valt Poppelaars tegen Eerst waarschuwen, dan pas bekeuren XTC-bende dumpt afval in grensstreek Sanne stap dichterbij titel Miss World UITVERKOOP Gimbrére fsjL Ui Brugman ■r REÜNIE Gedeputeerde ziet kansen voor plan woonboulevard Hulst CDA-raadslid Sluis fel tegen minder ambulances in regio 11 gemeenten verzuimen zelf alternatieven voor tolplan N62 aan te dragen kijk op Wonen Drankrijder mag niet meer achter stuur wintercollectie STERK AFGEPRIJSD!! zeeuwse almanak Piet ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 6 december 2003 van Gremberghe - Gedeputeer A. Poppelaars is teleurge steld in de gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen en Mid- Jen-Zeeland. Hij betreurt het tal van gemeentebestuur ders zijn plan om tol te heffen op het N62-tracé tussen Goes en de grens bij voorbaat afgeschoten. De kritiek valt de provinciebe stuurder zwaar tegen, temeer omdat slechts één wethouder - de Terneuzense PvdA'er J. van Schaik - heeft willen nadenken pver alternatieve financierings mogelijkheden voor de verbre ding van de Sloe- en Tractaat- weg en de aanleg van de tunnel onder het kanaal Gent-Terneu- Sluiskil. [Gemeentebestuurders mogen wat mij betreft kritisch reage ren op zaken die uit de provinci- ,1e koker komen, maar dan zou iet ook gepast zijn om met al ternatieven te komen, maar die iheb ik tot op heden niet ge hoord", zegt een wat aangedane Poppelaars. jüe verkeersgedeputeerde geeft jtoe dat de lancering van zijn plan wat onbeholpen is verlo ipen, waardoor elke nuance in het telverhaal is verdwenen. „Nu blijft het beeld hangen van Poppelaars wil extra tol heffen jop de hele tunnelweg en de Zeeuwen laten betalen voor za- ken die nog aangelegd moeten 'worden, maar zo simpel is het niet. Kijk, het provinciebestuur voorziet de komende jaren ver keersproblemen op de aan- en fvoerwegen van de Wester- cheldetunnel. De verkeersin- ensiteit op die wegen is nu al loog: 14.000 voertuigen per lag, en dat neemt toe tot roncl de 20.000 eenheden tegen 2010. De provincie wil die wegen zo snel mogelijk verbreden van twee tot vierbaans, maar het Rijk heeft ons zeer duidelijk te ken nen gegeven dat daarvoor geen 1 geld te verwachten valt uit de Wil je als provincie iets bereiken, dan zul je zelf iets moeten bedenken. Welnu, dat hebben we gedaan." Poppelaars geeft aan dat diver se mogelijkheden om de verbre ding van de wegen (kosten zo'n 85 miljoen euro) te bekostigen, binnen het provinciebestuur de revue zijn gepasseerd: „Het Rijk betaalt alles zelf, maar dan is de realisatie van de wegwerken niet te verwachten voor 2015Of de provincie neemt de Rijkswe gen N62, deel N61 en Tractaat- weg van het Rijk over en ruilt deze voor een aantal provinciale wegen. Bij zo'n transactie kun nen de wegverbredingen wor den meegenomen, maar ja, dan zadelt het Rijk ons op met een reeks oude rijkswegen, bijvoor beeld de N57 op Walcheren, waaraan wij weer kapitalen aan onderhoudsgeld kwijt zijn. Een andere optie is dat de provincie het investeringsbedrag van 85 miljoen weet terug te brengen door extra fondsen te vragen van gemeenten en het bedrijfs leven in Zeeland. De positie van de meeste gemeenten is echter niet van dien aard dat ze kunnen zeggen: hier heb je wat 'miljoe nen. Wat we ook kunnen over wegen is het totale wegtracé onderbrengen bij deNVWester- scheldetunnel, maar dan zal er óók tol geheven moeten worden. En als je dan tol wilt heffen, dan kunnen we het ook zelf gaan doen, maar dan wel bij wijze van proef. Dat laatste wil ik dan ook voorstellen in het overleg met de ministers Zalm en Peijs in januari. Zeggen zijwerk deze opzet verder uit en probeer het, dan zijn we een stap dichter bij de gewenste realisatie van de verbredingen gekomen. Doen we niets, dan gebeurt er ook niets." Niet duidelijk Hoeveel tol er door wie betaald moet worden, is nog niet duide lijk, Poppelaars: „Dat alles hangt mede af van wat bijvoor beeld de gemeenten en het be drijfsleven willen. Stel dat de gemeenten toch wat willen mee- Advertentie Een eigentijdse De Terneuzense raad vindt dat parkeerwachters niet meteen een bekeuring moeten uitdelen als iemand minder dan vijf minuten te laat bij zijn auto is. foto Peter Nicolai Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Foutparkeer- ders die in Terneuzen een paar minuten te laat komen, krijgen binnenkort waarschijnlijk eerst een waarschuwing. Tenminste, als het de eerste keer is dat ze in overtreding zijn. Dat is de wens van de commissie bestuur en middelen. De waar- schuwing geldt alleen voor au tomobilisten die korter dan vijf minuten te laat komen. Als de klok op de parkeerautomaat meer overschrijding aangeeft, of als er helemaal geen geld in de meter is geduwd, volgt wel een bekeuring. Ook parkeren op plaatsen voor vergunninghou ders en invaliden levert meteen een boete op. Het idee werd geopperd door PvdA-raadslid J. Jonkman. „Als je de discussies via het in ternet op de 0115-pagina volgt, dan is er nogal wat kritiek op de het parkeerbeleid", constateer de Jonkman. „We komen wat dat betreft niet erg klantvrien delijk over." Volgens Jonkman is het technisch geen probleem om de parkeercomputertjes die de parkeerwachters bij zich heb ben niet alleen bekeuringen te laten uitdraaien, maar ook waarschuwingen. „Als we nu bij een eerste overtreding een waarschuwing geven, is dat heel klantvriendelijk", betoogde Jonkman. „Bovendien, een ge waarschuwd mens telt voor twee." P. Clijsen (GroenLinks) zei het wel een aardig idee te vinden, maar niet op plaatsen voor ver gunninghouders. „Als je als binnenstadbewoner ziet dat er steeds iemand op je plek staat, dan word je er wel goed ziek van", aldus Clijsen. „En dat zijn allemaal eerste overtreders." Ook P. van Veen-de Rechter (D66) zei het een goed idee te vinden. Zelf is ze ook al een paar keer tegen een bon aangelopen omdat ze een paar minuten te laat was, mopperde ze. T. van den Berg-van Dijk (Chris tenunie) zei het een sympathiek voorstel te vinden, maar had ook haar twijfels. „Want waar ligt de grens?", vroeg ze zich af. „Duidelijkheid is de beste heel meester", vond R. Bruggeman (CDA). „Laat ons maar gewoon de regels toepassen. Mensen houden er rekening mee, ze zoe- Z AND VLIET - De Belgische politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van een groot aantal vaten met afval van een XTC-laboratorium op de Ne derlands-Belgische grens. De vaten zijn zo goed als zeker ge dumpt door een XTC-bende. Ze zijngevonden in een Vlaams na tuurreservaat vlakbij Rilland. De bende liet zeventien vaten achter in het Belgische reser vaat Groot Buitenschoor. Dat gebeurde vermoedelijk begin deze week. Eergisteren stuitten Veiligheidsdiensten van het jhemieconcern BASF vlakbij 'de grens op nog eens tien vaten '1 waren achtergelaten langs kant van de weg aan de Noordlandbrug. Conservator De eerste lading, verpakt in gro te blauwe vaten, werd gevonden door F. Waegemans, conseiwa- or van het Groot Buitenschoor, «et vrachtje was gedumpt vlak voor de ingang van het natuur reservaat, op enkele stappen van een grenspaal. Omdat het Om een 'grensgeval' ging, kwam zowel de Nederlandse als cle Belgische politie ter plekke. Waegemans gisteren: „Volgens de Nederlandse politie zijn de gevonden producten restafval van een XTC-lab. Voor de Ne derlandse agenten was de con clusie snel getrokken. Naar verluidt komen ze in verlaten Nederlandse polders meer in contact met vaten XTC-be- standdelen die 's nachts heime lijk worden gedumpt." De technische recherche kwam ter plaatse voor een sporenon derzoek, waarna de vaten des kundig zijn verwijderd. De va ten waren goed afgesloten zodat er geen verontreinigde bestand delen in het natuurreservaat lekten. Het Groot Buitenschoor is aan Belgische zijde een van de laatste brakwaterschorren. Met zijn 215 hectare is het Groot Buitenschoor het grootste brak waterschor op Belgisch grond gebied. Overigens melden politiedien sten in Antwerpen dat ook in de grensstreek met Zeeuws-Vlaan- deren de afgelopen tijd dumpaf- val van XTC-laboratoria werd aangetroffen. Dat was onder meer het geval in de polders op de linker Scheldeoever. Advertentie) CSW MIDDELBURG HAVO/VWO 50 JAAR ZATERDAG 31 JANUARI Info en aanmelden: www.cswalcheren.nl door Rolf Bosboom GOES - Sanne de Regt uit Goes gooit hoge ogen tijdens de Miss World-verkiezing in China. Va der Mare de Regt vernam giste ren dat zijn dochter behoort tot de twintig beste kandidaten, die vandaag deelnemen aan de fi nale. In totaal 106 dames don gen mee naar de titel van Miss World. In oktober werd Sanne in Aals meer tot haar eigen verrassing gekroond tot Miss Nederland. Een maand geleden al reisde zij af naar China om samen met de andere nationale missen te wor den voorbereid op de verkiezin gen. Die worden gehouden in Sanya, op het tropische eiland Hainan. De groep heeft eerst ge reisd, waarbij onder meer Shanghai, Hong Kong en Pe king werden aangedaan, en moest een groot aantal tests af leggen. „Op basis van de tests en een in terview dat donderdag is afge nomen, is ze doorgedrongen tot de laatste twintig"zegt Mare de Advertentie Regt. Uit de afgenomen inter views moest onder meer blijken hoe groot de sociale betrokken heid van de kandidaten is. „Dat is het grote verschil met de ver kiezingen voor Miss Universe. Miss World gaat veel verder dan een 'vleeskeuring'." Voor het thuisfront is het lastig de verrichtingen van Sanne te volgen. Ze wordt grotendeels afgeschermd door de organisa tie van de verkiezingen, al is er wel af en toe telefonisch contact mogelijk. Sinds een week mag ook een beperkt aantal familie leden in Sanya komen. De Goese miss weet zich daardoor nu van nabij gesteund door haar oude re zus Geertje, haar vriend Za- hir Tokmakovic en haar beste vriendin Mirna van der Hoeven. „Dat waren degenen die ze er het liefste bij wilde hebben", zegt Mare de Regt. Dinsdag was er een groot diner voor alle kan didaten en hun familie. De ouders van Sanne verbijten in Goes de spanning en wachten de berichten uit het Verre Oos ten af. Ook via de televisie valt het verloop van de verkiezingen slechts beperkt te volgen. Het Engelse station Sky One be schikt over de uitzendrechten, terwijl ook een satellietzender uit het Midden-Oosten er beel den van zou vertonen. Volgens Mare de Regt doorstaat Sanne alle gebeurtenissen goed. „Ze vindt het allemaal prachtig en fantastisch wat er gebeurt. Ze is ook emotioneel, maar wel op een goede manier. Aan de an dere kant is ze er heel nuchter onder. Ze is en blijft Sanne." betalen, dan gaat het bedrag dat via tol opgebracht moet worden al een stuk omlaag. Ik sluit ook niet uit dat we het voorstel van Van Schaik meenemen en dat we de extra tol alleen in reke ning brengen bij niet-Zeeuwse passanten en het vrachtverkeer. Al deze varianten zijn wat mij betreft bespreekbaar. Tol heffen is niet mijn doel. Het enige wat ik wil, is de problemen oplos sen." pagina 15: de eeuwige anti-tolstrijd door Frank van Cooten HULST - De provincie Zeeland staat bij voorbaat niet negatief tegenover de plannen van Mor- res voor een woonboulevard in Hulst. Gedeputeerde H. van Waveren liet dat gisteren weten. Morres en de gemeente Hulst presenteerden het ambitieuze project begin deze week. De woonboulevard beslaat een ruimte van zestigduizend vier kante meter met winkels op het gebied van wonen en vrije tij.d. Morres legt met de woonboule vard een duidelijke relatie met de binnenstad door een van de twee hoofdingangen naar het centrum toe te situeren. Het is de bedoeling dat het themacen trum de Hulster binnenstad gaat versterken. Een soortgelijk plan werd een paar jaar geleden door de pro vincie afgeschoten. De provin cie miste onder meer een duide lijk visie van de effecten van deze vorm van grootschalige de tailhandel voor de binnenstad. Wethouder B. Pauwels zei begin deze week dat de gemeente bij de provincie gaat knokken voor de realisatie van de woonboule vard. Dit is voor hem een abso lute vereiste om een belangrijke werkgever als Morres voor Hulst te behouden. Strategie Gedeputeerde Van Waveren liet gisteren desgevraagd weten ze ker kansen te zien voor de jong ste plannen van Morres. Hij houdt echter wel een slag om de arm omdat hij de plannen nog niet onder ogen heeft gehad. „Ik ben het met Hulst eens dat Mor res een belangrijke functie heeft voor de werkgelegenheid. Daarnaast begrijp ik de strate giewijziging van Morres. Er is veel veranderd op de markt van de woonboulevards. Morres heeft hierop verlies geleden. Een wijziging van de strategie is daarom een goede zaak." Alvorens ja te zeggen wil Van Waveren antwoord hebben op een aantal vragen. „Hoe ligt de relatie met de binnenstad en hoe zit het met de concurrentieposi tie van de woonboulevard ten opzichte van het centrum. Als daar rekening mee is gehouden, is blijkbaar naar opmerkingen van de provincie in het verleden goed geluisterd. Het is belang rijk dat de woonboulevard en de binnenstad elkaar versterken. Ik wil ook graag weten hoe het gaat met de afwikkeling van het verkeer. Wordt een constante stroom bezoekers verwacht of gebeurt dat alleen op piekmo menten zoals dat nu vaak het geval is. Ook wil ik graag weten hoe de woonboulevard van Morres zich verhoudt tot overi ge ontwikkelingen in Zeeuws- Vlaanderen. Als daar een goed antwoord op komt, ben ik bij voorbaat niet negatief over de plannen van Morres. MIDDELBURG - Een hardleer se drankrijder uit Sas van Gent is anderhalf jaar zijn rijbewijs kwijt. Voor de Middelburgse politie rechter B. Doorewaard Boek hout was gisteren de maat vol. De 57-jarige man werd begin september in zijn auto betrapt terwijl hij zes keer te veel had gedronken. De verdachte had voor zijn aanhouding in Sas van Gent de nodige brokken ge maakt. Zo was hij met zijn auto op de kruising met de Westdam en de Vier Ambachten uit de bocht gevlogen en vervolgens tegen een auto gebotst. Hij bleef doorrijden en joeg de bestuur ster van die auto de stuipen op het lij f door het voertuig voort te duwen. Officier van justitie R. Jeuken eiste anderhalf jaar rij ontzegging, 28 uur taakstraf en 260 euro boete, wat door de po litierechter werd overgenomen. TUI ken de grenzen toch altijd op." Uiteindelijk bleek toch een overgrote meerderheid van de commissie voorstander te zijn van een waarschuwing voor eerste overtreders. Maar dan alleen bij de parkeer automaten en tot hooguit vijf minuten overschrijding van de parkeertijd. Wethouder J. van Schaik wees er op dat de uitvoering van het handhavingsbeleid een zaak is van het college van burgemees ter en wethouders. „We zullen het voorleggen aan de mensen van de dienst parkeerbeheer, of ze het op deze manier willen uit- door René van Stee SLUIS - Raadslid L. Verpaalen van de CDA-fractie in Sluis heeft met afschuw kennis geno men van de plannen van de Re gionale Ambulance Voorzie ning Zeeland (RAVZ) om minder ambulances in de regio te laten rijden. Op die manier zou het mogelijk zijn te beschik ken over parate posten, die dag en nacht inzetbaar zijn. Verpaalen zet in een brief aah het college van B en W in Sluis grote twijfels bij dergelijke plannen. In tegenstelling tot de RAVZ verwacht hij niet dat de hulpverlening daarmee verbe tert. Daarom vraagt hij of B en W van deze plannen op de hoog te zijn. Ook verzoekt hij het col lege in contact te treden met de RAVZ om te voorkomen dat de veiligheid en de gezondheid van de burgers in gevaar komt. Als de plannen tot uitvoering wor den gebracht, betekent dit vol gens Verpaalen dat in het week einde na vijf uur 's middags slecht drie in plaats van vijf am bulances in Zeeuws-Vlaande- ren ingezet kunnen worden. Verder stelt hij dat bij een onge val met beklemming of een mel ding van een patiënt met een hartstilstand, daar twee ambu lances naartoe gestuurd moeten worden. „Op dat moment moet één ambulance de gehele streek van Cadzand tot Hulst bestrij ken. Het uitvoeren van deze voornemens kan mensenlevens in gevaar brengen. Ambulances zullen te laat op de plaats van onheil verschijnen door de lan gere aanrijtijden. Moeten we af hankelijk worden van Belgische ambulances of de MUG-heli- kopter uit Brugge?", aldus Ver paalen in zijn brief. Advertentie Sanne de Regt is doorgedrongen tot de laatste twintig kanshebbers voor de titel Miss World. foto Ramon Mangold (Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Boyd uit Terneuzen heeft een -pieten-pak gekregen. Een echte uitrusting, compleet met baret en veer. Groos stak het vierjarig manneke zich in de kleding van zijn idolen: de werkmannen van sinter klaas. Maar even later trok hij zijn moeder aan de mouw met een ongeruste blik in de ogen. „Mama", zei hij drin gend, ,word ik nou ook zwart?" Alle mogelijke ge ruststellingen ten spijt heeft Boyd het wel bekeken. Het pietenpak trekt hij niet meer aan. Hij krijgt het er Spaans benauwd van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67