n Zeeuwse regioraad Astmafonds AANBIEDING Inzet voor techniekonder wijs beloond Grote opkomst eerste sjoeltoernooi Duurzaam Veilig wordt afgemaakt volgens afspraak Door hevige sneeuw voor de trouwfoto Tweede plaats voor Peter Reinders op songfestival COC m ümj w Noord-Beveland heeft behoefte aan vijftig extra ouderenwoningen Vlissinger knock out na vuistslag van onbekende Kerstbomen zeeuwse almanak Flesje Adventsmarkt in Veere VAN DE WEEK bij Colff! Leden willen invloed uitoefenen op verzekeraars en zorgaanbieders WALCHEREN maandag 8 december 2003 door Rolf Bosboom WISSENKERKE - Noord-Be veland beschikt over te weinig zorgwoningen voor ouderen. De komende jaren moeten er daar om vijftig worden gebouwd, verspreid over de kernen Wis- senkerke, Kamperland en Kort- gene. Dat blijkt uit een inventarisatie die de gemeente Noord-Beve land samen met de zorgaanbie ders en de woningcorporaties heeft gemaakt. Dat heeft geleid tot het opstellen van een zoge heten spreidingsplan, dat later onderdeel moet worden van re gionale spreidingsplannen. Op die manier wil de provincie er voor zorgen dat er in 2010 vol doende ouderenwoningen zijn waar 24 uur per dag zorg kan worden verleend. Volgens de jongste cijfers neemt het aantal ouderen op Noord- Beveland de komende jaren toe en daarmee ook de vraag naar passende huisvesting. Het aanbod lijkt onvoldoende. Woonzorg Nederland beschikt weliswaar over 194 ouderenwo ningen op het eiland, waarvan er inmiddels 104 van binnen ge schikt zijn gemaakt voor rol stoelers. De huizen zijn echter klein, de voor- en achterdeur zijn niet breed genoeg voor een rolstoel en Woonzorg is, onder meer uit financiële overwegin gen, voorlopig gestopt met het verbeteren van de woningen. Nieuwbouw De verwachting is niet dat daar op korte termijn verandering in komt. Nieuwbouw lijkt daarom de enige oplossing te zijn. Daar bij wordt gedacht aan de bouw van ongeveer vijftig huizen die geschikt zijn voor het verlenen van 24-uurs zorg. Deze vijftig komen bovenop de twintig die hoe dan ook terugkomen in het toekomstige woonzorgcentrum op de plaats van het vroegere Vredestein in Wissenkerke. Twintig van de vijftig woningen komen eveneens in het nieuwe woonzorgcentrum. Nog eens twintig kunnen volgens het plan in Kamperland worden gereali seerd. Daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan betaalba re appartementen. Er.wordt be keken of een combinatie met an dere zorgvormen mogelijk is. De overige tien woningen wijst het spreidingsplan toe aan Kortgene. Dat wordt vermoede lijk een particulier project. Er loopt een onderzoek naar de mogelijkheid van een woon zorgboerderij, in de vorm van 'een aantal appartementen en hotelkamers in een boerderij- achtige omgeving'. Kern Voor de vierde grote kern op Noord-Beveland. Colijnsplaat. zijn voorlopig geen ouderenwo ningen ingevuld. De reden is dat daar onlangs een nieuw zorg centrum is geopend: Cleijen- borch, ter vervanging van Vre destein in Wissenkerke en Rustoord in Colijnsplaat. Mocht Woonzorg het 'opplussen' van haar huizen hervatten, dan zou dat in eerste instantie moeten gebeuren in Colijnsplaat, zodat ook daar binnen afzienbare ter mijn ouderenwoningen be schikbaar komen die geschikt zijn voor het verlenen van 24- uurs zorg. MIDDELBURG -Een 30-jarige Vlissinger is zaterdagochtend rond 03.15 uur op de Markt in Middelburg mishandeld. Een onbekende man sloeg hem meerder malen met de vuist in het gezicht. Vanaf dat moment konn hij zich niet meer herinne ren wat er gebeurd was. De Vlissinger heeft een aantal ver wondingen in het gezicht, inge scheurde wenkbrauw en lip. Hij heeft aangifte gedaan van mis handeling. door Ronald Verstraten ZUIDZANDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis is ervan overtuigd dat het pro ject Duurzaam Veilig in West Zeeuws-Vlaanderen volgens planning wordt voltooid. Maar hij heeft er begrip voor dat het niet in de rest van de provincie wordt overgenomen. „Ik moet toegeven dat ik eerst schrok van de kop boven het ar tikel", geeft Wille toe, verwij zend naar het bericht van afge lopen vrij dag 'Duurzaam Veilig van de baan'). „Het lijkt net als of gedeputeerde Poppelaars af stand neemt van het project. Dat is niet het geval. Alleen heb ben we geleerd dat we het niet. meer in zo'n groot gebied moe ten doen. Bovendien zitten de financiën op het moment niet mee. Van daar dus het idee om bij onder houd ook kleinere verkeers maatregelen mee te nemen." Wille, die van meet af aan bij het project betrokken is, zou dan ook niet willen zeggen dat het mislukt is. „Maar ik blijf zeg gen, dat we het nooit hadden moeten accepteren zonder ga rantie dat de N61 tegelijk zou worden aangepakt. Dat is stom geweest." Dat mensen soms zeggen dat het project weggegooid geld is, kan hij wel begrijpen. „De mensen kijken mee, zien op straat wat je doet. En we hebben wel eens fouten gemaakt die we later hebben hersteld. Maar daar was het dan ook een proef voor." De wethouder vind echter dat een andere kijk op het project ook belangrijk is. „Hoe je het ook draait of keert, in West- Zeeuws-Vlaanderen gebeurden in het verleden veel dodelijke ongevallen. De statistieken ge ven de laatste jaren te zien dat daar verandering in is gekomen. Vooral als je mensen spreekt die iets tragisch in hun familie heb ben meegemaakt, hoor je dan ook veel meer positieve gelui den. En uiteindelijk komt het er toch op neer dat bij te hard rijden al leen maatregelen en flitspaal- tjes helpen." Verlenging Het project zit momenteel in het stadium van een verlenging. „Die loopt tot eind 2005. Ik ga ervan uit dat de geplande maat regelen op tijd klaar zijn. Dat kan niet overal, want van som mige weten we nu al dat ze zul len uitlopen, omdat je bijvoor beeld met grondaankoop zit. Ik heb er vertrouwen in, mede door gesprekken met Rijkswater staat. dat we die onderdelen ook na die dat zullen kunnen afron den. Het komt allemaal wel goed." Advertentie Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding MARÏTiMA De Vlissinger had de koop van de eeuw gesloten, zo voelde het althans. Bij een klein Frans zaakje had hij via internet een partij fameuze wijn besteld, voor slechts zestien euro de fles. Bij zijn slijter moest hij, zo had hij al gezien, per fles tien euro meer betalen. Dus liet hij maar direct een aantal dozen komen omdat zijn ontdekking nog zeker enkele jaren houdbaar is. Bij aankomst van de partij viel hem op dat de dozen toch ivat klein van maat waren. Hij be gon nattigheid te voelen maar hield zich nog even groot. Tot zijn vriendin een van de dozen opende en een mooi half literflesje tevoor schijn haalde. Spottend zei ze: „Koopje!" door Ron Magnée WAGENINGEN - De uit Goes afkomstige Peter Reinders is tweede geworden op het natio nale songfestival van homobe langenorganisatie COC. In to taal traden achttien afdelingen van het COC uit het hele land in het strijdperk. In Ede kwamen vertegenwoor digers van de COC-afdelingen zaterdagavond bijeen om hun kunsten te laten zien. Dertien van de achttien inzenders kwa men met een compleet origineel nummer. Vijf afdelingen hadden op een nummer een eigen tekst verzonnen. VEERE - De SOW-kerk van Veere, de Kleine kerk, staat za terdag 13 december weer in het teken van een adventsmarkt. Aan de markt werken mee: Am nesty InternationalStichting Ontwikkelingssamenwerking Veere, Unicef, Vrienden van Tinca, Wereldwinkel Seroos kerke en de Zending Werelddia- konaat Ontwikkelingssamen werking van de SOW-kerk. De Adventsmarkt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Voor de kinderen is een speciale speel hoek ingericht. De eerste prijs ging naar de afdeling COC Midden-Neder land. Deze afdeling vertegenwoor digt de leden uit Amersfoort en omgeving. Midden-Nederland wist het publiek voor zich te winnen met een nummer dat rustig begon, maar uiteindelijk euforisch eindigde. De uit Goes afkomstige Peter Reinders, die met het duo 2Much voor COC- Limburg uitkwam, viste net achter het net en bereikte de tweede plaats. Vooraf had Reinders meege daan aan de voorronde van het COC Midden-Zeeland en aan die van Limburg. Beide voorrondes wist hij te winnen. Uiteindelijk koos hij ervoor om voor Limburg uit te komen met het duo 2 Much. Voor COC Midden-Zeeland kwamen Cliff Jansen en Milly Sormemans uit met het nummer 'Eigen Keuze'. Dit tweetal be reikte een achttiende en laatste plaats. Volgens Jurry Joosse die na mens COC Midden-Zeeland de punten uitdeelde, was jurylid en zangeres Mathilde Santing wel zeer te spreken over de zang, maar ondervond de inzending verder weinig steun. Tot slot was er nog sprake van een derde Zeeuwse inbreng bij het homosongfestival. De COC- afdeling Bergen op Zoom ein digde op de zesde plek. De lead- zangeres van de groep van deze afdeling komt uit Nieuw- en Sint Joosland. Advertentie Ovenverse appelflappen 4 STUKS VAN 2.78 NU Bij uw Colff supermarkt! door Ron Magnée MIDDELBURG - Maar liefst zeventig jaar is het echtpaar Van Doorn-Van Nieuwenhuij- zen al getrouwd. En dat werd gisteren in het Roggeveenhuis in Middelburg uitbundig gevierd. Midden in de crisisjaren, in 1933 om precies te zijn, trouwden P. van Doorn en A. van Nieuwen- huijzen uit Kruiningen met el kaar. Ondanks de schaarste was het nog mogelijk om er een feestje van te maken. „We moes ten wel naar Bergen op Zoom voor de trouwfoto. Want dat was in Kruiningen niet moge lijk", herinnerde mevrouw zich. Op die bewuste decemberdag sneeuwde het enorm, zodat de wagen met het kersverse bruidspaar slechts met de grootst mogelijke moeite Ber gen op Zoom bereikte. Tijdens de oorlog woonde het paar in Vlissingen. Bij een bom bardement werd de voorgevel van het huis getroffen. Het huis werd hierdoor onbewoonbaar. In 's Gravenpolder heeft het paar vervolgens de oorlogsjaren uitgezeten. Na de oorlog werkte Van Doorn als aannemer. In totaal runde hij dertig jaar zijn eigen onderne ming in Serooskerke. Het bedrijf, dat nog immer in Se rooskerke is gevestigd, was ver antwoordelijk voor de bouw van tal van bungalows en hui zen in en buiten Serooskerke. Na dertig jaar zette hij op 65-ja- rige leeftijd een punt achter zijn loopbaan. Een tijd lang woon den de echtelieden in 't Hof Pop- kensburg in Sint-Laurens. Daarna woonden ze nog enkele jaren in Vrouwenpolder. Vijf jaar geleden verhuisde het echt paar naar het Roggeveenhuis in Middelburg. Zowel mevrouw als meneer hebben inmiddels de leeftijd van 92 jaar bereikt. Ondanks wat ouderdomskwalen is de ge zondheid van beide echtelieden nog prima. Zo doen ze nog vaak mee met de activiteiten van het Roggeveenhuis. Het echtpaar heeft vijf kinde ren. En opvallend: het jongste kind en het oudste kind schelen op één dag na precies twintig jaar. Het echtpaar heeft dertien kleinkinderen en twintig ach terkleinkinderen door Ali Pan kow ZIERIKZEE - Zeeland krijgt vanaf vandaag een eigen regio raad van het Astmafonds. De vijf leden die er deel vanuit ma il ken, worden vanavond officieel geïnstalleerd. Het zijn H. Clerx uit Oosterland, M. Hof uit Scha- rendijke, E. Bakker uit Kapelle, J, Jansen uit Hans weert en D. van de Merwe uit Goes. De bij eenkomst vindt plaats in Zie- rikzee. Kerntaak van de regio raad is het behartigen van de belangen van mensen met astma en COPD (chronische bronchitis en longemfyseem). f Het Nederlands Astmafonds hoopt met regioraden in den lande de collectieve belangen behartiging te verbeteren. Ver spreid over Nederland worden 27 regioraden opgezet. Het is cle bedoeling dat zij .invloed gaan uitoefenen op het beleid van zorgverzekeraars en zorgaan bieders in de regio. Via lokale gehandicaptenplatforms kan het gezondheidsbeleid van de gemeenten beïnvloed worden. Ook staat het de regioraad vrij te lobbyen en actie te voeren in het belang van mensen met luchtwegklachten. „Ik kan er tegenwoordig rede- lijk goed mee leven, maar ik weet wel wat het betekent om astma te hebben", zegt Heieen Clerx. Zij herinnert zich als kind tijdens een verjaardag bin nen het gezin meestal alleen bo ven op haar kamertje te hebben gezeten, omdat er beneden door de visite werd gerookt. Clerx vindt het vooral belangrijk dat er meer bekendheid wordt gege ven aan'manieren waarop de overlast voormensen met astma en COPD kan worden beperkt. „Het is lang niet altijd onwil, maar eerder onwetendheid als mensen extra overlast veroor zaken. Een rookvrij tafeltje in een res taurant helpt bijvoorbeeld niet zoveel als er rondom overal wel wordt gerookt. Wat dat betreft is het in andere landen vaak be ter geregeld met echte rookvrije ruimten", zegt Clerx. Geen erebaantje Zij wil zich graag inzetten bin nen de regioraad en ze sollici teerde dan ook bewust toen ze de oproep in het blad van het Astmafonds had gelezen. Vol gens haar is het geen erebaantje, maar wordt er wezenlijk in breng van de leden verwacht. „Je moet je er wel enkele men per week voor vrij kunnen ma- SHMNitttflHMHHHBttl! ken", zegt Clerx. Evenals de an dere kandidaten voerde zij een sollicitatiegesprek ten behoeve van de selectieprocedure. De schriftelijke stemming onder de leden van het landelijk Astma fonds leverde de uiteindelijke samenstelling van de Zeeuwse regioraad op. De Zeeuwse regioraad kan re kenen op steun van het Neder lands Astmafonds in de vorm van workshops en trainingen. Bij gemeenten aandringen op rookvrije taxi's is slechts een voorbeeld. Andere mogelijkheden zijn cle zorgverzekeraar te overtuigen dat bepaalde voorzieningen in het verzekeringspakket moeten blijven ten behoeve van mensen met luchtwegklachten. Stof „Het gaat niet altijd om roken. Stof kan ook een groot probleem zijn", zegt Clerx. Nu er steeds minder geld be schikbaar komt voor het schoonhouden van scholen, juicht zij het toe dat er op steeds meer scholen ouders die taak op zich nemen. Volgens haar kan dit soort initi atieven aangemoedigd worden door de regioraad. H: Cosijn (rechts) wordt gefeliciteerd na de huldiging. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - De Vlissingse H. Cosijn heeft zaterdag de Frans Naereboutprijs ontvan gen. Cosijn kreeg de vrijwilli- gersprijs vanwege haar jarenlange inzet voor techniek- onderwijs voor meisjes en het ontwerpen van een schoolme thode voor scheikunde. Wet houder E. Walrave-Troost van Vlissingen reikte de prijs uit. Cosijn heeft zich jarenlang be ziggehouden met het zogeheten Technika 10-onderwijs voor jonge meisjes. Daarnaast heeft ze een eigen onderwijsmethode voor scheikunde ontwikkeld onder de titel 'Help, er is een vulkaan in de groep'. Met be hulp van de methode kunnen kinderen tal van proefjes doen; van het zelf maken van lippen stift tot het laten spuiten van een fles warm water in een teil tje met koud water. De methode is inmiddels door tal van andere lesgroepen in Nederland over genomen. Verder is Cosijn ook een van de drijvende krachten van Buurt huis De Zwaan in Vlissingen. Bovendien is ze actief bij de turnvereniging. Al met al heeft Cosijn met haar vrijwilligers werk het equivalent van een rui me parttime baan. Tijdens de uitreiking memo reerde Walrave nog maar eens het belang van vrijwilligers. „Zonder hen valt er niks te be ginnen in een stad. Vrijwilligers zijn brood- en broodnodig." Cosijn toonde zich zeer verrast door de onderscheiding. Ze was met haar collega's meegegaan in de veronderstelling dat ze er gens wat zouden gaan eten. Het etentje ging uiteraard door, maar dan wel met een Frans Naerebout-speld op het revers. Achterstelling De gedecoreerde herinnerde zich nog hoe de eerste initiatie ven voor het techniekonderwijs werden genomen. „Toen we zes tien jaar geleden begonnen met Technika 10 zag je dat in tal van andere landen de achterstelling van meisjes op het gebied van techniekonderwijs werd ingelo pen, behalve in ons land. Ook nu is het onderwijs nog steeds van belang." De voorliefde voor chemie heeft ervoor gezorgd dat ze haar kennis in een aansteke lijke onderwijsmethode heeft geboekstaafd. „Als ik om me heen kijk, zie ik overal chemie. De muren, boeken, alles is che mie." De Frans Naereboutprijs werd vier jaar geleden voor het eerst uitgereikt. De gemeente Vlis singen stelde de onderscheiding in om vrijwilligers eens in het zonnetje te zetten. De prijs be staat uit een bedrag van 2300 euro die de prijswinnaar naar eigen inzicht aan een goed doel kan besteden. Aan welke goede doel Cosijn het bedrag gaat be steden, kon ze zaterdag nog niet zeggen. „Er zijn zoveel goede doelen te bedenken." door Ron Maqnee MIDDELBURG - Het eerste sjoeltoernooi van de EMSV (Eerste Middelburgse Sjoel Ver eniging) kende zaterdag een grote opkomst. Liefs 119 sjoel liefhebbers wisten buurthuis Palet in Middelburg te vinden waar het toernooi werd gehou den. Dat sj oelen een spel voor j ong en oud is, bewijzen M. Snij kers (81) en Martin Hoebeke (13) uit Vlis singen. Beiden strijden zater dag om het hardst wie er met de eerste prijs vandoor gaat. Oud gediende Snijkers heeft al ja renlang plezier in het sjoelen. „Ik sjoel al zeker twintig jaar", vertelt ze vol trots. Voor de prij zen hoeft ze het niet meer te doen, zegt- ze lachend. „Mijn kast staat al vol met bekers." Ook Martin is, zij het sinds en kele maanden, een fervent sjoe- ler. „Het is gewoon een leuk spel." Ook P. Cevaal van het organise rend comité van EMSV toont zich dik tevreden met het toer nooi. „We gingen vooraf uit van 120 deelnemers. Met uiteinde lijk 119 inschrijvingen is dat keurig uitgekomen." Mevrouw Snijkers en Martin Hoebeke bewijzen dat sjoelen een spel voor jong en oud is. foto Lex de Meester Aan het eind van de dag blijkt dat voornamelijk clubs van bui ten de provincie het eremetaal opeisen. Bij de heren is het B. Wallaardt van de Sjoelvereni ging Papendrecht die met 143,30 punten eerste wordt. Bij de vrouwen is het M. Embrechts van de VBS (Vrije Brabantse Sjoelers) die met 97,60 punten met het goud naar huis gaat. Bij de jongeren gaat de eerste plaats naar een Zeeuwse deelnemers, te weten Sylvia Eyke van de Goese Schuivers met 97,60. Het echtpaar Van Doorn-Van Nieuwenhuijzen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9