Moeder en kinderen moeten weg yy PZC EX-KINDSOLDATEN BOUWEN AAN HUN TOEKOMST ledereen kan diabetes krijgen 111 en u? vk Omega Combi: alle belaa vetzorea ia 1 capsale! 3,-KORTING Veerman ontvangt hoge Franse eretitel Kunstenaars uiten ji geen bezwaar tegenf verkoop schilderijei Alleen vader Lokman Orug mag in asielzoekerscentrum Middelburg blijven Internationale kerstzangavond Kerstmarkt in verpleeghuis Wie helpt het kind van de rekening? Geef een kind een toekomst. ^JJjbod P l/lford vriend van een vluchteling Autisme Wilt u jong en gezond blijven? Dat kan! dinsdag 9 december 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze was nog maar een baby toen ze met haar moeder uit Turks Koerdistan vertrok. Meltem Oru£ is nu elf. Ze woont met haar vader, moe der, zusje en twee broertjes in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Maar niet lang meer. Alleen haar vader mag er blijven wonen, de rest van het gezin moet weg. Het gezin Oru? hoorde donder dag dat moeder Turkan, Mel tem, Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) binnen drie dagen uit het cen trum moeten vertrekken. Vader Lokman hoeft niet weg. De fa milie begrijpt er niets van. „We willen allemaal samen blijven", zegt Turkan. „We willen niet dat de kinderen zonder hun vader zijn." Lokman: „Volgens mij staat in de Nederlandse wet niet dat gezinnen uit elkaar gehaald moeten worden. We hebben ge woon recht om samen te blij ven." Het gezin wil bij elkaar blijven tot ook zijn procedure is afgerond. Als Meltem uit school komt, zondert ze zich af. Ze gaat een kamer binnen en doet de deur dicht. Ze huilt, vertelt haar moeder. De kinderen zijn emo tioneel, ze weten niet wat er gaat gebeuren. Na een kwartier komt Meltem toch naar buiten. Ze vertelt trots dat ze in groep acht zit van De Iris, de school voor kinderen van asielzoekers. Vooral lezen vindt ze leuk. Ze wil niet weg, vertelt ze. Ze heeft het naar haar zin op De Iris, ze heeft er vriendinnen. Vandaag heeft ze nog geen afscheid geno men van de klas. „Ik wist niet of we weggingen", zegt ze. Haar broertje Ali is vastbesloten. „Morgen gaan we weer naar school." Afgewezen De familie is ruim vier jaar in Nederland. Al in 1992 vluchtte Lokman vanwege de politieke situatie in Turkije. Het gezin kwam eerst in Duitsland te recht. Toen Lokman terug naar Turkije gestuurd werd, gingen ze naar Nederland. Zijn asiel aanvraag loopt nog, die van de rest van de familie is in septem ber afgewezen. De aanvraag is in het voorjaar van 2000 inge diend, daarna bleef het ruim drie j aar stilAfgelopen donder dag bepaalde de kantonrechter dat ze het asielzoekerscentrum moeten verlaten. Als ze niet vrijwillig gaan, worden ze er door de politie uitgezet. Instan ties zijn inmiddels bezig om op vang te regelen, maar Lokman kan dan niet mee. Hij moet in het asielzoekerscentrum blij ven. Zijn zaak wordt volgende week door de rechter behan deld. Uit elkaar Het komt vaker voor dat fami lies uit elkaar gehaald worden omdat hun procedures niet ge lijk lopen, zegt Newaf Yürdem. Hij is fractie-assistent van GroenLinks in Middelburg en zet zich in voor asielzoekers. „Er was laatst een Bosnische fa milie waarvan de ouders moch ten blijven, de kinderen moes ten weg omdat ze achttien waren geworden." Hij is kwaad. „Als je kijkt naar het gedoe rond de geboorte van Maxima en je ziet dit. Deze mensen worden op straat gezet. Dit zijn toch ook kinderen?" Valerie de Witte, de juf van Isa en Tekosin ziet dage lijks kinderen verdwijnen. „Dan is er weer eentje weg zon der dat je weet waarheen. Dat doet best pijn. Het is vaak heel onverwacht." Morgen wordt op de Markt in Middelburg actie gevoerd voor de kinderen van asielzoekers. De manifestatie is onderdeel van de landelijke actie 'Van Harte Pardon'. De actiegroep vindt dat er te weinig aandacht is voor de kinderen van asiel zoekers. De groep vindt dat alle asielzoe kers die hier langer dan drie j aar zijn, in Nederland moeten kun nen blijven. De kinderen gaan hier naar school en zijn opge groeid als Nederlandse kinde ren. Morgen, op de dag van de mensenrechten, gaan leerlingen van De Iris naar de Markt. Daar worden duizend ballonnen op gelaten. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Veerman van Land bouw heeft gisteravond uit handen van zijn Franse collega Gaymard de hoge Franse on derscheiding ontvangen van Commandeur van de Orde van de Mérite Agricole. Met de eretitel, die sinds 1883 bestaat, zei Gaymard hulde te brengen aan Veerman als landbouwer, wetenschapper en Europeaan. Veerman heeft een akkerbouwbedrijf in Goudswaard op de Hoeksche Waard en in Frankrijk. De Franse en Nederlandse mi nisters kennen elkaar goed. Gaymard benoemde Veerman j uli vorig jaar nog tot voorzitter van het sturingscomité van Agromip, een in Toulouse gevestigde academische gémeenschap van negen on derzoeksinstituten. Voor zijn komst naar Den Haag was Veerman onder anderen voorzitter van het College van Bestuur van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Voorafgaand aan de uitreiking van de on derscheiding spraken Veerman en Gaymard over de Europese ministerraad van volgen de week waarin wordt beslist over de vis quota voor 2004. Veerman probeert bij lidstaten steun te ver werven voor onder meer een hoger scholquotum dan de Europese Commissie heeft voorgesteld. Brussel zit op 44.000 ton, veertig procent minder dan dit jaar. Neder land zet in op 65.000 ton. Veel wilde Veerman over het overleg met zijn Franse collega niet kwijt. „Het is beter voor de onderhandelingen je kaarten aan de borst te houden." Hij meldde slechts dat Frankrijk en Nederland niet van mening verschillen over het visserijbeleid. Dat moet gericht zijn op een duurzaam beheer van visbestanden. Tegelijkertijd gaf Veerman aan dat moet worden gestreefd naar een 'evenwicht op lange termijn'. Hij zei'zich te realiseren dat er grote belangen op het spel staan voor de vissers en de visverwerkende industrie. Visquota moeten naar zijn idee dan ook niet van jaar tot jaar al te veel schommelen, dus niet het éne jaar veertig procent eraf en het éne jaar weer heel veel erbij. Op basis van adviezen van visserijbiologen zet de Euro pese Commissie toch in op een veel lager scholquotum. Over de biologische adviezen merkte Veerman vrij kritisch op: „Die laten van jaar tot jaar ook nogal grote verschillen door Freek Janssen HEINKENSZAND - De kunst schilders wiens werk door de gemeente Borsele in de verkoop wordt gezet, lijken daar vrede mee te hebben. Een enkeling is zelfs blij dat de schilderijen van de hand worden gedaan. Eind deze week worden 150 schilde rijen tentoongesteld die de ge meente tussen 1970 en 1990 heeft verworven in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). Kunstenaars die onder die rege ling vielen, kregen een uitkering van de overheid. In ruil daar voor moesten ze af en toe een werk afdragen aan de gemeente. Een deel daarvan werd opge hangen in dorpshuizen, zieken huizen en politiebureaus, een ander gedeelte werd verhuurd aan particulieren. Sommige schilderijen liggen in een op slagruimte. De gemeente heeft de kunstenaars vantevoren schriftelijk op de hoogte gesteld van de verkoopplannen en hen de mogelijkheid gegeven be- zwaar in te dienen. Kunstschilder K. van de Willi gen uit Ovezande heeft begrip voor de actie: „Als de gemeente met die schilderijen in de maag zit, dan vind ik het wel redelijk dat ze verkocht worden. We kre gen inderdaad de mogelijkheid om bezwaar te maken, maar ja, waartegen? Gemeente Borsele is de eigenaar, dus mag ze zelf we ten wat ze met de wex*ken doet." Zijn collega P. Schouten uit Loenen aan de Vecht is het met hem eens, maar kan zich wel voorstellen dat sommigen niet om de verkoop staan te sprin gen: „Voor de jongere kunste naars kan het wel eens slecht zijn voor de concurrentieposi tie. Ik ben al 76, dus voor mij maakt het niet veel meer uit, maar het kan de marktwaarde wel degelijk aantasten. Maar van mij uit geen bezwaar, hoor." H. van der Kraan uit Rotterdam is zelfs blij met de verkoop: „Je kunt die schilderijen toch niet eeuwig in de kelder laten liggen? Bovendien, de instellingen die de schilderijen gratis muur hebben hangen lijn ft vast niet al te zuinig op. IendT die er geld voor heeft moeijsl neerleggen is dat missclji wel." b Slechts één kunstenares bji bezwaar gemaakt tegen clevjn koop van haar werk en da! S W. deBlesuitHeinkenszand.! gemeente heeft dan ook bei ten de werken niet van de ha te doen. De tentoonstelling in het meentehuis in Heinkenszani. open op donderdag van 11 uur, vrijdag van 13-17uurem terdag van 10-16 uur. De w. ken worden dan ook verkocht BURGH-HAAMSTEDE - In Hervormde kerk in Haamstt wordt maandag 15 decen een internationale kerstzi avond gehouden. Er is een gevarieerd programJ opgesteld. Medewerking d; aan wordt verleend door Ai Kot (orgelbegeleiding en od solo), Helma Kot (mezzos praan), trio Resonet in Gaix met Yvonne Mourits (eerste! ooi), Marjan van Nieuwenhc zen (tweede viool) en Petern der Veer (spinet en cello). Verè is er in het programma vs plaats ingeruimd voor same zang in het Nederlands, Du: en Engels. De algehele leidin; in handen van predikant F. ti IJsseldijk. De zangavondbec om 20.15 uur. ZIERIKZEE - In verpleeg Cornelia in Zierikzee öd woensdag de jaarlijkse Izs markt gehouden. De kraana met lekkere hapjes en lel kerstcadeautj es staan opgesM in de recreatiezaal. De mark. geopend van 10.00 tot 16,OOrnd Duizenden Zeeuwen helpen mee RED EEN-KANSLOOS AIDS WEESKIND UIT DE SLOPPEN VAN PHNOM PENH VOOR MINDER DAN EEN HALVE EURO PER DAG. De stichting Don Bosco Kinder Fonds ondersteunt vanuit Zeeland nu al 400 kinderen in een speciaal opgezet aids hulpprogramma en zorgt voor opvang, begeleiding, voeding, scholing en medicijnen. Inlichtingen: Stichting Sawasdee Groenedijk 2A 4438 NN Driewegen Telefoon: 01 13-65 57 84 www.cambodja.com ING-bank: 65 07 90 782 Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen wereldwijd. Stichting Vluchteling helpt ook de voormalig kindsolda ten in het West-Afrikaanse land Sierra Leone. Ruim tien jaar woedde er een burger oorlog. Die kostte ruim 300.000 mensen het leven en meer dan de helft van de bevolking sloeg meerdere malen op de vlucht. Nu is er vrede in Sierra Leo ne. Mensen bouwen aan hun toekomst. Ook de jonge vrou wen die als kindsoldaten werden ingezet. Helpt u Fawe? Fawe, een lokale partner van Stichting Vluchteling, steunt als vrouwenorganisatie jon ge Sierra Leonese vrouwen bij de verwerking van hun trauma's. Velen die bij Fawe komen zijn seksueel mis bruikt en hebben als kindsol daat gevochten. Bij Fawe le ren ze een vak, zoals kleren maken, groente verbouwen, het huishouden doen óf met selen. Na de scholing krijgen de vrouwen een naaimachi ne, een cementmolen of bijv. een landbouwpakket met za den en gereedschap mee. Als ze eenmaal echt op eigen benen staan en een eigen inkomen verdienen, betalen de vrouwen de kosten van deze startersset terug. STICHTING VLUCHTELING Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den F tel: 070 - 346 8948 e-mail: info@vluchteling.ors www.vluchteling.org leven in een wereld die je niet begrijpt Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: giro 479 sterke groei aantal patiënten Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes be staat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileum- wens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afne men. Helpt u? Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzalje leven.nl. Deelnemers ma ken kans op een jubileum verrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabe tes: daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. De ver wachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. ledereen kan diabetes krij gen. Gemiddeld wordt dia betes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoe ningen, slechtziendheid en been- en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes de wereld uit ledereen kan diabetes krij gen. Een gift aan het Diabe tes Fonds is daarom ook een investering in de gezond heid van uzelf. Helpt u? De groei van het aantal patiënten moet afne men. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf Gïro 5766 U wilt er jong én stralend uit blijven zien. Daarnaast wilt u de binnenkant ook beslist niet vergeten. Vanaf nu is het mogelijk met één capsule onder andere uw huid, hart, bloedvaten en gewrichten te verzorgen. In de Omega Combi capsule zijn vitale vetzuren van plantaardige oliën en vette vissoorten verwerkt. Deze vetzu ren worden niet door het lichaam zelf aangemaakt en krijgt u normaal gesproken alleen binnen door middel van uw voeding. Het gebruik van Omega Combi vormt hierop een natuurlijke aanvulling, voor het behoud van een jeugdig uiterlijk en een prima gezondheid. Bevat alle belangrijke vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Verhoogt vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie www.omegacombi.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u Omega Combi® Met GRATIS informatieboekje over vetzuren! van €^F6^3"voor 13,95 Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat E Zierikzee: DA D'Attance Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 15; Renesse: DA Drogisterij Renesse, Zoom 7 blijft?5 Moeder Turkan, Meltem (11), Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) moeten binnen drie dagen vertrekken uit het asielzoekerscentrum in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30