PZC Plan gebiedscommissie mislukt Mooiste katten strijden om titel AANBIEDING Fietstunneltjes nog niet schoon Samenwerking met België moet beter Duurzaam Veilig wordt afgemaakt volgens afspraak Zeeland krijgt eigen regioraad Astmafonds Permanente bewoning niet te voorkomen met verplicht contract Hobbymarkt VAN DE WEEK bij Colff! Concert levert 750 euro op Kerstbomen I MaritiAÏX Hulst maakt kennis met nieuwkomers zeeuwse almanak Flesje ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 8 december 2003 Annr Ronald Verstraten TERNEUZEN - Een idee van de commissie Gebieds Gerichte Aanpak West-Zeeuws-Vlaan- deren om permanente bewoning van vakantiehuizen te voorko men. maakt geen kans. Het plan stuit op juridische r unogelijk- heden. ;De Gebiedscommissie, waarin onder andere de gemeente Sluis, |de provincie Zeeland, het wa terschap en de Recron zijn ver tegenwoordigd, heeft in sep tember advies gevraagd aan een it advocatenkantoor. De vraag was of het juridisch mogelijk was om bestaande "ergunnin- gen van recreatieonc^ -nemers ambtshalve h. te trekker., ^er- volgens zou m».1 diezelfde on dernemers een mplicht con tract worden gesk ten. Daarin zouden waarborgen komen te staan, die moesten voorkomen dat vakantiewoningen afzon- derlijk, met grote win stworden verkocht. Bedrijven die zo'n contract aangaan, zouden daar na weer een vergunning krijgen. Het geraadpleegde advocaten- I?; kantoor, Adriaanse en Van der Weel. heeft in eerdei-e adviezen aan de commissie laten weten dat het wel mogelijk is om pri vaatrechtelijke en publiekrech telijke waarborgen in een con tract te laten opnemen, mits de ondernemer daar zelf het initia tief toe neemt. Maar wanneer het zou gebeuren op initiatief van de overheid, blijkt clit 1 de praktijk niet of nauwelijks te realiseren. Ais de overheid op een dergelij ke manier wil ingrijpen, zou dat opgespannen voet staan met de beginselen van behoorlijk be stuur. In het advies wordt er bij voorbeeld op gewezen dat de burger (de eigenaar van de wo ning) door het publiekrecht wordt beschermd tegen eenzij dig gebruik van overheids macht. De Gebiedscommissie wilde methetplan permanente bewo ning van recreatiewoningen en stacaravans voorkomen, door zelf een vinger aan de pols te houden. De bedoeling was om daarover in het ontwerp-Ge- biedsplan een bepaling op te ne men. Die komt er alsnog, zij het dat een regel over het ambtshal ve intrekken van vergunningen nu weinig kans lijkt te maken. In de concept-tekst staat wel dat er zowel in het streekplan als in bestemmingsplannen be palingen moeten staan om per manente bewoning van vakan tiehuizen te voorkomen. Dat kan onder meer door een 'maat werkcontract' met de recreatie ondernemer, dat erop is gericht om de recreatieve gebruiksmo gelijkheden veilig te stellen. De bewijslast, als permanente be woning wordt vermoed, zou dan ook zoveel mogelijk bij de on dernemer moeten liggen. De commissie vergadert hier over op vrijdag om 9.15 uur in het gemeentehuis in Oostburg. Op de agenda staat verder onder meer de ontwerp-begroting 2004 van de Dienst Landelijk Gebied. Die heeft te maken met een klein meevallertje, want er VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak in Vogelwaarde houdt zondag de jaarlijkse kerst markt. Net als voorgaande jaren kunnen mensen hier hun hobby demonstreren. Café Ons Vermaak aan de Bos- sestraatgaat om 11 uur open. Ons Vermaak luidt het nieuwe jaar in op vrijdag 2 januari met een kinderbingo. Vanaf 14 uur worden er vijf ronden gespeeld. Dit voorjaar al zijn de muren van de tunnels bij Scheldorado door 'graffiti-kunstenaars' als doek gebruikt. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Tot ergernis van G. van den Berg-van Dijk zijn twee fietstunnel tjes in Terneuzen nog steeds besmeurd met scabreuze, onsamenhangende tek sten en leuzen. Het Terneuzense raadslid van de Chris tenunie constateerde dit voorjaar al dat de muren van de tunnels bij Scheldora do, onder de Churchilllaan door, en de Schepersdijk, van de Kennedybaan naar de Axelse Dam, door 'graffiti-kunste naars' als doek waren gebruikt. Destijds werd al beloofd dat de verbindingstun nels, die ook door voetgangers kunnen worden gebruikt, snel zouden worden schoongemaakt. Van den Berg had begrepen dat de klad deraars intussen zijn opgepakt. Mochten de daders nog bij het Halt-bureau langs moeten, dan zou het aardig zijn als de on verlaten zelf kunnen helpen bij het reini gen van de tunnelmuren, stelden enige leden van de commissie Omgeving vorige week. Gemeentewoordvoerster J. Hartman laat weten dat de tunnels volgende week worden schoongemaakt. Het heeft even geduurd voor de offertes waren ontvan gen en beoordeeld. Onlangs is beslist dat de twee tunnels voor 3500 euro worden foto Peter Nicolai gereinigd. Woensdag is de tunnel aan de Schepersdijk aan de beurt. Vlak daarna wordt begonnen aan de andere tunnel." Het is niet waarschijnlijk dat de beklad- ders him eigen scabreuze teksten moeten verwijderen, meldt Hartman. ,,De arbo- normen voor het schoonstralen van mu ren zijn streng. Voor die werkzaamheden is een speciale opleiding nodig. Het Halt bureau zal dus een andere straf moeten opleggen, is de verwachting." doorEugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet het initiatief nemen voor de oprichting van een zogenoemd 'grensover schrijdend lichaam' met als partners Gent en Zelzate. LPF- raadslid C. Freeke stelt dat in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Volgens de LPF wordt het 'hoog tijd' dat allerlei losse samen werkingsverbanden stevig wor den gestructureerd. Freeke komt tot die slotsom naar aan leiding van een raadsbezoek aan Gent. Daarbij is gebleken dat Gent aaar aanleiding van cle geplan- detunnel bij Sluiskil het kanaal een diepte van 18 meter wil ge ven, in plaats van cle door Rijks waterstaat geplande 14 meter. Dit om het maritiem container verkeer via het kanaal van Gent naar Terneuzen niet te hinde ren. Freeke wijst erop dat er initia tieven bestaan op het gebied van gezondheidszorg, zoals de MUG-heli en de banden met het academische ziekenhuis in Gent, en op het gebied van mi lieu. ,,Het oppervlaktewater laat zich door geen enkele grens tegenhouden", zegt Freeke. Zodra de glastuinbouw in onze polders een feit is, komen stellig ook Belgische werknemers deze richting uit. Tenslotte kunnen ook toerisme en recreatie in de beschouwingen worden betrok ken. Enfin, een keur van rele vante onderwerpen om tot doel matig grensoverschrijdend overleg te komen." Volgens Freeke kan zo'n overleg ook dienen om te bekijken of er gezamenlij k Europese subsidies in de wachten kunnen worden gesleept, zoals bij de jachtha vens. Freeke wil van het college weten of men het initiatief wil nemen voor een grensoverschrijdend overleg. Advertentie Ovenverse appelflappen 4 STUKS VAN 2.78 NU door Rolf Bosboom GOES - Zo'n vierhonderd ras- en huiskatten zaten gisteren op hun mooist te wezen in Goes. Ze deden mee aan de jaarlijkse in ternationale kattententoonstel ling in de Zeelandhallen. Inter nationaal, want de exposanten komen niet alleen uit het hele land maar ook, zij het in be scheiden mate, uit België en Duitsland. Het dierenfestijn is een initia tief van Saint Pro Cat, de Neder landse vereniging van katten liefhebbers. Voorgaande jaren was de tentoonstelling nog on derdeel van de meerdaagse beurs Dierplezier, maar nu had de organisatie de evenementen hal helemaal voor zichzelf. De keurmeesters, eveneens een internationaal gezelschap, wa- OOSTBURG - Het benefietcon cert voor verstandelijk gehan dicapten in West-Zeeuws- Vlaanderen heeft 750 euro op gebracht. De uitvoering werd door tweehonderd muzieklief hebbers bezocht. Gistermiddag werd in het Le- deltheater een uitvoering ver zorgd door Oefening Kweekt Kunst uit Schoondijke, muziek vereniging Groede en het man nenkoor Sint David's Mistrels uit IJzendijke. Na afloop moch ten vertegenwoordigers van dagverblijf de Schelp uit Oost burg, de ponyrijvereniging de Marianstappertjes uit Nieuw- vliet en woonvoorziening de Okkernoot uit Schoondijke elk 250 euro in ontvangst nemen. Volgens mede-organisator A. Soomers is het plan om een concert voor verstandelijk ge handicapten te organiseren en kele jaren geleden ontstaan. ren de hele dag bezig om de ui terlijkheden van de Pei'zische langhax-en, Noorse boskatten, Britse kortharen, Heilige Bir- manen en alle andere soorten te beoordelen. Aan de hand van hun deskundige mening konden de uitslagen worden bepaald. Op het podium stond een in drukwekkende verzameling be kers, want voor elke variëteit en in elk categorie werd er wel een uitgereikt. Zo ontstond in de loop van de middag een vrijwel doorlopende huldiging. De mooiste kattennaam werd he laas niet beloond, andex's had den daarvoor bijvooi'beeld Hugs Kisses Bam Bam Boom (voortgekomen uit een samen zijn van Escape's Indian Warri- or en Sweet Rialto's Dream Co- me True), Squarossa's Sweet Sugar of Cascaya of Close to You Princess Alyssa of Rags to Riches of een van cle vele andere geschikte kandidaten in aan merking kunnen komen. Een van degenen die met een echte prijs naar huis gingen, was J. Hakkert uit Kloetinge. Haar Britse korthaar Omayra van Elsdieck sleepte een beker in de wacht. ,,Dat had ik echt niet verwacht, omdat ze nog pas tien maanden is. Meestal geldt: hoe ouder, hoe volumineuzer, hoe mooier." Ze heeft zes katten, maar die zijn niet allemaal ge schikt voor dergelijke tentoon stellingen. „Sommige zijn er te neiweus voor-." Aan het eind van de middag werden uit de vele winnaars de mooiste langhaar, half lang haar, korthaar, pers klassieke kleuren en Britse korthaar ge kozen. Deze vijf toppers sti'eden weer om de beker voor de aller mooiste kat. Deze eer kwam toe aan de Perzische langhaar Bre- derode's ObiWan van Corrie Kleinendorstuit Ede-Wekerom. Advertentie Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding komt een achtex-stallige subsi die vrij van 18.000 euro. Dat geld zou eigenlij k verdeeld moe ten worden onder gemeente, provincie en watex'schap. Maai de commissie wil het bedi-ag re serveren voor eventuele tegen vallers volgend jaai\ oorRonald Verstrateri ZUIDZANDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis is ervan overtuigd dat het pro ject Duurzaam Veilig in West Zeeuws-Vlaanderen volgens planning wordt voltooid. Maar hij heeft er begrip voor dat het niet in de rest van de provincie wordt overgenomen. „Ik moet toegeven dat ik eerst schrok van de kop boven het ar tikel", geeft Wille toe, verwij zend naar het bericht van afge lopen vrijdag ('Duurzaam Veilig van de baan'). „Het lijkt net als of gedeputeerde Poppelaars af stand neemt van het project. Dat is niet het geval. Alleen heb ben we geleerd dat we het niet meer in zo'n groot gebied moe ten doen. Bovendien zitten de fi nanciën op het moment niet mee. Vandaar dus het idee om bij ondex-houd ook kleinere ver- keersmaatregelen mee te ne men." Wille, die van meet af aan bij het project betrokken is, zou dan ook niet willen zeggen dat het mislukt is. „Maar ik blijf zeg gen, dat we het nooit hadden moeten accepteren zonder ga rantie dat de N61 tegelijk zou worden aangepakt. Dat is stom geweest." De wethouder vindt echter dat een andere kijk op het project ook belangrijk is. „Hoe je het ook draait of keert, in West- Zeeuws-Vlaanderen gebeurden in het verleden veel dodelijke ongevallen. De statistieken ge ven de laatste jaren te zien dat daar verandering in is gekomen. Vooral als je mensen spreekt die iets tragisch in hun familie heb ben meegemaakt, hoor je dan ook veel meer positieve gelui den. En uiteindelijk komt het er toch op neer dat bij te hard rij den alleen maatx-egelen en flitspaaltjes helpen." Verlenging Het project zit momenteel in het stadium van een verlenging. „Die loopt tot eind 2005. Ik ga ex-van uit dat cle geplande maat regelen op tijd klaar zijn. Dat kan niet overal, want van som mige weten we nu al dat ze zul len uitlopen, omdat je bijvoor beeld met gx-ondaankoop zit. Ik heb er vex-trouwen in, mede door gesprekken met Rijkswater staat, dat we die ondei-delen ook na die dat zullen kunnen afron den. Het komt allemaal wel goed." door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst heeft het afgelopen jaar zo'n zeshonderd nieuwe inwoners gekregen. De nieuwkomers worden zaterdag 17 januari ver wacht voor een kennismakings bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst geeft het gemeentebestuur de nieuwe inwoners de gelegenheid nader kennis te maken met de leden van B en W van hun nieuwe woongemeente. Ook worden ze op de hoogte gebracht van alles wat de gemeente te bieden heeft. De mensen die zich in de periode van 1 januax'i tot 1 december als nieuwe inwoner van de gemeen te Hulst hebben ingeschreven, krijgen deze week een uitnodi ging voor de kennismakingsbij eenkomst. Het programma op zaterdag 17 januax-i begint om 14.00 uur met een ontvangst in de centrale hal van het stadskantoor-. Na de in troductie van het dagelijks ge meentebestuur wordt een i-ond- rit door de gemeente gemaakt. Tijdens deze rondrit vertellen VW-gidsen de nodige wetens waardigheden. Aansluitend op de rondrit is een rondleiding door het stadskantoor mogelij k. De middag wordt informeel af gesloten met een hapje en een drankje. '^S^BSaÊÊSSSmSÊKÊBBÊIÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊi door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeeland krijgt vanaf vandaag een eigen regio raad van het Astmafonds. De vijf leden die er deel vanuit ma ken, worden vanavond officieel geïnstalleerd. Het zijn H. Clerx uit Oosterland, M. Hof uit Scha- rendijke, E. Bakker uit Kapelle, J. Jansen uit Hansweert en D. van de Merwe uit Goes. De bij eenkomst vindt plaats in Zie- rikzee. Kerntaak van de regio raad is het behartigen van de belangen van mensen met astma en COPD (chronische bronchitis en longemfyseem). Het Nedex-lands Astmafonds hoopt met regioraden in den lande de collectieve belangen behartiging te vei-beteren. Ver spreid over Nederland worden 27 x-egioraden opgezet. Het is de bedoeling dat zij invloed gaan uitoefenen op het beleid van zorgverzekeraars en zorgaan bieders in de regio. Via lokale gehandicaptenplatforms kan het gezondheidsbeleid van de gemeenten beïnvloed worden. Ook staat het de x-egioraad vrij te lobbyen en actie te voeren in het belang van mensen met luchtwegklachten. „Ik kan er tegenwoox-dig rede lijk goed mee leven, maar ik weet wel wat het betekent om astma te hebben", zegt Heieen Clerx. Zij herinnei-t zich als kind tijdens een verjaardag bin nen het gezin meestal alleen bo ven op haar kamertje te hebben gezeten, omdat er beneden door de visite werd gerookt. Clerx vindt het vooral belangx-ijk dat er meer bekendheid wordt gege ven aan maniex-en waai-op de overlast voormensen met astma en COPD kan woi-den beperkt. „Het is lang niet altijd onwil, maar eerder onwetendheid als mensen overlast vei'oorzaken. Een rookvrij tafeltje in een res taurant helpt bijvoorbeeld niet zoveel als er i-ondom oveiral wel wordt gerookt. Wat dat betreft is het in andere landen vaak be ter geregeld met echte rookvrije ruimten", zegt Clerx. Zij wil zich graag inzetten bin nen de regioraad en ze sollici teerde dan ook bewust toen ze de oproep in het blad van het Astmafonds had gelezen. Vol gens haar is het geen erebaantje, maar wordt er wezenlijk in breng ^an de leden verwacht. „Je moet je er wel enkele uren per week voor vrij kunnen ma ken", zegt Clex-x. Evenals de an dere kandidaten voex-de zij een sollicitatiegesprek ten behoeve van de selectieprocedure. De schriftelijke stemming onder de leden van het landelijk Astma fonds leverde de uiteindelijke samenstelling van de Zeeuwse x-egioraad op. Mogelijkheden De Zeeuwse regioraad kan re kenen op steun van het Nedex*- lands Astmafonds in de vorm van wox-kshops en trainingen. Bij gemeenten aandringen op rookvrije taxi's is slechts een voorbeeld. Andere mogelijkhe den zijn de zorgverzekeraar te ovex'tuigen dat bepaalde voor zieningen in het verzekerings pakket moeten blijven. „Stof kan ook een groot pro bleem zijn", zegt Clex-x. Nu er steeds minder geld beschikbaar komt voor het schoonhouden van scholen, juicht zij het toe dat steeds meer ouders die taak op zich nemen. Volgens haar kan dit sooxt initiatieven aange moedigd worden door de raad. Een keurmeester onderwerpt een kat aan een inspectie. foto Willem Mieras De Vlissinger had de koop van de eeuw gesloten, zo voelde het althans. Bij een klein Frans zaakje had hij via internet een partij fameuze wijn besteld, voor slechts zestien euro de fles. Bij zijn slijter moest hij, zo had hij al gezien, per fles tien euro meer betalen. Dus liet hij maar direct een aantal dozen komen omdat zijn ontdekking nog zeker enkele jaren houdbaar is. Bij aankomst van de partij viel hem op dat de dozen toch wat kléin van maat waren. Hij be gon nattigheid te voelen maar hield zich nog even groot. Tot zijn vriendin een van de dozen opende en een mooi half literflesje tevoor schijn haalde. Spottend zei ze: „Koopje!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39