Trouwzaal niet meer beschikbaar PZC Het is nog steeds gezellig in Noordgouwe Bouw kerkcentrum in Nieuwerkerk begonnen Vrijwilliger Bours krijgt archieftroffee 11 Huurder wil geen huwelijksvoltrekkingen voormalige stadhuis Brouwershaven Verkoop van kerstbomen uit Boswachterij Man (26) krijgt boete voor mishandelingen Urn niet gestolen Werkstraf voor negeren rijverbod Vrouw krijgt glas in gezicht Belgen schenden jachtverbod Vrijspraak van verduistering Celstraf geëist voor brein achter autozwendel dinsdag 9 december 2003 Lm-Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De i .{Trouwzaal van het voormalige «(stadhuis in Brouwershaven is Jrolgend jaar niet meer beschik baar voor het voltrekken van JSwelijksplechtigheden. Eige- naar van het historische pand {Stichting Monumenten Schou- „en-Duiveland heeft een huur der gevonden voor de tweede ietage en die wil ook de ruimte die benut wordt als trouwzaal jan gebruiken. ;|Het stadhuis in Brouwershaven 1 Lakte in 1997 door de gemeen telijke herindeling in onbruik. Het historische gebouw werd ei- rendom van de nieuwe gemeen ten werd aangewezen als vaste - jjouw- en partnerschapslocatie ip het eiland. Jegin 2002 werd het monumen- WESTENSCHOUWEN Staatsbosbeheer verkoopt dit jaar weer kerstdennen uit de j. Boswachterij YVesterschouwen. k Belangstellenden kunnen za- terdagtussen 10.00 en 14.00 uur terecht bij de hoofdingang van de Boswachterij aan de Kraaij- ensteinweg 140. De bomen komen uit de bosvak- ken met jonge dennen. Ze heb ben zich daar op een natuurlijke manier gezaaid en moeten wor den uitgedund. De dennenbo men hebben lange naalden die aan de takken blijven zit- ook nadat de boom gekapt is Eenden kan daardoor in huis mee dan een spar. Ook als decoratie langs de gevel van het huis of langs de pergola zijn dennen zeer geliefd. De Bos wachterij Westerschouwen is tussen 1921 en 1942 aangeplant metCorsicaanse en Oostenrijk se dennen. Het zijn vooral de Corsicaanse dennen die zich op natuurlijke manier gemakke- Jjj lijk vermeerderen. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Oud-Vossemeer is gisteren in Middelburg voor mishandelingen in de relatie sfeer veroordeeld tot 300 euro boete voorwaardelijk. De verdachte gaf toe 17 april dit jaar in Sint-Maartensdijk een te hebben uitgedeeld aan een man. Hij ontkende een trouw bij haar keel te hebben gepakt. Het was in zijn visie niet meer dan een duw geweest. Hij ïad zich bedreigd gevoeld toen uj zijn dochter kwam ophalen d van schrik een tik gege ven. Het was het gevolg van ipanningen die tussen de partij - én al een hele tijd plaats hadden. Officier van justitie R. Ramme- loo eiste voor de mishandelin- jen300 euro boete onvoorwaar delijk. „Een vervelend sfeertje", vond de hij. Hij hield rekening eet de schuldenlast van ver lachte en hoopte dat van de voorwaardelijke boete een pre ventieve werking zal uitgaan. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Pax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon i AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mailr - - internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur tale gebouw verkocht aan de Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland, een zelfstandi ge werkmaatschappij van de Stichting Renesse. De Stichting Monumenten zocht een huurder voor het gebouw en zorgde er daarmee voor dat het gebouw voor de toekomst behouden blijft. Tot nu toe was het ook steeds mogelijk er je huwelijk te laten voltrekken, maar daar komt volgend jaar een einde aan. De vijf nog bestaande hu welijks- en partnerschapsaf spraken voor 2004 worden ge respecteerd met dien verstande dat de voltrekking plaatsvindt in de burgemeesterskamer of de centrale hal. Hierover is met de (huwelijks)partners reeds over leg gevoerd en zijn afspraken gemaakt. Uit het overzicht van het aantal trouwpartijen blijkt dat over het jaar 2003 in Brouwershaven beduidend minder huwelijks voltrekkingen en geregistreerde partnerschappen waren. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat er onzekerheid was over de beschikbaarheid van de locatie Stadhuis Brou wershaven. Dit jaar heeft de gemeenteraad besloten dat bruidsparen - mits In Noordgouwe wordt een activiteitenprogramma voor jongeren opgezet. De bedoeling is te beginnen met een disco-avond voor basisscholieren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde NOORDGOUWE - Op een doorsnee zon nige winterinaandagmiddag in Noord gouwe gebeurt er niets bijzonders. Het is een doodgewoon Zeeuws dorp, zoals er zo velen zijn. De stilte hangt als een de ken over de straten. Huisvrouwen lappen nijver hun ramen, één van hen met de draadloze telefoon tussen linkeroor en schouder geklemd. Uit de laadruimte van een witte Renault Kangoo klinkt luid geblaf. Twee honden laten achter de beslagen autoruiten hun tanden zien, ondertussen zenuwachtig kwispelend met hun staart. Even verder op ligt een kat lui in een met blauwe kerstballen en zilveren slingers versierde buitenvensterbank, zich niets aantrek kend van al die koude drukte. Op de hou ten bank in het praatkot, aan het begin van de Vijverbergstraat, liggen twee ver frommelde plasticzakjes met bruine bo terhammen. Ingeruild voor iets lekker- ders, zo lij kt het. En in de karakteristieke dorpsring staat een imposante bejaarde treurwilg vooral pittoresk te zijn. Loes Dekker, beheerder van het dorpshuis, verschijnt een tiental minuten later op haar afspraak. Ze moest even invallen bij Vera, in het dorpswinkeltje, die kort weg moest. „Zo gaat dat hier op het dorp." Doodgewoon Noordgouwe. Het dorp zo als de meesten van de paar honderd in woners het dagelijks beleven. Niks bij zonders aan de hand. De excessen onder een aantal jeugdige inwoners die het plaatsje de afgelopen dagen volop in de schijnwerpers hebben gezet, zijn zeker geen maatstaf en bovendien extra in de hand gewerkt door foute bemoeienissen van ouders, zegt Dekker. Achttien jaar geleden streek ze neer in Noordgouwe, twee van haar kinderen doorliepen er de basisschool, nummer drie volgt. In al die jaren is er weinig veranderd, ervaart ze. „Het is een gezellig dorp, waar mensen nog steeds op straat een praatje maken met elkaar. Als je dat tenminste wil zien en je niet overal voor afsluit. Die heb je ook." Verantwoordelijk Sinds 1 juli dit jaar is Dekker verant woordelijk voor de dagelijkse gang in en rond het dorpshuis. Natuurlijk ziet zij ook regelmatig dat een groepje opge schoten jongeren dingen doen die niet helemaal in de haak zijn. „Waar gebeurt dat niet! Maar wanneer je ze gewoon aanspreekt op hun gedrag en verder nor maal tegen hen doet, is er niks aan de hand. Het zijn vooral sommige ouders die er een probleem van maken. Er gebeurt altijd wel iets met kinderen onder el kaar." Niet dat Dekker wil vergoelijken wat er de laatste tijd onderling is gebeurd aan pesterijen en handtastelijkheden, maar over echt serieuze aanwijzingen dat er iets grondig miszit, zegt ze niet te be schikken. Schouderophalend: „Er wordt gesproken over vastbinden, gedwongen bladeren eten en zelfs dat er één een her senschudding is geslagen. We hebben het er met verschillende mensen in het dorpshuis over gehad, maar bij wie of wat precies, niemand die het weet. Zeker niet dat het bij meerdere kinderen ge beurt!" Toch beseft ze ook dat burge meester Asselbergs afgelopen vrijdag in een persconferentie naar aanleiding van zijn gesprek met een groep inwoners niet zomaar de beladen term 'kankergezwel' in de mond nam, toen hij het groepje jeugdigden trachtte te typeren dat het gemoedelijke leven in Noordgouwe ver ziekt. Al kleeft ook daar wat haar betreft een grote maar aan. „Als je een kanker gezwel aanpakt, worden vaak ook veel goede cellen meegenomen. Daar moet je voor oppassen!" Over de aangekondige bijzondere aandacht van het bureau Halt, politie en Stichting Jeugd is Dek ker cynisch. „We staan nu onder speciaal door Esme Soesman NIEUWERKERK - Het heeft van de betrokkenen aardig wat geduld gevergd, maar nu is de klus eindelijk begonnen. Op de Kerkring in Nieuwerkerk wordt, tussen de Johanneskerk en toren in, een kerkcentrum ge bouwd. Het gebouw is bestemd voor al lerlei nevenactiviteiten van de Samen Op Weggemeente (SOW) Duiveland, zoals kinderneven- dienst, crèche tijdens kerkdien sten, vergaderingen of eventu eel een kleine begrafenis. De zaal die circa 110 vierkante me ter meet, is in twee delen op te splitsen. Via een glazen gang wordt het kerkcentrum verbon den met het monumentale kerk gebouw. De nieuwbouw wordt in rode baksteen opgetrokken. Het dak, dat met zwarte pannen wordt afgewerkt, krijgt de vorm van drie kleine piramides. Al met al wordt het kerkcentrum een me ter of zeven hoog. Aan de bouw ervan is een lang durig traject voorafgegaan, blikt voorzitter van de bouw commissie A. Wandel terug. Al in 1996 werd met de plannen makerij begonnen, toen nog in overleg met de gemeente Duive land. Locatie en het monumen tale karakter van de - eind vijf tiende eeuw gebouwde - kerk maakte het niet makkelijk tot een breed geaccepteerd ont werp te komen. Dankzij de inzet van R Boot werd, nadat eerder verschillende schetsen in de prullenbak beland waren, een definitief ontwerp gemaakt. In september 2000 werd voor dit plan een bouwvergunning afge geven, maar toen was de kerke lijke gemeente er nog lang niet. Pas drie jaar later kon de knoop voor de bouw definitief worden doorgehakt. Dat was het moment dat de SOW-gemeente haar kerkge bouw - de Jacobuskerk - aan de Ooststraat uiteindelijk aan een bouwbedrijf kon verkopen én er dus een financiële basis was om de nieuwbouw te kunnen be kostigen. De SOW-gemeente kerkte tot voor kort afwisselend in de Ja cobus- en Johanneskerk. Twee gebouwen die nog stammen uit de tijd van voor het samengaan van de hervormde en gerefor meerde kerk in Nieuwerkerk. Eén gebouw moest worden af gestoten en dat werd de Jaco buskerk. Een particulier zag wel brood in het bewonen van dat gebouw. Een mooie oplos sing, in de ogen van Wandel, om dat dat behoud van de buiten kant van de kerk zou betekenen. Het mocht echter niet zo zijn. Tweeëneenhalf jaar werd tever geefs geprobeerd die zaak met de gemeente rond te krijgen. Een langdurige procedure, die de betrokkenen de moed regel matig in de schoenen deed zak ken. Uiteindelijk haakte de po tentiële koper af. Inmiddels gaat het er echter echt van komen. Daarmee komt ook een einde aan de verspreide activiteiten. Zo wordt nu voor nevenactiviteiten gebruik ge maakt van het oude gemeente huis, dat niet rechtstreeks met de kerk verbonden is. De ruw bouw wordt in mei opgeleverd, zegt Wandel. De binnenkant van het centrum zal door zelf werkzaamheid van de gemeen teleden vorm krijgen. Naar ver wachting is het kerkcentrum eind 2004 in gebruik. aan een aantal voorwaarden voldaan wordt - zelf een gebouw uit kunnen kiezen voor het vol trekken van de huwelijksplech tigheid. Op deze manier blijft trouwen of registeren in een gebouw in de regio Brouwershaven mo- gelijk. toezicht van de burgemeester, dan moet het wel goed komen.Maar is dat nou al lemaal wel nodig? Juist al die plotselinge aandacht - dat vinden ze des te interes santer - kan averechts uitpakken." Disco-avond Dekker ziet tal van mogelijkheden voor een goedschikse behandeling van de pro blematiek, die volgens haar met name te wijten valt aan verveling. Een succesvol bezochte sinterklaas-playbackshow en de al langer lopende jeudbadminton- competitie die in het dorpshuis is opge zet, zijn slechts het begin van wat moet uitgroeien tot een serieus activiteiten programma voor jongeren. De bedoeling is binnenkort te beginnen met een disco avond voor basisscholieren en, op een wat later tijdstip, voor kinderen van middelbare schoolleeftijd. Eerst maan delijks, een voorzichtig begin, slaat het aan, dan wat vaker. Ook een dartbord is snel opgehangen en biedt eenvoudig maar doeltreffend vertier, denkt Dekker. „Het is hier warm en er is licht. Wanneer je dat bij de hand hebt, ga je de dorps jeugd toch niet ergens achteraf in een af tandse caravan stoppen. Geen wonder dat ze die slopen, toch? Noordgouwe is geen ander dorp dan anderen. Het is hier gewoon gezellig, nóg steeds! ELLEMEET - De um die zondagochtend werd gevonden in een afvalbak bij een bushokje in Ellemeet is niet gestolen. On derzoek van de politie heeft uitgewezen dat de pot daar door een nabestaande is achtergelaten, nadat de as van de gecre meerde ergens was uitgestrooid. „Misschien een beetje slor dig, maar in een emotionele bui weet je nooit hoe iemand kan reageren", aldus een woordvoerster. De eigenaar kon gisteren eenvoudig worden opgespoord via het registratienummer van het crematorium in Middelburg en de naam van de overledene op de buitenkant van de urn. Aanvankelijk werd er rekening mee gehouden dat de pot daar zou zijn gestolen. Omdat het niet om een strafbaar feit gaat, krijgt de kwestie geen verder vervolg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 47-jarige man uit Sas van Gent voor het negeren van een rijverbod veroordeeld tot veer tig uur werkstraf. De politie zag de man op 16 mei met een scooter op de Rijksweg N61 i n Temeuzen rij denDe verdachte werd aangehouden, omdat hij reed tijdens een ontzegging. Het rijverbod was hem eerder door de politierechter opge legd. Officier van justitie R. Rammeloo tilde zwaar aan het negeren van de rechterlijke uitspraak. Bovendien bleek uit zijn straf blad dat hij al eerder was veroordeeld voor het rijden tijdens een rijontzegging. Verder had hij een aantal keren dronken gereden. „U bent on verbeterlijk met zo'n strafblad." De officier eiste zestig uur werkstraf. De politierechter vond het strafblad bedenkelijk, maar het was volgens hem goed om te horen dat de Sassenaar sinds anderhalf jaar 'droog' staat. Reden om de werkstraf op veertig uur te bepalen. 's-HEERENHOEK - Een 19-jarige vrouw uit de gemeente Borsele is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen ze in een horecagelegenheid in 's-Heerenhoek met een stuk glas in het gezicht werd geslagen door een 20-jarige vrouw uit Middelburg. Ze liep een flinke hoofdwond op, die in het ziekenhuis moest worden gehecht. Volgens de politie had den de twee vrouwen een woordenwisseling gehad. RILLAND - In de Zimmermanpolder bij Rilland zijn gister morgen twee mannen uit België aangehouden voor het jagen op ganzen. Ze hadden er al twee afgeschoten, terwijl het jachtseizoen op ganzen nog niet geopend is. De dode beesten zijn in beslag genomen. MIDDELBURG - Officier van Justitie R. Rammeloo kon gis teren in Middelburg niet bewijzen dat een 24-jarige vrouw uit Kruiningen geld van haar werkgever had verduisterd. Hij vroeg vrijspraak. Politierechter B. Doorewaard Boekhout sprak de verdachte vrij. De Kruiningse werd ervan beschuldigd in maart dit jaar 900 euro uit een kluis te hebben weggenomen. De vrouw had de schijn tegen, omdat ze met schulden kampte. De politie rechter merkte op dat haar voormalige werkgever een civiel rechtelijke procedure kan starten om het schadebedrag pro beren terug te vorderen. Het kerkcentrum in Nieuwerkerk wordt zeven meter hoog. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Notariële akten uitspitten. Het klinkt als een saai en taai werkje maar dat is het in de ogen van vrijwillig ar chiefmedewerker Bernard Bours (74) zeker niet. Alles bij elkaar heeft Bours het afgelo pen jaar naar schatting meer dan 100 uren besteed aan het ontrafelen van oud schrift en het invoeren van de zo verkre gen gegevens in een computer. Die noeste arbeid is beloond met de door de gemeente Schouwen- Duiveland ingestelde archief- i trofee. Bours is, schetste wethouder J. van Felius gisteravond bij de uitreiking van de trofee, kind aan huis in het gemeentearchief en zeer goed thuis in de historie. „De zeventiende-eeuwse nota rissen uit Zierikzee rekent hij tegenwoordig tot zijn vrienden kring." Dat Bours voor de derde achter eenvolgende maal de archief trofee in de wacht sleept kan voor zijn mede-gravers in de historie geen verrassing zijn volgens Van Felius.,Want als zij er zijn is hij er meestal ook." De vrijwilligers zijn in de visie van de wethouder belangrijk. „Het gemeentebestuur heeft groter waardering voor uw inzet om onze archieven nader toeganke lijk te maken. Door uw zorgen wordt het onderzoek vergemak kelijkt en daarmee levert u een belangrijke bijdrage aan de ont sluiting van ons gemeentear chief." Speurtocht Bours doet het graag. Hij ziet het doorspitten van de notariële akten, zo blijkt uit zijn relaas, als een soort speurtocht. Als voorbèeld noemt hij akten waarin beschreven wordt welke lading met een schip vervoerd is. Daaruit valt niet alleen af te le zen waar destijds zoal in gehan deld werd, maar ook wat er ver loren ging door toedoen van ka pers. Het bestuderen van de ou de akten is, vindt Bours, boei end. „En ik vind het ook gezellig om samen met anderen hiermee bezig te zijn." Een studie op zich vergde het computerprogram ma dat Bours en zijn mede-ge- schiedsvorsers ten dienst staat om historische gegevens in te voeren. „Dat was echt pioniers werk." Bours heeft inmiddels ongeveer 70 centimeter akten doorgeworsteld. „En er staat 70 meter akten. Dus ik zit op 1 pro cent." Bours en de andere ar- chiefvrijwilligers werden giste ren tijdens de jaarlijkse vrij wil- ligersavond getrakteerd op de eerste vertoning van op video overgezette polygoon-filmbeel den over de viering in 1922 van de onafhankelijkheidsfeesten in Zierikzee. Te zien zijn beelden van de alle gorische historische optocht, de toenmalige notabelen en stads bestuurders, gymnastische toe ren van gymnastiekvereniging Rust Roest en de pogingen van boegsprietlopers om de prijs aan het einde van de vervaarlijk op een neer zwiepende en bo vendien spekgladde boegspriet in de wacht te slepen. De film is door een particulier aan het ge meentearchief geschonken. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een voorma lig inwoner van Kapelle hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zijn leidingge vende rol in een omvangrijke autozwendel zes jaar cel tegen zich eisen. Volgens officier van justitie G. Oosterveld stond de 34-jarige verdachte uit Rotter dam aan het hoofd van een cri minele organisatie die zich de laatste twee jaar op veel plaat sen in Nederland heeft schuldig gemaakt aan het stelen en helen van dure auto's en het plegen van woninginbraken. In haar eis werd ook wapenbe zit, vervalsen van paspoorten, bezit van XTC-pillen en vernie ling van een politiemotor mee genomen. De officier tilde zwaar aan het strafblad, waar uit bleek dat de ex-Kapellenaar zich eerder had beziggehouden met het omkatten van gestolen auto's. De criminele bende was deze zo mer vooral actief in Zeeland. Raadsman D. Olie stelde dat zijn cliënt geen leiding had ge geven aan een criminele organi satie. De officier meende dat de ex-Kapellenaar er financieel heel veel beter van was gewor den, maar er weinig mee was op geschoten. Dat belette haar niet om een ontnemingsvordering aan te kondigen. De rechtbank doet op 22 decem ber uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31