Rechtbank verbiedt strenge controles studenten door IBG Sturen sms is veel te duur v* □DQI3QQQ Wij heten ons nieuwe prinsesje hartelijk welkom! Taxibranche zou loon te laat betalen Meer zieke minima binnen marge van Balkenende Komrij dicht over baby Nederland kijkt massaal naar prinses Medicijnen te koop bij tankstation Agenten gewond bij arrestatie Vierdaagse populairste evenement Rehwinkel burgemeester Naarden Assenaren gijzelen bankemployé Normen en waarden geen vak op school Consumentenbond laakt hoge prijzen in Nederland Ontevreden reizigers trekken de kar Getuigen niet naar Turkije voor proces eerwraak Van harte proficiat! dinsdag 9 december 2003 ACSARAY - De moeder en broer van de in Turkije vermoorde 18-jarige Zarife uit Almelo zul- vandaag niet getuigen voor de rechtbank in Acsaray (Tur- kije). De rechtbank die zich over de moord van het meisje buigt, had eerder aangegeven hen vandaag wel als getuigen te willen onder- i wagen. De vader van Zarife schoot zijn 18-jarige dochter op 12 augus- in Turkije dood. De man die zowel de Nederlandse als de Turkse nationaliteit heeft, be loofde haar met een jachtge weervan het leven. Vader en dochter hadden al lan- '1 ruzie over de traditionele opvoeding van het slachtoffer, let gezin waarin het drama ilaatsvond, woont in Almelo. Ie vader van Zarife, Ozkan 1 (Gokkaya), vond dat het ge- |rag van zijn dochter schande- ijkvoor zijn familie was. Hij zal linsdag wel bij zijn eigen proces lanwezig zijn. ANP DEN HAAG - Voor het gebouw van de Tweede Kamer nemen demonstranten letterlijk het openbaar vervoer op sleeptouw. Milieudefensie voerde gisteren in Den Haag actie voor meer geld voor het openbaar vervoer in Nederland. foto Roland de Bruin/GPD door Dirk Visser GRONINGEN - De Informatie Beheer Groep (IBG), de instan tie die studiebeurzen verstrekt, mag de strenge controles op de woonsituatie van studenten niet langer uitvoeren. Dat bleek gisteren uit een vonnis van de voorzieningenrechter voor de rechtbank in Groningen. Studentenvakbond LSVb had de EBG vorige maand voor de rechter gedaagd. De LSVb wil de dat de rechter extra controles be-duelt- HE.r Nier zo op 25.000 studenten zou verbie den. De EBG wilde nagaan of studenten wel echt op kamers wonen. Dan krijgen ze 220 euro beurs. Studenten die nog bij hun ouders wonen, krijgen maar 71 euro. Vooraankondiging De controles kunnen volgens de rechter inderdaad niet door de beugel, omdat ze zonder ade quate vooraankondiging zijn begonnen en studenten boven dien met terugwerkende kracht worden aangepakt. De voorzieningenrechter stelde daarmee de studenten in het ge lijk. DEN HAAG - Vijfduizend chro nisch zieke en gehandicapte mensen met een minimuminko men vallen door de extraatjes van het kabinet volgend jaar toch nog binnen de 'Balkenen de-marge'. Dat blijkt uit een brief van mi nister De Geus van Sociale Zaken, waarin hij de koop krachteffecten schetst van de 111 miljoen euro die onder druk van de Tweede Kamer op tafel is gekomen. Aanvankelijk zouden volgend jaar 33.000 chronisch zieken en gehandicapten meer dan 1 pro cent moeten inleveren. Door de extra maatregelen zijn dat er nu 28.000. Voor zieke mensen met een in komen tussen minimum en mo daal pakken de maatregelen ook beter uit: er zouden 210.000 meer dan 1 procent verliezen. Dat aantal is gedaald tot 171.000 ANP De rechter beveelt de EBG bin nen twee weken aan studenten van wie de inschrijving niet overeenkomt met het door hen opgegeven adres schriftelijk te melden dat aan de eerder ver stuurde brieven 'controle woon situatie' geen rechtsgevolgen worden verbonden, aldus het vonnis. De EBG legt zich neer bij het vonnis, aldus een woordvoerder. De brief zal snel worden ge stuurd. De LSVb reageerde ver heugd. „Wezijn blij dat velestu- denten nu uit de zorgen zijn." De LSVb stelde dat menig stu dent in paniek had opgebeld. De bewijslast die de IBG vanaf re cente controles wilde zien (be wijzen van inschrijving in een gemeente, huurcontracten en betalingsbewijzen), zou niet in de wet zijn vastgelegd. De stu- dentenbond wees erop dat het in de praktijk vaak ondoenlijk is op papier bewijzen te leveren omdat veel studenten in onder huur wonen. Het feit dat de be wijslast nooit eerder is gevraagd en nu achteraf alsnog op tafel zou moeten komen, ziet de rech ter zelfs als 'in strijd met de be ginselen van behoorlijk be stuur'. Later Het vonnis betekent overigens niet dat strengere controles ook op termijn van de baan zijn. Als die goed worden aangekondigd, moeten studenten er na een overgangsperiode wellicht toch rekening mee houden. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Dichter des Vaderlands Gerrit Komrij heeft gisteren in NRC Handelsblad een gedicht gepubliceerd ter ge legenheid van de geboorte van de dochter van prins Willem- Alexander en prinses Móxima. Hieronder volgt de tekst van het sonnet. Oranjekindje Er is een kindje. Iedereen is blij, Katrien is blij. Truus is zelfs in de wolken. Want kindjes zijn onschuldig en, daarbij, Ze hebben Mabel nu genoeg gemolken. Goed dat Oranje weer een wedstrijd wint. De hele intellectuelenkliek Valt stil, doodstil, door toedoen van een kind. Baar, baar - en op de vlucht slaat de kritiek Als dichter moet ik nu mijn zegje doen. Welaan, ik geef het kind een dikke zoen En zeg u dit: als uw gejuich oprecht is, Zorg dat het kind een leven krijgt dat echt is, Gun het een stem, een hart, een eigen pad - En schop de monarchie onder haar gat. door Dolf Rogmans HILVERSUM - Het nieuws over de geboorte van de prinses is zondag via de televisie mas saal gevolgd. Even na half tien 's avonds keken 6,3 miljoen mensen naar Nederland 1 en 2 en RTL 4 toen prins Willem- Alexander zijn dochter aan de pers toonde. Dat is ongeveer driekwart van de mensen die op dat moment televisie keek. Eerder op de avond, rond zes uur, keken 4,3 miljoen mensen naar de toespraak van premier Balkende; de helft had Neder land 2 op staan, de andere helft RTL 4. Ook de (deels extra) nieuwsuitzendingen op SBS 6, Nederland 2 en RTL 4 zijn zeer goed bekeken. Het Journaal van acht uur op Nederland 1 en 2 trok 4,4 miljoen kijkers. Het RTL Nieuws om half acht was goed voor anderhalf miljoen kijkers, aldus de stichting Kijk onderzoek. RTL 4 hield het programma Life Cooking langer in de lucht om samen met RTL Nieuws te kun nen berichten over de geboorte. Dat leverde gemiddeld zo'n an derhalf miljoen kijkers op met een piek rond de toespraak van premier Balkende. Het extra programma na negen uur over de geboorte van de prinses op Nederland 2, met daarin het moment dat prins Willem-Alexander zijn dochter liet zien, trok gemiddeld 3,2 miljoen kijkers met als piek de 5,1 miljoen. Die piek viel zo hoog uit, omdat de KRO op Ne derland 1 rond kwart voor tien de uitzending van het progi'am- ma De Held van 2003 onderbrak en het signaal van Nederland 2 doorgaf. Naar dat programma keken toen zo'n negenhonderd duizend mensen. Via RTL 4 ke ken 1,2 miljoen mensen naar de jonge vader en zijn dochter. SBS 6 zond zondag twee maal het programma Baby van Ne derland uit, dat in totaal 1,7 miljoen kijkers trok. GPD DEN HAAG - Mensen kunnen paracetamol, hoestdrank en andere geneesmiddelen waar geen recept voor nodig is, straks ook kopen in supermarkten of tankstations. Althans als de Tweede Kamer de nieuwe Geneesmiddelenwet aanneemt. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid stuurde de ont werp wet gisteren naar de Tweede Kamer. Om verkoop van de zogenoemde zelfzorgmedicijnen op meer plaatsen mogelijk te maken, wil Hoogervorst de drogisten vergunning afschaffen. Volgens hem is de tussenkomst van een drogist niet nodig. ANP AMSTERDAM - Bij een arrestatie in Amsterdam-Noord zijn gisteren vijf agenten gewond geraakt. Een groep rechercheurs wilde een dertigjarige man aanhou den die wordt verdacht van het plegen van huiselijk geweld. Hij verzette zich hevig en kreeg hulp van twee broers en zijn moeder. Door pepperspray te gebruiken, konden de agenten de vier agressievelingen uiteindelijk aanhouden. De rechercheurs moesten met snij- en schaafwonden, blauwe plekken en ontwrichte ledematen naar het ziekenhuis, maar konden na behandeling naar huis. GPD AMSTELVEEN - De Nijmeegse Vierdaagse is uitgeroepen tot het populairste evenement van 2003. De meerdaagse wandel tocht neemt dit jaar de eerste plaats in de ReSpons Evene menten Top-100 over van de Vierdaagsefeesten, het zeven daagse festijn rondom de wandelvierdaagse. De top-100 is samengesteld door onderzoeksbureau ReSpons Evenementen Monitor en is gebaseerd op de bezoekersaan tallen en de geregistreerde media-aandacht. ANP HAARLEM - Voormalig PvdA-Kamerlid J. Rehwinkel wordt burgemeester van de gemeente Naarclen. De 39-jarige Reh winkel gaat per 1 februari aan de slag in Naarden. Dat heeft de provincie Noord-Holland gisteren bekendgemaakt. Rehwinkel is opvolger van burgemeester J. Patijn, die met pensioen gaat. De PvdA'er is sinds 2002 directeur van het Ne derlands Centrum voor Staatsrecht en Politiek en vanaf 2003 voorzitter van de tijdelijke Commissie tot Evaluatie van de Nederlandse Taalunie. Van 1995 tot 2002 was hij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. ANP STEGGERD A - De politie heeft drie inwoners van Assen aan gehouden die een bank in Oldeberkoop wilden beroven. Om hun slag te kunnen slaan, had het trio een bankmedewerker en diens vrouw en zoon gegijzeld. De daders werden na een korte achtervolging aangehouden. De overvallers waren de woning van de bankmedewerker binnengedrongen en bonden de vrouw en zoon vast. De bank employé moest met de overvallers mee naar Oldeberkoop om hen de bank binnen laten. Bij de bank aangekomen, zei de ge gijzelde man dat hij daarbij de medewerking van een collega nodig had. Daarop gaven de overvallers de medewerker de opdracht de ze collega op te halen. Zelf bleven zij bij de bank staan wach ten. In plaats van zijn collega op te halen, alarmeerde de man de politie. De agenten zagen de overvallers juist vertrekken. Na een achtervolging werden ze aanhouden. GPD door Marcel Proos DEN HAAG - Zeker een kwart van de werknemers in de taxi branche, ongeveer 12.000 men sen, krijgt niet op tijd het loon uitbetaald. Bij 40 procent van de in totaal 45.000 medewerkers in deze bedrijfstak wordt over werk niet uitbetaald. Dat blijkt uit onderzoek van de Univex-siteit Leiden dat is ge daan in opdi'acht van de vak bond CNVBedrijvenbond. Meer dan 13.000 werknemers kunnen niet achterhalen of ze wel het loon krijgen dat ze1 vol gens de CAO Taxivervoer daad werkelijk verdienen. Bovendien ontvangt 15 procent van het personeel geen onregelmatig- heidstoeslag voor werk in de avond- en nachtelijke uren, zo blijkt uit het ondex-zoek. „Het is kommer en kwel in de taxibranche. Er is echt sprake van middeleeuwse toestanden", zei CNV-bestuurder P. de Rid der gisteren. Het onderzoek toont volgens hem aan dat taxi bedrijven zich beter aan de CAO moeten houden. „Naast betere controle moet het mogelijk wor den om werkgevers met boetes te dwingen de CAO stxlkt na te leven." Vakantiedagen Met het aantal vrije dagen is het ook slecht gesteld, aldus de vak bond. Bijna de helft van alle me dewerkers krijgt vermoedelijk niet het aantal vakantiedagen waar ze volgens de CAO recht op hebben. Dit bleek echter moeilijk te controleren, omdat werkgevers het personeel niet vertellen hoeveel vakantieda gen jaarlijks worden opge bouwd, stelt CNV Bedrijven- bond. ANP DEN HAAG - Het is geen goed idee een apart vak normen en waarden op scholen in te voeren. Beter is het de overdracht van fatsoensregels in het on derwijs onder te brengen bij bestaande vakken. Dat is een van de aanbeve lingen die de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) gisteren heeft gedaan in zijn rapport Waarden, normen en de last van ge drag. Het kabinet komt op zijn vr0egst in februari met een reactie op het rapport, maar premier Balkenende gaf gisteren aan het 'te be schouwen als een kriti sche ondersteuning van de lijn die door het kabi net is gekozen'. Hij wil 'niet van bovenaf fat soensnormen opleggen, maar organisaties en mensen zelf stimuleren afspraken te maken over gedrag en omgangsnor men'. .-Volgens de WRR kunnen de culturele diversiteit van de samenleving en cle verworvenheden van de rechtsstaat op de scholen aan de orde komen in vak ken als geschiedenis, maatschappijleer en aardrijkskunde. Verder beveelt de raad aan samen met leerlingen gedragsre gels te formuleren voor de school, de leerlingen, de leerkrachten en de ou ders. Het moet echter niet zo zijn dat het falen van de ouders bij de opvoeding wordt afgewenteld op de scholen. De regering moet ..daarop toezien.,,Het gaat om een appèl op mensen om op te komen voor el kaar", aldus premier Bal kenende. ANP pagina 4: Nederland ergert zich van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het verzenden van tekstberichten via de mo biele telefoon (sms-en) is in Ne derland veel te duur. Dat stelde de Consumentenbond gisteren op basis van Europees onder zoek. In Eui-opa betalen Neder landers het meest voor hun sms- berichten. Een Nederlandse abonnement houder betaalt gemiddeld 21 eurocent voor een sms'je. Klan ten met een beltegoedkaaxt be talen gemiddeld 1 cent meer. In de x-est van Europa betaalt de consument gemiddeld 15 euro cent voor een sms'je. „Veel te duur", luidt het oox'deel van een woordvoerster van de Consumentenbond over de Ne derlandse prijzen van tekstbe richten. „De reële kostprijs van een sms'je is 2 eurocent. We be grijpen niet waax-om het sms-en zo duur blijft, terwijl steeds meer mensen berichten verstu ren." Volgens cle aanbieders van mo biele telefonie kost een sms'je meer dan de 2 cent die de Consu mentenbond noemt. „Dit geeft een scheve vei'houding. Een sms is meer dan enkel data die ver stuurd worden, we moeten ook het netwerk onderhouden, per soneel betalen en ga zo maar door", aldus een woordvoerster van telecomaanbieder Orange. Marktleider KPN noemt de prijs voor sms-berichten 'marktcon form'. „Het staat de Consumen tenbond vrij om deze uitspra ken te doen. Maar gezien de grote belangstelling voor het verzenden van sms-jes vinden wij het een redelijke prijs", zo liet een wooxvoerder van KPN weten. Brief De Consumentenbond meent dat er sprake is van 'een geza menlijke machtspositie' van de aanbieders van mobiele telefo nie. De bond heeft post- en tele- comtoezichthouder Opta en de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) gisteren opgeroe pen maatregelen te nemen. De NMa wil eei'st een brief met onderbouwing van de Consu mentenbond zien vooi'dat ze in houdelijk kan reagex-en. „Ge woonlijk neemt Opta het voortouw bij telecomzaken. Waar nodig, en indien mogelijk, werken we samen", zegt een NMa-woordvoex-stex-. Opta laat echter weten dat ze geen bevoegdheden heeft om in te grijpen op het gebied van sms-jes. „Het is wel een goed on derzoek van de Consumenten bond", liet een woordvoerder weten. Hij vindt het goed dat consumenten zich steeds be wuster worden voor welke ope rator ze kiezen.,De kosten voor het versturen van tekstberich ten maken ook deel uit van die keuze." De Consumentenbond baseert zich op onderzoek van de Franse consumentenoi'ganisatie UFC Que Choisir, dat vorige maand is afgerond. „We hebben deze informatie ge checkt", zegt de voorlichter. De belangenorganisatie erkent dat consumenten die bundels heb ben, goedkoper uit zijn. Abon nementhouders zijn dan gemid deld 11 eurocent per sms'je kwijt. Gebruikers van px-epaid- kaarten betalen gemiddeld 13 eurocent. „Maar bij verreweg de meeste aanbieders van telefonie is het niet mogelijk om te sms-en met een prepaidbundel", stelt de woordvoerster van de Consu mentenbond. ANP Advertentie Volgend jaar staat ook zij in onze 'Oranje' kalender. De geschiedenis van de familie van Oranje, elke dag. in beeld gebracht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3