Patrick Goverse is niet te volgen 1 Blessuregolf arbiters heeft ook voordeel Moddergevecht PZC Delta/Ockenburgh laat kansen op verrassing liggen Weer opschudding I over biljartkalender Profbond driebander is op sterven na dood Broer Niels pakt tweede plaats bij open Zeeuws marathonkampioenschap Soepje Poetin Schandaal RUGNUMMER ff maandag 8 december 2003 door Eugène de Kok BREDA - De vraag die de toe schouwers zaterdagavond bij het open Zeeuws kampioen schap marathonschaatsen in Breda vooral bezig hield, was wie de beste van de rest zou wor den. De winst van Kapellenaar Patrick Goverse stond, volgens alle aanwezigen, van tevoren al vast. Niels Goverse, de jongere broer van de winnaar, won na vijftig ronden de strijd om de tweede plaats. Met dank aan de meester. Het leek alsof de machtsgreep een uitgekookt plan was van de twee broers uit Kapelle. Hoewel er volgens vader Wim Goverse tijdens het avondeten wel over de race was gesproken, bleek na afloop dat het idee pas tegen het einde van de wedstrijd was ont staan. ,Het was niet van tevoren afgesproken", vertelde de fris ogende winnaar, die ongeveer op de helft van de wedstrijd zijn beslissende demarrage plaatste („Daarvoor was het vooral op warmen") en op elf ronden voor de finish de voorste groep van het peloton dubbelde. Vorig jaar deed Goverse dat overigens al 21 ronden eerder. Patrick Goverse: „Ik heb een paar weken geleden in Den Haag tijdens een wedstrijd om de Peter van Vliet Marathoncup ook al eens een truc zoals van avond uitgehaald. Toen pro beerde ik te voorkomen dat ie mand anders punten voor het klassement zou pakken. Op on geveer drie ronden voor het ein de reed ik naar Niels toe, zei dat ik nog iets ging proberen en dat hij maar moest kijken of hij in mijn slag kon gaan zitten." Ereronde Het lukte de zeventienjarige Niels Goverse om het moorden de tempo van zijn drie jaar ou dere broer bij te benen. De twee reden gestaag weg bij de groep van dertien overgebleven schaatsers met namen als Hub- recht Janse (de nummer twee van vorig jaar), Fop Fonteijne, Kees Cijsouw, skeeleraar An- dries Minderhoud („Voor mij Patrick Goverse (nummer 6) is op weg naar zijn derde opeenvolgende titel in het open Zeeuws marathonkampioenschap, foto Co r Vi veen hangt hier niets vanaf. Ik ge bruik dit vooral als training voor het zomerseizoen") en Bas- tiaan van 't Westeinde (die vorig jaar in Breda als beste B-rijder over de streep kwam). „Met nog twee rondes te gaan, wist ik dat het goed zat", zei de nummer twee. „In de laatste ronde be dankte ik Patrick en zei dat hij maar aan zijn ereronde moest beginnen." Veel allure had die laatste om loop niet op de kille, felverlichte kunstijsbaan in Breda. Applaus voor de oppermachtige winnaar was er alleen tijdens het rechte stuk richting finish waar de laatste, overgebleven toeschou wers zich hadden verzameld. Anderen hadden de wedstrijd van de A-rijders, die pas na half elf 's avonds begon, gelaten voor wat het was en waren al eerder naar huis gegaan. De sfeerloze ambiance liet Patrick Goverse ogenschijnlijk koud. Ook zijn derde, opeenvolgende Zeeuwse titel leek hem niet in extase te brengen. „Het is toch weer een wedstrijd en een overwinning. Het ging lekker en ik had goede benen", analyseerde hij de wed strijd, die nooit echt een wed strijd werd, kort en nuchter. De twintigjarige Goverse kon weer een titel bijschrijven op zijn toch al grote palmares. Hij was dit seizoen al vier keer de sterkste in wedstrijden om de Peter van Vliet Marathoncup in Den Haag. Toch kan het nog be ter, volgens hem. „Mijn tijden op de lange baan zijn wat min der dan vorig jaar. Het hangt wel met elkaar samen. Als ik minder marathons zou rijden, zouden die tijden weer wat be ter zijn." Een keuze wil de beste Zeeuwse schaatser van de afge lopen jaren (nog) niet maken. Zijn drie jongere broer heeft dat wel al gedaan. Niels Goverse: Normaal richt ik richt me meer op langebaanwedstrijden, daar liggen mijn aspiraties. Patrick heeft wat meer duurvezels in zijn lichaam, ik wat meer sprintvezels. Ik kan bijvoor beeld ook een goede vijfhonderd meter rijden. Daar heeft Patrick weer wat meer moeite mee." Hoog niveau Niels Goverse bewees met zijn tweede plaats ook goed mee te kunnen op de lange afstanden. „Ik ben erg blij met de tweede plaats", zei hij zaterdagavond na zijn eerste marathon van dit seizoen. „Dat Patrick hier zou gaan winnen, stond wel vast. De vraag was wie de beste van de rest zou worden. De wedstrijd was van erg hoog niveau. Vijf tien rondes voor het einde voel de ik mijn benen al. Er werd ont zettend hard geschaatst, ik heb niet één ronde stilgezeten." Kees Cijsouw, de eerstejaars ve teraan uit Groede, vond ook dat het tempo van de race hoog lag. „Het waren wel iedere keer de zelfde mensen die het kopwerk deden. Als zij even stopten, ging het direct veel langzamer." De veertigjarige Cijsouw, deze zo mer nog de op één na beste skee leraar in de Zeelandcup, won de sprint van de achtervolgende groep. Tot zijn verbazing mocht hij niet plaats nemen naast Pa trick en Niels Goverse, maar werd hij, op een verder leeg ere- schavot, gehuldigd als beste ve teraan. „Ik heb geen idee waar om ik daar niet mag staan", zei hij terwijl hij naar de huldiging van de broers keek. „Het is vreemd. Bij het skeeleren doen ze ook gewoon alle categorieën bij elkaar. Ik had liever gewoon op die derde plek gestaan." door Joop van den Oudenhoven GOES - Het driebandenteam van Delta/Ockenburgh heeft tegen koploper Twentevisie een te hoog uitgevallen 1-7- nederlaag geleden. Al bij de pauze tekende zich de dra matische ontwikkeling af. Waar het 4-0 had moeten staan in het voordeel van de Zeeuwen, stond het 1-3. Gisteren in Brasserie Ocken- burgh bleek dat biljarten een uiterst boeiende sport kan zijn. Er gebeurde vanalles, zowel op als rond de tafels. Er waren partijen te zien waar bij het zweet in de handen stond van de spanning en het bizarre spelverloop. En er vonden arbitrale dwalingen plaats die weliswaar geen fa tale gevolgen hadden, maai de concentratie van de spe lers aantastten en de toe schouwers met een hoop vraagtekens opzadelden. Zo liet arbiter Westerveld Dick Jaspers zonder blikken of blozen doorspelen, terwijl de Brabantse topper 'door de klok ging'. Normaal zou de scheidsrechter de tegenstan der van Jaspers, in dit geval Roland Forthomme, op zo'n moment van acquit moeten laten beginnen, maar dat ge beurde dus niet. Verder werd een glaszuivere carambole van Henk Habraken afge teld, door te annonceren dat de speelbal slechts twee ban den had geraakt. Na protest van Habraken beweerde de scheidsrechter ineens dat de speelbal de derde bal niet zou hebben geraakt. Habrakens opponent Christian Rudolph gaf daarop blij k van sportivi teit door na dit incident te hervatten met een opzettelij ke touché. De arbiter had duidelijk zijn dag niet. Maar niet alleen dat zorgde voor opwinding, ook het verloop van de partijen gaf daar alle reden toe. Mar tin Spoormans had na een doe kon aarzelend begin tegen Tty fun Tasdemir de partij volli dig in handen. Bij eentussg stand van 45-31 leek dez$ slechts een kwestie van lij Sluipend kwam de Turk ei ter naderbij, en hij voerdeó druk op Spoormans op. I Belg bezweek in de beslissg de fase en verloor op puntje verschil: 49-50 in beurten. Op de andere tafel speel zich een soortgelijk scenaii af. Een fraaie start van He: Habraken deed het besteve moeden voor zijn partij tes Christian Rudolph. 33-19 in achttien beurt leek er geen vuiltje lucht. De sanitaire stop ené ergernis over de arbitraj deden de concentratie Habraken echter verdwi nen, en langzaam verloor! de greep op de wedstrij Toen Habraken nog eenpt w0 nodig had, finishte zijnDié se tegenstander. De nabec leverde nog een puntje k maar waar het 4-0 had m« ten staan stond het 1-3. Forthomme kreeg de dracht Dick Jaspers te va slaan. Hij moest samen ra- Ron Schumann proberen® een punt binnen te halenvo Ockenburgh. Dat bleek ee 'mission impossible'. Alle een Schumann in doen, is van waarde voor® team. Nu werd Jean Paul Bruijn node gemist. Schil mann acteerde als een' ner tegen Ad Koorevaariff 50 in 39 beurten. Forthomme die door de spa ker als de angstgegner n Jaspers werd aangekondifi ontlokte bij de Brabant daarmee een glimlach." peet kent de Brabanders voor zijn tegenstander rass angst zeker niet. Dat ook niet nodig. De drukopif schouders was Forthomme, mede doors falen van Schumann, hoog. De nederlaag kr= dan ook niet onverwacht:! 50 in 37 beurten. bot van onze sportredactie Ook scheidsrechters zijn mensen. Dat bleek afgelopen weekeinde des te meer toen Jan Wegereef en René Temmink, internationaal gezien de Nederlandse toppers, met blessures uitvielen. Vorige week moest Rien Koopman voorlopig afhaken. Scheidsrechtersbaas Jaap Uilenberg maakt zich echter geen zorgen. Hij is blij dat talehten als Van Boekei en Liesveld nu ook een kans hebben ge kregen. Rien Koopman scheurde vorige week tijdens Excelsior-Sparta na twaalf minuten zijn achillespees nagenoeg af. „Ik heb al eerder last gehad van die blessure. Toen ging het om kalkafzet- ting en ben ik ook bij chirurg Rien Heijboer in het Erasmus MC in Rot terdam geweest. Nu moet ik drie we ken in het gips zitten. Daarna wordt gekeken hoe het met de blessure is en vervolgens moet ik nog drie weken in het gips. Opereren is voorlopig niet aan de orde. Maar het zal wel tot eind februari duren alvorens ik weer kan fluiten." Jan Wegereef, viel zaterdagavond met een spierblessure in het bovenbeen na een kwartier uit tijdens NEC-RKC. „Ik rende achter Simr aan, toen ik plotseling een steek in het been voel de. Het was dezelfde blessure als waarmee ik vorig seizoen vier maan den zoet ben geweest. Uiteraard is het nu kouder en zijn de velden gladder, maar dat heeft niets met mijn blessure te maken. Ik moet nog overleggen met mijn fysiotherapeut, maar ik ben bang dat de winterstop voor mij al vroeg is begonnen. Het zou een mee valler zijn als ik eerder in actie kom." René Temmink, haakte na 33 minuten tijdens NAC-Heerenveen af. „Het is een verdraaide tussenwervel. Het voelt niet goed, want ik heb geen re flectie in mijn been. Dat lijkt op een hernia te wijzen. Ik heb ook het gevoel dat iemand mij met een mes in mijn rug prikt. Ik hoop dat een scan meer duidelijk maakt. In september heb ik ook al last gehad van mijn rug. Het heeft dan ook niets te maken met de omstandigheden op de velden. Ik heb me gewoon verdraaid." Jaap Uilenberg, scheidsrechtersbaas bij de KNVB, is niet ongerust. „We hebben het hele seizoen vrijwel geen blessures gehad. Dan komen drie ge vallen in twee weken hard aan. Ik denk niet dat de blesssures van Jan en René te maken hebben met hun inzet voor internationale wedstrijden. Met die duels houden we rekening in de B esprekeningen van voetbalclubs vinden tegenwoordig op de meest uiteenlopende locaties plaats. De kleedkamer, de bestuurskamer, het sponsorhome of zelfs een restaurant zijn geregeld plaats van handeling voor het doornemen van de opstelling en de te voeren tactiek. Terneuzense Boys koos zaterdag voor een nieuwe locatie. Voor de derby tegen AZW deed trainer Henk Ottens zijn zegje in het ouderlijk huis in Axel van aan voerder Jeroen van de Broeke. Zijn moeder had voor soep, koffie en thee gezorgd en de selectie nestelde zich in de huiskamer. Met het geven van de opstelling moest Ottens echter even geduld hebben. Hij had namelijk een aandachtig luisteraar, die eerst het huis diende te verlaten. Erwin van de Broeke, de oudere broer van Jeroen, speelt namelijk voor AZW. Op de veiling van PSI (Performan ce Sales International) in hei na bij Osnabruck gelegen Ankum is het dressuurpaard Poetin, een zesjarige merrie, voor een recordbedrag van 2,5 miljoen euro verkocht aan de Neder landse familie Van der Zwan. Volgens de aanbieders op de veiling, onder wie de Duitse tophandelaar Paul Schockemöhle, betreft het een welhaast uniek dier. „Zelden werd zo een interessant paard op de veiling aangeboden." Recentelijk werd Poetin wereldkam pioen bij de zesjarigen. Op het betref fende kampioenschap, in het Duitse Verden, versloeg het dier met amazo ne Meyer zu Strohen de door Anky van Grunsven bereden Paint it Black. Wie het dier voor de Nederlandse fa milie gaat berijden is nogniet bekend. i i-Vt1'- v tap*v. planning. Het wegvallen van deze ar biters heeft ook een voordeel. Nukrij gen jonge scheidsrechters een kans om ervaring op te doen." GPD Aan het omkoopschandaal over de toewijzing van de Olympische Winterspelen aan Salt Lake City is na vijfjaar een definitief einde gekomen. Een rechter in de Amerikaanse win tersportplaats heeft er dit weekeinde een streep onder gezet. Hij liet de aan klachten tegen de hoofdverdachten, voorzitter Tom Welch van het organi satiecomité en diens plaatsvervanger Dave Johnson, wegens gebrek aan be wijs vallen. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) werd in 1998 ernstig in verle genheid gebracht, toen duidelijk werd dat diverse leden van de organisatie zich met geschenken hadden laten overladen in ruil voor een stem voor Salt Lake. De stad kreeg de begeerde Spelen in 2002. De affaire leidde tot het royement van zes IOC-leden. Vier anderen stapten uit eigen beweging op. In het proces tegen Welch en Johnson moest blijken dat zij geld en cadeaus hadden gegeven zonder degelijke fi nanciële verantwoording. De rechter vond het bewijsmateriaal onvoldoen de om de rechtszaak door te zetten. Een beroep tegen deze beslissing is niet mogelijk. ANP/DPA SEVILLA - Het zicht was af en toe verschrikkelijk slecht twee crossers hierboven hebben dan ook de grootste moei en daardoor volgden de valpartijen elkaar in rap tempo op te om tijdens het moddergevecht een voor hen gevallen tijdens de World Supercross in het Spaanse Sevilla. De concurrent de ontwijken. foto Cristina Quicler/AFP Mate ja Kezman maakte za terdag een loepzuivere hattrick (drie goals achter el kaar in dezelfde helft zonder dat een andere speler tussendoor scoort) in zeven minuten. Dat is razendsnel voor eredivisie-be grippen. Alleen Wim van Hane- gem deed het ruim dertig jaar geleden sneller. 'De Kromme' flikte' dat kunstje op 17 april 1971 namens Feyenoord tegen Excelsior in zes minutenKez man evenaarde met zijn zeven minuten de snelheid van Michel Langerak, die in april 1993 zijn drieluik maakte voor Dor drecht'90, tegen Vitesse. door Joop van den Oudenhoven GOES - De telefoonlijnen ston den gistermiddag roodgloeiend in Brasserie Ockenburgh. Op nieuw is er onenigheid ontstaan over de organisatie van biljart wedstrijden die het programma van de eredivisie in de weg staan. En opnieuw dreigen Del ta/Ockenburgh en Jean Paul de Bruijn daarvan het slachtoffer te worden. Omdat De Bruijn de afgelopen dagen zou deelnemen aan het EK bandstoten, probeerde Del ta/Ockenburgh de topper tegen Twentevisie, die voor gisteren op het programma stond, te ver zetten. Hoewel Twentevisie daar alle medewerking aan wil de verlenen, kreeg Ockenburgh geen toestemming voor de aan passing van het programma. Gisteren verloor het team zon der de Zeeuws-Vlaming van Twentevisie (1-7). Nu dreigt komend weekeinde eenzelfde scenario. De Bruijn moet dan in de voorrondes van het NK bandstoten uitkomen, dc terwijl zaterdag de toppert Crystal Kelly op de staat. Na veel heen en weert lefoneer tussen teamleideri! rel Ockhuizen van Crystal! en Raymond Nicodem vaï kenburgh, kon men doorè ge bezettingsgraad van tra als Caudron en Ceulemaii vervangende datum overeë men. Overleg met de pouleg P': ten van De Bruijn om den rondes van het NK b te verzetten, bracht soelaas. Overleg metOckk om dan zaterdagavond test- Wl in plaats van 'smi" dito. Een impasse washd voig. Teamleider Raymond Nico is des duivels: „Alles eniedq*zu gaat voorbij aan onze die van Jean Paul en va: r sponsors. Het wordt tijd dt L eens rekening wordt geho: met de agenda van de tearac petitie. We werden met des strijd tegen Twentevisie a nadeeld door het ontbreks de Bruijn. En dat zou dan gende week nog eens gaai beuren. Dat lijkt verdacht op competitievervalsing." door Karei Pleunis BREDA - Het bestuur van de BWA, de profbond van drieban- ders, is zaterdagavond en bloc afgetreden. Dit betekent vrijwel zeker het einde van een organi satie die in 1986 het professio nele driebanden introduceerde. De zeven bestuursleden voelen zich niet langer geroepen de be langen te behartigen van biljar ters die hun eigen koers willen varen en zich niet willen confor meren aan de uitgangspunten van de BWA. „Simpel gezegd: de toppers wil len zelf bepalen waar, wanneer en voor hoeveel geld ze spelen", verwoordde voorzitter Pierre Cornelissen zaterdagavond de gevoelens van het bestuur. Cor nelissen zegt dat het aftreden van het bestuur niet automa tisch tot opheffing van de BWA hoeft te leiden. „Dat kan, maar zeker is het niet. Begin maart hebben we nog een algemene le denvergadering. Dan kunnen de spelers hun plannen ontvouwen over een BWA zoals zij die zien." De kans dat een dergelijke bij- la eenkomst wat oplevert, Cornelissen overigens klei» heb inmiddels zo'n vijftig met de spelers gesproken,; wat ze willen is een gara loon van de BWA maarte vrijheid van handelen. 1 kunnen we natuurlijk noo: beginnen." BTS, de financieel-juric poot van de BWA, is weltes le. President Cor van Erp zaterdagavond afscheid.vï spelers. „Ik kan mijn tijd gebruiken. Alles wat we® doen, is de zaken afwik! Zoals dat in elk bedrijf: waar het doek valt. Van Erp verwijt de profes le driebanders kortzichtig „De toppers willen alles,ga zee met organisatoren die minder startgeld betalen® BWA destijds eiste. Ze spek op elke hoek van de straat exclusieve is er volledig® mondiale trouwens ook u wilden het spelletje mond® ren en het exclusieve kas behouden. Aan beide d& lingen wordt nu niet mefl daan. Dan kun je er dus mee ophouden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26