Verzet tegen bouw in Arnemuiden Alleen vader Oru^ mag nog blijven 20% KORTING OP DE KUNST KERSTBOMEN NOBLE FIR EN ASPEN FIR o ens A i> o Klokgelui voor het prinsesje CDA eist opheldering over ontwikkeling in Westduingebied Banen op de tocht bij PontMeyer Zeeland Alléén "(O Autw.bev A.s. oar 4L00 tot «M.00 uuv Omwonenden zien nieuwe supermarkt liever op andere plek Buiten wonen mag uitoefenen (oerenbedrijf Man (26) krijgt loete voor nishandelingen niet hinderen 9 Nieuwe N57 blijft overeind Wij zorgen ook goed voor uw prinsesje (of prinsje)! zeeuwse almanak Naam WALCHEREN dinsdag 9 december 2003 Madia Berkelder IIDDELBUKG - Omvvonen- |en van de nieuwe supermarkt n Arnemuiden komen in verzet egen de bouwplannen. Ze zijn ,ang dat de nieuwe winkel tot lerkeersoverlast leidt. Boven dien vinden ze het gebouw dat r komt. te hoog. Dat bleek gis- eravond tijdens de vergadering van de commissie ruimte. De wijkbeheergroep Arnemui den houdt vol dat de meerder heid van de bevolking achter de plannen staat. Het plan werd gemaakt nadat de bouw van een nieuwe supermarkt aan de Bur gemeester Hackstraat niet doorging. De bouw van de su permarkt aan de Clasinastraat hangt samen met een groot aan tal andere ontwikkelingen in het dorp. Waar straks de super markt komt, staat nu een gym zaal. Die kan worden gesloopt als de nieuwe sporthal in het dorp klaar is. Boven de su permarkt worden woningen voor ouderen gebouw. In de Clasinastraat komt verder nog een zorgcomplex voor ouderen. Een omwonende, die naar eigen zeggen namens vijftig anderen sprak, maakte zich vooral zor gen over de toename van het verkeer. De supermarkt wordt bovendien te hoog en de wonin gen te duur. „Die appartemen ten gaan tussen de 210.000 en 300.000 euro kosten. Wie kan dat betalen? Wij zien liever twee lagen betaalbare huurwonin gen." Hij stelde voor om de su permarkt te bouwen op de plek waar nu nog de Beatrixschool staat, aan de Dokstraat. Die lo catie komt vrij als de nieuwe school klaar is. Bijkomend voordeel is dat het grasveld aan de Clasinastraat dan behouden kan blijven als speelterrein. Om de bouw van de supermarkt en de aanleg van een parkeer terrein mogelijk te maken, moe ten drie huizen worden ge sloopt. De bewoners krijgen een nieuw huis verderop in de Clasi nastraat. W. Joosse is één van de drie bewoners. Ook hij wees de commissie op de vrijkomende kavel in de Dokstraat als moge lijke plek voor een supermarkt. Hij vindt bovendien dat de uit voering van de plannen erg lang duurt. De bewoners zijn op leef tijden willen snel duidelijkheid. „Met iedereen wordt rekening gehouden, maar met ons wordt gesold." De wijkbeheergroep wees de commissie erop dat de meerderheid van de bewoners achter de plannen staan. Dat is gebleken tijdens vergaderingen van de wijktafel. „Daarom geeft de wijkbeheergroep u in over weging om het belang van de ge hele bevolking te laten prevale ren boven het persoonlijk belang van enkele bewoners van de Nieuwlandseweg en de Ra- demacherstraat", zei J. den En gelsman. De vijftig bezwaren vertegen woordigen minder dan één pro cent van de bewoners van Arne muiden, rekende hij voor. Hij wees erop dat Arnemuiden vooral de zorgwoningen hard nodig heeft. Volgens wethouder A. de Vries is nooit rekening gehouden met de kavel aan de Dokstraat omdat nog niet zo lang geleden bekend is dat die vrij komt. De gemeen te wil wel proberen om op die plek huurwoningen voor oude ren te bouwen. De Vries kon geen garanties geven over het tempo waarin het plan wordt aangepakt, dat is afhankelijk de bezwaren. Ook over de ver keerssituatie kon hij geen dui delijkheid verschaffen. De ge meenteraad neemt volgende week een beslissing over het plan. BoerenBond WINKELADRESSEN: uuvuw.boerenbono.nl [WADENDAMME - Het mag meren niet onmogelijk worden remaakthun bedrijf uit te oefe en of te vernieuwen, omdat er tceds meer niet-agrariërs op iet platteland komen wonen, let die inzet stond de gemeente lorsele gisteren voor de Raad jran State in Den Haag. IDe gemeente trok naar Den Haag, omdat zij het niet eens is met de provincie. Van de ene kant wil de provincie het be- voonbaar maken van boerde rijen stimuleren, dus komen er meer 'gewone' mensen bij nog bestaande landbouwbedrijven wonen. Van de andere kant stelt I de provincie strenge eisen aan de afstanden tussen woningen en nieuwe agrarische bebou wing. Loods AandeNieuwVreelandsedijkin I twadendamme speelt dit. Een j ruitteler wil er een kapcon structie maken om onder te te- lenenhij wil er een nieuwe loods bouwen. De gemeente Borsele heeft daar toestemming voor gegeven, maar de provincie ging er niet mee akkoord. De loods is te dicht bij privé-woningen ge pland, vindt de provincie, op ,zo'n dertig in plaats van mini- piaal vijftig meter: ÜDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Oud-Vossemeer is isteren in Middelburg voor mishandelingen in de relatie sfeer veroordeeld tot 300 euro boete voorwaardelijk. De verdachte gaf toe 17 april dit aar in Sint-Maartensdijk een dap te hebben uitgedeeld aan en man. Hij ontkende een touw bij haar keel te hebben [epakt. Het was in zijn visie niet neer dan een duw geweest. Hij lad zich bedreigd gevoeld toen dj zijn dochter kwam ophalen 'i had van schrik een tik gege- fen. Het was het gevolg van panningen die tussen de partij- nal een hele tij d plaats hadden eofficier van justitie eiste voor de mishandelingen 300 euro boete onvoorwaardelijk. Gelukwensen kunnen worden overgebracht via een felicitatieregister, zoals hier in het provinciehuis in Middelburg. foto Lex de M eeste r van onze regioredactie VLISSINGEN - De geboorte van de nieuwe Oranje-telg is gisteren op Wal cheren niet onopgemerkt voorbijgegaan. Op diverse plekken in Vlissingen en in het centrum van Middelburg luidden gis terochtend de klokken om het heugelijke feit kracht bij te zetten. De gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere openden alledrie een felicitatiere- gisterwaar belangstellenden hun geluk wensen aan het paar kunnen achterla ten. Ook in het Zeeuwse provinciehuis in Middelburg is een register geopend. Jer- ney Viergever uit Oost-Souburg was één van de mensen die er gebruik van maak te. „Ik vind het hartstikke leuk voor prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Gelukkig is het kindje gezond ter wereld gekomen." Wel vindt ze de media-aan dacht een beetje overdreven. „Gister avond gingen ze op televisie erg lang door. Dat kan wat mij betreft een stuk minder." Traktatie Onder de overige mensen die het register tekenden, zat onder andere gedeputeer de A. Poppelaars. De Christelijke Oran jevereniging Vrouwenpolder heeft gis terochtend beschuit met muisjes uitge deeld op basisschool De Goede polder in Vrouwenpolder. Volgens Ada de Rijke van de Oranjever eniging was dat een groot succes. „Het was hartstikke leuk. De kinderen zaten gezellig met z'n allen in de hal." Ook aan de volwassen inwoners van Vrouwenpol der werd op straat de traditionele trakta tie aangeboden. De diverse felicitatiere- gisters zijn in ieder geval nog tot woens dag open. Lokman hoeft niet weg. De fa milie begrijpt er niets van. „We willen aHemaal samen blijven", zegt Turkan. „We willen niet dat de kinderen zonder hun vader zijn." Lokman: „Volgens mij staat in de Nederlandse wet niet dat gezinnen uit elkaar gehaald moeten worden. We hebben ge woon recht om samen te blij ven." Het gezin wil bij elkaar blijven tot ook zijn procedure is afgerond. Als Meltem uit school komt, zondert ze zich af. Ze gaat een kamer binnen en doet de deur dicht. Ze huilt, vertelt haar moeder. De kinderen zijn emo tioneel, ze weten niet wat er gaat gebeuren. Na een kwartier komt Meltem toch naar buiten. Ze vertelt trots dat ze in groep acht zit van De Iris, de school voor kinderen van asielzoekers. Vooral lezen vindt ze leuk. Ze wil niet weg, vertelt ze. Ze heeft het naar haar zin op De Iris, ze heeft er vriendinnen. Vandaag heeft ze nog geen afscheid geno men van de klas. „Ik wist niet of we weggingen", zegt ze. Haar broertje Ali is vastbesloten. „Morgen gaan we weer naar school." Afgewezen De familie is ruim vier jaar in Nederland. Al in 1992 vluchtte Lokman vanwege de politieke situatie in Turkije. Het gezin kwam eerst in Duitsland te recht. Toen Lokman terug naar Turkije gestuurd werd, gingen ze naar Nederland. Zijn asiel aanvraag loopt nog, die van de rest van de familie is in septem ber afgewezen. De aanvraag is in het voorjaar van 2000 inge diend, daarna bleef het ruim drie jaar stil. Afgelopen donder dag bepaalde de kantonrechter Moeder Turkan, Meltem (11), Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) moeten binnen drie dagen vertrekken uit het asielzoekerscentrum in Middelburg. foto Lex de Meester dat ze het asielzoekerscentrum moeten verlaten, Als ze niet vrijwillig gaan, worden ze er door de politie uitgezet. Instan ties zijn inmiddels bezig om op vang te regelen, maar Lokman kan dan niet mee. Hij moet in het asielzoekerscentrum blij ven. Zijn zaak wordt volgende week door de rechter behan deld. Het komt vaker voor dat fami lies uit elkaar gehaald worden omdat hun procedures niet ge lijk lopen, zegt Newaf Yürdem. Hij is fractie-assistent van GroenLinks in Middelburg en zet zich in voor asielzoekers. ,Er was laatst een Bosnische fa milie waarvan de ouders moch ten blijven, de kinderen moes ten weg omdat ze achttien waren geworden." Hij is kwaad. Als j e kij kt naar het gedoe rond de geboorte van Maxima en je ziet dit. Deze mensen worden op straat gezet. Dit zijn toch ook kinderen?" Valerie de Witte, de juf van Isa en Tekosin ziet dage lijks kinderen verdwijnen. „Dan is er weer eentje weg zon der dat je weet waarheen. Dat doet best pijn. Het is vaak heel onverwacht." Morgen wordt op de Markt in Middelburg actie gevoerd voor de kinderen van asielzoekers. De manifestatie is onderdeel van de landelijke actie 'Van Harte Pardon'. De actiegroep vindt dat er te weinig aan dacht is voor de kinderen van asielzoekers. De groep vindt dat alle asielzoekers die hier langer dan drie jaar zijn, in Nederland moeten kunnen blij ven. De kinderen gaan hier naar school en zijn opgegroeid als Nederlandse kinderen. Mor gen, op de dag van de men senrechten, gaan leerlingen van De Iris naar de Markt. Daar worden duizend ballonnen op gelaten. longens Jangehouden 1ISSINGEN - Twee Vlissin- ers van vijftien en zestien jaar n een vijftienjarige jongen uit iddelburg zijn gistermiddag 1 de Zwanenburgseweg in Vlissingen aangehouden. )e jongens waren met lucht- ftikwapens aan het schieten op !kjesen struiken. Ook hadden e strijkers bij zich. Het vuur- rerk en de wapens zij n in beslag enomen. Tegen de jongens rerd proces-verbaal opge fokt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze was nog maar een baby toen ze met haar moeder uit Turks Koerdistan vertrok. Meltem Oruf is nu elf. Ze woont met haar vader, moe der, zusje en twee broertjes in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Maar niet lang meer. Alleen haar vader mag er blijven wonen, de rest van het gezin moet weg. Het gezin Oruf hoorde donder dag dat moeder Turkan, Mel tem, Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) binnen drie dagen uit het cen trum moeten vertrekken. Vader Advertentie door Ab van derSluis VLISSINGEN - Het CDA in de gemeenteraad van Vlissingen wil duidelijkheid over de plan nen van het college met het Westduingebied. De partij heeft daarover vragen gesteld. De christen-democraten willen op heldering van wethouder C. de Keijzer na dienst uitlatingen in de wijkkrant Paauwenburg. De wethouder zegt dat er helemaal geen plannen zijn, terwijl de ge meenteraad juist had besloten beperkte recreatieve nieuw bouw toe te staan. In de nota 'De toeristische stad' wordt ervan uitgegaan dat er op bescheiden schaal gebouwd kan worden voor recreatieve doel einden. Eén van de ideeën was om reptielenzoo Iguana ernaar toe te verhuizen. Vorige week besloot Iguana op het Bellamy- park te blijven. Ook stond er in de nota te lezen dat in de omge ving ingepaste vormen van dag en verblijfsrecreatie mogelijk zijn. Voorbeelden daarvan zijn: een (midi)golfbaan met een clubhuis, met daarin een café restaurant en een beperkt aantal luxe kamers en over nachtingsmogelijkheden voor trekkers in de vorm van bijvoor beeld blokhutten. Ambtenaren zouden een visie voorbereiden voor het Westduingebied. De gemeenteraad ging al in eerder stadium akkoord met De toeris tische stad door er dertigdui zend euro voor uit te trekken. Verbazing Groot was de verbazing bij het CDA om in de wijkkrant Paau wenburg uitspraken van wet houder De Keijzer te lezen. In een artikel zegt hij dat er geen enkel plan is om in het Nollebos of in het Westduingebied een nieuw project tot ontwikkeling te brengen. „Er is ten eerste", stelt hij, „geen nieuw plan, er is ten tweede geen enkele aanlei ding om een bestemmingsplan te wijzigen en ten derde hebben we er het geld niet voor." De CD A-fractie wil weten wat - gelet op de uitspraken van de wethouder - de waarde is van de nota de Toeristische stad. Ook wil de partij weten welk belang het college hecht aan het uitvoe ren van toeristische plannen. De christen-democraten willen ook weten op welk moment de ondernemer van Sauna Beau tycentrum Swaenenburgh Re creatie uitsluitsel krijgt wat B en W willen met het Westduin gebied. Het CDA wil dat het college mondeling antwoordt in de raadsvergadering van 18 de cember. DEN HAAG - De vernieu- wingvanRijksvvegN57 op Walcheren is gisteren in de Tweede Kamer simpel overeind gebleven. D66-Kamerlid B. van der Ham probeerde minister Peijs van het idee af te brengen de hele weg op de schop te nemen. Het ge deelte van Nieuw- en Sint Joosland tot Sint Laurens mag er, inclusief aqua duct bij Middelburg, ko men, vindt hij. De rest hoeft wat betreft Van der Ham niet, omdat de aan leg van de nieuwe weg tussen Sint Laurens en de Veerse Dam onnodig is en het landschap aantast. „Alleen 's zomers is het er wel eens druk", stelde de door tegenstanders van de weg ingefluisterde D66'er. Peijs hield voet bij stuk. Vernieuwing van de hele N57 is volgens haar nodig om de verkeersveiligheid te verbeteren. Het werk is voorzien van 2006 tot 2010. door Carla van de Merbel GOES - PontMeyer in Zaan dam (leverancier van hout en materialen aan aannemers) krijgt geen toestemming veertig mensen te ontslaan. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Rotterdam heeft het bedrijf gisteren la ten weten de argumenten voor de ontslagaanvraag on toereikend te vinden. Pont Meyer is moederbedrijf van houtgroothandel Van Riesen in Goes en PontMeyer in Middelburg. De ontslagaan vraag betrof respectievelijk drie en twee werknemers van deze bedrijven. De afwijzing van de aan vraag betekent niet dat de werknemers zeker kunnen zijn van behoud van hun baan. PontMeyer gaat met het CWI bespreken hoe voldaan kan wor den aan de voorwaarden om toch tot toestemming te ko men. Volgens M. Bijl, directeur Personeel en Organisatie bij PontMeyer, is de ontslagaan vraag afgewezen 'op formele gronden'. „Het CWI vond dat er meer financiële onderbou wing nodig was." Afhanke lijk van de uitkomst van het overleg wordt mogelijk een nieuwe ontslagaanvraag in gediend. PontMeyer kondigde in juni van dit jaar aan te moeten re organiseren. Bijl licht toe dat dat te maken heeft met de economische teruggang in Nederland. „Dit bedrijf is in financiële problemen door de malaise in de bouw. Het gaat economisch slechter, dat uit zich in de bouw en daar heb ben wij last van." Het bedrijf, met 83 vestigin gen in heel Nederland, wil het totale aantal -werkne mers van 1400 met 150 tot 180 mensen verminderen. Dat wordt onder meer ge daan door tijdelijke contrac ten niet te verlengen en oude re werknemers de mogelijk heid te bieden met pre-pensi- oen te gaan. Daarnaast moe ten veertig mensen worden ontslagen. Van Riesen in Goes en Pont Meyer in Middelburg zijn de enige PontMeyer-vestigin- gen in Zeeland. Het moeder bedrijf wil in Goes 7 van de 46 arbeidsplaatsen te schrappen. Vier werknemers hebben aangegeven met pre pensioen te willen. In Mid delburg dreigt ontslag voor twee werknemers van de kleine vestiging. Advertentie gastouderproject - peuterspeelzalen - kinderdagverblijven - buitenschoolse opvang tel.: 0118-614532 - www.kinderopvangwalcheren.nl „Hoe weet je nou je naam", wilde Morris weten na een dagje gissen naar de naam van het pasgeboren prinses je. Zijn moeder legde de ze venjarige uit dat de mama en de papa de naam kiezen. En als je in het ziekenhuis wordt geboren zetten ze die naam op een polsbandje. „Ja hoor", klonk het ongelovig. „Alsof j zo'n baby meteen kan lezen. i eu i. "t éL- "v~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9