tifiii EEUWSI Geboorte overvalt Oranjecomités fl. PZC ALTEN 4-1° 3° w Moeder en kind gezond; trotse Willem-Alexander toont baby; naam van Oranjetelg nog niet bekend Opnieuw overval op Walchers tankstation Al Qaeda verlegt aandacht van Afghanistan naar Irak m 2 3 Grote zege voor partij van Poetin Niet terug naar Iran Kloetinge verrast koploper Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 ZO 4 Zonnig Net als gisteren is er vandaag veel zon. Bij een zwakke tot matige zuidoostelijke wind wordt het 3 graden. 246e jaargang no. 292 maandag 8 december 2003 los nummer 1,20 INTERIEUR Mi D E internet: www.pzc.nl Maxima bevalt van dochter van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prinses Maxima heeft gistermid dag het leven geschonken aan een dochter. De prin ses is geboren in het Bron- ovo ziekenhuis in Den g. De bevalling is voorspoedig verlopen. Moederen kind maken het goed, zo maakte de Rijks voorlichtingsdienst be kend. Met Wilem-Alexan der zijn zij gisteravond laat naar huis gegaan. „Het is een wolk van een baby", faldus een 'gelukkige' prins Wil lem-Alexander, die aan het be gin van de avond het toege stroomde publiek van achter een ziekenhuisraam toezwaai de. Gisteravond rond acht uur werd de eerste foto van de prinses be schikbaar gesteld en om kwart voor tien verscheen prins Wil lem-Alexander met zijn doch tertje op een persconferentie in hetBronovo ziekenhuis. Geheel volgens de traditie van de Oran jes was de eerste foto gemaakt door Willem-Alexander, zoals in voorgaande jaren de prinsen Claus en Bernhard ook de eerste foto's van hun kinderen maak ten. De baby woog bij de geboorte 3310 gram en mat 52 centime ter, zo maakte de RVD bekend. Kort na de geboorte die om één minuut na vijf uur plaatsvond, [arriveerden koningin Beatrix, prins Johan Friso en Mabel Wis se Smit bij het ziekenhuis. Ze I werden luid toegejuicht door de wachtenden. .De koningin is erg blijmeldde Jiemier Balkenende nadat hij voorde televisie zijn gelukwen sen had uitgesproken. Alle poli tieke partijen hebben het prin- selijk paar en de vorstin gisteren gefeliciteerd. )e geboorte van het tweede kleinkind van koningin Beatrix isinDenHaag, DenHelder, Wil- ad en Oranjestad verwel- 1 met 101 saluutschoten. HetMalieveld in de Hofstad was daarvoor niet beschikbaar, om dat vrijdag daar het Russisch De eerste foto die prins Willem-Alexander van de baby maakte. staatscircus zijn tenten aan het opslaan is. Vooraf was door de regering bepaald dat de baby ongeacht geslacht dit eresaluut zou krijgen. In het verleden kreeg alleen een 'koninklijke prins' 101 saluutschoten. Troonopvolging De nieuwe prinses is na vader prins Willem-Alexander de eerstvolgende in de lijn van troonopvolging, gevolgd door de prinsen Friso (tot aan zijn hu welijk met Mabel Wisse Smit) en Constantijn„Wij vinden dit na tuurlijk het allermooiste meisje van de hele wereld", zei prins Willem-Alexander, toen hij trots zijn dochter aan de media toonde. Hij zei dar_kh« a blij te zijn dat 'deze wuik van een baby in mijn armen mag liggen'. De ouders hadden tevoren geen idee of de baby een j ongen of een meisje zou worden. Het werd een dochter, maar haar naam is nog niet bekend. De moeder van Maxima was bij de geboorte aanwezig. Koningin Beatrix was volgens Willem-Alexander 'totaal door het dolle heen'. De koningin was net als de ou de' - zelf verrast dat de baby gis teren al kwam. Willem-Alexan der zei dat hij eigenlijk op een rustige dag had gerekend. Toen bij zijn vrouw Maxima de vlie zen doorbraken, pakte hij enke le spullen die al klaarlagen. Telefonisch werd de koningin geïnformeerd. Zij wachtte rus tig af, maar kreeg rond vijf uur 'een vreemd gevoel dat ze niets hoorde', aldus Willem-Alexan der. Een paar minuten later belde hij zijn moeder met het heuglijke nieuws over de geboorte. Maxima hield voor de geboorte negen weken bedrust, maar maakt het na de normale, na- MIDDELBURG - Voor de derde maal in twee weken tijd is een tankstation op Walcheren over vallen. Zaterdagochtend was het Shell-tankstation aan de Statenlaan in Middelburg het doelwit van een gewapende overval. Rond half acht drong een gewa pende man het tankstation bin- men, De 49-jarige caissière van het station gaf een onbekend geldbedrag aan de overvaller. Volgens de medewerkster moe ten het niet meer dan enkele tientallen euro's zijn geweest. Daarna maakte de overvaller zich uit de voeten. Getuigen spreken elkaar tegen |°P het punt van de daders. De 'caissière is er zeker van dat het lom één enkele dader gaat. Een jandere getuige meldt echter dat |het om twee mannen gaat die pngels en een onbekende taal tiet elkaar spraken. Volgens de ze getuige vluchtten de beide daders op een scooter. Van de toannen ontbreekt vooralsnog pik spoor. Het is al de derde keer in korte tijd dat een tankstation Op Walcheren het doelwit is van een gewapende overval. Vorige week dinsdagavond werd het ksso-tankstation aan de Sloe- weg in Vlissingen overvallen. De politie wist kort na de over- 'al twee zeventienjarige jon- ens op te pakken in cle Jan van oyenlaan die voldeden aan het gnalement. Twee weken eer- ir overvielen ook al twee ge- apende mannen hetzelfde Es- rtankstation in Vlissingen. °k toen werd een medewerk er in de vroege ochtend met en vuurwapen bedreigd en ge dongen een onbekend bedrag te geven. Prins Willem-Alexander toont in het Bronovo ziekenhuis in Den Haag trots zijn dochter. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Al Qaeda verlegt zijn aandacht grotendeels van Afghanistan naar Irak. Dat meldde gisteren het Amerikaanse weekblad Newsweek op basis van gesprekken met Talibanleden. Drie leidende figuren van het terroristennetwerk van Osama bin Laden meldden de Afghaanse Talibanstrijders vorige maand dat zij een groot deel van hun strijders naar Irak willen verhuizen. Ook brengt de organisatie zijn maandelijkse bijdrage van 3 miljoen dol lar aan de Taliban met de helft terug, aldus het blad. Volgens Newsweek heeft Bin Laden de verhuizing bevolen. Elij ziet daarin een mooie kans om in Irak en buurlanden als Turkije 'Ameri kaanse kruisvaarders' en hun coalitiegenoten te doden. ANP/RTR van onze regioredacties GOES - De geboorte van de prinses is voor de oranjever enigingen en -comités in Zee land nauwelijks aanleiding om in actie te komen. In veel wijken en dorpen ziet men geen reden om feestelijke acti viteiten op touw te zetten. Sterker nog: de meeste orga nisaties hebben er nog niet eens bij stilgestaan. „De bevalling is wat spoedi ger gegaan dan we hadden verwacht", aldus T. de Punder in Kwadendamme. „Het gaat nu niet meer lukken om wat op touw te zetten." M. Gijssel van de oranjevereniging in Wemeldinge richt de aan dacht liever op het dorpsfeest in 2005. „We zijn maar met zijn vieren, dus'we doen er niet aan mee." Koninginnedag Het Oranjecomité Zuidzande denkt aan iets extra's op Ko ninginnedag, 30 april. „We hebben anders geen activitei ten, daarvoor is het hier te kleinschalig", zegt H. Alme- kinders namens het comité. Hij heeft gisteren speciaal op het nieuws gelet. „Op zich was het geen verrassing. We wer den steeds op de hoogte ge houden via radio en tv. Het voornaamste is, dat het goed gaat met moeder en kind", zegt hij In die richting denkt ook M Eijsackers van het Oranjeco mité Kloosterzande. „Ik ben blij dat moeder en kind ge zond en wel zijn. Ik heb net nog even met de voorzitter ge beld, of we nog iets gaan doen. Maar eerst was er sprake van eind januari, toen eind de cember. Nu het zo vroeg is ge worden, hebben we nog niets in de kast liggen. Maar mis schien kunnen we toch iets in de vorm van een thema doen op Koninginnedag. Ook de oranjevereniging Oud-Vossemeer had gerekend op een geboorte eind januari, vertelt C. Plompen.,,Ik denk niet dat er bij ons nog wat gaat gebeuren. Het is veel te kort dag om nu nog iets te doen. In dorpen zoals Ellewoutsdijk en Geersdijk steken de vereni gingen dezer dagen de koppen bij elkaar om te bezien of het mogelijk is alsnog voor wat feestelijke uitingen te zorgen. In 's-Heer Hendrikskinderen besloot men gisteren in allerijl om de leerlingen op de plaat selijke basisschool morgen te trakteren op beschuit met oranje muisjes. De bezoekers van de seniorensoos kunnen rekenen op een oranjebitter tje. Op Schouwen-Duiveland blijken bij middenstand noch horeca afspraken te zijn ge maakt over acties of manifes taties ter ere van het nieuwe koningskind. Voorzitter W. Ginjaar van zowel Horeca- bond Zeeland als van de Fede- ratie van Ondememerscen- trales Schouwen-Duiveland: „Ik moet eerlijk bekennen dat het tijdens onze vergaderin gen niet aan de orde is ge weest. Vrijwel alle onderne mers concentreren zich nu op de kerstactiviteiten", zegt Ginjaar. De oranjevereniging 'Voor vorstenhuis en vader land' in Burgh-Haamstede heeft wel een scenario gereed liggen om de geboorte van het nieuwe koningskind te vieren. „We gaan maandag versneld onze website activeren en we gaan beschuit met muisjes uitdelen op de beide basis scholen zegt bestuurslid Berta Boot. Ook de basis schoolkinderen in Vrouwen polder krijgen vandaag beschuit met muisjes. De oranjevereniging Biggekerke gaat woensdag om 17.00 uur met de kinderen van het dorp ballonnen oplaten. Druk dagje Als secretaris van de Christe lijke Oranjevereniging Vrou wenpolder had P. Corbijn gis teren een druk dagje. Meteen na de bekendmaking van het nieuws dat Maxima naar het Bronovo-Ziekenhuis was vervoerd, ging hij aan de slag. „Ik ben ook nog webmaster van de website www.oranje- bond.nl. Dat is de site van de Bond van oranjeverenigin gen", legt Corbijn uit. En daarmee was Corbijn meteen druk doende. Aan het eind van de avond was op de site me teen een foto van de jongste koninklijke telg te bewonde ren. Overigens had Corbijn de baby nog wel wat eerder ver wacht. „Juliana is 30 april ge boren, Willem-Alexander 27 april, Beatrix 31 januari. Snap je? Daar zit een lijn in." - Warm welkom voor Oranjetelg - Geslacht ook voor paar verrassing - Politiek blij met zondagskind - Bedrijven haken gretig in en in de bijlage van deze krant: tuurlijke bevalling goed. De ouders zullen in Den Haag aan gifte doen van de geboorte. On bekend is nog wanneer. Het is ook nog onduidelijk waar en wanneer de baby wordt ge doopt. Volgens de vader wordt het kind meertalig opgevoed. Op de vraag wanneer hij zijn dochter zal vertellen dat. ze troonopvolgster is, antwoordde Willem-Alexander: „Vanavond nog niet." GPD/ANP Beatrix Willem-Alexander - Die troon staat er straks nog - Balkenende nu al aanspreekbaar -1880: Het is maar een meisje - Europese vorstenhuizen groeien - De baby en de roddelbladen - Vier generaties Oranjes in lijn Verenigd Rusland heeft gisteren de Russische parlementsver- kie zingen gewonnen. Volgens de eerste prognoses komt de partij die president Poetin steunt op zeker 36 tot 37 procent van de stemmen, tegen ruim 23 procent vier jaar geleden. De tweede partij van het land, de communistische, valt sterkterug van ruim 24 procent in 1999 naar 15 tot 13 procent. In 1995 kwamen ze als politieke vluchtelingen naar Neder land. Jaren van onzekerheid zouden volgen, waarin procedu res en afwijzingen elkaar opvolgden, Nu, negen jaar later, staan er bloemen: de familie Zarabi Far uit Aarden burg hoeft niet terug naar Iran en heeft eindelijk de felbegeerde verblijfsvergunning. Kloetinge verraste vriend en vijand. De Bevelandse club won in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal van koploper Rijnsburgse Boys: 1-4. Hoek kende ook een goed weekeinde. De Zeeuws-Vlamingen zegevierden over ARC: 2-0. jong oranje: 2 en 3; varia: 4; binnenland: 5; radio en televisie: 6; buitenland: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 17,18,19,20,21, 22,23,24,25 en 26. Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankcekening- n er maand met nummer: |~pp automatische incasso 19,45). handtekening: r Per kwartaal met automatische incasso 56,60). u t-i- n per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 1 vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 00) mCaSS° Stuur deze bon naar: 15; PZC, afdeling lezersservice 8 1171 Ï68fP5S55^nll S Antwoordnummer 112 I I IÜÜO 4800 VB Breda di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1