Politici zijn blij met zondagskind Kan het niet anders? De vlag uit, ook voor Rick Bedrijfsleven haakt gretig in op geboorte van Oranjetelg Balkenende feliciteert ook ouders Maxima Van links tot rechts verheugde reacties op geboorte van baby Websites meteen overbelast Geboorteboom voor baby Paar niet in visreclame Vandaag klokken en vlaggen Spoednieuws in Argentinië Zorreguieta was er niet bij Meisje krijgt vermoedelijk vijf namen Zierikzee zingt koningskind toe DEN HAAG - Premier Balke nende noemde de geboorte van een nieuwe troonopvolger gis teravond in een korte televisie toespraak 'een blijde gebeurte nis voor de grootouders en overgrootouders'. Behalve koningin Beatrix, prinses Juliana en prins Bern- hard wenste hij namens het Nederlandse volk ook de ou ders van Maxima van harte ge luk met de geboorte van hun kleindochter. „In onze Grondwet is vastge legd dat de pasgeboren prinses na prins Willerm-Alexander de eerstvolgende zal zijn die in aanmerking komt voor de troon. Een historische lijn wordt zo doorgetrokken. Onze hechte verbondenheid met het Huis van Oranje is een kost baar en dierbaar goed. Nü, maar ook in de toekomst waar in de nieuwe prinses haar spe ciale plaats zal hebben in onze samenleving." Prins Willem-Alexander stelde Balkende zes minuten na de ge boorte persoonlijk op de hoog te van de geboorte van zijn eer ste kind. De premier zei te hopen dat het jonge ouderpaar de eerste da gen na de geboorte van hun dochter voldoende rust zou krijgen om van de blijde ge beurtenis bij te komen. „Het is hen gegund dat ze hun volle aandacht kunnen geven aan hun kind en aan elkaar", aldus Balkenende. GPD DEN HAAG - De websites van het Koninklijk Huis en het mi nisterie van Algemene Zaken waren gisterenavond nauwe lijks bereikbaar. Na het nieuws van de geboorte van de ko ninklijke baby volgde een run op de webpagina's van www.koninklijkhuis.nl,www.regering.nl en www.minaz.nl. Op die van het Koninklijk Huis was een gastenboek geopend. Ook wie de site van het ministerie van premier Balkenende aantikte kon er nauwelijks doorheen komen. Evenals die van het Koninklijk Huis en van de regering bracht deze website het nieuws van de geboorte en de toespraak van de minister president. GPD DRIEBERGEN - De Stichting Nationale Boomfeestdag geeft de baby van Maxima en Willem-Alexander een zogenoemde geboorteboom, een koningslinde. Gelijknamige bomen zijn indertijd ook geschonken aan prinses Wilhelmina, prinses Ju liana, prinses Beatrix en prins Willem-Alexander ter gele genheid van hun geboorte. De stichting Nationale Boomfeestdag organiseert sinds 1990 de actie 'Geboorteboom'. Er zijn op het moment drie geboor- tebossen: in Ugchelen, Utrecht en Mierlo. Het laatst geopende bos is dat in Mierlo. Óp 3 december 2002 werd dat geopend door de prinsessen Laurentien, Marilène en Annette. Zij plantten voor hun kinderen Eloise, Isabella, Anna en Lucas ook een koningslinde. ANP AMERSFOORT - Een vishandel uit Amersfoort maakt een snel einde aan een reclamecampagne waarin prins Willem- Alexander en zijn echtgenote Maxima voorkomen. De eige naar wist niet dat het verboden is hun portretten te gebruiken in advertenties. Ondernemer D. de Graaf kan ondanks de onwetendheid nog een 'dringend schrijven 'van de Rijksvoorlichtingsdienst te gemoet zien. In de gewraakte advertentie staat de tekst: 'Prinses Maxima en prins Willem Alexander verzorgen binnenkort hun Hol landse nieuwe. Fish 'n Food verzorgt dagelijks uw Hollandse nieuwe'. GPD DEN HAAG - Vandaag worden in het hele land de klokken ge luid uit vreugde over de geboorte van de dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Ook wordt van alle overheidsgebouwen de Nederlandse vlag met oranjewimpel uitgestoken. Op zondag wordt normaal gesproken nooit ge vlagd. De regering heeft overigens alle burgers gevraagd de vlag uit te steken. Het klokgelui bleef gisteren achterwege omdat het prinsesje op zondag werd geboren. In Den Haag luidden een aantal ker ken overigens wel hun klokken. GPD BUENOS AIRES - De Argentijnse televisiezender TN24 Hor- as heeft de geboorte van de toekomstige kroonprinses met spoed, als 'urgente', gemeld. Een nieuwslezer kondigde in een item van ruim twee minuten het eerste kind van de Argentijn se Maxima als nieuwe 'princesita' aan. TN24 Hora liet vooral archiefbeelden van het paar en Maxi ma alleen zien. Ook andere Argentijnse media besteedden gisteren aandacht aan de nieuwe Oranje-telg. maandag 8 december 2003 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politieke partijen hebben verheugd gereageerd op de geboorte van de nieuwe prin ses. In hun reacties feliciteren de fractievoorzitters het paar, ko ningin Beatrix en de overgroot ouders prinses Juliana en prins Bernhard. Alle partijen hopen dat het paar de komende tijd de rust krijgt van hun dochter te genieten. CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen feliciteerde 'uiteraard de gelukkige ouders met hun eerste kir.d, de nieuwe prinses van Oranje. Ik hoop dat ze de tijd en ruimte krijgen van hun kind te genieten'. De PvdA stuurde direct een ge lukstelegram naar het zieken huis waar Maxima verblijft. Wouter Bos, die komende maand zelf vader hoopt te worden, heeft met 'meer dan ge wone belangstelling cle zwan gerschap gevolgd. Ik feliciteer Willem-Alexander, Maxima en L dekoningin met de geboorte van hun kind en kleinkind. Ik hoop op rust voor het koninklijk paar de komende tijd'. Jozias van Aartsen (WD) en Boris Dittrich (D66) betrokken in hun reactie nadrukkelijk ko ningin Beatrix. „Het is heel mooi dat de koningin dit moei lijk en zwaar jaar kan afsluiten met deze prachtige en blijde ge beurtenis", aldus Van Aartsen. Ook Dittrich sprak van 'een mooie afsluiting voor dit voor dekoningin lastige jaar'. Jan Marijnissen van de Socia listische Partij leeft mee met de nieuwe ouders. „De SP-fractie feliciteert het echtpaar van har te met de gezinsuitbreiding. Veel fractieleden kennen dat, waaronder ik zelf. We hopen dat ze en fijne tijd hebben en dat ze in alle rust van hun kind kunnen genieten." „We zijn heel blij voor de ouders dat er een mooie meid is geboren. Als Groen- Links feliciteren we het paar", zei Marijke Vos. „We wensen ze veel geluk en genieten van het kind de komende tijd." André Rouvoet van de Christen- Unie feliciteerde heel Neder land met de geboorte van de prinses. „Het Huis van Oranje is gezegend met de geboorte van een zondagskind. Dit is een be langrijke dag voor de monar chie en ons land." Voorzitters De voorzitters van de Eerste Kamer, Yvonne Timmerman Buck, en de Tweede Kamer, Frans Weisglas, spreken in een gezamenlijke verklaring van 'een gewichtige gebeurtenis'. De prinses heeft immers als tweede in de lijn van de troon opvolging een bijzondere plaats in onze constitutionele monar chie. De voorzitters spreken na mens beide Kamers de wens uit dat de prinses in goede gezond heid mag opgroeien. De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland feliciteren prins Willem-Alexander en prinses Maxima van harte met de geboorte van htm dochter. Ze hopen en bidden dat ze mag 'op- gi'oeien in welbehagen bij God en bij de mensen'. Dat heeft kardinaal Simonis, voorzitter van de bisschoppen conferentie, gezegd. De bis schoppen delen volgens hem in de vreugde van 'het wonder van dit nieuwe mensenleven'. Ze fe liciteren ook de grootouders en de gehele koninklijke familie met de geboorte van het prinses je. De drie Samen-op-Wegker- ken zijn 'zeer dankbaar' dat prins Willem-Alexander en prinses Maxima een gezonde dochter hebben gekregen. Ze hopen dat het 'zondagskind' tot vreugde van de ouders zal op groeien. Dat zei algemeen secre taris dr. B. Plaisier van de Nederlandse Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken. De dochter van de hervormde Willem-Alexander en de rooms- katholieke Maxima wordt her vormd, had de kroonprins al bij zijn verloving aangekondigd. De Oranjetelg zal na haar doop worden ingeschreven als doop lid van de Hervormde of Protes tantse Gemeente in de plaats waar de plechtigheid plaats vindt. GPD DEN HAAG - De vader van prinses Maxima, Jorge Zorre guieta, was niet bij de geboorte van zijn kleindochter. Hij was in Nederland maar moest kortge leden weer terug voor werk, zei prins Willem-Alexander gister avond tijdens een persconferen tie in het Bronovo ziekenhuis. De moeder van Maxima was wel bij de bevalling aanwezig. ANP De geboorte van het tweede kleinkind van koningin Beatrix is in Den Haag (foto), Den Helder, Willemstad (Curasao) en Oranjestad (Arubaverwelkomd met 101 saluutscho ten. foto Theo Bohmers/GPD Advertentie Die vraag zult u zich als omwonende ongetwijfeld stellen wanneer u hinder ondervindt van de grote vlam boven ons terrein. Wij hebben daarvoor alle begrip. Want deze vlam, die uit de zogenoemde fakkelinstallatie komt, gaat veelal gepaard met een brommend geluid en een felle gloed. Helaas luidt ons antwoord 'nee' Want hoewel wij wereldwijd vooruitgang boeken met het verminderen van de fakkelactiviteit, blijft het een noodzakelijke veilig heidsvoorziening. De fakkelinstallatie zorgt ervoor dat wij onze fabrieken op een gecontroleerde en verantwoorde manier in en uit bedrijf kunnen nemen. 'Veilig werken' staat bij ons te allen tijde voorop. En alleen op deze manier kunnen wij voor iedereen de veiligheid waarborgen. Deze week nemen wij een van onze krakers (LHC 3) weer in bedrijf na een reguliere onderhoudsstop. De komende dagen zal er dan ook weer 'gefakkeld' worden. Wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken Mocht u desondanks toch hinder van ons ondervinden, dan bieden wij u bij voor baat onze excuses aan en vragen wij uw begrip voor de situatie. .cefstijl Communicatie Transport Meer informatie: www.dowbenelux.com E-mail. beneluxinfo@dow.com Living.^ Improved daily. in Tho Dow Chemical Company DEN HAAG - De koninklijke traditie wil dat de namen van de nieuwe Oranje-prinses pas bij de aangifte bij de burger lijke stand bekend worden ge maakt. Dan wordt de baby van Willem-Alexander en Méxima ook aan getuigen ge toond. De traditie wil dat de minister-president en de vice- voorzitter van de Raad van State als getuige optreden. Over tijdstip en plaats van de aangifte was gisteravond nog niets bekendgemaakt. Al weken wordt er met name op internet druk gewed en ge speculeerd over de mogelijke namen van de nieuwe prinses. In bijna alle polls kwamen Ju liana en Emma als meest ge noemde suggestie naar voren. Juliana ligt zowel Neder lands- als Spaanstaligen goed in de mond en is natuurlijk de naam van de matriarch van de Oranjes, de 94-jarige oud-ko ningin Juliana. Emma, naar de koningin-regentes, be hoort op dit moment tot de po pulairste meisjesnamen in Nederland. Het meisje krijgt waarschijn lijk vier of vijf namen zodat ook beide oma's - koningin Beatrix en Maria del Carmen Cerruti Zorreguieta - aan bod kunnen komen. Prins Willem-Alexander en prinses Maxima zijn overi gens vrij in hun keuze. Bij de aankondiging van de zwan gerschap in juni zei de prins niet per se een historisch ver antwoorde naam te zoeken, maar zo voegde hij eraan toe, het paar stond open voor sug gesties. Op de internetsite w w w. maximakri j gteenb a- by.nl zijn meer dan 250 Voor stellen binnengekomen, voor een jongen en een meisje. Er zitten een paar opmerkelijke suggesties tussen, zoals 'Mies Mabel' en Fatima. Eindeloos zijn de variaties op de naam van moeder Maxima: Maxine, Maxime, Maximus, Maxien, Maximiliaan en het onvermij delijke Minima. GPD door Rolf Bosboom BAARSDORP - De kleine Rick heeft er nog geen weet van, maar hij is geboren op een historische dag: zondag 7 december 2003. Erik en Matza Goudzwaard, uit de buurtschap Baarsdorp tus sen Goes en Heinkenszand, kre gen gisteren hun eerste baby, net als prinses Maxima en prins Willem-Alexander. Ook hier maken moeder en kind het uit stekend. Het mogelijk samenvallen van de gebeurtenissen leek aanvan kelijk niet aan de orde. „Ik was op 5 december uitgerekend en Maxima veel later. Toen duide lijk werd dat haar baby wat eer der zou komen, dachten we: het zou leuk zijn als we op dezelfde dag bevallen." Dat gebeurde, al had het niet veel gescheeld: Rick werd even na middernacht ge boren, op het moment dat Maxi ma nog thuis was. „Dit maakt het allemaal extra feestelijk", zegt Matza Goud zwaard over de koninklijke la ding die de dag heeft gekregen. Erik en Matza Goudzwaard met Rick. foto Willem Mieras Ook in gewicht schelen de beide borelingen nauwelijks. De prin ses weegt 3310 gramRick zestig gram meer. In trots doen de ou ders evenmin voor elkaar onder. „Rick is een heel lieve baby." Ruim 36 jaar geleden, toen op 27 april 1967 prins Willem- Alexander werd geboren, kwam in het Goese ziekenhuis Anneke de Braai ter wereld. Zij woont inmiddels in Delft. Haar ge boortedatum heeft ze nooit als bijzonder ervaren. „Ik dacht wel altijd: als hij ooit koning wordt, dan wordt het misschien een officiële vrije dag. En het is wel leuk dat er wordt gevlagd. Vroeger riep ik altijd: dat is voor mij." van onze redactie economie DEN HAAG - Voelt u de on draaglijke behoefte prinses Maxima en prins Willem- Alexander te feliciteren? Dat kan dat met een telegram. De Telegram Service biedt de gele genheid een speciale felicitatie voor de ouders van de toekom stige troonopvolgster door te geven. Het is een van de vele acties die bedrijven ondernemen om de geboorte van de nieuwe Oranje telg mee te kunnen vieren. Sinds Maxima en Willem-Alexander aankondigden zwanger te zijn, werken pr-afdelingen en recla mebureaus op volle toeren om opvallende campagnes te ver zinnen. Het vaak voorspelbare resultaat is vandaag voor een groot deel in krantenadverten ties te aanschouwen. Zo laat Pampers weten dat alle moeders die gisteren ook zijn bevallen een pak luiers krijgen. Daarnaast komt één baby in aanmerking voor twee jaar gra tis luiers. De ouders moeten dan wel een geboortekaartje naar het bedrijf sturen. „Op deze ma nier willen we het feest een beet je delen met alle kersverse ou ders", aldus een woordvoerder van Pampers. Zwitsal Zwitsal, dat gisteravond als een van de eerste bedrijven een spe ciale felicitatiespot in de recla meblokken liet uitzenden, heeft een soortgelijke actie. Iedereen die een geboortekaartje met de datum 7 december 2003 in- stuurt, ontvangt van de produ cent van babyverzorgingspro ducten een pakket met doekjes en zalfjes, een jubileumblik oran j emuisjesvanDeRuijteren een pak beschuitjes. Eén baby maakt weer kans op de hoofd prijs: één jaar gratis Zwitsal- producten. De oranje muisjes van De Ruij- ter liggen in speciale blikken in de winkel. Gisteravond werd bij het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag beschuit met de speciale muisjes aan de omstanders uit gedeeld. „Dat gaan we ook doen als Willem-Alexander de baby gaat aangeven en als moeder en kind thuiskomen", laat een woordvoerster weten. Zuivelfabrikant Campina komt met een speciale vla. Zo gauw de naam van het prinsesje bekend is, verschijnt de 'Koningskind vla' met de naam op de verpak king in de schappen van de win kels. „De productietijd van de vla bedraagt anderhalve dag. Daarbij maken we gebruik van ons inmiddels traditionele re cept", zegt productmanager In ge Douglas op de website van het bedrijf. Campina maakt de vla, die naar appels smaakt, al zestien^aar bij speciale gebeur tenissen rond het koningshuis. Het is nog niet duidelijk of er een speciale tien-euromunt komt ter gelegenheid van de ge boorte. Het ministerie van Fi nanciën overweegt dit wel, maar het definitieve besluit valt waarschijnlijk pas na de jaar wisseling. Bij de Koninklijke Nederlandse Munt is wel al een zogeheten geboorteset te bestel len. Die bestaat uit de acht euro munten met als jaartal 2003 en een zilveren penning met daar op de eerste foto van het prin sesje. Ook diverse gemeenten hebben plannen voor speciale geboorte penningen. Waddinxveen viert de geboorte in elk geval met een dergelijke munt, die plaatselijk ook als een bedrag van vijf euro kan worden besteed. Weekblad Libelle komt volgen de week met een extra uitgave, die wordt gemaakt in samen werking met het royaltyblad Vorsten. GPD ZIERIKZEE - Tekstschrijver Michiel de Zeeuw en componist Mar van der Veer hoopten vurig dat het kindje van prinses Maxi ma en prins Willem-Alexander precies tijdens de manifestatie 'Zierikzingt' gistermiddag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee gebo ren zou worden. Ze waren erop voorbereid. Hun zangode 'Ze ven-twaalf' aan het nieuwe ko ningskind lag gereed. Tekst en compositie waren begin van de middag tot stand gekomen. Jammer dus om het lied onge bruikt te laten, vond Van der Veer. Bovendien was het thema van Zierikzingt 'liederen van verwachting', dus kon 'Zeven twaalf' evengoed op voorhand al gezongen worden. Daarom werd een uurtje voor de bekend making van de geboorte mas saal een jubellied ingezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3