PZC Avontuur in zonnig Oman i □ad WINTERZON I HURGHADA GAMBIA HURGHADA EGYPTE EGYPTE Skigebied van de week www.skytours.nl Route door de woestijn Redactie: 0113-315680 vvww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 6 december 2003 Keizen Consumententip Voor de verwende reiziger heeft kofferfabrikant Samsoni- te de nieuwe serie 900 Hom mage op de markt gebracht. Kost een paar centen, maar dan heb je ook wat. Informa tie: www.samsonite.com Oman ligt verder van het Midden-Oosten af dan Turkije. Toch schrikt een bezoek aan het sultanaat velen af, zodra het in die regio onrustig is. Ten onrechte, op een uurtje of acht Vliegen is het land een niet-alledaagse winterzonbestemming. Door GERARD CHEL MC oeders vullen in het fraai betegel de winkeltje, stampvol kleurrij ke pakjes en blikjes, de voor raad aan. Flessen met mineraal water, meel, dadels, bananen en biscuitjes. Vaders koesteren hun robuuste terreinwagens. Er moet getankt worden voor de verdere tocht door de woestijn. Geen pomp, wel een handvol oliedrums. Dus worden de wet ten van de communicerende va ten toegepast. De pompbedien de slurpt uit een slangetje de brandstof omhoog en met een geroutineerde beweging stopt hij het stukje rubber in de tanko pening, onderwijl benzine uit spugend. De man heeft, wan neer hij dit dagelijks doet, nog een jaar of vijf te leven, zo bere kenen we. Dan is het met hem gebeurd. Loodvergiftiging. Jabal Akhdar We nemen afscheid en trappen de gaspedalen in, want het is nog een lange weg naar de ber gen van Jabal Akhdar. Al rijdend valt ons op hoe fascinerend het zicht op de roodbruine zanddui nen is. Van veraf zijn het net pirami den, van dichtbij lijken ze, met hun gewelfde vormen, op gro teske menselijke lichamen. Het bivak dat we dagelijks op slaan is simpel: een groot dek zeil voor de keuken en enige schaduw, twee binnententjes voor de kinderen en een hand vol stretchers voor de volwas senen. De au- wML to's, keurig in het gelid met de achterkant naar het kampement, dienen als ruimte voor pro viand en bieden gelijk tijdig enige bescher ming tegen de wind, die soms fel de kop kan opste ken. De tiendaagse rijtoer door de Omaanse woestijn verloopt zonder noemenswaardige pro blemen. Het opwaaiend zand van de voorganger belemmert het zicht, dus is enige afstand niet verkeerd. De cursus terrein- rijden werpt z'n vruchten af, want het gezelschap wil nog wel eens van gebaande paden af- Elke bocht biedt weer een ander uitzicht op de Golf van Oman wijken. Het is dan ook onvermij delijk dat zelfs een stevige four wheel-drive zichzelf onwrik baar vastdraait in het zand. Maar dan zijn daar de meege brachte rijplaten die oplossing bieden. De Indische Oceaan (of Arabi sche Zee) is de natuurlijke ooste lijke grens van het sultanaat. Het strand is er breed, leeg en ongerept. Er spoelt van alles aan en niemand die het weghaalt ge tuige het walvisskelet en de schedel van een reuzenschild- pad. Een eldorado voor de vele honderden krabben die de kada vers schoon vreten. Pijlstaartrog Voor de kust zwemmen regel matig dolfijnen, die, als je in het zilte water zwemt of de afwas doet, nieuwsgierig naderbij ko men. Maar het gezelschap signaleert ook een giftige pijl- staartrog en plots zo'n dertig me ter verderop een haai. Met aan de ene kant een kolo- (ADVERTENTIE) PER VOLWASSENE ÉÉN KIND GRATIS INCL. BUSVERVOER, HOTEL EN ENTREE resort Actieperiode 4 januari t/m 1 april A Ji 2 dagen entree en 1 overnachting Prij. o.b.v. oiaen vervoer bij 2 volw. (en 2 liederen t/m 11 j. g-oli») REIZEN www.skytou rs.n 1 ^International Tours O 2 O 5 733222 HI «f? 076-5236666 Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis 4* Hilton HALFPENSION Kololi/Serrekunda Coast 8 daagse vliegreis 3* hotel met ontbijt van 2%$.- Nu mm van 34&.- Nu Jf um Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis 5* Hilton ALL INCLUSIVE SHARM EL SHEIKH Egypte/Rode Zee 8 daagse vliegreis 4* hotel ALL INCLUSIVE van van $4&.- NIJLCRUISE/CAIRO 8 daagse vliegreis incl. 5-daagse Nijlcruise VOLPENSION treintransfer Aswan-Cairo en 2 nachten verblijf in Cairo, 3* hotel met ontbijt NIJLCRUISE/RODE ZEE 8 daagse vliegreis incl. 4 nachten verblijf in Hurghada a/d Rode Zee, 3* hotel HALFPENSION en 4-daagse Nijlcruise VOLPENSION Oman is een Islamitisch land, zij het met j J een licht liberale inslag, en bezoekers die- \.\J$ nen zich derhalve goed rekenschap te ge ven van de eigen normen en waarden die afwij ken van wat bij ons gangbaar is. Westerse vrou wen hoeven er over het algemeen niet ge sluierd te zijn, maar ge paste kledij, zeker op religieuze plekken, is wel gewenst. Inentin gen zijn niet nodig, hoewel DTP en Hepati tis A worden aanbevo len. Gelet op de huidi ge spanningen in de re gio, adviseert het minis terie van Buitenlandse Zaken alle Nederlanders extra waakzaam te zijn en zich bij de Nederland se ambassade in hoofdstad Muscat te laten regis treren. In Muscat zijn de voorzieningen op westers ni veau, in het binnenland is het primitiever. Oman is weliswaar een oliestaatje, maar niet puissant rijk. Ook hier weer een verschil tussen de hoofd stad en het binnenland. Omdat het er 's zomer erg heet wordt - in de woestijn soms 60 graden - is onze winter de beste tijd het land te bezoeken. Prijspeil: hotels, autohuur e.d. westers. Maaltij den (vooral Indisch) e.d. iets goedkoper V__ Reisgidsen: Reishandboek Oman (El- j J mar); Oman (Plyglott/Elmar); Oman IpP en de emiraten ,(KIT/Novib); Off-Road in Oman (Motivate Publishing); Adven ture trekking in Oman (Falcon House). Informatie: Ambassade van Oman, Koninginne gracht 27, 2514 AB Den Haag, tel.: 070-3615800, e-mail oman27@xs4all.nl. Voor Oman is een visum nodig (21 euro) dat, op vertoon van een geldig paspoort, bij aankomst te verkrijgen is. Engelstalige websites: www.omantourism.qov.om en www.omanet.com Vakantieland ontdekken Een vakantieland ontdekken kan op verschillende manieren. Met de auto ziet u veel maar te voet jj* is de beleving vaak intenser. Al liftend leert u de bevolking goed-—- kennen en op een scooter is de zon nog voelbaar. Cu Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Welk vervoermiddel gebruikt Q9 u het liefst op vakantie? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen 9- Veelzijdig Nederland Vorige week vroegen wij u welk stukje Nederland u het mooist vindt. De oer- Hollandse Veluwe met zijn verschillende landschappen, wilde dieren en kunst en cultuur weet ons het meest te bekoren. De uitslag: Natuurgebied de Veluwe 28% t Waddengebied Amsterdamse grachten Koraalrif van Bonaire Stuifduinen in Brabant Irene Verweij van het Nationale Park De Hoge Veluwe: 'De Hoge Veluwe biedt rust, ruimte en veel dingen om te doen. Na een bezoek aan het Kröller-Muller museum of het Jachthuis St. Hubertus wandel je over het stuifzand, de heide of door de bossen. Daar maak je grote kans wild te zien zoals herten of moeflons. Verrassende excursies zijn er genoeg. Een wildsafari bijvoorbeeld, een workshop wildspeuren, een excursie door de beeldentuin of de tentoonstelling 'Wildlife Photographer 2003'.' Informatie: www.hogeveluwe.nl Het Ötztal in Oostenrijk telt maar liefst 90 bergen die hoger zijn dan 3000 meter en 86 gletsjers. Een ideaal gebied voor gevorder de skiërs. Vanaf de Gaislachkogl op 3058 meter hoogte overbruggen de drie moeilijkste afdalingen een hoogteverschil van bijna 1700 meter. Nog extremer en soms zelfs lawinegevaarlijk is de ongeprepareerde Wilde Abfahrt', die op nieu we kaarten soms niet eens meer wordt aange duid. Check de omstandigheden goed! Het skigebied rondom de Rettenbach en Tiefenbach Gletsjers wordt door skikenners als het beste en meest uitdagende zomerskige- bied aangeduid. Vooral de Rettanbach Glet sjer heeft lange, steile afdalingen en roekelo ze buclcelpistes. Het gebied er omheen is voor al voor gezinnen; uitgestrekte hellingen, waar diverse afwisselende routes liggen Bron: Snowplaza SKI ATLAS Uitgebreide info over dit gebied, andere pis tes en de actuele sneeuwhoogtes? Kijk dan op de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. I pri- van,^.- 1 va- Nuv-a- £99.- het hoofd. Aan het einde van de stroom een verticaal oprijzende rotswand met, precies op de wa terlijn, een gat zo groot als een hoofd. Op een enkele angsthaas na, wurmt het gezelschap zich al zwemmend door het gat, in de hoop dat tussentijds het wa terpeil niet stijgt. De beloning is indrukwekkend. Vijf meter ver der, achter de rots, openbaart zich een grot met een prachtige waterval en enkele druipsteen- rotsen, verlicht door schaars van bovenaf binnendringend zonlicht. We, wetend dat daags erna de thuisreis aanvangt, spar telen genietend in het rond. Zo mooi, zo groen, zo blauw is het nergens anders. Toch? Bezienswaardigheden In en of nabij Muscat: Snorkelen en duiken bij het Oman Dive Centre, www.diveoman.com.om. Dolfijnen kijken met Arabian Seas, www.arabianseasafaris.com: The Sultan Qaboos Grand Mosque. Rondleidingen in di verse talen, www.omantourism.qov.om, Omani Heritage Gallery, in het Jawaharat Al Shatti Shop ping Complex. Voor (luxe) souvenirs; Parfumfabriek Amouage, www.amouaqe.comVerschil lende musea, zoals Bait Al Zubair, met (kostbare) voorwer pen uit het verleden, Omani Museum met archeologische en historische vondsten, PDO Exhibition centre dat een overzicht geeft van de oliewinning e.d. www.omantou- rism.qov.om. Verder: Mutrah, havenstadje met gezellige 'soek' (overdekte marktwijk) en levendige vismarkt; Sur, werfjes waar de oude vissersboten worden her bouwd; Bibi Miriam, nabij Sur. Archeologische plek; Nakhl, fort en warmwaterbron; Nizwa, fort, veemarkten; Forten in onder meer Bahla (ook pottenbakkerijen) en Ja- bnn; Mooi bewaard gebleven falaj (irrigatiesysteem) bij Daris (omgeving Nizwa) en in het Hajr-gebergte. (ADVERTENTIE) F- «Salalah SAOEDI- ARABlë Wadi Shab, de meest groene wadi van Oman, dwingt wande laars tot ver boven hun middel in het water.Foto's Gerard chel/gpd nie flamingo's en lepelaars en aan de andere kant de restanten van zeedieren en het door algen verlichte schuim van de golven, overnachten we ook hier weer onder de blote hemel. In slaap zakken, want het koelt 's nachts behoorlijk af. De kleren verdwijnen in een sloop en dienen als kussen. En 's ochtends voor het aantrekken de schoenen ondersteboven om je ervan te vergewissen dat er geen schorpioenen in zitten. De onverharde weg langs de kust, van het schilderachtige Sm- naar hoofdstad Muscat, heeft soms meer weg van een achtbaan. De route doorkruist vele Wadi's - droge rivierbeddin gen - die op ouderwetse wijze ge nomen moeten worden. Stijl naar beneden, een scherpe bocht, even een stukje vlak om direct daarna de hoog oprijzen de volgende roodbruine berg wand in een ruk te pakken. Elke bocht biedt weer een ander uit zicht op de Golf van Oman. Wadi Shab Wij houden houden halt bij Wa di Shab, de meest groene wadi van Oman, met palmen, blauw groen water en glibberige paad jes. Een oase, een paradijsje. En een ingestort bruggetje dat de wandelaars tot ver boven hun middel in het water dwingt, bundeltjes kleren hoog boven •De hierboven beschreven tocht ging van hoofdstad Mus cat door de bergen van Jabal Ak hdar naar Nizwa en van daaruit door de woestijnvlakte richting Salalah. Voorbij Ghaba werd een oude bedoeïenweg door Al Huqf gevolgd. Vervolgens ging het door Wadi Sharam naar de Arabische Zee. Later werd de tocht langs de kust voortgezet naar Duqm en eindigde aan de Suqrah Baai bij Three Palmtree Lagoon (flamingo's en lepe laars). Weer terug omhoog langs Duqm naar Khaluf Beach aan de Golf van Masirah (dolfij nen). Langs Wadi Qulam naar Al Mudaibi, Al Mudairib en Al Ka- mil naar Sur en Qalhat (Wadi Shab). De laatste etappe liep langs de kust van de Golf van Oman naar Qurayat en weer te rug bij Muscat. u' Jabal Akhdar 'Muscat •Nizwa *Sui l Khaluf -•OMAN •Duqm •Een mooie aanvullende dag tocht leidt door de bergen - met fraaie en vooral diepe ravijnen - van Jabal Akhdar vanuit Nizwa via Al Hamra naar Nakhl. Ook al leen te doen, maar wel met een terreinauto, want de weg is on verhard, smal, steil en bochtig. Met zo nu en dan een oase met palmen, dadels en fris stromend water. En 'n enkele verloren gei tenhoeder en kameeldrijver, die zich in leven houden met da dels, honing en melk. Het dagelijks simpele kampement: dekzeil, hout vuurtje, binnententjes en stretchers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37