Nederland krijgt inferieure JSF Minder deernis met hulpbehoevenden trfcaj*! kerst Veel twijfels over effect en kosten identificatieplicht le dubbeldikke - nummer Milieubeschermers stichten omroep Nütopia Nederlander verdacht van schietpartij op de Dam 4 Amerikanen laten geheime vindingen weg uit exportversie Politie vindt lijk vermiste Sittardenaar Eleven wint Grote Prijs van Nederland Meer overlevingskans borstkanker Afgetreden om steun radicalisme Friese milieuclub wil het licht uit Patiënten Nijmegen ondervoed Rotterdamse beste zangeres Afrika 1 van Margriet Nu in de winkel! maandag 8 december 2003 yarionze redactie binnenland DELFT - Dieren-, natuur- en milieubeschermers hebben de handen ineen geslagen voor de oprichting van een nieuwe pu- jblieke omroep. Nütopia is de naam en per 1 maart 2004 willen de initiatiefnemers vijftigdui zendleden hebben. Als dat lukt, dan wil de omroepvereniging de status van aspirant omroep aanvragen, meldde zij gisteren. Het heeft er alle schijn van dat Nütopia op een omvangrijke achterban kan rekenen. Organi saties als de Dierenbescher ming, de partij voor de Dieren, Stichting Wakker Dier, de Fau nabescherming en de SP zijn bij de oprichting betrokken. In het comité van aanbeveling hebben onder anderen schrijver/- journalist Karei Glastra van Loon en Bob Fosko (zanger/pre sentator) zitting genomen. De oprichters van Nütopia maken zich grote zorgen over de naar hun mening beperkte aandacht die dierenwelzijn, natuur en mi lieu in het huidige omroepbe stel, de overige media en de poli tieke besluitvorming krijgen. De omroep stelt dat hij een maatschappelijke stroming vertegenwoordigt die zich er voor inzet, dat mensen dieren en hun leefomgeving op een res pectvolle manier benaderen. Nütopia wil programma's ma ken over thema's als natuur en milieu, biologische landbouw, plantaardige voeding, dieren leed, dier- en milieuvriendelijke mode, en stimulering van jonge kunstenaars in hun keuze voor duurzaamheid. Ook wil de om roep een actualiteitenprogram ma op het gebied van dierenwel zijn uitzenden. ANP HnorMenno Stekete AMSTERDAM - De Verenigde Staten ontwikkelen een inferi eure versie van de Joint Strike Fighter (JSF) voor de export. Wanneer Nederland overgaat de aanschaf van de JSF, heeft de versie van de Ko ninklijke Luchtmacht boven het slagveld minder overle vingskansen dan de Ameri kaanse typen. iDatblijkt uit contractspecifica ties van het Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon. Militaire analisten bevestigen dat de export-JSF waarschijnlijk minder waard is dan de Amerikaanse vex-sie. Het Pentagon gaf JSF-produ- cent Lockheed-Martin vorige maand de opdracht om de ex portversie van de JSF 'zo gelijk mogelijk te maken, voorzover de National Disclosure Policy dit toestaat'. Met deze richtlijn wil het Pentagon verhinderen dat buitenlandse mogendheden de hand weten te leggen op Amerikaanse militaire gehei men. Volgens de in de Verenigde Sta ten werkende Britse luchtvaart- analist Bill Sweetman komt dit erop neer dat 'een Nederlandse JSF sneller opvalt op de vijan delijke radar dan de Ameri kaanse JSF'. Aan het afwaarde ren van de niet-Amerikaanse JSF besteedt het Pentagon, bin nenliet 'JSF International Part ner Version Delta Systems'-pro- gramma, meer dan 600 miljoen dollar. Dat geld krijgt Lock- heed-Martin om het toestel in ferieur aan de Amerikaanse versie te maken. i Siveetman zegt dat de Ameri kaanse voorzichtigheid vooral de stealth-technologie betreft die vliegtuigen moeilijk waar neembaar maakt voor radar en andere detectie-middelen. „Sinds het bestaan van die tech nologie begin jaren tachtig we reldkundig is gemaakt, heb ik me afgevraagd hoe het Penta gon zou voorkomen dat de wer kingsprincipes geheim zouden blijven. De opdracht aan Lock- heed-Martin heeft daar direct mee te maken", zegt de analist. Weglaten Sweetman denkt dat gevoelige technologieën, zoals bepaalde software, radarstraling absor berende verf en lastig te trace ren radarsystemen, niet in de export-JSF worden gemon teerd. Dat dit liefst 600 miljoen dollar kost, vindt hij niet vreemd. ,,Er moet nieuwe com puterprogrammatuur worden geschreven en sommige onder delen krijgen een andere plaats. Het gaat om complexe aanpas singen aan het technische ont werp." Volgens PvdA-Kamerlid Tim mermans is er sprake van 'de to tale omkering van het JSF- principe', waarbij buitenlandse partners volledig zouden wor den betx-okkenbij het ontwikke len van nieuwe technologie ten behoeve van dit toestel. De Nedex-landse overheid heeft zich voor 800 nxiljoen dollar in gekocht in de ontwikkelingsfa se van het JSF-program. In ruil hiervoor mag de Koninklijke Luchtmacht eisen stellen aan de eindversie van de JSF en wordt de Nederlandse industi-ie be trokken bij cle ontwikkeling en px-oductie. Timmermans: „De Amerikaan se opstelling maakt dat alle echt interessante contracten naar Amerikaanse bedrijven gaan." Hij heeft Kamervragen gesteld over de zaak. GPD LIMBRICHT - De politie heeft gistereix in de bossen bij het Zuid-Limburgse Limbricht het stoffelijk overschot van Robert Ste ve Tjong Kim Sang opge graven. De Sittardenaar werd sinds eind augustus vermist. Vorigeweek dinsdag hield de politie een man aan die vlak daarna bekende dat hij Tjong Kim Sang om het leven had gebracht en in de bossen had begra ven. Hij wees de politie ook de plek aan waar hij zijn slachtoffer had be graven. De verdachte uit Nijmegen is de zakenpart ner van de Sittardenaar. ANP Op de Dam in Amsterdam ligt het ontzielde lichaam van de Bulgaar Constantin Diraitrov. foto Marcel Antorxisse/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De verdachte van de schietpartij op de Dam in Amsterdam, die zaterdag kort na het incident werd aangehouden, is een 37-jarige Nederlan der. Dit maakte de Amsterdamse politie gisteren bekend. Bij de schietpartij kwam een 33-jarige Bulgaar om het le ven. De verdachte is een bekende van de politie, aldus een woordvoerder. De politie gaat uit van een afrekening 'in kringen van de verdovende midde len'. Uit Bulgaarse politiekringen is verno men dat het om Constantin Dimitrov gaat, één van de belangrijkste drugshan delaren van Bulgarije. Hij werd in het hoofd geschoten. Dimitrov gold als opvolger van de drugs baron Poli Pantev, die in maart 2001 op Aruba werd vermoord. Volgens de Bul gaarse regering zijn de afgelopen vijftien maanden al ongeveer dertig Bulgaren uit het criminele circuit omgebracht in de strijd om de drugshandel. Een 23-jarige Bulgaarse vrouw, de man nequin Tstesi Krassimirova, i-aakte ge wond bij het schietincident. Zij werd overgebracht naar een ziekenhuis. Vol gens een politiewoordvoex-der moest ze wox-den geopereex-d, maar over haar exacte toestand bestond geen duidelijk heid. De slachtoffei's wilden om ongeveer 15.45 uur na een bezoek aan een diaman thandel op de Dam in een taxi stappen toen de schutter op hen afkwam en de twee gericht beschoot. Hij maakte zich vervolgens uit de voeten in de richting van de Damsti-aat. Getuigen achtervolg den hem. De getuigen zagen onder meer dat de man op de Oudezijds Voorburgwal een vooxwerp in het water gooide. Duikers van de brandweer haalden er later een vuistvuuxwapen naar boven. Of het om het moordwapen gaat, onderzoekt de po litie nog. De schutter vervolgde zijn vlucht tot de van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Nederlanders zijn zich in het bijna afgelopen jaar harder tegen elkaar gaan opstellen. Mensen hebben min- dermededogen met de kwetsba re groepen in de samenleving, zoals daklozen, gehandicapten, verslaafden, criminelen en nensen met weinig geld. Van de Nederlanders vindt 69 procent lat iedereen die dat wil en nodig oceft hulp kan krijgen. Een jaar geleden was dat 74 procent. „Je gewoon. Plet is afschuwelijk." Nederlanders denken vooral aan etnische mindex-heden als uitgesloten gx'oep. en minder aan anderen. In 2001 vond 24 procent van de bevolking dak lozen een kwetsbare gi'oep, nu is dat nog slechts 12 procent. Twee jaar geleden wei'd de groep ver slaafden door 22 procent spon taan genoemd, nu is dat 9 pro cent. Daklozen worden steeds meer gezien als mensen die overlast veroorzaken, alcoho list zijn, vex'slaafd zijn aan drugs en px-ofitex-en van de sa menleving. Het 'niet in mijn achtertuin'- syndroom neemt volgens de on- dex-zoekers toe. Nederlanders vinden dat er wel zoi-g moet zijn en dat de samenleving vervlakt, maar meer dan de helft heeft problemen met een opvanghuis voor daklozen in hun eigen buux-t. Ook een psychatrische voorziening in de buurt ziet 42 procent niet zitten. In 2001 had den mensen er minder proble men mee. De Nederlandse bevolking wijt het afnemende mededogen aan individualisme, zelfgexicht- heid, onverdx-aagzaamheid en agressie. Burgers noemen dit als de belangrijkste problemen in de manier waax-op mensen met elkaar omgaan. De meerderheid denkt dat cle maatschappij hier aan ten onder gaat en dat deze problemen leiden tot toenemen de eenzaamheid. Eenzaamheid Uit het ondex-zoek blijkt dat ruim één miljoen mensen geen vx-i enden heeft en dat 600.000 mensen zich vaak eenzaam voe len. Het aantal mensen dat kampt met financiële proble men is in 2003 verdubbeld naar 15 procent. Ruim 600.000 Ne derlanders hebben schulden die zij niet op eigen kracht kunnen aflossen. Meer dan de helft van de bevol king vindt dat mensen die niet met geld om kunnen gaan, daar zelf schuldig aan zijn. Neder landers zijn wel milder gaan oordelen over tieners die onge wenst zwanger zijn. In 2003 vindt 69 procent dat de pubers hier zelf schuldig aan zijn, ter wijl dat een jaar eerder nog 77 pi'ocent was. In2003is43procent van de bur gers geheel tevreden met hun le ven. Een jaar geleden was dat 48 procent. Veextig procent vindt zinvol leven een moeilijke op- dx-acht en eenderde heeft be hoefte aan iets dat het leven zin- voller maakt. ANP Marike de Jager heeft gewonnen in de categorie Singer/Songwriter. door Louis du Moulin AMSTERDAM - Eleven heeft zaterdagavond in Paradiso de Grote Prijs van Nederland in de categorie Pop/Rock gewonnen. De jury loofde de Utrechtse band om haar gedurfde live per formance, goede zanger, hitpo tentie en mooie songs. De zege is goed voor een geldprijs van 5000 euro en festivaloptredens. Antonie Fountain, zanger/gita rist van Eleven, won ook nog eens de Ntb Beste Muzikant- prijs (1000 euro). Playi'oll sleep te de Samsonic Publiekspx-ijs (1000 euro) in de wacht. Zatex-dagmiddag triomfeerde Marike de Jager in de categorie Singer/Songwritei'. Haar uit verkiezing dankte zij aan haar ontwapenende persoonlijkheid op het podium, sterke zeggings- LEIDEN - Een nieuwe therapie voor box-stkanker geeft pati ënten 30 procent meer overlevingskans dan de methode die nu algemeen wordt toegepast. Het risico dat de kanker weer te rugkomt is 28 pi-ocent kleiner, zo blijkt uit onderzoek naar de werking van het middel taxotere. Oncoloog H. Nortier uit het Leids Univex*sitair Medisch Centrum (LUMC), die meewerkte aan het onderzoek, zei dat zatex'dag nadat de i-esultaten op een symposixxm in de Verenigde Staten wai-en gepresenteerd. Taxotere is ook succesvol bij de behandeling van eierstok- en longkanker. Noi-tier verwacht dat middel het over twee jaar standaard is. Wel krijgt één op de vier patiënten last van bij werkingen, zoals koorts. ANP UTRECHT - De coöxxlinator van de jongerenorganisatie Dwars van GroenLinks, heeft zijn functie neergelegd. R. van den Dool lag onder vuur wegens uitlatingen in NRC Handels blad, waarin hij zei achter de inhoud van radicale acties van dierenactivisten te staan. Hij is opgestapt in het belang van Dwars, aldus de organisatie zaterdag in een verklaring. Van den Dool zegt in de verklaxing de suggestie te betreuren dat hij het gebruik van geweld bij dierenacties goedkeurt. „De indruk had nooit mogen ontstaan dat ik namens Dwars spx-ak." De GroenLinks'-top nam vrijdag al afstand van de woorden van Van den Dool. ANP LEEUWARDEN - De nachten in Friesland moeten volgens de Friese Milieu Federatie (FMF) zo donker mogelijk zijn, omdat anders het nachtritme van mens en dier verstoord raakt. Om lichthinder te beperken en te voorkomen biedt de organisatie de 31 Friese gemeentes een brochure aan met aanbevelingen. De verlichting neemt volgens de FMF met 5 a 6 procent per jaar toe. De vei'stedelijking, de toename van het autoverkeer en de glastuinbouw en de groeiende behoefte aan buitensport bedx-eigen de duisternis. De FMF laakt ook de vexTichting van bedx*ijfspanden en historische gebouwen. ANP NIJMEGEN - Van de patiënten in het Nijmeegse ziekenhuis UMC Sint Radboud die zijn aangewezen op sondevoeding wordt 40 procent niet gevoed volgens de voorschriften. Dat komt door een onjuiste afstelling van de sonde. Dit blijkt uit onderzoek van een pax-amedicus van het hospitaal. De resultaten van het onderzoek zijn zaterdag gepubliceerd in het ziekenhuisblad Radbode. De instelling neemt de resul taten van het onderzoek hoog op en onderzoekt de zaak. ANP ROTTERDAM - De Rottex-damse zangex-es van Kaapvex-di- aanse afkomst Suzanna Lubrano is uitgeroepen tot beste zangeres van Afrika. Lubrano kreeg de prijs zaterdag in Jo hannesburg waar de Kora All African Music Awards werden uitgereikt. Deze pan-Afrikaanse muziekpx-ijzen zijn de te genhanger van de Amexikaanse Grammy Awards. Suzanna Lubrano (28) won aan het begin van de avond eerst de prijs voor Beste West-Afi'ikaanse zangeres. Later op de avond na een systeem waarbij tv-kijkers hun stem mocliten uitbrengen, kwam daar de meest prestigieuze prijs van beste Afrikaanse zangeres bij. Het evenement werd rechtstx-eeks uitgezonden in 76, meest Afrikaanse landen. De organisatie, schat dat er 625 miljoen mensen naar keken. ANP Ceintuui'baan in de Pijp. Op aanwijzin gen van getuigen arresteex-de de politie hem daar in of bij een café. Op het moment van de schietpartij was het druk op de Dam. Het lijk van de man lag ux-enlang duidelijk zichtbaar voor het winkelend publiek op de stoeprand voor het Amsterdam Diamond Center. Het was afgedekt met een deken, maar de be nen staken eronderuit. Op straat lagen plassen bloed. Burgemeester Cohen noemde het giste- ren 'verschrikkelijk' dat een dergelijk in cident zich op klaarlichte dag voox-doet. Hij wees ex-op dat het om een gerichte ac tie ging. De schutter heeft niet in het wil de weg geschoten. ANP/AFP door Yvonne Brethonière DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat over een jaar, vanaf 1 janua ri 2005, iedereen vanaf veertien jaar altijd een identiteitsbewijs op zak moet hebben. Na twintig jaar publieke discussie krijgen de politie en bijvoorbeeld bank-, employees meer mogelijkheden iemands identiteit te controle- ren. Is iemand niet in staat zich te legitimeren of weigert hij dat te doen, dan riskeert die persoon een boete van 2250 euro. De Tweede Kamer praat van daag over de wetswijziging die minister Donner van Justitie voorstelt. Een grote Kamer meerderheid zal instemmen. Toch hebben veel fx-acties twij fels over de meerwaai-de, de uit voering en de kosten van de maatregel. Want iedereen, van jong tot oud, moet een identi teitskaart, rijbewijs of paspoort hebben of alsnog aanschaffen. Aanvankelijk wilde het kabinet dat de politie op eigen gezag bij iedex-een vanaf twaalf jaar op straat de identiteit kon contro leren. De CDA-fractie wil dat nog steeds het liefst. Na veel kri tiek van talrijke organisaties pasten Donner en zijn collega Remkes van Binnenlandse Za ken het voorstel echter aan. De leeftijdsgrens werd veertien. Bovendien mag de politie alleen om een identiteitsbewijs vra gen, als dat nodig is voor de taakuitoefening: opsporing van strafbare feiten, handhaving van de openbare orde en hulp verlening. PvdA, SP, GroenLinks, D66, Christenunie en de SGP willen vex-der weten wanneer de politie precies mag controleren. Vooral de handhaving van de openbare orde is een wijd begrip. Zij wij zen erop dat de politie nu al de identiteit kan contx-oleren in si tuaties waarbij de orde mogelijk wordt verstoord, zoals bij voet balrellen. Daarnaast bestaat er al een identificatieplicht op het werk, in de auto en in het open baar vervoer-. Deze partijen vrager zi ch af wat de meerwaarde van d< maa- gel is. Immers, iemand die iets kwaads in de zin heeft zal zich niet laten weerhouden door een identificatieplicht. Verder wij zen ze op de risico's, zoals discri minatie door de politie van gx-oepenmensen, zoals allochto nen. De PvdA en GroenLinks stellen voor alle gevallen te regi streren waarin de politie van de controlebevoegdheid gebx-uik heeft gemaakt. Op die manier kunnen mensen achteraf klagen of bezwaar maken tegen de be handeling door de politie. Ook stelt de PvdA voor om jon geren en senioren identiteits kaarten, die bij gemeenten zijn te verkx-ijgen, gratis te verstx-ek- ken. GroenLinks en D66 willen gratis identiteitskaarten voor iedereen. Verder vinden de PvdA en de SP dat de boete, vooral voor kindex-en, buiten proportie is. De VVD wil niet tornen aan de boete. ANP Advertentie (advertentie) foto Paul Bergen/ANP kracht en potentie. De Ntb Bes te Muzikantprijs ging naar Sop hie, met haar px-achtige zuivere stem. A balladeer werd beloond met de Samsonic Publieksprijs. De Grote Prijs in de sector Dance ging in naar Nobody Beats the Drum. 'Gevarieerd, meest ovex*tuigend, meeste po tentie, veelzijdig, gedurfd, goe de styling en heel creatief', al dus de jury. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5