Veere kampt met grond tekort PZC Zeeuws talent zingt voor Thuredriht Banketletteractie Teius een succes :es PZC Continuering beleid tweede woningen Gemeente in de knel met woningbouwprogramma S R'f, Wi Lights of Love Kerstactie Jong Begonnen 15 Acht weken cel voor diefstallen Straf voor brandstichting in café Hennepkweker krijgt werkstraf Schouwenaar chat met jongeren woensdag 10 december 2003 Looi jpr Ah van der Sluis ■(DOMBURG - De gemeente Vee re heeft op dit moment 46 kavels «rond te weinig in de diverse dorpen om het woningbouw- Lgramma tot 2007 llit te voe" '5,n Dat blijkt uit de nota Grondbeleid. Het college stelt gemeenteraad voor een twee sporenbeleid te voeren: gronden proberen te kopen in kernen die [,l vvoningbouwpro gramma aangeeft of de kavels uitgeven Spgronden die de gemeente in al I bezit heeft. I I Tot en met 2007 mag de gemeen te Veere 262 woningen (laten) [{bouwen. Particulieren en ont wikkelaars bouwen in die jaren [{46 woningen. De gemeente kan Linedancemiddag 5ROOSKERKE - De Country ,ast line dancers houden op een linedancemiddag in ïstsfeer. De activiteit vindt in café Olmenruif op iping Olmenveld in Seroos- 'kerke van 13.30 tot 17.30 uur. I agenda dan nog 116 kavels uitgeven. Veere kan zeventig kavels uitge ven op grond in de diverse dor pen, die het al in eigendom heeft. Daarna blijven er nog 46 over. B en W willen het liefst vasthouden aan het woning bouwprogramma, omdat de woningen dan eerlijk over de di verse dorpen verspreid worden. Als het niet lukt om op tijd grond aan te kopen in die be wuste kemen, dan blijft de mo gelijkheid over om de kavels uit te geven in dorpen waar wel vol doende grond in eigendom is. Dat zijn Aagtekerke, Domburg (Brouwerijweg fase II) Melis- ft J YsTrëekactiviteiten D BIGGEKERKE Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus- sén 8.45-9.00 uur; .- GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 luur. Koe rsba 11 e n en biljarten; MEUSKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil- :.j=rtenbejaardensoos; - MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, i {900-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, v/ijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30-11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn I-- Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 -uur Koersbal; Galerie 't, Turfkaai, 14.00- J I6.00uur, 20.00-22.00 uur: Lezing histori- schetekenmaterialen en technieken; 'j OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- agenboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ken, 9 30-11.30 uur; Koffiecontact, 14.00- i'.l 16.00uur:Kaarten maken voorkinderen, 19.30-21.30: Kleding maken; Wijkcentrum De Zwaan, 13.30-16.30 uur: n] Dansmiddag voor senioren; SER00SKERKE - Zandput, 13.30 uur: I Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, I l3.30uur.Soosmiddag voor50-plussers 'J en20.15-21.45 uur: Hatha Yoga; In en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 16.00uur: Sociaal spreekuur. VLISSINGEN - De Mission to Seafarers houden dit jaar op nieuw hun Lights of Love Kerstactie. De organisatie ont steekt morgen om 19.30 uur de kerstverlichting in de boom bij de vestiging aan de Ritthemse- .1 straat. Tevens worden de eerste kerst- ;aarten aan zeevaarders uitge- ikt.Inhet kader van deze actie ijgen zeelieden die tijdens de stperiode de haven van Vlis- ïgen aandoen, een kleine istattentie. Het geschenkje ivat o.a. een telefoonkaart larmee zij overal ter wereld naar huis kunnen bellen. MIDDELBURG - Het Middel burgse jeugdkoor Jong Begon nen houdt zaterdag een zang uitvoering in het teken van advent. De dirigent is Gre Beek- man-Mariis. de oreanist is Tim Judith Meulmeester en Christian Grootjans genieten na alle banketstaven die ze verkocht hebben, nu zelf van een exemplaar. door Jeroen Boer ARNEMUIDEN - Opnieuw eet Arne- muiden zich rond aan een recordaantal banketletters. De Stichting Arnemuiden helpt Teius heeft dit jaar 3500 letters ver kocht. De opbrengst, 13.912 euro, komt ten goede aan het Roemeense dorp Teius. Burgemeester J. Schouwenaar van Mid delburg, die gistermiddag de resultaten van de actie presenteerde, noemde de op brengst 'een fantastisch resultaat.' „Jul lie hebben ontzettend je best gedaan." Het geld wordt, net als vorig jaar, ge bruikt om een badhuis te bouwen. Daar naast krijgen de allerarmsten van het dorpje brood en margarine. Het bedrag wordt door het MATRA-programma van het ministerie van Buitenlandse Zaken verdubbeld tot een maximaal bedrag van 25.000 euro. De banketletters en kransen zijn afkomstig van de Middelburgse ban ketbakkerij Bliek. De bakker schenkt vijftig procent van iedere verkochte let ter aan de stichting. Het succes van de ac tie is mede te danken aan de schoolkinde ren van Arnemuiden. Die gaan elk jaar langs de deuren met bestellijsten om de lekkernij te verkopen. Di t j aar hebben zij foto Ruben Oreel in totaal 900 letters verkocht. Reinier van Leerdam nam daarvan de meeste let ters voor zijn rekening, 77 stuks. Ook Jo- sianne (43 letters), Christian (35), Judith, Anco, Marinda en Elise (allevier 25 stuks) werclen in het zonnetje gezet. Voorzitter W. Joosse vindt het belangrijk om de jeugd bij de actie te betrekken. „Het is goed dat kinderen leren dat niet iedereen het even goed heeft als zij." door Marcel Modde derd euro per vierkante meter, voor een twee-onder-een-kap- woning geldt een prijs van 160 euro per vierkante meter en voor een vrijstaand huis moet 180 euro per vierkante meter worden neergeteld. Om problemen met de aankoop van grond in de toekomst tegen te gaan, wil het college overgaan tot een administratief grondbe drijf. De gemeente kan nu on voldoende slagvaardig grond aankopen. B en W stellen voor om een administratief grondbe drijf op te richten, dat grond kan aankopen tot maximaal één miljoen euro per jaar. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Terneuzen is gisteren in Middelburg voor het plegen van een aantal mis drijven veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan vijf weken voorwaardelijk. De man had zich deze zomer in Terneuzen schuldig gemaakt aan een winkeldiefstal bij Al- bert Heijn en de diefstal van een brommer. Daarnaast had hij 3 oktober in zijn woonplaats vernielingen aangericht aan de voordeur van de woning van zijn moeder. Eerder had hij op 15 september haar auto beschadigd. Verder werd een man door hem bedreigd. „Als je de politie belt, dan sla ik je in elkaar." Van de diefstal van een paar schoenen werd hij vrijgesproken. Officier van justitie J. Groen meende dat verdachte steeds verder dreigt af te glijden. „Hij is hard op weg een veelpleger te worden." De officier vond alle feiten bewezen en eiste acht weken ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Terneu- zenaar werd verplicht reclasseringscontact opgelegd. De schadeclaims van zijn moeder en de woningbouwvereniging Clavis, bijna vijfduizend euro, werden niet-ontvankelijk ver klaard. Wel moet hij aan de eigenaar van de bromfiets 120 eu ro betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Eindhoven we gens brandstichting veroordeeld tot 12 0 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had 24 juli dit jaar op een camping in Burgh-Haamstede een contai ner bij een café-restaurant in brand gestoken. „Ik was boos en ik had gedronken", vertelde hij. De verdachte had zich geërgerd aan het gedrag van de café baas. „Maar dat rechtvaardigt niet zo'n reactie", verzekerde officier van justitie J. Groen. „Gelukkig heeft de brand geen gevolgen, maar je moet er niet aan denken als de vlammen wa ren overgeslagen naar het café. Dat had gekund, want de zo mer was heet en droog." Hij eiste de straf die de politierechter hem oplegde. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Roosendaal is gisteren in Middelburg voor zijn betrokkenheid bij een hen nepkwekerij conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werk straf. De verdachte woonde in Vlissingen toen hij werd bena derd door een man, die hem vijfduizend euro beloofde als hij zijn huis beschikbaar stelde voor een wietplantage. Het aan bod was te verleidelijk, waarbij meespeelde dat hij in ernstige financiële problemen verkeerde. Begin oktober werden er 285 hennepplanten in de woning aangetroffen. Raadsman A. Neels wees op de kwetsbaarheid van zijn cliënt en vroeg de politierechter rekening te houden met de persoonlijke om standigheden. De politierechter had er wel oren naar, maar dat nam volgens hem niet weg dat verdachte een aandeel had in de hennepteelt. Een werkstraf vond hij passend. MIDDELBURG - Vanmiddag kunnen scholieren uit de ge meente Middelburg chatten met burgemeester K. Schouwe naar. Hij praat met hen over veiligheid. Uit een enquete die onlangs is gehouden is gebleken dat een derde van de meisjes in Middelburg zich 's avonds niet altijd veilig voelt op straat. Verder meldde één op de drie scholieren onveilige verkeerssi tuaties op weg van school naar huis. Schouwenaar zit tussen vier en vijf uur 's middags achter de computer. De chatruimte is te vinden op www.middelburg.nl. Adriaanse. De uitvoering be- gmt om 15.45 uur in de Neder- lands Herv Kerk in Middelburg. 1 REDACTIE '!t WALCHEREN ui Oostsouburgseweg 10 0 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 P-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 i Postbus 31 |j: 4460 AA GOES ji Jel: (0113) 315500 j Pax: (0113) 315669 li P-mail:redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-maïl: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur OU WERKERK - Drie jaar voor bereiding heeft het gevergd, maar het resultaat is er dan ook naar: het eerste album van Zeeuws poptalent verzameld op één compact disk. Achtendertig muzikanten hebben een bijdra ge geleverd aan het bijzondere project, onder wie Marjon van Iwaarden tot The Juke Joints, Danny Vera, Not James Dean en strijkers van Zeeuws Orkest. De cd, die vrij vertaald naar Blof Liefs uit Zeeland heet, is vanaf 20 december te koop. De op brengst komt volledig ten goede aan de Stichting Thuredriht, een organisatie die kinderen met kanker in de gelegenheid stelt een onbezorgde vakantie door te brengen in Renesse, met hun familie. Het initiatief is van de serviceclub Ladies Circle Schouwen-Duiveland. Onder artistieke supervisie van producent/saxofonist Franklin Schieman Zijn elf bestaande (in ternationale) hits deels ver bouwd en van een eigentijdse invulling voorzien. In sommige gevallen nog té veel gel ij kend op het origineel, aldus een kriti sche Schieman. Maar door tijdsdruk voor de daadwerkelij ke studio-planning met de uit eenlopende groep muzikanten, lag een ingrijpende vertolking niet binnen handbereik. Toch is hij er wel degelijk in geslaagd een veelzijdig album tot stand te brengen, een hebbedingetje voor chauvinistische liefheb bers. Een veelzijdige mix van rock, blues, ballads (met over het geheel genomen een belang rijke rol voor een blazerssectie) en zelfs een op de jaren tachtig kerke en Grijpskerke (Nimmer- dor). De gemeenteraad kan er dan voor kiezen om alle kavels uit te geven in één dorp of ze versprei den over de vier dorpen. De voorkeur van het college gaat uit naar het verspreiden van de woningen. De gemeente Veere heeft op dit moment geen grond in Oostkapelle, Serooskerke, Westkapelle en Zoutelande. De gemeenteraad kan er wel voor kiezen om vast te houden aan het woningbouwprogram ma, maar het college voorspelt nu al problemen. De gemeente zal dan op korte termijn grond geënte Bronski Beat-achtige houseversie van L'amour tou- jours, uitgevoerd door The Moon. De eerste drie nummers hakken er gelijk al in, waaronder een versie van Sunday Afternoon gespeeld door The Cave, waar The Kinks nog een puntje aan kunnen zuigen. Dat geldt eigen lijk ook voor alles waar Marjon van Iwaarden het voortouw neemt op de cd, niet in het minst bij een jazzy vertolking van I will survive. Absolute toppers onder de elf nummers bevatten de cd zijn het opzwepende I feel so good (James Brown) en een moeten aankopen via onder handelingen of een onteige ningsprocedure opstarten. Uit de praktijk blijkt dat in beide gevallen het een kwestie van ja ren is. Ook de prijs van de grond zal omhoog gaan, omdat grond eigenaren weten dat de gemeen te het oog heeft laten vallen in die dorpen. Vervolgens zijn vaak nog tijdrovende bestem mingsplanprocedures nodig. Als de gemeenteraad de uitge stippelde weg van het college volgt, dan bestaat de mogelijk heid dat het woningbouwpro gramma losgelaten moeten worden. Dat kan betekenen dat door Frederick van Veeren poes lief gezongen True Colours. Zonder meer bijzonder is ook Danny Vera's uitvoering van Have I told you lately. Dat is overigens de enige bijdrage die niet is opgenomen in Studio 2 van Wolfert Jumelet in Ouwer- kerk. Hoop en liefde De verbindende factor voor alle titels op de cd is dat ze verwijzen naar hoop en liefde, vertelt de producent (die zelf in vijf num mers te horen is), waarmee de link wordt gelegd met het ge koppelde goede doel. „Wantuit- in sommige dorpen langere tijd geen woningen gebouwd kun nen worden. Het versneld uitge ven van kavels op gronden, die de gemeente wel in bezit heeft, levert de gemeente extra in komsten op. Een groot nadeel is dat Veere te veel kavels uitgeeft in één bepaald dorp, terwijl er misschien helemaal geen be langstelling is. Het college stelt de gemeente raad ook voor om nieuwe grond prijzen vast te stellen tot en met 2007. De prijzen worden wel jaarlijks aangepast aan de prijs index. Voor sociale woning bouw komt het college op hon- eindelijk gaat het daar toch om. Daarnaast hebben we gekozen voor een zo veelzijdig mogelijke opbouw. Het is een grootschalig project, door goedwillende amateurs van bijzondere klasse met liefde gemaakt." Aanvan kelijk zou ook Blof een nummer vertolken, maar het manage ment van Zeelands momenteel beroemdste band hield de boot af, zegt initiatiefneemster Elza Verwest-Schieman van de La- dies Circle spijtig. Het viertal ondersteunt het project wél met een Voorwoord en foto in het boekje bij de cd. Van het schijfje wordt een eerste persing van drieduizend exemplaren op de markt gebracht. Zevenhonderd zijn er reeds bij voorinschrij ving verkocht, de overigen zijn vanaf 20 december verkrijgbaar in verschillende winkels op Schouwen-Duiveland, De Drukkery in Middelburg en in alle Bliek Modezaken in Zee land. De cd kan ook worden be steld via liefsuitzeeland@zee- landnet.nlBinnen de Schouwse serviceclub wordt nog gewerkt aan een eigen website, waarop de cd inclusief fotomateriaal van de studio-opname en frag menten worden gepresenteerd. door Ab van derSluis DOMBURG - B en W van Veere willen doorgaan met het streng controleren van illegale, tweede woningen. Het college heeft een voorstel naar de gemeenteraad gestuurd om het project te con tinueren. In twee jaar tijd heb ben ambtenaren ervoor gezorgd dat 89 recreatiewoningen weer permanent bewoond worden. De gemeenteraad van Veere be sloot in augustus 2001 het pro ject 'Handhaving Tweede Wo ningen' op te zetten. Uit een onderzoek bleek dat er twijfel bestond over 142 vermoedelij ke, illegale woningen. Gepro-1 beerd werd om in twee jaar tijd zeker tachtig huizen weer per manent bewoond te krijgen. Het college vond het aantal van 142 illegale woningen veel te hoog en slecht voor de leefbaarheid van de verschillende dorpen. Het aantal tweede woningen bleek voor het begin van het project zelfs groter dan de ge meente vermoedde. Inwoners kwamen zelf met informatie op de proppen. Ook de controleurs zagen het bestand groeien door hun controle. Evaluatie Uit de laatste evaluatie in sep tember bleek dat het aantal illegale woningen met 89 was teruggebracht. De meeste daar van waren te vinden in Dom burg en Zoutelande. Uit dat overzicht bleek ook dat het de gemeente Veere was gelukt met het terugdringen van het aantal tweede woningen de leefbaar heid in de dorpen te verbeteren. De Pagter Interieurs heropent op 10 december haar deuren op het nieuwe adres aan de Herenstraat 9 te Middelburg. De internationale collectie exclusieve zitmeubelen, meubel- en gordijnstof fen en decoratieve woonaccessoires is nu ondergebracht in het pand van An tiekhandel de Pagter. In een sfeervol le. klassieke ambiance staan banken en fauteuils opgesteld van o.a. Dodo, Juanes. Duresta en Whitehead. Interi euradviseuse Tet Schipper staat de klanten bij in de keuze uil de collectie Uit het rapport van september bleek dat de woningen, die vrij komen, met name door (jonge) gezinnen of mensen tot vijftig jaar worden betrokken. Slechts twintig procent van de 'nieuw komers' is vijftig jaar of ouder. Bijna zeventig procent van de bewoners, die in een 'terugge wonnen' pand zijn gaan wonen, woonde al in de gemeente. De rest kwam van buiten de provin cie. Het college concludeert dat na ruim twee jaar stringent contro leren het aantal illegale, tweede woningen minder groot is en de problematiek beter te beheer sen is. Ook is gebleken dat er een preventieve werking uitgaat van de controle. Bij eigendoms wisselingen van woningen door makelaars of eigenaren wordt aan de koper duidelijk gemaakt dat het huis alleen permanent bewoond mag worden. B en W stellen de gemeenteraad voor om door te gaan met de controle. Er zijn nog steeds veel illegale, tweede woningen. Voor een groot deel gaat het om hui zen die uitermate geschikt zijn voor minder koopkrachtige mensen, zoals starters en jonge gezinnen. Het college wijst er ook op dat er nog steeds straten zijn, waar de leefbaarheid ver beterd kan worden door het aantal tweede woningen terug te dringen. Het project stopzet ten, waarschuwen B en W, zal ongetwijfeld leiden tot een groei van het aantal illegale wonin gen. Op de langere termijn be staat zelfs het gevaar dat eige naren van tweede woningen denken dat hun bezit gedoogd wordt. ïnterieurstoffen van o.a. Ralph Lau ren, Elitis, Warner en Mulberry. Eigenaar Erik de Pagter van zowel Antiekhandel dc Pagter en De Pagter Interieurs besloot beide zaken in het zelfde pand onder te brengen. Klanten liepen vaak van de ene naar de andere winkel. Binnen Antiekhandel de Pagter was het na de uitbreiding naar de Segeerssiraai mogelijk een aparte ver koopruimte te creëren voor de gere nommeerde meubel- en stoffenmerken. De Pagter Interieurs staal daardoor garant voor kwaliteit en exclusiviteit. De initiatiefnemers in Studio 2 van Wolfert Jumelet (links) en producent Franklin Schieman (rechts). Elza Verwest staat in het midden ach terin. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15