PZC Nieuwe resolutie Irak hard nodig Moslimscholen hebben het gehad met kritiek van VVD PZC Russen apathisch naar de stembus Koerswijziging Amerikanen vraagt om prominente rol VN te gast Groen op kantoorvloer gezond voor personeel 4 december 1953 donderdag 4 december 2003 Het kabinet stondvoor ee?i duivels dilemma. De Amerikaans-Britse missie in Irak dreigt vast te lopen. Doormodderen op de ingeslagen weg leidt tot meer geweld waarbij ook onder de Nederlandse troe pen slachtoffers kunnen vallen. Terugtrekking leidt echter tot poli tiek gezichtsverlies. Jan Gruiters constateert dat de reactie van het kabinet overrompelend simpel is: stuur 70 commando's en hoop er het beste van. door Jan Gruiters Het recente Amerikaanse be sluit de bestuursmacht ver sneld over te dragen aan een Iraakse overgangsregering is een opmerkelijke koerswijzi ging. De Amerikanen wilden tot voor kort eerst een grondwet vaststellen en pas daarna de macht overdragen aan een de mocratisch gekozen regering. Verkiezingen zouden misschien pas over ruim een jaar plaats vinden, gelet op het ontbreken van een democratische traditie en actueel kiesregister, de afwe zigheid van politieke partijen en de nog broze Iraakse politie- en legermacht. Deze voorzichtige benadering was mede ingege ven door huiver voor de politie ke invloed van radicale stro mingen onder de sjiitische moslims in Irak. De overhaaste machtsover dracht is een uitermate riskant politiek avontuur. Nog op 22 ok tober schreven de ministers Kamp, De Hoop Scheff er en Van Ardenne aan de Tweede Kamer dat 'een volledige overdracht van bestuursverantwoordelijk- heid op nationaal niveau op korte termijn geen realistisch scenario is.'. In hun nieuwe brief van vrijdag stellen de bewindslieden opti mistisch dat het heldere plan voor snelle overdracht van be stuursmacht 'een positief sig naal af geeft aan de Iraakse bevolking' en dat 'over het alge meen in Irak positief is gerea geerd'.. Al. voor dat de brief naar het parlement verzonden was, bleek dat Ayatollah Ali al-Sis- tani, een vooraanstaand sjii- tisch geestelijk leider, zich te gen het plan keerde. Hij wenst directe verkiezingen. Daarmee kan immers de sjiitische meer derheid zijn machtspositie in Irak versterken, en juist dat wil den de Amerikanen voorkomen. Het is onwaarschijnlijk dat on der regie van de coalitie de be stuursraad in noodtempo een interim-grondwet in elkaar kan timmeren. Het is niet realistisch te verwachten dat precaire kwesties als de rechten van min derheden, de federale structuur van het land en de keuze voor een islamitische of seculiere na tionale wetgeving in een inte rim-grondwet zijn te regelen binnen drie maanden. Het is zeer de vraag of zonder verkiezingen een geloofwaardig overgangsparlement is samen te stellen. Dan moet dat over- gangsparlement binnen één maand een overgangsregering kiezen die na een week of acht verantwoordelijk wordt voor de veiligheid in Irak en verkiezin gen moet gaan voorbereiden. Zo'n overgangsproces is, zoals de Nederlandse ministers schrijven, inderdaad helder. Is het ook haalbaar? Het biedt in ieder geval geen uit weg uit het duivelse dilemma. Zonder snelle overdracht van verantwoordelijkheid aan een legitieme vertegenwoordiging van het Iraakse volk zal het ge weld alleen maar toenemen en de wederopbouw stagneren. Een te snelle overdracht resul teert in een zwakke overgangs regering en leidt evenzeer tot chaos en geweld. Analisten voorspellen dan een burgeroor log in Irak in november 2004. V eiligheidsgaranties Intussen zitten de Nederlandse troepen in Irak. Het debat over de verlenging van de Neder landse militaire bijdrage aan de stabilisatie van Irak heeft zich «SS.. Leden van de sjiitische Al Daawa-partij rijden gewapend door de Noord-Iraakse stad Nasiriyah. Een te snelle overdracht resulteert in een zwakke overgangsregering en leidt evenzeer tot chaos en geweld. Analisten voorspellen dan een burgeroorlog in Irak in november 2004. foto Abdelhak Serina/AFP snel verengd tot een roep om spijkerharde veiligheidsgaran ties. Deze garanties zijn niet te geven. De Tweede Kamer moet natuurlijk een maximale in spanning verlangen om de be scherming van de troepen in Al- Muthana te optimaliseren. Het werkelijke debat moet ech ter gaan over het politieke pro ces van be.stuursoverdracht in Irak. Dit proces is van doorslag gevend belang èn voor het suc ces van de missie in Irak èn voor de veiligheid de Nederlandse troepen. Het proces van bestuursover- dracht kent ten minste vijf ma jeure problemen: -De Amerikaans-Britse missie mist voldoende internationale steun, de Verenigde Naties spe len een marginale rol in de tran sitieperiode. -De door de Amerikanen sa mengestelde bestuursraad mist geloofwaardigheid en steun on der de bevolking. -De verdeeldheid onder politie ke groeperingen is groot. -De coalitietroepen slagen er niet in veiligheid te bieden waardoor de wederopbouw stagneert. -Electorale belangen in de VS dreigen het tempo van het transitieproces te domine ren en daarmee de noodzakelij ke legitimiteit van het proces te ondermijnen. Fixatie De Tweede Kamer moet nog in stemmen met de verlenging van het verblijf van de troepen. Een eenzijdige fixatie op de veilig heidsrisico's is politiek onge loofwaardig, gelet op de steun die dit kabinet nu eenmaal aan de oorlog in Irak heeft gegeven. Maar grote veiligheidsrisico's voor militairen in een kansloze missie zijn evenzeer politiek on verantwoord. Waar het dus om gaat zijn de politieke condities waaronder de Nederlandse troepen hun missie uitvoeren. De regering zou moeten pleiten voor een nieuwe resolutie van de VN veiligheidsraad die zich uit spreekt over het transitiepro ces. De VN zouden zo spoedig mogelijk een hoofdrol moeten spelen in de transitieperiode, ten minste op politiek en huma nitair gebied. Dat zou de deur openen voor deelname van on der anderen Duitse en Franse troepen en dat kan gelet op de actuele veiligheidssituatie wel eens hard nodig blijken te zijn. Samen met andere ldeinere coa- litiegenotenmoet Nederland in vloed eisen op de politieke en militaire strategie. Voor alles moet daarbij gezocht worden naar de beste route voor de over dracht van bestuursmacht aan een representatieve afvaardi ging met voldoende steun onder de Irakezen. Het tempo moet daarbij door de politieke reali teit en niet door de Amerikaanse electorale opportuniteit worden bepaald. GPD Jan Gruiters is directeur van Pax Christi Nederland (vredesbe weging) door Frank Hendrickx Een spekglad laagje ijs bedekt de straten van het dorpje Zjeleznodorozjny (Spoorweg). Op de hoofdweg is wat zand gestrooid, maar verder moeten bejaarden als Tatjana Koejtina voorzichtig schuifelen. Iemand die valt, zal lang moeten wachten op hulp. „Een ambulance kun nen we niet bellen", zegt Koejtina, een gepensioneer de lerares. Het dorpje van achthonderd zielen vlakbij de industrie stad Ivanovo, vertoont wel meer gebreken. Er is geen warm water, de centrale ver warming blijft steken op het standje 'lauw' en de elektri citeitsrekening is door de re cente verhogingen amper nog te betalen. Uit onvrede zal het dorpje de parlementsverkiezingen van aanstaande zondag boycot ten. De actie heeft de lan delijke media gehaald. „Ze moeten eerst maar eens iets voor ons doen", zegt Tatjana Kojstina. „Op dit moment heb ik geen idee op wie ik moet stemmen." Veel Russen kampen met het zelfde probleem, zo blijkt uit peilingen. De opkomst bij de verkiezingen zal naar ver wachting lager zijn dan ooit. Nog pijnlijker is dat veel Russen overwegen een stem tegen iedereen uit te brengen. „De mensen hebben genoeg van de huidige generatie po litici", beaamt Valeri Nevo- lin, een kandidaat voor de li berale partij Jabloko in Ivanovo. „De meeste partijen worden al tien j aar door dezelfde per sonen geleid. Dat gaat verve len." Bovendien heeft de Doema sinds het aantreden van Poe tin aan status verloren. Het parlement is op z'n best een verzameling ja-knikkers en op z'n slechtst een blok aan het been van de president. De Kremlin-partij, Eén Rus land, stimuleert die beeld vorming. De kapitaalkrachtige partj; van president Poetin krijgt j;'. peilingen 33 procent vand: stemmen, bijna drie keer m veel als de communisten.!' Zelfs in het rode bolwerl; Ivanovo dreigt de commu-! nistische partij van lijsttrek-' ker Zjoeganov de slag te ver.' liezen. Dat was tot voor koijl ondenkbaar. De bakermat van de Russische textiel» dustrie speelde een hoofd»! in de revoluties van 1905 en! 1917. Sindsdien geldt de ar-1 beidersstad als een commu. nistische burcht. De communistische gouver. neur Vladimir Tichonov weel dat zijn partij desondanle zware tijden tegemoet gaat In zijn kantoor heeft het por tret van Lenin een prominen tere plaats dan een schilden; van president Poetin, maai het Kremlin neemt daar geer genoegen mee. De partij Eén Rusland voert agressief cam pagne tegen de communis ten, de laatste grote opposi tiebeweging in het land. Ooi Tichonov heeft de nodigt modder over zich heen ge kregen. De gezworen com-, munist zou zichzelf voor een spotprijsje een nieuwe, grote woning hebben toegeëigend „Absolute laster", aldus dt woedende gouverneur. Het beleid van de communis! ligt eveneens onder vuur Ivanovo is nog steeds een var de armste gebieden van heli. land. Volgens de gouverneur;: is dat vooral de schuld varil Moskou. „De energieprijzen zijn te hoog en onze textielin dustrie krijgt te weinig beJ scherming." Dieper Medewerkers van de gouver neur menen dat het probleem i dieper zit. Partijleider Zjoéï ganov overtuigt niet. „Presil dent Poetin heeft het sovjet- volkslied en de rode vlas weer ingevoerd, hij heeft dij oligarchen aangepakt en dt pensioenen verhoogd", con-, stateert adviseur Jevgeii- Sjelkopljas. „De menser hebben meer vertrouwen in Poetin." GPD door Jan Ruesink Kantoorwerk, schoon werk? Maar weinig mensen weten dat elke moderne kantoorvloer een waar chemisch fabriekje vormt. Kopieerapparaten en printers stoten onder meer tolu een en trichloorethyleen uit, pc's produceren xyleen, behang geeft benzeen af en kunststoffen en gordijnen blazen formalde hyde de ruimte in. Uit allerlei apparaten, kunst- Stoffen en lij mep., komen wel honderden vluchtige organi sche stoffen vrij die het binnen klimaat in werkruimtes danig kunnen vergallen. Doordat de ramen vanwege de air-conditio ning dicht moeten blijven, wordt de aanvoer van buiten lucht beperkt. In combinatie met een hoge werkdruk en ro ken leidt dat tot tal van klach ten, waaronder een droge keel, vermoeidheid, hoesten, huidir ritatie, hoofdpijn en stress. Be drijfsarts en chef kunnen daar wel wat aan doen, maar uit we tenschappelijk onderzoek blijkt dat de beste arbo-arts er groen uitziet en tevreden is met een beetje verrijkt water. Daarvoor werkt hij dag en nacht als zuive raar van de binnenlucht, houdt hij de vochtigheid aangenaam en dempt hij het geluid. Klachten als hoofdpijn en hoes ten verminderen met 30 procent dankzij planten en computer werkers zijn 12 procent produc tiever en minder gespannen als ze planten om zich heen hebben. Uit Amerikaans onderzoek blijkt verder dat planten de ver- wannings- en verkoelingskos- ten kunnen verminderen met 20 procent als ze buiten het ge bouw als zonwering ingezet worden. Schadelijk De groene hulptroepen zijn er in alle soorten en maten, allemaal met hun eigen specialisme. De rhapis zuivert vooral ammonia, de gerbera en krul varen zijn gek op formaldehyde, de klimop en rubberplant zuiveren de lucht en de kamerpalmen chrysalido- carpus en chamaedora voorzien het kantoor van veel water damp. Schadelijke stoffen wor den via de huidmondjes in de plantenbladeren opgenomen en getransporteerd naar de wor tels, waarna micro-organismen rond de wortels ze afbreken tot •verbindingen die als voedsel kunnen dienen. De plant ver pietert dus niet door die vervui ling, maar fleurt er juist van op. En de kantoorwerker kan opge lucht ademhalen. Behalve die fysiologische voor delen hebben planten ook een psychische uitwerking op de mens. „Door de moderne ma nier van wonen en werken zijn we steeds verder van de natuur af komen staan", legt Christel van Capelleveen van het Natio naal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektebe strijding (NIGZ) in Woerden uit. .Planten brengen die natuur te rug. Je ziet de bladeren bewe gen, nieuwe scheuten ontstaan en oudere bladeren verdorren. Je haalt dus iets levends in huis." Allergisch Natuurlijk zijn er ook nadelen of beperkingen. De aanschaf en onderhoud kosten geld, een plant per werknemer (zoals de norm is) kost heel wat dure ruimte en je moet geen (bloeien de) planten plaatsen, omdat werknemers daar allergisch voor kunnen zijn. Bladarme planten en cactussen leveren ook al weinig op en de verzor ging overlaten aan werknemers gaat meestal ook maar een paar weken goed. Met de kosten valt het per saldo wel mee, vindt Van Capelleveen. Volgens een rekensommetje van het NIGZ kosten honderd plan tenbakken jaarlijks 3500 euro aan onderhoud en 2500 euro aan afschrijving. Tegenover die 6000 euro aan kosten staat een verzuimreductie van gemiddeld 1 procent, wat bij honderd werknemers neerkomt op een besparing van 30.000 euro. Het NIGZ tekent daarbij wel aan dat het gaat om beeld schermwerkers. De effecten van groen in fabriekshallen zijn vol gens Van Capelleveen nog nooit onderzocht. Nog leuker wordt het op kantoor wanneer groen wordt ingezet als onderdeel van een integraal gezondheidsbe leid. En dat omhelst wat het NIGZ betreft een rookvrije om geving, het stimuleren van be weging, een gezonde binnen lucht, stressreductie, aanpak van het alcoholprobleem en aandacht voor ergonomie. Maar de hele wereld ineens verbete ren is vragen om moeilijkheden. Van Capelleveen: „Doe het welbewust, maar stapje voor stapje." GPD Het NIGZ heeft een stappejiplan Gezond groen op het werk" ge maakt. Deze publikatie is gratis te bestellen via 0348 - 43 76 80 of te downloaden via www.nigz.nl of wwiv.gbiv.nl. WD-voorman Zalm wil de oprichting van nieuwe islamiti sche scholen onmogelijk ma ken, want die zouden de inte gratie van allochtone kinderen belemmeren. Worden bakkers straks ook verboden omdat moslims daar samenkomen?" door Angela de Jong Directeur Ton van den Hout van basisschool Yunus Em- re in Den Haag wordt er langza merhand doodmoe van. En steeds bozer. Wat moet hij nog doen om aan te tonen dat een is lamitische school zo Neder lands is als hij maar zijn kan? Dat het zo is, weet hij uit eigen ervaring. Hij heeft op heel wat scholen met verschillende iden titeiten gewerkt. Dat een deel van het vrouwelijk personeel hoofddoeken draagt, dat (vertaalde) koranspreuken aan de muur hangen en het Sui kerfeest in plaats van Sinter klaas wordt gevierd: het staat de integratie absoluut niet in de weg, zegt hij fel. Van den Hout beent een klas in en pakt een boek om de lesme thode te tonen. „Zie je wel, het zijn gewone kleuters hier", zegt hij sarcastisch. „En kijk", zegt hij terwijl hij een formulier pakt. „We houden hier gewoon bij hoe leerlingen functioneren. En we hebben gewone rapport- besprekingen waarbij ouders op school komen. We leren kinde ren over het koninklijk huis en ook over sinterklaas en kerst. Maar we vieren die feesten niet, nee." Hoe het er op andere moslim scholen aan toe gaat? Het kers verse rapport van de Onderwijs inspectie laat er geen twijfel over bestaan: er is niets mis met dit soort scholen als het om inte gratie gaat. Voor het onderzoek zijn twintig scholen bezocht. De inspecteurs hebben lessen bij gewoond, ook godsdienstlessen, gesprekken gevoerd en lesmate riaal geanalyseerd. De conclu sie is dat het onderwijs op mos limscholen nergens in strijd is met de beginselen van de demo cratie in Nederland. En dat de onderwijskansen van de kinde ren dezelfde zijn als op zwarte scholen. Wél laat de kwaliteit van veel godsdienstleerkrach ten te wensen over en is er geen duidelijke lesmethode op het gebied van het religieuze onder- De Yunus Emreschool, voorheen Koningin Wilhelminaschool. wijs. Maar daar wordt aan ge werkt. Toch blijft de WD het is lamitisch onderwijs aanvallen. Eerst was daar Tweede-Kamer lid Ayaan Hirsi Ali, gesteund door haar fractievoorzitter Jo- zias van Aartsen. Het afgelopen weekeinde opperde VVD-leider Gerrit Zalm de oprichting van nieuwe moslimscholen onmo gelijk te maken. Dat kan vol gens hem door in de oprich- tingseisen vast te leggen dat nieuwe scholen zich niet louter op achterstandskinderen mo gen richten. Beter gezegd: al lochtone kinderen. Directeur Van den Hout van de Haagse islamitische school die naar de Turkse dichter Yunus Emre is genoemd kan er met zijn verstand niet bij. Smalend: „Als Zalm geen samenscholing wil van achterstandskinderen, moet hij ook het voortbestaan van openbare, katholieke en christelijke scholen hier in de buurt ter discussie stellen. Want die zitten vol met achter standskinderen. Dat kan niet anders, de Haagse wijken in en rond het centrum van de stad zitten er vol mee." Hoe moet het als de kinderen niet met elkaar naar school mogen, vraagt hij zich af. „Moet er dan busjes ko men die ze naar een school bui ten de stad brengen? En wat is de volgende stap? Worden bakkers straks ook verboden, omdat moslims daar misschien samen komen? Meneer Zalm, waar heb je het over?" Voorzitter Saïd Benayan van de ISBO, de koepel van besturen van zo'n 40 islamitische scho len, zegt de WD langzamer hand niet meer serieus te ne men. „Ze moeten daar eerst maar met bewijs komen voor hun beweringen", vindt hij. De partij heeft gewoon moeite met moslims, stelt hij vast. „Als het hen echt om integratie te doen is, waarom richten ze zich dan niet op de 580 zwarte scholen die Nederland telt? Waarom pakken ze juist de 40 islamiti sche scholen? Terwijl daar slechts vier procent van alle al lochtone leerlingen zit." Het riekt dus naar discriminatie, stelt Benayan onomwonden. Voor de volledigheid wil hij wel kwijt dat hij inmiddels weet dat niet alle WD'ers er zo over den ken. Een aantal prominenten, onder wie oud-staatssecretaris BORE VI - De tewaterlating van de Finse vrachtschuit Bo re VI is mislukt. Het schip dat sinds de rampnacht ligt te roesten op het strand van Haamstede, gleed gistermor gen richting de zee. Arbeiders hadden hiervoor een met vet besmeerde helling gemaakt. De boot bleef vastzitten in het dijkgat van Ouwerkerk. Ar beiders geven de moed niet op. Als het weer hoogwater is wordt een nieuwe poging on dernomen. VOORDEELTJE - De belas tingen worden waarschijnlijk verlaagd. De Eerste Kamer moet de wetsontwerpen nog aannemen. Ook; de lonen gas vijf procent omhoog. Wij zu5 len dit in 1954 in. onze porto monnee gaan voelen. Dat i maar goed ook. Het is zelfs bedoeling dat het Nederlani se volk er een voordeeltje au zal beleven. En wel, omdat h; dieper in de zak moet taste als de huisbaas om de hum penningen komt. Want i huur wordt verhoogd. KROKODIL - WerkneiM van een- krachtstation in hs Britse Devon vluchtten toe zij in de nabijheid van een-ge nerator een volwassen kroko dil ontdekten. Uit onderzoè bleek dat het dier was opgezet foto Flarmen de Jong/GPD Ginjaar van onderwijs, heeft zich eerder deze week duidelijk gedistantieerd van de stand punten van Hirsi Ali. Denkfout De Haagse schooldirecteur Ton van den Hout is reëel genoeg om toe te geven dat zijn school met problemen kampt. Met spijbe lende leerlingen, taalachter stand en een stijl van opvoeden van sommige ouders die niet he lemaal overeenkomt met de re gels op school. Maar die proble men hebben zijn collega's een paar huizen verder ook, weet hij. De VVD maakt een ernstige denkfout, benadrukt hij. „Ze leggen ten onrechte een verband tussen de islam en sociaal-eco nomische problemen. Deze wijk heeft heel veel sociaal-econo mische problemen. Maar dat zegt niets over het bestaans recht van een moslimschool." Hij durft zelfs te stellen dat isla mitische scholen eigenlijk meer geïntegreerd zijn dan welke school dan ook. „Hier kan een katholiek directeur zijn. Een moslimdirecteur op een katho lieke school is ondenkbaar." Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct.) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc..nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar. 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-maïl: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor j het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantootutj zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0-113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Düdow vooroó- (laten) informeren over voor u relevante dienstens producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselefr teerde derden, Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi) PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UUGQEnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4