Vakbonden maken België kapot De wereld volgens Maarten van Rossem PZC SIGMA COATINGS Deltaplan voor redding van de mensaap 27 zaterdag 6 december 2003 en twee nachten vastgehouden in een vergaderzaal. Buiten hielden werknemers de wacht, kleumend rond een stapel brandende autobanden. foto Virginie Lefour/EPA Een helikopter cirkelt boven de kerncentrale van Tihange. Via ;en luchtbrug worden de 48 ingeni eurs die in de centrale zitten opgeslo ten, voorzien van eten en schone kle ren, Buiten blokkeren stakende werknemers dagenlang de toegangs- loort. Ze laten niemand door. Be- :orgde echtgenotes die proberen lunchpakketten over de ijzeren om heining te gooien, krijgen te horen dat ze moeten ophoepelen. □"et zijn beelden die dateren van fe- Libruari van dit jaar. De sociale onrust n de kerncentrale, 25 kilometer ten zui len van Luik, duurde bijna twee weken in was het gevolg van het nakende ont- ilag van 81 werknemers. Enkele dagen lerderwas ook de directie van Cockerill iambre een dag en een nacht gegijzeld, ladat moederbedrijf Arcelor de sluiting 'an de Luikse hoogovens had aangekon- ligd. llokkades, gijzelingen, stakingen en op- uer. Zodra er in België sprake is van mo- [elijke ontslagenslaat de vlam in de pan. fooral in Wallonië kunnen ze er wat van. )e vaak bikkelharde acties worden ach- eraf echter zelden of nooit veroordeeld. ,In België is nog nooit een vakbondsmili- ant bestraft voor gangsterpraktijken als iet gijzelen van een directie. Er heerst op lat vlak totale straffeloosheid", zegt Ro- |er Blanpain, hoogleraar arbeidsrecht ian de universiteiten van Tilburg en ieuven. llanpain neemt geen blad voor de bond. lij hekelt de macht van de vakbonden. „De bonden waren mede verantwoorde lijk voor het faillissement van de natio nale luchtvaartmaatschappij Sabena. Ze hebben elke verandering geweigerd. En als ze zo doorgaan, is ook de Belgische Post binnen vier of vijf jaar kapot. Het bankroet van Sabena kostte meer dan zevenduizend mensen hun baan. Bij de Belgische Post sneuvelen de komende jaren een kwart van de in totaal 45.000 banen. De harde acties en gijzelingen, die een ware plaag lijken te worden, zijn volgens Blanpain funest voor het imago van Bel gië als investeringsland. „De onmoge lijkheid om te herstructureren, weer houdt buitenlandse bedrijven ervan zich in België te vestigen. D e hoge productivi teit van de Belgen ten spijt", zegt hij. Sukkelen Vorige week was het opnieuw raak. In Manage, bij Charleroi, werd de directie van verffabriek Sigma Coating twee da gen en twee nachten vastgehouden in een vergaderzaal, uit onvrede over het ont slag van 159 van de 279 personeelsleden. Buiten hielden werknemers de wacht, kleumend rond een stapel brandende au tobanden. Pas toen de minister van Bin nenlandse Zaken, Patrick Dewael, dreigde de oproerpolitie in te zetten, mochten de zes directieleden naar huis. Tenminste, nadat ze beloofd hadden te onderhandelen over vervroegd pensioen en natuurlijke afvloeiingen. De werknemers van transformatorfa- briek Alstorm in Beyne-Heusay bij Luik volgden het voorbeeld van Manage. Drie topmensen van het bedrijf werden afge lopen woensdag enkele uren opgesloten uit woede over 131 ontslagen. Blanpain: „De gijzeling in Manage is in geen enkel opzicht te vergoelijken. De overheid heeft die zaak veel te lang laten door suk kelen. Ze had Justitie moeten inschake len en een ultimatum moeten stellen. En ook de vakbonden moeten dergelijke ac ties veroordelen." De vakbonden zelf zien het anders.,Er is op geen enkel moment geweld gebruikt, er zijn geen vernielingen aangericht. De directie kon vrij in de fabriek rondlopen en telefoneren", pareerde Jean-Claude Vandermeeren van de Waalse socialisti sche vakbond vorige week de kritiek in de media. Volgens hem is een gijzelingsactie niet meer dan 'een bijzondere vorm van door onderhandelen'. De schuld lag boven dien bij de directie zelf. „Het personeel werd geprovoceerd door de botte aan kondiging van 159 ontslagen en de wei gering om hierover verder te onderhan delen. Sterker nog: een eerder bereikt akkoord over vervroegd pensioen werd ingetrokken." Kortom: de reactie van de werknemers was begrijpelijk. Strafbaar „Een directie tegen haar wil vasthouden, is strafbaar. Ook werknemers die willen werken tegenhouden aan de fabrieks- poorten of het verkeer zomaar stilleggen, mag gewoon niet", fulmineert Blanpain. Dat de vakbonden zoveel macht hebben in België, heeft met complexe factoren te maken. De verzuiling is er een van; elke politieke kleur heeft zijn eigen vakbond. In België is meer dan de helft van de be volking lid van de bond (ongeveer 53 pro cent) en dat is veel in vergelijking met an dere landen. Vertegenwoordigers van vakbonden maken er deel uit van de on dernemingsraad. Bij OR-onderhande- lingen moeten alle vakbonden vertegen woordigd zijn. „De situatie in België is uniek De vak bonden hebben een zeer machtige posi tie. Ze zijn vertegenwoordigd in honder den instellingen en comités, zoals de Nationale Bank, de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven, de Nationale Arbeids raad en de arbeidsrechtbanken en hoven. Ze beïnvloeden rechtstreeks de politiek in ons land." Belangrijk verschil met Nederland is dat de Belgische vakbonden geen rechtsper soon zijn. Ook al iets dat Blanpain graag anders zou zien. Wie zoveel macht heeft, moet ter verantwoording geroepen kun nen worden, is zijn opvatting. Erg demo cratisch zijn de bonden ook al niet. „De kopstukken van de bonden zijn benoemd voor het leven. Ik heb Mia de Vits, de voorzitster van het ACV (Algemeen Christelijk Vakverbond) wel eens de rode pausin genoemd." Een ander probleem is dat de organisatie en financiering van de bonden absoluut niet transparant is. „Zo heeft de ACV (met meer dan anderhalf miljoen leden de grootste vakvereniging van België, red.) een buitenlandse bankrekening, een buitenlandse stakingskas waar geen belasting over betaald wordt. Dat kan toch niet. De leden hebben geen enkele inzage in de financiën van him bond. Ook dat is een groot verschil met Nederland: daar maken de bonden hun jaarrekening bekend." Nee, snel zal dat niet veranderen. „Het systeem is ingebakken in de Belgische sa menleving. Niemand is gebaat bij veran dering. Er staan te veel belangen op het spel.Blanpain pleit al jaren voor een be perking van het stakingsrecht. Maar dat is in België vloeken in de kerk. Zeker in Franstalig België, waar de acties het hardst zijn. Het heeft volgens de hoogle raar te maken met de 'zuidelij ke mentali teit'. -„En met de aanwezigheid van ex- treem-linkse organisaties in Wallonië. Die zien elke bedrijfssluiting en reorga nisatie als een uiting van kapitalisme." Maar ook in Vlaanderen worden fabrie ken geblokkeerd. Zoals eerder dit jaar bij Ford in Genk, waar 3000 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. Het resultaat: Ford heeft in elk geval toegezegd dat de fabrieknogtot 2012 openblijft. Terwijlin het begin gevreesd werd voor een totale sluiting. Toch gelooft Blanpain niet dat dergelijke acties veel uithalen. „Hoe je het ook wendt of keert: België is een klein land, een investeringsland. Belangrijke beslis singen worden in het buitenland geno men. Ford is een prima voorbeeld. De Amerikaanse autofabrikant schrapt in Belgisch-Limburg drieduizend banen. Een besluit dat door het hoofdkantoor in de VS wordt genomen. De Ford Mondeo verkoopt niet. Punt uit. De lokale mana ger heeft weinig in de pap te brokkelen. Wat de werknemers van Ford betreft, is hij kort: ze moeten op zoek naar een an dere baan. „Volkswagen in Gent heeft mensen nodig. Maar niemand wil van Limburg naar Oost-Vlaanderen verhui zen. De ontslagen werknemers kiezen liever voor vervroegd pensioen op hun 48e - een oplossing die volgens mij vol strekt onbetaalbaar is maar door de mi nister van Financiën is goedgekeurd - en klussen voor de rest zwart bij. Ook dat is typisch België." Pascale Thewissen Maarten van Rossem foto Phil Nijhuis/GPD f 7an een aankomend student in de ge- V schiedenis mag je verwachten dat hij f (meestal) zij zich van tijd tot tijd af jaagt wat het nut is van de gekozen stu krichting. Zo'n vraag kan worden oorgelegd aan de hoogleraar, die daar én- ongetwijfeld - diepgaand antwoord P geeft. Wat te doen als de hoogleraar elf met die vraag komt? Ie Utrechtse hoogleraar Nederlandse ültuur van de twintigste eeuw in inter- atiönale context, Maarten van Rossem, aeft de zaak maar eens omgedraaid. Van Ipssem, beter bekend van zijn optredens Is deskundige in Amerikaanse aangele- enheden, gebruikt de vraag als titel oor een bundel beschouwingen die eer- er vooral verschenen in De Volkskrant P in de regionale kranten van de Geas- ocieerde Pers Diensten (GPD), waaron der <fe Provinciale Zeeuwse Courant, en Rossem behoort langzamerhand tot e categorie bekende Nederlanders. Zijn jijl, of het nu in de vorm van een column >öf in een discussie op de televisie, biedt een verrassing meer. Hij is zelfverze- éi'd, overtuigd van zijn eigen gelijk en po.rspekt zijn mening met een redelijke osissarcasme, die hij vooral paraat oudt voor diegenen die niet zonder meer overtuigen zijn. Dat valt des temeer op het nalezen van deze bundels columns jjejikele andere, wat langere stukken, e vraag of geschiedenis nut heeft be- ntwoordt Van Rossem in de inleiding PP dp bundel met een duidelijk 'ja'. His- Bs||he kennis speelt immers steeds een langrijke rol in politieke en culturele debatten. Belangrijker is nog dat zonder geschiedenis de mens geen mens is. Aan de andere kant moetje van de geschied schrijving ook niet te veel verwachten. Simpel gezegd: geschiedschrijving ver vult zijn taak naar behoren wanneer dui delijk wordt hoe iets kon gebeuren. Dat geldt voor de vraag hoe het kwam dat Israëliërs en Palestijnen elkaar nu al vi j f- tig jaar zo gruwelijk in de haren vliegen, en ook voor het waarom van het uitbre ken van de de Tweede Wereldoorlog. In net geen 80 pagina's probeert Van Ros sem die laatste vraag te beantwoorden, waarbij hij er niet aan ontkomt te eindi gen met de open deur dat de oorlog pas eindigde met de val van de Muur in 1989 Afgezien van deze wat overbodige uit smijter bevat het artikel voldoende eigen invalshoeken. Al is het alleen maar om dat hij - in typische Van Rossem-stijl - begint met de wijdverbreide opvatting ('de Duitsers moesten de oorlog wel ver liezen') ter discussie te stellen. Het stond immers van te voren helemaal niet vast dat de Duitsers de zwakste partij waren. Wat had Duitsland moeten doen om de oorlog dan wel te winnen, vraagt hij zich af. In feite vormde de oorlog, na de val van Frankrijk, een onderdeel van het al eind 19e eeuw begonnen conflict tussen Duitsland en Engeland om de hegemonie in Europa. Het brak de Duitsers op dat het daar niet bij bleef. De oorlog in het Middellandse-Zee gebied was begonnen door Italië en leverde Hitier meer last dan gemak. De strijd tegen de Sovjetunie was voor de Duitsers ook niet zonder meer een verloren strijd. De doorslag gaf de steun van de Amerikanen aan Stalin, en dat was een direct uitvloeisel van de oorlog die de derde As-natie, Japan, in de Stille Oceaan begon. Kortom, het ongedaan maken van het verdrag van Versailles en de pogingen van de Japanners om hun machtsgebied te vergroten en de grondstoffen van Ne- derlands-Indië te veroveren leidden tot een oorlog die Duitsland niet op voor hand had hoeven te verliezen. Dankzij de incompetentie van zij n tegenstandersen dankzij zijn superieure leger, had Hitler de oorlog in 1941 kunnen winnen. Dat kon omdat Hitier een opportunistische gokker met megalomane plannen was. Maar precies om die reden verloor Duits land ook. Ik weet niet wat moeilijker is: in tachtig pagina's de Tweede Wereldoorlog op ori ginele manier behandelen, of elke veer tien dagen in 800 woorden het nieuws te bespreken. Maarten van Rossem lukt het allebei, waarbij opvalt dat in ieder geval deze selectie van zijn columns niet gedateerd aandoet. De oorlog in Irak woedt immers voort, de hoofdrolspelers zijn dezelfden gebleven, alleen de pro blemen zijn verschoven. Dat geldt ook voor de Europese Unie, die er - zie het ge hannes rond het Stabiliteitspact - tel kens weer in slaagt ondanks geweldige tegenstellingen toch weer een stapje vooruit te zetten. Het Nederlandse poldermodel, ook al keer op keer afgeschreven, bestaat ook nog en daarom is het wel aardig Van Ros- sems kritische woorden nog eens na te le zen. Hij sprak ze uit bij zijn oratie in 1998. Het succes van het model noemde hij reëel, maar we moeten dat ook maar niet overdrijven. Belangrijker is dat Ne derland een van de aangenaamste landen is om in te leven. Als je kijkt naar de ge middelde lengte van de inwoners is Ne derland zelfs het aangenaamste land. Van Rossem voegt er dan op zijn gebrui kelijke toon aan toe: als over 25 jaar blijkt dat we gekrompen zijn, dan weten we zeker dat het poldermodel toch niet deugde. Louis Burgers Maarten van Rossem, Heeft geschiedenis nut? Uitgevrij Het Spectrum, Utrecht. Prijs €17,75 Om gorilla's, chimpansees, bonobo's en orang-oetans voor uitsterven te behoe den is op zeer korte termijn 25 miljoen dol lar nodig. Dat maakten de VN-organisaties Unesco (onderwijs/cultuur) en UNEP (mi lieu) onlangs in Parijs bekend tijdens een conferentie over een overlevingsplan voor mensapenDe nood is hoog. Als mensapen verdwijnen is dat erger dan 'dat het Louvre wordt opgeblazen', vindt de Bilthovense primatoloog Van Hooff Zomaar een foto van een orang-oetan. Strak kijkt het dier ons aan. Zich vastklem mend aan een boomtak. Roodbruine haren waaieren wild uit rond zijn kop, de achter grond tropisch groen. De blik is onderzoe kend. Niets menselijks lijkt dit beest vreemd. Het grote verschil met onze soort: de toekomst van deze mensaap dreigt over een paar decennia voorbij te zijn. Dat is dan een 'onvoorstelbaar verlies voor de mensheid', zegt Jan van Hooff uit Biltho- ven, oud-hoogleraar gedragsbiologie aan de Universiteit van Utrecht. De primato loog in ruste is duidelijk: „Er moet nu echt een Deltaplan voor de redding van mens apen komen." Van Hooff windt er geen doekjes om. Die 25 miljoen dollar (21 miljoen euro) is lang niet genoeg om de mensapen te redden.,Er moet 25 miljard op tafel komen. Dit is zo onge looflijk belangrijk. We staan echt op twee minuten voor twaalf. Als de mensapen ver dwijnen is dat een verlies in de orde van grootte van het verdwijnen van de Sint Pie terskerk in Rome of wanneer het Louvre in Parijs zou worden opgeblazen. Eigenlijk is het nog erger: kunstschatten kun je repro duceren, deze dieren niet." Want we hebben het hier wel over onze naaste verwanten, evolutionair gezien. Vooral de chimpansee staat dicht bij ons. Afstammend van dezelfde voorouders scheidden onze wegen zich zo'n 6 miljoen jaar geleden. Bij de gorilla gebeurde dat drie miljoen jaar eerder. Hoog peil Uit onderzoek naar chimpansees in de Ver enigde Staten en in Burgers Zoo in Arhem, waar Van Hooff nauw bij betrokken was, blijkt dat die dieren cognitief en emotioneel op een 'ongelooflijk hoog peil' staan: „Hun kenvermogen, hun denkvermogen, hun ver mogen om met symbolen om te gaan. De sto- ne-tool-werkplaatsen in West-Afrika, waar de apen met stenen werktuigen noten kra ken." Tel daarbij op het gegeven dat mens en mensaap genetisch zo goed als identiek zijn en je kunt concluderen dat we bezig zijn on ze 'broertjes en zusjes' aan hun eind te hel pen. Dat doen we door steeds meer van hun leef gebieden in te pikken en te ontbossen. Uit onderzoek blijkt dat in 2030 nog maar tien procent van de beboste leefgebieden van de grote mensapen in Afrika intact zal zijn. Dat doen we ook door op apen te jagen, voor hun huid en vlees. In landen als Benin, Gambia en Togo is de chimpansee volgens Unesco-deskundige Samy Mankoto al uitgestorven. Als er niets gebeurt heeft de orang-oetan in Zuidoost- Azië over minder dan dertig jaar geen stukje gebied meer waar hij rustig kan leven. Er valt nog ontzettend veel te leren van en over de mensapen, stelt Van Hooff. Over de overeenkomsten tussen mens en mensaap, en over de verschillen. „De mens denkt bij voorbeeld in paarvorming, de chimpansee doet dat niet. Als je daar goed naar kijkt kun je weer dingen leren over onze structuren." Mensapen kunnen ons een spiegel voorhou den waarin we onszelf in een soort oervorm terugzien, beaamt Frank Rietkerk, hoofd Animal Managemeiit van de Apenheul, het apenpark in Apeldoorn. De oervorm, als het ware, van een mens zonder computer, auto, mobiele telefoon en al die andere moderne zaken die ons leven zo beïnvloeden. „In feite zijn we zelf ook nog mensapen", zegt Rietkerk. „Ze staan heel dicht bij ons. Je ziet dat ook aan de bezoekers. De dieren roepen emoties op, de herkenbaarheid is fascinerend en ze vertonen gedragingen die ons inzicht in onze eigen gedragingen kun nen geven. De manier waarop bij bonobo's bijvoorbeeld de vrouwtjes met elkaar om gaan en hoe ze conflicten oplossen. Dat ge beurt heel humaan." Rietkerk noemt de in Parijs gevraagde 25 miljoen dollar 'krankzinnig weinig'. „Maar je zult ergens moeten beginnen." Van Hooff dringt aan op grote haast. „Het is echt een kwestie van nog een paar decennia en dan is het gebeurd." Wim Lange jan Een kwestie van een paar decennia en dan is het gebeurd met de mensapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 75