Lopen door de Ieplaan PZC Candy Dulfer staat aan de top .30 Van Zweden dirigeert Kamerorkest donderdag 4 december 2003 Jaap van Zweden Een nieuwe cd, Right in my soul, en een tour. Saxofo- niste Candy Dulfer attendeert weer flink op haar bestaan. In het kantoor van waaruit moe der Inge Dulfer de boekingen verzorgt, hangen de gouden platen. Ook is er een plekje ge reserveerd voor de Export Award. Niet dat Candy Dulfer (33) bo venmatig trots is op dat soort trofeeën. Ze merkt fijntjes op dat de Vogeltjesdans twintig gouden platen opleverde, dus daar steken die zes van haar met muziek die ze wél leuk vindt, maar schril tegen af. Niet lang geleden stond ze in Parijs op het podium te spelen, toen ze overvallen werd dooi de gelukzalige gedachte dat ze zich nu to'ch in een positie be vond die je werkelijk 'de top' mag noemen. Ze stond voor een dolenthousi ast publiek, terwijl ze het podi um deelde met Prince, Sheila E. en Maceo Parker. „Ik dacht werkelijk: dit is de top, hoger kan ik niet komen. Dit zijn de mensen tegen wie ik vroeger vreselijk opkeek. Nu sta ik met ze te spelen. Een prachtig mo ment om te stoppen met m'n carrière, flitste door mijn hoofd. Onmiddellijk gevolgd door het idee dat dit juist de motivatie moet zijn nog verder te komen. Nu juist doorgaan." Als er geen optredens in het verschiet liggen pakt ze niet gauw haar saxofoon. „Nee, zo hen ik niet. Mijn vader ivel. Die speelt elke minuut van de dag. Ook nog als hij televisie kijkt. Tot grote ergernis van mijn moeder. Ik ben niet lui, maar ik vind saxofoonspelen pas leuk als ik met anderen samen speel." „Ik was al bekend toen ik heel Saxofoniste Candy Dulfer. jong was. Dat heeft altijd een enorme druk op me gelegd. Mensen vragen me wel eens waarom ik geen 'echte' jazz speel. Ik heb dat zoveel ge hoord, ik weet hoe het moet klinken maar zou daar eerst helemaal in moeten duiken, er wordt al zoveel halfbakken jazz gemaakt." Candy Dulfer speelt zaterdag in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen (20.15 uur). Komende week staat de di rigent Jaap van Zweden voor het Nederlands Kameror kest. Het gezelschap verzorgt slechts drie concerten, waar van één dinsdagavond in de Concertzaal in Middelburg. Wanneer een violist eenmaal de functie van concertmeester bij een orkest bekleedt, begin nen de handen vaak te jeuken. Zo dicht bij het vuur van de di rigent, willen de meeste con certmeesters het zelf ook wel eens voor het zeggen hebben. Jaap van Zweden vormde geen uitzondering. Amper zeventien jaar oud won hij het befaamde Oskar Backconcours en nog geen drie jaar later werd hij 'benoemd tot concertmeester van het Koninklijk Concertge bouworkest. Hij debuteerde in 1995 als dirigent en stond aan het hoofd van het Orkest van het Oosten en het Residentie Orkest. Vanaf 2005 zal hij als chef-dirigent het Radio Fil harmonisch Orkest gaan lei den. Het programma, tot stand ge komen in samenwerking met de radiozender Classic FM, biedt voor elk wat wils. De Weense klassieken worden ver tegenwoordigd door Joseph Haydn. Van hem klinkt de Symfonie no.44, beter bekend als de Trauersymphonie. Het is een opmerkelijke bijnaam, ge zien het feit dat de symfonie nauwelijks tragische passages bevat. Toch wou Haydn vol gens de overlevering graag dat juist dit deel op zijn eigen be grafenis gespeeld zou worden. De aanwezigheid van Tchai kovsky lijkt in het populaire concerti'epertoire bijna onver mijdelijk. Dinsdag wordt zijn Souvenir de Florence.gespeeld. Het is de vierde keer in vier jaar tijd dat dit stuk in Zee land ten gehore wordt ge bracht. Verrassend daarentegen, en voor de meeste muziekliefheb bers waarschijnlijk onbekend, is het Concerto Funebre voor viool en strijkorkest van de Duitse componist Karl Ama- deus Hartmann. De componist schreef in een toelichting over dit stuk: „Mijn Concerto fune bre ontstond in de herfst van 1939. Deze tijd verklaart de grondstemming en aanleiding van het stuk. De vier delen, Koraal - Adagio - Allegro - Koraal, gaan zonder onderbre king in elkaar over. Tegenover de toenmalige uitzichtloosheid moeten de beide Koralen aan het begin en einde een expres sie van vertrouwen bieden." De violiste Isabelle Faust neemt de solopartij in dit werk voor rekening. Faust is vooral befaamd om haar vertolkingen van hedendaagse componisten als Bartók, Berg, Ligeti en Lu- toslawski. Douwe Eisenga Cor Gout en de Haagse band Trespassers W hebben wat met Zeeland. Zo verbleef Cor Gout in zijn jonge jaren menige zomerva kantie bij zijn grootouders in Middelburg, waar hij het boekje Zee/land (Slibreeks) over schreef, en bandlid en componist Ronnie Krepel groeide op in deze stad. Bo vendien werd de muziekthe aterproductie Zee/land on der meer in Terneuzen en Goes opgevoerd. Zaterdag is Trespassers W terug met de musical Ieplaan in De Piek in Vlissingen. Dit kunstenaarscollectief (opgericht in 1984) brengt uiteraard geen doorsnee musi cal met showballet en wat dies meer zij„Het is licht experi menteel, hoewel de liedjes vrij simpel zijn en aangenaam om naar te luisteren. De meeste mensen komen één keer en dan moeten ze het ook begrijpen. De muziek is zo gecomponeerd, dat die in je hoof d blijft hangen. Dat heeft Ronnie Krepel erg knap gedaan. Er zit natuurlijk altijd iets geks of raars in, maar de liedjes zijn heel direct bevatte lijk. Wat het experimentele er aan is, is dat het een multimedia gebeuren betreft. Verschillende disciplines komen samen en werken op elkaar in", vertelt Cor Gout. De voorstelling, waarin muziek, film, toneel en beeldende kunst met elkaar verweven zijn, kan gezien worden als een moderne Elckerlyc, het sterven van de mens. Het verhaal, geschreven door Cor Gout, die zelf als ver teller optreedt, gaat over Arend Minnaar, een al wat oudere man. „Hij loopt dagelijks over de Ieplaan, maar deze dag ge beurt er iets bijzonders. Als hij buiten komt, voelt hij zich als het ware opgetild (dat zouden engelen kunnen zijn), hij loopt heel licht en kan, als het ware op verzoek, allerlei hoogtepunten, idealen of dromen uit zijn leven oproepen. De sketches en de vi deo zijn flashbacks, herinnerin- Een scène uit de musical Ieplaan. gen van die man, waar hij over heeft nagedacht, gelukkig mee is geworden of waar hij juist nog altijd vraagtekens bij zet. Het is zijn laatste wandeling." Cor Gout, die Nederlandse Taal en Letterkunde in Amsterdam en filosofie in Leiden studeerde, geeft toe dat het verhaal een enigszins beschouwelijk karak ter draagt. „Maar ik zou het meer zien als een sprookje, een universeel sprookje. Heel aards ook, alles op een rudimentaire, simpele manier. De muziek wordt gemaakt door de Trespas sers W. Wat we op onze cd's doen zou je de rockkant kunnen noe men, maar dit is meer poppy. Je hebt folkachtige liedjes, er zit een blues in en zelfs een carna valsnummer, een kraker. Trou wens, zo'n tachtig procent van de voorstelling is akoestisch en alle stemmen zijn zonder micro foon.De spelers zijn van buiten de formatie Trespassers W ge haald: de acteur Eddie Kagie, de dichter Rob Bekker, de cabare tière Ilse Froklage en de ballet danseres Rita Hausherr, 'die toevallig heel mooi kan zingen'. „Het zijn wel mensen die grote affiniteit met ons hebben en ook met multimedia werken. Een belangrijk man is de maker van de video, tevens de ontwerper van het decor, Bas den Boer. Je hebt echt het idee dat je de Ie plaan aan de einder ziet ver dwijnen. We moeten in De Piek een beetje improviseren omdat het een brede zaal is en het effect van dat smalle enigszins verlo ren gaat." In de musical Ieplaan, die ook in foto Guus Rijven Paradiso op de planken werd gebracht, vraagt men zich in het slotlied af wat er meer is dan de dingen die je je herinnert. „Is dat alles of is er nog meer? We antwoorden daarop door min of meer te suggereren, dat het eni ge wat er meer is, is wat de nabe staanden, of in dit geval het pu bliek, er mee doen. Zijn eigen verhaal maken, zich afvragen of die dingen ook op hem betrek king hebben. Dus eigenlijk de creativiteit van het stuk oppik ken en daar iets nieuws van ma ken. Denk er zelf over na en componeer verder." Frans Doeleman Trespassers W brengen de musi cal Ieplaan zaterdag in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Het Nederlands Kamerorkest speelt dinsdag in de Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). ANTWERPEN Macbeth. Toneelstuk naar Shakespeare in een vertaling van Hugo Claus, gespeeld door het Ro Theater, di. Bourla 20.00 uur Het lied der Vlaamse zonen. Ofwel Darnenne, Goetschalckx Co leggen de boeken; monoloog, gebaseerd op de ge lijknamige novelle van Bruno De Vuyst, die verhaalt over Hugo Caelens, die leeft in het Vlaanderen van halverwege de vorige eeuw met zijn klasse- en taalstrijd en zijn nooit aflatende kruideniersmenta liteit, gespeeld door Carry Goossens. do. vr. za. en wo. Raamtheatcr 20.00 Achter 't Eten. Dramatische bewerking van een vergeelde briefwisseling tussen twee vrouwen over meegedragen gehei men, leven en dood; tekst Eric De Volder, muziek Dick van der Harst, gespeeld door Ineke Nijssen en Marijke Pinoy. do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Olijfje en haar moordenaars. Komische thriller van John Patrick over gangster bende clie bij Olijfje intrekt, vr. en za. Noordteater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Theaterstukken in het Fakkeltheater: Moeder Cent Malcontent, toneelstuk naar Ernest Claes, over de ultieme bedevaart naar Oostakker van Moeder Cent, een ba zige maar sociaalvoelende non, waarin zij afrekent, met verleden, het moderne leven en deH. maagd Maria, door Jenny Tanghe, zo. rode zaal 15.00 uur; Positiefbekeken, toneelstuk over fatale fouten, ontrouw en het holibi-zijn, ge speeld door VREAK, vr. en za. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Chigago. Musical, do. vr. za. en zo. Stads schouwburg 20.00 uur, zo. ook 15.00 uur Musicals from the Heart. Hedendaagse musicalfragmenten, vr. Zuiderkroon 20.15 uur Toots Thielemans. Jazzconcert, di. gala voorstelling en wo. Zuiderkroon 20.15 uur Oinki Poinki. Pittige vertelling en relaas van een varken, over het verlangen naar zalige onwetendheid en de ondraaglijke last van de individuele vrijheid, naar Geert Beullens, vertolkt door Bert Van Ostade. zo. Arenbergschouwburg:20.30 Voorstellingen in De Singel: Angel of Death, project met een video-installatie, waarin een saxofonist en een performer muzikaal en tekstueel in dialoog gaan met de beeldprojectie, waarop gedanst en ge sproken wordt door choreograaf William Forsythe, aan wie het stuk is op gedragen en die halfnaakt de Engel des doods vertolkt, een produktie van Jan Fa- bre Troubleyn, vr. za. di. en wo. 20.00 uur; Minquet Quartet, concert met strijk kwartetten van Haydn en Rihm, vr. 20.00 uur; Graindela Voix en Romanesque, concert door twee Vlaamse Ensembles, waarvan het klankbeeld wordt bepaald door stem men en historische tokkelinstrumenten met Mappamundi, Italiaanse liederen uit het cinquecento (15de eeuw) en werk uit de Renaissance en vroeg Barok, wo. 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: The Storey of Prophet Ellias saving the young Prince The Storey of Radha and Krishna, 2 mystieke vertellingen met ge schilderde doeken, gebaseerd op de tradi tionele Indische cultuur van de Bengalen, de Baulcultuur, gedanst, getekend, ver teld en gezongen door Parvathy, vr. 20.30 uur; The best of both Sides, dynamisch spekta kel en ingenieuze mix van modem en he dendaags ballet en traditionele zang en muziek, met Afrikaanse roots door Noy- am, een dans- en percussiegezelschap uit Ghana, za. 20.30 uur; Obatala, een muziekproject, waarin met uitgaat velerlei vormen, de puurste vorm en ruimte laat voor improvisatie met als gasten de jazzrotten Christ Joris en Pierre Vaiana, zo. 20.30 uur; gemengde Noten, Nederlnadstalige ge dichten gezongen door Iraakse zangeres sen in composities van Theo Hoek, wo. 20.30 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabethzaal: Rob de Nijs in concert, do. 20.00 uur; Con cert door DeFilharmonie o.l.v. Daniele Callegarï met werken van Schumann, Testoni, Moessorgski en Ravel, vr. 20.00 uur; Belle Perez, theaterconcert door Baila Perez Theatros, zo. 20.00 uur; Co- fena 3, concert doorde ThüringerPhilhar- monie Gotha Suhl o.l.v. Michel Tilkin met werken van Mozart, Beethoven en Schu bert, di. 20.00 uur Hansel und Grethel. Marchenspiel in een nieuwe productie van Engelbert Humper- di nek naar een sprookje van de gebroeders Grimm. di. Vlaamse Opera 20.00 uur Lunchconcert. Concert met cantates van Haydn en Rossini en liederen en aria's van Gounod, Bizet, Brahms en Tsjaikofski door mezzosopraan Vesselina Kasarova m.m.v. Charles Spencer op piano. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur GENT Yvonne, prinses van Bourgondië. Toneel stuk naar een roman van de auteur Witold Gombrowicz. vr. za. en zo. Teater Krakeel 20.00 uur Rap Battle 2003. Theaterconcert van Paul Pourveur, naar de huidige hip-hop cul tuur en rap met als thema zelfverwonding als overlevingsstrategie, do. vr. za. en wo. Publiekstheater Area 20.30 uur, zo. 15.00 Voorstellingen in Vooruit: Quarantaine, toneelstuk over drie mensen ie 15 jaar ge leden een vriendschap hadden, door Cie De koe, do. vr. en za. 20.00 uur; Once. He dendaagse solodans, van en door Arrne Te resa De Keersmaecker, op muziek van Jo an Baez, vr. za. en zo. 20.00 uur Abbamania. Beleef Abba opnieuw! do. vr. ma. di. en wo. 20.00 uur Capitole, za. en zo. 15.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Das Pop: pure Pop art uit Gent, vr. 20.15 uur; Maria del Mar Moreno, di. 20.15 uur De Bijloke Meesters. Concert met werk van Bach en Abel door Paolo Pandolfo op gamba. do. Bijloke 20.00 uur MOS - Golven. Familievoorstelling: Mu ziek op zondag met actuele klassieke mu ziek voor kleuters door Luxemburg, zo. Vlaamse Opera 11.00 en 15.00 uur Les Contes d'Hoffmann - Franse Esprit. Opéra fantastique van Jaques Offenbach in 3 akten met proloog en epiloog op li bretto van Jules Barbier o.l.v. Patrick Fournillier. vr. en di. Vlaamse Opera 19.30 uur, zo. 15.00 uur BRUGGE De Revisor. Hilarische komedie van Niko- laj Gogol, dé beschrijver van de Russische ziel, vertolkt door De Paardenkathedraal, vr. en za. Stadsschouwburg 20.00 uur, inleiding om 19.15 uur door Rob de Bruijn. Life is all we have. Theatrale triptiek met een portret van de schilder Francis Bacon op tekst van Reudi Meulemans, gespeeld door De Parade met Hilde Wils en Tom de Hoog. za. De Werf 20.30 uur Oom Vanja. KIassieker van Tjechov in een bewerking van Luk Perceval, door Het Toneelhuis. di. Stadsschouwburg 19.30 Audiostore. Pianoconcert in het kader van Entrée des Artistes door Christoph De Boeck. do. Concertgebouw 20.00 uur Adoro te Devote. Concert met een krans van koorwerken van Renaissance tot nu door het koor Vagantes Morborum en het Vocaal kwartet, vr. Sint-Jakobskerk 20.00 uur Danel Strijkkwartet. Concert met pure en onversneden strijkkwartetten van Schu bert, Beethoven en Mendelssohn, di. Con certgebouw 20.00 uur Ode. Concert met Jiddische muziek, ge bracht door 7 Antwerpse muzikanten, Klezmic Noise, wo. Stadsschouwburg 20.00 uur Visitors Only. Hedendaagse dansvoorstel ling en nieuwe creatie van choreograaf Meg Stuart, gebracht door Damaged Goods, vr. en za. Concertgebouw 20.00 uur Stomme Film. Sprankelende dansvoor stelling voor ki nderen over de wereld voor en achter de f i lm door dansers van De Stil te zo. De Werf 15.00 uur Dionysos' Last Day/Stigma. Hedendaag se dansvoorstelling met twee choreogra fieën van Thierry Smits, waarin het pure plezier van het dansen zelf voorop staat, gedanst door Cie Thor. do. Stadsschouw burg 20.00 uur, inleiding om 19.15 uur door Gloria Carlier Adventsconcert Het Middelburgs Kamerkoor geeft een adventsconcert. Organist Leen de Broekert en tenor Ivan Goossens verlenen me dewerking en het geheel staat onder leiding van Lieven Deroo Thema is Weihnachtsgeschichte. Dit gelijknamige werk van Hu- go Distier is het slotstuk van het tweede deel van het concert Ma riaverering in de twintigste eeuw. Het is opgebouwd rond he; kerstverhaal, verteld door de tenor Ivan Goossens. Het koor ver tolkt de engelen, de herders, de wijzen en de hogepriesters. Inhei eerste deel van het concert, Advent in de renaissance en de vroeg- barok, voert het Middelburgs Kamerkoor Meine Seele erhebt den Herren van Heinrich Schütz uit, een stuk voor twee vier stemmige koren. Op het programma staan werken van Tomas Luis de Victoria, Flor Peeters en Javier Busto. De Middelburgse organist en pianist Leen de Broekert is te beluisteren in de orgel-1 partita, Nun kommt der Heiden Heiland van Hugó Distier. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Margriet Eshuijs Margriet Eshuijs heeft een unplugged concert. Margriet Eshuijs is Nederlands meest veelzijdige popzangeres. Ze behoort al jaren tot de absolute top. Haar nieuwste cd Timeis het absolute hoogtepunt in haar carrière. De dertien liedjes en twee interludes zijn speciaal voor haar geschreven door Maarten Peters. De theatertournee In Concert 2003 Unplugged is speciaal I gemaakt voor de kleinere theaters. In Den Dullaert komt dit in tiem, semi-akoestisch optreden prima tot zijn recht. Margrielj zingt liedjes van haar cd Time, maar ook klassiekers als House for sale en Black Pearl. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Candy Dulfer Saxofoniste Candy Dulfer geeft een theaterconcert. Voor het eerst in vier jaar heeft Candy Dulfer een studio album uitgebracht. De cd heet Right in my Soul en is nu al een groot suc ces. Vrij snel na de release van het album is een uitgebreide tour door Europa, Japan en de USA gestart. De nieuwe cd klinkt niet alleen opvallend vernieuwend door stijl en geluid maar is ooi; een zeer persoonlijk getint album geworden. Dulfer heeft name lijk voor het eerst en op niet mis te verstane wijze ook de zang r voor haar rekening genomen Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. In dit stuk van Annie M. G. Schmidt wachten in een bijzaaltjej van een congresgebouw moeder, zoon en dochter met aanhang: en moeders vriendin op vader. Maar hij laat op zich wachten. He! wachten duurt lang en maakt de onderlinge verhoudingen en de relatie tot vader duidelijk. Met veel humor worden mensen van vlees en bloed getoond. Alles passeert op vrolijke wijze de revue. Hoe pijnlijk de onderwerpen soms ook zijn. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Cabarestafette De tweede Cabarestafette van het seizoen wordt gehouden. Deze keer zijn de deelnemers Berry Lussenburg, Alex Agnewec Eva Schuurman. Zij brengen de meest komische scènes uit hun j nieuwste cabaretprogramma. Lussenburg staat bekend om zijn rappe tong en gekke ingangen. Agnew is een Belg met Engelse- roots en won zowel de jury- als de publieksprijs van het Leids Ca- j baretfestival 2003. Eva Schuurman streed in 2003 succesvolms om de Wim Sonneveldprijs. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Underground De derde editie van Local Underground staat op het programma, Het idee is altijd geweest om jonge alternatieve Schouwse bands j de gelegenheid te geven om zich aan het publiek te presenteren Dit jaar zijn er echter twee bands die niet van Schouwen komen: Meltdown en u.F.i.. Wel van het eiland komen Maskim Xul, Fo: The Aliance (foto) en Cesspool. Brogum, Zierikzee, 20.30 uur Electro Party Podium 't Beest staat in het teken van een Electro Party. Terwijl de rest vanNederland Sinterklaas viert gaat men zich in 't Beest te buiten aan de kille, roboteske maar niettemin zeer dansbare Electro-klanken van de huis-dj's Wilfred en Sand storm, voor de gelegenheid aangevuld met 'The king of the dark electro-wave deathrace' Rude 66. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Ieplaan Trespassers W brengen de experimentele musical Ieplaan. Het verhaal kan gezien worden als een moderne Elckerlyc en werd geschreven door Cor Gout, terwijl de muziek werd gecom poneerd door Ronnie Krepel. In de liedjes komt men zowel pop, folk, blues als een carnavalskraker tegen. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, nee zuster. Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijknami ge tv-seri.e van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. Een sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dertien spelers zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. De regie was in handen van Carla Schroot. Deze voorstelling is uitverkocht. Minitlieater, Middelburg, 14.30 uur Meezingmiddag Een nieuw en jong duo presenteert zich op de meezingmiddag. Eveline Vroonland (zang) en Ruben van Domburg (piano) bren gen liedjes uit het moderne poprepertoire tijdens de intermezzo's in de samenzang. Het duo vormde zich onlangs voor een wed strijd op het St. Willibrordcollege in Goes en gooide zulke hogf ogen dat ze meteen werden gevraagd om hier en daar op te tre den. De samenzang bestaat uit liedjes van vroeger en nu, vrolijk en ernstig, vreugde en smart. Pianiste Lenie Stokman verzorgt de begeleiding. 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 14.30 uur Wofa De groep Wofa uit Guinee brengt een West-Afrikaanse percus sieshow. Al jaren zijn de spectaculaire shows van Wofa met dans en acro batie een succes in de hele wereld. Met een ongelooflijke energi: halen de zeven meesterdrummers in Percussions et dances d: Guinée de meest geraffineerde ritmes uit de tientallen verschil lende percussie-instrumenten. De drie danseressen geven ziel' onvermoeibaar over aan deze opzwepende ritmes en doen df meest onwaarschijnlijke dansen. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. Zie zaterdag. Vestzak99, Vlissingen, 15.00 uur P5 fYffl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52