QURAN Navo wijst grotere rol in Irak af Zes jaar cel en tbs geëist tegen verdachte moord weduwe Serné Maxima doet samen met moeder inkopen PZC Kabinet waakt voor paniekvoetbal na nieuwe tegenvaller Auto Bot noemt idee van collega Powell over aflossen Amerikanen voorbarig Bush beëindigt beschermen staalindustrie Schepen botsen op de Waal LETSELSCHADE? Gemeente Reimerswaal Geen schoolreis en sint voor armen Kok Sidney Schutte wil ster Hertha stuurt Stevens de laan uit Van der Meer weg bij Terneuzen 'A'l I k' I k FiTil TRAKTEERT Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 6° 4» 1 4° 03 Kans op zon Kans op wat zon en eerst droog. Vanaf vanavond bewolkt en kans op lichte regen. Maximaal een graad of 6. 246e jaargang no. 290 vrijdag 5 december 2003 los nummer 1,20 PZC Reserveer nu uw kennismakingsbrunch voor januari, februari of maart 2004 16, Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE/VUSSINGEN Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) westduin ©zeelandnet.nl www.westdum.nl T 0118-55 25 10 F 0118-55 27 76 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo staat niet klaar om over een half jaar de rol van de Amerikanen in Irak over te nemen. Minister Bot van Buitenlandse Zaken vindt dat idee van zijn Amerikaanse collega Po well 'voorbarig'. „De Amerikanen willen daar volgend jaar graag weg maar dat betekent niet dat wij over een half jaar gereed staan", zei Bot gisteren bij zijn eerste pu blieke optreden als bewinds man. Tijdens een bijeenkomst van de Navo-ministers van Buiten landse Zaken in Brussel riep Po well de Navo-landen op een gro tere rol in Irak te spelen. Dat is een nieuw geluid; de manier waarop de Verenigde Staten hun bondgenoten passeerden in de strijd tegen het terrorisme heeft in het verleden veel kwaad bloed gezet. Powell benadrukte dat 'alle Navo-landen', inclusief de grote tegenstanders van de VS, Frankrijk en Duitsland, het be lang zien van een grotere Navo- betrokkenheid in Irak. Maar er is tussen de Europese landen nog absoluut geen overeenstem ming. „Te vroeg", oordeelt de Poolse minister Cimoszewicz, wiens land een grote troepen macht in het land heeft. Hij wees er wel op dat al zestien van de negentien EU-landen actief zijn in Irak, waaronder Nederland met ruim elfhonderd man. WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn met onmiddellijke ingang gestopt met hun omstre den extra heffingen op de invoer van buitenlands staal. Presi dent Bush kondigde dit gisteren aan na sterke internationale en binnenlandse druk om te stop pen met de bescherming van de Amerikaanse staalindustrie. Politieke commentatoren in de VS spraken vooraf van 'een van de moeilijkste beslissingen' in de loopbaan van Bush, omdat staalproducerende staten als Pennsylvania, Ohio en West Vir ginia volgend jaar van belang kunnen zijn bij de presidents verkiezingen. Het Witte Huis blijft de staalim- porten volgen via een licentie systeem voor ondernemingen die staal uit het buitenland ha len. Nog steeds bestaat de vrees dat te veel goedkoop buiten lands staal de Amerikaanse markt zal overspoelen. De Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft de staaltarieven, die vorig jaar zijn ingesteld en konden oplopen tot 30 procent, al twee keer veroordeeld. De EU dreigde met sancties ter waarde van meer dan 2 miljard dollar als de VS niet zouden stoppen met het bevoordelen van hun staalconcerns. ANP EWIJK - Twee binnenvaart schepen zijn gisteravond rond half negen op de Waal bij Ewijk met elkaar in botsing gekomen. Een van de schepen, geladen met gasolie, maakte water, al dus de politie. Eén persoon raakte bij de botsing gewond. Volgens de eerste berichten is het ene schip achterop zijn voorganger gebotst. Het andere schip had geen lading. ANP Advertentie Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 VITAK NL 0 848 25 65 Bot legde de nadruk op het tij delijke karakter van de Navo- aanwezigheid in Irak. „Het is de taak van het bondgenootschap om in dit soort overgangssitua ties een rol te spelen, maar niet om een permanente aanwezig heid te vormen. De Irakezen moeten zo snel mogelijk hun ei gen land besturen." Bot zei gisteren in Brussel dat de minister Powell 'veel positiever dan aanvankelijk gedacht' aan kijkt tegen een eigen Europese defensiemacht. „Powell ziet ook wel in dat het in het Ameri kaanse belang is om een sterke Europese defensie te hebben", aldus Bot. Voorwaarde is wel dat de solidariteit tussen Euro pese landen om elkaar bij te staan de solidariteit tussen Navo-lidstaten niet in de weg staat. De EU wil zo snel mogelijk een reservemacht van zestigdui zend troepen op de been bren gen. Daarvan dienen vijfdui- DEN HAAG - Nadat zij enkele weken niet in het openbaar was gezien, konden verraste klanten de hoogzwangere prinses Móxima gisteren in levende lijve aanschouwen in de Haagse binnenstad. Daar was ze gisteren aan het winkelen met haar moeder Maria Zorreguieta, die al twee weken in Nederland is. Na een bezoek aan de Hema deden moeder en dochter inkopen bij De Bijenkorf, waar de prinses overigens dinsdag ook al was gesignaleerd. De fotograaf betrapte het tweetal gisteren op de rol trap in de Bijenkorf. Vader Zorreguieta verblijft in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, maar hij zal zo goed als zeker vóór Kerstmis ook naar Nederland ko men. foto Harmen de Jong/GPD Advertentie VACATURES Bent u de beheerder die de zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Aector Dooms MIDDELBURG - Zes jaar cel en tbs met dwangverpleging. Die straf eiste gisteren officier van justitie A. Flikweert in Middel burg tegen een negentienjarige inwoner van Sint Philipsland die ervan wordt verdacht de 80- jarige mevrouw J. Serné-Dooms om het leven te hebben ge bracht. Ook achtte de officier verkrachting van het slachtof fer bewezen. Volgens de gedragsdeskundigen moet de jongeman sterk ver minderd toerekeningsvatbaar zijn geweest. Flikweert nam het advies van het Pieter Baan Cen trum over dat een langdurige tbs-behandeling noodzakelijk is. Anders bestaat het gevaar voor herhaling. Verdachte kampt met een sek suele stoornis. Volgens het rap port van PBC was hij daardoor kwetsbaar. Hij probeerde aan dat beeld te ontkomen door zich af te zetten tegen de normen van het geloof en zich te buiten te gaan aan overmatig drankge bruik. Uit frustratie en onmacht was hij tot zijn daad gekomen. „Hij is een tikkende bom", zo vermeldt het rapport. Flarden Bijna een jaar geleden (7 decem ber 2002) speelde zich in Sint Philipsland het drama af. Rechtbankpresident R. Lameij- er nam gisteren chronologisch met verdachte de feiten door. Hij zei zich flarden te herinne ren. Hij vertelde voorafgaand aan de tragedie met vrienden op een sinterklaasfeest vijftien van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren terughoudend gerea geerd op nieuwe ramingen van het Centraal Planbureau (CPB), waaruit blijkt dat het over heidstekort volgend jaar boven de Europese norm uitkomt. Pre mier Balkenende en de minis ters Zalm (Financiën) en De Geus (Sociale Zaken) wilden nog niet speculeren over extra bezuinigingen. Ook de coalitiefracties in de Tweede Kamer vinden dat daar over pas in het voorjaar beslist moet worden, als er meer cijfer materiaal beschikbaar is. Maai er is wel een duidelijk verschil in toon tussen CDA en D66 ener zijds en de WD anderzijds. De eerste twee partijen wijzen vooral op de onzekerheden in de CPB-ramingen. WD-Kamerlid De Grave daarentegen stelt na- drukkelijk dat aan nieuwe be zuinigingen niet te ontkomen valt als het tekort volgend jaar hoger uitkomt dan de boven grens van 3 procent die in EU- verband is afgesproken. Volgens het CPB bedraagt het tekort dit jaar 3 procent van het bruto binnenlands product. Volgend jaar zou het toenemen tot 3,25 procent. Dat komt vol gens het CPB doordat de Neder landse economie bijzonder slecht presteert. Dit jaar krimpt ze met 0,75 procent, de op twee na slechtste score sinds de Tweede Wereldoorlog. Minister Zalm gaat er vooralsnog vanuit dat het CPB het allemaal wat te somber ziet. Zijn eigen ministe rie berekende enkele weken te rug het tekort over dit jaar nog op 2,7 procent. Zalm wil dan ook niet nu al over nieuwe be zuinigingen praten. Dat zou volgens de VVD-bewindsman 'paniekvoetbal' zijn. Ook CDA- minister De Geus noemde 'pa niekgeluiden' onverstandig. Overigens staat in het regeerak koord dat het financieringste kort de 'signaalwaarde' van 2,5 procent niet mag overschrijden, maar aan die afspraak willen de coalitiefracties niet meer per se vasthouden. Zelfs voor De Gra ve hoeft dat niet. De oppositie partijen PvdA en GroenLinks vinden dat het kabinet de nieu we tegenvallers deels aan zich zelf te wijten heeft, omdat het een averechts bezuinigingsbe leid voert. De PvdA wil dat de geplande lastenverlichting voor huizen- en autobezitters wor den teruggedraaid. GroenLinks komt met een voorstel om de ho gere inkomens zwaarder te be lasten. De sociale partners vin den het voorbarig om te praten over extra bezuinigingen. Zo wel bonden als werkgevers on derstrepen dat het najaarsak koord over loonmatiging moet worden uitgevoerd. De Neder- landsche Bank noemt het 'wijs' van Zalm om pas in het voorjaar te bekijken of nieuwe bezuini gingen nodig zijn. ANP flesjes bier te hebben gedron ken. De jongeman, achterbuur jongen van het slachtoffer, zag licht branden in haar huis. „Ik voelde me aangetrokken tot de woning." Hij ging naar binnen, waar mevrouw Serné op de bank lag te slapen. Vast staat dat er excessief ge weld is gebruikt. De verdachte kan zich weinig van de gebeur tenissen herinneren. „Ik ben naar de badkamer gegaan. Ik had het gevoel dat er iets ergs was gebeurd. Daarna ben ik weggegaan." Raadsman D. Olie pleitte voor een lagere gevange nisstraf. Hij was het eens met het PBC-rapport, maar vroeg zich af of het jeugdstrafrecht niet kon worden toegepast. „Hij was nogmaarnet achttien jaar." De strafpleiter zag liever dat zijn cliënt eerst de behandeling ondergaat. DNA-onderzoek De dood van de oude wouw zorgde voor een grote schok bin nen de dorpsgemeenschap. Een grootscheeps DNA-onderzoek onder de mannen van Sint Phi lipsland leidde 23 april tot de aanhouding van verdachte, die vrij snel bekende de vrouw te hebben gedood. Waarom was hij na zijn daad niet naar de politie gegaan? „Ik wist niet of ik had gedroomd of dat ik het werke lijk had gedaan. Ik vind het heel erg wat ik mijn familie, de nabe staanden en de mensen uit het dorp heb aangedaan." De rechtbank doet 17 december uitspraak. De nieuwe Opel Astra - - komt in april I ij zend militairen direct inzetbaar te zijn. Dit leger moet vooral binnen Europa voor vredes handhaving zorgen, bijvoor beeld op de Balkan. GPD/ANP pagina 3: eerste Nederlandse commando's zijn al in Irak Steeds meer ouders hebben moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Daardoor schiet de schoolreis van de kinde ren er soms bij in. Het komt voor dat leerlingen niet aan de sinterklaasviering mee mogen doen, omdat geen ouderbijdrage is betaald. De Zeeuwse kok Sidney Schutte wil ooit terug naar Zeelanr om daar een sterrenrestaurant te openen. Wanneer is alleen niet duidelijk want Schutte kookt nu nog in het top restaurant De Librije in Zwolle. En hij wil eerst sa- men met zijn baas JonnieBoer een derde Michelin- ster verdienen." Hertha BSC heeft de Neder landse trainer Huub Stevens ontslagen. Manager Dieter Hoeness maakte het besluit van het clubbestuur gister middag officieel bekend. Voorlopig neemt oud-inter national Andreas Thom de training over. Hertha beno emt uiterlijk in de winterstop een O nieuwe coach. Voetballer Nico van der Meer wil niet langer uitkomen vooi eersteklasser Terneuzen. De Brabander heeft het gevoel, dat hij dit seizoen geen kans heeft gekregen zich te mani festeren bij de club. Hij was aan zijn tweede seizoen 1 bij de Zeeuws-Vlaamse club bezig. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 8; zeeland: 11,12,13,15 en 17; auto: 19 en 21; sport: 24 en 25. Advertentie De stemming bij k(EMA is opperbest. U hebt ons namelijk gekozen tot 'Beste Winkel van Nederland'. En wie wint, trakteert. Daarom staat er vandaag en morgen in alle HEMA-filialen voor iedere klant een heerlijke traktatie klaar. Vier ons feestje met ons mee: u hebt het verdiend! Advertentie straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I M PTT handtekening: 8I1711688I15555301 je noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). a per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1