Vijftig extra ouderenwoningen Scaldis bouwt nieuwe botenloods Goes kan leven met meer recreatie in Wolphaartsdijk Brederode's Obi Wan verslaat de rest Zeeuwse regioraad van het Astmafonds /(VAANBIEDING Peter Reinders tweede op COC-songfestival L3# VAN DE WEEK Menwbouwplannen voor Wissenkerke, Kamperland en Kortgene Literaire avond over Kosovo Duurzaam Veilig wordt afgemaakt MaritimX" Starterswoningen in Doelstraat Krabbendijke Vlissinger knock out na vuistslag vtl° bij Colff! zeeuwse almanak Flesje BEVELANDEN/THOLEN maandag 8 december 2003 Hnor Rolf Bosboom WISSENKERKE - Noord-Be veland beschikt over te weinig zorgwoningen v00r ouderen. De komende jaren moeten er daar om vijftig worden gebouwd, verspreid over de kernen Wis senkerke, Kamperland en Kort- Dat blijkt uit een inventarisatie die de gemeente Noord-Beve land samen met de zorgaanbie ders en de woningcorporaties heeft gemaakt. Dat heeft geleid tot het opstellen van een zoge heten spreidingsplan, dat latei- onderdeel moet worden van re gionale spreidingsplannen. Op die manier wil de provincie er voor zorgen dat er in 2010 vol doende ouderenwoningen zijn waar 24 uur per dag zorg kan worden verleend. Volgens de jongste cijfers neemt het aantal ouderen op Noord- Beveland de komende jaren toe daarmee ook de vraag naar passende huisvesting. Het aan bod lijkt onvoldoende. Woon zorg Nederland beschikt welis waar over 194 ouderenwoning op het eiland, waarvan er KAPELLE - In het gemeente huisin Kapelle wordt woensdag 10 december een literaire avond gehouden. Centraal staat Sjaak Verboom, die een lezing houdt over zijn debuutroman Brand glas. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Verboom werkt als fotograaf voor het Reformatorisch Dag blad. In die functie maakte hij ondermeerde Kosovo-oorlog in 1999 van nabij mee. Brandglas t daarover. In het boek ko- i thema's zoals westerse ze kerheden, echte liefde en chris telijk geloof aan de orde. De bijeenkomst begint om 20.00 inmiddels 104 van binnen ge schikt zijn gemaakt voor rol stoelers. De huizen zijn echter klein, de voor- en achterdeur zijn niet breed genoeg voor een rolstoel en Woonzorg is, onder meer uit financiële overwegin gen, voorlopig gestopt met het verbeteren van de woningen. De verwachting is niet dat daar op korte termijn verandering in komt. Nieuwbouw lijkt daarom de enige oplossing te zijn. Daar bij wordt gedacht aan de bouw van ongeveer vijftig huizen die geschikt zijn voor het verlenen van 24-uurs zorg. Deze vijftig komen bovenop de twintig die hoe dan ook terugkomen in het toekomstige woonzorgcentrum op de plaats van het vroegere Vredestein in Wissenkerke. Twintig van de vijftig woningen komen eveneens in het nieuwe woonzorgcentrum. Nog eens twintig kunnen volgens het plan in Kamperland worden gereali seerd. Daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan betaalba re appartementen. Er wordt be keken of een combinatie met an dere zorgvormen mogelijk is. De overige tien woningen wijst het spreidingsplan toe aan Kortgene. Dat wordt vermoede lijk een particulier project. Er loopt een onderzoek naar de mogelijkheid van een woon zorgboerderij, in de vorm van 'een aantal appartementen en hotelkamers in een boerderij achtige omgeving'. Voor de vierde grote kern op Noord-Beveland, Colijnsplaat, zijn voorlopig geen ouderenwo ningen ingevuld. De redenis dat daar onlangs een nieuw zorg centrum is geopend: Cleijen- borch, ter vervanging van Vre destein in Wissenkerke en Rust oord in Colijnsplaat. Mocht Woonzorg het 'opplussen' van haar huizen hervatten, dan zou dat in eerste instantie moeten gebeuren in Colijnsplaat, zodat ook daar binnen afzienbare ter mijn ouderenwoningen be schikbaar komen die geschikt zijn voor het verlenen van 24- uurs zorg. WOLPHAARTSDIJK - De ge meente Goes staat niet afwij zend tegenover uitbreiding van verblijfsrecreatie in Wol- phaartsdijk. Voorwaarde is wel dat daarbij goed wordt gekeken naar de verkeersdruk in de kern. Binnenkort verschijnt het nieu we plan voor de herinrichting van het gebied rond het Veerse Meer. Een eerdere versie van de ze 'gebiedsvisie' moest worden ingetrokken als gevolg van be zuinigingen van het Rijk. door Rolf Bosboom ZUIDZANDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis is ervan overtuigd dat het pro ject Duurzaam Veilig in West Zeeuws-Vlaanderen volgens pjanning wordt voltooid. Maar hij heeft er begrip voor dat het niet in de rest van de provincie wordt overgenomen. Dat mensen soms zeggen dat het project weggegooid geld is, kan de wethouder wel begrijpen. „De mensen kijken mee, zien op straat wat je doet. En we hebben wel eens fouten gemaakt die we later hebben hersteld. Maar daar was het dan ook een proef voor." Advertentie Kerstbomen Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding In de herziene versie van de ge biedsvisie staat uitbreiding van de verblijfsrecreatie centraal, zo liet gedeputeerde G. de Kok vorige maand al weten. Daarbij gaat het vooral om het verbete ren van de bestaande voorzie ningen. Als bijvoorbeeld de standplaatsen van campings worden vergroot, is er meer ruimte nodig om hetzelfde aan tal plaatsen te houden. De Kok gaf echter ook aan dat er per saldo meer recreatieplaat sen komen. Een van de mogelij ke locaties is bij Wolphaarts dijk, in het recreatiegebied Schelphoek. Bekend is onder meer dat camping Het Veerse Meer wil uitbreiden om haar gasten meer ruimte te bieden. Het Goese college van burge meester en wethouders heeft besloten de uitgangspunten van de nieuwe gebiedsvisie te on derschrijven. „We staan ten principale niet negatief tegen over uitbreiding van verblijfs recreatie, al moet elk plan afzonderlijk op zijn merites worden beoordeeld", zegt wet houder D. van Ewijk. „Daar naast dient er goed te worden gekeken naar de verkeerspro blematiek in Wolphaartsdijk zelf." Het verkeer is een heikel punt in het dorp. Toeristen die richting het Veerse Meer willen, komen veelal door Wolphaartsdijk heen, met alle overlast van dien. Er wordt daarom al vele jaren aangedrongen op de aanleg van een rondweg, maar die is steeds niet haalbaar gebleken. Momenteel ligt er een idee van de projectontwikkelaars Fr- aanje en Pro Konsult om een rondweg aan de zuidkant van het dorp te realiseren. Als tegen prestatie zou de gemeente dan de bouw van tientallen wonin gen moeten toestaan. Over het plan loopt nog overleg tussen de beide ontwikkelaars, de dorps vereniging en de gemeente. De oude botenloods, die min of meer op instorten stond, is de afgelopen dagen gesloopt. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Nog voor het komende seizoen hoopt de Goese roei vereniging Scaldis te beschik ken over een nieuwe boten loods. De oude loods, die min of meer op instorten stond, is de afgelopen dagen gesloopt. Eind vorige week ging het laatste deel tegen de vlakte. Een oplossing voor de loods, op het terrein van de vereni ging aan de Westhavendijk, was dringend gewenst. Niet alleen verkeerde het bouw werk in zeer slechte staat, het was ook te klein om al het ma terieel van Scaldis te kunnen stallen. Daardoor kon de ver eniging, die eerder dit jaar al een nieuw clubgebouw open de, zich niet optimaal ontwik kelen. Plannen om zich bij voorbeeld ook toe te leggen op het zeeroeien, moesten op een laag pitje worden gezet. Begin dit jaar kwam er een op lossing in zicht. De loods bij de toenmalige vestiging van de Toyota-garage aan de Van Hertumweg kwam beschik baar, vanwege de verhuizing van het bedrijf naar De Poel II. De gemeente Goes bleek be reid mee te helpen: zij finan ciert de aankoop en de ver plaatsing van de loods (bij el kaar zo'n 18.000 euro) voor. De gemeente betaalt daarnaast de helft van de kosten (12.000 eu ro) om het gebouw aan de eisen van de welstandscommissie te laten voldoen. Voor dat geld wordt de loods gepotdekseld. De grote klussen worden ge daan door een aannemer; al het overige werk nemen de le den van de vereniging zelf op zich. Zo werden zaterdag de sleuven gegraven voor de fun dering, die voor de kerstdagen gereed moet zijn. Na de jaar wisseling kan de loods, die al in delen op het terrein ligt, worden opgebouwd. In febru ari wil Scaldis het gebouw af werken. De voortgang dreigde in het gedrang te komen. De loods is aanzienlijk groter dan de ou de, wat het bestemmingsplan niet toeliet. Een planologische procedure zou echter te veel tijd vergen. De gemeente heeft om die reden besloten de situa tie voorlopig te gedogen. Ze zit goed in haar vacht. foto Willem Mieras. door Rolf Bosboom GOES - Zo'n vierhonderd ras- en huiskat ten zaten gisteren op hun mooist te wezen in Goes. Ze deden mee aan de jaarlijkse inter nationale kattententoonstelling in de Zee landhallen. Internationaal, want de expo santen komen niet alleen uit het hele land maar ook, zij het in bescheiden mate, uit België en Duitsland. Het dierenfestijn is een initiatief van Saint Pro Cat, de Nederlandse vereniging van kattenliefhebbers. Voorgaande jaren was de tentoonstelling nog onderdeel van de meer daagse beurs Dierplezier, maar nu had de organisatie de evenementenhal helemaal voor zichzelf. De keurmeesters, eveneens een internationaal gezelschap, waren de he le dag bezig om de uiterlijkheden van de Perzische langharen, Noorse boskatten, Britse kortharen, Heilige Birmanen en alle andere soorten te beoordelen. Aan de hand van hun deskundige mening konden de uit slagen worden bepaald. Op het podium stond een indrukwekkende verzameling bekers, want voor elke varië teit en in elk categorie werd er wel een uitge reikt. Zo ontstond in de loop van de middag een vrijwel doorlopende huldiging. De mooiste kattennaam werd helaas niet be loond, anders hadden daarvoor bijvoor beeld Hugs Kisses Bam Bam Boom (voort gekomen uit een samenzijn van Escape's Indian Warrior en Sweet Rialto's Dream Co me True), Squarossa's Sweet Sugar of Cas toor Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Architec- en ingenieursbureau De omdat er geen contingent was. ,Toen wij het plan een paar jaar geleden indienden werd er ge reageerd op een manier van 'hoe durf je zoiets voor te stellen', maar nu vindt de gemeente het opeens een uitstekend idee." De grondgebonden woningen komen op het terrein aan de Doelstraat 69 tot en met 91Hier staan nu nog enkele bedrijfsge bouwen. De Koeijer en Laban wil tien zogeheten starterswo ningen bouwen. Daarbij moet gedacht worden aan een ver koopprijs tussen de 145.000 en 170.000 euro. Er komen ook nog twee duurdere woningen (twee onder één kap) met een waarde van zo'n 215.000 euro. Het idee voor de starterswonin gen is deels ontstaan door de wens van de R.eimerswaalse po litiek om woningen te bouwen voor jonge mensen die voor het eerst alleen gaan wonen en nog niet zoveel geld hebben. Aan de andere kant kunnen de initia tiefnemers ook niet veel anders, omdat het terrein niet geschikt is voor grote, dure huizen. Laban zet overigens zijn twij fels bij de kennelijk grote be hoefte aan starterswoningen. „Dat is voornamelijk politieke praat", zegt hij. „Er zal heus wel door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeeland krijgt vanaf vandaag een eigen regio raad van het Astinafonds. De vijf leden die er deel vanuit ma ken, worden vanavond officieel geïnstalleerd. Het zijn H. Clerx uit Oosterland, M. Hof uit Scha- rendijke, E. Bakker uit Kapelle, J. Jansen uit Hansweert en D. van de Merwe uit Goes. De bij eenkomst vindt plaats in Zie- rikzee. Kerntaak van de regio raad is het behartigen van de belangen van mensen met astma enCOPD (chronische bronchitis en longemfyseem). Het Nederlands Astmafonds hoopt met regioraden in den lande de collectieve belangen behartiging te verbeteren. Ver spreid over Nederland worden 27 regioraden opgezet. Het is de bedoeling dat zij invloed gaan uitoefenen op het beleid van zorgverzekeraars en zorgaan bieders in de regio. Via lokale gehandicaptenplatforms kan het gezondheidsbeleid van de gemeenten beïnvloed worden. Ook staat het de regioraad vrij te lobbyen en actie te voeren in het belang van mensen met luchtwegklachten. „Ik kan er tegenwoordig rede lijk goed mee leven, maar ik weet wel wat het betekent om astma te hebben", zegt Heieen Clerx. Zij herinnert zich als kind tijdens een verjaardag bin nen het gezin meestal alleen bo ven op haar kamertje te hebben gezeten, omdat er beneden door de visite werd gerookt. Clerx vindt het vooral belangrijk dat er meer bekendheid wordt gege ven aan manieren waarop de overlast voor mensen met astma en COPD kan worden beperkt. „Het is lang niet altijd onwil, maar eerder onwetendheid als mensen extra overlast veroor zaken. Een rookvrij tafeltje in een restaurant helpt bijvoor beeld niet zoveel als er rondom overal wel wordt gerookt. Wat dat betreft is het in andere lan den vaak beter geregeld met echte rookvrije ruimten", zegt Clerx. J. Ü9 Zij wil zich graag inzetten bin nen de regioraad en ze sollici teerde dan ook bewust toen ze de oproep in het blad van het Astmafonds had gelezen. Vol gens haar is het geen erebaantje, maar wordt er wezenlijk in breng van de leden verwacht. „Je moet je er wel enkele uren per week voor vrij kunnen ma ken", zegt Clerx. Evenals de an dere kandidaten voerde zij een sollicitatiegesprek ten behoeve van de selectieprocedure. De schriftelijke stemming onder de leden van het landelijk Astma fonds leverde de uiteindelijke samenstelling van de Zeeuwse regioraad op. De Zeeuwse regioraad kan re kenen op steun van het Neder lands Astmafonds in de vorm van workshops en trainingen. Bij gemeenten aandringen op rookvrije taxi's is slechts een voorbeeld. Andere mogelijkhe den zijn de zorgverzekeraar te overtuigen dat bepaalde voor zieningen in het verzekerings pakket moeten blijven ten behoeve van mensen met lucht wegklachten. „Het gaat niet altijd om roken. Stof kan ook een groot probleem zijn", zegt Clerx. Nu er steeds minder geld beschikbaar komt voor het schoonhouden van scholen, juicht zij het toe dat er op steeds meer scholen ouders die taak op zich nemen. Volgens haar kan dit soort initiatieven aangemoedigd worden door de regioraad. MIDDELBURG - Een 30-jarige Vlissinger is zaterdagochtend rond 03.15 uur op de Markt in Middelburg mishandeld. Een onbekende man sloeg hem meerder malen met de vuist in het gezicht. Vanaf dat moment konn hij zich niet meer herinne ren wat er gebeurd was. De Vlissinger heeft een aantal verwondingen in het gezicht. door Ron Maqnée WAGENINGEN - De uit Goes afkomstige Peter Reinders is tweede geworden op het natio nale songfestival van homobe langenorganisatie COC. In Ede kwamen vertegenwoor digers van de COC-afdelingen zaterdagavond bijeen om hun kunsten te laten horen. De eerste prijs ging naar de afdeling COC Midden-Neder land. Deze afdeling vertegen woordigt de leden uit Amers foort en omgeving. Midden- Nederland wist het publiek voor zich te winnen met èen nummer dat rustig begon, maar uiteindelijk euforisch eindigae. De uit Goes afkomstige Peter Reinders, die met het duo 2Much voor COC-Limburg uit kwam, viste net achter het net en bereikte de tweede plaats. Vooraf had Reinders meege daan aan de voorronde van het COC Midden-Zeeland en aan die van Limburg. Beide voor rondes wist hij te winnen. Uit eindelijk koos hij ervoor om voor Limburg uit te komen. Voor COC Midden-Zeeland kwamen Cliff Jansen en Milly Sonnemans uit met 'Eigen Keu ze'. Dit tweetal bereikte een achttiende en laatste plaats. Volgens Jurry Joosse die na mens COC Midden-Zeeland de punten uitdeelde, was j urylid en zangeres Mathilde Santing wel zeer te spreken over de zang. Tot slot was er nog sprake van een derde Zeeuwse inbreng bij het homosongfestival. De COC- afdeling Bergen op Zoom ein digde op de zesde plek. De lead- zangeres komt uit Nieuw- en Sint Joosland. Advertentie Ovenverse appelflappen 4 STUKS VAN 2.78 NU caya of Close to You Princess Alyssa of Rags to Riches of een van de vele andere geschikte kandidaten in aanmerking kunnen komen. Een van degenen die met een echte prijs naar huis gingen, was J. Hakkert uit Kloe- tinge. Haar Britse korthaar Omayra van Elsdieck sleepte een beker in de wacht.,Dat had ik echt niet verwacht, omdat ze nog pas tien maanden is. Meestal geldt: hoe ouder, hoe volumineuzer, hoe mooier." Aan het eind van de middag werden uit de vele winnaars de mooiste langhaar, half- langhaar, korthaar, pers klassieke kleuren en Britse korthaar gekozen. Deze vijf top pers streden weer om de beker voor de aller mooiste kat. Deze eer kwam toe aan de Per zische langhaar Brederode's Obi Wan van Corrie Kleinendorst uit Ede-Wekerom. vraag naar zijn, maar of dat nou echt zoveel is als ze zeggen. Ik moet het nog zien." Laban hoopt dat eind volgend jaar alle procedures zijn doorlopen. Eerst moet de gemeenteraad zich er nog over uitspreken. Dat gebeurt in de vergadering van dinsdag 16 december. Deze openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeente huis in Kruiningen. De Vlissinger had de koop van de eeuw gesloten, zo voelde het althans. Bij een klein Frans zaakje had hij via internet een partij fameuze wijn besteld, voor slechts zestien euro de fles. Bij zijn slijter moest hij, zo had hij al gezien, per fles tien euro meer betalen. Dus liet hij maar di rect een aantal dozen komen omdat zijn ontdekking nog zeker enkele jaren houdbaar is. Bij aankomst van de partij j viel hem op dat de dozen toch j wat klein van maat waren, j Hij begon nattigheid te voe- len maar hield zich nog even j groot. Tot zijn vriendin een van de J dozen opende en een mooi half literflesje tevoorschijn j haalde. Spottend zei ze: „Koopje!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27