Timmer rijdt als vanouds PZC Van Velde pijnvrij en supersnel Ticket Athene Van den Hoogenband Boutiette toont dat sprint in marathon het beste wapen is Brons aan eind van moeizaam toernooi Schaatsster derde 25 Van Assche vijfde in Zwitserland Levenslange schorsing in Amerika Weer zege Maier in afdaling Taekwondo's niet zeker van Spelen -m v1 to Weer nationaal record Thijs van Valkengoed maandag 8 december 2003 HnnrTim Senden CALGARY - Zelf wil ze er liever niet over praten. Maar volgens coach Floor van Leeuwen is het absoluut geen toeval dat Mari anne Timmer sinds de scheiding van Peter Mueller haar beste prestaties sinds jaren levert. Dit weekeinde eindigde ze tijdens de wereldbekerwedstrijden in Calgary als derde op de 500 me er, „Of er een nieuwe Marianne itaat? Nee, de oude Marianne is enig", sprak Van Leeuwen. Na haar olympisch succes in Nagano (1998) viel het optreden tijdens de Olympische Winter spelen in Salt Lake City (2002) bitter tegen. De schaatsster wist onder leiding van coach en echt genoot Peter Mueller niet meer haar topniveau te halen en kwam zonder medailles thuis. Muellerwerd nog datzelfde jaar bij Spaar Select aan de kant ge zet, waarna Timmer besloot te samenwerken met Jac Örie. Invloeden Toch waren de invloeden van jmanMueller destijds nog merk- meende sprintcoach Van (Leeuwen. Want nadat haar rela tie met de Amerikaan was be- ;eindigd, verliepen de trainingen iplots beter. „Ze neemt nu meer :aanvanOrie", zei Van Leeuwen. „Timmer is ook meer ontspan nen. Kijk, Mueller riep dat je twintig keer een berg moest op rennen. En als je vroeg waarom, dan zei hij: 'Omdat je die berg moet oprennen'. Als Orie zo'n opdracht geeft, legt hij eerst uit welk effect zo'n training heeft. En dat negentien keer ook vol doendekan zijn." Hoe dan ook, de rijdster van SponsorBingo Loterij lijkt het gat met de wereldtop te hebben gedicht. Want naast haar podi umplek op de 500 meter, eindig de ze op de 1000 meter ais vierde en werd ze op de tweede 500 me ter vijfde. „Ik ben vooral tevre den met mijn opening op de 500 meter", zei de geboren Sappe- meerse die zaterdag op de Olympic Oval de eerste 100 me ter in 10,41 aflegde. „De laatste weken heb ik alleen maar de 1500 meter gereden. Daarom kostte het omschakelen naar de sprint moeite." Timmer werd vorige maand - net als veel collega's - geveld door een griepvirus. In aanloop naar de WB-wedstrijden voelde zich niet fit. „Pas vandaag voel ik me voor het eerst goed"sprak ze zaterdag na haar 'bronzen 500 meter'. „Vooral technisch verliep de race prima. Op de 1500 meter wilde ik soms te graag, waardoor ik te gehaast schaatste en mijn slag niet af maakte. Dat ging nu beter." Over een maand staat Timmer weer op het ijs waar ze in 1998 tweemaal olympisch goud ver overde. In Nagano worden dan de wereldkampioenschappen sprint gehouden. Na het af scheid van Catiïona LeMay, het zwangerschapsverlof van Zjoerova en de blessures van Cindy Klassen en titelverdedig ster Monique Garbrecht is de ti telstrijd volledig open. Zeker na haar sterke optreden in Calgary gloren er kansen voor Timmer. „Ik denk dat Garbrecht op tijd hersteld is, hoor", zei ze in een poging de hoge verwachtingen te temperen. „Maar wanneer in Nagano alles perfect loopt, kan ik op het podium komen." ANP Gerard van Velde reed in Calgary een Nederlands record op de 500 meter. foto Jeff Mclntosh/AP doorTim Senden CALGARY - Bij de ploegpresentatie in ok tober vertelde Gerard van Velde dat hij ei genlijk dit seizoen als verloren beschouwde. Een vervelende rugblessure kwelde hem al vier maanden en direct uitzicht op herstel was er niet. Amper twee maanden later, tij dens de eerste wereldbekerwedstrijd sprint, scherpte de TVM-rijder doodleuk het Ne derlands record op de 500 meter aan. Op de Olympic Oval van Calgary flitste Van Velde naar een tijd van 34,59 en bleef daar mee 0,02 seconde onder het Nederlands re cord, dat sinds januari 2003 al op zijn naam stond. Overigens bleek de tijd niet voldoen de voor de overwinning. De inwoner van Heerde werd in een rechtstreeks duel ge klopt door de Canadees Jeremy Wother- spoon. De sprintwereldkampioen finishte na 34,37, seconden, slechts 0,05 seconde ver wijderd van het wereldrecord van de Japan se 'keizer' Shimizu. Dat Van Velde niet zegevierde, deerde hem allerminst. Na vier maanden blessureleed was de opluchting immens: „Hier ben ik heel blij mee", sprak een glunderende Van Velde. „Vier en een halve maand kon ik am per krachttraining doen. Wanneer mijn ploeggenoten met gewichten werkten, moest ik gaan lopen of fietsen." Een bezoek aan een manueel therapeut in Drachten bleek de oplossing: „Binnen acht dagen was ik van mijn klachten af." Grens Dit prille seizoen had Van Velde nog niet on der de 35 seconden gereden. Toch had de schaatser er rekening mee gehouden dat hij die grens in Calgary zou kunnen doorbre ken. „Wotherspoon reed hier al twee keer 34,5. Dat is leuk, maar wat kan ik hier?", vroeg de TVM'er zich af. In het kielzog van de sprintwereldkampioen kwam hij tot zijn eigen verbazing tot een tijd van 34,59. „Ik ben blij dat ik - ondanks mijn rugproblemen - niet achterop ben geraakt op de concur rentie." Op de 1000 meter werd Van Velde echter af getroefd door landgenoot Erben Wenne- mars. De Zwollenaar raffelde de afstand af in 1.07,78 en was daarmee beduidend snel ler dan de jonge Beorn Nijenhuis, die ver rassend als tweede eindigde: 1.08,40. „Omdat ik de afgelopen tijd voornamelijk wedstrijden op de 1500 meter heb gereden, was mijn topsnelheid lager", keek de twee voudig wereldkampioen terug. „Maar ik kon wel een sterke laatste ronde rijden. De concurrenten maakten misslagen in de bochten en dat brak hen op.Want de ene na de andere favoriet ging in de slotfase 'dood'. Het Nederlands succes op de 1000 meter werd gecompleteerd door Van Velde die als vierde eindigde. LEESTAL - De Nederlandse mannenturnploeg, een combina tie van junioren en senioren, is bij het internationaal toernooi in de Zwitserse plaats Liestal tweede geworden achter Rus land. Het viertal Jeffrey Wammes, Epke Zonderland, Herre Zon derland en Tim Smeets kwam uit op een totaal van 152,25. De beste drie Russen haalden bijna anderhalve punt meer. De af vaardiging van SDS Rotterdam eindigde uiteindelijk als achtste. Wammes, ook lid van SDS, onderscheidde zich opnieuw. Het zestienjarige talent won de meerkamp bij de junioren met 51,25 punten. Hij bleef de Rus Timofei Lazarev en de Duitser Brian Gladow duidelijk de baas. De score had overigens nog hoger kunnen uitvallen als zijn vernieuwde ringoefening be ter uit de verf was gekomen. Wammes excelleerde evenwel op sprong 9,50, met afstand de beste prestatie. De jonge Anthony van Assche uit Sas van Gent werd vijfde (49,15) en demon streerde een stabiliteit die hem tot kandidaat-international bestempelt. ANP GREENSBORO - De Amerikaanse atletiekbond heeft giste ren een voorstel aangenomen dat het mogelijk maakt atleten levenslang te schorsen als zij worden betrapt op het gebruik van anabole steroïden, spierversterkende middelen. De regle mentswijziging gaat per 1 januari in. „Wij zijn het eerste land dat dit doet. We dagen de rest van de wereld uit ons te volgen", zei Allen Johnson, in 1996 olym pisch kampioen en viervoudig wereldkampioen op de 110 me ter horden. „We dagen vooral de internationale atletiekfede- ratie IAAF uit. Zij wijst naar ons en verwijt ons dat we niet genoeg doen aan de jacht op doping. Nu krijgen wij de zwaarste strafmaat ter wereld. Wie volgt? Iedereen praat er over, maar voorlopig zijn wij de enigen die het uitvoeren." ANP/RTR BEAVER CREEK - Hermann Maier heeft zaterdag in Beaver Creek zijn eerste afdaling voor de wereldbeker gewonnen sinds zijn motorongeval in 2001 Een dag voor zijn 31e verjaardag klopte de Oostenrijker op zijn favoriete piste Birds of Prey zijn landgenoten Hans Knauss en Andreas Schifferer. Vorige week won Maier al een Super G in Lake Louise. Hij legde de afdaling af ih 1.39,76 en was daarmee een klasse apart. Knauss was goed voor 1.40,71, Schifferer klokte 1.40,95. De Amerikaan Rahlves, vrijdag nog winnaar, werd vierde. Diens landgenoot Bode Miller, vooraf getipt als favo riet voor het overall-klassement, had opnieuw pech. Vrijdag ging hij onderuit, zaterdag miste Miller een poortje. De Franse skister Carole Montillet heeft zaterdag in de Cana dese wintersportplaats Lake Louise ook de tweede afdaling voor de wereldbeker gewonnen. De olympische kampioene was na 1 minuut en 24,18 seconden beneden. Ze bleef daar mee Michaela Dorfmeister en Renate Götschl uit Oostenrijk net voor. ANP/RTR PARIJS - De Nederlandse taekwondo's zijn er niet in geslaagd zich op het olympisch kwalificatietoernooi in Parijs te plaat sen voor de Olympische Spelen van Athene. Gisteren sneuvel den Charmie Sobers (-67 kg) en Thijs Oude Luttikhuis (-80) in de kwartfinales. Een plaats bij de eerste drie was de norm. ANP doorEric Korver HAARLEM - De machtige spurt waarmee KC Boutiette zater dagavond de negende wedstrijd om de KNSB-Cup won, beves tigde het beeld nog maar eens. Marathonschaatsen is niet lan- de sport bij uitstek voor krachtpatsers en mannetjes putters. De sprint is tegenwoor dig meer dan ooit het voor naamste wapen. Dodelijk voor de avonturiers, maar vaak ook voor de wedstrijd. Dat laatste viel zaterdagavond overigens nog wel mee. Terwijl de temperatuur tot onder het vriespunt daalde, reed het pelo ton zich in het zweet op de on overdekte baan in Haarlem. Er waren diverse ontsnappingen, maar nooit leidden die tot de ge- iwenste ronde voorsprong. Op de snelle ijsvloer lag het tempo jdaarvoor te hoog, terwijl de gro- |legroep het ook vertikte koplo pers te laten gaan. Dat het uiteindelijk wéér op een massasprint uitdraaide, was dan ook geen verrassing. Jan- Maarten Heideman had daarin mng de beste papieren, maar de passementsleider werd net Voor de laatste bocht voorbijge stoken door KC Boutiette, die Vervolgens ogenschijnlijk een voudig Heideman en Cédric Mi- tmaud achter zich liet. Avonturiers tekende daarmee voor zesde sprintzege in het dat nog niet eens is. Michaud (twee keer), Heideman, Roel van Hest |n Boutiette zelf gingen voor. «echts drie keer ging de winst aar 'avonturiers' uit het pelo- Peter de Vries, Miel Rozen- en Henk Angenent. Veel- hiIzebosch-Smit mist NK marathon - Jenita Huizebosch- kan op tweede kerstdag nationale titel op de mara- j on in Utrecht niet verdedigen. uit Gramsberg en enige tijd geveld door een U^t op de ziekte van eitfer. Het is onduidelijk hoe- haar herstel gaat duren. zeggende cijfers. De tijd dat de echte krachtmensen, de tempo- beulen de dienst uitmaakten in het peloton, is definitief voorbij Sprint en tactiek hebben de overhand gekregen. Wie niet over sprintkwaliteiten beschikt of een goede ploeg achter zich heeft, kan het vergeten en moet hopen op een incidenteel succes. Dat heeft z'n weerslag op de wedstrijden, die met regelmaat worden 'bevroren' om de sprin ters maar hun kans te gunnen. Niemand ontsnapt dan uit de greep van het peloton. „Maar het is niet zo dat we daar bewust op aansturen", stelt Heideman, die met zijn ploeg wel het ver wijt krijgt te vaak de gaten dicht te rijden. „Bij DSB vinden we het zelfs ook belangrijk dat Pe ter Baars en Peter de Vries hun kansen krijgen. Een sprint houdt eigenlijk risico in. Er zijn momenteel te veel kanshebbers, met naast Michaud en Boutiette nu ook Van Hest en Arjan Stroe- tinga." In die veelheid van sprinters schuilt volgens Michaud ook meteen het probleem. „Vrijwel elke grote ploeg beschikt tegen woordig over een goede sprin ter, en daardoor is het momen teel vrijwel onmogelijk om weg te komen. Weinig ploegen willen een groepje laten wegrijden om dat dat ten koste gaat van de kansen van hun sprinter." Tactiek speelt een steeds grotere rol, erkent Boutiette, die door zijn Time Out-ploeg ook regel matig naar de finish wordt 'ge bracht'. De sprinter betreurt die verschuiving. „Want het pu bliek wil toch liever spektakel zien." Hij pleit er voor dat niet élke wedstrijd voor de Cup telt. „Dan wordt er opeens anders gekoerst, durven ploegen risico te nemen en zouden de races weer spannender worden." Aanvaller Voor Michaud hoeft het eigen lijk ook niet, die massaspurts, hoewel de Fransman daarin wél de ongekroonde koning is. Maar Michaud is in z'n hart een aan valler. „Ik ben liever gewoon met een groep weg, dat is veel mooier. Dan vermijd ik ook het risico van een val of een slechte positie in de sprint. Toch ont kom je niet aan sprints. Dat wordt steeds meer het belang rijkste wapen. Het zijn bijna al tijd sprinters die winnen, dat zegt genoeg." GPD Topzwemmer experimenteert met 50 meter vrije slag zonder ademhalen door Arjen Vos DRACHTEN - Het plaatsbe wijs voor Athene is binnen, Pieter van den Hoogenband kan zich vanaf vandaag gaan voorbereiden op de Olympi sche Spelen van komende zo mer. Net als Joris Keizer toon de de Eindhovense zwemmer afgelopen weekend tijdens de Olympic Challenge Meet in Drachten vormbehoud, ge noeg voor een retourtje Athe ne. Op de 200 meter vrije slag klokte Van den Hoogenband een tijd van 1 minuut en 46,42 seconden, ruim onder de tijd die minimaal nodig was voor vormbehoud (1.50,49). Voor het koningsnummer, de 100 meter vrij, had Van den Hoo genband 48,85 seconden nodig waar 50,15 vereist was. Op de halve afstand was zijn tijd van 22,56 seconde snel genoeg. Jo ris Keizer plaatste zich voor Athene door op de 100 meter vlinderslag met een tijd van 53,34 seconden vormbehoud te' tonen. Van den Hoogenband was zeer content met zijn prestaties in het Friese bad. „Het ging heel erg goed. Mijn taak was om vormbehoud te tonen, dat heb ik gedaan. In de eerste wed strijd van het seizoen is het meteen drie keer bingo. Nee, ik was er niet bang voor. Er moest heel wat gebeuren wilde ik het niet halen, ze hadden mijn ar men op mijn rug moeten bin den. Maar dan nog is een tijd van 48,8 in de eerste wedstrijd van het seizoen zeker niet on aardig." Met zoveel zelfvertrouwen op zak is er best ruimte voor een experimentje, moet Van den Hoogenband gedacht hebben. Daarom wilde hij in Drachten de 50 meter vrij zwemmen Pieter van den Hoogenband in het water bezig aan een goede tijd op de 200 meter vrije slag. foto Vincent Jannink/ANP zonder adem te halen. Daar mee kan hij volgens trainer Jacco Verhaeren 'een paar honderdsten van een seconde' winnen, omdat ademhalen het zwemritme breekt en dus voor extra weerstand zorgt. Het ex periment lukte echter niet; ge heel volgens de macht der ge woonte haalde de zwemmer tien meter voor het einde toch evenadem. „Datmoetikerdus zien uit te krijgen. Het is iets psychisch", zei Van den Hoo genband. „Als je tien meter voor het einde ademhaalt, zit de zuurstof pas in je systeem als je al lang en breed aange tikt hebt. Dus wil ik me aan wennen om dat niet meer te doen." Het was een ideetje van Ver haeren, die steeds naar nieuwe prikkels zoekt voor zijn pupil. „Ik ben niet de eerste zwem mer die het doet", weet Van den Hoogenband. „De 50 me ter hebben we er nog nooit echt uitgelicht, maar dit zijn de tails waarmee winst te boeken valt. Natuurlijk kan het, vijf tig meter zwemmen zonder te ademen. Op de training lukt het ook. Alleen ging het nu puur uit gewoonte toch mis." Minder tevreden dan over zijn eigen tijden was hij over de prestaties van zijn mogelijke collega's op de estafette in Athene. „Een zware tegenval ler", noemde Van den Hoogen band de in Drachten gezwom men tijden. „Met dit soort tij den heb je niks te zoeken op de Spelen. We moeten met vier man onder de vijftig seconden zwemmen wil je voor een me daille kunnen gaan." GPD door Alexander van Eenennaam FEDERAL WAY - Zwemmer Thijs van Valkengoed heeft in Federal Way bij de open Ameri kaanse kampioenschappen weer een Nederlands record verbeterd. Nadat hij eerder in de week al het record op de 100 meter schoolslag tot 1.01,52 had gebracht, verbeterde hij zater dag zijn nationale toptijd op de 200 meter schoolslag: 2.13,32. Het record stond op 2.13,34. De tijd van Van Valkengoed vol stond voor de overwinning in Federal Way, bovendien bleef hij ruim binnen de olympische limiet. Ook Marleen Veldhuis deed dat, door de 100 meter vrij te winnen. Met 54,88, een per soonlijk record, toonde ze vorm behoud voor de Spelen. Chantal Groot deed hetzelfde, door in 55,67 brons te pakken. Met titel verdedigster Inge de Bruijn zijn er op dit nummer nu drie kandi daten voor een startbewijs voor Athene. Johan Kenkhuis zorgde in Fede ral Way voor een opvallende prestatie door op de 50 meter vrije slag buiten de wedstrijden om vormbehoud te tonen voor de Olympische Spelen. Kenkhuis faalde eerder in de week in zijn poging onder de 22,62 te blijven, maar in een speciaal aangevraagde 'timetri- al' zwom de Nederlander zater dag alsnog naar 22,42. Kenk huis deed ook nog mee aan de 100 meter vrij, hierop werd hij vijfde (50,70). ANP door Alexander van Eenennaam SYDNEY - Met de beste speel ster (Donners) en het grootste talent (Scheepstra) van de we reld in de gelederen hebben de Nederlandse hockeystérs het toernooi om de Champions Tro phy bevredigend afgesloten. Brons resteerde aan het einde van een week waarin de Euro pees kampioen moeizaam ope reerde. In een dubbele ontmoeting mét wereldkampioen Argentinië konden de Nederlandse vrou wen in het slotweekeinde weer wat prestige heroveren. Dat de den ze in Sydney heel aardig. Zaterdag hield het elftal van bondscoach Mare Lammers de voorsprong van 3-2 net niet tot het einde vast (3-3), gisteren lukte dat wel: 3-2. Zo won Nederland brons en twee individuele onderschei dingen, maar verloor de ploeg het lekkere gevoel dat na het zo succesvolle EK in Barcelona was overgebleven. Lammers, de eindverantwoordelijke, trekt zich de verrichtingen in Austra lië echter niet erg aan. „Mensen in Nederland mogen zich best zorgen maken, maar dat is niet nodig", zei hij zaterdag al. „Al les komt goed." Zelfverzekerd Zondag, na het toernooi, bleef hij even zelfverzekerd. Dingen die fout gingen, onder meer de afronding en de fitheid, zijn al lemaal te trainen. De oorzaken van het mindere toernooi waren voor Lammers volkomen hel der. Het gebrek aan fitheid was de voornaamste. En dat was weer een gevolg van het Neder landse competitieprogramma. Waar de overige vijf deelnemers zich volop op het toernooi heb ben voorbereid, moesten de Ne derlandse internationals zelfs een dag voor vertrek nog in een competitiewedstrijd aantreden. Clubtrainingen „En met zo'n voorbereiding kun je dus geen finale halen", con cludeerde Lammers. „We moe ten na de Olympische Spelen maar eens kijken of daar iets aan te doen valt. Ik weet nog niet wat dat zou moeten zijn, dat gaan we eerst intern bespre ken." Wel maakte Lammers dui delijk dat hij graag zou zien dat niet de kwantiteit, maar de in tensiteit van de clubtrainingen omhoog gaat. Na afloop van het kalenderjaar 2003 stelde Lammers tevreden vast dat zijn ploeg naar behoren was gegroeid. „Jonge speelsters als Maartje Scheepstra en Miek van Geenhuizen zijn doorge groeid tot volwaardige interna tionals en we zijn beter gaan hockeyen. Bovendien hebben we ons gekwalificeerd voor de Olympische Spelen en zijn twee van onze speelsters uitgeroepen tot besten van de wereld." Al voor het vertrek naar Austra lië had Lammers een program ma klaar voor de periode tot en met de Spelen, die op 13 januari met de' eerste centrale training wordt ingezet. Training op maat is een sleutelwoord. Een niet zo wendbare speelster moet gaan squashen, terwijl een iele hoc- keyster wat meer aan de ge wichten zal gaan hangen. En om fysieke ploegen als China, Zuid- Korea en Engeland te weer staan moeten de Nederlandse speelsters hun weerbaarheid versterken. Daarvoor denkt Lammers aan het invoeren van judo en, zoals hij het zelf noemt, 'stoeivormen'. In zijn nuchtere en zelfbewuste commentaar na het toernooi werd Lammers gesteund dooi de toernooistatistieken. „We winnen alles op dat gebied", zag de Brabander. „We zijn het meest in de cirkel van de tegen stander geweest, hebben de meeste corners gehad en de meeste schoten op doel gelost. Maar we hebben wel het laagste scoringspercentage, dus moeten we trainen op afronden." Kroon Voor de Olympische Spelen heeft Lammers voldoende tijd om zijn formatie optimaal te prepareren. In Athene moet hij de kroon op zijn werk zetten. In dat opzicht was het vanzelf sprekend welkom om in Sydney alvast de concurrentie aan het werk te zien. „Australië verras te me. Die ploeg is weer hele maal op de weg terug. Dat China sterk was, wist ik al. En Argen tinië viel me een beetje tegen." Australië ging er met de hoofd prijs vandoor, na een zege op China (3-2). Voor Nederland was brons uiteindelijk ook een hoofdprijs, na een toernooi waarin er naast twee zeges (Zuid-Korea en Argentinië) drie nederlagen en een gelijkspel waren. „Vandaag hebben we heel goed gespeeld", vond Lam mers gisteren. „We zijn toch nog op dreef gekomen. Alleen een beetje te laat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25