Partij van Poetin zegeviert Saddam zou in Irak verzet leiden Palestijns beraad over bestand met Israël mislukt Gemenebest blijft bij schorsing Zimbabwe 7 Prognoses parlementsverkiezingen Rusland duiden op grote winst ■R- Sneeuwval teistert VS Franse zakenman komt om leven bij vliegtuigongeluk Premier Kosovo ontsnapt aan groep belagers Gewonden door omvallende kerstboom Luchtaanval VS eist negen Afghaanse kinderlevens Filipijnen pakken leider verzet op Geheime dienst aast op Eminem Good Bye, Lenin! wint filmprijs Schwarzenegger haalt bakzeil Dit jaar vredesverdrag in Soedan maandag 8 december 2003 BOSTON - De eerste zware sneeuwstorm van het seizoen in het noordoosten van de Verenig de Staten heeft zeker acht per sonen het leven gekost. Op veel plaatsen werd zaterdag meer dan 30 centimeter sneeuw ge meten. De doden vielen in het verkeer. De burgemeester van Boston kondigde een 'sneeuwnoodtoe- stand' af. De afgelopen drie de cennia was de stad in december niet getroffen door zo'n zware sneeuwstorm. In Bronx County (New York) werd een nieuw record geves tigd met bijna 60 centimeter sneeuw. Eerder waren de hoofd stad Washington en omringende staten al bedolven onder de sneeuw. ANP/RTR MOSKOU - Verenigd Rusland heeft gisteren zoals verwacht de Russische parlementsverkie zingen gewonnen. Volgens de eerste prognoses na sluiting van de stemlokalen komt de partij, die president Poetin steunt, op zeker 36 tot 37 procent van de stemmen, tegen ruim 23 procent vier jaar geleden. De tweede partij van het land, de communistische, valt sterk terug van ruim 24 procent in 1999 naar 15 tot 13 procent. De communisten worden mogelijk overvleugeld door de liberaal- democratische LDPR van 'pia spoliticus' Zjirinovski. Volgens de prognoses zou de ultra- nationalistische LDPR wel eens van bijna 6 naar 12 tot 15 pro- BAGDAD - De voortvluchtige Iraakse ex-president Saddam Hoessein verkeert in goede ge zondheid en leidt het verzet te gen de aanwezigheid van coali- cent van de stemmen kunnen stijgen. De linksnationalistische Vader landpartij, die zich van de com munisten afsplitste, zou met 7 tot 9 procent ook ruim de kies drempel van 5 procent halen. Verder komen de liberale partij en SPS en Jabloko volgens de prognoses boven de kiesdrem pel. Naar verwachting heeft meer dan 50 procent van de 107 mil joen Russische kiezers zijn stem uitgebracht. De stembusgang verliep voor zover bekend zon der incidenten, maar werd over schaduwd door de bomaanslag op een trein in het zuiden van het land. Die kostte vrijdag aan zeker 41 mensen het leven. De autoriteiten hadden de vei ligheidsmaatregelen rond de stembusgang opgeschroefd. tietroepen in Irak vanuit zijn schuilplaats ten westen van de hoofdstad Bagdad. Dit heeft een leider van een Iraakse stam za terdag gezegd tegen een journa list van het Franse persbureau AFP. De journalist kreeg toegang tot het stamhoofd via een voorma lig lid van Saddams Baathpar- tij, die bezig was een nieuwe partij op te zetten om het verzet tegen de coalitietroepen te on dersteunen. Via deze man kreeg de verslaggever ook te horen dat Saddam begin november een bijeenkomst heeft georgani seerd waar 'tientallen' leden Ongeveer 370.000 politieagen ten en militairen moesten wa ken over de 94.000 stemlokalen. De grote voorsprong van Ver enigd Rusland is goed nieuws voor Poetin. De partij, die voor een groot deel bestaat uit rege ringsfunctionarissen, hoopt sa men met sympathiserende kan didaten en partijen (waaronder ook LDPR en de Vaderlandpar tij) een tweederde meerderheid te behalen. Op die manier kan de 'partij van de macht' gemak kelijk wetswijzigingen door voeren, inclusief wijzigingen in de grondwet. De verkiezingen gelden als een test voor de presi dentsverkiezingen van maart waarvoor Poetin favoriet is. De president ging 's ochtends in alle vroegte stemmen. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote Ljoedmila, die de verzamelde van de Baathpartij aanwezig waren. Een andere bron heeft bevestigd dat deze ontmoeting plaats heeft gehad op 8 november in de stad Ramadi, 100 kilometer ten westen van Bagdad. Dit gebeur de op dezelfde dag dat de bevel hebber van de Amerikaanse eenheden in Irak, generaal Abi- zaid, eveneens in Ramadi een ontmoeting had met stammen- hoofden. De opperbevelhebber van de Amerikaanse grondtroepen in Irak, luitenant-generaal San chez, zei in een reactie dat de jacht op Saddam een prioriteit blijft. Hij zei te verwachten dat pers toevertrouwde dat de pre sident de halve nacht wakend had doorgebracht, omdat de la brador van het echtpaar pup pies kreeg. Ook Poetins voorganger Jeltsin ging stemmen in gezelschap van zijn echtgenote Naïna. Jeltsin maakte niet openbaar op welke partij hij had gestemd, maar hij zei dat hij een stem 'op de jeugd' had uitgebracht. De oud-presi dent heeft waarschijnlijk ge stemd op de SPS, een partij van radicale markthervormers die zich tegen de bureaucratisering keert die Poetin doorvoert. Doordat Rusland verdeeld is over veel tijdzones, gingen de stembussen in het Verre Oosten zaterdagavond (Nederlandse tijd) al open. De laatste kiezers konden gisteravond om zeven uur (Nederlandse tijd) hun stem het geweld de komende maan den alleen maar zal toenemen. In de aanloop naar de soeverei niteitsoverdracht, die eind juni moet plaatshebben, zullen te genstanders van de coalitie steeds meer doelen aanvallen, aldus Sanchez. Aanslagen Ook in het weekeinde kostten aanslagen op de door Amerika nen geleide bezettingsmacht le vens. Een Amerikaanse militair stierf gisteren doordat een ex plosief tot ontploffing werd ge bracht. Hij reed op dat moment in een konvooi door de stad Mo sul. Twee anderen raakten ge- uitbrengen in de enclave Kali ningrad. De helft van de 450 ze tels in de Doema wordt gekozen via het districtenstelsel, de an dere helft via partijlijsten. Van de 23 partijen en blokken die zich inschreven, zullen vermoe delijk slechts vijf de kiesdrem pel halen. Maar enkele tiental len afgevaardigden van onder meer de Agrariërs en verschei dene nationalistische partijen zullen waarschijnlijk wel zetels in het parlement winnen via di recte verkiezingen. Behalve het parlement werden ook zeven regionale volksverte genwoordigingen gekozen als ook negen nieuwe gouverneurs. Bovendien waren er burge meestersverkiezingen in Mos kou. Zittend burgemeester Loezjkov geldt daar als grote fa voriet. ANP/AFP/RTR wond. Zaterdag stierf een twaalfjarig kind toen in Iskan- deriya, veertig kilometer ten zuiden van Bagdad, langs de kant van de weg een bom ont plofte. Plet explosief was ver stopt in een hoop afval. Door de alsmaar verslechteren de situatie is het onwaarschijn lijk dat de Verenigde Naties bin nenkort terugkeren naar Irak. Dat zei een VN-topfunctionaris gisteren. De VN trokken hun in ternationale staf in oktober uit Irak terug na een aanslag op het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Bagdad. Daarbij kwa men twee VN-medewerkers om het leven. In augustus waren door een zelfmoordaanslag op de VN-bu- relen in de Iraakse hoofdstad 22 VN-medewerkers gedood, on der wie de speciale VN-gezant voor Irak, Vieira de Mello. ANP/AFP/DPA OXFORD - De prominente Franse zakenman Paul-Louis Halley (69) en zijn vrouw An- nick (63) zijn zaterdag door een vliegtuigongeval in het Britse Oxford om het leven gekomen. Dat is in kringen rond de familie vernomen. Ook de Belgische pi loot kwam om. Halley is de grootste aandeel houder van het Franse super marktconcern Carrefour, de tweede detailhandelaar ter we reld. Hij is verder een van de op richters van detailhandelsgroep Promodes. De Franse premier Raffarin herinnerde hem als een 'briljante persoonlijkheid' in de zakenwereld. Het eenmotorig toestel was on derweg van Brussel naar het vliegveld van Kidlington nabij Oxford. Het stortte door nog on bekende oorzaak vlak voor de landing neer. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland CAIRO - De onderhandelingen van Palestijnse groeperingen over een bestand met Israël zijn gisteren op niets uitgelopen. De twaalf organisaties werden het na vier dagen van uiterst moei zame gesprekken niet eens over een staakt-het-vuren. Ook wei gerden zij premier Qurei de vrijfe hand te geven bij onderhande lingen met Israël. Volgens een woordvoerder van het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina waren de onderhandelingen in de Egyptische hoofdstad Cairo gis teravond 'doodgelopen'. De groeperingen wisten geen geza menlijke verklaring op te stel len, maar ze willen de dialoog later wel hervatten. Het voorstel van de Egyptische hoofdonderhandelaar Sulei man om een jaar lang geen aan slagen uit te voex-en op Israëli sche doelen maakte tijdens de onderhandelingen geen schijn van kans. De gesprekken liepen stuk op de onverzettelijke hou ding van radicale organisaties zoals Harnas en Islamitische Ji had. Ze eisten met drie andere facties dat Israël alle Palestijnse gevangenen vrijlaat en alle mi litairen uit de bezette gebieden terugtrekt. Gisterochtend leek er nog kans op een uitgekleed akkoord. De facties meldden toen dat zij wel bereid waren af te zien van aan vallen op burgers. Onder zo'n gedeeltelijk bestand zouden mi litairen en kolonisten in neder zettingen echter vogelvrij blij ven. Uiteidelijk werden de partijen het tijdens verhitte de batten zelfs over zo'n uitgekleed akkoord niet eens. Tegenvaller De Israëlische premier Sharon zei gisteren dat zijn land de aan vallen in de bezette gebieden alleen zou staken, als de Pales- tijnen een volledig staakt-het- vuren overeen zouden komen. Een regeringsfunctionaris rea geerde afwijzend op een gedeel telijk bestand. „Wat is dat voor een staakt-het-vuren als er geen wapenstilstand is en er nog steeds wordt geschoten?", aldus de woordvoerder. De mislukking is een grote te genvaller voor de Palestijnse premier Qurei, die zaterdag en gisteren ook bij de onderhande lingen was. Een bestand is cru ciaal voor het verdere verloop van de routekaart, het interna tionale vredesplan voor het Midden-Oosten. Bovendien zou een dergelijke overeenkomst voor Qurei als basis kunnen die nen voor de onderhandelingen met Isfaël. ANP/RTR/AFP PRISTINA - De Kosovaarse premier Rexhepi is zaterdag ontsnapt aan een groep Serviërs die hem belaagde. De premier bleef ongedeerd, meldde een woordvoerder van de VN-mis- sie in Kosovo. Rexhepi was in Kosovska Mi- trovica voor een zakenlunch met een delegatie van de We reldbank. Volgens de VN- woordvoerder vielen zo'n vijftig mensen het restaurant aan, schreeuwden leuzen en gooiden met stenen en stukken beton. De menigte stak ook twee voertui gen van de door de Navo geleide vredesmacht KFOR in brand. Later liet Rexhepi, een etnische Albanees, telefonisch weten Pristina veilig te hebben be reikt. Hij zei dat het incident niet te serieus moet worden ge nomen. De woordvoerder ver klaarde dat de VN-missie Un- mik ernstig verontrust is door de aanval op de premier en op een internationale delegatie. Het incident deed zich voor in het door Serviërs beheerste noordelijke deel van de etnisch verdeelde stad. Het zuidelijk deel van Kosovska Mitrovica wordt bevolkt door Albanezen. Beide groeperingen liggen gere geld met elkaar overhoop. KFOR liet zaterdag weten dat in de Servische provincie een Amerikaanse militair is gedood. Het lichaam van de doodge schoten 43-jarige man is don derdag gevonden. KFOR deelde niets mee over de omstandighe den waaronder de militair is ge dood. Kosovo staat sinds juni 1999 onder controle van de VN en de Navo. ANP/AFP/DPA doorEelco van der Linden ABUJA - Het touwtrekken rond Robert Moegabe tijdens de tweejaarlijkse vergadering van het Britse Gemenebest, lijkt te zijn gewonnen door de (vooral blanke) tegenstanders van de omstreden Zimbabwaanse pre sident. Het land blijft geschorst door de organisatie, die vooral bestaat uit voormalige Britse kolonies. Moegabe liet weten de racistische club' uit eigen be weging te zullen verlaten. Moegabe bedierf de sfeer in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja danig en dat beviel de bijna 80- jarige uitstekend. In het stadje Masvingo, waar de regerings partij Zanu PF haar jaarlijkse congres hield, toonde de Zim- babweaanse president zich trots over de gang van zaken. Rij zei niet geïnteresseerd te zijn w pogingen van Zuid-Afrika en "todere Afrikaanse landen om de bijna twee jaar oude schor sing op te heffen. Het Zanu-congres nam una niem een motie aan om uit het gemenebest te stappen. Moega be vergeleek de Britse premier tony Blair met een 'kleine god' en het varken uit George Or alis roman Animal Farm, dat zijn hegemonie oplegde met de fegel dat sommige dieren meer gelijk zijn dan andere. Gisteravond was in Abuja een speciaal Zimbabwe-panel nog ezig met het formuleren van een compromis. Zimbabwe blijft daarin geschorst maar mag terugkeren als Moegabe werk maakt van politieke her vorming en begint respect te to nen voor mensenrechten en po litieke tegenstanders. De voor vier jaar herkozen voor zitter van het 54-leden tellende Gemenebest, de Nieuw-Zeelan- der Don McKinnon, ontkende aantijgingen van racisme. Hij verwierp ook de stelling dat er sprake is van een gevecht van Afrika tegen de rest van de we reld. Sommige Afrikaanse lei ders, onder wie Zuid-Afrika's Thabo Mbeki, lieten blijken hem te betuttelend te vinden je gens Afrika. Hun poging Mc Kinnon te vervangen door de minister van Buitenlandse Za ken van Sri Lanka, Lakshman Kadirgamar, strandde echter. McKinnon zei dat het Gemene best zijn autoriteit gebruikt om legitieme druk uit te oefenen op Moegabe, opdat Zanu PF en de oppositie tot 'verbroedering' komen. Van het opstappen van Moegabe werd officieel niet ge rept en in Zimbabwe leerde de gek. Moegabe waarschuwde giste ren in Masvingo zijn tegenstan ders dat leger en politie loyaal zijn en dat hij er niet voor zal te rugdeinzen 'legitiem geweld' te gebruiken. Zijn landhervor ming, de belangrijkste oorzaak van de honger en economische rampspoed, noemde hij een groot succes, 'omdat wij nu de heersers en eigenaren van Zim babwe zijn'. GPD PRAAG - Brandweerlieden verwijderen de resten van een dertig meter hoge kerstboom die zaterdag in Praag tijdens een windvlaag is omgevallen. Vier mensen raakten gewond. De boom stortte op een aan tal kerstkramen op het plein waar veel mensen inkopen deden. Volgens reddingswerkers liepen twee mensen fracturen op en kwamen twee anderen ervan af met snijwonden. foto Leos Kucera/AP KABOEL - Door een Amerikaanse luchtaanval op een vermoedelijke 'ter rorist' zijn zaterdag in het zuidoosten van Afghanis tan ook negen kinderen omgekomen. Dat heeft het Amerikaanse leger be kendgemaakt. Het doelwit van de opera tie zou verantwoordelijk zijn voor de moord op twee buitenlandse aanne mers. De Britse omroep BBC meldde dat de Ame rikanen informatie had den ontvangen dat op de plek strijders van de Tali ban, de vroegere heersers in Afghanistan, zich op een aanval voorbereid den. De luchtaanval is uitge voerd ten zuiden van de stad Ghazni, 130 kilome ter ten zuidwesten van Kaboel. Toen Amerikaan se militairen de plek van de aanval bezochten, von den zij behalve het li chaam van de verdachte ook de stoffelijke over schotten van negen kinde ren. Verontrustend De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Af ghanistan, Brahimi, noemde het incident gis teren 'bijzonder veront rustend'. Hij zei dat de Verenigde Staten ver plicht zijn burgers te be schermen. In een verklaring lieten de Amerikaanse strijd krachten weten dat de luchtmacht de aanval op basis van uitgebreide in lichtingen uitvoerde. Die wezen uit dat 'de terrorist' zich op het momen t va n de aanval op de bewuste 'plek op het platteland' bevond. De coalitie zei 'het verlies van ieder onschuldig le ven te betreuren'. Een commissie is ingesteld om het incident te onderzoe ken, ANP/AFP van onze redactie buitenland MANILLA - Filipijnse militairen hebben gisteren op het ei land Jolo een belangrijke leider van de militante islamitische verzetsbeweging Abu Sayyaf gevangengenomen. Ghalib An- dang geldt als de hoofdvex-antwoordelijke voor de ontvoering in april 2000 van 21 personen die zich op het Maleisische va kantie-eiland Sipadan bevonden. Ghalib Andang, die bekend is onder de naam Commander Ro bot, raakte voor zijn gevangenname bij een vuux-gevecht ge wond. De tweede hoofdverdachte.van de ontvoering was in februari tijdens een schotenwisseling met regeringstroepen om het leven gekomen. ANPAFP/RTR/DPA NEW YORK - Agenten van de Amerikaane geheime dienst nemen een songtekst van blanke rapper Eminem onder de loep. De tekst van 'We are American' zou president Bush mo gelijk bedreigen, meldden verschillende media zaterdag. In het nummer zou de rapper zingen dat hij niet rapt voor do de pi'esidenten en dat hij de president liever dood had gezien. Een woordvoerder van Eminem zegt echter dat de term dode px-esidenten tex*ugslaat op geld. Dollarbiljetten tonen name lijk een afbeelding van voormalige presidenten. Eminem staat bekend .om zijn controversiële teksten. Hij won dit jaar een Granxmy, Oscar en MTV Award. ANP/DPA BERLIJN - De film Good Bye, Lenin! van de Duitse regisseur Wolfgang Becker is zaterdag in Berlijn onderscheiden met de Europese Filmprijs 2003. De film was met zes onderscheidin gen de grote winnaar van de 'Europese Oscars'. De Deen Lai's von Trier werd voor zijn film Dogville uitgeroepen tot beste regisseur van Europa. De Duitser Daniel Brühl won de titel beste acteur voor zijn rol in Good Bye, LeninVoor dezelfde film werd Bernd Lichten berg uitgeroepen tot beste scenarioschrijver. Good Bye, Le nin! won vex-der drie publiekspx'ijzen, voor beste regisseur, beste acteur en beste actrice (Katrin Sass). De Britse Charlotte Rampling werd xiitgeroepen tot beste Eu ropese actrice voor haar rol in de film Swimming Pool van de Fransman Francois Ozon. ANP/DPA LOS ANGELES - De Californische gouvexmeur Schwarze negger is er niet in geslaagd voldoende steun te krijgen voor zijn plan om geld te lenen voor de staat. Het is de eerste grote politieke teleurstelling voor de oud-filmster sinds hij twee maanden geleden tot gouverneur werd gekozen. Californië kampt met een enorm begrotingstekort van onge veer 17 miljard dollar. Schwax-zenegger heeft steeds beloofd de financiën weer op orde te zullen brengen. ANP/AFP CAIRO - De regering van Soedan en de rebellen in het zuiden van het Afrikaanse land zullen eind deze maand een definitief vredesverdrag tekenen. Dat heeft de Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Ismail, zaterdag in de Egyptische hoofdstad Cairo gezegd. Met het verdrag moet een einde ko men aan de langstdui'ende burgeroorlog in Afrika. Het islamitische noorden en christelijke en animistische zui den vechten al sinds 1983 een bloedige bux'geroorlog uit. De strijd heeft aan meer dan 1,5 miljoen personen het leven ge kost. ANP/AFP Een vrouw brengt haar stem uit in het afgelegen dorpje Yelykayevo in het westen van Siberië. foto Rashid Salikhov/EPA van onze redactie buitenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7