Jeugd IJzendijke wil skatebaan Alleen vader Oru^ mag blijven PZC Zes jaar cel geëist tegen brein achter grote autozwendel Paal verdwijnt jaar uit bussluis 11 Jongeren bieden briefen handtekeningen aan aan college Oostburg Veiliger fietsen op Havendijk Groot Dictee in Sluis Veiliger winter voor voetgangers Terugblik op Liduina Hulst Werkstraf voor negeren rijverbod Urn niet gestolen Postzegels Kerstzang in Oostburg dinsdag 9 december 2003 jj^rUcné van Stee IJZENDIJKE - De kinderen van 3 tot en met 14 jaar in IJzendi jke willen graag een skate- en skee lerhaan. Volgens hen is er ner- - gens in het dorp een goede plek °,aar ze veilig kunnen skeeleren en skaten. Ook vinden ze dat er {inIJzendijke te weinig is te bele- ven voor hun leeftijdsgroep. m hun wens kracht bij te zet- i, bieden de kinderen mor- bij het gemeente- agenda redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 i Fax:10114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur huis in Oostburg een lid van het college van B en W een brief en handtekeningen aan. De dorps raad in IJzendijke ondersteunt het initiatief. De brief is opge steld door Michael Goossens en Stijn Impens, allebei leerlingen van basisschool Het Molenbol- werk. In de brief schrijven zij dat ze momenteel heel vaak ska ten op het parkeerterrein van de supermarkt aan de Oranje straat. De reden hiervoor is dat het terrein geasfalteerd is en daardoor 'lekker zacht'. In verband met de drukte en de grote hoeveelheid auto's die er rijden, beseffen beide jongens dat het parkeerterrein niet de juiste plek is om hun favoriete hobby te beoefenen.„We vinden dit irritant, maar ook erg ge vaarlijk. Niet alleen voor ons zelf, maar ook voor de klanten van de supermarkt", aldus de jeugdige briefschrijvers. Ondertussen hebben de initia tiefnemers al in hun dorp rond geneusd op zoek naar goede plekjes. Geschikte locaties voor een skate- en skeelerbaan zijn volgens hen het pleintje bij de brandweerkazerne aan het 17 Oktoberplein, de oude zandbak tegenover de Schuttersstraat en de voormalige opslagplaats van brillenkoster Jacques van Voo- renberghe aan de Europastraat. Het terrein aan de Europastraat heeft om verschillende redenen de voorkeur. Aangezien het pand op het terrein wordt ge sloopt, kan er volgens de brief schrijvers een mooie en veilige skate- en skeeler-baan worden aangelegd die vlakbij school ligt. Hoewel de definitieve keu ze wordt overgelaten aan het ge meentebestuur, geven ze dat voordeel nadrukkelijk in hun brief ter overweging mee. Ook willen ze zelf hun steentje bij dragen, zoals bijvoorbeeld mee helpen bij het onderhoud van de zo vurig gewenste voorziening. pfRËËKACTIVITEITEN [EL-DeHalle, 14.00 uur: Prijskaarten |en biljarten, 19 30 uur: Politieke avond; legoriuscentrum, 14.00 uur: Beweging _Jplus; W De Boemerang, 19.30 uur: Kartonnage; riBIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 - 'lö30uur: OSB koersbal en bieden; 'HOEK-De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljart -•enkaarten; 13.30 en 19.30 uur: Bridge; HULST - Houtenkwartier, 13.00 uur: r' Praal en Doe; De Lieve, 9.30 uur: Kaartjes maken en computeren; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules,yoga en computeren; t KAPELLEBRUG - Kapel van Onze Lieve Vrouw ler Eecken, 19.00 uur: Gezongen eucharistieviering voor de vrede; YIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: E (B0 koersbal en handwerken; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 13.30 lur: Handwerken dames; 15.30 uur: fechnika 10 voor meisjes van 10 tot 13 tt |j3r; 18.30 uur: Handwerken jeugd; jas VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 13.00 uur: Dansclub fncor; 13.00 uur: Bridge; 19.00 uur: Showband Sas van Gent; 19.30 uur: Srutmoole volksdansen voor ouderen; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SW0Shandwerk, jeu de boules, canasta, biljarten competitie heren en sjoelen; 19.00uur: Yoga; 19.30 uur: Callanetics en oelenavond muziekvereniging Sluiskil; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Bil- jarlles; 14.45 uur: kokles 55+; 19.00 uur: Lezing; 19.30 uur: Lotus cursus; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren en biljarten; Sport- hal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koersbal en jbowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country line dance beginners; 20.45 uur: Country line dance gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 uur: Free Country Dancers beginners; 20.15 uur: Free CountryOancers gevorderden; Paviljoen Westkant. 20,00 uur: Lezing door Gerard Smallegange over boerenerven; WESTDORPE - Concordia, 13.00 - 17.00 uur;KBOsolo dansen; 19.00 uur: Moon- f/ghlcountry line dance; SLUIS - Simultaan aan de tele visie-uitzending van het Groot Dictee der Nederlandse Taal worden maandag in Sluis in ho- II tel de Dikke van Dale deelne mers in de gelegenheid gesteld hun kennis van de spelling te testen. lalliefhebbers kunnen op een groot scherm in de conferentie zaal op het zelfde moment van ife uitzending meeschrijven. Voor dit dictee werden scholen aan beide zijden van de grens aangeschreven en ook de raads leden van de Belgische gemeen- :e Knokke-Heist en Sluis kun- ten de uitdaging aangaan, lok individuele deelnemers tunnen zich aanmelden. Deel- ïemers dienen zich om 19.30 uur aan te melden. Iet dictee start om 2015 uur. De Prijsuitreiking wordt verzorgd loor Leen Wille, wethouder van cultuur van cle gemeente Sluis. "Inschrijven kan tot en met 14 december. HULST - De Havendijk tussen Hulst en Terhole wordt veiliger gemaakt voor fietsers. Medewerkers van het waterschap namen gisteren de fietsstroken bij het sluisje onder handen. foto Peter Nicolai door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze was nog maar een baby toen ze met haar moeder uit Turks Koerdistan vertrok. Meltem Oruc is nu elf. Ze woont met haar vader, moe der, zusje en twee broertjes in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Maar niet lang meer. Alleen haar vader mag er blijven wonen, de rest van het gezin moet weg. Het gezin Orug hoorde donder dag dat moeder Turkan, Mel tem, Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) binnen drie dagen uit het cen trum moeten vertrekken. Vader Lokman hoeft niet weg. De fa milie begrijpt er niets van. ,,We willen allemaal samen blijven", zegt Turkan. „We willen niet dat de kinderen zonder hun vader zijn." Lokman: „Volgens mij staat in de Nederlandse wet niet dat gezinnen uit elkaar gehaald moeten worden. We hebben ge woon r-echt om samen te blij ven." Het gezin wil bij elkaar blijven tot ook zijn procedure is afgerond. Als Meltem uit school komt, zondert ze zich af. Ze gaat een kamer binnen en doet de deur dicht. Ze huilt, vertelt haar moedei'. De kinderen zijn emo tioneel, ze weten niet wat er gaat gebeuren. Na een kwartier komt Meltem toch naar buiten. Ze vertelt trots dat ze in gi'oep acht zit van De Iris, de school voor kinderen van asielzoekei's. Vooral lezen vindt ze leuk. Ze wil niet weg, vertelt ze. Ze heeft het naar haar zin op De Iris, ze heeft er vriendinnen. Vandaag heeft ze nog geen afscheid geno- Moeder Turkan, Meltem (11), Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) moeten binnen drie dagen uit het asielzoe kerscentrum in Middelburg vertrekken. foto Lex de Meester men van de klas. „Ik wist niet of we weggingen", zegt ze. Haar broertje Ali is vastbesloten. „Morgen gaan we weer naar school." Afgewezen De familie is ruim vier jaar in Nederland. Al in 1992 vluchtte Lokman vanwege de politieke situatie in Turkije. Het gezin kwam eerst in Duitsland te recht. Toen Lokman terug naar Turkije gestuurd werd, gingen ze naar Nederland. Zijn asiel aanvraag loopt nog, die van de rest van de familie is in septem ber afgewezen. De aanvraag is in het voorjaar van 2000 inge diend, daarna bleef het ruim driejaar stil. Afgelopen donder dag bepaalde de kantonrechter dat ze het asielzoekerscentrum moeten veiiaten. Als ze niet vrijwillig gaan, worden ze er door de politie uitgezet. Instan ties zijn inmiddels bezig om op vang te regelen, maar Lokman kan dan niet mee. Hij moet in het asielzoekerscentrum blij- doorJan Jansen AXEL - De bussluis in de Hul- sterseweg bij Axel blijft, maar het obstakel in het wegdek ver dwijnt. Personenauto's kunnen voortaan de sluis wel passeren. „Maar het mag nog steeds niet", benadrukt waterschapsbe stuurder Frans Hamelink. „Het verkeersbesluit blijft van kracht." Het gaat om een proef voor een jaar. Nog deze maand bespreekt het waterschap het plan in het zoge naamde Ruit-overleg. Wegbe- heerders in Oost-Zeeuws- Vlaandei'en werken daarin sa- men aan de verkeersveiligheid. Volgens gezworene Hamelink wordt het wel begin 2004 voor het obstakel daadwerkelijk wordt verwijderd. De opvallende maatregel is in gegeven door aanhoudende klachten over de passage in de Hulsterseweg. Bussen kunnen wel over de daar in de weg ge zette paal, maar auto's rijden er hun bumper of onderstel op ka pot. Volgens vooral uit Axel af komstige klagers hebben al en kele tientallen automobilisten zo lelijke schade opgelopen. Het dagelijks bestuur van het waterschap ging overstag nadat eind november enkele leden van de algemene vergadering de kwestie opnieuw aankaartten. In een commissievergadei'ing wiei'pen M. Vinke en C. Ollebek zich als pleitbezorgers van de protesterende autorijders. Niet opgelost De afgelopen zomer aange brachte betere bebording heeft volgens hen het probleem niet opgelost. Ze dreigden met voor stellen aan de algemene verga dering om de bussluis tenminste voor een deel te onttakelen. Vo rige week koos het dagelijks be stuur eieren voor zijn geld. Het obstakel verdwijnt. Hamelink bezweert dat dat en kel gebeurt om schadegevallen te voorkomen. Qua verkeersvei ligheid heeft de bussluis volgens hem wel degelijk vruchten afge worpen: Er rijden veel minder auto's over de Hulsterseweg en ongelukken zijn er sinds de aan- HULST - In de gemeente Hulst wordt deze winter op meer trottoirs gestrooid, zodat voetgangers zo veilig mogelijk hun weg kunnen vinden. Voor het overige wordt de gladheidsbe- strijding in de gemeente Hulst dit winterseizoen op nagenoeg dezelfde wijze uitgevoerd als voorgaande jaren. Er wordt gewerkt aan de hand van de zogenaamde A-route en B-route. Behoudens maatwerk bij plaatselijke gladheid wordt bij algemene gladheid eerst de A-route gereden. Voor de burger betekent dit, dat hij of zij maximaal een of twee woonstraten moet uitrijden om op een bestrooide weg uit te komen. Omdat veelal ook cle wegen buiten cle bebouwde kom gelijktijdig door de andere overheden worden behandeld, ontstaat volgens de gemeente vrij snel een sluitend netwerk van begaanbare wegen. De B-route wordt slechts gereden als in de woonstraten de gladheidsproblemen een langdurig ka rakter krijgen. Dat is bijvoorbeeld bij aangereden sneeuw. HULST - Het Sint Liduina ziekenhuis Hulst was in zijn jaren een goed lopend ziekenhuis. Tengevolge van een politieke be slissing is het ziekenhuis in Hulst verdwenen en staan er nu appartementen. Maar om de herinnering aan het Liduina- ziekenhuis levend te houden, is Tonny van Kemzeke nu bezig een boek te schrijven over de geschiedenis van het Hulster- hospitaal. Een boek van 500 pagina's gevuld met honderden foto's. Het boek zal verschijnen op zaterdag 20 november 2004. Op deze dag zal er ook een grote reünie plaatsvinden van oud-werknemers in Den Dullaert. Op dit moment zijn de voorbereidingen voor het grootste fes tijn wel al in volle gang. „We hebben al meer dan duizend adressen van oud-werknemers en zijn nog volop aan het zoe ken naar nog meer mensen die in het verleden in het Liduina ziekenhuis hebben gewerkt", aldus commissielid P. Leen- knecht. Geïnteresseerden in het boek of oud-werknemers kunnen zich nog aanmelden via de website van de commissie, www.liduina-hulst.tk MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 47-jarige man uit Sas van Gent voor het negeren van een rijverbod veroordeeld tot veer tig uur werkstraf. De politie zag de man op 16 mei met een scooter op de Rijksweg N61 in Terneuzen rijden. De verdachte werd aangehouden, omdat hij reed tijdens een ontzegging. Het rijverbod was hem eerder door de politierechter opge legd. Officier van justitie R. Rammeloo tilde zwaar aan het ne geren van de rechterlijke uitspraak. Bovendien bleek uit zijn strafblad dat hij al eerder was veroordeeld voor het rijden tij dens een rijontzegging. Verder had hij een aantal keren dron ken gereden. „U bent onverbeterlijk met zo'n strafblad." De officier eiste zestig uur werkstraf. De politierechter vond het strafblad bedenkelijk, maar het was volgens hem goed om te horen dat de Sassenaar sinds anderhalfjaar 'droog' staat. Re den om de werkstraf op veertig uur te bepalen. ELLEMEET - De urn die zondagochtend werd gevonden in een afvalbak bij een bushokje in Ellemeet is niet gestolen. On derzoek van de politie heeft uitgewezen dat de pot daar door een nabestaande is achtergelaten, nadat de as van de gecre meerde ergens was uitgestrooid. „Misschien een beetje slor dig, maar in een emotionele bui weet je nooit hoe iemand kan reageren", aldus een woordvoerster. Omdat het niet om een strafbaar feit gaat, krijgt de kwestie geen verder ver-volg. ven. Zijn zaak wordt volgende week door cle rechter behan deld. Het komt vaker voor dat fami lies uit elkaar gehaald worden omdat hun procedures niet ge lijk lopen, zegt Newaf Yürdem. Hij is fractie-assistent van GroenLinks in Middelburg en zet zich in voor asielzoekers. ,Er was laatst een Bosnische fa milie waarvan de ouders moch ten blijven, de kinderen moes ten weg omdat ze achttien waren geworden." Hij is kwaad. Als je kijkt naar het gedoe rond de geboorte van Maxima en je ziet dit. Deze mensen worden op straat gezet. Dit zijn toch ook kinderen?" Valerie de Witte, de juf van Isa en Tekosin ziet dage lijks kinderen verdwijnen. „Dan is er weer eentje weg zon der dat je weet waarheen. Dat doet best pijn. Het is vaak heel onverwacht." Manifestatie Morgen wordt op de Markt in Middelburg actie gevoerd voor de kinderen van asielzoekers. De manifestatie is onderdeel van de landelijke actie 'Van Harte Pardon'. De actiegroep vindt dat er te weinig aandacht is voor de kinderen van asiel zoekers. De groep vindt dat alle asielzoekers die hier langer dan drie jaar zijn, in Nederland moeten kunnen blijven. De kin deren gaan hier naar school en zijn opgegroeid als Nederlandse kinderen. Morgen, op de dag van de men senrechten, gaan leerlingen van De Iris naar de Markt. Daar worden duizend ballonnen op gelaten. leg van de sluis niet meer ge beurd. Maar toont het waterschapsbe stuur nu niet te veel vertrouwen in de autorijdende mensheid? Nu ze ongehinderd door de sluis kunnen rijden, zullen automo bilisten die gelegenheid onge twijfeld te baat nemen. Hamelink doet of zijn neus bloedt. „Natuurlijk moet je op zo'n plaats ook aan handhaving doen. Het blijft verboden om die bussluis te passeren. Daar mag nog steeds alleen de bus door heen. We zien wel hoe het uit pakt. Daarom is ook besloten tot een proef van een jaar. Daarna bekijken we het opnieuw." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een voorma lig inwoner van Kapelle hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zijn leidingge vende rol in een omvangrijke autozwendel zes jaar cel tegen zich eisen. Volgens officier van justitie G. Oosterveld stond de 34-jarige verdachte uit Rotter dam aan het hoofd van een cri minele organisatie die zich de! laatste twee jaar op veel plaat- sen in Nederland heeft schuldig gemaakt aan het stelen en helen van dure auto's en het plegen van woninginbraken. In haar eis werd ook wapenbe zit, vervalsen van paspoorten, bezit van XTC-pillen en vernie ling van een politiemotor mee genomen. De officier tilde zwaar aan het strafblad, waar uit bleek dat de ex-Kapellenaar zich eerder had beziggehouden met het omkatten van gestolen auto's. ,,U vervalt steeds in her haling. U zou er beter aan doen om op een legale manier geld te verdienen. Daar bent u slim en handig genoeg voor. De criminele bende was deze zo mer vooral actief in Zeeland. Zo werd er ingebroken in woningen in Kamperland en Oostkapelle. De diefstallen werden meestal gepleegd door Joegoslaven. Zij namen de autosleutels weg, waarna de gestolen auto's van dure merken als Mercedes, BMW, Jaguar en Porsche over gingen naar de verdachte. Die onderhandelde over de prijs met twee Rotterdammers, die de au to's doorverkochten. De contac ten met de kopers werden meestal via mobiele telefoons gelegd. Zo verzekerde de offi cier, die voor het bewijs tele foontaps en observaties van de politie aandroeg. De man, die al sinds zijn vijf tiende jaar in aanraking komt met politie en justitie, ontkende zijn betrokkenheid bij de auto- OOSTBURG - Postzegelvereni ging Land van Cadzand houdt vrijdag vanaf 19.30 uur haar maandelijkse bijeenkomst in het voormalige parochiehuis aan de Breijdelstraat in Oost burg. Zoals gebruikelijk zijn er een veiling en een verloting. zwendel. Raadsman D. Olie stelde dat zijn cliënt geen lei ding had gegeven aan een crimi nele organisatie. „Niets wijst in zijn richting. Hij heeft op zeer bescheiden schaal een enkele keer bemiddeld. Er zijn geen (gestolen) goederen bij hem aangetroffen. De auto's zijn ge stolen door Joegoslaven." Vol gens de advocaat trof zijn cliënt ook geen schuld aan de aanrij ding met de agent, waarbij de motor werd beschadigd en de bestuurder van de gestolen auto was doorgereden. „Hij zat toen op Ibiza. Het signalement heeft een sterke overeenkomst met een Joegoslaaf, die bij hem in woonde." Verkeerd daglicht Olie vond het dossier suggestief. Hij meende dat zijn cliënt in een verkeerd daglicht kwam te staan, omdat hij een verleden heeft op dit gebied. Ook was volgens Olie een nadeel dat zijn cliënt voortvluchtig was toen hij werd aangehouden. De ver dachte zit momenteel een ge vangenisstraf uit van drie jaar. „Daar komt dan nog eens zes jaar bij, terwijl ik niks heb ge daan", reageerde hij op cle eis. De officier meende dat de ex- Kapellenaar er financieel heel veel beter van was geworden, maar er weinig mee was opge schoten. Dat belette haar niet om een ontnemingsvordering aan te kondigen. De rechtbank doet op 22 decem ber uitspraak. OOSTBURG - De Oecumeni sche Coördinatiegroep West- Zeeuws-Vlaanderen houdt zon dag 14 december haar jaarlijkse volkskerstzang in de Eligius- kerk in Oostburg. De drie Oostburgse basisscho len - De Drieklank, De Beren burcht en de Sint Bavoschool - verlenen hun medewerking aan muziek, zang, lezingen en musi cals. De zang wordt onder steund door muziekvereniging Breskens/Groede, dat onder lei ding staat van Johan le Grand. Ook zijn er optredens van een gospelkoor en tubakwartet. De kerstzang begint om 18.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37