>zc meer stads vogels De Groene Papagaay biedt smakelijke huisvlijt luziënde roodborstjes Wat eten ze? TOP 10 WINTERVOGELTELLING 2002 ooo §©ooo @o© O §®oo ®iOO «tooiooi idactie: 0113-315680 rt.pzc.nl l-redactie@pzc.nl psiuus 314460 AA Goes. Ivertentie-exploitatie: Cord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Luws-Vlaanderen: 0114-372770; Xtionaal: 020-4562500. [roensdag 10 december 2003 wmmaKÊÊÊmÊÊÊÊÊm Wie niet op wintersport gaat en zijn kerstvakantie toch nuttig wil besteden, kan meedoen aan de nationale wintervogeltelling: elke dag tussen 15 december en 1 maart vijf minuten vogels turven in de tuin. Daarbij kun je tegenwoordig steeds interessantere vogels tegenkomen. Door MARTIJN HOVER Voor een modern stads mens is het moeilijk voorstelbaar, maar ooit was de merel een schu we vogel die de nabij heid van de mens zo veel mogelijk meed. In de negentiende Moord en doodslag, dat is waar het om draait in de roodborstengemeenschap. Roodborstjes hebben een heftige territo- riumdrang en gaan iedere indringer woe dend te lijf. Hoewel hij niet schroomt ook andere vo gelsoorten te lijf te gaan, moeten met na me andere roodborstjes het ontgelden. Het begint ermee dat de vogel die zijn territorium verdedigt, de indringer aan valt door hem met poten en vleugels te slaan. Naarmate de strijd heviger wordt, beginnen ze over de grond te rollen waar bij ze elkaar met hun klauwtjes proberen te verwonden en tegen de grond te wer ken. Het eindigt ermee dat de winnaar de ver liezer driftig met de snavel op het hoofd pikt, vooral rond de ogen. Niet zelden komt het voor dat de vogel die het onder- I spit delft, zo'n gevecht met blindheid of de dood moet bekopen. Roodborstjes vormen paartjes die hun ter ritorium gezamenlijk verdedigen, hoewel mevrouw roodborst geen afkeer heeft van vreemdgaan. Daar staat tegenover dat vrouwloze mannetjes er niet voor terug schrikken onwillige vrouwtjes te verkrach ten. Er spelen zich in een tuin met een roodborstje dus heel wat opwindende ta fereeltjes af. eeuw zag je hem alleen maar in het bos, en dan moest je nog goed oplet ten ook. Daar is de afgelopen eeuw wel veran dering in gekomen. Nederland telt in tussen meer dan een miljoen merel- broedparen. Daarmee is het de talrijk ste broedvogel in Nederland gewor den. Hij is de laatste vijfentwintig jaar zelfs de ooit zo alomtegenwoordige huismus voorbijgestreefd, meldt het rijk geïllustreerde naslagwerkje 'Tuin- vogels in beeld'. Het boekje is onlangs uitgegeven door de vereniging voor veldbiologie (KN- NV), de vereniging voor natuur- en milieu-educatiè (IVN) en de stichting vogelonderzoek Nederland (Sovon). 'Tuinvogels in beeld' is mede bedoeld als geheugensteuntje voor landgeno ten die willen meedoen aan de natio nale wintervogeltelling, die van 15 de cember tot 1 maart wordt gehouden onder auspiciën van KNNV en Sovon. Zo'n telling wordt steeds interessan ter, weet schrijver en Sovon-mede- werker Harvey van Diek. „Vogels als reigers en sperwers, die nog niet zo gek lang geleden vrijwel uitgestorven leken, zijn bezig aan een indrukwekkende come-back", meldt hij. „Je ziet ze tegenwoordig steeds va leer, waarbij vooral opvalt dat ze de menselijke leefomgeving niet langer lijken te mijden." De blauwe reiger is weliswaar in onze tuinen nog geen al ledaagse verschijning, maar eigena ren van een vijver kunnen hem voor al 's winters toch regelmatig op be zoek krij-gen. De reiger mag in mage- Door Rien van Reems zaden, vetbol vruchten Q insecten Q wormen en andere bodemdieren slakken Q brood(kruimels) Q etensresten Q vis en andere (sloot)dieren 0 andere vogels föiri mm- O Kokmeeuw V Spreeuw re tijden namelijk graag een goudvis verschalken. De sperwer is een roofvogel die even eens aan een enorme opmars bezig is. Zijn aantallen zijn sinds de jaren ze ventig verviervoudigd. Dat komt door dat het Nederlandse landschap, met ouder wordende bossen en veel bos schages in parken en tuinen, voor sperwers steeds aantrekkelijker wordt. Hoe fraai de sperwer ook mag zijn, toch is het niet overal een graag ge ziene gast. Hij heeft het namelijk vooral voorzien op andere vogels en veel tuinbezitters vinden het een ver ontrustend gezicht als een roofvogel zich op de meesjes en roodborstjes op hun voederplankje stort. Sperwerda mes, die anderhalf keer groter zijn dan hun mannetjes, versmaden zelfs lijsters en duiven niet. Omdat ze zo veel groter, en bijgevolg minder wendbaar zijn, zie je ze in de stad echter minder vaak dan mannetjes- sperwers. Desondanks zijn sperwer en reiger Pimpelmees J nog ver verwijderd van een plekje in de nationale tuinvogel-toptien, zoals opgesteld door de Vrije Vogel Club aan de hand van tellingen door zijn leden. Daarin staat de huismus nog al tijd fier bovenaan, hoewel de vogel- turvers het aantal huismussen de af gelopen tien jaar over het hele land met zeker de helft hebben zien dalen. Een vergelijking van de toptien van het afgelopen jaar met die van 1991 leert dat de kauw, de turkse tortel en de houtduif de afgelopen twaalf jaar een flinke opmars hebben gemaakt als stadsvogel. Dat is gegaan ten koste van wilde eend, de roodborst en de kramsvogel, die in 2002 uit de toptien verdwenen waren. De topvier heeft wel enigszins stuiver tje gewisseld, maar blijft betrekkelijk stabiel. Huismus, koolmees, merel en spreeuw maakten er ook twaalf jaar geleden al deel van uit, zij het in een wat andere volgorde. Opmerkelijk is de opkomst van kau- Wen, eksters en zelfs gaaien (voor heen vlaamse gaaien) als stadsvogels. Turkse Tortel Houtduif flï) 7> Graphic M. v, Roessel Een vogel als de ekster is inmiddels een echte cultuurvolger geworden. „Daardoor hebben mensen nogal de neiging om zich op hun aantallen te verkijken", aldus Van Diek. „Je ziet ze in de stad weliswaar steeds vaker, maar dat weegt niet op tegen de afna me van hun aantallen in landelijke gebieden." Dat met name deze kraaiachtigen het in de stad zo goed doen, heeft waar schijnlijk alles te maken met hun ge brek aan kieskeurigheid. Ze eten ei genlijk zo'n beetje alles wat ze voor de snavel komt. Een interessant feit is dat sommige vogels die we 's winters in de tuin zien, niet dezelfde exemplaren zijn die zich er 's zomers ophouden. Rood borstjes en spreeuwen bijvoorbeeld, trekken in de winter naar warmere streken. Die uit Nederland trekken 's winters naar Zuid-Europa en Enge land, om plaats te maken voor soort genoten uit Noord- en Oost-Europa. Wie wil meedoen aan de Nationale Wintervogeltelling kan een deelna meformulier aanvragen bij KNNV of Sovon (www.knnv.nl of www.sovon.nl), of rechtstreeks via de website www.wintervogeltelling.nl. Titel: Tuinvogels in bééld. Tekst: 'Harvey van Diek. Illustraties: Martin Hogeweg. Uitgeverij KNNV. ISBN 90-5011-178-5. Prijs: 4,75. Gaai Eetcafé, lunchroom, petit restau rant, de scheidslijnen zijn vaag en voor de gast is het vaak onduide lijk wat hij kan verwachten. Het zelfde geldt trouwens voor begrip pen als grand café en brasserie en dan heb je nog eeterij en gasterij, zo langzamerhand raak je het spoor bijster. 0p een donderdagavond stap ik binnen bij De Groene Papagaay in Middelburg, duidelijk een eetgele genheid in ontwikkeling. Hier is de stap gezet van lunchroom naar eenvoudig restaurant en niet zon der succes dacht ik. Hoewel de donderdag een uitzon- erlijke dag is in Middelburg (markt en koopavond) meen ik toch een aardige indruk te krijgen. De uitbater heeft er alles aan ge daan om het de gast naar de zin te maken. Goedgedekte tafels, aangenaam verlicht en tegen een beschaafd de cor. Een vriendelijke ontvangst valt mij ten deel en ik mag gaan zitten waar ik wil al zijn er wel wat reserveringen, zo word ik ge waarschuwd. De reserveringen hebben voorna melijk betrekking op de vaste klandizie van neringdoenden die op de donderdagse koopavond te gen een schappelijk tarief de pau- zetijd tussen middag- en avondver koop vullen met het nuttigen van een dagschotel. Er is keuzemoge lijkheid maar de meesten hebben kennelijk vooraf besteld. Sommi gen, die hun winkel wellicht niet lang onbeheerd kunnen laten, ma ken gebruik van een soort afhaal- systeem. Zij krijgen de maaltijd in witte papieren zakken aangereikt. Het gaat allemaal geruisloos en vlot, zoals alles hier deze avond op rolletjes loopt. De bestelde gerech ten komen snel op tafel en toch is van gehaast geen sprake. Een goed georganiseerde zaak is mijn in druk. De Groene Papagaay heeft een ge varieerde lunchkaart met tosti's, sandwiches, baguettes, maaltijdsa lades en huisgemaakte soepen waaronder een 'rijkelijk gevulde' Zeeuwse vissoep (5,- euro). Specialiteiten zijn onder meer: Heerentoast met gebakken cham pignons, ui, ananas huisgemaakte kipsaté met brood of friet (beide 7,- euro). Zeeuws visbordje met ge rookte paling, zalm en garnalen (11,50 euro), huisgemaakte groen tekroketten (5,75 euro) en huisge maakte viskroketten (6,50 euro). De term 'huisgemaakt' kom ik een paar maal tegen en het aalct me nieuwsgierig. Gelukkig staan de viskroketten ook op de grote kaart, bij de war me voorgerechten samen met on der meer gegratineerde Zeeuwse mosseltjes in kruidenboter (5,50 euro), een warm geitenkaasje met honing op een bedje van salade (6,50 euro) en een pasteitje gevuld met een ragout van vlees (6,- euro). Over de hoeveelheid vis in de drie kroketjes mag ik niet klagen, mis schien zou wat meer bechamel ze smeuïger maken. Er zit een lekker krokant korstje omheen en de keu ken levert er een pittige mosterd saus bij. De dosering is royaal, je zou er je lunch mee kunnen doen. De hoofdgerechten behoren tot de bekende verschijningen in onze vaderlandse horeca, zoals gegrilde vissoorten zalm, heek, tilapia met tuinkruidensaus (13,50 euro), tong- filet-rolletjes gevuld met zalm en garnalenroomsaus (14,50 euro), drie sliptongen in roomboter ge bakken (15,50 euro), verse paling in roomboter gebakken (16,50 eu ro) en gamba's met een pittige to- matenknoflooksaus of naturel ge bakken in de olijfolie met knof look (23,- euro). Verder spareribs met verschillende sausjes (12,50 euro), mixed grill van vleessoorten (13,50 euro), entrecöte gegrati neerd met roombrie (13,50 euro), ossenhaaspuntjes met Cognacsaus (17,50 euro). Ik kies de lamshaasjes met gerook te knoflooksaus (19,50 euro), het zijn drie en ze zijn uitstekend ge bakken zodat ze nog een tikje rosé zijn binnen. Lekker mals vlees en met een prima saus. Ook de groen ten, broccoli, worteltjes en spruit jes, mogen er zijn en de gefrituur de aardappeltjes zijn weer eens wat anders dan de obligate gebak ken krieltjes. Met nog een schaal tje aardappelgratin mag de aardap pelliefhebber niet klagen. In de rauwkost tref ik tot mijn plezier verse rode uiringen. Een ffisse huisrosé vormt de begeleider van een goede maaltijd die de degelij ke eenvoud van De Groene Papa gaay naar mijn mening typeert. Restaurant De Groene Papagaay Langcviele 61 4331 LS Middelburg Tel. 0118-616140 Sluitingsdag: maandag Geopend vanaf 10.00 uur, keuken open vanaf 11.00 uur Van 5 tot 28 januari gesloten voor ver bouwing serre Geen creditcards, wel pinnen Vegetarisch: verschillende gerechten Kinderen: kindermenuutjes Rolstoel: ja, mogelijk Roken: niet gescheiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23