Inspraak Yerseke-West begint PZC Krabbendijkenaar handelt in nostalgie Kritiek op tolplan N62 valt Poppelaars tegen Euthanasie-artsen raken in problemen XTC-bende dumpt afval in grensstreek 13 Zorgaanbieders heten Allévo Directeur kredietbank benoemd Extra alcoholcontroles Straf voor aanpakken inbreker Boete voor negeren marechaussee Snuffelmarkt TUT-JURK Bewoners aan zet nu gemeenteraad akkoord is met grootschalig plan maman Kerstmarkt zaterdag 6 december 2003 GOES - Oosterschelde Thuiszorg en Arcus Zorgcentra gaan samen verder onder de naam Allévo. Dat hebben de directies van de twee instellingen gisteren aan het personeel bekendge maakt. De naam Allévo klinkt volgens de directies positief en dynamisch. Hij vindt zijn oorsprong in de Latijnse taal en staat voor 'ondersteunen' en 'optillen'. De cliëntenraden van drie Arcus-vestigingen lieten onlangs nog weten tegen de fu sie met Oosterschelde Thuiszorg te zijn, maar hun advies werd van hogerhand verworpen. Het samengaan zou noodza kelijk zijn om de belangen van de patiënten op een goede ma nier te kunnen blijven behartigen. Ze fuseren 1 januari 2004. MIDDELBURG - C. van Beveren, de huidige directeur van de Gemeentelijke Krediet Bank Middelburg, is met ingang van 1 januari 2004 benoemd tot directeur van de Gemeenschappe lijke Regeling Krediet Bank Walcheren. Die bank wordt ge vormd door de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere. De gemeenteraden van het stadsgewest hebben al een besluit genomen. Veere doet dat op 18 december. TERNEUZEN - De politie voert de komende winterperiode in Zeeuws-Vlaanderen extra alcoholcontroles uit. Dat gebeurt op plaatsen, tijdstippen en dagen waarop er een groter risico is dat automobilisten met een slok op achter het stuur krui pen, zoals na kerstborrels op het werk. De controles vinden plaats in het kader van de BOB-wintertoer. Evenals voor gaande jaren brengt het BOB-team van de verkeersveilig heidsorganisatie 3VO Zeeuws-Vlaanderen het belang van de BOB (Bewust Onbeschonken Bestuurder) onder de aandacht van de bestuurders tijdens kerstmarkten en bij de extra alco holcontroles. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Papendrecht en een 35-jarige man uit Dordrecht moeten een werkstraf uitg- voeren omdat ze een inbreker in Kloosterzande eigenhandig hebben aangepakt. De mannen wilden 3 februari in Klooster zande een inbraak in een leegstaande woning zelf oplossen door de inbreker te bedreigen met obscene taal. „Ze hadden er beter aangedaan om eerst de politie te bellen meende de offi cier. De inbreker werd bijna twee maanden later in Klooster zande nog een keer fors aangepakt door de jongste verdachte. Het slachtoffer werd met een hekje geslagen en liep bij de mis handeling een schouderbreuk op. Beide verdachten hadden een fors strafblad. De officier eiste tegen het duo werkstraffen van 200 en 80 uur. Politierechter G. van Unnik veroordeelde de Papendrechter tot 150 uur taakstraf en de Dordtenaar tot 80 uur taakstraf. MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Zelzate is giste ren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot 750 euro boete wegens poging tot zware mishandeling en het ne geren van een bevel. Een wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee had de Belg in maart dit jaar bevolen zijn auto te laten staan in Sas van Gent, maar daar voelde de man niets voor. De verdachte reed onverhoeds weg en sleurde de wacht meester, die met zijn arm klem zat tussen het portierraam, en kele meters mee. De uitspraak was conform de eis van de offi cier van justitie. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Miekevander Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Verkeersge- deputeerde A. Poppelaars is teleurgesteld in de gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland. Hij betreurt het ten zeerste dat tal van ge meentebestuurders zijn plan om tol te gaan heffen op het N62-tracé tussen Goes en de Belgische grens deze week bij voorbaat hebben afgeschoten. De kritiek valt de provinciebe stuurder zwaar tegen, temeer omdat slechts één wethouder - de Terneuzense PvdA'er J. van Schaik - heeft willen nadenken over alternatieve financie ringsmogelijkheden voor de verbreding van de Sloe-en Tractaatweg en de aanleg van de tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. „Gemeentebestuurders mogen wat mij betreft kritisch reage ren op zaken die uit de provin ciale koker komen, maar dan zou het ook gepast zijn om met alternatieven te komen, maar die heb ik tot op heden niet ge- hooi'd", zegt een wat aangeda ne Poppelaars. De verkeersgedeputeerde geeft toe dat de lancering van zijn plan wat onbeholpen is verlopen, waardoor elke nuan ce in het tolverhaal is verdwe nen. „Nu blijft het beeld han gen van 'Poppelaars wil extra tol heffen op de hele tunnelweg en de Zeeuwen laten betalen voor zaken die nog aangelegd moeten worden', maar zo sim pel is het niet. Kijk, het provin ciebestuur voorziet de komen de jaren verkeersproblemen ontstaan op de aan- en afvoer- wegen van de Westerschelde- tunnel. De verkeersintensiteit op die wegen is nu al hoog - 14.000 voertuigen per dag - en dat neemt toe tot rond de 20.000 tegen 2010. De provin cie wil die wegen zo snel moge lijk verbreden van twee tot vierbaans, maar het Rijk heeft ons zeer duidelijk te kennen gegeven dat daarvoor geen geld te verwachten valt uit de rijkskas. Wil je als provincie iets bereiken, dan zullen we zelf iets moeten bedenken. Welnu, dat hebben we ge daan", verhaalt hij. De volgende mogelijkheden om de verbreding van de we gen -kosten zo'n 85 miljoen eu- ro-toch te bekostigen zijn bin nen het provinciebestuur de revue gepasseerd. Poppelaars: „Het Rijk betdalt alles zelf, maar dan is de realisatie van de wegwerken niet te verwachten voor 2015. De provincie neemt de Rijks wegen N62, deel N61 en Trac taatweg van het Rijk over en ruilt deze voor een aantal pro vinciale wegen. Bij zo'n trans actie kunnen de wegverbre- dingen worden meegenomen, maar ja, dan zadelt het Rijk ons op met een reeks oude rijkswe gen, bijvoorbeeld de N57, op Walcheren waaraan wij weer kapitalen aan onderhoudsgeld kwijt zullen zijn. Een andere optie is dat de provincie het in vesteringsbedrag van 85 mil joen weet terug te brengen door extra fondsen te vragen van gemeenten en het bedrijfs leven in Zeeland. De positie van de meeste gemeenten is echter niet van dien aard dat ze kunnen zeggen van hier heb je wat miljoenen. Wat we ook kunnen overwegen is het totale wegtracé onderbrengen bij de NV Westerscheldetunnel, maar dan zal er ook tol gehe ven moeten worden en als je dan tol wilt heffen, dan kunnen we het ook zelf gaan doen, maar dan wel bij wijze van proef. Dat laatste wil ik dan ook voorstellen in het overleg met de ministers Zalm en Peijs in januari. Doen we niets, dan gebeurt er ook niets." Niet duidelijk Over hoeveel tol er door wie betaald moet worden en waar is nog niet duidelijk. Poppe laars: „Dat alles hangt mede af van wat bijvoorbeeld de ge meenten en het bedrijfsleven willen. Stel dat de gemeenten toch willen meehelpen om het totale financieringsbedrag wat terug te brengen, dan gaat het bedrag dat via tol op zou moeten worden gebracht al een stuk omlaag. Ik sluit ook niet uit dat we het voorstel Van Schaik in het verhaal meene men en dat we de extra tol al leen in rekening brengen bij niet-Zeeuwse passanten en het vrachtverkeer. Al deze varian ten zijn wat mij betreft be spreekbaar. Tol heffen is niet mijn doel. Het enige wat ik wil is problemen oplossen en die problemen zullen zich zeker aandienen." Poppelaars hoopt na de jaars wisseling - en na het gesprek met de ministers - het overleg met gemeenten en bedrijfsle ven over de wegenproblema- tiek te intensiveren. „Als men voor die tijd alternatieven wil aandragen wil ik dat graag ho ren", aldus de gedeputeerde. pagina 15: de eeuwige anti-tol strijd door Raymond de Frel TERNEUZEN - De achttien SCEN-artsen in de regio Rijn mond hebben het bijltje er al bij neergegooid. En als er niet snel iets verandert, volgen hun colle ga's in heel Nederland dat voor beeld. Dat betekent dat huisart sen voortaan verstoken blijven van advies en ondersteuning bij euthanasieverzoeken. Huis- en SCEN-arts Hans Zuiderbaan uit Terneuzen vreest een gigan tische kwaliteitsvermindering. t In 1997 ging in Amsterdam on der de vlag van de Koninklijké Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) het project SCEA (Steun en Consultatie bij Eu thanasie in Amsterdam) van start. Doelstelling: het bieden van deskundige, onafhankelij ke adviezen in het kader van de Wet toetsing levensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdo ding. Oftewel, huisartsen die met verzoek voor euthanasie worden geconfronteerd kunnen voor een wettelijk verplichte, tweede beoordeling een gespe cialiseerde huisarts inschake len. Expertise Positieve resultaten in de hoofdstad waren aanleiding om een landelijk dekkende struc tuur (SCEN) op te richten. „In middels zijn in heel Nederland SCEN-artsen actief. Zij hebben expertise ontwikkeld, zijn goed nageschoold, geven steun en brengen huisartsen vakkennis bij over euthanasie. Uiterst las tige vraagstukken als 'wanneer wel doen en wanneer niet' ko men daarbij natuurlijk aan de orde. Artsen voelen zich in deze besluitvorming vaak onzeker, zijn niet volledig van zichzelf overtuigd of kunnen geen weer stand meer bieden tegen druk van buitenaf. Een SCEN-arts beschermt de huisarts, maar ook de familie van de patiënt. Want er is niets erger dan ge donder in de familie na de dood van een patiënt", vertelt Zui derbaan, één van de vijftien SCEN-artsen in Zeeland. De planning is om het SCEN- netwerk volgend jaar uit te brei den naar ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Maar of dat ook daadwerkelijk wordt uitge voerd is nog maar de vraag. Er is immers heibel in de tent. Het ministerie van Volksgezondheid wil het project ook in de toe komst blijven financieren, maar dan wel in een flink afgeslankte vorm. „Dat betekent een enor me klap voor de kwaliteit van de ondersteuning. Het probleem zit hem in de honorering van de SCEN-artsen. Tot anderhalf jaar geleden kregen wij ons ho norarium door het opstellen van rapporten aan een onderzoeks bureau. Die wijze van betaling is stopgezet, waarna een werk groep een voorstel voorvaste ta rieven heeft gedaan. Het minis terie schoot dat voorstel af, waarna het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) een la ger tarief en een andere declara tiestructuur vaststelde. De SCEN-arts moet nu zijn kosten declareren bij de huisarts van de patiënt. Deze moet vervolgens het bedrag verhalen op de nabe staanden of de verzekeraar." Die structuur stuit op onover komelijke bezwaren, vindt Zui derbaan. „Want zo raakt de SCEN-arts afhankelijk van de behandelend huisarts, terwijl het juist de doelstelling is om onafhankelijk te adviseren. Daarnaast gooi je het vertrou wen tussen arts en patiënt op straat. Een zorgverzekeraar weet in dit geval immers dat er euthanasie is gepleegd. Die mensen hoeven toch helemaal niet te weten hoe iemand aan zijn of haar einde is gekomen?" De KNMG heeft inmiddels be zwaar aangetekend bij het mi nisterie, maar antwoord heeft de organisatie nog niet gehad. Zuiderbaan: „Dinsdag zullen er in de Tweede Kamer naar alle waarschijnlijkheid weervragen over worden gesteld, want het is nu echt vijf voor twaalf. De op lossing is simpel: laat de KNMG de administratieve en financiële zaken doen. Het is echt noodza kelijk dat dit project wordt voortgezet. Euthanasiekwes ties zijn voor artsen vaak heel belastend. Pas je het toe, dan ben je dikwijls dagenlang ont daan. Op die manier wordt de arts even zelf patiënt. Alleen daarom al moet deze deskun digheidsondersteuning door gaan." BORSSELE - De stichting Vij- verzicht organiseert op zater dag 13 december een snuffel markt. Wie z'n spullen kwijt wil, kan tegen een kleine vergoeding een tafel huren. De markt vindt plaats in dorpshuis Vijverzicht in Borssele en is open van 13.00 tot 17.00 uur. jpnfRart De Clerck ZANDVLIET - De Belgische politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van een groot aantal vaten met afval van een XTC-laboratorium op de Ne derlands-Belgische grens. De vaten zijn zo goed als zeker ge dumpt door een XTC-bende. Ze in een Vlaams na- tuurreservaat vlakbij Rilland. De bende liet zeventien vaten achter in het Belgische reser vaat Groot Buitenschoor. Dat gebeurde vermoedelijk begin deze week. Eergisteren stuitten veiligheidsdiensten van het chemieconcern BASF vlakbij de grens op nog eens tien vaten die waren achtergelaten langs de kant van de weg aan de Noordlandbrug. De eerste lading, verpakt in gro te blauwe vaten, werd gevonden door F. Waegemans, conserva tor van het Groot Buitenschoor. Het vrachtje was gedumpt vlak voor de ingang van het natuur reservaat, op enkele stappen van een grenspaal. Omdat het om een 'grensgeval' ging, kwam zowel de Nederlandse als de Belgische politie ter plekke. Waegemans gisteren: „Volgens de Nederlandse politie zijn de gevonden producten restafval van een XTC-lab. Voor de Ne derlandse agenten was de con clusie snel getrokken. Naar verluidt komen ze in verlaten Nederlandse polders meer in contact met vaten XTC-be- standdelen die 's nachts heime lijk worden gedumpt." De technische recherche kwam ter plaatse voor een sporenon derzoek, waarna de vaten des kundig zijn verwijderd. De va ten waren goed afgesloten zodat er geen verontreinigde bestand delen in het natuurreservaat lekten. Het Groot Buitenschoor is aan Belgische zijde een van de laatste brakwaterschorren. Met zijn 215 hectare is het Groot Buitenschoor het grootste brak waterschor op Belgisch grond gebied. Overigens melden politiedien sten in Antwerpen dat ook in de grensstreek met Zeeuws-Vlaan deren de afgelopen tijd dumpaf- val van XTC-laboratoria werd aangetroffen. Dat was onder meer het geval in de polders op de linker Scheldeoever. rinnr Rob Paardekam VERSERE - De bewoners van ïerseke kunnen eindelijk hun zegje doen over het plan Yerse ke-West. Een meerderheid van de commissie wonen en milieu ging donderdag akkoord met (iet voorontwerp bestemmings plan, zodat de inspraak op korte termijn kan beginnen. stemmingsplan tijdens een in formatieavond in De Zaete aan de bevolking presenteren. Ui teraard komt het ook ter inzage te liggen. Overigens bevat het vooront werp bestemmingsplan niet veel nieuws ten opzichte van wat al bekend was. Het plan be helst de verhuizing van de hui dige voetbalvelden naar de westkant van de Hogeweg, zo dat aan de oostzijde plaats vrij komt voor zorgcentrum Vrede- lust en een multifunctioneel centrum met onder meer de openbare en de protestants- christelijke basisschool, de peu terspeelzaal, de kinderopvang en twee gymzalen. Ook met een ruimte voor het dorpshuis wordt nog rekening gehouden. Dit ondanks het feit dat project ontwikkelaar Arcus ook bereid is een dorpshuis te bouwen bij het appartementencomplex dat ze wil ontwikkelen aan de Kor- ringaweg, nadat het huidige dorpshuis is gesloopt. Inmid dels is ook duidelijk dat mu ziekvereniging Mozart defini tief naar Yerseke-West gaat en dus niet naar de Hummelsoos. De muziekvereniging krijgt in het multifunctionele gebouw een eigen ruimte van 150 vier kante meter. Uit het bestemmingsplan blijkt verder dat de gemeente in Yerse ke-West zo'n 340 nieuwe par keerplaatsen wil realiseren, verspreid over vijf terreinen. De meeste plaatsen (150) komen bij het multifunctionele centrum. De andere zijn bedoeld voor Vredelust en de diverse sport verenigingen. Zoals bekend blijft het tenniscomplex ge handhaafd op de huidige locatie aan de westkant van de Hoge weg. De voetbalvelden komen daaromheen. De nieuwe korf- balvelden komen aan de oostzij de, waar ook de postduivenver eniging mag blijven zitten. Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vtighterstreat 166 Suda tenarktstraat 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 open. bruidssuite op aispr 0*0-414 00 93) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-AAAMAN.NL Rob van den Bovenkamp verzamelt al bijna dertig jaar modelautootjes. foto Willem Mieras door Freek Janssen KRABBENDIJKE - Van je hobby je be roep maken is niet makkelijk maar het kan wel, zo bewijst Rob van den Boven kamp uit Krabbendijke. Sinds hij een website heeft verdient hij zelfs goed aan de handel in modelauto-onderdelen. Al bijna dertig jaar verzamelt hij model autootjes. Zoals dat vaak gaat, begon het allemaal als een hobby: „Ik werkte na mijn studie als leraar Nederlands op de middelbare school. Afschuwelijk vond ik dat. Daar ben ik dan ook mee opgehou den en in 1984 ben ik in de schuur begon nen met een postorderbedrijf voor mini- atuurauto-onderdelen." Daarmee verdiende hij aanvankelijk niet genoeg. „Ik gaf ook pianoles en speelde in een bruiloftbandje. Pas na drie jaar had ik genoeg naamsbekendheid opge bouwd om me volledig op de autootjes te richten." Postorder Inmiddels heeft hij een winkel aan de Noord weg in Krabbendijke. Twee keer per jaar organiseert hij met een collega uit Rilland een ruilbeurs in het speel goedmuseum in Mechelen. Maar de meeste omzet moet hij hebben van zijn postordercatalogus, die sinds een jaar of vijf ook op internet staat. Die website bleek een goude greep te zijn: „Ik zeg wel eens voor de grap dat ik één van de weini ge mensen ben die winst maakt met een website." Van den Bovenkamp denkt dat er verzamelaars bij zijn gekomen door de komst van internet. „Als mensen nu een autootje kopen en er ontbreekt een on derdeel, dan willen ze dat op staande voet hebben. De manier om het dan te vinden is op internet. Ik snap die haast niet helemaal: als er toch iets is waarbij je geduld moet hebben, is het toch wel het verzamelen van modelauto's." Dinky Toys Maar de Krabbendijkenaar vaart er wel bij: per dag komen zo'n tien bestellingen binnen via de mail. Soms gaat het om een onderdeeltje van vijf euro, maar af en toe worden er ook flinke orders gedaan. ,Een verzamelaar gaat er dan eens lek ker voor zitten en bestelt in één keer alles wat hij nodig heeft." Hij laat een bestel ling zien die pas is binnengekomen uit Duitsland. Twee A4'tjes vol; een totaal bedrag van 431 euro. Over de drijfveren van een verzamelaar van modelautootjes kan hij kort zijn. „Het is een handel in nostalgie. Je ziet al tijd dat mensen de auto's verzamelen uit hun jeugdtijd. Ik ben geboren in de jaren '50, dus ik ben van de Dinky Toys-gene- ratie. Verzamelaars die zijn geboren in de jaren '40 houden meer van bijvoorbeeld de Thunderbirds en Batman." De ruilbeurs in het speelgoedmuseum in Mechelen vindt plaats op 14 december, van 10.00 tot 14.00 uur. Sommige Yersekenaren, wel licht vooral de tegenstanders van het plan, staan te popelen om gebruik te maken van hun recht op inspraak. De voorbe reidingen voor het plan zijn im mers al enkele jaren gaande, maar op de omwonendenver- eniging na heeft nog niemand zijn of haar mening kunnen ge- !ra ven. w De PvdA leverde daar donder- dag kritiek op. Fractie voorzit ter C. Knuit zei niet akkoord te kunnen gaan met het vooront- h werp bestemmingsplan, zolang debewoners geen inspraak heb- bengekregen. „Nu krijgen men- 5 sen een kant en klaar plan voor gelegd", zei hij. e „Velen zullen het gevoel hebben jj daterweinig meer aan te veran- deren valt." Wethouder M. van Overloop (BBR, ruimtelijke or- L; dening) zei daar niet bang voor te zijn. Volgens hem willen bur- gers juist een concreet voorstel zien om daar commentaar op te kunnen leveren. Van Overloop benadrukte dat de gemeente ge- f woon de gangbare procedure j!' volgt, s! „Wij gaan nooit eerst naar de E' bewoners om te vragen wat ze willen,"De gemeente wil het be- WOLPHAARTSDIJK - Werk groep Roemenië van de SoW - gemeente Wolphaartsdijk houdt op zaterdag 13 december een kerstmarkt rond de Nicol- auskerk van 16.00 tot 20.00 uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53