Kezman is veel te goed voor PSV Dag van alles of niks voor Ajax I I I I Brugse politie op volle sterkte voor treffen met Ajax Gerard van Velde rijdt nieuw record Jean-Paul de Bruijn moet titel afstaan 18 19 22 20 Veelscorende spits lijkt in de winterstop weg te gaan Depressies sloopten klimwonder Jimenez Rijkaard Nieuwe helpers voor Armstrong PZC Real koning te rijk bij Barga Kloetinge elftal van uitersten Misstappen van Fortis en Tjoba maandag 8 december 2003 Damster bedwingt faalangst op WK Goverse-avondje op ZK marathon EINDHOVEN - Het thuispu bliek van PSV beleefde zater dagavond in het eigen stadion een heerlijk avondje. Dat was in de eerste plaats te danken aan Mate ja Kezman. De onbereken bare spits legde met vier doel punten in minder dan een uur het fundament voor een mon steroverwinning op Volendam (7-0). Het is echter zeer de vraag hoe lang Eindhoven zich nog zal kunnen vergapen aan zijn goal- getter. De kans is groot dat Kez man al in de winterstop ver trekt. Fifty-fifty" zo schatte manager Frank Arnesen die liet weten dat PSV niet dwars gaat liggen als een Spaanse of Engel se topclub zich meldt. De Eind- hovense club kan de extra mil joenen, De zaak is mede in een stroom versnelling geraakt doordat de belangen van Kezman sinds kort niet meer worden behar tigd door zijn vriend Vlado Le- mic. De aanvaller heeft een professioneel bureau in de arm genomen, de SFX Sports Group. Zijn nieuwe zaakwaarnemer Chiel Dekker was vorige week al in Barcelona om verkennende gesprekken te voeren. Barcelona is niet de enige kaper op de kust. Ook vanuit Enge land is er belangstelling. Kez man: „Voor mij is Italië afgeval len. Het voetbal daar staat mij niet aan, bovendien betalen ze minder. Ik wil alleen naar Enge land of Spanje. Engeland van wege het voetbal, Spanje van wege de manier van leven. Een club als Middlesbrough komt niet in aanmerking. Ik wil wel Champions League kunnen spe len, anders ga ik er sportief op achteruit." Voorlopig danst Kezman nog met PSV mee op het kampioe nenbal. De club speelt woens dag een cruciaal duel tegen De- portivo La Coruna. Bij een royale zege is de kans groot dat de ploeg van Guus Hicldink Eu ropees overwintert. Of PSV in ternationaal nog iets voorstelt zonder zijn beste speler, is voor de clubleiding van later zorg. Meelijwekkend FC Volendam toonde zich zater dagavond een gewillige spar ring-partner. Het verweer was meelijwekkend. „We hebben geprobeerd de schade beperkt te houden, maar dat is niet gelukt. Buijs en Salden maakten knul lige fouten die zelfs Volendam zich niet kan veroorloven", al dus Henk Wisman. De Volen- dam-coach zat met een mobiel tje in de aanslag op de bank, omdat zijn vrouw op het punt van bevallen staat. „Als het ding was afgegaan, was ik on middellijk naar huis gegaan." Ook zijn spelers waren niet bijs ter bij de les. Vooral Kezman kon zich heerlijk uitleven. Voor rust scoorde hij één keer, op aangeven van Vennegoor of Hesselink, die zelf de 2-0 rust stand vastlegde. Na de hervat ting produceerde de Servische die een snelle transfer opleveren, goed gebruiken. Als er een lucratief bod komt, neemt PSV de sportieve aderlating graag op de koop toe. Het gekke is dat Kezman zelf niet staat te springen om een snel afscheid. „Ik ben, net als in dertijd Ronaldo en Van Nistel- rooij, toe aan een nieuwe stap in mijn. carrière. Maar als het aan mij ligt blijf ik tot de zomer bij PSV. Mijn vrouw en ik verwach ten over een week of twee ons tweede kind. Bovendien is het niet ideaal om midden in het sei zoen bij een nieuwe club te moe ten beginnen." Kezman is evenwel niet van plan op zijn beurt moeilijk te doen als zich een grote club meldt. „Ik heb veel aan PSV te danken, bij deze club ben ik een veel be tere spits geworden. Daarom wil ik dat PSV ook veel verdient aan mij. Als ze nu veel geld voor mij kunnen krijgen, moet ik ge- woon gaan." MADRID - Depressies sloopten José Maria Jimenez, de grootste Spaanse klimmer sinds Baha- montes,. De 32-jarige coureur stierf zaterdag na een hartstil stand. José Maria Jimenez werd door veel Spanjaarden gezien als de erfgenaam van Federico Baha- montes, de legendarische klim- geit uit de jaren zestig. De pezi ge Banesto-renner uit het dorpje El Barraco, niet ver van Madrid, leek met twee vingers in de neus door het hooggeberg te te fietsen. In september '98 verbijsterde hij de hele wieier- wereld met een zelden vertoon de strafexpeditie in de Vuelta. Jimenez won vrijwel alle berg etappes. Een stunt die hij drie jaar later herhaalde. Zo soepel als de rasklimmer door de ijle lucht fietste, zo moeilijk had hij het in het gewo ne leven. Twee jaar geleden, in de wintermaanden, raakte Ji menez het spoor volledig bijster. Hij zou, zo beweerden insiders, aan de drank en de drugs zijn geraakt en dagelijks tot diep in de nacht uitgaan. De coureur zelf draaide er niet omheen. „Ik ben depressief, ik kan niet trai nen. Er zijn dagen dat ik niet uit Mateja Kezman passeert de Volendamse keeper Robert van Westerop voor de derde keer. foto Robert Vos/ANP Ronald Koeman houdt rekening met alle scenario's Het ging van kwaad tot erger. Ji menez werd opgenomen in een psychiatrische kliniek en ging dooreen diep dal. Zo diep dat hij nooit meer terugkeerde in het peloton. Begin dit j aar leek hij te azen op een rentree. Maar Jime nez, die meermalen bekende dat nij niet kon wennen in het wie- Iermilieu, kon de spoken in zijn hoofd niet wegjagen. Zaterdag stierf de nieuwe Baha- montes, op 32-jarige leeftijd, aan een hartstilstand in een zie kenhuis in Madrid. GPD door André Hoogeboom AMSTERDAM - Twee dagen voordat de eerste grote beslissing van dit seizoen valt, traint Ajax op het koude veld naast de Arena ingetogen. Een rondootje, oefe nen op vrije trappen. Niets waaruit de buitenwereld een conclusie kan trekken. Een dag eerder, in relatieve besloten heid, had Ronald Koeman wél een strate gische training afgewerkt. Zo wordt het steeds geheimzinniger rond de Cham pions League-wedstrij den van de Neder landse topclub. Toch was er nog even onrust in de Am sterdamse gelederen toen Thomas Gala- sek geblesseerd van het trainingsveld stapte. Na onderzoek bleek de schade mee te vallen, zodat de vice-aanvoerder van Ajax gewoon inzetbaar is. Dat geldt ook voor Zlatan Ibrahimovic, die nog al tijd last heeft van een gekneusde teen. Rond het optreden van de spits deed Koe man wat mysterieus: „Hij is wedstrijdfit, maar of hij speelt is de keuze van de trai- Zekerheid Dat was een opmerkelijke uitspraak. Tot voor kort was Ibrahimovic een zeker heid, maar sinds het sterke optreden van Rafael van der Vaart in de spits tegen Feyenoord houdt de trainer deze optie ook open, zodat de Zweed als troef achter de hand blijft. Dat kan een serieuze over weging zijn van Ronald Koeman, omdat doorgaan in de Champions League niet alleen afhankelijk is van de eigen presta tie. Maar die wetenschap betekent niet dat Ajax vol op cle aanval zal gaan spelen, omdat het resultaat van Milan tegen Cel- ta de Vigo op de achtergrond ook een rol speelt. Koeman houdt rekening met het scenario waarin Celta rijk terugkeert uit Italië. „Milan heeft zich geplaatst. Een aantal spelers vertrekt eerder naar Japan voor de wereldbekerwedstrijd. Ik zou het ook zo doen. Het is aan ons om te bewij zen dat we in de tweede ronde thuisho ren." De technische staf van Ajax zal constant op de hoogte worden gehouden van de gebeurtenissen in Milaan. „Hoe, dat weet ik nog niet. Maar we houden met alles rekening, Ook met de mogelijkheid dat we tijdens de wedstrijd andere keu zes moeten gaan maken." Club Brugge doet het in de eigen competitie matig en verloor dit weekeinde van Standard Zlatan Ibrahimovic is fit voor de wedstrijd tegen Club Brugge, maar niet zeker van zijn plaats. Ronald Koeman speelt aan de vooravond van de belangrijke wedstrijd een mysterieus spel. foto Hans van Weel/GPD Luik. Koeman: „Maar het is in de Cham pions League een andere ploeg. Ik ver wacht een heel andere tegenstander dan die we thuis hebben bestreden (2-0). Het zou dom zijn om ze neer te zetten als een slechte ploeg. Ik ga er vanuit dat ze tegen ons beter voor de dag komen." Over de extra rust die Ajax heeft gekre gen door het uitvallen van het duel met Roda heeft Koeman gemengde gevoe lens: „Als je in de competitie aan een goe de reeks bezig bent, dan speel je liever. Aan de andere kant hebben we wel een hele week gehad om gericht naar de wed strij d van dinsdag toe te werken, en dat heeft ook weer z'n voordelen." Het kan alle kanten op, morgen. Ajax kan zelfs volledig met lege handen ko men te staan, als bij verlies slechts de vierde plaats in de poule resteert, waar mee een aardig internationaal optreden bruusk wordt beëindigd. „Dat zou heel zuur zijn. Voor de club én voor de spelers. Het zou financieel een tegenvaller zijn en bovendien is het slecht voor de ontwik keling van het elftal. Het lang meedoen in de Champions League heeft vorig sei zoen veel plezier opgeleverd en we heb ben er veel van geleerd. Toen zijn we de eerste ronde ook niet zonder enig geluk doorgekomen." Vertrouwen „Daarna zijn we wel gegroeid. Nu wordt er dus ook meer van ons verwacht. Dat mag ook wel, want de kwaliteit is aanwe zig in dit elftal. We gaan spelen voor wat we waard zijn en zullen onbevangen en met vertrouwen aan de wedstrijd begin nen. Ik probeer de druk niet groter te ma ken dan ze al is. Dit team is jong en moet toch een soort onbevangenheid blijven uitstralen. Dat is onze grote kracht." GPD door Frits Bakker CERVERA - Het kampioen schap dat Jean-Paul de Bruijn op het lijf was geschreven is hem gisteren in Spanje uit de vingers geglipt. De Hulster bil jarter, die drie keer op rij de beste van Europa was in het bandstoten, moest de titel nu afstaan. Dp de slotdag verspeelde De Bruijn zijn kansen door een verliespartij tegen de Frans man Alain Remond: 150-108 in tien beurten. „Ik kreeg weinig kansen en heb ze niet kunnen benutten", zei de Zeeuw. Hij verbeet de teleurstelling en richt zich vanaf nu weer op de competitie. Zonder de Hulste naar verloor zijn team Delta/ Ockenburg gisteren kansloos van het team van Dick Jaspers (7-1). De Bruijn deed op zo'n honderd kilometer van Barce lona een gooi naar zijn vierde Europese titel, maar was min der superieur dan in de voor gaande optredens. Zijnmoyen- ne schommelde bijna het hele toernooi rond de tien, met een uitschieter in zijn derde partij van de schiftingen tegen de Oostenrijker Armin Kahofer. Daarin speelde De Bruijn de 150 caramboles in zeven beur ten uit. Het was een van de bes te partijen van het kampioen schap. De plaatsing voor de halve fi nale was al een hele toer. De Bruijn ging in zijn eerste partij tegen Peter de Backer tenonder (150-106 in zestien beurten) en moest daarna alle zeilen bijzet ten. „Het lukte me nog wel om me te herstellen van die zwak ke start", vertelde hij gister avond. „Voor hetzelfde geld was ik daarna nog verder afge zakt, maar dat gebeurde geluk kig niet. Ik kwam wat beter in mijn spel en begon weer in mijn kansen te geloven. Dat het toch nog verkeerd uitpakte, kwam doordat ik in de halve finale op een sterke tegenstander ben gestuit." De Fransman Alain Remond tikte de honderdvijftig caram boles in tien beurten uit. De Bruijn bleef op 108 staan. Ook in de finale bleek de 31-ja rige Fransman een taaie vech tersbaas. In een marathonpartij tegen de Nederlander Michel van Silf- hout was Remond het eerst bij de eindstreep: 150-117 in ze ventien beurten. Lange Delft 109 - Middelburg 0118-650755 aanvaller tussen de 50ste en 57ste minuut een glaszuivere hattrick, waarmee hij zijn sei zoentotaal op vijftien (in elf op tredens) bracht. Meteen daarna werd Kezman uit voorzorg naar de kant ge haald. Tot opluchting van Vo lendam, dat daardoor een ne derlaag met dubbele cijfers bespaard bleef. Volendam-keeper Van Westerop hoefde in het laatste halfuur nog maar twee keer te vissen, door toedoen van Vennegoor of Hes selink en John de Jong. GPD >ms Ik heb nooit begrepen waar om Barcelona Frank Rijk aard als trainer heeft aange steld. Als je topprestaties wilt leveren, heb je een top- trainer nodig en dat is Rijk aard dus bepaald niet. Als bondscoach deed hij het in de aanloop naar het EK 2000 niet echt gewéldig. Op het EK haalde hij nog wel de hal ve finale, maar dat was het dan ook. Vervolgens degra deerde hij met Sparta en dat had nog nooit iemand voor hem voor elkaar gekregen. En vervolgens gaat hij naar Barcelona.... Ik vermoed dat hij een kruiwagen heeft gehad. Dat kan toch niet anders? Misschien heeft Johan Cruijffwel iets voor hem ge regeld. Als voetballer heeft Rijkaard aardig wat prijzen gepakt, maar dat zegt dus niet alles. Een goede voetballer is niet automatisch een goede trai ner. Zoals je ook niet altijd op een hoog niveau gevoetbald hoeft te hebben om een goede coach te zijn. Kijk maar naar Foppe de Haan en Sef Ver- goossen. Zijn assistent Henk ten Cate virid ik wél een fantastische trainer, maar ik denk dat dit niveau effe te hoog gegrepen is voor hem. Barcelona is toch even iets anders dan werken bij clubjes als NAC, Sparta of Vitesse. De druk is vele malen groter, van de pers, de supporters en de sponsors. Bij Sparta vonden ze het mooi meegenomen dat hij op de zesde plaats eindig de en de bekerfinale haalde. Daar hoefde niks, maar bij Barcelona verwachten ze al tijd datje bovenin meedraait. Misschien moetje ook tot de conclusie komen dat Barce lona niet de goede spelers heeft. Ronaldinho is een jon gen die alleen voor zichzelf loopt te voetballen, Kluivert is al maanden niet in vorm en met Overmars is het gewoon over. Als je dat vergelijkt met Real Madrid, dat is een we reld van verschil. Die ploeg heeft dus wel altijd goed in gekocht. Daarom heeft die club nu ook een veel grotere aantrekkingskracht dan Barcelona. Het knappe is dat al die sterren, zoals Beek- ham, Figo en Zidane, bereid zijn om voor elkaar te wer ken. Natuur lijk ben je als coach altijd afhankelijk van het spe lersmateriaal, maar een beet je topcoach weet van een minder elftal ook een goed team te maken. En dan mag het je dus niet ge beuren datje met 5-1 van Ma laga verliest. Dat is desas treus. Ze hadden natuurlijk gedacht dat in die thuiswed strijd tegen Real Madrid weg te poetsen, maar ze kwamen er niet aan te pas. De achter stand op Real is nu inmiddels opgelopen tot dertien pun ten. Het wordt gewoon een heel vervelend seizoen voor Rijkaard en Ten Cate. Barcelona zit nog wel in de Uefa Cup, maar dat is een troostprijs. Nee, nog even en dan gaan de supporters echt wel met die witte zakdoekjes zwaaien hoor. Ik kan me niet voorstellen dat de fans ge noegen nemen met het feit dat dit seizoen als een over gangsjaar gezien moet wor den. Dennis de Nooijer van onze sportredactie BRUGGE - Ajax-supporters die morgen voor de wedstrijd tus sen Club Brugge en Ajax naar Brugge willen reizen, dienen re kening te houden met zeer strik te veiligheidmaatregelen in en rond het stadion. De Belgische ordediensten zijn op volle sterk te gebracht. Normaal zet de politie rond top- duels van Brugge maximaal 450 agenten in. Voor de confrontatie met Ajax rukken er liefst zes honderd uit. Daarnaast zullen morgen in het centrum van Brugge, dat volle dig wordt afgesloten voor voer tuigen met een Nederlands ken teken, weinig tot geen cafés open zijn. De uitbaters hebben op eigen initiatief besloten hun etablissementen gesloten te houden. In Brugge wordt rekening ge houden met een groep van 4000 Ajax-fans die zonder kaarten naar de Belgische stad reizen. Daarnaast circuleren op inter net geruchten dat ook ADO Den Haag- en FC Utrecht-suppor ters op de wedstrijd afkomen. Ajax heeft fans met kaarten uit gebreide veiligheidsinstructies gegeven. Het duel in Amster dam werd vooraf door suppor- tersrellen ontsierd. „We raden mensen aan om alleen in grote groepen naar het stadion te gaan", aldus een woordvoerder van de Amsterdammers. Het is volgens de club ook beter om op de wedstrijddag vroeg naar het stadion te gaan. „De politie houdt er rekening mee dat er voorafgaand aan het duel een chaos kan ontstaan." ANP BERLIJN - Vijfvoudig Tour winnaar Lance Armstrong heeft zeven vrij onbekende wielren ners opgenomen in zijn US Postal-ploeg. Het zijn de Belgen Jurgen van den Broeck en Stijn Devolder, de Spanjaard Benjamin Noval Gonzalez, Ryder Hesjedal uit Canada en de neo-profs Patrick McCarthy (Verenigde Staten) en Daniel Rincon Quintana (Co lombia), Armstrong bouwt aan een sterk verjongde ploeg, die hem vol gend jaar aan zijn zesde eindze ge in de Ronde van Frankrijk moet helpen. Vorige week raak te de Texaan zijn meesterknecht Roberto Heras kwijt aan de nieuwe Spaanse ploeg Liberty Seguros. Hij trok de Portugees Azevedo als vervanger aan. ANP/DPA doorTim Senden CALGARY - Gerard van Velde heeft tijdens wereldbekerwed strijden in Calgary het Neder lands record op de 500 meter scherper gesteld. De sprinter kwam op de Olympic Oval tot een tijd van 34,59 en bleef daar mee 0,02 seconde onder zijn ou de toptijd. Van Velde werd tweede, achter Jeremy Wotherspoon. De Cana dees ldokte een tijd van 34,37, slechts 0,05 seconde boven het wereldrecord van de Japanner Shimizu. Erben Wennemars eindigde op de eerste 500 meter als vijfde in 34,92. Ook de tweede 500 meter leverde een zege op voor Wo therspoon. Hij finishte na 34,78 seconden en verdrong daarmee Erben Wennemars van de hoog ste trede. De Zwollenaar verbe terde zijn persoonlijk record (34,81) en werd tweede. Van Vel de eindigde zesde: 35,11. Op de eerste 1000 meter was Er ben Wennemars de snelste. De Zwollenaar raffelde de afstand af in 1.07,78 en was daarmee ruim sneller dan de jonge Beorn Nijenhuis, die verrassend als tweede eindigde: 1.08,40. ANP pagina 25: van velde pijnvrij en supersnel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17