hebben. Sommigen spelen juist de clown om hun faalangst te verbergen. „Het gedrag kan zich uiten in 'fight, flight or fright' (vechten, vluchten of be vriezen). Dat wil zeggen: detaillistisch gaan werken, smoesjes verzinnen of een black-out krijgen." Volgens de gedragswetenschapper heeft faalangst altijd al bestaan. „Door onze huidige, veeleisende maatschap pij worden we vaker geconfronteerd met iets dat we niet kunnen. De maat schappij is meer prestatiegericht ge worden en daardoor steekt faalangst eerder de kop op. De angst kan zich gaan opbouwen. Het begint op een ldein vlak en kan zich als een olievlek uitbreiden naar andere situaties. Als je faalangst hebt, probeer dan deze ge dachten om te buigen naar een posi tieve gedachtengang. Het gevecht met faalangst zul je zelf moeten aangaan." „Steeds als ik iets nieuws moet aanpakken op mijn werk, neemt de faalangst bezit van me", zegt Marian (47). „Laatst was het mijn beurt om de werkbespre king te leiden. Zodra ik dat weet, heb ik geen moment rust meer. Ik krijg huilbuien, hoofd pijn, diarree en slapeloze nach ten..." Ze hapert en begint te huilen. „In mijn werk wil ik alles tweehonderd procent goed doen. Ik mag van mezelf geen fouten maken. Ik kan het best en dat blijkt ook als ik het ge daan heb. Maar voor mij is dat niet genoeg om vertrouwen te krijgen. Ik wil elke nieuwe situa tie beheersen, want dat is vei- lig." Het is vier jaar geleden dat Ma rian faalangst kreeg. De oor zaak ligt in haar vorige baan, waar ze langere tijd onder psy chische druk heeft gestaan. „Ik deed niets goed volgens mijn baas. Daar werd ik heel onzeker van. Ik dacht: ik maak een nieu we start in een nieuwe baan. Maar al snel daarna belandde ik in de ziektewet omdat bleek dat de faalangst niet verdween met een nieuwe functie. Ik heb pro fessionele hulp gezocht. Daar heb ik steun aan, maar toch blijft de faalangst mijn leven be heersen. Ik werk weer, maar ik verzin nog steeds uitvluchten om dingen op mijn werk niet te hoeven doen. Omdat het wel lo gisch klinkt wat ik zeg, krijg ik dat meestal voor elkaar bij mijn collega's. Ze zeggen dat faal angst kan overgaan. Maar ik kan me dat niet voorstellen." Foto Beeldredactie 'Bang dat het niet goed is' „Mijn ouders hebben mij en mijn zussen altijd gestimuleerd om te presteren", vertelt Katja (27). „Als kind deed ik mee aan sportwedstrijden en muziekconcoursen. Ik won vaak. Op school haalde ik hoge cijfers. Toch gierde de faalangst telkens door mijn hoofd en lichaam. Wanneer ik minder goed presteerde, had ik voor mezelf gefaald. Dat gevoel kon zo erg zijn dat het leek of de wereld haast verging. In ons gezin werd nooit benadrukt dat niet alles perfect hoeft te zijn. Daar heb ik mijn eigenwaarde aan gekoppeld. Ik ben beschermd opgevoed. Mijn ouders hebben dat met de beste bedoelingen gedaan, maar hun denkbeelden wa ren voor mij heel bepalend. Als ze afkeurend over iets spra ken, zorgde ik dat ik het op hun manier deed. Ik probeerde alles perfect te doen, zonder me af te vragen wat ik zelf ei genlijk wilde. Daar heb ik nu nog moeite mee. Ik pas me vaak aan anderen aan. Het maken van keuzes, nadenken over wat ik zélf voel en kan, begin ik nu pas te ontdekken. Ik probeer meer te relativeren. En dingen aan te pakken zonder eerst na te denken of het wel goed is wat ik doe. Maar het voelt of ik me steeds moet bewijzen. Dit interview wilde ik ook afzeggen, omdat ik bang ben dat ik niet goed genoeg overkom. Die faalangst remt me in mijn persoonlij ke ontwikkeling." (Marian en Katja hebben in werkelijkheid andere namen) Kaneel Dagelijks een half theelepeltje kaneel verorberen, ver laagt bij mensen met diabetes de hoeveelheid glucose in het bloed met gemiddeld 20 procent. Dat schrijft A. Khan (Agricultu re's Human Nutri tion Research Cen ter, Beltsville) in het vakblad Diabe tes Care op grond van onderzoek bij 60 mensen met diabetes type 2. Verantwoordelijk hiervoor is de stof methyl hydroxy chalcone polymer (MHCP), een bestanddeel van kaneel dat de werking van het hormoon insuline blijkt te kunnen imiteren. Anticonceptie spray Komend voorjaar start in Australië de eerste test met een anticonceptiemiddel in de vorm van een spray. De spray bevat hormonen die niet via een pil kunnen worden toegediend, omdat ze in de maag worden afge broken. Behalve dat de spray gemakkelijk is toe te die nen, heeft deze ook als voordeel dat de hormonen, na dat zij door de huid zijn gedrongen, langzaam in het bloed komen. Daardoor is de hoeveelheid hormonen in het bloed gelijkmatiger door de dag heen, stelt A. Humberstone, directeur van de firma die de spray op de markt brengt, in het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist. Ziek gebouw Het bestralen van het ventilatiesysteem in kantoren met ultraviolet licht bestrijdt effectief het 'siclc builing syndroom'. Dit is het fenomeen dat mensen alleen op kantoor last hebben van loopneuzen, prikkende ogen, hoofdpijn, een zere keel en ademhalingsproblemen. Oorzaak van de klachten zijn vaak (bestanddelen van) bacteriën, schimmels of algen die in het koelsysteem van de luchtverversing groeien. Door dit te bestralen met UV-licht verdwijnen de klachten nagenoeg com pleet, meldt D. Menzies (McGill University, Montreal) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een test onder 771 kantoorwerkers. HIV Het aantal mannen en vrouwen in Nederland dat be smet is met HIV (het virus dat aids veroorzaakt) neemt gestaag toe. Daarnaast wordt de behandeling van HIV moeilijker vanwege de resistentie die het virus ontwik kelt tegen de huidige medicijnen. Bijna een derde van de patiënten kan de medicijnen bovendien niet verdra gen. Dit stelt F. de Wolf (Stichting HIV Monitoring, Am sterdam) in het vakblad Medisch Contact op basis van het jaarrapport 2003 van de Stichting HIV Monitoring, dat onlangs in de Amsterdamse RAI is gepresenteerd. Pinda-allergie Kinderen die allergisch zijn voor pinda's zijn over het algemeen erg bang om buitenshuis iets te eten. Dit schrijft N. Avery (universiteit van Southampton) in het vakblad Pediatrie Allergy and Immunology op basis van een vergelij Icing tussen 20 kinderen met pinda-aller gie en 20 kinderen met dia betes. Het hebben van een pinda-allergie drukt bij kin deren meer een stempel op het leven dan het hebben van diabetes, concludeert Avery uit de vergelijking. Wij nodigen met onze huisartsen groep twee keer per jaar een specialistenmaatschap uit om samen te eten. Vanwege de Indische ge rechten heten deze samenscholingen Ga- do-Gadobijeenlcomsten. We eten niet al ken, maar hebben het ook over onze communicatie en maken zogenaamde transmurale afspraken. Transmurale afspraken zijn afspraken over hoe de zorg van de huisarts naad loos overgaat in de zorg van de specialist. Als een patiënt naar het ziekenhuis gaat is het belangrijk dat de specialist weet wat de huisarts al voor onderzoek heeft gedaan, zodat het niet dubbel gebeurt. Omgekeerd is het belangrijk dat de huis arts de patiënt kan vertellen wat de spe cialist gaat doen. Een goede afstemming is voor de patiënt van groot belang. Transmurale afspraken leiden tot betere zorg voor de patiënt, minder ziekenhuis opnames en korter verblijf in het zieken huis. Zo hebben we Gado-Gadobijeenkomsten gehad met de neurologen, de kinderart sen, de cardiologen, de gynaecologen en de urologen. De laatste keer waren de röntgenologen te gast. Na de kip ketjap en de nasi tjampour hadden we het over de manier waarop huisartsen foto's aanvragen. Op het aan vraagformulier vult de huisarts bijvoor- eeld in: X-thorax. Dat is een foto van de ongen. Hij vermeldt wat de medische Problemen van de patiënt zijn. Bijvoor- eeld: acht weken hoesten, medicijnen ripen niet en patiënt rookt, oorts geeft de huisarts aan wat hij/zij met de foto wil ontdekken. De vraagstel- hng kan bijvoorbeeld zijn: longinfectie? aar ook: longtumor? Of: vergroot hart? Door PAUL VAN DIJK De röntgenologen heten weten dat huis artsen in het algemeen goed gedocumen teerd foto's aanvragen. Dus met vermel ding van relevante medische problemen en met een duidelijke vraagstelling. Dit in tegenstelling tot de medische spe cialisten. Internisten, neurologen, etc. zijn steeds meer gewend om bij een me disch probleem, zonder argumentatie, gewoon alles aan te kruisen. Jonge specialisten luisteren nauwelijks meer met hun stethoscoop naar de lon gen. Ze maken gewoon een foto. Bij buik klachten volgt er zelden nog een gede gen onderzoek van de buik. Het wordt gewoon een echo. Bij rugklachten, moge lijk op basis van een hernia, is neurolo gisch onderzoek niet echt meer interes sant. Men maakt gewoon een MRI. Het luisteren naar het verhaal van de pa tiënt en het verrichten van degelijk li chamelijk onderzoek is steeds minder in zwang bij een medisch specialist. Hij vaart louter op technische geneeskunde waarbij het contact met de patiënt nog van weinig waarde is. In 'Medisch Contact' van deze week spreekt de hoofdredacteur van 'The Lan cet' zijn zorg uit over deze ontwikkeling. Hij zegt: „Dokters zijn bronnen van tech nische oplossingen voor ziekte. Ze ver trouwen meer op de uitkomsten van tests, dan op het verhaal van de patiënt". De hoofdredacteur van 's werelds belang rijkste geneeskundige tijdschrift is van mening dat de menselijke maat in de huidige geneeskunde verloren dreigt te gaan. „Geneeskunde gaat over het bij zondere, het unieke, het individu en zijn omgeving. Ziekte is niet uitsluitend een kwantificeerbare afwijking van het nor male, ziekte herschept het leven van de patiënt." De relatie tussen dokter en patiënt is van fundamentele betekenis in de genees kunde, juist nu er zoveel technische mo gelijkheden zijn. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Door MARTEN DOOPER Opium en zwaar alcoholische dranken waren eeuwenlang de enige middelen om een pa tiënt te verdoven. Dronken voeren en zo snel mogelijk opereren was de gebruikelijke routine. Medisch ingrepen wa ren daardoor ware folteringen voor de patiënten. Ook tand art- I ÜT|' t 'I. «T' li' -tf r- sen trokken kiezen zonder eni ge verdoving. In 1844 merkte tandarts Horace Wells bij toe val op dat het inademen van lachgas de pijn bij het trekken van een kies kon verzachten. Een openbare demonstratie in Boston liep echter op een fias co uit. Wells gebruikte te wei nig lachgas, de patiënt gilde het uit van de pijn en Wells werd vierkant uitgelachen. Wells gaf niet op en bleef lach gas gebruiken in zijn tandarts- praktijk. Zijn klanten waren tevreden, maar erkenning door de medische wereld bleef uit. Zijn collega William Morton had twee jaar later meer succes. Eveneens speurend naar een methode om pijnloos kiezen te kunnen trekken, stuitte hij op de verdovende eigen schappen van ether. Hij probeerde het goedje uit op aller- Foto GPD/M. v. Roessel <h 02* H20X s«v* ««Hg Sy« 01 a lei dieren: rupsen, goudvissen, honden. Hij wist John Warren, een vermaarde chirurg in het Massachusettes General Hospi tal in Boston, over te halen tot een demonstratie. Om zeker te zijn van zijn zaak deed Morton kort daarvoor een kleine vin geroefening. Hij verwijderde een ontstoken kies bij een pa tiënt die hij eerst met ether verdoofd had. De patiënt voel de er niets van. In de ochtend van 16 oktober 1846 was het zover. Een jonge man, Gilbert Abbot genaamd, zou door Warren verlost wor den van een gezwel in zijn lin kerkaak. Voordat Warren het mes in Abbots kaak zette, liet Morton de jongeman ether ina demen. Abbot verloor het be wustzijn en Warren sneed het gezwel weg, zonder dat Abbot enig teken van pijn vertoonde. 5 Bi rv ml /caH20 Toen hij weer bij kennis kwam, zei Abbot 'slechts ge- krab in zijn hals' gevoeld te hebben. Zowel Warren als het toekij kend publiek van artsen en medisch studenten waren diep onder de indruk. Met de woor den: 'Heren, dit is geen be drog', luidde Warren het nieu we tijdperk in, het tijdperk van de anesthesie. Overigens bleek later dat de jonge arts Crawford Long uit Georgia al in 1842, vier jaar eerder dus, ether had toegepast bij een operatie. Hij maakte dit echter pas in 1849 wereldkundig, toen Morton al wereldwijd be kend stond als de uitvinder van de narcose. In Engeland ontdekte de arts Sir James Young Simpson kor te tijd later dat ook chloroform Foto GPDA/Verner Rauwerdink verdovende eigenschappen heeft. Hij gebruikte het om bij baren de vrouwen de pijn te verzach ten. Brede bekendheid krijgt de methode als koningin Victo ria in 1853 haar achtste kind, Leopold, krijgt onder een chlo- roformroes. In de anderhalve eeuw die volgen, breidt het ar senaal aan middelen voor nar cose zich in rap tempo uit. Het narcotiseren wordt een apart vak: de anesthesiologie. Het werkterrein van de anesthesio loog beperkt zich tegenwoor dig niet meer tot de operatie kamer. Ook pijnbestrijding na de operatie behoort tot het ta kenpakket. Want inmiddels is duidelijk dat ook na de medi sche ingreep de pijn afdoende moet worden bestreden om te voorkomen dat er chronische pijn ontstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25