Bewoners binnenstad tevreden Zeldzame helm terug in Sluis Stadhuis krijgt glazen elementen Nieuwe hulpkoepel maakt einde aan woud van besturen Middelburgers bellen masaal klachtenlijn 13 Onderzoek mening woonomgeving onder 500 Middelburgers Brand in jop Hans weert lijkt aangestoken Winterfair Ruim honderd Zeeuwen naar actiedag zorg zeeuwse almanak Prinsesje PZC WALCHEREN woensdag 10 december 2003 Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het tele foonnummer dat inwoners van Middelburg kunnen bellen met eenvoudige klachten is een succes. In de eerste twee maan den dat de lijn is opengesteld, is het servicenummer ruim ze venhonderd keer gebeld. Middelburgers hebben blijk baar veel te klagen. Is het suc ces van het telefoonnummer nu positief of negatief? „Positief", vindt wethouder A. de Vries. „Dat mensen zo vaak bellen, betekent dat ze betrokken zijn bij hun woonomgeving. Ze houden hun ogen en oren open. Zo helpen ze ons om de boel op poten te houden. We hopen na tuurlijk dat het aantal klach ten minder wordt, maar het is een utopie om te denken dat er in de toekomst helemaal geen klachten meer zijn." De ge meente heeft nog niet onder zocht of de gemelde klachten ook naar tevredenheid worden verholpen. „Maar we horen wel spontaan dat mensen er te vreden over zijn. De medewer kers op straat krijgen het te ho ren, de raadsleden horen het, en wij ook. Normaalgesproken horen we eigenlijk alleen iets als mensen iets te klagen heb ben. Dat mensen nu tevreden zijn, is een compliment aan de mensen die het werk voor het servicenummer doen", stelt de wethoudex-. Afval Het servicenummer is sinds be gin november opengesteld. De meeste meldingen gingen over het (niet)ophalen van afval. Over de bestrating in de ge meente zijn meer dan honderd klachten binnen gekomen. Verder klaagden Middelbur gers over het straatmeubilair en over stoplichten die het niet deden. In de meeste gevallen is de klacht nog dezelfde dag ver holpen. Het servicenummer is bereikbaar tussen acht uur 's ochtends en half vijf 's mid dags. Het is de bedoeling dat de dien sten van de servicetelefoon in de toekomst worden uitge breid, zegt De Vries. „Maar dat gebeurt pas als we straks in het nieuwe stadskantoor één loket hebben." Bovendien moet het straks ook mogelijk zijn om buiten kan tooi-uren klachten door te ge ven. „Want er zijn ook dingen die gemeld moeten worden als we niet werken." finnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van de binnenstad zijn meer tevre den over hun woonomgeving dan mensen die in andere wij ken van Middelburg wonen. Ook inwoners van Arnemuiden zijn gelukkiger met hun buurt dan andere Middelburgers. Dat blijkt uit de eerste resultaten vaneen enquête die Scoop heeft gehouden onder vijfhonderd bewoners. Het is niet zo dat bewoners in de rest van de stad ontevreden zijn over hun buurt, zegt onderzoe- kerD. van der Wouw van Scoop. „Meer dan tachtig procent van de Middelbui-gers is tevreden over de omgeving waai-in ze wo nen." Wel geeft veertig procent van de ondervraagden aan dat ze voorzieningen in de wijk mis sen. Welke voorzieningen dat zijn, is nog niet duidelijk. De ge gevens van de enquête zijn nog niet allemaal verwerkt De antwoorden komen overeen met bevindingen elders in Ne derland. Het ministerie van Vrom onderzocht al eens de te vredenheid van bewoners in verschillende soorten wijken. Vooral mensen die in het cen trum van een stad wonen, zijn gelukkig met hun woonomge ving. Dat geldt ook voor mensen dieineengx-oene omgeving, zo als Arnemuiden, wonen. „Bui- doorRob Paardekam tenwijken scoren ook landelijk minder." Van der Wouw beves tigt dat die uitkomst te maken kan hebben met het feit dat mensen vaak bewust kiezen voor wonen in het centx-um of in een dorp. De enquête onder Middelbur gers is ondei-deel van een groot px-oject dat Scoop uitvoert. Het px-oject moet resulteren in een zogenaamde 'sociale kwaliteits atlas'. Dat is een aanvulling op de Kwaliteitsatlas 2030 van Riek Bakker, die vooral gericht was op grote bouwprojecten. De sociale kwaliteitsatlas moet in zicht geven in de sociale struc tuur van de stad. „De doelstel ling is om de gemeente advies te geven over het verbetex-en van de sociale kwaliteit op de mid dellange termijn, ongeveer tien tot vijftien jaar." Daarvoor worden enquêtes ge houden, maar er zijn bijvoor beeld ook paneldiscussies ge voerd met vertegenwoordigers van alle wijken. „We hebben specifieke groepen uitgenodigd, bijvoorbeeld mensen van wijk- vei'enigingen, van de politie of mensen die in het ondex-wijs werken." Er is onder meer gesproken over leefbaarheid, gezondheidszorg, de voorzieningen in de buurt en veiligheid. Bovendien is de jeugd speciaal ondervraagd. Uit de eerste resultaten van dat on derzoek is gebleken dat de helft van de jongeren in de stad vindt dat er te weinig mogelijkheden zijn om uit te gaan. De straatinterviews zijn inmid dels afgei-ond. Het is op de web site van de gemeente, www.mid- delbiu-g.nl, nog tot half decem ber mogelijk om een enquête in te vullen. HANSWEERT - In de jongeren ontmoetingsplaats (jop) aan de Zijpe in Hans weert heeft gister ochtend een uitslaande brand gewoed. De politie gaat uit van brandstichting. Volgens de Kruiningse brand weercommandant H. Waterman werd om half zes melding ge maakt van een uitslaande mid- délbrand. In zo'n geval worden altijd twee tankspuitauto's in gezet. Eén daarvan moest uit Kapelle komen. Bij aankomst bleek de brand in het dak te woeden. »Het ging om een dubbel dak", zegt Waterman. „Net tussen de twee delen woedde de brand." Om het vuur beter te kunnen bestrijden, heeft de brandweer bet dak open gezaagd. Toen dat was gelukt, was het brandje snel onder controle. Volgens Waterman is de schade aanzien lijk. maar hoeft het gebouwtje het als verloren te worden be- VLISSINGEN - Het stadhuis van Vlissingen krijgt beetje bij beetje haar nieuwe gezicht. Gisteren werden grote glazen elementen in de voorgevel geplaatst. De ingrijpende in greep moet het stadhuis lichter en transparanter maken. Het raadhuis dateert van 1965. Het wordt van binnen en buiten aan de eisen van deze tijd aangepast. De verwachting is dat het personeel na de zomer zijn nieuwe onderkomen kan betrekken. foto Ruben O reel ,,De muren staan er nog, maar bet daken de deuren zullen ver vangen moeten worden. Volgens voorzitter J. Mak van de dorpsraad, die de jop beheert, moet de brand zijn aangesto ken. Een ander lid van de dorps raad arriveerde kort na de brandweer op de plek des on- beils en kreeg van de spuitgas ten te horen dat enkele ramen en rolluiken waren verwijderd. «Dat duidt op brandstichting", zegt Mak. „Daarom heeft mijn collega samen met iemand van de gemeente aangifte gedaan." De dorpsraad voorzitter gaat ei-- van uit dat de dader niet uit de §voep vaste bezoekers komt. -Dit moet iemand van buitenaf zijn geweest." Aanloopproblemen Een woordvoerster van de poli tie bevestigt de lezing van Mak en stelt dat de politie op basis van de aangifte ook uitgaat van brandstichting. Er is een onderzoek ingesteld, fak zelf heeft geen idee in wel- e hoek hij het moet zoeken, want volgens hem gaat het hart- ikke goed met de jeugdsoos. Hrgemeester A. Verbree van eimerswaal onderschrijft dat. j' ae z°mer zijn er wat aan- oopproblemen geweest door j ngeren die in de omgeving .j*n, 3°P rondhingen en P het pad stonden", zegt hij. ..Maar de laatste maanden boord "£>een ^ac^en meer ge_ 00, De gerestaureerde middeleeuwse helm is te zien in het museum van Aardenburg. foto Peter Nicolai door René van Stee AARDENBURG - Na een res tauratie van een half jaar heeft de gemeente Sluis een van de opvallendste voorwerpen uit haar collectie oudheidkundige voorwerpen terug in haar bezit. Het gaat om een zogeheten ge sloten Bourgondische storm hoed (burgonet) uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. De ijzeren i-uiterhelm maakte deel uit van een hai-nas en werd gebruikt door cavaleristen van het Staatse leger. In de loop van de eeuwen zijn ze bijna allemaal verloren gegaan. Daarom kan volgens conseiwa- tor A. Willeboordse van het Ar cheologisch Museum in Aar- denbui-g met i-echt gesproken worden van een redelijk zeld zaam stuk, waarvan het belang verder reikt dan de geschiedenis van Sluis. „De precieze hei-komst van de helm is onduidelijk. Niettemin ligt een Sluisse origine voor de hand, omdat Sluis eind zestien de en begin zeventiende eeuw veelvuldig het toneel van oor logshandeling is geweest", legt Willeboordse uit. In 1579 koos Sluis de kant van de opstande ling onder leiding van Willem van Oranje. Acht jaar later werd de Belfortstad na een enkele maanden durend beleg her overd door de Spaanse land voogd Parma. In 1604 bracht Maurits van Nassau Sluis defi nitief in het Staatse kamp. Na die verovering werd het een gar nizoensstad aan de grens. Verroest De restauratie kostte tweedui zend euro en is mede mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de Stichting Steunfonds van Zeeuwse MuseaDe lijst van mankementen was erg lang. Zo was het oppervlak verroest en zaten op meeixlere plaatsen gaatjes en putjes. Verschillende onderdelen waren ingescheurd, gebroken of vei*vormd. Andere ontbi-aken. De stormhoed is tot en met 21 december te bezichtigen in het Archeologisch Museum. Het vooi-werp vei-huist waax-schijn- lijk naar het Streekmuseum in IJzendijke. Willebooi'dse:, .Momenteel wor- deri plannen uitgewerkt om het museum te herinrichten rond het thema West-Zeeuws- Vlaamse vestingbouwkunde in de periode van Maurits tot Na poleon. De helm past uitstekend bij dit thema." door Edith Ramakers VLISSINGEN - In 2006 is de nieuwe koepel van de hulpver leningsdienst in Zeeland een feit. Dat zegt de Vlissingse bur gemeester A. van Dok-van VVeele, die tevens voorzitter van de de Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) is. Een plan van aanpak is naar de betrokken be sturen en organisaties gestuurd. In de grootschalige fusie spelen de CPA, de Regionale Ambulan ce Voorziening (RAV), de Ge neeskundige Hulp bij Ongeval len en Rampen (GHOR) de hoofdrol. Ook is de meldkarrler erbij betrokken. „We hebben net een vacature geplaatst voor de beoogd algemeen directeur voor de nieuwe organisatie", zegt Van Dok. De nieuwe direc teur zal ook de commandant van de regionale bi-andweer Zeeland, W. van Leersum opvol gen, die over enige tijd met functioneel leeftijdsontslag gaat. Begin dit jaar bleek uit het on- dei-zoek 'De keten, een zoi-g' dat de spoedeisende hulpvei-lening hiaten bezat. Het was de ondei-- zoekers opgevallen dat de orga nisatie ondoorzichtig was. In de tussentijd zijn vei-beteringen doorgevoerd, zegt Van Dok. „Door een efficiënte bedx-ijfs- voering kunnen we daadkrach tiger optreden - we cx-eëi-en kor te communicatielijnen - en we krijgen meer zicht op de inzet van ambulances." Met de oprichting van de nieu we hulpverleningskoepel wordt een einde gemaakt aan 'een woud van besturen'. Er moet meer duidelijkheid komen in wie verantwoordelijk is voor welke taken. Volgens Van Dok zal het personeel px-ofiteren van betere opleidingen. De redene ring is dat het eenvoudiger is om standaax-dprocedures in geval van calamiteiten af te spx-eken als de medewerkers deel uitma ken van een en dezelfde organi satie. Ook kan er doelgerichter geoefend worden voor de be strijding van rampen. De zwak ke punten die uit het ondex- zoeksrapport naar voren kwa men, hebben ook hun uitwer king op de rampenbestrijding. In de rampenbestrxjding vervult de regionale brandweer een rol. Van Dok is voorzitter van de re gionale brandweer. Het taken pakket van de regionale brand weer Zeeland woi'dt gewijzigd. De regionale brandweer zal zich meer nog dan voorheen richten op crisisbeheersing ter voorko ming van rampen en het uitwer ken van rampenbestrijdings plannen. Deze brandweer blust niet, dat doen de vrijwillige koi'psen in Zeeland of de lokale brand weex'korpsen, zoals de Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. Van Dok kondigt aan dat er be gin volgend jaar drie bijeen komsten in Zeeland worden ge houden, waar informatie woi'dt gegeven over de werkwijze van de regionale brandweer „We gaan bij gemeenteraden en commissies langs en bespreken het takenpakket en de rol van de x-egionale brandweer." Ook zal uitleg volgen over de xri- sico's die het wonen in een regio met zich meebx"engen. „In Vlis singen en omgeving moeten we rekening houden met in totaal veex-tien risicovolle bedrijven. Daar is een ander hulpverle ningsprogramma nodig dan bo ven de Oosterschelde. De regio nale brandweer brengt xrisico- analyses in kaart, en maakt be- strij dings- en hulpvei-lpnings- plannen." MIDDELBURG - De Oostkerk in Middelburg houdt zaterdag 13 december voor het eerst een winterfair. De opbrengst van de markt is voor hulp aan Bangla desh. Naast de kraampjes houdt de kerk ook x-ondleidingen en workshops. De winterfair duurt van 10.00 tot 17.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - Honderddertig Zeeuw se werknemers van zorginstel lingen deden gisteren mee aan de Nationale Actiedag voor de Zorg-CAO van Abva Kabo en FNV in Amsterdam. Het overge bleven personeel draaide 'zon dagsdiensten'. De bewoners en cliënten van verpleeg- en ver zorgingshuizen en de thuiszorg hebben daar in hun verzorging niets van gemerkt, aldus de ac tievoerders. Waarnemend hoofd voeding van het zorgcentrum Cleijen- borgh in Colijnsplaat, Peter van den Broek stapte gistermorgen, met twee collega's in één van de twee vakbondsbussen waarmee i de bonden de actievoerders ver- spx-eid over Zeeland ophaalden voor de manifestatie in Amster- dam. In deHeineken Music Hall werd de in totaal drieduizend zorgwerkers door vakbondbe- stuurders voox-gehouden waar om de acties voor betere CAO's zo nodig zijn. Het verpleeg- en verzorgings- personeel eist 2,5 procent loons verhoging vanaf 2003 en hand having van oude rechten wanneer zijn CAO wordt sa mengevoegd met die van de thuiszoi-gwerkex-s. Die samen voeging stonden de werkgevers aanvankelijk voor. Toen bleek dat de VNV-CAO flink inboette door koppeling aan de veel ma gerder CAO van thuiszorg kwam het protest van de bonden op gang. De koppeling van de CAO's lijkt nu van de baan. De Zeeuwse opkomst verbaasde Wil Vissers, regiobestuurder zorg voor de regio Zuidwest van Abva Kabo/FNV. „De organisa tiegraad in de zorg is niet hoog. We hebben in de afgelopen vier weken toch aardig wat mensen op de been gekregen. Sommige instellingen reageerden heel snel met een vertegenwoordi ging voor de actiedag." Volgens Vissers staan de meeste Zeeuw se instellingsdirecties achter de acties. „Ook zij zijn gebaat bij het aantrekkelijk houden van werk in de zorg. Zij hebben ook de loonruimte gekregen die wij vragen. Helaas doorkruist het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Spoxd (VWS) de inzet daax*van door alle bezuini gingen." Van den Bx'oek toonde zich te vreden over de actie. „Het is noodzakelijk. Sinds juli dit jaar werken mensen in de verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg zonder CAO. Dat is heel slecht." De Zeeuwse actie voerders kwamen ook van de thuiszorginstellingen Zorg- saam Terneuzen, Oosterschelde Thuiszorg, de thuiszorg van Zorgstroom en uit diens Wal- cherse verzorgingshuizen, uit het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken en de woonzoi'gcentra De Blide in Terneuzen en 't Ver- laet te Westdorpe. In de weken voor de actiedag is op wisselen de locaties op kleine schaal ac- tiegevoerd, zegt Van den Broek. „Dat is heel bescheiden geble ven. Wij hebben te maken met patiënten en cliënten, die ver antwoording houdt de acties beperkt." Dat blijft echter niet zo als na het 'kerstreces' de werkgevers geen betere voor stellen bieden. „Ik verwacht ei genlijk van de werkgevers dat zij met een nieuw bod verder ac tievoeren zullen voorkomen," vindt Van den Broek. Als de Dichter des Vader lands spreekt, kan niemand achterblijven. Dus ook in dat Vlissings café werd de blijde gebeurtenis gisterochtend van alle kanten becommen tarieerd. „Zelfs de supermarkten heb ben de oorlog gestaaktwist de een. „Ze verkopen nu eensgezind oranje muisjes, met als bonus een gratis rol beschuit. „Een kindje geboren. Nou én..", schamperde een ander. „Typisch weer zo'n media- hype." De vaste klanten be stelden nog een kop koffie. En knikten zwijgzaam. Ze wa ren het roerend met de laatste spreker eens. Maar toen het tegen tienen liep, en de uitbater de radio wat harder draaide, spitsten ze gespannen de oren. Want ze wilden natuurlijk wel alle maal even horen hoe ons nieuwe prinsesje heet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13