Toekomst voor hoefijzerfabriek Steun voor huisarts na euthanasie blijft noodzaak PZC PZC Afhandeling ontslag personeel Verduijn nog niet afgerond zl3 maman TUT-JURK Welstand stemt in met verbouwingsplan Nieuwe plek voor Van Dale Alcoholcontroles verscherpt Huize Emmaus Kerstzang Breskens I Politieke steun voor korting op subsidies bij nader inzien Voorzitter Oranjevieringen stopt Straf voor aanpakken inbreker Boete voor negeren marechaussee Trouwe leden vogelclub krijgen gouden speld zaterdag 6 december 2003 Mode voor de aanstaande moeder Advertentie Hnnr Frank van Cooten VOGELWAARDE - Een kleine juichstemming bij de medewer kers van hoefijzerfabriek Kerckhaert in Vogelwaarde. De plannen voor modernisering van de fabriek zijn deze week door de Hulster welstandscom missie goedgekeurd. Na jaren van praten en teleur stellingen over gewekte ver wachtingen die niet werden waargemaakt, is met de goed keuring voor Kerckhaert een belangrijke hobbel genomen, foe bal ligt nu bij de gemeente", zegt woordvoerder F. Compiet. IjHet moet nu niet te lang meer duren. Anders houdt het op voor I Kerckhaert in Vogelwaarde." Modernisering Kerckhaert probeert al jaren I zijn bedrijf te moderniseren. De kantoren zijn te klein, een deel van de fabriek is verouderd en er is te weinig plek voor de mede werkers. Daarnaast hebben be woners van met name Rapen burg last van cle vrachtwagens en is sprake van parkeerover last. Medewerkers moeten de auto noodgedwongen langs de kant van Rapenburg parkeren. Er blijft te weinig parkeerplek over voor de bewoners. Het bedrijf wordt in de plannen die door welstand zijn goedge keurd, als het ware uit elkaar getrokken. Op bedrijventerrein Hogeweg in Hulst wil Kerck haert een nieuw expeditiecen trum bouwen van tachtig bij vijftig meter. Vandaaruit ver trekken de vrachtwagens met hoefijzers naar de plaats van be stemming. We weten dat we in Vogelwaar de niet kunnen uitbreiden. We gingen op zoek naar andere op lossingen. Daarom is gekozen voor de bouw van een expeditie centrum op Hogeweg." Vervanging In Vogelwaarde wil Kerckhaert de oude kantoren tussen Rapen burg en de fabriek slopen en vervangen door nieuwbouw. De nieuwe kantoren komen een stuk naar achteren te liggen, waardoor er parkeerruimte ont staat voor veertig auto's. Ook wordt de oude hal aan de zuidzijde afgebroken. Er komt een moderne nieuwe loods. In deze loods liggen de hoefijzers die naar het expeditiecentrum in Hulst worden gebracht. Het laden en lossen, ongeveer een tot twee vrachtwagens per dag, ge beurt op eigen terrein. „Op Rapenburg laden en lossen dus geen vrachtwagens meer. Ook in het Kreukelstraatje ko men geen vrachtwagens meer." Het nieuwe gebouw wordt strak en modern. Wel wordt dezelfde kleur steen gebruikt als van de omliggende panden. Volgens Compiet is de nieuwbouw ook goed voor de werkgelegenheid. In de fabriek in Vogelwaarde werken momenteel honderd mensen. Het personeelsbestand loopt waarschijnlijk terug tot 95, maar het expeditiecentrum levert twintig nieuwe arbeids plaatsen op. Subsidie Compiet hoopt op subsidie in het kader van dorpsvernieu wing. Het bodemonderzoek biedt ook subsidiemogelijkhe den. Kerckhaert wacht nu op toe stemming van de gemeente en van de provincie. „Wij hebben ons huiswerk gedaan. De bal ligt nu bij de gemeente. We ho pen snel toestemming te krij gen." Als de plannen concreter zijn, worden de bewoners van Ra penburg uitgenodigd voor een informatie-bijeenkomst waar openheid van zaken wordt ge geven. Den Bosch VughtCfsltaat 166 I MiVceriiaikistraat 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 open, bruidssuite op afspr. 010-414 00 93) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-MAMAN.NL door Frank Gijsel SLUIS - De bekendste Sluissenaar heeft een nieuw plekje gekregen. Giste ren werd de laatste hand gelegd aan de verplaatsing van het borstbeeld van de 175 jaar geleden in Sluis geboren Johan Hendrik van Dale. Door de reconstructiewerken en de aanleg van een rotonde op het Walplein moest de gemeente uitzien naar een nieuwe plek. Die werd gevonden nabij de gele paaltjes aan de Kaai. Volgens M. Verhoosel van de gemeente Sluis is uitdrukkelijk voor die plek gekozen. „Daar ligt het ontmoetingspunt van de verkeersstroom van voetgangers vanaf het Jaagpad en het parkeerterrein van de Mariahavenpolder." Enkele spots moeten er voor zorgen dat het borst beeld van de schrijver van het bekend ste woordenboek van de Nederlandse taal ook 's avonds te bewonderen valt. „IJs en weder dienende zullen de drie aansluitingen vanaf Nieuwe Weg, Kaai en Mariahavenpolder naar het Wal plein nog net voor de kerstdagen ge opend worden. Nog voor de jaarwisse ling wordt de aansluiting van het ge deelte vanaf de Sint Annastraat naar de rotonde voor verkeer opgesteld", meldt Verhoosel. Het beeld van Johan Hendrik van Dale staat nu aan de Kaai in Sluis. IJZENDIJKE - Verzorgingshuis Huize Emmaus aan de Hand- hoogstraat in IJzendijke houdt zaterdag 13 december van 10.00 j tol 16.00 uur een kerstmarkt, j Activiteiten zijn onder meer de verkoop van handwerken, J knutselspulletjes en kerststuk jes. Kinderen kunnen op de foto met de kerstman. Ook zijn er een kleurhoek en een grabbelton. BRESKENS - Het chris telijk gemengde koor God is mijn Lied houdt zater dag 20 december een kerstzangavond in de Sa men Op Weg kerk aan de Dorpsstraat in Breskens. Op deze avond worden door koor en bezoekers traditionele kerstliederen gezongen. Aanvang 20.00 uur. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 I Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 IFax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur TERNEUZEN - De meerder heid van de Terneuzense poli tiek stemt in met een flinke korting op de subsidie van een viertal organisaties en instellin gen. Dat bleek in de vergadering van de raadscommissie bestuur en middelen. Zoals het er nu naar uitziet moet de Stichting Wel zijn Terneuzen 97.000 euro inle veren, wordt het Sociaal Kultu- reel Werk (SKW) Sas van Gent met 13.000 euro gekort en krijgt de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen 25.000 eu ro minder. De bijdrage aan het Festival van Zeeuws-Vlaanderen wordt ge halveerd tot 15.000 euro. Alles bij elkaar levert dat de gemeen te een bezuiniging van 150.000 euro op. Op dit moment lopen er nog be sprekingen met de vier instel lingen en organisaties. Tijdens de commissievergadering bena drukte wethouder J. van Schaik dat het in ieder geval niet de be doeling is dat mensen als gevolg van de subsidiekortingen hun werk verliezen. Burgemeester en wethouders komen begin volgend jaar met voorstellen naar de gemeente raad. P. Clijsen (GroenLinks) ver klaarde zich alvast tegen de voorgenomen subsidiekortin gen. SAS VAN GENT - De informatie markt over de voorgenomen vesti ging van alcoholfabriek in Nedalco in Sas van Gent wordt gehouden op dinsdag 9 december in cultureel centrum De Speije en niet aan staande donderdag, zoals eerder werd gemeld. De zaal is open vanaf 18.00 uur. Me dewerkers van het bedrijf zijn aan wezig om tekst en uitleg te verschaf fen over de vestigingsplannen van Nedalco. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - De achttien SCEN-artsen in de regio Rijn mond hebben het bijltje er al bij neergegooid. En als er niet snel iets verandert, volgen hun colle ga's in heel Nederland dat voor beeld. Dat betekent dat huisart sen voortaan verstoken blijven van advies en ondersteuning bij euthanasieverzoeken. Huis- en SCEN-arts Hans Zuiderbaan uit Terneuzen vreest een gigan tische kwaliteitsvermindering. In 1997 ging in Amsterdam on der de vlag van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) het project SCEA (Steun en Consultatie bij Eu thanasie in Amsterdam) van start. Doelstelling: het bieden van deskundige, onafhankelij ke adviezen in het kader van de Wet toetsing levensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdo ding. Oftewel, huisartsen die met een verzoek voor euthana sie worden geconfronteerd, kunnen voor een wettelijk ver plichte, tweede beoordeling een gespecialiseerde huisarts in schakelen. Expertise Positieve resultaten in de hoofdstad waren aanleiding om een landelijk dekkende struc tuur (SCEN) op te richten. „In middels zijn in heel Nederland SCEN-artsen actief. Zij hebben expertise ontwikkeld, zijn goed nageschoold, geven steun en brengen huisartsen vakkennis bij over euthanasie. Uiterst las tige vraagstukken als 'wanneer wel doen en wanneer niet' ko men daarbij natuurlijk aan de orde. Artsen voelen zich in deze besluitvorming vaak onzeker, zijn niet volledig van zichzelf SCEN-arts Hans Zuiderbaan uit Terneuzen ondersteunt huisartsen bij verzoeken om euthanasie of zelfdoding. Hij vreest voor kwali teitsverlies van deze ondersteuning. foto Peter Nicolai overtuigd of kunnen geen weer stand meer bieden tegen druk van buitenaf. Een SCEN-arts beschermt de huisarts, maar ook de familie van de patiënt. Want er is niets erger dan ge donder in de familie na de dood van een patiënt", vertelt Zui derbaan, één van de vijftien SCEN-artsen in Zeeland. De planning is om het SCEN- net werk volgend j aar uit te brei den naar ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Maar of dat ook daadwerkelijk wordt uitge voerd is nog maar de vraag. Er is immers heibel in de tent. Het min isterie van Volksgezondheid wil het project ook in de toe komst blijven financieren, maar dan wel in een flink afgeslankte vorm. „Dat betekent een enor me klap voor de kwaliteit van de ondersteuning. Het probleem zit hem in de honorering van de SCEN-artsen. Tot anderhalf jaar geleden kregen wij ons ho norarium door het opstellen van rapporten aan een onderzoeks bureau. Die wijze van betaling is stopgezet, waarna een werk groep een voorstel voor vaste ta rieven heeft gedaan. Het minis terie schoot dat voorstel af, waarna het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) een la ger tarief en een andere declara tiestructuur vaststelde. De SCEN-arts moet nu zijn kosten declareren bij de huisarts van de patiënt. Deze moet vervolgens het bedrag verhalen op de nabe staanden of de verzekeraar." Die structuur stuit op onover komelijke bezwaren, vindt Zui derbaan. „Want zo raakt de SCEN-arts afhankelijk van de behandelend huisarts, terwijl het juist de doelstelling is om onafhankelijk te adviseren. Daarnaast gooi je het vertrou wen tussen arts en patiënt op straat. Een zorgverzekeraar weet in dit geval immers dat er euthanasie is gepleegd. Die mensen hoeven toch hele maal niet te weten hoe iemand aan zijn of haar einde is geko men?" Simpel De KNMG heeft inmiddels be zwaar aangetekend bij het mi nisterie, maar antwoord heeft de organisatie nog niet gehad. Zuiderbaan: „Dinsdag zullen er in de Tweede Kamer naar alle waarschijnlij khei d weer vragen over worden gesteld, want het is nu echt vijf voor twaalf. De op lossing is simpel: laat de KNMG de administratieve en financiële zaken doen. Het is echt noodza kelijk dat dit project wordt voortgezet. Euthanasiekwes ties zijn voor artsen vaak heel belastend. Pas je het toe, dan ben je dikwijls dagenlang ont daan. Op die manier wordt de arts even zelf patiënt. Alleen daarom al moet deze deskun digheidsondersteuning door gaan." TERNEUZEN - De politie voert de komende winterperiode in Zeeuws-Vlaanderen extra alcoholcontroles uit. Dat gebeurt op plaatsen, tijdstippen en dagen waarop er een groter risico is dat automobilisten met een slok op achter het stuur krui pen, zoals na kerstborrels op het werk. De controles vinden plaats in het kader van de BOB-wintertoer. Evenals voor gaande jaren brengt het BOB-team van 3VO Zeeuws-Vlaan deren het belang van de BOB (Bewust Onbeschonken Be stuurder) onder de aandacht tijdens kerstmarkten en bij de extra alcoholcontroles. Volgens het BOB-team gedi*agen bestuurders zich tijdens de feestdagen vaak anders als het om alcoholgebruik gaat. Er wordt vaker, eerder en meer ge dronken. De campagne wil voorkomen dat die bestuurders toch achter het stuur kruipen. Aan de campagne doen provin cie, rijk, waterschappen, openbaar ministerie, politie mare chaussee, gemeenten, 3VO en ROVZ mee. Horecagelegenhe den krijgen een pakket met BOB-materialen toegestuurd. AXEL - Adri van Ham heeft zijn functie als voorzitter van de Stichting Oranjevieringen voormalig Groot Axel officieel neergelegd. Hij heeft als bestuurslid ruim veertig jaar deel uitgemaakt van verschillende oranjeverenigingen. Van Ham was van 1960 tot 1971 bestuui'slid van de plaatselijke oranje vereniging in Sluiskil. Nadat hij in 1971 naar Axel was ver huisd, werd hij in 1973 bestuurslid van de toenmalige Ox-anje- vereniging Axel. In 1975 werd hij secretaris en zeven jaar later voorzitter. Als adviseur blijft Van Ham nog een jaar lid van het bestuur. Hij wordt opgevolgd door Kees de Pooter. Die was van 1976 tot juli vorig jaar algemeen commandant van de bi'andweer Axel. De Oi-anjevex-eniging en de drié bakkex-s in Axel maken zich op voor de geboorte van de eerste telg van prins Willem Alexander en prinses Maxima. Op de geboortedag wil de Oranjevereniging alle kinderen van de scholen in Axel trakte ren op beschuit met oranje muisjes. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Papendrecht en een 35-jarige man uit Doi'drecht moeten een werkstraf uitg- voeren omdat ze een inbreker in Kloosterzande eigenhandig hebben aangepakt. De mannen wilden 3 februari in Klooster zande een inbraak in een leegstaande woning zelf oplossen door de inbx-eker te bedx'eigen met obscene taal. „Ze hadden er beter aangedaan om eerst de politie te bellen", meende de offi- cier. De inbreker werd bijna twee maanden later in Kloostex-- zande nog een keer fors aangepakt door de jongste verdachte. Het slachtoffer werd met een hekje geslagen en liep bij de mis handeling een schouderbreuk op. Beide verdachten hadden een fors stx'af blad. De officier eiste tegen het duo werksti'affen van 200 en 80 uur. Politierechter G. van Unnik vei-oordeelde de Papendrechter tot 150 uxxr taakstraf en de Dordtenaar tot 80 uur taakstraf MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Zelzate is giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 750 euro boete wegens poging tot zware mishandeling en het ne- gex-en van een bevel. Een wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee had de Belg in maart dit jaar bevolen zijn auto te laten staan in Sas van Gent, maar daar voelde de man niets voor. De verdachte reed onverhoeds weg en sleurde de wacht meester, die met zijn arm klem zat tussen het portieri'aam, en kele meters mee. De uitspraak was conform de eis. door René van Stee BRESKENS - De individuele afhandeling van het ontslag van 45 medewerkers van de voor malige snoepfabriek Gebroe ders Verduijn in Breskens is nog steeds niet afgerond. Daardoor kunnen de personeelsleden die als gevolg van een reorganisatie hun baan verloren, geen offici eel bezwaar aantekenen tegen hun ontslag. I In verband met de grote ondui delijkheid over de selectiecrite ria aan de hand waai-van werd bepaald wie aan de slag mocht bij de nieuwe eigenaar Bonbons Napoleon, zullen zij dit naar verwachting massaal doen. Uit eindelijk nam Bonbons Napole on per 2 oktober 56 medewer kers van Verduijn over. Het uitblijven van de individue le ontslagaanvragen is volgens communicatiemanager L. van Aalten van Perfetti Van Melle, het voormalige moederbedrijf van Verduijn, het gevolg van de latex-e afwikkeling van de col lectieve ontslagaanvraag bij het Centrum voor Werk en Inkomen van de ruim tweehonderd per soneelsleden die bij vestigingen elders in het land overbodig wa ren gewoi'den. „Dit traject moest eerst worden afgehandeld. Vervolgens is met iedei'e werknemer een gesprek gevoerd. Nu deze ronde achter de rug is, kunnen we overgaan tot de individuele afhandeling. Hierbij moeten we ook een fi nanciële onderbouwing geven. In Breskens is dit proces naar verwachting voor de kerst afge wikkeld", legt Van Aalten uit. Zij voegt er aan toe dat de ver traagde afhandeling van de in dividuele ontslagaanvragen geen negatieve gevolgen heeft voor de ontslagen personeelsle den, omdat zij nog steeds in dienst zijn van Perfetti Van Mel le en daardoor tot en met no vember hun salaris ontvingen. Oud-voorzitter C. de Nooijër van Vei'duijn noemt de huidige gang van zaken 'op zijn zachtst gezegd merkwaardig'. „Eerst was er een heleboel gedoe over de ontslagvergoeding op basis van de zogenaamde kanton rechterformule. Nu krijgen we salaris zonder er iets voor te hoeven doen. Tegenstrijdig is ook dat de ontslagvergoeding hierdoor iets omhoog gaat. Je vraagt je dan af of die hele reor- ganisatie wel zo hard nodig was", aldus De Nooijer. Vakbondsbestuurder F. Ale- jandro-Perez van FNV Bondge noten denkt dat Perfetti Van Melle het i-eorganisatiepi'oces zwaar heeft onderschat. Even als De Nooijer heeft hij grote twijfels over de handelwijze van de snoepgigant. „Allereerst heeft het bedrijf te laat te ba kens verzet, waardoor px'oble- men ontstonden en een reorga nisatie noodzakelijk werd geacht. Vervolgens vexiiepen de onderhandelingen over het so ciaal plan uiterst moeizaam. Nog steeds vind ik dat te mager. Uiteindelijk is hiermee inge stemd, omdat er geen beter aan bod te verwachten viel. Wat ook een rol speelde was de onzekex*- heid waar de mensen in Bres kens vanaf wilden." door Wilma Valk BRESKENS - Vijf leden van vo gelvereniging De Vink uit Bres kens zijn gisteravond tijdens de opening van de jaarlijkse ten toonstelling in het zonnetje ge zet. Uit handen van districtsvoor- zitter Zeeland van de Neder landse Bond voor Vogelliefheb bers, Dirk Verburg, ontvingen Tijs Verschoor, Jan Sonnevijlle, Johan Vinke, Jan in den Bosch en Adri Morel een gouden speld voor veertig jaar lidmaatschap van de vereniging. De vooi*zitter van De Vink, Piet Morel, be dankte de vijf voor hun inzet en trouw en hoopte dat ze bij de viering van het vijftigjarig be staan van de vereniging, in 2005, nog aanwezig zijn. Dirk Verburg roemde de vereni ging voor haar jaarlijkse ten toonstelling. Vandaag en morgen zijn alle vo gels in zaal De Uitkomst aan de Langeweg te zien. Zaterdag is de zaal open tussen 13.30 en 21 uur, zondag van 10 tot 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69