Kamyshleeva haalt opgelucht adem De Frel troeft Zweistra af Krotwaar voldoet aan olympische eis Terpstra: voor mij zijn julllie allemaal kampioen Palyama sterkste in Bitburg Open Hardloper Yatich zegeviert weer Robertson en Snowsill kampioen Wereldrecord shorttracker Ahn De Nooijer blijft bij Bloemendaal Damster uit Heerlen overwint faalangst in slotfase WK dammen Turnster De Wit wint in Oostenrijk Doosjen goed hersteld na val van haar paard !%s behaalt derde winst in derde veldrit Ier Harrington zegeviert in Hongkong Bokser Vitali Klitsjko daagt Lennox Lewis uit dooij<oendeVries ZOUTELANDE - Meteen snelle remise tegen de Russin Milsjina kroonde een Heerlense van Wit- Russische afkomst zich gisteren jn Zoutelande tot de eerste Ne derlandse wereldkampioene dammen ooit. Terwijl iedere damkenner het al van verre zag aankomen, twijfelde Olga Ka myshleeva tot het laatste moment. Het uitzicht op de we reldtitel had een verlammende werking op de dertigjarige dam- In het zicht van de haven ver schrompelde het oogstrelende aanvalspel van de latere kampi oene tot een angstig remisespel letje. .,Ik had me vooraf geen doelen gesteld en ben heel ont spannen aan het toernooi be gonnen. Maar toen ik woensdag van wereldkampioene Tansyk kuzhina won, wist ik dat ik de titel niet meer mocht verspe len." Dat besef bezorgde Kamyshlee- op slag een hoge dosis faal- gst. „Ik heb vaak toernooien op het laatste moment verloren. Ik was bang dat dat hier weer zou gebeuren." De laatste dagen deed de Limburgse bijna geen oog meer dicht en had ze de steun van haar vriend (telefo nisch) en concurrente Nina Hoekman (in het hotel) hard no- dig- Een dag na de knappe zege op Tansykkuzhina had Kamysh leeva een geluksdag, toen ze te gen de Russin Teterina verloren stond, maar de zege nog in de schoot geworpen kreeg. Vrijdag 'de ze binnen een halfuur remise tegen voormalig landge note Pashkevich, maar wekte desondanks de indruk dat ze op instorten stond. En zaterdag zat ze met trillende vingers achter het bord tegen de jonge Russin Platonova. Lang nadat ze de vrede had getekend zag ze dat haar twee achtervolgsters, de Letse Golubeva en de Oekraien- se Baltazhy ook gelijkspeelden. „Ik ben heel wat keren de zaal ingelopen om te kijken wat zij zouden doen. Ook toen was ik ontzettend nerveus. Toen ze re mise speelden wist ik dat het bijna goed zat. Ik had in de laat ste partij aan remise genoeg." Het laatste onzekerheidje ver dween op zondagochtend, toen tegenstandster Milsjina de eer ste zetten in hoog tempo af werkte, „Toen wist ik het zeker. Ze was tevreden met remise." Ondanks alle onzekere zetten in de slotfase van het toernooi kwam de zege Kamyshleeva toe. Ze won zes partijen, speelde er zeven remise en verloor er geen een. Bovendien versloeg ze haar grootste concurrenten stuk voor stuk: elfvoudig wereldkampi- Wereldkampioene Olga Kamyshleeva bekijkt met NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra haar twee medailles. De ene kreeg ze van de wereld- dambond, de andere van de organisatie in Zoutelande. foto Lex de Meester oene Zo ja Golubeva uit Let land, heersend wereldkampioe ne Tamara Tansykkuzhina uit Rusland en de verrassend sterke Oekraiense Olga Balthazy. Meteen na afloop maakte de angst plaats voor gepaste trots. De hoofdprijs die ze bij haar vijfde mondiale titelstrijd greep, is een bekroning van een enorme opmars. Kamyshleeva leed begin dit jaar haar laatste nederlaag, tijdens een competi tiewedstrijd voor haar club uit Geleen. Sindsdien won ze alles wat er te winnen was. Deze zo mer won ze een sterk bezet toer nooi in Minsk en enkele weken geleden werd ze Nederlands kampioen na acht zeges en één remise. Die titel leverde haar het laatste startbewijs voor het WK op. Waar het succes aan ligt? Ka myshleeva kan het niet zeggen. Ze heeft zich dit jaar niet extra in de damsport verdiept. In 1996 verhuisde ze van Minsk naar haar vriend in Heerlen en al snel ging ze aan het werk in de IT- sector. Omdat ze ook nog moe der werd, kwam het dammen steeds meer op de tweede plaats. Het blijkt een succesformule. Grote plannen voor de toekomst heeft ze gezien de thuissitutie niet. Gisteravond ging Kamys hleeva gewoon weer naar huis, zonder een druppel alcohol ach ter de kiezen. Ze moest autorij den. Met in haar tas een enve loppe van duizend euro, voor de winnares van het WK dammen. Het maakte haar niet uit: „Dui zend euro is weinig, maar dat is niet erg. Ik ben wereldkampi oen. En morgen gaat ze gewoon weer aan haar werk. door Koen de Vries ZOUTELANDE - „Yes. Yes. We hebben een prinsesje! We heb ben een prinsesje!!" Erica Terpstra reikte gisteravond de prijzen uit op het WK dammen in Zoutelande en deed dat op de haar welbekende wijze. Met demobiele telefoon aan het oor betrad ze, uitbundig het goede nieuws roepend, het Beach Ho- te/. Later op de dag deed ze de nieuwe voorzitter van NOCNSF het nog eens dunne tjes over in het overbevolkte zaaltje van het hotel van de fa milie Van 't Westeinde, dat van de dambond de promotieprijs van 2003 kreeg. „Voor mij zijn jullie allemaal kampioen", was haar juichende tekst aan het adres van de veertien deel neemsters. Even later kreeg ze de lachers op haar hand dank zij een prachtig stukje Engels. Terpstra, met een oranje sjaal tje om de nek vanwege het nieuwe prinsesje, vertelde wat ze met prins Willem Alexander tijdens de Olympische Spelen in Atlanta meemaakte. Terwijl de Engelse kroonprins Charles een beschaafd applausje gaf bij een succesje voor zijn land en zeiI am amused', ging de-vol ledig in het oran j e gehulde Wil lem Alexander bij Nederlands succes volledig uit zijn dak. Of in de woorden van Terpstra: „The crownprince was going out of his bol." De meeste aan dacht ging natuurlijk uit naar wereldkampioene Olga Ka myshleeva, nummer twee Zoja Golubeva (Letland) en num mer drie Olga Baltazhy (Oe kraïne). Maar ook rode-lan taarndraagster Anita Seppa (mooiste combinatie), Nina Hoekman en Vladislava Vali- ukovic (mooiste partij) en Irina Pashkevic (mooiste partijslot) stonden in de schijnwerpers. Aart Walraven, de voorzitter van het organisatiecomité, kwam woorden tekort om al lerlei mensen te bedanken. Wat hij niet meldde, was dat het WK niet het laatste evenement was dat uit zijn hoge hoed kwam. Volgend jaar hoopt zijn stichting Damevenementen Zeeland het EK voor veteranen te organiseren. KLAGENFURT - Turnster Renee de Wit heeft gisteren in Klagenfurt het tienlandentoemooi om de Alpen Adria Cup gewonnen. De jonge sportster (14) van de Alkmaarse turn vereniging Victory behaalde in de meerkamp op vier toestel len 33,900 punten. Landgenote Leonie Konijn werd zesde (30,150). Na drie onderdelen stond De Wit nog tweede, maar door een foutloze brugoefening passeerde ze de lokale favo riete Hasenöhrl, die uiteindelijk tweede werd (33,400). ANP SAARBRÜCKEN - Badmintonner Dicky Palyama heeft gis teren in Saarbrücken het Bitburg Open gewonnen. De Neder lander won in de finale met 15-2 15-4 van de Zweed Rimarc- di. ANP 's-HEERENBERG - De Keniaan Richard Yatich voelt zich prettig in Oost-Gelderland. De hardloper won gisteren afge tekend de Montferlandrun in de Achterhoek, een wegwed strijd over 15 kilometer. Yatich was half november ook al de snelste in de Zevenheuvelenloop in Nijmegen. Yatich liep solo de 15 kilometer over het heuvelachtige parkoers rond 's-Heer- enbex-g en finishte in 43.20. Zijn landgenoot Valentine Orare werd tweede in 44.08. Nederlander Koen Raymaekers verras te met een derde plaats in 44.31Bij de vrouwen verbeterde de Ethiopische Ayelech Worku het parkoersrecord met één se conde tot 50.58. De Keniaanse Hilda Kibet kwam als tweede over de finish in 51.25, voor haar landgenote Christine Chep- konga (51.39). Nadja Wijenberg was de snelste Nederlandse op een vierde plaats in 515 6A NP QUEENSTOWN - De Australiërs Peter Robertson en Emma Snowsill hebben gisteren bij de WK triatlon in Queenstown de wereldtitels (olympische afstand) veroverd. Robertson won in Nieuw-Zeeland de strijd bij de mannen in 1.54.13. Snowsill legde de 1,5 kilometer zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen af in 2.06.40. Van de Nederlandse deelnemers was Raymond Lotz bij de mannen geklasseerd op de 53e plaats (2.08.35). Bij de wouwen eindigde Wieke Hoogzaad nog net bij de beste twintig. Ze werd negentiende in 2.10.54. Tracy Looze eindigde in 2.11.24 als 21e. ANP PEKING - De Zuid-Koreaanse shorttracker Hyun-Soo Ahn heeft gisteren bij de wereldbekerwedstrijden in Peking het wereldrecord op de 3000 meter verpulverd. Ahn haalde maar liefst 5,5 seconden van het oude record af. De Koreaan schaatste 4.32,646. Het record was in handen van de Cana dees Steve Robillard. Hij reed in 2002 4.38,061. DPA BLOEMENDAAL - Bloemendaal heeft de beste hockeyer ter wereld tot een contractverlenging kunnen verleiden. Teun de Nooijer, vrijdag nog in Sydney om de bij die titel behorende onderscheiding in ontvangst te nemen, verlengde zijn verbin tenis met de hoofdklasser met vier jaar. Het contract van de aanvaller loopt daardoor niet af na dit seizoen, maar pas na de jaargang 2007/2008. De 27-jarige international speelt al elf jaar in Bloemendaal. ANP maandag 8 december 2003 [doorLucien Roelandt VLISSINGEN - De ene wed- slrijdis de andere niet. Dat is ze ker van toepassing voor Nadine Doosjen. Een week geleden werd de amazone na een val van haar paard in Heikant per am bulance afgevoerd naar het zie kenhuis. In Vlissingen was de zestienjarige amazone uit Vo gelwaarde in de competitie om de Leeuwen Springtrofee al weer van de partij en schreef ze met Hyperion het klassiek parcours klasse L op haar naam. Door die zege behoort Nadine Doosjen tot de negen amazones die in twee wedstrijden het strafblad schoon hielden en nu de koppositie delen. „Ik heb na die val geen moment gedacht aan te stoppen met paardrijden. Blessures horen nu eenmaal bij de sport. Eerst dacht men aan een spierscheuring in mijn dij been, maar het bleek een flinke kneuzing, Dus viel het gelukkig allemaal mee. Ik heb er nog wel wat last van, maar kon vandaag gewoon meedoen. Vorige week liet Hypi me met die weigering lelijk in de steek, maar vandaag maakte hij weer alles goed. Hij WETZIKON - Sven Nys heeft in ijet Zwitserse Wetzikon ook de derde wedstrijd om de wereld beker veldrijden gewonnen, terder was de Belgische kampi oen al de beste in het Italiaanse «trijii en het Duitse Sankt Wen- >del. ^nndgenoot Bart Wellens moest fjmt in een eindsprint afleggen ogen Nys, die in dienst rijdt van w Rabobank-ploeg. Zijn Ne derlandse ploegmaat Richard proenendaal kwam binnen op achtste plek. j ,vs en wereldkampioen Wel lens domineerden in Wetzikon 1 wedstrijd. Al na een ronde was het duo weg en geen enkele BÖSere veldrijder slaagde erin Pgat dicht te rijden. Nys won e spurt van Wellens met duide- P verschil. Het was al de der ende wereldbekerzege voor de '-jarige Belg. Hij is daarmee j (n'ei,we recordhouder. Nys K Groenendaal af, die twaalf i -zeges achler zijn naam heeft staan. ANP liep lekker en werkte geweldig mee. Dus ik hoor nog steeds bij de kanshebbers voor de eindze ge", stelde een tevreden Nadine Doosjen na afloop. Eén van haar concurrenten is Wilma Stouten. De amazone uit Serooskerke regeerde bij de po ny's als een vorstin. De overstap naar de paai'den zag Wilma Stouten als een nieuwe uitda ging. Sinds enkele maanden geldt de 'brugpieper' met Stou- ten's en de Renville-afstamme- ling ook daar als de te kloppen combinatie. Ook zaterdag bleek in het klassiek parcours tegen de combinatie geen kruit ge wassen. „Ik sta er goed voor. Het zou natuurlijk leuk zijn als ik in mijn eerste jaar bij de paarden de trofee zou winnen. Maar aan een voorspelling durf ik me niet te wagen. Het gaat erg snel. Daarom houd ik er rekening mee dat ik nog voor de finale aan verplichte promotie toe ben. Ik denk dat Katinka er klaar voor is, maar je weet nooit hoe het loopt. Dus wachten we maar even af." Wendbaar Tevreden toonde zich ook An- nelore Willeboer. Sinds enkele weken kreeg de Kruiningse met Noble Girl versterking op stal. In de klassieke toer moest de achttienjarige amazone met haar nieuwste troef nog genoe gen nemen met de derde stek, maar in het progressief par cours verwees ze de weer eens ouderwets vlammende Simon den Exter met MacCloud naar de tweede stek. „Ik heb het ge voel dat ik met Noble Girl een winnaar op stal heb. Hij is ont zettend wendbaar en snel. Dat blijkt wel. We waren twee se conden sneller dan Simon. Dat zegt genoeg denk ik." HONGKONG - Padraig Har rington is de eerste leider in het klassement van de Europese Tour 2004. De 32-jarige Ierse golfer zegevierde gisteren in het Hongkong Open. Hij ging met één slag de Zuid- Afrikaan Hennie Otto vooraf. Met vier slagen achterstand ein digde een kwartet spelers: de Deen Thomas Björn, de Noord- Ier Darren Clarke, de Engels man Chris Gane en de Zweed Fredrik Jacobson. ANP Winnaar van de klasse Z1 Elze-Sophie Wiskerke met Westveer's L'Esperie. foto Lex de Meester Koewachtse wint eerste wedstrijd Rabo Top Dressuurcompetitie door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Niet de gedoodverfde favoriet, de Euro pese regerende Young Rider- kampioene Thamar Zweistra, maar de vijftienjarige Stepha nie de Frel schreef de eerste wedstrijd van de Rabo Top Dressuurcompetitie in de klasse Z2 op haar naam. In de klasse Z1 ging de zege naar de achttienja rige Elze-Sophie Wiskerke. Daarmee nam de jeugd in mane ge De Eendracht in Vrouwen polder de leiding meteen stevig in handen. Het was volgens de 'kenners' al bij voorbaat een uitgemaakte zaak. Nu de reeds internationa le triomfen vierende Thamar Zweistra zich met Hexagon's Roumanda had aangemeld, restte de overige deelnemers slechts het gevecht om de krui mels. Stephanie de Frel dacht daar kennelijk anders over. Als laatste starter stuurde het talent uit Koewacht de Balzflug-zoon Narwick naar een score van 64.33 procent. Ze scoorde welis waar maar eentiende procent meer dan Zweistra met de Hexagon's Rubiquil-dochter, maar het was voldoende voor de zege en om de 'kenners' in de volgepakte foyer van De Een dracht de mond te snoeren. De juryleden, Margo Bosch en Mariëlle Hoefsmid, waren eens luidend in hun oordeel. „Het ni veau in deze klasse lag hoog en het verschil was miniem. Het was een kwestie van wie maakt de minste foutjes? En dat was in onze ogen Stephanie." Een oor deel waar, gehoord de reacties, het publiek het mee eens was. Margo Bosch: „Toen Stephanie de Frel in de ring kwam, waren de verwachtingen bij het pu bliek kennelijk hoog gespan nen. De gehele dag was het nog al rumoerig in de foyer, maar tijdens haar proef kon je een speld horen vallen. Het was ook een lust om naar te kijken. Stephanie ondersteunde haar paard erg fijn. Vooral de galop wissels en de keertwendingen waren uitzonderlijk goed. Nar wick is een fijn paard. In mijn ogen heeft dat veel mogelijkhe den. Het beeld had iets flitsen- der mogen zijn, dan was de score beslist nog hoger uitgevallen. Maar wat wil je? Ik hoorde dat ze Narwick nog geen twee maanden op stal heeft en dat dit pas haar derde wedstrijd met hem is. Nee, dit is een combina tie waar we beslist nog meer van zullen horen." Zweefmomenten Ook de zeventienjarige Jessica Nijpjes wenste zich niet bij voorbaat gewonnen te geven. Weliswaar eindigde de amazone uit Middelburg met Maquire met 64.16 procent op gelijke hoogte met haar trainster Tha mar Zweistra, maar de jury plaatste haar uiteindelijk op de tweede plaats. Margo Bosch: „Jessica reed een foutloze proef. Maar in de middendraf hadden we ëraag wat meer zweefmo menten gezien. Thamar reed erg gedurfd. Een proef met hele mooie dingen, maar liet ook wat steken vallen. Zo liet de merrie bij de keertwending het spil- been staan. Dat was voor ons re den om Jessica op de tweede plaats te zetten." Voor Elze-Sophie Wiskerke en Westveer's L'Esperie was het pas haar vierde wedstrijd op Z1-niveau. Van een verrassende zege kon men echter moeilijk spreken. Want evenals in Vrou wenpolder stuurde de achttien jarige Kruiningse ook in de drie voorgaande wedstrijden de Beaujolais-dochter naar het oranje erelint. Elze-Sophie was dan ook erg te spreken over de tienjarige merrie: „L'Esperie was een fokmerrie. Daardoor heeft ze ook nog weinig wed- strijdervaring. Maar het is een leuk paard om mee te werken. Ze pakt alles goed op. De keert wending, toch een moeilijk on derdeel, ging erg lekker. Na tuurlijk zaten er nog wat foutjes in. Maar ach, het was pas de der de wedstrijd dat ik haar met stang en trens reed. Dat is weer even wennen voor haar en ver oorzaakt toch wat spanning. Daarom liep de travers ook niet zoals het moet. Maar dat is een leerproces. Ik krijg daarbij veel steun van mijn trainer Leunus van Lieren. Het klikt uitstekend tussen ons. Dus dat komt beslist wel goed." van orize sportredactie FUKUOKA - Atleet Luc Krot waar heeft gisteren in de mara thon in het Japanse Fukuoka voldaan aan de eis voor uitzen ding naar de Olympische Spelen in Athene. De 35-jarige mara thonloper werd elfde in 2.10.13. Daarmee bleef de Eindhove- naar zeventien seconden onder de limiet van de KNAU en NOCNSF. Krotwaar had al voldaan aan de norm van de Internationale at- letiekfederatie IAAF door dezb zomerbij het WK in Parijs bij de eerste twintig te finishen. Krot waar sprak gisteren van ideale temperatuursomstandigheden. Alleen de wind was lastig. „Daarom kon ik het me niet ver oorloven alleen te lopen. Er was een grote kopgroep, die maar niet uit elkaar wilde vallen. Ik ben blij dat ik besloot erbij te blijven, want iedereen die alleen ging lopen, is óf niet gefinisht óf boven 2.10.30 uitgekomen", al dus de Brabander. De Japanner Tomoaki Kunichi- ka won de 42,195 kilometer in een tijd van 2.07.52. Hij vocht in de slotkilometers een verbeten duel uit met zijn landgenoten Toshinari Suwa (2.07.55) en To- shinari Takaoaka (2.07.59). Kunichika won na een lange eindsprint. Krotwaar had het in die slotkilometers juist erg moeilijk. De Eindhovenaar, die in april de marathon in Rotter dam nog ver boven de olympi sche limiet in 2.19 liep, moest na 34 kilometer de kopgroep laten gaan. Hij kreeg vervolgens de wind hard van voren. „Bij 37 ki lometer kwam de echte klap. Ik verloor een minuut op de kop groep tussen 35 en 40 kilometer en nog eens een minuut op de laatste 2200 meter." Vlak voor de finish haalden twee hardlopers de Nederlan der nog in. Die doken allebei nog onder 2.10. Krotwaar moet voor Athene nog een keer vorm behoud tonen. Dat mag hij doen door een halve marathon onder 63 minuten te lopen. Krotwaars beste tijd op de 211 kilometer is 61.49. De atleet, van wie bekend is dat hij veel trainingskilome ters maakt en vaak voor hoog testages naar Kenia gaat, is met zijn 2.10.13 een plekje gestegen op de Nederlandse ranglijst al ler tijden. Hij staat nu vijfde. Krotwaar haalde Bert van Vlaanderen in (2.10.27). Voor hem staan Kamiel Maase (2.08.31), Gerard Nijboer (2.09.01), Marti ten Kate (2.10.04) en Greg van Hest (2.10.07). ANP van onze sportredactie WBCDe titelhouder hoeft daar overigens niet mee in te stem men. Hij overweegt met 'pensi oen' te gaan. In dat geval zou hij zijn kampioensgordel moeten inleveren en mag Klitsjko erom boksen met de nummer twee van de WBC-ranglijst, de Zuid- Afrikaan Corrie Sanders. Die won in maart een wereldtitelge vecht van de bond WBO. Zijn te genstander, van wie hij de titel overnam, was uitgerekend de jongere broer van Vitali, Vladi mir Klitsjko. Zelf verloor Vitali Klitsjko in juni van dit jaar een wereldtitel gevecht van Lewis. De scheids rechter onderbrak het gevecht bij het ingaan van de zevende ronde wegens een oogblessure van Klitsjko, die op dat moment op punten voorstond. Klitsjko behaalde tegen Johnson zijn 33e zege, waarvan 32 via knock out. Slechts tweemaal verloor hij. ANP/DPA/AFP NEW YORK - Vitali Klitsjko heeft in Madison Square Gar den in New York overduidelijk aangetoond wie de echte uitda ger van de wereldkampioen der zwaargewichten, Lennox Le wis, is. De bokser uit Oekraïne streed met de Canadees Kirk Johnson om het recht de Brit uit te mogen dagen. Klitsjko liet Johnson nog geen twee ronden staan. In de tweede ronde maakte een technische knock-out van Johnson een erg vroeg einde aan het gevecht. „Hallo Lennox, ik weet dat je kijkt", zei de 32-jari ge Oekraïner na zijn overwin ning. „Je bent een groot kampi oen geweest, maar ik ben klaar om je te verslaan." Klitsjko wil volgend jaar met Lewis in de ring voor de strijd om de kroon van de boksbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23