Kritiek op plannen begraafplaats - PZC Alleen vader Lokman Orug mag blijven Gezond is het leuk honderd worden Zes jaar cel geëist tegen brein achter grote autozwendel ia karakteristiek van kerkhof Oudelande gaat volgens stichting verloren f Inwoner van Oud-Vossemeer .beboet voor mishandelingen M j 5S* 5?. *5-0-$ -. ■fi-ii «Li VA Kerstconcert Kamperland Gospelavond Kerstconcert 11 Vrouw krijgt glas in gezicht Vrijspraak van verduistering Man rijdt water in Urn blijkt niet gestolen Werkstraf voor negeren rijverbod agenda STREEKACTIVITEITEN dinsdag 9 december 2003 ^Bnh Paardekam OUDELANDE - De plannen die |e «emeente Borsele heeft met (e begraafplaats in Oudelande leen afbreuk aan het bijzondere Srakterervan. Dat schrijft ver- „jging De Terebinth in een jrélaan burgemeester en wet- louders. ge gemeente presenteerde drie ereleden al een herinrich- ingsplan voor de begraaf- laals. Het belangrijkste is de ;ap van dertien bomen om de aden op debegraafplaats beter egaanbaar te maken. Enkele èwoners maken daar bezwaar [gen. Volgens de gemeente zijn "ebomen ziek, maar zij bestrij- Jen dat. Onlangs wees de Raad State een bezwaar van de redactie bevelanden/tholen •Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes I' Tel: (0113) 315670 Pax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Preek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 AA goes I Tel: (0113)315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bewoners af. De gemeente mag de bomen kappen. De Terebinth is een onafhanke lijke landelijke vereniging die zich bezighoudt met de funerai re cultuur in ons land, ofwel al les wat te maken heeft met be graven. Op verzoek van de boze bewoners heeft de vereniging het herinrichtingsplan eens be keken. De conclusie is niet ge heel positief, want volgens De Terebinth geven de bomen de begraafplaats nu juist zijn in tieme, rustige karakter. De boombeplanting vormt volgens de vereniging een groene massa die erg opvalt in de omgeving en de bijzondere functie van het terrein aangeeft. De conclusie luidt dan ook dat het huidige plan de teloorgang van enkele karakteristieke elementen be tekent. Als de bomen echt gekapt moe ten worden, dient dat volgens de vereniging over een hele lange periode verspreid te worden. Uiteraard moet er groen voor te rug komen. Het liefst kleine boomsoorten die het laaneffect van de hoofdpaden versterken. De vereniging hoopt verder dat de gemeente genoeg variatie in boomsoorten aanbrengt. Overi gens is het plan om de toekom stige beplanting in samen spraak met de dorpsbewoners te bepalen. De Terebinth pleit voor het op stellen van een beheersvisie die recht doet aan het karakteris tieke karakter van de begraaf plaats. Dat zou in samenspraak met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg moeten gebeu ren. Ook in de mogelijke komst van een voorziening voor het plaatsen van as-urnen ziet de Terebinth gevaar. Ze biedt de gemeente daarom aan om mee te denken over een verantwoorde inpassing hiervan, zodat geen afbreuk wordt gedaan aan de kwaliteit van de begraafplaats. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Oud-Vossemeer is gisteren in Middelburg voor mishandelingen in de relatie- sfeer veroordeeld tot 300 euro boete voorwaardelijk. De verdachte gaf toe 17 april dit aar in Sint-Maartensdijk een te hebben uitgedeeld aan een man. Hij ontkende een 6 vrouw bij haar keel te hebben 18 gepakt. Het was in zijn visie niet meer dan een duw geweest. Hij had zich bedreigd gevoeld toen hij zijn dochter kwam ophalen en had van schrik een tik gege ven. Het een en ander was het gevolg van spanningen die tussen de partijen al een hele tijd plaats hadden. Officier van justitie R. Rammeloo eiste voor de mis handelingen 300 euro boete on voorwaardelijk. „Een vervelend sfeertje", vond de politierechter. Hijhieldrekening met de schul denlast van verdachte en hoopte datvandevoorwaardelijkeboe- j'. te een preventieve werking zal Tliolen vervangt watercipressen door zuilbeuken TH0LEN - In de Meanderlaan, la en een gedeelte van de Oranjerie in Tliolen worden de- zeweek 126 zuilbeuken geplant. De watercipressen die eerst in Bestraten stonden zorgden voor overlast. De wortels van de ci pressen zorgden voor verstop pingen in de riolering en het op drukken van de bestrating. Het planten van de zuilbeuken begint woensdag, als het niet te veel vriest. De bomen worden Seplant in een anti-wor- elscherm, om het opdrukken an de straat te voorkomen. JDegemeente is in november be- ®(gonnen met het rooien van de ci- iressen. Vooral het verwijderen de boomstobben zorgde foor problemen. Dat kwam loor de aanwezigheid van ka leis en leidingen. De bewoners konden eerder dit jaar kiezen - welk type boom ze wilden heb- ien in plaats van de cipressen. Moeder Turkan, Meltem (11), Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) moeten binnen drie dagen uit het asielzoekerscentrum in Middelburg vertrekken. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze was nog maar een baby toen ze met haar moeder uit Turks Koerdistan vertrok. Meltem Oruc is nu elf. Ze woont met haar vader, moeder, zusje en twee broertjes in het asielzoe kerscentrum in Middelburg. Maar niet lang meer. Alleen haar vader mag er blij ven wonen, de rest van het gezin moet weg. Het gezin Oru? hoorde donderdag dat moeder Turkan, Meltem, Ali (9), Tekosin (7) en Isa (6) binnen drie dagen uit het centrum moeten vertrekken. Vader Lok man hoeft niet weg. De familie begrijpt er niets van. „We wil len allemaal samen blijven", zegt Tur kan. „We willen niet dat de kinderen zon der hun vader zijn." Lokman: „Volgens mij staat in de Neder landse wet niet dat gezinnen uit elkaar gehaald moeten worden. We hebben ge woon recht om samen te blijven.Het ge zin wil bij elkaar blijven tot ook zijn pro cedure is afgerond. Als Meltem uit school komt, zondert ze zich af. Ze gaat een kamer binnen en doet de deur dicht. Ze huilt, vertelt haar moe der. De kinderen zijn emotioneel, ze we ten niet wat er gaat gebeuren. Na een kwartier komt Meltem toch naar buiten. Ze vertelt trots dat ze in groep acht zit van De Iris, de school voor kinderen van asielzoekers. Vooral lezen vindt ze leuk. Ze wil niet weg, vertelt ze. Ze heeft het naar haar zin op De Iris, ze heeft er vrien dinnen. Vandaag heeft ze nog geen af scheid genomen van de klas„Ik wist niet of we weggingen", zegt ze. Haar broertje Ali is vastbesloten. „Morgen gaan we weer naar school." Afgewezen De familie is ruim vier jaar in Nederland. Al in 1992 vluchtte Lokman vanwege de politieke situatie in Turkije. Het gezin kwam eerst in Duitsland terecht. Toen Lokman terug naar Turkije gestuurd werd, gingen ze naar Nederland. Zijn asielaanvraag loopt nog, die van de rest van de familie is in september afgewe zen. De aanvraag is in het voorjaar van 2000 ingediend, daarna bleef het ruim drie jaar stil. Afgelopen donderdag be paalde de kantonrechter dat ze het asiel zoekerscentrum moeten verlaten. Als ze niet vrijwillig gaan, worden ze er door de politie uitgezet. Instanties zijn inmiddels bezig om opvang te regelen, maar Lok man kan dan niet mee. Hij moet in het asielzoekerscentrum blijven. Zijn zaak wordt volgende week door de rechter be handeld. Het komt vaker voor dat families uit el kaar gehaald worden omdat hun proce dures niet gelijk lopen, zegt Newaf Yür- dem. Hij is fractie-assistent van Groen- Links in Middelburg en zet zich in voor asielzoekers. „Er was laatst een Bosni sche familie waarvan de ouders mochten blijven, de kinderen moesten weg omdat ze achttien waren geworden." Hij is kwaad. „Als je kijkt naar het gedoe rond door Rob Paardekam YERSEKE - „Dat hoeft niet in de krant hoor." Het is een zin die de zondag 100 jaar oud ge worden A. Lunstroo-Van Zan ten uit Yerseke vaak gebruikt. Een stuk in de krant vindt ze leuk. „Maar niet m'n hele le vensloop." Toch wil ze best wel wat ver tellen. Lunstroo werd honderd jaar geleden geboren in het Gelderse Beesd. Later woonde ze ook nog in Utrecht om uit eindelijk met haar man in de Bijlmermeer bij Amsterdam terecht te komen. „Toen de Bijlmer nog de Bijlmer was", zegt ze. De eeuwelinge doelt op de Bijlmermeerpolder; een uitgebreid gebied met weilan den en hier en daar een huis. De polder hoorde bij de ge meente Weesperkarspel, maar die werd in 1966 opgeheven en aan Amsterdam toegevoegd. Die gemeente begon direct grootse plannen te ontwikke len en zo ontstond de huidige Bijlmer. „Mijn man had geen zin om in Amsterdam te wonen en bovendien konden we daar geen huis vinden", zegt Lunst roo „Daarom zijn we midden jaren zestig naar Yerseke ge komen." Daar was de van oor sprong Gelderse wel bekend, omdat ze er een zus had wo nen. Lang kon het echtpaar niet samen van Zeeland genie ten, want vier jaar na de ver huizing overleed haar man. Toch ging ze niet bij de pakken neerzitten en dat doet ze nog steeds niet. Lunstroo leest veel boeken, legt af en toe een puz zel en kijkt 's avonds graag naar de televisie. Dat doet ze allemaal in haar eigen huisje aan de Zeeburg, want naar een verzorgingshuis hoeft de hon derdjarige nog niet. Ze kookt nog elke avond zelf haar potje en maakt ook het huis schoon. Met dat laatste wordt ze op re gelmatige tijden bijgestaan door hulp Ria. Mevrouw Lunstroo heeft één zoon in Heeze en een achter kleinzoon in Eindhoven. Dat is niet naast de deur, maar regel matig komen ze in Yerseke langs. Zo ook aanstaande za terdag. Dan wordt de hon derdste verjaardag in kleine kring gevierd. Lunstroo vindt het helemaal niet erg om die leeftijd te bereiken. „Want zo lang j e gezond bent is het leven zelfs op je honderdste nog leuk", zegt ze. 1ï-v ""T,-' SS- Eeuwelinge A. Lunstroo-Van Zanten kookt nog elke avond zelf haar potje. foto Wi I lem M ieras KAMPERLAND - De Noord- Bevelandse koren geven morgen een gezamenlijk kerstconcert in het kerkgebouw de Ark in Kam perland. De deelnemende koren zijn Kerkkoor Wissenkerke, Zingend Getuigen, Harpe Da vids enhet Leerlingenensemble. Het concert begint om 20.00 uur. THOLEN - Stichting Gospel Impuls Tholen houdt op zater dag 13 december de tweede Gospel Impuls Tholen. Het the ma luidt: 'Hope is born, van kribbe tot kruis'. Vijf jongeren- en gospelkoren uit de gemeente Tholen werken aan de avond mee. Naast indivi duele optredens zingen zij geza menlijk nog vier liederen onder leiding van gastdirigent Martin de Jong. De avond wordt om 19.30 uur geopend door het kin derkoor Yess! uitstellendamen vindt plaats in de Meulvliet in Tholen. GOES - In Nederlands-Her vormde kerk de Levensbron wordt op woensdag 17 decem ber een kerstconcert gegeven. Onder leiding van Peter Wilde man zingen 250 koorleden di verse kerstliederen. Ze worden daarbij muzikaal begeleid door een dwarsfluit, kerkorgel en piano. Het concert begint om 19.45 uur. 's-HEERENHOEK - Een 19-jarige vrouw uit de gemeente Borsele is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen ze in een horecagelegenheid in 's-Heerenhoek met een stuk glas in het gezicht werd geslagen door een 20-jarige vrouw uit Middelburg. Ze liep een flinke hoofdwond op, die in het ziekenhuis moest worden gehecht. Volgens de politie had den de twee vrouwen een woordenwisseling gehad. MIDDELBURG - Officier van Justitie R. Rammeloo kon gis teren in Middelburg niet bewijzen dat een 24-jarige vrouw uit Kruiningen geld van haar werkgever had verduisterd. Hij vroeg vrijspraak. Politierechter B. Doorewaard Boekhout sprak de verdachte vrij. De Kruiningse werd ervan beschul digd in maart dit jaar 900 euro uit een kluis te hebben wegge nomen. De vrouw had de schijn tegen, omdat ze met schulden kampte. De politierechter merkte op dat haar voormalige werkgever een civielrechtelijke procedure kan starten om het schadebedrag proberen terug te vorderen. de geboorte van Maxima en je ziet dit. Deze mensen worden op straat gezet. Dit zijn toch ook kinderen?" Valerie de Witte, de juf van Isa en Tekosin ziet dagelijks kinderen verdwijnen. „Dan is er weer eentje weg zonder dat je weet waarheen. Dat doet best pijn. Het is vaak heel on verwacht." Manifestatie Morgen wordt op de Markt in Middel burg actie gevoerd voor de kinderen van asielzoekers. De manifestatie is onder deel van de landelijke actie 'Van Harte Pardon'. De actiegroep vindt dat er te weinig aandacht is voor de kinderen van asielzoekers. De groep vindt dat alle asielzoekers die hier langer dan drie jaar zijn, in Nederland moeten kunnen blij ven. De kinderen gaan hier naar school en zijn opgegroeid als Nederlandse kin deren. Morgen, op de dag van de mensen rechten, gaan leerlingen van De Iris naai de Markt. Daar worden duizend ballon nen opgelaten. DREISCHOR - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisterochtend in Dreischor gewond geraakt bij een ongeluk. De man reed over de Weg door het Dijkwater. Ter hoogte van de kreek raakte hij aan de linkerzij de van de weg in de berm en reed het water in. De man kon zelf uit de auto komen. Hij hield aan het ongeval kneuzingen in het gezicht en aan de rug over. ELLEMEET - De urn die zondagochtend werd gevonden in een afvalbak bij een bushokje in Ellemeet is niet gestolen. On derzoek van de politie heeft uitgewezen dat de pot daar door een nabestaande is achtergelaten, nadat de as van de gecre meerde ergens was uitgestrooid. „Misschien een beetje slor dig, maar in een emotionele bui weet je nooit hoe iemand kan reageren", aldus een woordvoerster. De eigenaar kon gisteren eenvoudig worden opgespoord via het registratienummer van het crematorium in Middelburg en de naam van de overledene op de buitenkant van de urn. Aanvankelijk werd er rekening mee gehouden dat de pot daar zou zijn gestolen. Omdat het niet om een strafbaar feit gaat, krijgt de kwestie geen verder vervolg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore waard Boekhout heeft gisteren een 47-jarige man uit Sas van Gent voor het negeren van een rijverbod veroordeeld tot veer tig uur werkstraf. De politie zag de man op 16 mei met een scooter op de Rijksweg N61 in Terneuzen rij denDe verdachte werd aangehouden, omdat hij reed tijdens een ontzegging. Het rijverbod was hem eerder door de politierechter opge legd. Officier van justitie R. Rammeloo tilde zwaar aan het negeren van de rechterlijke uitspraak. Bovendien bleek uit zijn straf blad dat hij al eerder was veroordeeld voor het rijden tijdens een rijontzegging. Verder had hij een aantal keren dronken gereden. ,,U bent onverbeterlijk met zo'n strafblad." De offi cier eiste zestig uur werkstraf. De politierechter vond het strafblad bedenkelijk, maar het was volgens hem goed om te horen dat de Sassenaar sinds anderhalf jaar 'droog' staat. Re den om de werkstraf op veertig uur te bepalen. waarbij de motor werd bescha digd en de bestuurder van de ge stolen auto was doorgereden. „Hij zat toen op Ibiza. Het sig nalement heeft een sterke over eenkomst met een Joegoslaaf, die bij hem inwoonde." Olie vond het dossier suggestief Hij meende dat zijn cliënt in een verkeerd daglicht kwam te staan, omdat hij een verleden heeft op dit gebied. Ook was volgens Olie een nadeel dat zijn cliënt voortvluchtig was toen s hij werd aangehouden. De ver dachte zit momenteel een ge vangenisstraf uit van drie jaar. De officier meende dat de ex- Kapellenaar er financieel heel veel beter van was geworden, maar er weinig mee was opge schoten. Dat belette haar niet om een ontnemingsvordering aan te kondigen. De rechtbank doet op 22 decem ber uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een voorma lig inwoner van Kapelle hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zijn leidingge vende rol in een omvangrijke autozwendel zes jaar cel tegen zich eisen. Volgens officier van justitie G. Oosterveld stond de 34-jarige verdachte uit Rotter dam aan het hoofd van een cri minele organisatie die zich de laatste twee jaar op veel plaat sen in Nederland heeft schuldig gemaakt aan het stelen en helen van dure auto's en het plegen van woninginbraken. In haar eis werd ook wapenbe zit, vervalsen van paspoorten, bezit van XTC-pillen en vernie ling van een politiemotor mee genomen. De officier tilde zwaar aan het strafblad, waar uit bleek dat de ex-Kapellenaar zich eerder had beziggehouden met het omkatten van gestolen auto's. „U vervalt steeds in her haling. U zou er beter aan doen om op een legale manier geld te verdienen. Daar bent u slim en handig genoeg voor." De criminele bende was deze zo mer vooral actief in Zeeland. Zo werd er ingebroken in woningen in Kamperland en Oostkapelle. De diefstallen werden meestal gepleegd door Joegoslaven. Zij namen de autosleutels weg, waarna de gestolen auto's van dure merken als Mercedes, BMW, Jaguar en Porsche over gingen naar de verdachte. Die onderhandelde over de prijs met twee Rotterdammers, die de au to's doorverkochten. De contac ten met de kopers werden meestal via mobiele telefoons gelegd. Zo verzekerde de offi cier, die voor het bewijs tele foontaps en observaties van de politie aandroeg. De man, die al sinds zijn vijf tiende jaar in aanraking komt met justitie, ontkende zijn be trokkenheid bij de autozwen del. RaadsmanD. Oliestelde dat zijn cliënt geen leiding had ge geven aan een criminele organi satie. „Niets wijst in zijn rich ting. Hij heeft op zeer beschei den schaal een enkele keer be middeld. Er zijn geen (gestolen) goederen bij hem aangetroffen. De auto's zijn gestolen door Joe goslaven." Volgens de advocaat trof zijn cliënt ook geen schuld aan de aanrijding met de agent, GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Grote Kerk, 10.00-16.00 uur: Kerstmarkt metstandvan de Amnesty werkgroep op Internationale Dag van de Rechten van de mens; Kantine ZLM, 13.30-16 30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiênten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek;Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltui- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof. 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27