Van der Vaart hervindt vorm Mooier dan Sydney kan bijna niet PZC Record Wennemars op sprintafstanden Negentien zwemmers naar EK korte baan Ajacied lijkt klaar voor allesbeslissend duel tegen Club Brugge Rommedahl en Ooijer klaar voor Deportivo aesasES De ene poule is de andere niet champions league Collina fluit PSV-Deportivo Haarhuis wil rentree in Daviscup Oscar Moens tekent bij Genoa Megapremies spelers Real Madrid Waterpolosters sluiten af met zege Ferguson tot 2007 bij United dinsdag 9 december 2003 ■Ad ^No Zei door Peter van Duyl BRUGGE - Net toen de twijfel serieuze vormen begon aan te nemen, liet hij de voeten spre ken. Beter tegen Groningen, goed tegen Schotland, uitste kend tegen Feyenoord. Rafael EINDHOVEN - Johann Vogel speelt morgen niet mee in de cruciale wedstrijd van PSV te gen Deportivo la Coruna. De Zwitserse middenvelder kampt nog steeds met een zware griep. André Ooijer en Dennis Rom medahl zijn waarschijnlijk wel van de partij. Remco van der Schaaf is wel op tijd hersteld van de griep. Ooijer en Rommedahl speelden gistermiddag volop mee in een pittige trainingspartij. Ooijer is enkele weken uit de roulatie ge weest wegens blessures aan schouderen knie. „Maar nu voel ik me weer goed. Ik kan voor honderd procent meedoen. Ik heb me niet ingehouden, daar ben ik niet de speler voor. Ik ben wel benieuwd of er een reactie komt. Dat zullen we dan wel zien." Mateja Kezman trainde maar heel kort. Na de warming up werd hij door coach Guus Hid- dink naar. binnen gestuurd. De topscorer heeft een beetje last van een kuit en van zijn liezen. Hiddink wilde geen risico lopen met Kezman, die naar alle waarschijnlijkheid morgen ge woon kan spelen. Deportivo la Coruna won afge lopen zaterdag weer eens na drie duels zonder zege. De Spanjaarden kwamen ook lan ge tijd niet tot scoren. De doel punten in het voordeel van De portivo waren eigen doelpunten van de tegenstanders. Verdedi ger Capdevila brak tegen Mala ga de ban. Hij maakte het enige doelpunt van de wedstrijd. GPD van der Vaart lijkt op het juiste moment zijn vorm te hebben hervonden voor de gewichtige klus tegen Club Brugge, al be seft hij als geen ander dat een abonnement op succes in de top niet bestaat. „Feyenoord was lekker, maar tegen Brugge kan het allemaal al weer anders zijn." Denk niet dat Van der Vaart kampt met een plotseling ge brek aan vertrouwen in eigen kunnen. Maar juist hij heeft de afgelopen maanden gemerkt hoe betrekkelijk populariteit in het bekrompen wereldje van het voetbal kan zijn. Twee jaar lang toverde hij alles in zijn omge ving klakkeloos om in goud, toen het dit seizoen allemaal wat minder ging, werd hij in zijn eigen Arena onthaald op fikse fluitconcerten. Van der Vaart draait er niet om heen dat het hem ernstig heeft gestoord. Met name als suppor ters over zijn privé-leven - Van der Vaart gaat om met tv-be- kendheid Sylvie Meis - begon nen, moest hij zijn woede onder drukken. ,,Ik zou te veel feesten aflopen, niet meer voor het voetbal leven. Ajax is mijn club, ik doe er alles voor om te win nen. Ik ben hier op tijd en werk me kapot. En wat denken men sen nou? Ronald Koeman weet het zelfs als ik ga tanken. Je ge looft toch niet dat hij me opstelt als ik alleen maar aan het fees ten zou zijn. Het gekke is ook: mijn leven is veel rustiger ge worden. Als je alleen bent, ga je nog wel eens op stap, maar met een vaste vriendin zit je 's avonds eerder thuis op de bank." Buitenwacht Bovendien, vindt Van der Vaart, viel het met zijn vormcrisis nog wel mee. Het Europese talent van 2003, nog altijd maar twin tig jaar, vindt dat de buiten wacht hem te veel beoordeelt op doelpunten en veel te weinig op zij n spel.,Ik heb het al vaker ge zegd: van nature ben ik niet echt een scorende speler. Maar de af gelopen seizoenen vloog alles wat ik raakte erin. En nu ver wachten mensen alleen Rafael van der Vaart na zijn prachtige treffer tegen Feyenoord. nog maar goals van me." Hij merkt het aan de reacties om zich heen. „Vorig seizoen maak te ik drie doelpunten tegen RKC, het waren de enige ballen die ik raakte, verder speelde ik gewoon slecht. Dan is iedereen razend enthousiast. Na Celta de Vigo hoor ik mensen zeggen: 'je was niet best, maar gelukkig maakte je dat doelpunt'. Maar echt, kijk de band er maar op na: bij Celta speelde ik goed, heb ik geloof ik één bal ingeleverd." Hij ontkent niet dat het ver wachtingspatroon van anderen zijn spel heeft beïnvloed. Dat hij te nadrukkelijk op zoek was naar doelpunten, ook als de si tuatie zich daar niet voor leen de. „Dat klopt wel. Ik heb het daar ook met Ronald Koeman over gehad. Die zei ook: ga nu eerst eens lekker spelen, pro beer niet zo geforceerd te sco ren. Daarna is het beter gegaan. Groningen uit was goed, Celta ook. Jammer dat ik rood kreeg tegen PSV, ik was net aan een lekkere serie bezig." „Mensen vinden me agressiever dan vroeger, maar ook dat vind ik onzin", countert Van der Vaart. „Ik ben aanvoerder, dan mag je toch iets tegen de scheidsrechter zeggen? En tegen PSV kreeg ik een klap van Van Bommel. Misschien had ik het moeten laten gaanmaar uitein delijk vond ik die rode kaart zwaar gestraft. Ik raakte De Jong amper." Het akkefietje kostte Van der Vaart drie wedstrijden, maar hij vierde een glorieuze terugkeer: in de schaduw van Wesley Sneijder tegen Schotland en met twee goals tegen Feye noord, waaronder de nu al le gendarische met de hak van de linkervoetVan der Vaart is weer terug in de schijnwerpers en dus wordt er weer gefilosofeerd over zijn toekomst. Straks, in de winterstop, hakt hij knopen door. En als we Van der Vaart mogen geloven, is er EINDHOVEN - Zelfs met tien punten kan PSV morgenavond buiten de boot vallen in de Champions League. En dat is opmerkelijk, want volgens de statistieken zijn tien of zelfs minder winstpunten vaak ge noeg om kwalificatie af te dwin gen voor de volgende ronde van het toernooi. Bij winst op Deportivo La Co runa komen de Eindhovenaren op tien punten. Maar als de zege kleiner uitvalt dan 2-0 of wan neer Monaco verliest bij AEK, is PSV uitgeschakeld in de Cham pions League. Cijfermatig be zien zou dat eer? bijzondere prestatie zijn, blijjsj^ uit de sta tistieken over de afgelopen twee seizoenen. Liefst de helft van de 32 clubs die zich in 2001-2002 en 2002- 2003 plaatsten voor de tweede ronde, hadden genoeg aan tien of minder punten. Voor Ajax is een scenario denkbaar waarin het elftal vanavond zelfs aan ze ven punten genoeg heeft. Dat zou een evenaring zijn van de laagterecords van Lokomotiv Moskou (vorig seizoen) en Bayer Leverkusen (1999). Overigens, vorig jaar wisten de Amster dammers zich te plaatsen met 'slechts' acht punten. De onderlinge krachtsverschil len in een groep zijn allesbepa lend voor het benodigde aantal punten. Als de ploegen gelijk waardig zijn, zullen ze elkaar veel punten afsnoepen en kan een totaal van negen of zelfs ze ven genoeg zijn. Telt de poule een zwakke broeder, dan is een veel hoger aantal punten nodig. De overwinningen op zo'n un derdog zijn sportief van weinig waarde, omdat de concurrentie in de regel ook tweemaal wint. Zie AEK Athene, dat alleen te gen Deportivo (1-1) een puntje veroverde. De duels met mindere goden zijn vooral interessant voor de premie van ruim 300.000 euro per gewonnen wedstrijd in de Champions League. ANP Programma voor vanavond Groep E: Glasgow Rangers-Pana- thinaikos, Manchester United- Stuttgart. Groep F: Real Madrid-Porto, Parti- zan Belgrado-Marseille. Groep G: Spartak Praag-Lazio Ro ma, Besiktas-Chelsea. Groep H: Club Brugge-Ajax, AC Mi- lan-Celta de Vigo. Alle wedstrijden beginnen om 20.45 uur. Pieter van den Hoogenband kan vizier al helemaal op Olympische Spelen richten Het startbewijs voor Athene is binnen. In de komende acht maanden staat voor Pieter van den Hoogenband alles in het teken van de Olympische Spelen. Hij zal de Nederlandse eer hoog moeten houden. Druk voelt hij niet. Hij geniet er eerder van: „Ik weet hoe mooi het kan zijn.Met of zonder goud. door Arjen Vos EINDHOVEN - Het lijkt een vrijwel onmogelijke opdracht om in Athene het grote succes van Sydney 2000 te evena ren: twee keer goud. Van den Hoogen band nipt aan zijn vitaminendrankje en haalt dan zijn schouders op. „Sydney was helemaal top. Alles wat ik in Athe ne haal is meegenomen", relativeert hij. „Niet dat ik me in de underdog-positie wil manoeuvreren. Dat zou ongeloof waardig zijn. Maar je ziet dat de tijden waarmee finales gehaald worden met sprongen worden aangescherpt. Het wordt dus steeds moeilijker. Vorige keer werd ik een beetje onderschat, vooral door de buitenlandse media. Nu zal dat niet zo zijn." Dus zal de druk groot zijn. „Ik ben daar niet gevoelig voor. Kijk, ik zwem op de eerste plaats voor mezelf, de mensen in mijn nabije omgeving ko men op de tweede plaats. Ik sta op het startblok echt niet te trillen omdat ik de last van de hele natie op mijn schouders meedraag. Ik vind het alleen maar mooi. De Spelen worden elke keer gro ter en spannender, Athene wordt weer een prachtige ervaring. Ik weet hoe mooi het kan zijn." Mooier dan Sydney? „Z'o mooi als in Sydney, in het zwem- gekke Australië, zo mooi wordt een zwemtoernooi niet snel meer. Athene zal anderszijn." Maar wel met gouden medailles voor Van den Hoogenband? „Die gouden medailles laat ik los. Het mannenzwemmen is van zo'n hoog ni veau; het zit allemaal dicht bij elkaar. Ik moet finales halen en op het podium zien te komen. Als je een Olympische medaille pakt, ben je tóp. Daar moet je niet lichtzinnig over denken. Ook dat heb ik geleerd op het WK: het mooie van de sport inzien. Op het allerhoogste ni veau uitblinken, dat fs nogal wat, hoor." Nog steeds drijft het Nederlandse zwemmen op de unieke talenten De Bruijn en Van den Hoogenband. Daar onder gaapt nog immer een enorm gat. Van den Hoogenband erkent het, maar signaleert toch een positieve ontwikke ling. „Na Sydney is door het opstarten van profploegen in Eindhoven, Am Pieter van den Hoogenband: „Ik heb nog volop plezier in het zwemmen." foto Freekje Roenemans/GPD sterdam en Dordrecht een beginnetje gemaakt met het breder maken van de top van het zwemmen. Ik merk dat bij veel mensen de knop om is, het besef is er dat er hard gewerkt moet worden. Op het WK werd veel verwacht van de esta fetteploeg op de 4x100 vrij. Nou, die ploeg kwam simpelweg kwaliteit te kort, anders hadden we de finale wel gehaaldAndere landen gaan ook voor uit." Misschien wel harder dan de Neder landse zwemmers. „Dat is een feit. Ik heb de mazzel gehad dat ik op een gegeven moment bepaalde mensen ben tegengekomen waardoor ik weer verder kon komen. Ik hoop dat toekomstige talenten niet opnieuw het wiel moeten uitvinden. Talent zal er in Nederland altijd komen. Maar hoe ga je er mee om? Ja, wij worden door andere landen ingehaald." De zwembond is er veel aan gelegen om tijdens de Spelen goed voor de dag te komen met de estafetteploegen. „Het is een mooi onderdeel, vind ik. El kaar naar grote hoogten stuwen. Een competitiesfeer tij dens het trainenMet Gijs Damen, Klaas Erik Zwering en Mitja Zastrow en ik hebben we een mooie ploeg. Die jongens pakken indi vidueel in principe geen medailles, maar via de estafette misschien wel en dan kunnen ze de koningin toch de hand schudden." Maar ook dat hangt weer af van het ta lent Pieter van den Hoogenband. „Ze weten dat ze tot het uiterste moeten gaan en dan kan Pieter als laatste nog gekke dingen doen. In mijn eentje kan ik het niet." Met een wat bittere nasmaak keerde Van den Hoogenband afgelopen zomer terug uit Barcelona. Met twee zilveren en een bronzen medaille werd het WK niet wat hij er zich van had voorgesteld. Hij bracht vervolgens enkele dagen door op het water, op een zeilboot, en kwam daar tot inkeer. „Ik dacht: toch heb ik van me doen spreken. Ik moet me niet laten meesleuren in die negatieve sfeer. Twee keer zilver; het zij zo." Had je moeite met de kritiek die je kreeg tijdens en na het WK? „Als ik kritisch word beoordeeld op mijn zwemprestaties, dan heb ik daar geen moeite mee. Maar ik ben ook kri tisch beoordeeld op bijzaken." Vlak voor het WK liep je een voedsel vergiftiging op nadat je enkele broodjes met bedorven paté had gegeten. Door dat éne kleine incident werd je ver te- ruggeworpen. „Ik zat fysiek al op het randje, had veel gevraagd van mijn lichaam. We hebben erg veel gereisd en dat miste zijn uit werking niet. Ik was al enkele keren goed ziek geweest, dat waren al signa len. En toen kwam dat ene rotmoment met die broodjes. Ik had er zóveel voor gedaan om op dat WK te kunnen schit teren en ineens liep ik achter de feiten aan. Ik was uitgeput, sliep tijdens het toernooi veertien uur per dag. Daarom, ik zeg het nog maar eens, moet je pak ken wat je pakken kunt." Weet je al wat je na de Spelen gaat doen? „Ik heb nog volop plezier in het zwem men. Ik denk nog niet aan stoppen. Soms denk ik wel eens dat het erg mooi zou zijn om als nestor van de Olympi sche ploeg in Peking, in 2008, de Neder landse vlag het stadion binnen te bren gen. Maar 2008 is nog ver weg. Eerst Athene, daarna zien we verder." GPD foto Hans van Weel/GPD geen mogelijkheid uitgesloten. Maar eerst wacht vanavond Club Brugge. Ajax moet winnen om zeker te zijn van de volgende ronde van de Champions Lea gue. Van der Vaart beseft als geen ander dat de Amsterdam mers in Brugge een lastig avondje te wachten staat. „Club Brugge heeft allemaal sterke, grote spelers, daar hebben we het altijd moeilijk mee. Zeker vrije trappen en corners zijn voor ons moeilijk te verdedigen. Iedereen verwacht dat we wel even winnen. Maar als we zelf niet honderd procent zijn, krij gen we het gewoon ontzettend moeilijk." GPD EINDHOVEN - Pierluigi Collina is morgen de scheidsrec! tijdens de Champions League-wedstrijd tussen PSV portivo La Coruna in Eindhoven. De Italiaan floot vorig seizoen ook de Uefa Champions li gue-wedstrijd tussen PSV en Borussia Dortmund in Eindji I ven. Het seizoen daarvoor had hij de leiding over de kwart nale in de Uefa Cup tussen PSV en Feyenoord in het Ph£ stadion. De 43-jarige Collina, met het markante kale hoo' wordt algemeen beschouwd als een van de beste scheidsrec^ ters ter wereld. ANP ROTTERDAM - Paul Haarhuis probeert in februari mee doen aan de eerste ronde van de Daviscup tussen de teir. teams van Nederland en Canada. De 37-jarige Eindhoven; is hersteld van de operatie aan zijn rechterschouder. „Ik^ weer alles doen", zei hij gisteren in Rotterdam bij zijn ben: ming tot ambassadeur van de tennisbond KNLTB. „Ikij ook weer alles. Als voorbereiding op de Daviscup speelil?. Heilbronn in Duitsland het dubbelspel van een challenj Mijn partner daar is John van Lottum." Mocht Van Lottur: wegens goede uitslagen - niet tijdig terug zijn van de Aus:r: lian Open, dan speelt Haarhuis in Heilbronn met een anc? dubbelpartner. ANP AMSTERDAM - Doelman Oscar Moens zet zijn lc voort in Italië. De 31 -j arige keeper heeft een contract voore half seizoen getekend bij Genoa, dat uitkomt in de SerieB,! de verbintenis is een optie voor drie jaar opgenomen. Indii de voormalige AZ-goalie bevalt, kan hij komende zomers nieuwe, meerjarige contract signeren. ANP MADRID - De spelei's van Real Madx'id zijn gigantischeps mies in het vooruitzicht gesteld als ze dit seizoen het kamp oenschap van Spanje veroveren en de Champions League! hun naam schrijven. Wint Real op 26 mei de finale van Champions League, dan krijgt iedere speler 400.000 eurons to. Wordt de ploeg van sterspelers Raul, Ronaldo, Zidai- Beckham en Figo voor de dexdigste keer kampioen, dan kan: selectie rekenen op 250.000 euro per persoon. Een twee: plaats levert 125.000 euro op. Na de gewonnen finale tegen Bayer Levei'kussen sti-eken de spel ex-s nog 370.000eir per persoon op. De premies zijn dus fors gestegen in vex-gelijking met 211 maar gezakt ten opzichte van dit j aar. Zou de 'Koninklijke'® de hoofdstad de beker met de grote oren vorig seizoen me naar huis hebben genomen, dan hadden de spelers perpe soon ruim 510.000 euro op hun bankrekening kxinnenstort- ANP/SID ANAHEIM - De Nedex-landse waterpolosters hebben toernooi om de Holiday Cup in de Amerikaanse stad Anate besloten met een overwinning. Oi-anje versloeg in de strijd om de vijfde plaats Rusland!?! 12-9. Eerder deze week werd nog met dezelfde cijfers verlos van de Russinnen. De Amerikaanse trip van de Nederlar: selectie was ter voorbereiding op het olympisch kwalificat toernooi in februari in Italië. Daar zijn onder meer Ruslanci Canada, waarvan ook wex-d gewonnen in Anaheim, opniei: de tegenstanders. ANP HHH doorTim Senden CALGARY - Erben Wennemars heeft in de nacht van zondag op maandag tijdens de wereldbe kerwedstrijden in Calgary ook de tweede 1000 meter gewon nen. De rijder van SponsorBin- go Loterij kwam als enige rijder onder de een minuut en acht se conden: 1.07,93. Hij bleef Gerard van Velde (1.08,36) en Jeremy Wother- spoon (1.08,52) voox: Beorn Nij- enhixis eindigde als zesde in een tijd van 1.09,25. Alexander 01- tx'op scherpte op de Olympic Oval in Canada zijn persoonlijk x-ecord aan. Hij kwam tot een tijd van 1.09,33. Jan Bos werd telexirstellend negende in 1.09,46. Dankzij zijn winnende tijd van 1.07,93 vestigde Wennemars ook een Nederlands puntenre- cord op de sprint. Na vier af standen (2x 500 meter, 2x 1000 meter) had hij een totaal van 137,585. Het oude recox-d stond al op zijn naam: 137,645. Jennifer Rodriguez won in Cal gary ook de tweede 1000 meter. De Amerikaanse, met Neder landse sponsor, was op deze af stand wederom ongenaakbaar. Ze klokte een tijd van 1.15,28 en bleef daai-mee de Wit-Russische Kotioega x-ui m voor: 1.15,90,i mionato (Italië) werd derde. Marianne Timmer eindigde ai vierde: 1.16,33. MaxiekeWij man legde de afstand af: 1.18,14 (15e) en bleef daan® Yvonne Leever nipt vc:r 1.18,37 (17e). Andrea Ni kwam niet verder dan de negffi tiende plaats. Op de Ohm!: Oval bereikte ze na 1.18,77dec nish .ANP MANCHESTER - Alex Fei? son blijft tot zijn pensioen® nager van Manchester United Hij is een nieuw vierjarig cc tract overeengekomen met Engelse voetbalclub. Naar verluidt gaat Ferguson: en met 2007 - het jaar waarin: 65 wordt - nog eens 7 milj# euro verdienen. De 61-jar.f Ferguson, baas op Old Traffa sinds 1986, moest vorige v» naar het ziekenhuis met heb hartklachten. Volgens Ferguso: is zijn gezondheid in orde heeft het hartonderzoek gf enkele rol gespeeld in debespr? kingen. ANP/AFP van onze sportredactie DUBLIN - Negentien zwem mers zullen Nederland vanaf donderdag vertegenwoordigen tijdens het EK korte baan in Dublin. Eén van hen is Annabel Kosten uit Bx-eskens, die op de 50 en 100 meter vrije slag en de 4x50 me ter vrije slag estafette uit komt. Vrijwel alle Nederlandse top pers zijn present. Inge de Bx-uijn laat verstek gaan. Selectie. Mannen: Bastiaan Tam- minga (PSV): 50 m.rugslag; Ewout Holst (De Dolfijn SPAX/TZA)50 m. vlinderslag; Gijs Damen (PSV): 4x50 m.vrije slag est.; Johan Kenk- huis (De Dolfijn SPAX/TZA): 50 en 100 m.vrije slag, 4x50 m.vrije slag estJoris Keizer (PSV/Philips): 50 en 100 m.vlinderslag, 4x50 m. wis selslag est.; Klaas Erik Zwering (PSV/Philips): 100 m.vrije slag, 200 m.rugslag; Max"k Veens (PSV): 50 m.vrije slag, 4x50 m.vrije slag est.: Martijn Zuijdweg (De Kempvis/T-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18