Tweedracht Westen voedt geweld PZC PZC P Alleen 'brede' boer overleeft Nederlander ergert zich mateloos aan 1 wetsovertredingen Sandra Roelofs keert terug naar Georgië Terroristen zijn veel kwetsbaarder dan angsthazen denken te gast vr 9 december 1953 dinsdag 9 december 2003 De discussie over het oprukkend terrorisme herinnert Adriaan van Vuren aan de discussie over Srebrenica. De Bosnische Serviërs on der leiding van Mladic vermoordden daar in juli 1995 duizenden moslims, maar de discussie in Nederland ging jarenlang vooral over de vraag wat onze politici of onze militairen kon worden verweten. Dat ging zo ver dat de toenmalige premier Kok er aan moest herin neren dat Mladic de moslims had vermoord en niet wij. door Adriaan van Vuren Na de recente aanslagen in Istanbul gaat het net als na de val van Srebrenica. De rede nering is: de Amerikanen en Britten hebben met hun oorlog tegen Irak de aanslagen uitge lokt. Verder lost president Bush het voortslepende Palestijns - Israëlisch conflict niet op en ook dat leidt tot aanslagen. De schuldigen zijn dus Bush, Blair en het Westen, terwijl de feitelij ke daders amper iets wordt ver weten. Dit verkeerde, gevaarlijke en verwerpelijke standpunt werd zo'n twee weken geleden uitge dragen door ruim honderddui zend mensen die tegen het be zoek van president Bush aan Groot-Brittarxnië demonstreer den. Ook de Turken die kort daarna de straat opgingen van wege de aanslagen in Istanbul, richtten hun woede op de Ver enigde Staten en niet op de ple gers van die aanslagen. De internationale terroristen - het zijn vrijwel altijd moslims - waren echter al lang actief vóór Jasser Arafat zijn tweede inti- fadah begon of de Amerikanen Irak aanvielen. Bovendien ple gen de terroristen aanslagen die helemaal niet in verband ge bracht kunnen worden met de oorlog in Irak of de intifadah. Saoedi-Arabië is een land dat het terrorisme nota bene bevor dert door overal ter wereld fun damentalisten te steunen maar dat land krijgt toch te maken met aanslagen. De Indonesische regering stelde zich tegen alle waarschuwingen in lankmoe dig, om niet te zeggen lamlen dig, op tegenover de terroristen in eigen land maar dat voor kwam de aanslag op Bali niet. Turkije, tenslotte, heeft zowat alles gedaan om de Amerikanen in Irak tijdens en na de oorlog in de wielen te rijden. Eerst wer den geen Amerikaanse troepen voor de aanval op Irak op Turks grondgebied toegelaten. Later werd besloten toegezegde Turk se troepen die Irak zouden hel pen stabiliseren, niet te sturen. Turkije werd door de terroristen voor al die tegenwerking be loond met vier bloedige aansla gen binnen een week. Met de Britse terreurdeskundi- ge Gohel vind ik dat de aansla gen niet het gevolg zijn van de oorlog tegen Irak of het Pales tijns - Israëlisch conflict. Lan den die het terrorisme steunen, negeren of de Amerikanen te genwerken worden immers evenzeer getroffen. Afkeer De burgemeester van Londen, Ken Livingstone, de toneel schrijver Harold Pinter, onge kende aantallen activisten en een goed deel van de media ui ten hun afkeer en woede jegens president Bush en de Verenigde Staten in de meest agressieve, giftige en beledigende woorden en beelden die zij kunnen be denken. Denken die mensen werkelijk dat de terroristen geen aanslagen zouden plegen wanneer Bush geen president zou zijn en de Amerikanen zich zouden terugtrekken uit Irak, het Palestijns - Israëlisch con flict zouden oplossen (hoe?) en zich verder niet meer zouden bemoeien met de moslimwe reld? Het tegendeel is waar. De terroristen zouden zien dat ter reur werkt en zij zouden des te bloeddorstiger te keer gaan. De verdeeldheid binnen en tus sen westerse landen speelt het terrorisme alleen maar in de kaart. Bush zegt dat we in oor log zijn met het terrorisme en dat is ook zo. Om die oorlog heb ben we niet gevraagd maar nu we die voeren, hebben we,geen andere keuze dan te winnen. Dat kan ook want ondanks de welhaast mythische eigen schappen die de terroristen worden toegedicht zijn zij hele maal niet zo sterk en slim als veel angsthazen denken. Terrorisme kan nooit helemaal worden uitgeroeid maar het kan wel tot proporties worden te ruggebracht waarmee te leven is. Dat kan met twee voorbeel den worden aangetoond. In de jaren zeventig werd het Westen belaagd met een golf vliegtuig kapingen. De veiligheidsmaatregelen op vliegvelden werden verscherpt en de terroristen en de landen die hen hun gang lieten gaan of zelfs steunden, werden kracht dadig aangepakt. Nu komen vliegtuigkapingen nog spora disch voor en vormen geen groot veiligheidsprobleem Verder heeft iedereen die na '11 september' naar de Verenigde Staten is gereisd, ondervonden tot welke hoogte de Amerika nen hun veiligheidsmaatrege len hebben opgevoerd. Na '11 september' zijn daar geen aan slagen meer geweest. Kortom, terrorisme is te bestrijden. Het is een lang gevecht tegen meedogenloze, fanatieke tegen standers die moeiteloos zelf moord plegen. Terroristen tonen hun blinde moordzucht door ook talrijke moslims op te blazen. De ultie me aanslag is er een met een bio logisch, chemisch of nucleair massavernietigingswapen. Het Westen moet daarom de rij en sluiten en kan zich geen ver deeldheid veroorloven want terrorisme is niet alleen het pro bleem van die vreselijke Bush maar van ons allemaal. GPD A.J. van Vuren is generaal-ma- joor b.d. Over normen en waarden zijn de Nederlanders het in veel grotere mate eens dan vaak ivordt gedacht. Mensen hebben vooral problemen met wetsover tredingen. De overheid moet daarom consequent en streng op treden tegen wetsovertre ders, concludeert Kees Schuyt van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een rapport over normen en waarden dat gisteren is aangeboden aan premier Balkenende. door Peet Vogels De opdracht die het kabinet aan de WRR gaf was kort en krachtig: onderzoek welke nor men en waarden belangrijk zijn voor de Nederlanders, welke tot conflicten leiden en wat er even tueel aan te doen is. Binnen een jaar heeft de WRR een kloek boekwerk afgeleverd onder de titel 'Waarden, normen en de last van het gedrag'. „Eigenlijk is er niet zo veel aan de hand met de waarden in Ne derland", concludeert Schuyt. „Vrijwel iedereen onderschrijft de waarden van de democratie en de rechtsstaat, zoals de vrij heid van meningsuiting en van godsdienst." Het probleem zit meer in het gedrag van mensen, zo bleek. „Vandaar dat we 'last van het gedrag' aan de titel heb ben toegevoegd", zegt Schuyt. „De grootste ergernis van men sen is het overtreden van wet ten. De overheid moet daar dan ook consequent tegen optre den." Marginale rol Voorkomen is echter beter dan genezen, meent Schuyt. Veel ge weldplegers zijn mensen met psychische problemen en jonge mannen die een marginale rol in de maatschappij vervullën. „De overheid moet die mensen daar om beter opvangen en zorgen dat de psychiatrische patients niet op straat gedumpt ngi den-" em< Hard optreden tegen straat? ,e|f vers is logisch. Moeilijker i|jert het met de uiteenlopende r- en men die bevolkingsgroepen; op na houden. „De positien J de vrouw bijvoorbeeld. Int (eI1 denk je over homoseksualii; ,ev of gearrangeerde huwelijke! Homoseksualiteit niet accept; ftlg: ren is niet strafbaar, maarvot b™ velen wel ongewenst. Vaakzr ro01 die afwijkende normen cultsBru reel bepaald. De overheid me; zorgen dat over die verste keei len gediscussieerd kan ;(fi den. Andere zaken, dat j vrouw drie meter achter den, loopt bijvoorbeeld, is wel kt ergernis maar dat moet je g U cepteren." Katholieken T Schuyt vindt dat de overheid!; T' rughoudend moet zijn bij normen- en waardendiscuss AK „De beste manier om waard; ma; en normen over te dragen is do; ven mensen er samen over te lala Aki praten en tot een oplossing t nis< komen. De discussie moetra r onderop worden gevoerdennj; De: van bovenaf worden opgelezen De maatschappij moet zelf k vac waarden onderhouden." for Het hanteren en naleven va Soi uiteenlopende normen hoort; var een pluriforme maatschapp; De „Dat was vroeger ook al a 0uc Toen ging het alleen meertuss uit katholieken en protestante gre Verschillende normen leiden;! in tijd tot conflicten, maardeove heid moet er voor zorgen data met praten worden opgeloste wil niet met geweld." De school speelt een belangrijk rol bij het overbrengen vana gezamenlijke normen en was den, meent Schuyt- „Maank moet niet gebeuren door eenv-i gei 'normen en waarden' op te na men. Ze moeten gewoon hal lessen aan de orde kunnen k men. Laat de leerlingen eulsa- ren zelf discussiëren over eg gedragscode, bijvoorbeeld i gen pesten. Normen die zen elkaar afspreken worden beste nageleefd." GPD age n Bijna anderhalve maand geleden gingen ze weg uit Georgië. En toen zij bij familie in Terneuzen zaten, rolde er een revolutie over het land aan de Zwarte Zee. Ze zagen op de televisie hoe oppositieleider Michail Saakashvili, hun man en vader, op de barricaden stond in Tbilisi. Sandra Roelofs en haar zoontje Eduard gaan eindelijk terug naar huis. door Mark van Assen Eduard is een jongetje van acht, met grote, donkere ogen. In het vliegtuig van Parijs naar Tbilisi leest hij de Donald Duck, en uitzijn rugzak steken Bert en Ernie.'Hij zegt niet zo veel, want hijiri» moe. De dag is voor hem erg vroeg begonnen. In Terneuzen ging de wekker om Voor het eerst van zijn leven reist hij business class, maar hij heeft het waarschijnlijk niet in de gaten. Zijn moeder wel, en ze doet er een beetje besmuikt over. „We hadden een gewoon ticket. Maar toen ze zagen wie we wa ren, was er geen discussie meer mogelijk. Van mij hoefde het niet." Sandra Roelofs is de vrouw van Michail Saakashvili, de leider van de Nationale Be weging en zeer waarschijnlijk de nieuwe president van Geor gië. Hij ging voorop in de geweldlo ze 'rozenrevolutie' tegen het ge hate bewind van Eduard Sje- vardnadze, en bleef de mensen aanvuren tot protest en verzet totdat 'de oude vos' uiteindelijk op 23 november zijn biezen pak te. Sandra en Eduard waren ver weg toen het allemaal gebeurde. Een gewone vakantie bij haar ouders in Terneuzen werd onge wild verlengd toen de ontwik kelingen in Tbilisi een vlucht namen. Ze zagen beelden van vastbesloten mensen die met al le macht verandering wilden, maar ook van een president die geen plaats wilde maken en van tanks en soldaten. „Het was angstig", zegt ze. „Maar we ble ven hoop houden op een goede afloop." De reis van Terneuzen naar Tbilisi moest geheim blij ven; weer een teken van een ver anderd leven. Niemand mocht tijd, datum en plaats van vertrek weten. Van wege een aanslag op een radio station, een week geleden, was het vertrek al een keer uitge steld. „Dat is niet overdreven, nee. Je weet gewoon niet wat er kan gebeuren. Alleen een goede vriendin in Tbilisi wist wanneer we kwamen. In een soort ge heimtaal heb ik het haar ver teld. De kans dat de telefoon Sandra Roelofs wordt afgeluisterd is helaas zeer reëel." Wat haar te wachten staat bij aankomst weet ze ook niet. Een ontvangst met rozen, denkt ze. „Het symbool van derevolutie." Ze betwijfelt of haar man er zal zijn. „Ik weet echt niet of hij komt. Misschien wacht hij. op ons in de auto, misschien staat hij in de hal. En waar we van nacht slapen, geen idee. Thuis, bij mijn schoonouders, ergens anders... Ik zie het wel." In de aankomsthal van het vliegveld van Tbilisi staan breed lachende vrienden, met in hun handen een rode roos. Een tje voor Sandra, eentje voor Eduard. Michail is nergens te bekennen. Wel zijn er brede lijf wachten met automatische pis tolen. Buiten staan aanhangers van de Nationale Beweging, tientallen, weer met rode rozen. Dan komen er vijf auto's voor rijden, de deur van een grote, zwarte Chevrolet zwaait open en Sandra en haar zoon ver dwijnen achter de geblindeerde ramen. Wat volgt is een wilde rit door een donker Tbilisi, alles en iedereen moet aan de kant, zwaailichten en sirenes, lijf wachten steken dreigend hun mitrailleurs uit het raam en pra ten opgewonden in hun mobiel tjes. Sandra stapt weer uit in het cen trum van de stad, vlakbij hun huis. Ze grijnst. Michail was toch gekomen, hij zat op de ach terbank van de Chevrolet. GPD Dagelijks houden tien boeren ermee op. De volhouders kun nen niet op de oude voet door gaan. Willen ze overleven en het platteland vitaal houden, dan moeten ze verbreden, vindt hoogleraar Van der Ploeg door Chris van Alem Nederlandse boeren mogen superspecialisten zijn op het gebied van melkveehoude rij en varkenshouderij, maar willen ze overleven dan moe ten ze hun bedrijf verbreden. Dat betekent extra inkom stenbronnen aanboren. Bij voorbeeld uit natuurbeheer, streekproducten of energie productie. „Zonder dat gaat het niet meer. Puur gespecialiseerde bedrijven zullen nog meer dan nu al het geval is verdwijnen naar Oost-Duitsland, Dene marken of Rusland", zegt Jan Douwe van der Ploeg, hoogle raar sociologie van het platte land aan de Universiteit van Wageningen, „Kijk naar de varkenshoude rij. Europa met zijn hoge tol muren was heel lang een on neembare vesting. Maar boe ren uit Taiwan en Brazilië met hun lage prijzen zijn daar nu overheen geklommen. Grond en arbeid is nergens zo duur als in Nederland. En het duurt ja ren voordat je hier alles hebt geregeld met milieuvergun ningen." Van der Ploeg staat te boek als een 'dwarsdenker'. Boerenbe- langenorganisaties als LTO en coöperaties als Friesland Co- berco staan vaak sceptisch te genover zijn opvattingen, net als sommige Wageningse hoogleraren. LTO zet in op pu re specialisatie op het Neder landse boerenbedrijf; Fries land Coberco spreekt smalend van 'houthakkersmelk' als melkveehouders zich ook met natuurbeheer gaan bezighou den. Bewuster Van der Ploeg; „In de industrie wordt het slecht begrepen. Consumenten kiezen' steeds bewuster voor melk die bij voorbeeld uit Friesland komt en niet van een of andere schimmige plek. De plaats van herkomst van het product gaat een veel grotere rol spelen in de voedingsmiddelenindustrie. Wie kon het voor de bse-crisis Met alleen koeien is het moeilijk vol te houden. schelen waar het vlees van daan kwamAnonimiteit heeft z'n prijs. Kijk maar naar het Chiania- rundvlees uit Italië. Dat zijn koeien die geen krachtvoer krijgen, zoals bij ons. Ze worden gehouden in een kleinschalig productie stelsel. Voor het bse-schan- daal was Chiania-vlees vijf tien procent duurder, sinds de crisis vijftig procent." Vakmanschap Inmiddels is veertig procent van de professionele boeren in Nederland het pad van verbre ding ingeslagen. „Vaak zijn het de grotere bedrijven met goed opgeleide jonge boeren waar ook de vrouw een grote rol heeft", aldus de Wagening se hoogleraar. Ze verdienen gemiddeld tienduizend euro per jaar aan de nieuwe activi teiten op hun bedrijf. „Inkom sten die het mogelijk maken om bijvoorbeeld door te gaan met de melkproductie. Voor veel mensen betekent verbre ding ook betere benutting van hun ondernemerschap en vak manschap. Je hebt meer om handen op je bedrijf. Je bent niet meer alleen bezig met het oogsten van graan, maar ook met het vermalen en vermark ten." Feit is dat de verbreding elders verder is voortgeschreden. In Duitsland verdient zeventig procent van de boeren geld aan activiteiten als agro-toerisme; ook Italië met zijn kleinschali ge boerencoöperaties is verder dan Nederland. Van der Ploeg kent veel voor beelden van verbreding in de Nederlandse landbouw. „Kijk naar de biologische coöperatie Nautilus in de Flevopolder. Dat is een echt goed voorbeeld van de manier waarop je land bouw opnieuw in de mankt moet zetten. Neem Piet van IJ- zendoorn in de buurt van Al- mere. Hij verwerkt de melk van zijn zestig koeien zelf. Hij maalt zijn eigen graan en bele- vert daarmee twee grote win kelketens. Hij heeft er nog dui zend hectare bosbeheer naast, een manege, zorgwoningen. Alles tezamen goed voor vijf tien arbeidsplaatsen. Met zes tig koeien alleen was het be drijf te klein geweest voor een volwaardige arbeidsplaats." foto Camille Schelstraete Brussel stelt, omwille van het behoud van het platteland, veel subsidie beschikbaar voor boeren die hun bedrijf willen verbreden. Van der Ploeg ziet dat veel initiatieven stuklopen op starre interpretatie van de regels. Veel wordt van bovenaf opgelegd. Zoals het onder- houdsschema voor elzenwal- len, dat door het ministerie van Landbouw in Den Haag wordt opgesteld. „Als boeren in Friesland zich aan dat sche ma zouden houden, was ze ventig procent van de elzen- wallen al weg geweest." De manier waarop de politiek naar de landbouw kijkt, is van doorslaggevend belang voor het welslagen van verbreding. „Ons ministerie van Land bouw heeft te laat begrepen dat de wind in Europa anders waait. Dat we netto-betaler zijn komt omdat we zoveel geld uit Brussel hebben laten liggen. Er wordt met een onge looflijke krenterigheid naar gekeken in Nederland. We moeten de Brusselse regels voor dit soort vergoedingen veel soepeler intex'preteren." GPD RASSENSCHEIDING - De Amerikaanse x-egering heeft het Hooggerechtshof ge vraagd de rassenscheiding op openbare scholen af te schaf fen. Het ministerie van Justitie vindt het onderscheid op grond van ras onconstitutio neel. Eerder op de dag hadden advocaten van de staat Virgi nia bij het gex-echtshof ge vraagd de kwestie aan de staten over te laten. Maar een andere advocaat wierp tegen dat de staten hondex'd jaar lang niets aan de rassenschei ding hebben gedaan. VLASINDUSTRIE - De vlas industrie kan waarschijnlijk over vijf jaar overschakelen op een andere -verwerk thode. Dat zei dr. H.J. Schei-'] ling op een bijeenkomst van# R.K. Zeeuws-Vlaamse sersbond. Waai'schijifr wordt in mei 1955 een proeöt drijf in Delft in werkt-- gesteld en kan het nieuwepro-' cëdé vijf jaar later wordenin-'J gevoerd. De huidige produc tiemethode is te duur en ka niet concuxTex-en met katoens sei producten. BOTSING - Bij een ongelukbij Ij Rilland zijn gisteren tv.ee mensen om het leven gekomen en drie ernstig gewond ge raakt. Een autobus met land- ax-beiders wex'd op cle Rijkswet P' geramd door een veewagen Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax; (0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax; (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mall- redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voof het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag;€ 1,20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 I Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiev/ezen. Overlijdensadvertenties: p maandag t/m vrijdag: tijdens kantoonr?|_i zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113) 315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleïntjesl Tel. (0113)315550 Fax: (0113) 315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113)315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 Internet.'www,pzc.nl/adverteren :n onderdeel van het Wegener- •concem.De^ i verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besta nd dat wordt gebruikt voor t ze(abonncmenten)adrmnistratieenom u te (laten) informeren over vooru relevantedten-.»» producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldige;-^;; i; teerde dorden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldeno; PZC. afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot ujegener Dt vc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4