ondweg Terhole sneller klaar Op de valreep oranje muisjes Onderzoek naar rotonde Buitenweg OP DE KUNST- IKERSTBOMEN Alléén Omwonenden van Otheense Kreek in actie tegen weg Centrum Terneuzen straalt kerstsfeer uit 9 Wij zorgen ook goed voor uw prinsesje (of prinsje)! Automobilist ernstig gewond ■top pleit voor jouw betaalbare luizen in regio waterstaat verwacht nieuwe route januari 2005 te openen NOBLE FIR EN ASPEN FIR fa o ens A a o o nA 40 Aeztmber a.s. uak. 4<$.00 -tot <24.00 uur Bedreiging met voorwaardelijke boete bestraft zeeuwse almanak Naam ZEEUWS-VLAANDEREN door Eugène Verstraeten AXEL - De aanleg van een nieu we grote rotonde is mogelijk de oplossing voor de verkeers afwikkeling van de toekom stige woonwijk Buitenweg in Axel. Deskundigen van verkeersor- ganisatie 3VO, stedenbouw kundig bureau RBOI en de ge meente Terneuzen bekijken de mogelijkheden van een derge lijk verkeersplein. Dat is afge sproken tijdens een overleg tussen de betrokkenen en het wijkcomité De Statie. De verkeerssituatie op de Bui tenweg is nu al gevaarlijk en zal niet verbeteren als in de toe komst ook de aan te leggen nieu we woonwijk een ontsluiting moet krijgen op de weg. Hoewel het bedoeling is dat er een apar te ontsluiting komt, halverwege de Buitenweg, vreest het wijk comité dat veel bewoners stx-aks via de Oudeweg zullen rijden. Het kruispunt Oudeweg/Bui- tenweg is nu al gevaarlijk, zo stelt de verkeersorganisatie 3VO, evenals de kruising met de Nassaustraat. Volgens snelheidsmetingen van 3VO rijdt vijftien procent van de passerende voertuigen te hard. Maar een vijfde deel van de on gevallen wordt bij de politie ge registreerd. De rest wordt on derling geregeld. Daardoor is het ongevallen beeld erg mager en kunnen er moeilijk uitspraken gedaan Advertentie walcheren kinderopvang gastouderproject - peuterspeelzalen - kinderdagverblijven - buitenschoolse opvang tel.: 0118-614532 - www.kinderopvangwalcheren.nl worden over de verkeersveilig heid. Ook voor de huidige roton de Buitenweg/Stationsstraat/ Nieuwendijk zijn geen ongeval- lencijfers bekencl. De rotonde is volgens 3VO op zich niet moei lijk, maar er wordt wel hard ge reden. Er zijn al verschillende mogelij ke oplossingen op tafel geko men, zoals voorzieningen voor fietsers, de aanleg van een ver keersplateau op de Oudeweg en een klinkerstrook op de Buiten weg. Het idee van een groot verkeersplein voor een veilige verkeersafwikkeling wordt nu verder uitgewerkt. Daardoor zou de aanleg van de ontsluiting halverwege de Buitenweg kun nen vervallen. Volgens 3VO zou er ook iets ge daan moeten worden aan de op de Buitenweg geparkeerde au to's. Die vormen nu een gevaar voor passerende fietsers. SINT KRUIS - Een 29-jarige E-automobilist uit de gemeente sluis is afgelopen zondagavond pe ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval in Sint Kruis. p De man reed rond tien uur over de Appelstraat, verloor de con trole over zijn voertuig en raak- k tedaardoor van de weg. Hierna reed hij tegen een boom en kwam in de sloot tot stilstand. u De man liep ernstige verwon- B dingen op en raakte sterk on- i derkoeld. Toch slaagde hij er zelf in uit de auto te komen. Hij werd overgebracht naar een zie- in Brugge. ERNEUZEN - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) wil -• laders aan een betaalbaar huis elpen. De gemeente moet wo ningbouwverenigingen stimu li leren om goedkope huizen te i bouwen, zodat ook minder draagkrachtige jongeren een ïdiuis kunnen kopen. E laadslid G. van Boom kwam op het idee na het lezen van diverse t: rantenartikelen over 'tim- laan-verandawoningen'. Ar- hitect H. Assink bedacht wo- ingen met twee of drie kamers, en luifel, een veranda en een fooijtuintje. De woonopper- lakte is met 64 meter, voor de leinste types, weliswaar niet groot, maar voorziet in de be van veel starters. In Lis- erbroek en Beinsdorp begint de I louw van een aantal woningen penkört. Dok in de gemeente Terneuzen ouden de huizen van Assink in ion behoefte kunnen voorzien, envacht Van Boom. De wonin- ihjes worden in blokjes van acht feplaatst en nemen nauwelijks neer ruimte in dan twee of drie i gewone' huizen. Er kunnen ook i nakkelijk een paar huisjes wor- I® neergezet op overhoeken of i Hinder courante plekken bij poor-of autowegen. Zowel in de grotere plaatsen erneuzen, Axel en Sas van rönt als in de dorpen en buurt- chappen kunnen dit soort wo rgen ven-ijzen", betoogt Van 1 loom. dinsdag 9 december 2003 iRHOLE - Als alles meezit, is je rondweg om Terhole sneller klaar dan verwacht. De eerste gtomobilisten kunnen al op 1 Januari 2005 over de nieuwe J vegrijden. Dat verwacht Rijks- waterstaat. Als deze voorspel- |guitkomt, is de rondweg Ter- jjole het snelste project van pswaterstaat in Zeeuws- Vlaanderen. Een soortgelijk isti project als bijvoorbeeld de om Zaamslag duurde reel langer. r Oose van Rijkswaterstaat in tiddelburg is best een beetje rots op de voortvarendheid Mwaarmee de rondweg wordt langepakt. „Alles gaat volgens B. planning en alles loopt naar tens. Het gaat zelfs wat sneller !rUan we hadden vex-wacht. Bij «ortgelijke projecten komen egio bezwaren binnen. Bij dit iroject in Terhole was dat am- ier het geval. Iedereen in het lorp wil de rondweg heel graag. !P$let draagvlak is heel groot. Dat pet zo goed gaat met de voox-be- eidingen, komt ook door de in oedesamenwerking tussen alle betrokken partijen." In maax-t zette Terholenaar F. Aerts een handtekeningenac tie op touw met de bedoeling cle geluidswal naast de toekomsti ge rondweg door te trekken van buurtschap Ossenhoek tot de noordelijke aansluiting van de rondweg op de N61. Zijn actie had voor hem niet het gewenste resultaat. „Hij heeft zich hierbij neergelegd. Maar voor hetzelfde geld was hij naar de Raad van State gestapt en dat had de pro cedure behoorlijk vertraagd." Om het verkeerslawaai tot een minimum te beperken, wordt gebruik gemaakt van fluis- tex-stil asfalt. Rijkswaterstaat heeft twaalf hectare grond no dig voor cle rondweg. Deze grond is in het bezit van zeven grondeigenaren. Met de meeste eigenaren is overeenstemming bereikt over de verkoop van de gx'ond. Met een aantal is echter nog geen ovex-eenstemming bereikt. De gemeente Hulst praat mor gen met een vertegenwoordiger van de grondeigenaren in een poging tot overeenstemming te komen. „Het gaat met name om de prijs. We hopen tot elkaar te komen", zegt een woordvoerder- van de gemeente Hulst. Als een akkoord wordt bereikt, wordt de klus in februari aanbe steed. In juli worden twee wo ningen gesloopt ten behoeve van de rondweg. De weg moet in januari 2005 klaar zijn. De inrichting van de rondweg is met gescheiden rijbanen het zelfde als de rondweg om Zaamslag. Advertentie foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer AXEL - De leerlingen van alle basis scholen in Axel, Koewacht en Zuiddor- pe begonnen hun dag maandag met be schuit met oranje muisjes. De Oranje vereniging van Axel, sinds jaar en dag het fanatiekste oranjecomité van Zeeuws-Vlaanderen, trok alle registers open onx de geboorte van het prinsesje te vieren. De vrijwilligers deelden zo'n 1300 beschuiten uit. In heel Zeeuws- Vlaanderen werd de geboorte gevierd. Al een paar maanden bi-oedde de Axel- se Oranjevereniging op een passende stxmt voor wanneer de koninklijke ba by zich zou aandienen. Gekozen werd voor het uitdelen van de traditionele 'kraamsnack'; beschuit met muisjes. Drie Axelse bakkers (Van Meurs, Melse en Lako) bakten de benodigde 1300 be schuiten, maar het sti-ooisel, ox-anje muisjes, bleek een probleem. De be kendste muisjesleverancier, De Ruij- ter, wilde de oi-anje muisjes niet afstaan zodat een andere oplossing gezocht moest woi'den. De oranjevex-eniging legde contact met een andere levex~an- cier die wel bereid was twintig kilo oranjegesuikerde anijskorrels te leve ren, maar de zending zou pas woensdag aankomen. „Tja, wij wisten ook niet dat de geboorte zo snel al zou zijn", zegt R. van Dijk, secretaris van de Axelse Oranjevereniging. „Dus hebben we ge vraagd of de bakkers een spoedtele- monade. De meeste andere oranjecomi tés wachten nog even met het opzetten van festiviteiten. De Sluxsse oranjefans houden bijvooi'beeld 31 januari een ba bybal in 't Hai4; van Sluis, waar alles na tuurlijk roze geklexxrd is. In de Zeeu ws-Vlaamse gemeenten luid den gisteren de klokken en wex-d uit bundig gevlagd. Helaas kon door een technisch mankement de di'iekleur en wimpel niet worden uitgehangen aan de Hulster Willibrox-dusbasi liek. De ka trol waai-mee de vlag wordt gehesen, bleek verroest en weigerde dienst. De vlag en wimpel wapperen wel vanaf de toren van het gemeentehuis van Hulst en Kloosterzande en de overige ge meentekantoren in de regio. Twee weken De gemeente Hulst en Tex-neuzen stel den gisteren meteen een felicitatiere- gister open. Aan het eind van de dag hadden in Hulst en Kloosterzande een kleine vijftig mensen hun boodschap in het boek achtex-gelaten. In Terneuzexx en de gemeentekantoren in Axel en Sas van Gent wax-en dat er zo'n zestig. De registers kunnen tijdens kantooxTiren woi'den getekend en dat nog zo'n twee weken lang. In de gemeente Sluis kan vanaf van daag het register worden getekend in Sluis, Oostburg en Aai'denburg'. De boeken wox-den na het sluiten van de termijn opgestuurd naar de Koninklij ke familie. Oranjevereniging Axel deelt beschuit met bijzondere oranje muisjes uit op de Warande basisschool. foontje wilden plegen en dat is gelukt. De muizen zijxi vanochtend uit Ziexik- zee, via Goes, naar Axel gekomen, tien pakken van twee kilo." Van Dijk is meer dan tevreden over de actie. „Volgens mij waren we redelijk uniek in Nederland met onze oranje muisjes." Ook op diverse andere basis scholen in de regio kregen de kinderen beschuit met muisjes en soms oranje li- Bij Bakkerij Ten Hove in het Schouwse Nieuwerkerk heeft de komst van het Oran jekindjeeen ware creatieve uitbarsting tot gevolg gehad. Niet alleen wat betreft de gebakjes, ook de etalage is onder handen genomen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een flink aan tal omwonenden van de Otheense Kreek in Terneuzexx heeft bezwaar tegen het door trekken van de Laan van Othene van de Molenweg tot aan de rijksweg 61. Vier bewoners ver zamelden afgelopen weekeinde handtekeningen van buui-tge- noten, die gisteren met een be geleidende brief op het Terneu zense gemeentehuis werden afgegeven. Ook de raadsleden ontvingen de brief. Volgens de actievoerdex-s levext het voorziene tracé over last op voor gedeeltes van de wijken Katspolder en Zelden- rust, die aan de westkant van het water liggen. Vrees voor ho rizonvervuiling, geluids- en stankovexdast en een aantasting van de natuur door uitvoexing van het huidige plan vormen voor de omwonenden onover komelijke bezwaren. Zij gaan bovendien mee in cle gedachte van natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut, die vx-eest voor de verjaging van vele vo gelsoorten aan de oostkant van de kreek. „Het gaat ons er met name om dit natuiu*gebied te behouden. Want als dit plan echt doorgaat, gaat het hele kx-eekgebied naar cle haaien", vex-woordt H van Haelst de ge voelens van de actievoerders. Rechte lijn In 1997 wer-d het bestemmings plan Nieuw Othene goedge keurd, waarin ook een verlen ging van de Laan van Othene tot aan de N61 is opgenomen. Deze verlenging loopt in een rechte lijn van de N61 tot aan het licht baken bij het gemaal aan de Westerschelde. De bezwaarma kers melden in hun bxief dat de geplande verlenging 'onzinnig' en 'onnodig' is, omdat er voor de gewenste ontsluiting van de wijk Nieuw Othene en de aan sluiting met de N61 een goed al ternatief voorhanden is. „Er kan namelijk gebruik wox-den gemaakt van bestaande wegen als de Molenweg en de Drieweg of een combinatie van bestaan de en nieuwe wegen. Bovendien vinden wij de geplande verlen ging prematuur, omdat de even tuele verdere zuidelijke - en nog niet goedgekeurde - uitbreiding van het woongebied van Othene richting de N61 nog vijf tot tien jaar kan dux-en", aldus brief schrijver W van Loon. Van Loon weet dat het tracé al lang en breed is goedgekeurd door de provincie, maar hij hoopt de gemeentex-aadsleden ervan te overtuigen dat het toen genomen besluit misschien niet zo verstandig was. „Trekken we nu niet aan de bel, dan is dit plan in de x-aad straks niet meer dan een hamex-stuk. Immex-s, de pro vincie heeft het al goedgekeurd. Bovendien woonden ten tijde van goedkeux-ing de meeste be zwaarmakers nog niet in de aan de kreek grenzende wijken." In apx-il lieten cle bewoners zich in het kader van de inspraak ronde voor voorontwerp-be stemmingsplan Othene-Zuid ook al hox-en. Formeel bleef hun brief toen onbeantwoord. MIDDELBURG - Een49-jarige inwoner van Oostbux-g was op 2 april zo gefrustx-eex'cl over cle hulpverlening aan zijn zoon, dat hij via de telefoon een medewer ker van een opvanghuis in Vlis- singen uitschold, bedreigde en beledigde. „Ik maak jou en je gezin dood. Nazi", had de man onder meer geroepen. De Middelbux-gse politiex-ech- ter, B. Doorewaax-d Boekhout, vond gisteren dat de man was ontspoox-d en veroox-deelde hem tot een voorwaardelijke boete van 230 eui'o. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De binnenstad van Terneuzen straalt dit jaar échte kerstsfeer uit. Zowel in de Nieuwstraat als in de Noox-d- straat brengt sfeerverlichting de bezoekers in juiste stem ming, weet coördinator A. Stof fels van Coördinatie en Mana gement zeker. Vorig jaar klaagden midden standers en bezoekex-s nog steen en been over de ongezellige sfeer in de Terneuzense binnenstad in de laatste, donkere maand van het jaar. De sfeerverlichting in de Noordstx-aat brandde vaak niet en veel lampjes wax-en ka pot. De sfeerverlichting in de Noox-dstraat is opgekalefaterd en speciaal voor de tijd van het jaar aangevuld met kerstele- mentjes. Bovendien worden de ze week zestig kerstbomen in de belangrijkste winkelsti-aat van de stad uitgezet. De horeca-ondernemei's in de Nieuwstraat hebben de handen in elkaar geslagen en hebben ook feestelijke kerstverlichting in de straat opgehangen. „Het ziet er echt fantastisch uit vanaf de nieuwe parkeex-garage Thea terplein", vindt Stoffels. De on dernemers in de Nieuwstx-aat ■doen er volgens de coördinator alles aan om bezoekers te lok ken. Zo houden ze komende za- terdag een kerstmarkt. Bij tien tot vijftien kx-aampjes in de straat serveren horeca-exploi- tanten gratis passende hapjes en drankjes: chocolademelk, ex-wtensoep en glühwein. De markt wordt speciaal op zater- dag 13 december gehouden, om dat die middag ook de ijsbaan op de Markt opengaat. Unicef Om het feest zatex-clag te com pleteren treedt cle Big Swing Band tussen 15.00 en 17.00 uur op in de Grote Kerk in de Noord straat. De opbrengst van het concert, dat natuuxlijk ook een 'kerststempel' draagt, gaatnaar Unicef. „Al die activiteiten pas sen px'ima bij elkaar. Ze kunnen elkaar verstex-ken en er voor zorgen dat mensen langer in het centrum vertoeven. Bovendien zetten ze bezoekers aan om va ker naar Terneuzen te komen. De Nieuwstraat-ondernemei's begrijpen dat goed. Die gaan er dan ook samen met ons voor zorgen dat er volgend jaar om de twee weken wel iets te doen is in i een weekend", kondigt Stoffels aan. Baatbelasting De voox'man van Coördinatie en Management is blij dat de mees te ondernemersneuzen dezelfde kant op staan in Terneuzen. Zelfs de invoering van baatbe lasting is voor de meeste onder nemers in de binnenstad be spreekbaar. „Het wordt ook hoog tijcl dat de hele Noord straat nieuwe besti'ating, nieuw straatmeubilair en nieuwe ver lichtingsarmaturen krijgt. We praten er al jaren over, maar er moet nu echt iets gebeuren." Aan de bel Stoffels ging er vanuit dat de ondernemex-s begin volgend jaar een voorstel van het college tegemoet kunnen zien. Of bur gemeester en wethoudei-s dan al concx'ete vragen en eisen op tafel kunnen leggen, is echter nog niet zeker. Op het stadhuis wordt momenteel onderzocht wat de mogelijkheden voor het invoeren van baatbelasting zijn. Stoffels overweegt daai'om op nieuw bij de gemeenteraad en het college aan de bel te trekken. „Het is natuurlijk mooi dat ze nog eens naar alle mogelijkhe den kijken, maar er moet wel snel een concreet plan uitrollen. Anders zijn we zo weer een jaar verder zonder clat er ook maar iets is gerealiseerd." „Hoe weet je nou je naam", wilde Morris weten na een dagje gissen naar de naam van het pasgeboren prinses je. Zijn moeder legde de zeven jarige uit dat de mama en de papa de naam kiezen. En als je in het ziekenhuis wordt ge boren zetten ze die naam op een polsbandje. „Ja hoor", klonk het ongelo vig. „Alsof zo'n baby meteen kan lezen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35