Noordgouwe is nog steeds gezellig ledereen kan diabetes krijgen en u? Q/abod)'*" EX-KINDSOLDATEN BOUWEN AAN HUN TOEKOMST Omega Combi: alle belan vetzuren in 1 capsule! 3,-KORTING 8 Veerman ontvangt f hoge Franse eretitel 1 Wilt u jong en gezond blijven? Dat kan! Autisme imtm 3ri fe Kerstconcert in vernieuwde ker 's-Heerenhoek Wintermarkt bij molen Wie helpt het kind van de rekening? Geef een kind een toekomst, Organiseren activiteitenprogramma moet overlast jeugd voorkomen U wilt er jong én stralend uit blijven zien. Daarnaast wilt u de binnenkant ook beslist niet vergeten. Vanaf nu is het mogelijk met één capsule onder andere uw huid, hart, bloedvaten en gewrichten te verzorgen. In de Omega Combi capsule zijn vitale vetzuren van plantaardige oliën en vette vissoorten verwerkt. Deze vetzu ren worden niet door het lichaam zelf aangemaakt en krijgt u normaal gesproken alleen binnen door middel van uw voeding. Het gebruik van Omega Combi vormt hierop een natuurlijke aanvulling, voor het behoud van een jeugdig uiterlijk en een prima gezondheid. Bevat alle belangrijke vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Verhoogt vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie www.omegacombi.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u Omega Combi® Met GRATIS informatieboekje over vetzuren! van 6-+679S" voor 13,95 Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft I2l; Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Oude Markt 18 sterke groei aantal patiënten Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes be staat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileum- wens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afne men. Helpt u? Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabe tes; daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. De ver wachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. ledereen kan diabetes krij gen. Gemiddeld wordt dia betes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoe ningen, slechtziendheid en been- en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes de wereld uit ledereen kan diabetes krij gen. Een gift aan het Diabe tes Fonds is daarom ook een investering in de gezond heid van uzelf. Helpt u? De groei van het aantal patiënten moet afne men. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzalje leven.nl. Deelnemers ma ken kans op een jubileum verrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Geef aan diabetes en geef om jezelf Giro 5766 leven in een wereld die je niet begrijpt Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor isen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: giro 479 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Veerman van Landbouw heeft gister avond uit handen van zijn Fran se collega Gaymard de hoge Franse onderscheiding ontvan gen van Commandeur van de Orde van de Mérite Agricole. Met de eretitel, die sinds 1883 bestaat, zei Gaymard hulde te brengen aan Veerman als land bouwer, wetenschapper en Eu ropeaan. Veerman heeft een ak kerbouwbedrijf in Goudswaard op de Hoeksche Waard en in Frankrijk. De Franse en Neder landse ministers kennen elkaar goed. Gaymard benoemde Veerman juli vorig jaar nog tot voorzitter van het sturingscomité van Agromip, een in Toulouse geves tigde academische gemeen schap van negen onderzoeksin stituten. Voor zijn komst naar Den Haag was Veerman onder anderen voorzitter van het Col lege van Bestuur van de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen. Voorafgaand aan de uitreiking van de onderscheiding spraken Veerman en Gaymard over de Europese ministerraad van vol gende week waarin wordt be slist over de visquota voor 2004. Veerman probeert bij lidstaten steun te verwerven voor onder meer een hoger scholquotum dan de Europese Commissie heeft voorgesteld. Brussel zit op 44.000 ton, veertig procent min der dan dit jaar. Nederland zet in op 65.000 ton. Evenwicht Veel wilde Veerman over het overleg met zijn Franse collega niet kwijt. ,,Het is beter voor de onderhandelingen je kaarten aan de borst te houden." Hij meldde slechts dat Frankrijk en Nederland niet van mening ver schillen over het visserijbeleid. Dat moet gericht zijn op een duurzaam beheer van visbe standen. Tegelijkertijd gaf Veerman aan dat moet worden gestreefd naar een 'evenwicht op lange termijn'. Hij zei zich te realiseren dat er grote belangen op het spel staan voor de vissers en de vis verwerken de industrie. Visquota moeten naar zijn idee 'S-GRAVENPOLDER - Slid ting Behoud Borselse Mole houdt vrijdag een winterm* aan de Korenhalmdijk venpolder. Je 5b flir. De markt is bedoeld om De Korenhalm in de si pers te zetten. Naast kraampj zijn er een winterterras aam zig met snert en warme choco' demelk, een grabbelton en see zijn diverse demonstraties.0 zullen muziekvereniging Echo en het koor van Hiner tov aanwezig zijn om voor ziek te zorgen. De markt dus van 17.00 tot 21.00 uur. •s-HEERENHOEK - Een k, ml van ruim vijftig zangers g« ,na vrijdag 19 december een kets, concert in de pas gerestaureeii Pr< rooms katholieke kerk ii Heerenhoek. Het koor is ontstaan op iniÉ 'ie tief van het kerkkoor Jubik Deo uit Borssele, dat zangeiss koren uit de Bevelandenop.':- voor een projectconcert. Om-; leiding van Johan Ruisinh-a gedurende enkele maanden®! het dubbele aantal zangers® reeks kerstliederen ingeslii deerd. Het initiatief van lpn> jectkoor was het eerste op" Bevelanden, in navolging i Walcheren, waar het al eenp jaar gebeurt. Het concertist toegankelijk en begint om 191 uur. dan ook niet van jaar tot jat te veel schommelen, dus niet1 éne jaar veertig procent era] het éne jaar weer heel veelei; 5^ Op basis van adviezen van; serijbiologen zet de Europ Commissie toch in op een n lager scholquotum. Overdek logische adviezen merkte Vei man vrij kritisch op: „Diel^ f? van jaar tot jaar ook nogaleH verschillen zien." Duizenden Zeeuwen helpen mee dinsdag 9 december 2003 door Marcel Modde red een kansloos aids weeskind uit de sloppen van phnomfenhvoor minder dan een halve euro per dag. STICHTING VLUCHTELING Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag tel: 070-3468946 e-mail: info@vluchteling.org www.vluchteling.org NOORDGOUWE - Op een door snee zonnige wintermaandag- middag in Noordgouwe gebeurt er niets bijzonders. Het is een doodgewoon Zeeuws dorp, zo als er zovelen zijn. De stilte hangt als een deken over de straten. Huisvrouwen lappen nijver hun ramen, één van hen met de draadloze telefoon tussen lin keroor en schouder geklemd. Uit de laadruimte van een witte Renault Kangoo klinkt luid ge blaf. Twee honden laten achter de beslagen autoruiten hun tan den zien, ondertussen zenuw achtig kwispelend met hun staart. Even verderop ligt een kat lui in een met blauwe kerst ballen en zilveren slingers ver sierde buitenvensterbank, zich niets aantrekkend van al die koude drukte. Op de houten bank in het praatkot, aan het begin van de Vijverbergstraat, liggen twee verfrommelde plas tic zakjes met bruine boterham men. Ingeruild voor iets lekker- ders, zo lijkt het. En in de karakteristieke dorpsring staat een imposante bejaarde treur wilg vooral pittoresk te zijn. Loes Dekker, beheerder van het dorpshuis, verschijnt een tien tal minuten later op haar af spraak. Ze moest even invallen bij Vera, in het dorpswinkeltje, die kort weg moest. „Zo gaat dat hier op het dorp." Doodgewoon Noordgouwe. Het dorp zoals de meesten van de paar honderd inwoners het dagelijks beleven. Niks bijzonders aan de hand. De excessen onder een aantal jeug dige inwoners die het plaatsje de afgelopen dagen volop in de schijnwerpers hebben gezet, zijn zeker geen maatstaf en bo vendien extra in de hand ge werkt door foute bemoeienissen van ouders, zegt Dekkei'. Acht tien jaar geleden streek ze neer in Noordgouwe, twee van haar kinderen doorliepen er de basis school, nummer drie volgt. In al die jaren is er weinig veranderd, ervaart ze. „Het is een gezellig dorp, waar mensen nog steeds op straat een praatje maken met In Noordgouwe wordteen activiteitenprogramma voor jongeren opgezet. De bedoeling is te beginnen met een disco-avond voor basisscholieren. foto Dirk-Jan Gjeitema elkaar. Als je dat tenminste wil zien en je niet overal voor af sluit. Die heb je ook." Verantwoordelijk Sinds 1 juli dit jaar is Dekker verantwoordelijk voor de dage lijkse gang in en rond het dorps huis. Natuurlijk ziet zij ook regelmatig dat een groepje op geschoten jongeren dingen doen clie niet helemaal in de haak zijn. „Waar gebeurt dat niet! Maar wanneer je ze gewoon aanspreekt op hun gedrag en verder normaal tegen hen doet, is er niks aan de hand. Het zijn vooral sommige ouders die er een probleem van maken. Er ge beurt altijd wel iets met kinde ren onder elkaar.Niet dat Dek ker wil vergoelijken wat er de laatste tijd onderling is gebeurd aan pesterijen en handtastelijk heden, maar over echt serieuze aanwijzingen dat er iets grondig miszit, zegt ze niet te beschik ken. Schouderophalend: „Er wordt gesproken over vastbin den, gedwongen bladeren eten en zelfs dat er één een hersen schudding is geslagen. We heb ben het er met verschillende mensen in het dorpshuis over gehad, maar bij wie of wat pre cies, niemand die het weet. Ze ker niet dat het bij meerdere kinderen gebeurt!" Toch beseft ze ook dat burgemeester Assel- bergs afgelopen vrijdag in een persconferentie naar aanlei ding van zijn gesprek met een groep inwoners niet zomaar de beladen term 'kankergezwel' in de mond nam, toen hij het groepje jeugdigden trachtte te typeren dat het gemoedelijke le ven in Noordgouwe verziekt. Al kleeft ook daar wat haar betreft een grote maar aan. „Als. je een kankergezwel aanpakt, worden vaak ook veel goede cellen mee genomen. Daar moet je voor op passen!" Over de aangekondige bijzondere aandacht van het bureau Halt, politie en Stich ting Jeugd is Dekker cynisch. „We staan nu onder speciaal toezicht van de burgemeester, dan moet het wel goed komen... Maar is dat nou allemaal wel nodig? Juist al die plotselinge aandacht - dat vinden ze des te interessanter - kan averechts uitpakken." Disco-avond Dekker ziet tal van mogelijkhe den voor een goedschikse be handeling van de problematiek, die volgens haar met name te wijten valt aan verveling. Een succesvol bezochte sinterklaas- playbackshow en de al langer lopende jeudbadmintoncompe- titie die in het dorpshuis is opge zet, zijn slechts het begin van wat moet uitgroeien tot een seri eus activiteitenprogramma voor jongeren. De bedoeling is binnenkort te beginnen met een disco-avond voor basisscholie ren en, op een wat later tijdstip, voor kinderen van middelbare schoolleeftijd. Eerst maande lijks, een voorzichtig begin, slaat het aan, dan wat vaker. Ook een dartbord is snel opge hangen en biedt eenvoudig maar doeltreffend vertier, denktDekker. „Het is hier warm en er is licht. Wanneer je dat bij de hand hebt, ga je de dorps jeugd toch niét ergens achteraf in een aftandse caravan stop pen. Geen wonder dat ze die slo pen, toch? Noordgouwe is geen ander dorp dan anderen. Het is hier gewoon gezellig, nóg steeds! De stichting Don Bosco Kinder Fonds ondersteunt vanuit Zeeland nu'al 400 kinderen in een speciaal opgezet aids hulpprogramma en zorgt voor opvang, begeleiding, voeding, scholing en medicijnen. Inlichtingen: Stichting Sawasdee Groenedijk 2A 4438 NN Driewegen Telefoon: 01 13-65 57 84 www.cambodja.com ING-bank: 65 07 90 782 toekomst. Ook de jonge vrou- Word vriend van een vluchteling Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen wereldwijd. Stichting Vluchteling helpt ook de voormalig kindsolda ten in het West-Afrikaanse land Sierra Leone. Ruim tien jaar woedde er een burger oorlog. Die kostte ruim 300.000 mensen het leven en meer dan de helft van de bevolking sloeg meerdere malen op de vlucht. Nu is er vrede in Sierra Leo- wen die als kindsoldaten werden ingezet. Helpt u Fawe? Fawe, een lokale partner van Stichting Vluchteling, steunt als vrouwenorganisatie jon ge Sierra Leonese vrouwen bij de verwerking van hun trauma's. Velen die bij Fawe komen zijn seksueel mis bruikt en hebben als kindsol daat gevochten. Bij Fawe le ren ze een vak, zoals kleren maken, groente verbouwen, het huishouden doen óf met selen. Na de scholing krijgen de vrouwen een naaimachi ne, een cementmolen of bijv. een landbouwpakket met za den en gereedschap mee. Als ze eenmaal echt op eigen benen staan en een eigen inkomen verdienen, betalen de vrouwen de kosten van deze startersset terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10