Campagne in Rusland is oorlog Artsen zonder Grenzen is somber over Afghanistan PZC Vrije val Hongaarse munt dreigt gehele regio mee te slepen Allochtoon verandert in 120-procentsburger Pr-machines van parlementskandidaten draaien op volle toeren 6 december 1953 zaterdag 6 december 2003 Rusland kiest morgen een nieuw parlement. De landelijke partijen eisen de meeste aandacht op, maar de helft van de 450 zetels wordt verdeeld door bikkelharde man-tegen-man gevechten in Russische regio's. Het partijlidmaatschap is van ondergeschikt belang, wat telt is geld, connecties en pr. Russische spindoctors over de strijd om de macht. „Een politieke campagne is oorlog." door Frank Hendrickx Politiek consultant Michail Vinogradov geniet van zijn werk. „Je komt aan in een ge bied waar het dertig graden on der nul is, waar Moskovieten worden gehaat en waar bijna al les is toegestaan. Je kent het he le gebied niet, maar na een paar maanden ben je bereid je tegen stander te vernietigen. Er is maar één opdracht: jouw kandi daat moet winnen." Het zijn hoogtijdagen voor de 'pr-sjtsjik' van het bureau PRo- paganda. De Russische parle mentsverkiezingen zijn volgens waarnemers saai en voorspel baar, maar ver weg van de lan delijke publiciteit worden in 225 Russische districten bizarre politieke gevechten geleverd. In Rusland heeft iedereen twee stemmen. De ene stem is voor een landelijke partij, de andere voor een kandidaat die het dis trict vertegenwoordigt in het parlement, de Doema. In beide gevallen gaat het om 225 zetels. In de regionale man-tegen-man gevechten spelen de landelijke partijen een beperkte rol. „Als een bepaalde partij zeer popu lair is in een district, kan lid maatschap nuttig zijn voor een politicus", zegt Vinogradov, „Maar er zijn genoeg kandida ten die helemaal niet gebonden zijn aan een grote partij. Door slaggevend is toch vaak de per soonlijkheid en het budget." Gevecht Zachtzinnig verlopen de cam pagnes in de Russische provin cie zelden. In het district Tsjel- jabinsk in de Oeral zijn twee lokale pastaproducenten al maanden verwikkeld in een nietsontziend gevecht om een zetel in de Doema. De pastako ningen beschuldigen elkaar van corruptie, buitenechtelijke re laties en een gebrek aan patriot tisme. Lokale media doen volop mee in de lastercampagnes. Vi nogradov zit daar niet mee. „Zolang het legaal is, mag al les." Psycholoog Jekaterina Jevgoro- va, directeur van het bureau Nikkolo M - de naam is een ver wijzing naar Machiavelli - denkt er net zo over. „Een poli tieke campagne is oorlog. De mensen hebben het recht de slechte kanten van een kandi daat te kennen." Nikkolo M is betrokken bij de campagnes van ruim 60 lokale kandidaten. Naar iedere regio is een legertje psychologen, socio logen en mediadeskundigen af gereisd. „We willen dat zeker 40 opdrachtgevers hun campagne winnen", zegt Jevgorova. „Dat is belangrijk voor onze reputa tie." Dollars Geld is cruciaal. „Een paar jaar geleden was de stelregel: één dollar per stem", zegt Jevgoro va. „In een district met een mil joen kiezers kostte een campag ne dus één miljoen dollar. In de huidige campagne is drie dollar per stem het minimum. In de grote steden loopt het zelfs op tot acht dollar." De kosten zijn gestegen, omdat steeds meer zakenmannen zich mengen in de politieke strijd. Politiek analist Dmitri Olrov meent dat zeker 20 procent van de zetels in handen komt van managers van grote bedrijven. Nog eens 40 procent van de toe komstige parlementariërs zul len 'informele lobbyisten' van het bedrijfsleven zijn. Een kandidaat zonder daad krachtige sponsor moet het vooral hebben van guerrillatac- tieken. Zo besloot een kandi daat in het Siberische Novosi birsk campagnemateriaal van zijn veel rijkere tegenstander te verspreiden. Maar wel op een zeer irritante manier. Automo- Een verkiezingsbord met de portretten van de leiders van de pro-Kremlin 'Eenheidspartij' vlak bij de Sint Basili-kathedraal in het cen trum van Moskou. foto Mladen Antonov/AFP bilisten troffen plotseling stic kers van de rijke kandidaat midden op hun voorruit aan. Een andere kandidaat besmeur de zijn eigen plakkaten heime lijk met zwarte verf. Op de tele visie mocht hij vervolgens klagen over de tegen hem ge richte intimidaties. Bovendien creëerde hij de illusie dat zijn machtige tegenstanders hem als een serieuze bedreiging be schouwden. „Soms worden er geniale din gen bedacht", zegt Jevgorova. „In een vorige verkiezing be sloot een kandidaat onder de bevolking geld in te zamelen voor zijn campagne. Uit mede lijden gaven tal van arbeiders, werklozen en baboesjka's hem vijftig kopeke of een roebel (drie eurocent). Aan dat geld had hij natuurlijk niets, maar hij wist wel een band met die mensen op te bouwen. Als ze hem op televi sie zagen, dachten ze: 'Hé, dat is mijn kandidaat, die heb ik nog op weg geholpen.'." Toch hoe ven de underdogs zich weinig illusies te maken, meent Jevgor ova. „Iemand met weinig mid delen wint bijna nooit een ver kiezing." Op de Russische staatstelevisie lijkt er maar één partij te be staan: Eén Rusland. Iedere dag zijn de leiders van de pro-Krem lin partij in actie te zien. De ene dag duiken ze op bij een pop concert, een dag later krijgt een bezoek aan een zuivelfabriek alle aandacht, vervolgens is de opening van een brug prime ti me nieuws. En de andere partij en? De communisten komen in beeld als een groepje gepensio neerden protesteert tegen de nieuwe rijken op de lijst. De overige deelnemers zijn spora disch te zien in late bulletins. OVSE De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft zich al kritisch uitgelaten over de rol van de Russische staatstelevisie. „Die heeft gefaald in het verstrékken van objectieve informatie", al dus waarnemer Ratislav Koe- zel. Van die kritiek liggen ze in het Kremlin niet wakker. Er staat te veel op het spel. President Poe- tin streeft naar een 'supermeer derheid' van tweederde van de zetels. In dat geval is zijn macht bijna onbeperkt. Met het knip pen van de vingers kan de Russi sche leider dan de grondwet wij - zigen. Zo kan hij zelfs besluiten er in 2009 nog een derde termijn als president aan vast te plak ken. De constitutie verbiedt dat nu. GPD door Cees van Zweeden Hongarije is een modern land. Het asfalt is nog een ietsje beter dan in Oos tenrijk, de auto's zijn nieuw, de benzinestations exem plarisch. Boedapest kondigt zich aan als één brok moder niteit. Maar het is niet alles goud wat er blinkt. Een gerucht makende verhoging van de rentevoet met drie procent vorige week vrijdag was niet voldoende om een specula tieve aanval op de nationale munt af te slaan. De koers van de ooit zo bewierookte forint kelderde tot 275 per euro, een historisch diepte punt. Het vertrouwen in de forint was zo geschokt dat een po ging om voor dertig miljard forint (110 miljoen euro) aan staatsobligaties te verkopen, dinsdag jammerlijk faalde. Geen enkele investeerder bleek geïnteresseerd, een te ken dat de financiële mark ten nog een renteverhoging verwachtten. Het is nog te vroeg voor ver gelijkingen met Oost-Azië in 1997 en Argentinië 2002, maar daar begonnen de cri ses ook zo. Het patroon is vertrouwd: munt zakt door bodem, centrale bank ver hoogt rentevoet, hoge rente fnuikt economie, munt zakt verder. Dan: vertrouwen bui tenlandse markten wankelt, instroom van kapitaal stag neert. Tenslotte: malaise ver breidt zich als olievlek door hele regio. De crisis rond de forint begon in juni. Sindsdien heeft de munt twintig procent van zijn waarde verloren en heb ben de financiële markten hun eetlust verloren. Aan vankelijk leek de crisis een Hongaarse aangelegenheid, maar woensdag begon de Tsjechische kroon ook ter rein te verliezen. De val van de forint toont hoe fragiel de snel wassende eco nomieën van Oost-Europj nog zijn. De problemen ii Hongarije begonnen ironi- scherwijze met een opma» van de nationale munt, dj het land te duur dreigde maken voor buitenlandse it vesteerders. Flextronics, ee. producent van elektronic; sloot een fabriek in Hongarije. En Peugeot, 4 Franse autogigant, verkots buurland Slowakije voord; bouw van een nieuwe pro- ductiehal. Eind juni besloot de central; bank tot een kleine devalua tie van de forint, die toenee koers had van 235 per eun De markten waren toch a bezorgd over het hoge begro tingstekort (9,6 procent is 2002). De devaluatie ba schouwden zij als een teke dat de centrale bank, hf laatste bastion van wijsheid ook was gevallen. Niets ko: de val nog stoppen. Eind jut verhoogde de bank de rente voet met drie procent tot 9, procent, en vorige week vrij dag nog eens met eenzelfd; cijfer tot 12,5 procent. Beste jongetjes Hongarije, een van de beste jongetjes van de klas, treed in mei volgend jaar toe totd Europese Unie en hoopt 2008 de euro te omarme Maar de crisis maakt dj laatste datum onzeker. Den gering belooft dat dit jaar k begrotingstekort tot zes cent wordt gereduceeid maar ook dat is twee kee meer dan het vereiste 'Maas tricht-criterium'. Bezuini gen lijkt het antwoord, raar hoe leg je een salarisver!;- ging uit aan de ziekenhuisd recteur die nu al als taxi chauffeur moet bijklussen' Een rampenscenario k worden vermeden, maart] leen als investeerders gevr- waard blijven van de kud;- mentaliteit die Oost-Azié: Argentinië de das omdet; GPD door Paul Koopman Een aantal dingen kun je óók na het taboe-doorbrekend optreden van Pim Fortuyn nog steeds beter niet hardop zeggen. Zo werd de Haagse politiecom missaris Wiarda gehekeld, na dat hij ervoor gepleit had al lochtone criminele jongeren zwaarder te straffen dan Hol landse rotjochies. Even verbetëiriwas de reactie op de Rotterdamsö'wethouder Pas tors die pleitte voor een alloch- tonenstop. Recenter kreeg het WD-kamerlid Hirsi Ali een ijzige receptie nadat zij ervoor had gepleit de stichting van is lamitische scholen een halt toe te roepen. Zoek de overeenkomsten: zowel Wiarda als Pastors als Hirsi Ali was zo onverstandig geweest te morrelen aan onze grondwet. Daarin is verankerd dat alle on derdanen in gelijke gevallen ge lijk worden behandeld dat alle burgers met de Nederlandse na tionaliteit zélf mogen weten waar ze gaan wonen en dat in Nederland vrijheid van onder wijs bestaat. Deze vrijheden en burgerrech ten worden zo belangrijk ge vonden, dat ze er sinds kort bij inburgeringscursussen ook bij allochtonen en zelfs imams worden ingehamerd. In de Tweede Kamer wordt in dit ver band ook wel over 'universele waarden' gesproken, alsof die waarden linea recta van God af komstig zijn. Anders gezegd: Wiarda, Hirsi Ali en Pastors hadden dus op hun Hollandse klompen kunnen aanvoelen dat zij zich op verboden terrein be gaven. Verloederen Maar met deze vaststelling zijn deze drie revolutionairen nog niet van hun probleem verlost. Want Rotterdam kampt nu een maal met het fenomeen dat be paalde wijken in hoog tempo 'zwart' worden en verloederen. Wiarda constateerde in zijn politiepraktijk dat een ferme vermaning of een taakstraf op sommige allochtone jongeren (de inmiddels spreekwoordelij ke 'kutmarokkanen' van de Am sterdamse wethouder Oudkerk) weinig indruk maken. En Hirsi Ali meent dat islamiti sche scholen integratie in de Ne derlandse samenleving in de weg staan. Daarvan heeft zij in middels vrijwel haar hele frac tie én WD-leider Zalm kunnen overtuigen. En zo kwam het dat er welgeteld drie listen werden verzonnen. Justitieminister D onner opperde dat het zeer wel mogelijk is bij het opleggen van straffen rekening te houden met de persoonlijke omstandighe den van verdachten, inclusief de etnische achtergrond. Daar voegde hij aan toe dat de rechter moet kij ken naar de vraag of een straf ook effect heeft. Ergo: allochtone j ongeren zouden vol gens deze zienswijze best 'an ders' (nee, niet zwaarder!) ge straft kunnen worden. Kijk, zó geformuleerd had de Tweede Kamer er opeens geen proble men meer mee. Kansarm Het Rotterdamse college ver zon, geschrokken van alle kri tiek, een soortgelijke truc. Het woord 'allochtoon' werd uit de beleidsnota's geschrapt en ver vangen door 'kansarm'. Door bij de toewijzing van nieuwe wo ningen een inkomenseis (120 procent minimumloon) te stel len én een geslaagde inburge ring, kan het merendeel van de allochtone populatie buiten de deur worden gehouden, meent het college, zonder dat dit expli ciet wordt gezegd. Is dat discri minatie? Welnee, want ook jongens en meisjes van de ge stampte pot kunnen kansarm en slecht ingeburgerd zijn. De Rotterdamse vondst heeft WD-minister Gerrit Zalm weer geïnspireerd tot het plan dm de stichting van scholen met overwegend achterstandsleer lingen voortaan geen subsidie meer toe te kennen. Had hij daarmee soms islamitische scholen op het oog? Zalm deze week in de Kamer: „Dit is geen aantasting van de vrijheid van onderwijs, maar het zou me ver bazen als er op islamitische scholen geen overweldigend aantal één-punt-negen kinde ren zit." Ter verduidelijking: een 1.9- kind heeft extra aandacht no dig, vandaar dat de school er 19 maal zoveel subsidie voor ont vangt. Grondrechten En zo is de allochtone mede mens in de Haagse debatten stil aan veranderd in een 1.9 leer ling en een 120-procentsburger die soms 'anders' in plaats van zwaarder gestraft kan worden. Onze grondrechten staan be hoorlijk onder druk. Het zou wel zo eerlijk zijn om dat ook ronduit toe te geven.GPD doorCarel Goseling Nigel Jenkins kijkt vertwij feld naar het plafond en slaakt een diepe zucht. „Welke toekomst ik voor Afghanistan zie? Geen rooskleurige. Ik heb ook geen pasklare oplossingen voor de problemen in het land. Niemand gelooft meer dat het snel beter wordt." Jenkins is coördinator Afgha nistan bij Artsen zonder Gren zen (AzG). Na enkele aansla gen op hulpverleners, heeft hij besloten zijn mensen weg te ha len uit het kamp Zhare Dasht, 20 kilometer ten zuiden van Kandahar. Veertigduizend vluchtelingen zijn aan hun lot overgelaten. Jenkins: „In het zuiden van Af ghanistan is het het gevaar lijkst. Iedere organisatie en elke persoon waarvan gedacht wordt dat die de wederopbouw van het land steunt, is doelwit. In het gebied zitten talrijke splintergroepen van de Taliban. Die willen het proces van we deropbouw saboteren. Hoe sterk de Taliban nog is, weten we niet. Hoeveel steun ze krij gen uit Pakistan, waar de groe pering is ontstaan, is moeilijk in te schatten. Mullah Omar, de Taliban-leider is recentelijk in Pakistan gezien." „De Taliban heeft geen interesse in de wederopbouw van het land en boycot dat proces. Daarbij wordt geen onderscheid ge maakt in organisaties als de on ze en de coalitietroepen, de Af ghaanse politie of Afghaanse burgers die voor het regime wer ken. De Taliban wil bereiken dat de lokale bevolking geen hulp meer krijgt. Die zal zich dan herinneren dat het onder het Taliban-regime beter was, omdat er toen wel voorzienin gen waren. En zo groeit de steun voor de Taliban." „Op politiek niveau is besloten een nieuwe grondwet te maken en in juni 2004 verkiezingen te houden. Daarvoor moeten eerst de kiezers geregistreerd wor den. Niemand weet hoeveel Af- ghanen er zijnGemikt wordt op 10 miljoen geregistreerd en. Ze beginnen in de grote steden te tellen. Als dat in het zuiden ge frustreerd wordt, zullen er meer geregistreerden in de rest van het land zijn. Dus komt er een regering die anti-zuiden is. En dat helpt de Taliban weer in de strijd. Uitstel van de verkiezin gen kan ook niet, want dan zegt iedereen dat president Karzai en de zijnen alleen maar aan het pluche vastzitten." „Er is nog een ander groot pro bleem. Bij de wederopbouw zijn de grenzen tussen politiek, mili taire aanwezigheid en hulpver lening vervaagd. De gemiddelde Afghaan ziet geen verschil meer. De ene keer komen er militairen met wapens uit een witte auto, de andere keer hulpverleners. De hulporganisaties worden door de politici en militairen voor eigen doeleinden mis bruikt. Dan is het heel moeilijk een onafhankelijke rol te be houden." „Wij zitten al meer dan tien jaar in Afghanistan, maar ik heb nog nooit zoals nu het gevoel gekre gen dat wij een onderdeel zijn geworden van de politiek-mili- taire agenda. Zelfs onder de Russen en het Taliban-regime konden wij prima werken. Wij willen als onafhankelijke orga nisatie gerespecteerd worden door alle partijen, maar dat lukt niet meer. Dat er ook aanslagen zijn op mensen van het interna tionale Rode Kruis en de VN-or- ganisatie voor vluchtelingen UNHCR, zegt genoeg. Toch ver dom ik het, zoals andere hulpor ganisaties doen, bescherming van militairen te vragen. Wij la ten ons ook niet sponsoren door organisaties uit landen die mili tairen in Afghanistan hebben gelegerd." Eiland „De hoofdstad Kaboel is eigen lijk een eiland. Het zit potdicht met allerlei internationale or ganisaties en hun mensen. Bo vendien zijn er 600.000 vluchte lingen in de stad, die half in puin ligt. Heel surrealistisch. In het noorden vechten krijgsheren als Dostoem en Atta tegen elkaar. Daar trekken ook roversbenden rond en bloeit de papaverteelt ten behoeve van de drugspro ductie. Eigenlijk is alleen het CADEAU - Een man die zijn 25-jarige jubileum vierde bij een Utrechtse batterijenfa- briek heeft een heel mooi sin terklaascadeau gekregen. Tij dens de Sint Nicolaasmiddag voor jubilerende personeelsle den bood de notaris hem een huis in Maartensdijk aan. STATION - Het station in Kruiningen heeft een ver nieuwde restauratiezaal. De Nederlandse Spoorwegen hebben de zaal overgedragen aan de exploitant, C. Verbrug- ge. Waarnemend burgemees ter van Kruiningen P. Polder man sprak zijn grote waar dering uit voor de spoed waar mee de N.S. het stations? bouw weer 'bedrijfskk 1 hebben gemaakt. JONGE PILOOT-De derti 1 jarige Tony Hammond h; p een kwartier een vliegtuig! stuurd. Hij zou in Rod Mount (VS) een vliegtocli e; maken als passagier. Tben: r] piloot buiten bezig was® een schroef, koos het startk!: re toestel op eigen gelegenk het luchtruim. Tony nam iet L lucht vastberaden de stuf z' knuppel in handen. Hij eirfe.a' de boven het vliegveld. Na? kwartier zette hij de landï in. Hij raakte hierbij slecè een landingslicht. Nigel Jenkins van Artsen zonder Grenzen: „Niemand gelooft meer dat het snel beter wordt in Afghanis tan." foto Roland de Bruin/GPD westen van het land redelijk stabiel. Daar worden wegen aangelegd en huizen en hotels gebouwd en bloeit de handel met Iran." „De regering wordt door een deel van de bevolking afgewe zen. De verkiezingen zijn een enorme uitdaging. Democrati sche verkiezingen kennen ze in Afghanistan niet. De vraag is wat de stamhoofden gaan doen. Mogen vrouwen, die de helft van de bevolking uitmaken, bij voorbeeld gaan stemmen? En wat doet Pakistan met de twee miljoen Afghanen die daar nog zitten? Ik voorzie alleen maar meer spanningen. De eerste maanden gaan wij dan ook niet terug naar Zhare Dasht. Hoe triest dat ook is voor de bevol king daar. Wat we verder kun nen doen? Alleen maar blijven uitleggen wie we zijn en wat we doen. Alleen de ongeorganiseer de benden zijn tegen ons, niet de lokale bevolking. Dat maakt het juist zo lastig." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst' 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingsti|den, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bi{ acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56.60 perjaar. 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voff het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag €1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.9300 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentieweze" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantod zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje Tel. (0113) 315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax- (0114) 372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse CourantBV is een onderdeel van het Wegener-concern u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voer' ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante clieWlS producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig Pa leerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229.4800 MB Breda. ids' Behoort tot LLJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4