Gemeentearchief krijgt oude film Gimbrère Buurtnetwerk in dorp noodzaak Goes blijft bij klikosticker UITVERKOOP Gemeente polst inwoners en gasten over toeristenpas SER weet niet wat er met adviezen gebeurt REÜNIE Goese Sanne stap dichter bij titel 11 deurloo zeeuwse almanak Piet LSD wil met raad op kernbezoek wintercollectie STERK AFGEPRIJSD!! Burgemeester wil aanpak Noordgouwe CDA wil af van kapvergunning PZC SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 zaterdag 6 december 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil we ten wat inwoners en toeristen van de Toeristenpas vinden en wat ze van zo'n kaart verwach ten. Naast het overleg met de ondernemers is daarom onder de toekomstige gebruikers van de kaart een enquête uitgezet. De ideeën, zoals ze twee jaar ge leden op een rijtje zijn gezet voor de Toeristenpas, lopen sterk uiteen. Voor de gemeente kan de pas een nieuwe en effici ënter manier zijn om toeristen belasting te innen, waarmee ook de dagtoeristen meebetalen aan de voorzieningen. De kaart zou als kortingspas voor musea en andere attracties op het eiland kunnen dienen. En uitgerust met een chipknip zou de pas ook als betaalkaart bij bijvoorbeeld de parkeerautomaten gebruikt kunnen worden. Inmiddels wordt met een haal baarheidsonderzoek bekeken wat nu daadwerkelijk de moge lijkheden (en onmogelijkheden) van de Toeristenpas zijn. Een klankbordgroep van (toeristi sche) ondernemers en andere organisaties als musea is opge zet om het idee, dat destijds door wethouder G. van der Salm is gelanceerd, verder uit te wer ken. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (recreatie en toerisme) worden daarbij nu in formatieavonden gehouden voor branche-organisaties als de Recron om uit te leggen wat de pas straks kan zijn. Enquête In dat onderzoek wil het college de toekomstige gebruikers van de kaart - de inwoners van Schouwen-Duiveland en de re creanten - niet buitensluiten. Voor beide groepen apart is daarom een enquête opgesteld, die via de website van de ge meente is op te halen. Dat juist in het rustige winterseizoen de ze enquête gehouden wordt, maakt volgens de wethouder niet uit. „Een deel van de toeris ten is hier al geweest. En het gaat net zo goed om gasten, die denken hier eens naar toe te ko men." Daarbij zou wachten tot het zomerseizoen teveel vertra ging opleveren voor het onder zoek, waarvan halverwege vol gend jaar de resultaten op tafel moeten liggen. In de vragenlijst draait het niet alleen om de Toeristenpas. Naast de verwachting van een dergelijke pas worden ook tal van vragen gesteld over de (win kel) voorzieningen op het ei land, welke bezienswaardighe den en attracties bezocht zijn en of vaker de auto, fiets of bus ge pakt wordt. De enquête kan zo doende informatie geven over de steun voor het project én op welke punten het toerisme en de voorzieningen op Schouwen- Duiveland nog verbeterd kun nen worden. Mochten daarbij (andere) zaken er echt uitsprin gen, dan zullen dit soort extra gegevens volgens de wethouder zeker gebruikt worden bij de uitwerking van de recreatieno ta. De enquête onder de bewoners en toeristen loopt nog tot en met vrijdag 12 december. Advertentie Een eigentijdse kijk op Wonen woon- en slaapadvies Haringvlietple' door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Sociaal Eco nomische Raad (SER) Schou wen-Duiveland wil vaker en eerder betrokken worden bij nieuw beleid, dat de gemeente maakt. Daarnaast is voor het adviesorgaan onduidelijk wat er met zijn adviezen gebeurt. Desondanks vindt SER-voor- zitter W. de Klijne dat deze 'denktank voor de lange termijn visie' zijn draai heeft gevonden. Begin 2002 is de Schouwen- Duivelandse SER geïnstalleerd; een raad, die over van alles en nog wat gevraagd en onge vraagd advies kan geven aanjhet college en de gemeente. In deze groep zitten vertegenwoordi gers uit alle geledingen van de (eilandelijke) samenleving. Van landbouw tot recreatie en van onderwijs tot milieu. Op deze manier kunnen bij een advies over bijvoorbeeld het strand- of arbeidsmarktbeleid alle sociale en economische aspecten wor den meegewogen. In het eerste jaarverslag van de eilandelijke SER wordt terug gekeken op de eerste anderhalf jaar van het gemeentelijk ad viesorgaan. In algemene zin vindt voorzitter De Klijne, dat gemeente en SER best tevreden kunnen zijn over die eerste re sultaten. Het grote wapenfeit in deze periode is het SER-rapport over de nota sociaal-econo misch beleid. Ongevraagd is de groep daarnaast met adviezen gekomen over de nota beeld kwaliteit, die de provincie nu opstelt, het strandzonebeleid en de Schouwen-Duivelandse re creatienota. Maar daarnaast ziet De Klijne wel punten, die verbeterd moe ten worden. Zo heeft de ge meente nog niet helemaal de weg naar het adviesorgaan ge vonden. „Het is nog geen auto matisme bij nieuw beleid de SER erbij te betrekken." Ook wil de groep in het vervolg weten wat er met hun adviezen gedaan wordt. Want de afgelo pen tijd is dat onduidelijk ge bleven. „Hoewel er mondeling veel waardering was, is van dit advies (over de nota sociaal eco nomisch beleid, red) tot op he den weinig in het gemeentelijk beleid terug te vinden", stelt de SER in haar jaarverslag. Wanneer deze plooien worden gladgestreken, voorziet De Klij ne een mooie toekomst voor de eilandelijke SER, die een meer waarde kan hebben voor ge meente en bestuurders. Wat de voorzitter betreft vormt het ge mêleerde gezelschap van de ad viesraad de meerwaarde. En dat deze groep mensen over hun ei gen schutting heen willen kij ken om te komen tot een breedgedragen en weloverwo gen advies. Waar iedereen het mee eens is. De Klijne: „Dat is best span nend in het eerste jaar. Je denkt dan: Stel dat we ruzie krijgen. Je bedenkt dan allerlei scenario's als een meerderheid van stem men voor een advies. Maar we wisten elke keer consensus te bereiken. De meerwaarde van de SER is die integrale kijk op het beleid." Advertentie Boyd uit Terneuzen heeft een pietenpak gekregen. Een echte uitrusting, compleet met haret en veer. Groos stak het vierjarig manneke zich in de kleding van zijn idolen: de werkmannen van sinter klaas. Maar even later trok hij zijn moeder aan de mouw met een ongeruste blik in de ogen. „Mama," zei hij drin gend. Word ik nou ook zwart?" Alle mogelijke ge ruststellingen ten spijt heeft Boyd het ivel bekeken. Het pietenpak trekt hij niet meer aan. Hij krijgt het er Spaans benauwd van. ZIERIKZEE - Het liefste zou ze zien dat hij helemaal wordt ge schrapt, maar de CD A-fractie in de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad pleit in het kader van efficiëntere toepassing van regels voor de burgers op zijn minst voor een sterke vereen voudiging van de kapvergun- ning. De partij vindt het overbodig dat volgens de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) voor de kap van elke boom een ver gunning moet worden aange vraagd. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is het daar be slist niet mee eens. Ze moet er niet aan denken dat straks élke boom in de gemeente zomaar Een praalwagen uit de historische optocht van 1922 in Zierikzee. gekapt zou kunnen worden. Het CDA vindt dat kan worden vol staan met alleen een verplichte kapvergunning voor beeldbe palende soorten. De meerder heid van de raad houdt liever vastaan de huidige regelgeving. d00r Marcel Modde ZIERIKZEE - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland zou het goed vinden als niet al leen het college van burgemees ter en wethouders, maar ook de gemeenteraad met regelmaat de kernen in de gemeente bezoekt. Fractievoorzitter P. Berrevoets- Ringelberg vindt dat in het ka dervan het duale systeem de ge meenteraad op werkbezoek moet om te bezien of het beleid voldoet aan de verwachting die de raad ervan had. Berrevoets verwijst naar de caféavonden die de fractie van GroenLinks de afgelopen jaren heeft opge zet. LSD vindt echter dat er een professionele opzet is vereist om voldoende respons van de dorpsraden en de dorpelingen te verkrijgen. De fractie komt bin nenkort met een nader voorstel tot het instellen van raadskern- bezoeken. ZIERIKZEE - Het gemeentear chief van Schouwen-Duiveland is in het bezit gekomen van film beelden van festiviteiten in het Zierikzee van 1922. Volgens me dewerker Aad Pattenier gaat het om uniek materiaal. Het kli- maatgevoelige celluloid ver keert in 'nog redelijke staat' en is onder speciale condities op geslagen in het gemeentehuis. Het gaat om een professionele polygoonfilm die is gemaakt voor het bioscoop journaal dat indertijd landelijk werd ver toond. Pattenier vermoedt dat van de twaalf minuten durende opname slechts een deel is ge bruikt voor de uitzending. De film in het gemeentearchief zou daarmee mogelijk de oorspron kelijke, ongemonteerde versie zijn. Aanleiding was de herden king van het feit dat de stad Zie rikzee zich in 1572 keerde tegen de heerschappij van de Spaanse koning en aansluiting had ge zocht bij (opstandeling) Prins Willem van Oranje. De beelden tonen een histori sche optocht door de straten van de stad. Te zien is onder meer toenmalig burgemeester Fok ker die in een koets wordt rond gereden. Diverse praalwagens tonen hoogtepunten van het roemruchte Zierikzee door de eeuwen heen. Daarnaast passeert ook het plaatselijk ver enigingsleven de revue met vaandels en muziek. Mannetjes putters van atletiekvereniging Rust Roest bouwen voor het oog van de camera een menselijke toren, de legende van de zee meermin trekt op een kar voor bij en boegsprietlopers - tot op de dag van vandaag een traditie tijdens de havendagen in Zie rikzee - glibberen voor het spel over gladde palen. De slotscène van het feestelijk tafereel in 1922 is voor het organiserende comité, dat vrolijk naar de ca mera zwaait. De film is afkomstig uit een na latenschap van een inwoner van Schouwen-Duiveland. Patte nier gaat er vanuit dat het mate riaal destijds is gekocht van het polygoonjournaal en vervol gens op een zolder is beland. „De film is niet optimaal be waard, maar ik heb ze wel eens slechter gezien." Het celluloid is heel moeilijk te conserveren, legt de archief me dewerker uit. Bij een geringe temperatuurstijging - een aan raking met blote vingers is soms al funest - kan het spontaan vlam vatten, aldus Pattenier. Daarom is de film door de ge meente direct op video gezet en het origineel veilig opgeborgen in een klimatologisch beveilig de ruimte. Eén tweede film uit het nalatenschap toont opna men van uiteenlopende bezoe ken van de koninklijke familie. Daarbij is echter geen verband met Schouwen-Duiveland ge vonden, aldus Pattenier. De videobeelden worden maan dag getoond tijdens de jaarlijk se bijeenkomst voor de vrijwilli gers die vele uren in het archief doorbrengen en een bijdrage le veren aan het beter toegankelij k maken van akten en andere stukken. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes blijft erbij dat alle afvalcontainers moeten zijn voorzien van een adressticker. De massaal inge diende bezwaren tegen de maatregel, die onlangs werd in gevoerd, wijst het gemeentebe stuur van de hand. Sinds 1 oktober geldt dat de containers voor zowel gft- als Advertentie Advertentie csw middelburg havo/vwo 50 JAAR ZATERDAG 31 JANUARI Info en aanmelden: www.cswalcheren.nl LANGE DELFT 16 MIDDELBURG restafval een sticker moeten hebben met daarop de straat naam en het huisnummer van de eigenaar. Op die manier wil de gemeente bijvoorbeeld voorko men dat mensen meerdere con tainers laten legen, terwijl ze er maar voor één afvalstoffenhef fing betalen. Daarnaast wordt het wat makkelijker om de her komst van 'verdwaalde' contai ners te bepalen. De maatregel is lang niet bij ie dereen in goede aarde gevallen. Veel mensen vinden dat op deze manier het dievengilde, aan de hand van containers die in de avonduren nog buiten staan, snel kan zien welke bewoners in de straat niet thuis zijn, zodat ze ongestoord hun slag kunnen slaan. De gemeente ontving dan ook een groot aantal bezwaren tegen de maatregel. Het college van burgemeester en wethouders is echter niet be reid om terug te komen op zijn besluit om alle containers te voorzien van een 'identificatie middel', zo laat het binnenkort weten in een brief die alle be zwaarmakers ontvangen. Des noods voorziet de gemeente zelf de containers van de vereiste. sticker, waarschuwt zij. B en W wijzen erop dat ook in andere gemeenten vergelijkbare me thodes worden gebruikt, vaak al vele jaren. Tot problemen heeft dat voor zover bekend niet ge leid. Er zijn in elk geval geen aanwijzingen dat geadresseerde containers hebben geleid tot ho gere inbraakcijfers. Herkenbaar Een ander argument van het college is dat veel bewoners voorheen hun containers zelf ook al herkenbaar maakten, om verwisseling met die van de bu ren te voorkomen. Dat gebeurde veelal door er een huisnummer op te zetten. Het enige verschil met de nieuwe situatie is dat er nu ook een straatnaam op de kliko's staat. De ingediende bezwaarschrif ten worden officieel niet-ont- vankelijk verklaard, omdat het wettelijk gezien niet mogelijk is bezwaar te maken tegen 'alge meen verbindende voorschrif ten', regels die voor iedereen gelden. Wie het daar niet mee eens is, krijgt de mogelijkheid om in beroep te gaan bij de rechtbank in Middelburg. door Rolf Bosboom GOES - Sanne de Regt uit Goes gooit hoge ogen tijdens de Miss World-verkiezing in China. Vader Mare de Regt vernam gisteren dat zijn dochter behoort tot de twintig beste kandidaten, die van daag deelnemen aan de finale. In totaal 106 dames dongen mee naar de titel van Miss World. In oktober werd Sanne in Aalsmeer tot haar eigen ver rassing gekroond tot Miss Ne derland. Een maand geleden al reisde zij af naar China om samen met de andere nationa le missen te worden voorbe reid op de verkiezingen. Die worden gehouden in Sanya, op het tropische eiland Hai nan. De groep heeft eerst ge reisd, waarbij onder meer Shanghai, Hong Kong en Pe king werden aangedaan, en moest daarnaast een groot aantal tests afleggen. „Op basis van de tests en een interview dat donderdag is af genomen, is ze doorgedrongen tot de laatste twintig", zegt Mare de Regt. Uit de afgeno men interviews moest onder meer blijken hoe groot de so ciale betrokkenheid van de kandidaten is. „Dat is het gro te verschil met de verkiezin- Sanne de Regt is doorgedrongen tot de laatste twintig kansheb bers voor de titel Miss World. foto Ramon Mangold gen voor Miss Universe. Miss World gaat veel verder dan een 'vleeskeuring'." Voor het thuisfront is het lastig de ver richtingen van Sanne te vol gen. Ze wordt grotendeels af geschermd door de organisa tie van de verkiezingen, al is er wel af en toe telefonisch con tact mogelijk. Sinds een week mag ook een beperkt aantal familieleden in Sanya komen. De Goese miss weet zich daar door nu van nabij gesteund door haar oudere zus Geertje, haar vriend Zahir Tokmako- vic en haar beste vriendin Mirna van der Hoeven. De ouders van Sanne verbij ten in Goes de spanning en wachten de berichten uit het verre oosten af. Ook via de te levisie valt het verloop van de verkiezingen slechts beperkt te volgen. Het Engelse station Sky One beschikt over de uit zendrechten. Volgens Mare de Regt door staat Sanne alles op een goede manier. „Ze vindt het alle maal prachtig en fantastisch wat er gebeurt. Ze is ook emo tioneel, maar wel op een goede manier. Aan de andere kant is ze er heel nuchter onder. Ze is en blij ft Sanne." Hnnr Ali Pankow NOORDGOUWE - Er moet bin nen de kortste keren een buurt netwerk voor Noordgouwe wor den opgezet om de problemen binnen deze kern aan te pakken. Burgemeester Asselbergs, die persoonlijk de coördinatie daarvan gaat voeren, spreekt over 'een kankergezwel' dat zo snel mogelijk moet worden weg gesneden om de dorpsgemeen schap weer gezond te maken. Hij doelt op langdurig pesten en treiteren in verschillende gra daties door een klein groepje jongens in de leeftijd van der tien tot zestien jaar. Asselbergs noemt het moedig dat vijftien ouders van de kin deren die daar slachtoffer van zijn geworden uiteindelijk ope ning van zaken hebben gegeven „De indringende en soms zeer emotionele gesprekken die wij donderdagavond in het ge meentehuis voerden, hebben ons volledig overtuigd dat er op een bepaald punt absoluut iets I fout zit in Noordgouwe. Daar moet op zo kort mogelijke ter mijn iets aan worden gedaan", aldus de burgemeester. Volgens hem is dankzij de openheid van debetrokken bewoners een dui delijk beeld ontstaan van de problematiek op het dorp. „Eer dere signalen waren óf indirect, of werden in een ander geval niet gevolgd door passende ac- t tie." Buurtnetwerk De gemeente kiest nu in nauwe J samenwerking met de Dorps- raad voor een integrale aanpak in de vorm van een buurtnet werk waar ook politie, woning bouwcorporatie Zeeuwland en hulpverleningsinstanties als bureau Halt en Jeugdzorg Zee- 1 land bij betrokken zullen zijn. Daarmee hoopt de burgemees ter het fundament te leggen voor een brede verantwoorde lijkheid bij organisaties en be volking. Van groot belang voor het effect van deze aanpak acht Assel bergs ook de medewerking van de ouders van de daders. Tevens benadrukt hij dat de bewoners van Noordgouwe hun verant woordelijkheid dienen te nemen als ze wezenlijk getuigen zijn van criminaliteit. Talrijke aan giften in het verleden moesten worden geseponeerd wegens ge brek aan getuigenverklaringen. De gemeente neemt de regierol binnen het buurtnetwerk in handen. „Dat betreft niet alleen een bemiddelende rol, maar ook het gebruik van moreel gezag", aldus de burgemeester. Voorzit ter W. Alkemade van de Dorps raad is binnen deze samenwer king aangewezen als centraal aanspreekpunt op Noordgou we. Zij zegt blij te zijn met de directe reactie van het gemeen tebestuur nadat enkele ouders tijdens een recente dorpsraad vergadering de problemen op het dorp in de openbaarheid brachten. Pistolen Ook Alkemade benadrukt dat het in feite maar een zeer klein groepje daders betreft. „Het is beslist niet zo dat op Noordgou we met pistolen en messen wordt gezwaaid. In feite is het een prachtig dorp waar ook heel veel goede dingen gebeuren. Maar dit probleem speelt al ja ren en tot nu toe werd het door de meesten bedekt en drongen de signalen die wel werden af gegeven, onvoldoende door", aldus Alkemade. In dat verband prijst ook zij de moed van de mensen die nu uiteindelijk wel opening van zaken durfden te geven. Zij erkent dat juist deze groep nu bescherming behoeft tegen de weerstand van andere dorps bewoners die de problemen lie ver bedekt hadden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57