Warm welkom voor Oranjetelg Geslacht van de baby ook voor de ouders verrassing Roze wolk Veruit meeste baby's worden geboren in het ziekenhuis Aanhangers Koninklijk Huis wachten urenlang voor Bronovo ziekenhuis 8 december 1953 Met de geboorte van de dochter van Wille Alexander en Maxima is de Nederlandse! ninklijke familie nog steviger geworden V generaties Oranjes in lijn en in de breedte ruim doende nieuw bloed is een buitengewone luxe. Devi te bevalling van Maxima Zorreguieta past primaini* beeld van een Oranje-dynastie die zich qua biolo steeds beter weet te handhaven. Dit fysieke succes een verademing na de vele berichten over de minder lukkige of zeer moeizame sociale ontwikkelingen het Oranjehuis. Na de zorg over de rol van de fa® Zorreguieta in de voormalige Argentijnse dictatuur de gênante familievete rond Margarita en haar Edv de Roy van Zuydewijn en na de leugenachtige preset; tie van het paar Friso-Mabel, komt deze Oranjebabv; - een roze wolk waarop nu eens helemaal niets valt af dingen. Het geluk van villa Eikenhorst moet de tijd worden^ gund. Het is echter allerminst vanzelfsprekend dat; jonge gezin de gewenste privacy zal krijgen. Beatrix Claus namen en kregen destijds op Drakensteyn kans om hun kinderen in een min of meer normaleai atie op te voeden. Braaf en dus buiten de schijnwerpe Nu zal veel afhangen van de manier waarop de 0re jefamilie in het nieuws komt. En vooral ookhoedere; ring daarop anticipeert. Want zonder een stevige si ring is Nederland in staat zich binnen de kortste ket te verliezen in bijvoorbeeld een oeverloze discus over de rol van opa Zorreguieta bij de doop vanz kleinkind. Als dat doorgaat met de ene hype na dean; re zullen Willem-Alexander, Maxima en hun kindc gezond veel aandacht krijgen. Behalve voor een goede jeugd en jonge jaren van prinsesj e is rust ook gewenst om eens met wat afstand kijken naar onze wensen over de top van het staats! stel. Ontdaan van de recente strubbelingen rond Oranjes lijkt de kwestie eenvoudig. Nederland isn lang niet toe aan afschaffing van de monarchie, over de vraag of het staatshoofd zich nog meer zou®; ten beperken tot representatie en symbolisering van Staat der Nederlanden, kan wat discussie zijn. Evals tie van het werk van koningin Beatrix leidt echter® tot een bevestigend antwoord, eerder tot de concte dat je een moderne monarch niet kunt opsluiten. Of van het staatshoofd nu wel of niet een beperktepe soonlijke en inhoudelijke inbreng wordt verwacht,! genwoordig mag iedereen merken dat het een me®;- vlees en bloed is. En dat niet enge wetten en onwriifei protocollen, maar eerder soepele verhoudingen fag het volk en de vorst de beste basis zijn om de Neto landse soevereiniteit te symboliseren. Wat dit betrej de jongste Oranjetelg onder een gelukkiger gester geboren dan al haar voorgangers. ATOOMGEVAREN - Presi dent Eisenhower heeft een speech voor de Verenigde Na ties geschreven over de atoom gevaren. Waarnemers bij de VN menen dat de rede moge lijk de 'operatie oprechtheid' inluidt, die bedoeld zou zijn om de wereld meer te laten we ten over de vorderingen op het gebied van atoomwapens. PROPAAN - De KLM beschikt in haar wagenpark over een nieuwe personenwagen. De bezinetank, de benzinepomp en de carburateur ontbreken in deze auto. Toch kan het voertuig ruim vierhonderd ki lometer rijden, maar moet het terug naar Schiphol om tete ken. De auto rijdt op propr een gas, die in de VS op p schaal voor het voeden vaat- tomotoren wordt gebruikt KUIKENS - Een kip bijDs teloord is in de war van het mooie weer. Op hele van landbouwer C. Kce- raadts liep zij met elf kuite rond. De boer heeft voor ai zekerheid moeder en kindert een beter plekje gegeven iné schuur, waar de kleine bolletjes het best maken. FILM - Charlie, de grote Chi' lie Chaplin, gaat in Engelai een nieuwe film maken. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoa het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoov zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleinte Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concent uaan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt ze (abonnementen)adminislratie en om u tc(laten) informeren over voor urclcvantedicw" producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig W50; teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk nwldec- PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJEQGHEr door Harm Harkema Het is geen verrassing dat prinses Maxima haar baby niet thuis maar in het Haagse Bronovo ziekenhuis ter wereld bracht. Dat is niet alleen nor maal in Argentinië en in de ko ninklijke familie, een zieken huisbevalling is-ook in lijn met de bevallingspraktijk in ons land. Want Nederland mag dan be kend staan als thuisbevallings- land bij uitstek, in de praktijk blijkt dat twee op de drie beval lingen plaatsvinden in het zie kenhuis. Dat komt onder andere omdat menig aanstaand ouder toch het idee heeft dat bevallen in het ziekenhuis veiliger is en omdat veel allochtone vrouwen weinig ophebben met die Ne derlandse traditie. Ook verwijzen verloskundigen en huisartsen de laatste jaren vaker naar het ziekenhuis. Het aantal thuisbevallingen blijft overigens de afgelopen jaren wel stabiel, alleen in de grote steden zet de daling door. Tege lijk neemt het aantal keizersne den gestaag toe, van 13,8 pro cent van alle geboorten in 1996 naar 16,6 procent in 2001. Daar zijn verschillende redenen voor. Ééntje daarvan is de ver anderende opvatting over stuit- bevallingen. In 1998 nog publi ceerde de beroepsgroep van gynaecologen en verloskundi gen een richtlijn waarin de kei zersnede werd afgewezen als standaardmethode bij een stuit- bevalling. In 2000 echter toonde Canadees onderzoek overtuigend aan dat baby's in de stuitligging moge lijk iets veiliger met behulp van de keizersnede ter wereld kun nen worden gebracht. In België werd bij de geboorte van prinses Elisabeth daarom ook gekozen voor de keizersnede. Al snel na publicatie van het Ca nadese onderzoek is het aantal keizersnedes bij stuitbevallin- gen in Nederland spectaculair gestegen tot ongeveer tachtig procent in 2001bleek uit enkele weken gepubliceerd onderzoek van het Atrium Medisch Cen trum in Heerlen. Nu vormen stuitbevallingen slechts een klein deel van het totaal, dus zijn er meer oorzaken voor de toenemende populariteit van de keizersnede. Vroeger was de drempel om er toe over te gaan hoog. met name omdat de aanstaande moeder dan onder volledige narcose ge bracht moest worden. Dat bracht een groter risico op complicaties met zich mee dan de lokale verdoving met rug- genprik die tegenwoordig vrij wel altijd wordt toegepast. Moeder blijft dan tijdens de operatie bij kennis maar voelt geen pijn. De complicaties bij een geplan de keizersnede lijken tegen woordig amper groter dan bij een vaginale bevalling. Mede daardoor neemt het aantal vrouwen toe dat zegt 'doet u mij maar een keizerssnee' gn zo in principe de geboorte kan plan nen, evenals het gemak waar mee artsen er toe overgaan. Het is overigens een misverstand te denken dat 'koninklijke' beval lingen per definitie per keizer snede plaatsvinden. Ook bij Maxima'is een medische afwe ging gemaakt. Ruggenprik Over het gebruik van een rug genprik en andere pijnbestrij- ders wordt in Nederland vaak nog moeilijk gedaan ('pijn lij den hoort erbij'). Ze zijn welis waar niet geheel taboe, maar worden door velen toch wel be schouwd als middelen die slechts in uiterste nood ingezet dienen te worden. Ten onrechte, vindt menig gynaecoloog. In die beroepsgroep heerst over het al gemeen de opvatting dat Neder land een slechte rol speelt op dit terrein: in de Angelsaksische landen krijgt negentig procent van de vrouwen een ruggenprik, in België zestig procent, in Ne derland slechts tien procent. En dat terwijl de ruggenprik een veilige ingreep is voor zowel moeder als kind. Die mogelijk heid is er echter lang niet altijd. Verloskundigen, die de thuisbe vallingen doen en zelf niet be voegd zijn tot het toepassen van anesthesie, zijn lang niet altijd enthousiast wanneer het de rug genprik betreft. Ze moeten hun cliënt dan immers afstaan aan het medische circuit. En zelfs in het ziekenhuis is adequate pijn bestrijding niet altijd mogelijk: nachtdiensten van anesthesis ten zijn zo geregeld dat ze dan lang niet altijd en overal tijd hebben voor ruggenprikken. Al zal Maxima van dat laatste probleem geen last hebben ge had. GPD maandag 8 december 2003 Veel aanhangers van het koninklijk huis wilden de geboorte van de oranje telg 'live' meemaken. Zij stonden gis teren urenlang te wachten achter de dranghekken voor het Bronovo zie kenhuis in Den Haag. Hét bevrijdende moment: de glimlach van koningin Beatrix. door Rudi Buis Vlak voordat koningin Beatrix het Haagse Bronovo ziekenhuis bin nengaat, zwaait ze naar tientallen en thousiaste toeschouwers. Ze lacht, ze straalt. Voor de aanwezigen achter de dranghekken is het op dat moment duidelijk. De koninklijke familie is uitgebreid. 'Maxima! Móxima!', wordt er gescandeerd. Dan rinkelen er vele telefoons in de menigte: het is een meisje, zo meldt het thuisfront dat voor de televisie hangt. Halverwege de middag staat er al een handjevol toeschouwers op het plein- t j e bij de zij ingang van het ziekenhuis Prins Willem-Alexander is binnen, weet een man te vertellen, want zijn grote groene Volvo staat op de par keerplaats. Er worden oranje karton nen kronen uitgedeeld, bekertjes oranjebitter gaan al van hand tot hand. Patiënten en verplegend perso neel kunnen dat vanuit het ziekenhuis zien. Regelmatig verdringen zij zich voor de ramen van het ziekenhuis. Cor van Dijk uit Zoetermeer heeft een oranje kroon op zijn hoofd.Omdat er nu eindelijk weer eens positief nieuws over het koningshuis valt te melden", zegt hij,Ik hoorde de geruchten op de radio. En omdat ik toch van plan was een eindje te gaan fietsen, ben ik maar naar het ziekenhuis getrapt." Cor hoopt een jongetje. „Een prins is toch mooier?" Even verderop leunen Ton en Tineke Koningin Beatrix, prins Friso en zijn verloofde Mabel Wisse Smit vertrekken zondagavond uit het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Ze hebben ruim een uur de pasgeboren dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima bewon derd. foto Ed Oudenaarden/ANP Hoogendijk uit Gouda tegen de dranghekken. Echt koningsgezind zijn ze niet, laten ze weten. „Maar dit is gewoon prachtig om te zien. Het is een waar mediaspektakel", zegt Tine ke, terwijl ze wijst naar de tientallen verslaggevers, fotografen en camera ploegen. Vanavond drinken ze in elk geval een borrel. Ton: „Oranjebitter heb ik niet in huis. Maar mag het ook een gewone borrel zijn?" Naarmate de zon zakt, neemt de kou toe. In het Bronovo ziekenhuis gaan steeds meer gordijnen dicht. Maar dan komt oranjefanaat Johan Vlemmix, bekend van diverse liedjes en dwaze acties rondom het koningshuis, voor opschudding zorgen. Vlemmix, uiter aard met oranje stropdas, deelt cd's uit. De titels ('met een toeter en een fluit komt de baby eruit' en 'de spoed- bevalling') maken duidelijk dat het carnavalsplaatjes zijn. Beschuitfabrikant Bolletje probeert ook een graantje publiciteit mee te pikken. Twee vrouwen delen be schuitjes met oranje muisjes uit. Dat komt hen op kritiek van een passant te staan.,De baby is nog niet eens gebo ren!" Naast de beschuitkraam ligt de twee maanden oude baby Pam in de kin derwagen te slapen. Zij is ook in het Bronovo geboren, waar moeder Ber- nadette Sebel uit Voorburg vol lof over is. „Er loopt daar geweldig per soneel." Ze vindt het leuk dat haar dochter in hetzelfde ziekenhuis als het koningskindje is geboren. „We hebben van het ziekenhuis nog een T- shirt gekregen: 'ik ben geboren in Bronovo', stond daar op. Maar helaas ben ik dat kwijtgeraakt." Koplampen Als de schemer plaats heeft gemaakt voor het donker, valt er even weinig te beleven. Totdat de koplampen van een donkerblauwe Audi zichtbaar wor den. Koningin Beatrix, prins Friso en zijn verloofde Mabel Wisse Smit stap pen uit. Nog geen vijf minuten latei- komt het verlossende bericht dat Maxima moeder is geworden van een kerngezond meisje. En dan, een dik halfuur later, laat ook de vader zich zien. Prins Willem- Alexander staat achter een raam van het ziekenhuis en straalt volop. De toeschouwers juichen luidt. Klokken luiden, kanonschoten klinken in de Hofstad. De oranjetelg krijgt op deze koude zondagavond alvast een warm welkom. GPD Oranjefans wachten bij het Haagse Bronovo ziekenhuis op de verlossende me dedeling. foto Ju an Vrijdag/ANP door Hans Jacobs We kunnen niet wachten tot we uitbreiding krijgen in ons gezin. Willem-Alexander en Maxima straalden op 18 juni bij de toch nog onverwachte be kendmaking van Maxima's zwangerschap. Kort daarvoor was de blijde tijding al uitgelekt door een in verkeerde handen gevallen email van de prinses. 'Ik ben zwanger', luidde de van vele uitroeptekens vergezeld gaande mededeling. Op dat moment was Maxima naar eigen zeggen in de dertien de week van haar zwanger schap. De bevestiging van het nieuws kwam weken eerder ook voor het paar als een verrassing. „Ik kon het eerst niet geloven want ik voelde me prima, vertel de Móxima. Wat het zou wor den, jongen of meisje, wilden de aanstaande ouders niet weten. „We laten ons verrassen", aldus Willem-Alexander, die zijn moeder als eerste van het goede nieuws op de hoogte stelde. „Mijn broer en vrienden zeggen dat het het mooiste is dat je in het leven kan overkomen. Ik kijk er erg naar uit. Het was boeiend en emotioneel om de baby op de scan te zien", ver volgde hij. „Ik hoop dat hij een moderne vader zal zijn", gaf Maxima alvast een schot voor de boeg. De prins kleurde, maar zei niets. Over een mogelijke zwanger schap van Maxima is al vanaf het huwelijk op 2 februari 2002 gespeculeerd en geschreven. Maxima kon er uiteindelijk wel om lachen. „We wilden na het huwelijk eerst tijd nemen voor ons zelf. Toen we eenmaal beslo ten om ons gezin uit te breiden, is de zwangerschap snel geko men. Als het langer had ge duurd, konden die verhalen wel voor druk zorgen", zei de Ar gentijnse. In haar voor vrienden bestemde email ontzenuwde ze geruchten over een meerling en vruchtbaarheidsbehandelin gen. Maxima bekende de eerste tijd erg misselijk te zijn geweest. In juni zag ze het echter roos kleurig in. „Ik ga gewoon door met werken en wil nog zo veel mogelijk doen", aldus de prin ses, die van plan pas vier of vijf weken voor de bevalling zwan gerschapsverlof te nemen. Over de plaats van de geboorte van de Prinses Móxima en prins Willem-Alexander tijdens de persconferentie waarop zij bekend maakten dat Maxima zwanger was. foto Marcel Antonisse/ANP baby - thuis of in het ziekenhuis - had het paar niet nagedacht. „We hebben nog maanden te gaan, dat komt nog wel. Het hangt natuurlijk ook af van het verloop van de zwangerschap", meende Willem-Alexander. Inkopen Met haar moeder deed Maxima aan het einde van de zomer on der meer bij babyzaak Bebinel- la Duimeland in Leiderdorp haar inkopen. Maxima koos net als haar schoonzus Laurentien en de jonge moeders Annette en Marilène voor de zeer Neder landse kinderwagen Bugaboo. „Bij het koninklijk huis lopen ze daar allemaal mee, aldus Anita de Graaf van de babyzaak. Maxima en moeder Maria del Carmen namen ruim de tijd, be keken babyspullen en Maxima paste ook wat kleren. „Gewoon een moeder met haar zwangere dochter, zoals ze hier zo vaak komen", aldus De Graaf tegen over dagblad Trouw. Maxima bleek te optimistisch geweest te zijn in haar voorne men tot het laatste moment door te werken. Op 1 september, bij de presentatie van de commissie die de deelname van niet-Ne- derlandse vrouwen aan de sa menleving moet bevorderen, verhaalde Maxima van een volle agenda. „We hebben een druk programma voor september. Aanvankelijk is afgesproken dat dit werk één dag per week zou wagen, maar dat is nu meer", zei de nu duidelijk zicht baar zwangere Maxima. Drie weken later wist de prinses alle aandacht op zich gericht op Prinsjesdag. „Natuurlijk heb ben we over haar zwangerschap gesproken. Het gaat goed met haar", verklapte SGP-kamerlid Kees van der Staaij die het ko ninklijke gezelschap begeleidde in de Ridderzaal. Maar het bleek meteen ook de laatste keer dat Maxima in het openbaar trad. De RVD maakte op 19 septem ber bekend dat Maxima 'op ad vies van haar behandelende artsen haar werkzaamheden voorlopig moet neerleggen'. Dat betekende voor Willem- Alexander dat hij zonder zijn wouw naar Sint Petersburg moest. Een werkbezoek aan Vietnam werd afgezegd. Er is geen reden tot bezorgdheid ver zekerde de prins. „Alles is goed met haar. Rustig aan doen is echter moeilijk als je er niets mis is met j e en j e een zeer actief per soon bent. Maar ze probeert het", vertelde hij. Een maand later verklaarden de artsen dat 'bij een recente regu liere zwangerschapscontrole opnieuw is vastgesteld dat moe der en kind het goed maken. De voorgeschreven rust werkte goed. Opname in het ziekenhuis bleek niet nodig en medicijnen behoefden niet te worden voor geschreven.' En werd de ge boorte eerst nog verwacht in ja nuari, nu zag het er toch naar uit dat het kind zich al voor de jaar wisseling zou melden. Onopgemerkt Maxima bleef bij haar bezoek jes aan het ziekenhuis onopge merkt en ook over haar zwan- gerschapsgymnastiek, waar voor eerder in Den Haag vrou wen waren gevraagd om die met de prinses bij haar thuis te doen, kwam verder niets naar buiten. Dat het echter weer beter ging bleek toen de prinses afgelopen donderdag samen met haar moeder winkelend werd signa- leerd in de Haagse binnenstad. Ze zag er stralend uit, ten teken dat de eerdere gezondheidspro blemen voorbij waren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2