Europarlement wil naar Brussel Topman erkent falen veel medicijnen Kremlinpartijen maken dienst uit in nieuwe Doema IRA opnieuw van spionage verdacht afgevaardigden zijn maandelijkse reis naar Straatsburg beu Levenslang voor moord Tom en Sonja Buitenlanders ontvoerd in Iran Leden terreurgroep 17 November veroordeeld Oud-president krijgt 20 jaar cel China doodt 170.000 honden Jongeren verplicht in dienst Nederlanders gedood in Namibië Queen heeft geen tijd voor Jagger Verdachten Tribunaal in Servië verkiesbaar Eind boycot gen-maïs uitgesteld dinsdag 9 december 2003 IRUSSEL - Hel Europees Par- tmenl wil het reehl krijgen om itlf te bepalen waar het verga lat Honderdtwintig parlc- nentariërs hebben de Europese Keringsleiders gevraagd ont 0 voorstel daartoe te bespre- ;e,i op de Europese top eind dc- zeweek in Brussel. Ms het parlement dat recht nijgt, biest het er vrijwel zeker mr om alle vergaderingen in Imsseltehouden. Nu vergadert Bt parlement verplicht twaalf teer per jaar in het Franse jtraatsburg. terwijl de meeste iiKEN - Twee mannen die in „aart een Duitse broer en zus (vermoordden, zijn gisteren in Aken tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De rechter achtte de twee man- men schuldig aan de ontvoering van en moord op de elfjarige en zijn negenjarige zusje Sonja en aan seksueel misbruik van het meisje. Deyeroordeelden (28 en 33 jaar t oud) komen net als de kinderen uit Eschweiler, vlak over de grens met Limburg. Zij spraken in maart verkleed als politie agent de spelende kinderen aan en boeiden hen. Omdat ze Sonja wilden misbruiken en Tom daarbij stoorde, doodden ze hem. Zijn lichaam werd in een bij Eschweiler gevonden, ja'slijkje werd een week la- terzo'n 100 kilometer verderop gevonden. Ze is vermoedelijk langdurig seksueel misbruikt. Dedaders hebben bekend dat ze daarna langzaam is gewurgd. De twee mannen zijn in april in iZwitserland aangehouden na tipsvanautomobilisten, die hun auto herkenden van politiebe richten. Ze legden snel daarna een bekentenis af. ANP/DPA TEHERAN - Drugshandelaars hebben in het zuid-oosten van Iran drie buitenlandse toeristen ontvoerd. Het gaat om twee Duitsers en een Ier die daar op fietsvakantie waren, zo hebben Iraanse overheidsfunctionaris- sengisteren laten weten. andere werkzaamheden, zoals commissievergaderingen, in Brussel plaatsvinden. De verplichting om maandelijks in Straatsburg te vergaderen, is de meeste parlementariërs al ja ren een gruwel. Vier dagen per maand verplaatsen de ruim 600 parlementariërs, hun medewer kers, honderden tolken, verta lers en journalisten zich van Brussel naar Straatsburg met in hun kielzog tientallen vracht wagens vol documenten. „Het is een enorme verspilling van tijd, energie en geld", aldus de Ne derlandse europarlementariër Michiel van Huiten (PvdA). Volgens Van Huiten kost het ge reis nu al zo'n 165 miljoen euro per jaar. Na 1 mei volgend jaar, als de EU met tien lidstaten wordt uitgebreid, kost het de Europese belastingbetalers nog eens zo'n 200 miljoen euro ex tra. „Belastingbetalers vragen zich af waarom zoveel geld wordt verkwist aan onnodige reizen en aan een gebouw in Straatsburg dat 300 dagen per jaar leeg staat", schrijven de 120 parlementariërs aan de EU-top. Behalve het gebouw in Straats burg beschikt het Europees Par lement ook nog over vergader ruimten in Luxemburg. Daar wordt bijna nooit gebruik van gemaakt. Logisch De groep van 120, onder leiding van Van Huiten en Katalijne Buitenweg (GroenLinks), wil dat de regeringsleiders zich ook beraden over de locatie van het parlement. De nieuwe grond wet moet er komen om de als maar groter wordende Europese Unie bestuurbaar te houden. „Dan is het logisch dat je ook naar de werkwijze van het par lement kijkt", aldus Van Huiten. Het besluit om de vergaderin gen deels in Straatsburg te hou den, werd in de jaren vijftig ge nomen. De EU bestond toen nog uit zes landen. De vestiging van het parlement in de stad aan de Duits-Franse grens moest, de naoorlogse verzoening tussen Frankrijk en Duitsland symbo liseren. „Toen was dat niet zo'n probleem omdat het Europees Parlement bestond uit afge vaardigden van de nationale parlementen. Het was een part time baan. Maar sinds 1979 worden europarlementariërs rechtstreeks gekozen en is het bovendien een full-time baan geworden. Een serieus parle ment hoort het recht te hebben zelf te bepalen waar het verga dert", vindt Van Huiten. Of het verzoek van de 120 enige kans maakt, valt te betwijfelen. Frankrijk wil het parlement on der geen voorwaarde uit Straatsburg laten vertrekken omdat het reizend circus veel geld oplevert. Van Huiten denkt dat met de Fransen te praten valt als Straatsburg compensa tie krijgt voor het vertrek van het parlement. GPD Griekse politiemannen sluiten de toegang tot de Atheense Korydallos-gevangenis af. Daar begon gisteren het proces tegen de terreurgroep 17 No irsbureau Rujdad j meldde eerder dat alle drie de e slachtoffers Duits waren. De ontvoering vond al vorige i' week plaats in de provincie Sis- tan-Baluchistan. Deze regio (renst aan Pakistan en Afgha nistan en is een van de onveilig- stevanlran. Een andere bron bij leIraanse regering meldde eer ier dat de buitenlanders gevan- [én waren genomen op de weg ussen de stad Bam en Zahedan, lij de Pakistaanse grens. Ze ïoudenzijn ontvoerd door leden 'an de stammen Shah-Bakhsh nNarui, die losgeld willen.De luitse ambassade in Iran wilde van onze redactie buitenland ATHENE - Een Griekse rechtbank heeft gisteren vijftien mensen schuldig bevon den aan lidmaatschap van de terreuror ganisatie 17 November. Onder de veroor deelden is Alexandros Giotopoulos, die wordt gezien als de leider van de organi satie. De strafmaat wordt waarschijnlijk morgen bepaald. 17 November wordt verantwoordelijk gehouden voor honderden bomaansla gen, tientallen gewapende overvallen en 23 moorden die de afgelopen dertig jaar in Griekenland zijn gepleegd. Onder de slachtoffers van de organisatie zijn vier Amerikaanse en twee Turkse diploma ten, alsmede vooraanstaande Griekse politici en zakenlieden. Het laatste slachtoffer van 17 November was een Britse defensieattaché, die in juni 2000 werd gedood. De Griekse politie kon tientallen jaren geen greep krijgen op de beweging, die is genoemd naar cle dag in 1973 waarop het toenmalige kolonelsregime een studen tenopstand in bloed smoorde. Een mis lukte bomaanslag in juni 2002 betekende een doorbraak voor de politie: de dader van de aanslag, die zwaar gewond raak te, viel in handen van de politie en begon namen te noemen. In de daaropvolgende weken werden negentien personen, acht- foto Yiorgos Karahalis/AP tien mannen en een vrouw, opgepakt. Vijftien van hen zijn nu veroordeeld, vier zijn vrijgesproken. Het proces tegen de negentien, waarbij gebruik werd gemaakt van nieuwe anti terreurwetgeving, vond plaats in een speciale rechtszaal in een zwaar be waakte gevangenis. De afgelopen negen maanden zijn zo'n vijfhonderd getuigen gehoord en ruim 10.000 documenten doorgewerkt. AP niet reageren. HIPIRTR/DPA door Saskia Gaster LONDEN - Een topman van het grootste Britse farmaceutische bedrijf, GlaxoSmithKline jfoorEstherGotink LONDEN - Het Noord-Ierse re- rablikeinse leger IRA wordt er van verdacht informatie te ver zamelen die politieagenten en mn familie in levensgevaar wengt. Inmiddels zijn twee mannen opgepakt die voor een politiefonds werken. Zij zouden documenten met adressen van agenten uit de databank van dit jonds hebben doorgespeeld aan 'eden van de IRA. spelletjes speelt en dat de politieke arm Sinn Fein onge schikt is om te regeren. Het geeft Ian Paisley, leider van de DUP die zegevierde in de verkiezin gen van 26 november, een nieu we reden om nog altijd zijn poot stijf te houden en niet met Sinn Fein te willen onderhandelen. De twee verdachten werden donderdag gearresteerd, maar zijn inmiddels weer vrij. Ze zijn door het Nipf geschorst. Inmid dels is begonnen met het door lichten van computers en ar chieven die bij een inval in het Nipf-hoofdkantoor in beslag zijn genomen. Er moet worden vastgesteld of - en zo ja, hoeveel - informatie is doorgespeeld aan de IRA. NIPF bewaart de gege vens van zo'n 600 actieve en ge pensioneerde agenten. De affaire is gênant voor Sinn Fein, omdat het doet denken aan de IRA-spionage, die de Britse premier Blair er vorig jaar toe dwong het parlement in Ulster te ontbinden. De ontdek king van die IRA-actie leidde tot een breuk in het vertrouwen tussen protestanten en katho lieken. Blair hoopte voor de kerst nog met Paisley te kunnen onder handelen over een nieuwe rege ring in Noord-Ierland, maar de kans daarop is nu nihil. GPD (GSK), erkent dat veel medicij nen niet werken bij de meeste mensen die ze gebruiken. Allen Roses, de vice-president van de GSK-tak die zich met erfelijk- heidsonderzoek bezig houdt, zei dat gisteren in de Britse krant The Independent. Volgens Roses heeft minder dan de helft van de patiënten baat van voorgeschreven medicij nen. „De overgrote meerderheid van de medicijnen, meer dan 90 procent, werkt slechts bij 30 tot 50 procent van de mensen." Vol gens de krant is die stelling een publiek geheim binnen de far maceutische industrie, maar is dit de eerste keer dat een top man van een dergelijk bedrijf dat openlijk toegeeft. Medicijnen tegen alzheimer zouden bij eenderde van de pa tiënten effect hebben en maar een kwart van de kankerpatiën ten zou van cle geneesmiddelen profiteren. Medicijnen tegen migraine, botontkalking en jicht helpen de helft van de zie ken, becijferde Roses. Volgens hem kunnen mensen genen heb ben die de werking van medicij nen teniet doen. Depressie Voorzitter F. Lekkerkerker van het Nederlandse College ter Be oordeling van Geneesmiddelen is het met Roses eens. Voor alz heimer zou het percentage vol gens hem zelfs veel lager liggen: zo tussen de 4 en 12. Medicijnen tegen depressie helpen in zijn ogen tussen de 20 en 30 procent van de zieken, aldus zijn woord voerster. Zij benadrukt echter dat medicijnen desondanks wel van belang zijn. „Omdat je van tevoren niet weet bij wie het wel of niet gaat werken." Roses hield een pleidooi voor pharmacogenomics, het ge- brui k van menselijke genetische informatie bij het ontwikkelen van medicijnen. Hij wil de men sen bij wie medicijnen goed aanslaan genetisch identifice ren, om daarna mensen die slecht reageren op medicijnen met een eenvoudige genetische test er uit te kunnen halen. Advertentie MANAGUA - De vroegere president van Nicaragua, Arnoldo Aleman, is tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De federale rechtbank in Managua achtte hem schuldig aan het witwassen van geld, fraude en malversaties met overheids geld. De 57-jarige Aleman was president tussen 1997 en 2002. In die periode zou hij circa 100 miljoen dollar (84 miljoen euro) hebben verduistei'd. De publieke gelden zouden op bankreke ningen in het buitenland zijn gezet. ANP/RTR/AFP PEKING - De autoriteiten in de Chinese provincie Guandong hebben afgelopen week 170.000 honden laten afmaken na een toename van het aantal gevallen van hondsdolheid. Volgens het staatspersbureau China News Service telde de provincie in 1996 nog twaalf gevallen van hondsdolheid, maar was dat aantal de eerste helft van dit jaar al gestegen naar 115 geval len. De ministeries van Gezondheid en Landbouw hebben daar om bevolen dat alle honden die niet geregistreerd of ingeënt zijn, moeten worden afgemaakt. Naar schatting hebben 1,9 miljoen honden wel een vaccin tegen hondsdolheid gehad, maar telt het gebied 4,5 miljoen honden. ANP/AFP KUALA LUMPUR - Maleisië heeft 85.000 mannen en vrou- wen van achttien jaar opgeroepen om een nieuwe dienstplicht te vervullen. Volgens de minister van Defensie Najib Rajak dienen de jongeren vanaf februari drie maanden lang. Daar bij krijgen ze niet alleen militaire training, maar wordt ook aandacht besteed aan hun 'patriotische vorming', hun ge meenschapszin en hun karakter-. De jongeren zijn zo uitgezocht dat ze de verschillende bevol kingsgroepen in Maleisië vertegenwoordigen. Naast de Ma leisische meerderheid kent het land ook grote Chinese en In diase groeperingen. De jongeren riskeren 730 euro boete en zes maanden gevangenisstraf als ze weigeren. ANP/AFP WINDHOEK - Bij een ongeluk met een eenmotorig propeller- vliegtuig in Namibië is zaterdag een Nederlands echtpaar uit Ede omgekomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dat gisteren bevestigd. Het echtpaar was onderweg van Bitterwasser naar de Nami- bische hoofdstad Windhoek toen het toestel, een Cesna 172, vlak na de start door nog onbekende oorzaak neer-stortte. Zo wel het Nederlandse echtpaar als de Duitse piloot was op slag dood. ANP/DPA LONDEN - De Britse koningin Elizabeth is het getreuzel van de rockster Mick Jagger kennelijk zat. De zanger van de Rol ling Stones wordt vrijdag niet tot ridder geslagen door de ma jesteit zelf, maar door kroonprins Charles. Volgens een woordvoerder van Buckingham Palace heeft de koningin geen tijd voor de ridderslag, hoewel het zelden voorkomt dat ze die taak delegeert. Jagger schoffeerde Elizabeth vorig jaar door te melden dat hij geen tijd had voor de plechtigheid. Hij wilde zijn aandacht eerst richten op de tournee Forty Licks. Onlangs bleek dat hij eindelijk een gaatje in zijn drukke agenda had gevonden en zich op 10 december zou laten ridderen. ANP/DPA Lekkerkerker erkent dat je op die manier kunt vaststellen wie wel of niet baat heeft bij midde len. „Maar dat is nog toekomst muziek." Bovendien benadrukt hij dat er medicijnen zijn die mensen ter preventie gebrui ken, zoals sommige middelen tegen hart- en vaatziekten. Daarvan is niet vast te stellen of ze al dan niet werken. ANP DEN HAAG - Steeds meer ver dachten van oorlogsmisdaden die door het Joegoslavië-Tribu- naal zijn aangeklaagd, worden kandidaat gesteld voor de Ser vische parlementsverkiezingen op 28 december. Gisteren liep het aantal op tot vijf. De Servische minister van Binnenlandse Zaken, Dusan Mihajlovic, stelde gisteren de generaals Sreten Lukic en Vla dimir Lazarevic verkiesbaar voor zijn Liberale PartijBeiden worden gezocht door het VN- hof in Den Haag wegens oor logsmisdaden in Kosovo in 1999. Een derde voortvluchtige Koso- vo-verdachte, Nebojsa Pavko- vic, is kandidaat gesteld door de Socialistische Volkspartij, een afsplitsing van Milosevic' Soci alistische Partij van Servië. Twee andere verdachte kandi daten zitten al in Scheveningen: ex-president Milosevic en Vo- jislav Seselj van de Servische Radicale Partij. ANP/DPA door Anna Ferschtman MOSKOU - Het nieuwe Russi sche parlement zal worden ge domineerd door de pro-Kremlin partij Verenigd Rusland. Gisteren, na het tellen van 90 procent van de stemmen die de Russische bevolking zondag bij de parlementsverkiezingen heeft uitgebracht, bleek "dat Verenigd Rusland verrewegide grootste fractie in de Doema gaat vormen met zeker 3 68 pro cent van de stemmen. Grote verliezer zijn de commu nisten. Zij scoorden ongeveer 12,7 procent, tegen ruim 24 pro cent bij de vorige kiesgang in 1999. Verrassend is verder de prestatie van de extreem-recht se LDPR van Vladimir Zjirin- ovski, die bijna 12 procent van de stemmen kreeg. Ook een nationalistische afsplitsing van de communisten, de nieuwe partij Rodina (Moederland), deed het onverwacht goed met 9 procent. De twee liberale partijen ver dwijnen uit de Doema. Noch Ja- bloko (4,3 procent), noch de SPS (3,9 procent) haalde de kies drempel van 5 procent. De intemetkrant Gazeta.ru re kende gisteren voor dat het Kremlin de Doema met gemak onder controle zal krijgen, en zeggenschap krijgt over het wetgevend proces. Verenigd Rusland krijgt de beschikking over circa tweehonderd verte genwoordigers in het parle ment. Poetin De partij kan daarnaast reke nen op de, in het verleden vrij wel altijd aanwezige, steun van de LDPR, die via de partijlijst ongeveer 31 zetels krijgt. Ook Rodina, goed voor minstens 28 en mogelijk vijftig zetels (via districten), zal volgens de Russi sche media geneigd zijn om het Kremlin niet te zeer voor de voe ten te lopen. Russische waarnemers veron derstellen dat Verenigd Rusland de grondwet wil veranderen om president Poetin, die bij de pre sidentsverkiezingen in maart zeer waarschijnlijk voor een tweede ambtstermijn zal wordt gekozen, toe te staan om in 2008 voor een derde termijn kandi daat te zijn. Volgens internationale waarne mers is de eerlijkheid van de verkiezingen dubieus omdat de media, voor het grootste deel in handen van de staat, uitermate veel aandacht schonken aan Verenigd Rusland. ANP/AFP BRUSSEL - Een busluit om de vijf jaar c.urende Europese boycot van ge netisch aangepast voedsel te beëindigen, is gisteren door een comité van des kundigen uit EU-landen doorgeschoven naar de ministers van de vijftien EU-landen. De woordvoerster van de eurocommissaris Byme (Consumentenzaken) heeft dat gisteren gezegd. Eurocommissaris Byrne had voorgesteld om im port van gen-maïs van het Zwitserse biotech-be- drijf Syngenta toe te la ten, maar in het comité was er geen meerderheid voor. Zes van de vijftien landen stemden voor toe lating: Nederland, Groot - Brittannië, Ierland, Zwe den, Finland en Spanje. Andere lidstaten ont hielden zich van stem ming (België, Italië en Duitsland) of waren te gen. De ministers besluiten waarschijnlijk in januari. Nog onbeslist is of dat de ministers van Land bouw, Volksgezondheid of Economische Zaken zullen zijn. Bij toelating zou de gen-maïs vanaf april 2004 de Europese winkels binnenkomen. Producten met de gen- maïs moeten duidelijk herkenbaar zijn aan het etiket. Als de ministers het niet eens worden, mag de Eu ropese Commissie zelf de knoop doorhakken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5