AZ slaat de weg omhoog weer in Koude Touroorlog al begonnen WK-kwalificatie wordt een hele kluif voor Oranje Tennisbond stelt coach Schapers op non-actief Nog vele jaren op je hypotheek besparen Noren willen EK en WK zonder tien kilometer Alkmaarders winnen in eigen huis van FC Groningen Desastreus verlies Barcelona Beroep Besiktas afgewezen Van den Hoogenband niet op NK Oefenduel Oranje van de baan Wegelius vrijgesproken van doping A1 v Hill V donderdag 4 december 2003 door Gijs van Oosten DEN HAAG - De Noorse schaatsbond (NSF) heeft een officieel voorstel ingediend bij de Internationale Schaats Unie (ISU) om op het EK en WK allround de tien kilometer te vervangen door de drie kilo meter. Voorzitter Terje Ander sen is van mening dat de schaatssport toe is aan ver nieuwing en meer actie. De kleine vierkamp (500-1500- 3000-5000) is volgens hem ook interessanter voor de televisie. De schaatssport zal daardoor ook voor sponsors aantrekke lijker worden. Jan Dijkema, het Nederlandse ISU-bestuurslid met schaat sen in zijn portefeuille, heeft van het Noorse voorstel nog geen kennis genomen. In een eerste reactie reageert hij ver baasd op het feit dat het voor stel uit het doorgaans conser vatieve Noorwegen komt. „Noorwegen heeft een grote allroundtraditie. Ik had dit niet van hen verwacht." De Noor Tron Espeli, voorzit ter van de technische commis sie van de ISU, bevestigt dat het voorstel door de Noren is ingediend. Dijkema wil inhou delijk pas reageren als hij het voorstel heeft gezien. „Maar zeker is dat we als ISU nog lang niet zo ver zijn. Het schrappen van de tien kilometer doet het echte allroundschaatsen de das om." Een jaar geleden sprak 90 procent van de buitenlandse schaatsers zich in een enquête uit voor de tien kilometer. Op grond van die uitkomst besloot de ISU een tweede tien kilome ter aan het wereldbekerpro gramma van dit seizoen toe te voegen. „Er is genoeg animo voor de tien", zegt Carl Ver- heijen, de stayer met allround kwaliteiten. „Het is niet uit sluitend een Nederlands speel tje." In het wereldbekerprogramma werd vorig jaar voor het eerst geëxperimenteerd met de klei ne vierkamp in Erfurt. Twee weken geleden kreeg dat pro beersel in Heerenveen een ver volg. Verheijen: „De kleine vierkamp is leuk voor in de we- reldbeker. Je zou er zelfs aan kunnen denken er iets mee te doen op het EK allround. Maar het WK allround moet blijven zoals het is. Als je de tien er uit haalt, dan kom je aan de basis van het schaatsen." Het voorstel wordt pas in juni 2004 tijdens het eerstvolgende ISU-congres behandeld. Dele den van de internationale schaatsbond komen in de zo mer in het Kurhaus in Scheve- ningen, waar de ISU in 1892 is opgericht, voor het 50ste ISU- congres bijeen. GPD MALAGA - De Catalaanse voetbalfans zullen Frank Rijk aard en zijn spelers met een ijzige kilte verwelkomen na de de sastreuze nederlaag van FC Barcelona gisteren bij Malaga. Barfa ging er in het zuiden met liefst 5-1 op en die enige treffer werd ook nog toegekend aan Fernando Sanz, in dienst bij Ma laga. Voor de thuisclub scoorde Salva driemaal. Binnen het kwartier maakte hij 2-0. Diego Alonso en Canabal troffen ie der een keer doel. ANP LAUSANNE - Het arbitragehof voor de sport (CAS) in Lau sanne heeft gisteren het beroep van de Turkse voetbalclub Be siktas tegen verplaatsing van het Champions League-duel met Chelsea naar Duitsland afgewezen. Vanwege de recente aanslagen in de Turkse hoofdstad Istanbul had de Uefa beslo ten dat Europese wedstrijden in Turkije voorlopig taboe zijn. Dinsdag maakte de Europese voetbalunie bekend dat Gelsen- kirchen als speelplaats was aangewezen voor het duel in groep G van volgende week dinsdag. Besiktas stapte samen met de Turkse voetbalbond naar het CAS, maar vond gisteren geen gehoor. Om dezelfde reden speelde Galatasaray dinsdag in Dortmund tegen Juventus terwijl het UEFA-Cupduel tus sen Maccabi Haifa en Valencia, eerder vanwege de onveilige situatie in het Midden-Oosten verplaatst naar het Turkse Iz mir, nu op 11 december in Rotterdam bij Sparta wordt ge speeld. ANP/RTR EINDHOVEN - Pieter van den Hoogenband start niet op de nationale kampioenschappen zwemmen, die van 18 tot en met 21 december in Dordrecht worden gehouden. Coach Jac- co Verhaeren gaat ervan uit dat de tweevoudig olympisch kampioen komend weekeinde bij de Olympic Challenge Meet in Drachten al vormbehoud voor de Olympische Spelen in Athene zal tonen. Ook het EK in mei staat niet op het pro gramma. Volgens Verhaeren voegt dat toernooi zo vlak voor de Spelen niets toe. ANP FRANKFURT - Hoewel de twee voetbalbonden vandaag nog in conclaaf gaan, verklaarde Gerhard May er-Vorf elder, voor zitter van de Duitse voetbalbond, gisteren dat het oefenduel tussen Oranje en Duitsland van de baan is. „Beide landen wil len deze wedstrijd niet spelen", zei Mayer-Vorfelder. Een woordvoerder van de KNVB kon de afzegging niet bevesti gen. Het duel stond gepland voor 18 februari, maar kwam op losse schroeven te staan toen beide landen aan elkaar werden gekoppeld tijdens de loting voor het EK van 2004. ANP/AFP PARIJS - De internationale wielrenunie (UCI) heeft de Britse professional Charles Wegelius vrijgesproken. De 25-jarige in Finland geboren renner van het de Italiaanse De Nardi-ploeg werd ten onrechte verdacht van het gebruik van epo. Een li chamelijke afwijking bleek de oorzaak van zijn ongewoon hoge hematocrietwaarde, op grond waarvan hij op 18 oktober niet mocht starten bij de Ronde van Lombardije. Wegelius on- derging de afgelopen weken tal van medische tests. Daarbij werd aangetoond dat de relatief grote hoeveelheid rodebloed- lichaampjes een natuurlijk gevolg is van het ontbreken van zijnmilt. De Brit raakte dat orgaan in 1998 kwijt door een mo torongeluk. ANP/SID doorGerLammerink ALKMAAR - Na een paar tegenvallen de resultaten heeft AZ de weg omhoog weer gevonden. De Alkmaarders won nen gisteravond in de Hout van FC Groningen met 2-1. Of dat verdiend was, valt te betwijfelen. Vooral in het tweede deel waren de Groningers aan merkelijk beter. Het beste in AZ kwam nog niet boven. Dat Adriaanse's formatie even over zijn top heen is, bewezen recente resul taten tegen Roda JC (1-5!!) en RKC (1-1). Een heel seizoen pieken kan niet, was de logische verklaring van de trai ner. Wel probeerden de Alkmaarders van elke aanval iets te maken. Het ligt in het karakter van het elftal opgesloten met risico te spelen. Als de vorm wat min der is, wil dat nog wel eens tot de nodige fouten leiden. Zo ook tegen Groningen. Natuurlijk heeft AZ wat meer indivi duele klasse. Ook met een elftal met een aantal niet fitte spelers had dat gevaar lijke acties tot gevolg. Uit één daarvan scoorde Elkhattabi, de gevaarlijkste man aan Alkmaarse kant. Na ruim een kwartier schoot hij hard raak. Dat de thuisclub halfweg op voor sprong stond, kon niet onverdiend wor den genoemd. AZ viel voortdurend aan, of probeerde dat althans, en kreeg meerdere redelijke mogelijkheden. Groningen had pas in de 45e minuut voor de eerste keer uitzicht op een tref fer. Salmon kon vrij inkoppen, maar plaatste de bal precies in de handen van doelman Timmer. Na ruim een uur zette trainer RonJansooknog eens Drent in De pinchhitter, in twee weken hersteld Stein Huy segems (midden) is Melchior Schoenmakers (links) en Kurt Elshot van FC Groningen te snel af. foto O laf K ra a k van een spierscheuring, zorgde voor nog meer druk op het Alkmaarse doel. Vooral dankzij doelman Timmer bleef de gelijkmaker uit. Als wel vaker in dergelijke situaties viel het doelpunt aan de andere kant. Nadat Jans een extra aanvaller (Tuhu- teru) voor een verdediger bracht, profi teerde AZ van de ruimte. Elkhattabi maakte zijn tweede van de avond. Am per een minuut later kwam Groningen door Salmon terug in de race. Verder dan 2-1 kwam Jans' elftal echter niet. SC Heerenveen stond gisteren in het ei gen Abe Lenstra-stadion op een kruis punt. Om terug te keren naar het lin kerrijtje van de competitiestand moes ten de Friezen tegen ADO Den Haag winnen. Bij een gelijkspel of nederlaag zou het team van Foppe de Haan afglij den naar de onderkant van de midden moot. De ambitieuze opzet slaagde. Heerenveen won met 2-0. Heerenveen kon wel een gemakkelijk avondje gebruiken. In de laatste zes weken verloor de Friese club vijf keer en werd er één keer gelijkgespeeld te gen hekkensluiter FC Zwolle. In venijnige kou zagen 14.200 toe schouwers gisteren een hartverwar mend slechte wedstrijd tussen de num mers elf en zestien van de ranglijst. Dat slecht voetbal best vermakelijk kan zijn, bewezen Heerenveen en ADO Den Haag zowel voor als na de pauze. Het krachtsverschil was in de eerste helft miniem, maar de thuisclub kon in de beginfase bogen op meer kansen. Dat resulteerde na een klein half uur in een doelpunt van Sibon. De clubtopscorer (zes goals) had het geluk dat de onzeke re doelman Jansen een afstandsschot van Venema onzorgvuldig pareerde. Pas in de tachtigste minuut werd de veilige marge bereikt. Een afstands schot van Selakovic kaatste via de voet in het doel van keeper Jansen. FC Volendam werkte zich door een nut tige zege op FC Twente uit de degrada tiezone van de eredivisie. De promo vendus staat inmiddels op de veertien de plaats. Het jonge elftal van Volen dam nam al vroeg in de eerste helft een voorsprong. Dion Esajas reageerde alert op een doorgeschoten corner en tikte de bal achter keeper Paauwe. In de 75e minuut zorgde hij ook voor de beslissing. Armstrong moet vrezen voor vertrek meesterknecht Heras Roberto Heras door Ad Pertijs DEN HAAG - Wielrenner Ro berto Heras heeft zijn ploeglei der Johan Bruyneel laten weten eventueel weg te willen gaan bij US Postal Services, de ijzerster- ke trein van vijfvoudig Tour winnaar Lance Armstrong. De 29-jarige Spaanse winnaar van de Vuelta zou benaderd zijn door Liberty Seguros, de nieu we formatie van ploegleider Manoio Saiz, die vorige maand met lede ogen zijn oogappel Jo- seba Beloki naar het Franse Brioches La Boulangère zag vertrekken. Volgens Bruyneel is van een ver trek van Heras nog geen sprake, maar als er een forse afkoopsom wordt betaald is Heras vrij om te gaan. Heras wil een mogelijke overstap naar Liberty Seguras bevestigen noch ontkennen. Desondanks zorgt het voor een hoop onrust op de markt. „Arm strong zal er niet blij mee zijn", zegt Bruyneel. De Amerikaan gaat komende juli voor zijn zes de Tourzege en daarbij heeft hij de sterkst mogelijke ploeg nodig om met name Jan Ullrich en diens topteam T-Mobile van het lijf te houden. Heras, die drie jaar geleden als Vueltawinnaar de overstap maakte van Kelme naar US Postal Services (USP), geldt als de meesterknecht van Arm strong. In de praktijk viel dat laatste nogal tegen. Heras was aangetrokken om Armstrong eventueel te vervangen bij spor tieve calamiteiten en moest de Amerikaan steunen in de finales van de bergritten. Daar kwam het zelden van. Of Armstrong had die steun niet meer nodig of de Spanjaard was er niet. Ook al vanwege ziektes of blessures. De echte waardevolle knechten zijn renners als Rubiera, Pena, Beltran, Hincapie en Landis. Jongens die ongenadig hard tempo kunnen maken als dat nodig is. Onrustig Meer zorgen zal Armstrong zich maken over het feit dat de Spaanse markt erg onrustig is geworden. De traditionele door Jaap van Essen FRANKFURT - Nederland is nog maar net bekomen van de EK-loting (Oranje tegen Duits land!) of de volgende ronde in het gegoochel met de balletjes staat al weer op stapel. Morgen wordt in Frankfurt geloot voor de WK-kwalificatie. Een opluchting is alvast dat Oranje in de aanloop naar 2006 niet weer op de Duitsers zal stuiten. Immers, het toernooi wordt bij de oosterburen afge werkt en zij zijn derhalve auto matisch geplaatst. Maar ook zonder Duitsland in de kwalifi catie wordt het voor Oranje nog een hele kluif om de eindronde te halen. De kwalificatie wordt vanaf september in acht groepen afge werkt en iedere groep zal wor den aangevoerd door een sterk land. De acht sterksten van Eu ropa zijn geclassificeerd aan de hand van de resultaten in de voorbije WK en EK-kwalifica- ties. Nederland behoort daarbij net niet tot de besten. Daardoor is het zeker dat Oranje straks in elk geval een land uit het rijtje Frankrijk, Portugal, Zweden, Tsjechië, Spanje, Italië, Enge land en Turkije zal treffen. Dat maakt de kwalificatie al meteen lastig, want alleen de nummers één van iedere kwali ficatiepoule en de twee beste nummers twee gaan recht streeks naar het WK. De overige nummers twee krijgen nog een herkansing in de vorm van play offs, zodat er uiteindelijk der tien Europese landen plus de Duitsers op het eindtoernooi staan. Tijdens de voorbije EK-loting werd Nederland ook al bij de wat mindere goden ingedeeld, als gevolg van de slechte score in de voorbije twee kwalificatie reeksen. Dick Advocaat deed daar in Lissabon nogal bijde hand over. „Dat kwam niet door de resultaten van de laatste twee jaar. Die waren goed en als alleen die geteld waren, hadden we in de eerste groep gezeten." Dat was een beetje flauw van Advocaat, die de schuld dus maar helemaal bij zijn voorgan ger Van Gaal legde. Zijn opvol ger kan straks na het EK, als de kwalificaties beginnen, echter net zo makkelijk zeggen dat het allemaal makkelijker was ge weest als Advocaat de uitwed strijd bij Tsjechië had gewon nen. Dan namelijk zou Oranje op de lijst een reuzensprong hebben gemaakt van de negen de naar de vijfde plaats en dus als groepshoofd geplaatst zijn. Nederland is het beste land in de tweede groep en voert daar het gezelschap aan dat verder be staat uit Kroatië, België, Dene marken, Rusland, Ierland, Slo venië en Polen. Die landen zal Oranje dus niet treffen in de kwalificatiepoule. Geklaag De WK-kwalificatie wordt weer een kwestie van de lange adem. In Europa wordt nu al ge klaagd dat er van de acht kwali- ficatiegroepen drie zijn die uit zeven landen bestaan. Dat houdt dus in dat ieder land daar sponsorploegen Banesto en On ce stopten ermee. Lang werd ge twijfeld of ze een doorstart kon den maken. Nu dat beide teams is gelukt is de jacht op goede renners geopend. Van die Spaanse toppers had Arm strong tot dusverre zelden veel last. De overgang van Heras naar USP was typerend voor hun houding. 'Ik kan de Tour niet winnen als Armstrong in koers is. Dan kun je er beter voor kiezen aan zijn zijde in de win nende ploeg te rijden', moti veerde Heras destijds zijn trans fer. Capitulatie Saiz legde zich niet neer bij een voortijdige capitulatie. Hij bracht Beloki het besef bij dat Armstrong wel degelijk te klop pen is. Indrukwekkend aanval lend ging hij Armstrong afgelo pen zomer te lijf. Tot hij vlak voor Gap keihard onderuit ging. Nu Beloki die gevonden zelfbe wustheid in Frankrijk te gelde gaat maken, is Saiz waarschijn lijk op zoek naar een tweede Spanjaard die hij geestelijk kan omturnen tot een uitdager van de USP-kopman. Waarschijnlijk zitten Heras en Saiz nu te dubben wat ze moe ten doen. Saiz over waar hij het geld voor de transfer kan vin den. En Heras of hij het inder daad aandurft voor de aanval op zijn huidige broodheer te kiezen. Ullrich en Beloki zullen die handschoen in ieder geval opne men. Als Heras - en vooral diens Saiz-ploeg - nu ook nog de kant van de uitdagers kiest, kunnen de gevolgen voor Armstrong groot zijn. De Amerikaan zal niet blij zijn als zijn meester knecht plots één van zijn groot ste concurrenten wordt. En wie weet wat een vertrek van de Spanjaard bij US Postal nog meer in gang zet bij die wieler ploeg. Op de onrustige Spaanse markt is van alles mogelijk. GPD door Cilya van der Kooy AMERSFOORT - De KNLTB heeft jeugdbondscoach Michiel Schapers op non-actief gesteld. Klachten over zijn functioneren heeft de tennisbond tot dat be sluit gebracht. Op grond van een onderzoek acht de KNLTB een terugkeer in zijn huidige functie uitgesloten. Algemeen directeur Evert Jan Hulshof wil niet ingaan op de aard en de omvang van de klachten. „Maar we hebben ge degen onderzoek gedaan en hebben daarbij met allerlei mensen gesproken. We zijn tot de conclusie gekomen dat hij niet de juiste capaciteiten heeft voor deze functie." Schapers heeft bij de KNTLB een contract voor onbepaalde tijd. De bond hoopt in goed overleg tot een oplossing te ko men. Schapers bevestigde giste ren dat hij thuis zit, maar wilde verder geen commentaar op de zaak geven. De spelers zouden bij de Davis Cup voor junioren in september hebben aangegeven dat ze Schapers niet langer als coach wilden hebben. Het zou hem ontbreken aan communicatieve vaardigheden. Maar Schapers ontkent in het weekblad Sport week dat er bij dat toernooi gek ke dingen zijn gebeurd. „Bij dat juniorentoernooi heb ik geen problemen met de kinde ren gehad. Ik had stront met een van de ouders, die vervolgens een brief naar de bond heeft ge schreven. Dat was blijkbaar de aanleiding om een onderzoek te starten. ANP twaalf wedstrijden moeten spe len. Maar dat is nog niets met de eindeloze reeksen wedstrijden die landen elders in de wereld moeten afwerken. In Zuid-Amerika is men maar vast begonnen met de competi tie waaraan tien landen deelne men. Van de achttien kwalifica tieduels die er per land op de rol staan heeft iedereen er inmid dels al vier afgewerkt. Het kan nog gekker. Landen uit Noord en Midden-Amerika plus het Caribische gebied moeten zelfs een ware marathon afleg gen. Eerst een aantal knock-out rondes, gevolgd door twee pou le-rondes. Al met al kan het zijn dat een land 22 duels speelt en dan nog het WK misloopt. Op het WK zelf is als vanouds plaats voor 32 deelnemers, hoe wel er serieus gesproken is over uitbreiding naar 36. Gisteren werd in Frankfurt ook het speelschema voor 2006 bekend gemaakt. Berlijn, München, Dortmund en Stuttgart hebben zes duels toegewezen gekregen. Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Hannover, Kaisers- lautern, Leipzig, Keulen en Nürnberg krijgen elk vijf wed strijden De finale is in Berlijn, het openingsduel in München. In totaal nemen 198 landen deel aan de kwalificatiereeksen voor het WK. GPD Advertentie (test gratis of je je maandlasten kan verlagen) De hypotheekrente staat nog steeds laag, dus maak snel een afspraak met onze hypotheekadviseur en doe thuis gratis onze Postbank Hypotheektest. Die test laat direct zien of je maandlasten naar beneden kunnen. Een objectieve test waarbij boeteclausules en aanvullende verzekeringen worden meegewogen. Je weet snel of inruilen echt gunstig is. Als blijkt dat je de beste hypotheek al hebt, zegt onze adviseur dat ook. Sterker nog, je ziet het zelf. Bel snel 0900 1900 (5 ct p/m) of kijk op postbank.nl. Je weet meteen of het zin heeft om onze hypotheekadviseur uit te nodigen. Je kunt natuurlijk ook een afspraak maken met je eigen tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGÜ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47