jemeenten bundelen krachten Vuurwerkcampagne van start Kunstenaars uiten geen bezwaar tegen verkoop schilderijen Banen op de tocht bij PontMeyer Zeeland Vlag uit voor het prinsesje f JÏADENDAMME - Het mag 'ren niet onmogelijk worden emaakt hun bedrijf uit te 1^1 A.Uéén 9 zeeuwse almanak Naam Belgen schenden jachtverbod (apelle en Reimerswaal werken samen bij preventieve taken brandweer Rijontzegging en boete voor Bevelander Buiten wonen nag uitoefenen loerenbedrijf liet hinderen "ij zorgen ook goed voor üw prinsesje (of prinsje)! KERSTBOMEN IR DE KUNST- IMOBLE FIR EN ASPEN FIR (tiOtVisAAQAVOIlA 40 Atctw.btr a.s. uah 4^.00 -tot *£4.00 uuv BEVELANDEN/THOLEN door Freek Janssen HEINKENSZAND - De kunst schilders wiens werk door de gemeente Borsele in de verkoop wordt gezet, lijken daar vrede mee te hebben. Een enkeling is zelfs blij dat de schilderijen van de hand worden gedaan. Eind deze week worden 150 schilde rijen tentoongesteld die de ge meente tussen 1970 en 1990 heeft verworven in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). Kunstenaars die onder die rege ling vielen, kregen een uitkering van de overheid. In ruil daar voor moesten ze af en toe een werk afdragen aan de gemeente. Een deel daarvan werd opge hangen in dorpshuizen, zieken huizen en politiebureaus, een ander gedeelte werd verhuurd aan particulieren. Sommige schilderijen liggen in een op slagruimte. De gemeente heeft de kunstenaars vantevoren schriftelijk op de hoogte gesteld van de verkoopplannen en hen de mogelijkheid gegeven be zwaar in te dienen. Kunstschilder K. van de Willi gen uit Ovezande heeft begrip voor de actie: ,,Als de gemeente met die schilderijen in de maag zit, dan vind ik het wel redelijk dat ze verkocht worden. We kre gen inderdaad de mogelijkheid om bezwaar te maken, maar ja, waartegen? Gemeente Borsele is de eigenaar, dus mag ze zelf we ten wat ze met de werken doet." Zijn collega P. Schouten uit Loenen aan de Vecht is het met hem eens, maar kan zich wel voorstellen dat sommigen niet om de verkoop staan te sprin gen: „Voor de jongere kunste naars kan het wel eens slecht zijn voor de concurrentieposi tie. Ik ben al 76, dus voor mij maakt het niet veel meer uit, maar het kan de marktwaarde wel degelijk aantasten. Maar van mij uit geen bezwaar, hoor. H. van der Kraan uit Rotterdam is zelfs blij met de verkoop: „Je kunt die schilderijen toch niet eeuwig in de kelder laten liggen? Bovendien, de instellingen die de schilderijen gratis aan de muur hebben hangen zijn er vast niet al te zuinig op. Iemand die er geld voor heeft moeten neerleggen is dat misschien wel." Slechts één kunstenares heeft bezwaar gemaakt tegen de verkoop van haar werk en dat is W. deBlesuitHeinkenszand.De gemeente heeft dan ook beslo ten de werken niet van de hand te doen. De tentoonstelling in het ge meentehuis in Heinkenszand is open op donderdag van 13.00 tot 20.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. De werken wox-den dan ook meteen verkocht. (Advertentie door Carla van de Merbel GOES - PontMeyer in Zaandam (leverancier van hout en materi alen aan aannemers) krijgt geen toestemming veertig mensen te ontslaan. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Rot terdam heeft het bedrijf giste ren laten weten de argumenten voor de ontslagaanvraag ontoe reikend te vinden. PontMeyer is moederbedrijf van houtgroothandel Van Rie- sen in Goes en PontMeyer in Middelburg. De ontslagaan vraag betrof respectievelijk drie en twee werknemers van deze bedrijven. De afwijzing van de aanvraag betekent niet dat de betreffende werknemers zeker kunnen zijn van behoud van hun baan. PontMeyer gaat met het CWI bespreken hoe voldaan kan worden aan de voorwaarden om toch tot toestemming te komen. Volgens M. Bijl, directeur Perso neel en Organisatie bij Pont Meyer, is de ontslagaanvraag afgewezen 'op formele gron den'.,Het CWI vond dat er meer financiële onderbouwing nodig was." Afhankelijk van de uit komst van het overleg wordt mogelijk een nieuwe ontslag aanvraag ingediend. PontMeyer kondigde in j uni van dit jaar aan te moeten reorgani seren. Bijl licht toe dat dat te maken heeft met de economi sche teruggang in Nederland. „Dit bedrijf is in financiële pro blemen door de malaise in de bouw. Het gaat economisch slechter, dat uit zich in de bouw en daar hebben wij last van." 'Het bedrijf, met 83 vestigingen in heel Nederland, wil het totale aantal werknemers van 1400 met 150 tot 180 mensen vermin deren Dat wordt onder meer ge- daan door tijdelijke contracten niet te verlengen en oudere werknemers de mogelijkheid te bieden met pre-pensioen te gaan. Daarnaast moeten veertig mensen worden ontslagen. Van Riesen in Goes en PontMeyer in Middelburg zijn de enige Pont Meyer-vestigingen in Zeeland. Het moederbedrijf wil in Goes zeven van de 46 arbeidsplaatsen schrappen. Vier werknemers hebben aangegeven pre-pensi oen te willen. In Middelburg dreigt ontslag voor twee werk nemers van de kleine vestiging. RILLAND - In de Zimmerman- polder bij Rilland zijn gister morgen twee mannen uit België aangehouden voor het jagen op ganzen. Ze hadden er al twee af geschoten, terwijl het jachtsei zoen op ganzen nog niet ge opend is. De dode beesten zijn in beslag genomen. ,,Hoe weet je nou je naam", wilde Morris weten na een dagje gissen naar de naam van het pasgeboren prinses je. Zijn moeder legde de zeven jarige uit dat de mama en de papa de naam kiezen. En als je in het ziekenhuis wordt ge boren zetten ze die naam op een polsbandje. „Ja hoor", klonk het ongelo vig. „Alsof zo'n baby meteen kan lezen." dinsdag 9 december 2003 QorJtobPaardekam APELLE - De gemeenten Ka- elle en Reimerswaal gaan sa- enwerken op het gebied van brandweer. Hel gaat daarbij Ooral om de preventieve taken, eide gemeenten hebben beslo- inzich niet bij Goes en Borsele ante sluiten. gebied van pro-actie en preven tie, wat respectievelijk staat voor het structureel voorkomen van onveiligheid en het voorko men van de directe oorzaken van onveiligheid. Bij dat laatste kan worden gedacht aan het be zoeken van openbare instellin gen om de brandveiligheid te controleren. In een document dat wordt voorgelegd aan beide gemeen teraden schrijven burgemees ters en wethouders dat ze samenwerking tussen Reimers waal en Kapelle niet meer dan logisch achten, omdat de ge meenten veel overeenkomsten hebben. Het gaat om landelijke gebieden met veel kleinschalige indu strie. De grootste gemeenschap pelijke ontwikkelingen zijn die van rijksweg A58 en de goede renspoorlijn. Die zal in de toe komst veel intensiever gebruikt worden. De gemeenten denken een flin ke kwaliteitssprong te kunnen maken door de samenwerking bij de brandweer. Uiteraard kunnen daarmee ook kosten worden bespaard. Feitelijk is de samenwerking al enige tijd ge leden ingezet, want Kapelle leent voor de uitgifte van ge bruiksvergunningen al capaci teit in bij Reimerswaal. De twee gemeenten zetten op korte ter mijn een brandweerbeleidsplan op, waarin afspraken worden gemaakt over de samenwer king. De gemeenteraden van Kapelle als Reimerswaal spreken zich dinsdag 16 december uit over de samenwerking. In beide geval len begint de openbare vergade ring om 19.30 uur in het ge meentehuis. mdat de samenvoeging van de ivelandse korpsen voorlopig ietaan de orde is, zoeken de ge- leenten het in samenwerking, toes en Borsele doen dat al een intal jaren. In eerste instantie ashet de bedoeling dat Kapel- en Reimerswaal zouden aan- uiten. maar de samenwerking issen Goes en Borsele is al zo er gevorderd dat het voor an- e gemeenten niet zo gemak- 1 elijk is om aan te sluiten. Ka- ille en Reimerswaal hebben aarop besloten een eigen clus- r te vormen. brandweer heeft tegenwoor- jg veel meer te doen dan het lussen van branden. Juist op et gebied van die andere zaken ian de gemeenten samenwer- en. Het gaat om taken op het MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter heeft gisteren een 31-jari ge man uit Heinkenszand bij verstek 850 euro boete en-negen maanden rijont zegging opgelegd. De verdachte werd 12 au gustus in zijn woonplaats betrapt met 670 micro gram, ruim drie keer zo veel als toegestaan. De man was al eens eerder veroordeeld voor dronken 1 rijden. Dat gold als straf- verzwarend. I loorHarmen van der Werf i efenen of te vernieuwen, imdat er steeds meer niet-agra- iêrs op het platteland komen ionen. Met die inzet stond de [cmeente Borsele gisteren oor de Raad van State in Den laag. Ie gemeente trok naar Den aag, omdat zij het niet eens is et de provincie. Van de ene f ant wil de provincie het be loonbaar maken van boerde- ijen stimuleren, dus komen er leer 'gewone' mensen bij nog estaande landbouwbedrijven ionen. Van de andere kant stelt provincie strenge eisen aan afstanden tussen woningen nieuwe agrarische bebou- ag. an de Nieuw Vreelandsedij k in wadendamme speelt dit. Een uitteler wil er een kapcon- nictie maken om onder te te- enen hij wil er een nieuwe loods ouwen. agemeente Borsele heeft daar estemming voor gegeven, aar de provincie ging er niet ee akkoord. De loods is te cht bij privé-woningen ge- and, vindt de provincie, op n dertig in plaats van mini- aal vijftig meter. teun !n omwonende sprak voor de >ad van State zijn steun uit inde provincie. In de regelge- ng heeft de provincie volgens im rekening gehouden met agrarische functie van het atteland. fruitteler mag zijn loods in 11 buitengebied op vijftig me- f van woningen zetten. Vlak- een dorp zou hij minimaal >nderd meter afstand in acht °elen nemen. Molenaar J. Schipper hijst de vlag bij De Hoop en Verwachting in Borssele. De wieken van de molen staan in de vreugdestand. door Carla van de Merbel GOES - Klokgelui, beschuit met muisjes op school, vlaggewap- per, molen De Hoop en Ver wachting in Borssele in de vreugdestand: in de Bevelandse regio wordt volop aandacht be steed aan de geboorte van het prinsesje. Ook de zes gemeente besturen hadden het gisteren druk met Oranje. Goes Sinds gisterochtend ligt er bij de publieksbalie van het gemeen tehuis in Goes een felicitatiere- gister. Volgens een woordvoer der van de gemeente waren er al mensen die kwamen feliciteren voordat het register geopend was. Borsele Tot 1 januari ligt er een felicita- tieregister in het gemeentehuis in Heinkenszand. Het register lag daar gisterochtend al. In de verenigingsgebouwen van de andere kernen van de gemeente Borsele worden vandaag regis ters geopend. Tijdens de gebrui kelijke openingstijden kunnen mensen hun felicitaties kwijt. De gelukwensen gaan naar het koninklijk paar. Tholen De gemeente Tholen stuurde een telegram naar Willem- Alexander en Maxima. Daarin feliciteren de gemeenteraad en bux-gemeester en wethoudei-s de prins van Oranje, prinses Maxi ma, koningin Beatrix en de ove rige familieleden met de ge boorte van het prinsesje. Aan Willem-Alexander en Maxima schrijven ze: 'We wensen u en uw dochter geluk en voorspoed toe en dat u wijsheid mag ont vangen bij haar opvoeding. U mag zich daarbij verzekerd we ten van onze liefdevolle gedach ten en gebeden.' De gemeente plaatst donderdag een adver tentie met gelukwensen in de Eendrachtsbode. Om de bevol king in de gelegenheid te stellen het prinselijk paar te felicitex'en heeft de gemeente gisteren een felicitatieregister geopend. De Advertentie Iwalcheren ikinderopvang ouderproject - peuterspeelzalen - kinderdagverblijven - buitenschoolse opvang tel.: 0118-614532 - www.kinderopvangwalcheren.nl registers liggen tot en met maandag 15 december op ver schillende plaatsen in de kernen van de gemeente Tholen. De fe licitaties zxxllen daarna overge bracht worden aan het konink lijk huis. Alle peuters en basisschoolkin deren in de gemeente krijgen binnenkox-t als aandenken aan de gebooxte een mok met daai'op de naam van het prinsesje. Om dat die gisteren nog niet bekend was, kxxnnen die vandaag pas worden besteld. Het kan daar om even duren voor de kinderen de mok krijgen, aldus de ge meente. Kapelle Het gemeentebestuur stuurt vandaag een brief naar het ko ninklijk ouderpaar-. In het ge meentehuis en in zoi'gcentrum Cederhof in Kapelle, in dorps centrum De Wemel in Wemel- dinge en in dorpshuis Schore in Schore kan tot en met woensdag 10 december een felicitatiere gister worden getekend. Reimerswaal In het gemeentehuis van Kxnii- ningen ligt een register voor fe licitaties. De gemeente be spreekt vandaag het plan om voor alle schoolkinderen glazen te laten maken met de naam van het pasgeboren prinsesje. N oord-Beveland In het gemeentehuis in Wissen- foto Willem Mieras kex-ke staat een foto van de ko ninklijke baby met daarnaast vellen papier in de vorcn van een vlag. Wie wil kan daarop een fe licitatie schrijven. De peuters en basisschoolkinderen van de ge meente krijgen binnenkort een geboortemedaille- in de voim van een sleutelhanger. Vandaag - als de naam bekend is - worden de medailles besteld. Wanneer de kinderen het aandenken krij gen is nog niet bekend. Leerlingen van groep 8 uit de Oosterschelderegio konden ervaren hoe het is om blind te zijn. foto Willem Mieras door Freek Janssen KAPELLE - Tijdens elke jaarwisseling be landen honderden jongeren in het zieken huis na een vuurwerkongeluk. De afgelopen twee jaar is dat aantal sterk gedaald, maar volgens Bureau Halt is voorlichting over dit onderwerp nog altijd erg belangrijk. Samen met de brandweer en de politie geeft de stichting deze maand voorlichting aan leerlingen van groep 8 van de basisschool in de Oosterschelderegio, onder de noemer 'vuuxwerk-expositie'. De kindex-en kunnen dan onder andere voor eventjes ervai'en hoe hetisom blind te zijn. Burgemeesters. Kra- mer van Kapelle opende gisteren de voor lichtingscampagne in de brandweerkazer ne van Kapelle. Hij hield een px-aatje over het gevaar van vuurwerk voor het oog van een camera. Die werd de 'wandelende bab belbox' genoemd. Medewerker S. de Koeij- er van Bureau Halt: „Dat idee hebben we af gekeken van het tv-programma Man Bijt Hond. De kinderen mogen voor de camera vertellen over hun eigen exvaringen met vuux*werk. Dat werkt echt heel goed, kinde ren zijn heel openhartig voor de camera. Bo vendien kunnen ze het later nog eens nakij ken, samen met de leerkracht. Dan kunnen ze meteen bespreken wat er allemaal gezegd is." Tijdens een ander onderdeel kregen de leer lingen een blinddoek om en moesten ze op de tast px-oberen een stoel te zoeken in een klaslokaal. Zo konden ze ervaren hoe het is om blind te zijn. In groepjes van di'ie a vier man buitelden ze over elkaar heen, totdat ze allemaal aan hetzelfde tafeltje zaten. Een brandweerman vertelde dat je door een vuurwerkongeluk blind kan worden en wat de nadelen daarvan zijn. Televisie kijken is er niet meer bijevenals computerspelletjes spelen of sporten. Bij het ondex'deel 'ren-je-rotje' werd verteld dat je vuuiwerk alleen mag afsteken als het lont lang genoeg is. Ter afsluiting kreeg iedereen een filmpje te zien over de 13-jarige Rik, die door een on geluk met een strijker drie vingers was kwijtgeraakt. De Koeijer vroeg aan het ein de wat de leerlingen hadden geleerd van de bijeenkomst. „Dat je de gebruiksaanwij zing altij d goed moet lezen aldus een meis je. Haar Idasgenootje had de boodschap over de lontjes niet zo goed begrepen: „Een rotje met een koxrt lontje moet je zo snel mo gelijk weggooien." De voorlichting wordt gegeven voor onge veer zestig scholen in de Oosterscheldere gio. In het voortgezet onderwijs krijgen alle leerlingen van de eerste klassen een gastles van een medewerker van Bureau Halt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25