EC Campings mogelijk aan Ramp weg Alleen de oranjebitter ontbreekt Verzet tegen goedkope pomp bij Nieuwerkerk Schouwen-Duiveland vol van kerstmarkten, workshops en muziek 20% KORTING m OP DE KUNST- KERSTBOMEN NOBLE FIR EN ASPEN FIR__ Alléén UP Geen Sylvestermarkt in Renesse wegens te weinig belangstelling gemeente moet ruim 77.000 euro meer betalen voor percelen v Bureau Halt licht voor iver vuurwerk Wij zorgen ook goed voor üw prinsesje (of prinsje)! o ens Aaq a uo vlA zeeuwse almanak Naam waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 9 december 2003 jpm-Famke van Loon RENESSE - Een deel van de ".rrond. die de gemeente Schou- Jen-Duiveland wil aankopen de Kampweg bij Renesse, ian gebruikt worden voor cam- li Egbedrijven, die elders in de fbouwse Westhoek moeten Urtrekken. Met de aankoop van de percelen zou de gemeente de misgelopen onderhandeling voor de Burgh- en Westlandpol- jer kunnen goedmaken. «5 Volgende week moet de gemeen iei-aacl een besluit nemen o'ver de aankoop van 14,25 hectare andbouwgroncl, die in de zoge- ieten compensatielocatie aan |e Ramp weg ligt. ik [n het kader van de Regiovisie ai >chou\ven-West kan de ge- deze percelen, die wet- houder G. van de Velde - de Wil- de (Regiovisie Schouwen-West) al bestempelde als 'zeer strategische gronden', goed ge- bruiken. J, Unieke kans ïi De landbouwgronden zijn nog n handen van particulieren, :ec maar de gemeente heeft nu 'de leg unieke kans' deze percelen te kopen. Aanvankelijk zou hier- ns voor volgens het eerste voorstel tm-aan de commissie Openbare Ui Ruimte 766.400 euro op tafel ge- Man rijdt water in rt irg Konid Aarde: 8 se hehv denbc. o en ven® erken® ook®' orsatoi open® loor Freek Janssen huil Ie camera, veel f' ilir legd moeten worden. Nu de on derhandelingen over de ver koop definitief zijn afgerond, blijkt dat de gemeente wat die per in de buidel moet tasten: voor 844.100 euro willen de ei genaren verkopen. Volgens Van de Velde heeft (ook) dit hogere bedrag geen gevolgen voor de gemeentelijke begroting voor volgend jaar. De aankoop wordt betaald met geld dat is gereserveerd voor de uitvoering van de regiovisie. Ook de ruim 77 duizend euro meer kan met dat budget opgehoest worden. Daarbij komt het aankoopbe drag goeddeels terug, wanneer de gronden worden 'doorgele verd' aan onder meer de Dienst Landelijk Gebied (DLG) voor natuurontwikkeling. „De ge meente moet het nu alleen voor financieren", aldus Van de Vel de. Het college wil vaart zetten ach ter de koop. Want naast de unie ke kans zal de provincie 170.250 euro aan subsidie geven voor de inrichting van het gebied, wan neer de gemeenteraad dit be drag nu wil uittrekken voor de aankoop. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze subsidie is wél, dat dit besluit vóór 1 janua ri genomen moet zijn. Daarbij zou het gemeentebe stuur met de grondaankoop de stukgelopen onderhandelingen over de koop van percelen in de Burgh- en Westlandpolder kun nen goedmaken. De eigenaar van die percelen wilde hiervoor té veel geld hebben naar de zin van de gemeente. Hierdoor is de verplaatsing van onder meer drie campings langs de Hoge Zoom en de Bouwmansweg - fruitgaardcampings Tente bosch en Beukenhorst én mini- camping Van der Maas - op de lange baan geschoven. De drie campings moeten wijken voor andere projecten van de Regio visie als natuurontwikkeling in de Vroongronden en de recrea- tieverdeelweg. Van de Velde wil vooralsnog niet zeggen, waar de 14,25 hectare grond aan de Rampweg exact lel zdü rd.I W, DREISCHOR - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente rba Schouwen-Duiveland is gister ochtend in Dreischor gewond opgeraakt bij een ongeluk, De man reed over de Weg door hetDijkwater. Ter hoogte van de kreek raakte hij aan de linkerzij de van de weg in de berm en reed het water in. t- De man kon zelf uit de auto ko men. Hij hield aan het ongeval wa-- kneuzingen in het gezicht en la gaande rug over. latei L4PELLE - Tijdens elke jaar wisseling belanden honderden jongeren in het ziekenhuis na een vuurwerkongeluk. De afge lopen twee jaar is dat aantal sterk gedaald, maar volgens Bu reau Halt is voorlichting over dit onderwerp nog altijd erg be- DA-ii langrijk. Samen met de brandweer en de 'f® politie geeft de stichting deze maand voorlichting aan leerlin- dra-: gen van groep 8 van de basis- si® school in de Oosterschelderegio, ®der de noemer'vuurwerk-ex- ikkfc lositie'. De kinderen kunnen leits aan onder andere voor eventjes ervaren hoe het is om blind te d ai:, zijn djstfc: Burgemeester S. Kramer van Kapelle opende gisteren de voorlichtingscampagne in cle fw! kranc'weerkazeme van Kapel- e-Hij hield een praatje over het [evaar van vuurwerk voor het oog van een cameraDie werd de t 'wandelende babbelbox' ge- bijK noemd. Medewerker S. de Koeijer van Bureau Halt: „Dat n Sf idee hebben we afgekeken van ma£ het tv-programma Man Bijt geac lond. De kinderen mogen voor icamera vertellen over hun ei- fjrn ervaringen met vuurwerk. [2®. werkt echt heel goed, kin- de afleren zijn heel openhartig voor linddoek :eerd.' ijdens een ander onderdeel ir» re£en de leerlingen een blind- zijns toekomen moesten ze op de tast voor. roberen een stoel te zoeken in 101 klaslokaal. Zo konden ze er- kozen. varen hoe het is om blind te zijn. hj het onderdeel 'ren-je-rotje' Werd verteld datje vuurwerk al oe»* een mag afsteken als de lont genoeg is. voorlichting wordt gegeven ongeveer zestig scholen in de 'osterschelderegio Bij Bakkerij Ten Hove in Nieuwerkerk werden speciale Oranjegebakjes gemaakt. foto' Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Geen wilde ta ferelen op straat, maar wel een gemoedelijk genieten. Op scholen, op straat en in sommi ge winkels werd meteen op de geboorte van het prinsesje in gespeeld. Met honderden be smeerde beschuitjes. Bij Bakkerij Ten Hove in Nieu werkerk heeft de komst van het Oranjekindje een ware cre atieve uitbarsting tot gevolg gehad. Klanten worden ge trakteerd op een met oranje muisjes bestrooid cakeje in de versierde winkel. Zij kunnen kiezen tussen di verse soorten feestelijk opge tuigde lekkernijen waarop zelfs een marsepeinen foto van de pasgeborene niet ontbreekt. Vlag Anders is dat bij de Capelle Notenshop in Zierikzee waar Oranjefan Marco Verkaart de scepter zwaait. Hij heeft zich, ondanks zijn betrokkenheid bij het koningshuis, beperkt tot het uithangen van de vlag. Er was enorm veel in te kopen, maar je zit als ondernemer ook al met alles wat je in huis hebt gehaald voor kerst. „Dat wil je ook kwijt", legt hij uit. Per soonlijk is zijn betrokkenheid overigens groot. De dag van de geboorte was Verkaart in zijn winkel aan het werk. De televi sie luid aan, om met elk jour naal de werkzaamheden voor de zaak even te staken. Na de geboorte volgde enkele tele foontjes en sms-jes met vrien den. „Heel leuk. Ik ben blij dat ze gezond is. Maar later op avond ging ik me alweer ergeren. Nie mand vroeg hoe het met Maxi ma ging." Speciaal nummer Rondom de geboorte van het prinsesje zongen zondag vier honderd mensen tijdens Zie- rikzingt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een speciaal num mer voor het koningskind, ge componeerd en geschreven door predikant Michiel de Zeeuw en cantor Mar van der Veer. Zij waren er razendsnel bij, maar ook op andere plaat sen op Schouwen-Duiveland kwamen radartjes zondagmid dag meteen in beweging. Waardoor gisteren op verschil lende plaatsen een feestje kon worden gevierd. Zoals in Burgh-Haamstede, waar de plaatselijke oranje vereniging de gloednieuwe website, met foto's van het prinsesje, versneld in werking stelde. Bestuursleden, waar onder zelfs de in eerste instan tie sceptische penningmeester Dick Fierens, namen vrij van het werk om beschuiten te smeren en uit te delen op de scholen, kinderdagverblijf en peuterspeelzaal in het dorp. „Driehonderd vijf tig stuks", schat voorzitter Bertha Boot het aantal besmeerde exem plaren. „Het was geweldig. Heel gezellig, een echt feest." Ook in Nieuwerkerk werd met zo'n vierhonderd beschuiten door de plaatselijke oranjever eniging uitgepakt. Zij brach ten ze langs scholen, huisaids en middenstand. Elders namen scholen zelf het initiatief. Ook in zorgcentra, zoals bij De Wie ken in Zierikzee, werd spon taan oranje gebak uitgedeeld. Onder meer in dit zorgcentrum ligt een felicitatieregister klaar. Tot en met vrijdag 12 de cember om 16.00 uur kan het felicitatieregister bovendien getekend worden op het ge meentehuis. Dat werd gisteren meteen door een stuk of veertig mensen gedaan, telde recep tioniste telefoniste Jopie den Engelsman. Een beertje, witte roosjes en met muisjes versier de chocolaatjes staan om het register opgesteld. Alleen de oranjebitter ontbreekt, con stateerde één van de tekenaars van het register - die zich eerst netjes ontdaan had van zijn klompen. In De Wieken in Zierikzee ligt een felicitatieregister klaar. Advertentie walcheren kinderopvang peuterspeelzalen - kinderdagverblijven - buitenschoolse opvang 0118-614532 - www.kinderopvangwalcheren.nl door Harmen van der Werf NIEUWERKERK - Aan De Weel in Nieu werkerk mag geen goedkoop onbemand tankstation voor bedrijven komen, omdat de kans groot is dat ook werknemers van die bedrijven daar gaan tanken. De gemeente Schouwen-Duiveland wil het station daar om niet toestaan. Initiatiefnemer van het tankstation Con- trAll Projectrealisatie uit Apeldoorn stond gisteren voor de Raad van State in Den Haag om recht te halen. De hamvraag is of het tankstation onder het kopje 'groothan del' of 'detailhandel' valt, Volgens ContrAll is het groothandel, omdat alles erop is ge richt alleen aan bedrijven te leveren. De ge meente denkt daar anders over. Ook parti culieren met een pasje kunnen er tanken, dus is het detailhandel, aldus de gemeente. En detailhandel mag niet aan De Weel, zo staat in het gemeentelijk bestemmingsplan. In Nieuwerkerk zijn bovendien al twee ge wone benzinestations, waaronder één van W. Luiting die door oliehandel Berkman wordt bevoorraad. Berkman steunde de ge meente voor de Raad van State. Niet vanwe ge de concurrentie, zei een vertegenwoordi ger van de oliehandel, maar omdat 'regels nageleefd moeten worden'. Een tankstation voor nodig is. Wel geeft de wet houder toe dat een deel ervan gebruikt zal worden voor na tuurontwikkeling, terwijl een ander stuk gebruikt 'zou kun nen worden' voor gesaneerde kampeerbedrijven. Het voorstel om 844.100 euro voor de grondaankoop vrij te maken, komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 18 december. Deze begint om half acht 's avonds in het gemeentehuis in Zierikzee. door Piet «leemans ZIERIKZEE - Sinterklaas heeft nog maar nauwelijks de hielen gelicht of de kerstman komt er al weer aan. Schouwen-Duive land maakt zich met work shops, knutselmiddagen, kerstmarkten, concerten en zangavonden op voor de kerst. Deze week zijn de eerste kerst activiteiten in een lange reeks. Bij de tuincentra zijn ze er al te kust en te keur, de kerstbomen. Niet alleen zijn er verschillende maten en kan men kiezen tussen met of zonder kluit, maar anno 2003 krijgt de consument ook de keuze tussen verschillende bo- menrassen waarbij de ene spar- variant aangeprezen wordt als 'sterk geui-end' en de ander als 'niet naald-verliezend'. Vrijdag wordt in de Bethlehem- kerk in Scharendijke het spits afgebeten. Op deze markt wordt geprobeerd zelfgemaakte crea ties als kerstkaarten en kerst stukjes aan de man te brengen. De opbrengst wordt gebruikt voor het aankleden van het lo kale verenigingsgebouw na de verbouwing. Creativiteit staat eveneens hoog in het vaandel in Zonnemaire waar zaterdag een kerstmarkt wordt gehouden in het dorps huis. Dweilband Liever ier as tuus zorgt voor de muzikale om lijsting. Diezelfde dag wordt in gebouw De Harmonie aan de Kaerse- maekerstraat in Zierikzee een kerstmarkt gehouden. Daar zorgen muzikanten van Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer voor passende klanken. Ook in Noordgouwe wordt za terdag een kerstmarkt gehou den. Daar wordt in het dorps huis voor speciale verlichting gezorgd, glühwein geschonken en erwtensoep geserveerd. Ver der worden kerstartikelen ver kocht. Voor de kinderen is er een kerstfilm en ouders kunnen hun kinderen door een fotograaf la ten portretteren. Natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Renesse verzorgt woensdag 17 december een knutselmiddag in het teken van de kerst. Deelnemers kunnen door het maken van kerstbak jes, kerststukjes of slingers zor gen voor een 'groene kerst'. Er worden daarbij louter natuur lijke materialen gebruikt. Kwe kerij Elshout in Bruinisse houdt woensdag 17 en zaterdag 20 de cember kinderkerstworkshops. Een breed palet aan evenemen ten wordt aangeboden op het muzikale vlak. Donderdag ver zorgt het Interkerkelijk Kerk koor Haamstede in de NH-kerk in Haamstede een advent-kerst- zangavond. Zaterdag houdt zangvereniging VZOS uit Oos- terland een kerstzangavond in de NH-kerk in Dreischor. Ten behoeve van de christelijke hulporganisatie Woord Daad wordt dezelfde avond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een kerstconcert gehouden. Een week later - zaterdag 20 de cember - staat de Jacobuskerk in Renesse in het teken van kerst. Het Kerkkoor zingt sa men met het Kleinkoor Renesse. Maandag 22 december verzorgt Jong Kamerkoor Fiori Musicali een kerstconcert in de NH-kerk in Dreischor. Fiori Musicali be staat uit getalenteerde jonge mensen - veelal leerlingen of oud-leerlingen van scholenge meenschap Prins Maurits. Advertentie 40 Aecember A.s. uah I 45.00 to-t <£4.00 uur el ee-f; M e i door Famke van Loon RENESSE - De Sylvestermarkt in Renesse gaat dit jaar niet door. Met name de handelaren van buiten Schouwen-Duive land hebben het laten afweten. De ondernemersvereniging van Renesse wil de markt geen stille dood laten sterven en bezint zich nu op een nieuwe of andere opzet voor volgend wintersei zoen. Een aantal jaren geleden heeft de Renesser ondernemersver- enigirtg de Sylvestermarkt op gezet om beter in te spelen op de wintertoeristen. Veel Duitse be zoekers komen immers pas tweede kerstdag richting de Schouwse Westhoek voor een paar dagen vakantie aan de kust. In de aanloop naar de ou dejaarsdag, die gelijk valt met de feestdag van paus Sylvester en daar zijn bijnaam aan ont leent, is daarom de Sylvester markt bedacht. Dit jaar zou die markt in het centrum van Renesse gehouden worden op dinsdag 30 decem ber. Maar het bestuur van de on dernemersvereniging heeft de markt afgeblazen. Volgens R. Tholhuijsen wegens gebrek aan belangstelling. Onder de ei gen ondernemers bleek er wel 'voldoende animo' om een kraam op de markt te zetten, maar met name de handelaren 'van buitenaf' hebben het dit jaar laten afweten. „En om het ietsje groter en aantrekkelijker te maken willen we er graag mensen van buitenaf bij heb ben", aldus Tholhuijsen. De ondernemersvereniging vindt het jammer dat de Sylves termarkt zo snel na de start al weer in verval dreigt te raken. Vooralsnog wil het bestuur de markt nog niet opgeven. Mis schien in een iets andere opzet moet de markt volgend jaar zo mogelijk gewoon weer plaats vinden. Tholhuijsen: „Voor vol gend jaar gaan we ons uiterste best doen. Want op zich is het er altijd wel gezellig." voor bedrijven moet alleen aan bedrijven kunnen leveren, vindt Berkman. Straks is het verkooppunt er, vreest de oliehandel, en dan wordt er toch volop aan particulieren geleverd. Als 'afschrikwekkend voorbeeld' noemde de Berkman-vertegenwoordiger een bedrijf bij Haamstede, waar eerst alleen met klantenpasjes betaald kon worden en later ook met bank- en giropassen. WLB- Vlamings uit Roosendaal, een dochter van Shell, bevoorraadt het Haamsteedse station en zou naar verluidt ook het nieuwe ver kooppunt in Nieuwerkerk als klant krijgen. Uitspraak Raad van State volgt in principe over zes weken. Hoe weet je nou je naam", ivilde Morris weten na een dagje gissen naar de naam van het pasgeboren prinses je. Zijn moeder legde de zeven jarige uit dat de mama en de papa de naam kiezen. En als je in het ziekenhuis wordt ge boren zetten ze die naam op een polsbandje. ,,Ja hoor", klonk het ongelo vig. „Alsof zo'n baby meteen kaïi lezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29