Crematorium zoekt oplossing Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Hé verplegende Zin in een werkvakanties Borrendamme in de schijnwerpers Astma Fonds subsidie VVV stoppen Politieke avond van CDA-fractie in Axel Positief advies GS plannen Molenhof de Zonnebloem9 Bezoekers moeten te vaak buiten staan wegens ruimtegebrek LPF Terneuzen wil Mini-expositie it bieb van Hulst Meer informatie? donderdag 4 december 2003 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense LPF-fractie wil dat de gemeen te de subsidie aan de WV Zeeuws-VIaanderen binnen en kele jaren afbouwt. Het voorstel luidt om de subsidie volgend jaar te bevriezen op 93.000 euro, zoals B en W al van plan waren, en voor de komende jaren te be palen op 62.000 euro (2005) en 31.000 euro (2006). In 2007 zou de WV dan geen cent meer krij gen. LPF-raadslid C. Freeke komt met dit voorstel naar aanleiding van de vaststelling van de subsi die over dit jaar. Omdat de voor malige portefeuillehouders van toerisme vorig jaar al afspraken met de WV hebben gemaakt, kan de nieuwe gemeente Ter- neuzen er niet onderuit om voor dit jaar de subsidie flink op te trekken, namelijk naar een be drag van 114.769 euro. Boven dien is het voor het dagelijkse reilen en zeilen van de WV vol gens B en W 'onontbeerlijk' om de bankgarantie van 110.0: euro volgend jaar te verleng De subsidieverhoging voor jaar wil het college putten het reservepotje toeristenbela ting. De LPF vindt dat de WV's; Zeeuws-VIaanderen bodemlo: putten zijn geworden en dat; een verkeerde weg wordt fci* wandeld door eerst met de VY te gaan overleggen. De raadki- dan namelijk moeilijk and» dan steeds akkoord gaan met gedane toezeggingen. Volga de LPF moet de raad duideliji kaders stellen. „Dit omdat a ders de raad de volgende jai- wederom vastzit aan geda: toezeggingen, aangezien b demloze putten steeds diep; plegen te worden." GroenLinks is het volstrektnii' eens met bezuinigingen op;. WV. „De WV heeft regioni- promotionele betekenis en v steken liever geld in deze stn* turele promotionele voort- ning, dan in ad hoc-initiatiev; als Terneuzen On Ice", aid: raadslid P. Clijsen. AXEL - De CDA-fractie van de gemeente Terneuzen brengt maandag 8 december een be zoek aan de kern Axel. Bewoners en vertegenwoordi gers van organisaties en vereni gingen kunnen hun vragen en wensen óver en voor de buurt kwijt aan de negen fractiele den. Het doel van de avond is om enerzijds de nieuwe fractie voor te stellen en anderzijds het con tact met de bewoners en organi saties uit de kern Axel verder uit te bouwen. Ook de beide CD A-wethouders Van Waes enLuijcks zullen aan wezig zijn. Wethouder Van Waes heeft de onderwerpen econo mie, bouwen en wonen, ruimte en interne zaken in zijn porte feuille. Wethouder Luijcks is binnen het college verantwoor delijk voor sport en recreatie, welzijn, kunst en cultir; De christen-democraten vanc nieuwe gemeente TerneiE brengen regelmatig bezoek aan kernen, buurtschappen? wijken binnen de gemeente. De politieke avond in Culture Centrum de Halle begint o: 19.30 uur. HULST - In de vitrinekast u de bibliotheek in Hulst is de\t zameling 'Horen, zien en z® gen' van W. Haulez uit Huls zien. Het zijn verschille. beeldjes, zoals aapjes en uiltj die dit thema uitbeelden. De mini-expositie is tot 17 b cember te zien tijdens de op! ningsuren van de bibliotheek, door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) vraagt aandacht voor de ruim teproblemen in de aula van het crematorium aan de Bellamy- straat in Terneuzen. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders wijst raadslid G. van Boom erop dat er de laatste jaren steeds meer crematies en begrafenissen plaatsvinden waarbij de bezoe kers buiten moeten blijven staan, omdat er binnen niet ge noeg plaats is. TOP wil dan ook dat het college het probleem bij uitvaartbedrijf Monuta uit Apeldoorn aam kaart, om samen een oplossing te zoeken. Monuta is eigenaar van het Terneuzense crematori um. Van Boom oppert dat de voor ziening wellicht kan worden verplaatst vanuit de woonwijk naar een locatie aan de rand van de bebouwde kom. Dat zou ook al uit oogpunt van het milieu een goede zaak zijn. De ontvangstruimte en het cre matorium zijn ongeveer veer tien jaar oud. „Het aantal cre maties is sinds de bouw sterk gestegen en zal, door de exorbi tante verhoging van de graf rechten de laatste twee jaar, nog verder stijgen", voorspelt Van Boom. „Een begrafenis kost nu al meer dan het dubbele van een crematie." Vergrijzing De vergrijzing van Zeeuws- VIaanderen draagt volgens TOP nog bij aan het stijgende aantal uitvaarten. „Het is dan ook de vraag of de huidige crematieca paciteit de komende tijd nog voldoende zal zijn", betoogt TOP. „De bestaande situatie is, voor de grootste gemeente van Zeeland, aan verandering toe." Van Boom heeft begrepen dat er bij Monuta op dit moment geen plannen zijn om in Terneuzen iets te doen. Hij vindt echter dat B en W het initiatief moeten ne men om de capaciteitsproble men bij Monuta aan te kaarten. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - Gedeputeerde Staten geven het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen een positief advies over de plannen voor vervangende nieuwbouw van het verzorgingshuis de Mo lenhof in Zaamslag. Het college zet echter wel wat kanttekenin gen bij de manier waarop de Stichting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) de plannen wil realiseren. De Molenhof beschikt op dit moment over 87 plaatsen. De SVRZ wil deze terugbrengen tot 60. De overige plaatsen worden gebouwd in de vorm van een woonzorgcomplex. De nieuw bouw maakt onderdeel uit van een totaalplan, waarbij ge streefd wordt naar het realise ren van een woonzorgzone. Hoewel het idee past in het be leid, zetten GS hier toch een kanttekening bij. Alle voorzie ningen bevinden zich namelijk vlakbij elkaar. Hoewel het nieu we Molenhof meer dan voor heen een voorziening voor het hele dorp wordt, zal er volgens GS toch sprake zijn van een be hoorlijke concentratie van ou deren. Volgens het concept van de woonzorgzone is het juist de bedoeling om zorgbehoevenden verspreid over de kern te laten wonen. De SVRZ wil echter el ders ook nog twintig voor oude ren geschikte woningen laten bouwen. „Hiermee wordt ons inziens enigszins recht gedaan aan het oorspronkelijke concept van de woonzone", aldus GS. Zo'n vierduizend lampjes werden gisteren aangebracht bij Borrendamme. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZEERIKZEE - Twaalf zorgcentra in Neder land worden in verband met de kerstdagen letterlijk in de schijnwerpers gezet. Het gaat om een initiatief van het energiebedrijf Eneco. Per provincie is een instelling uitver koren, voor Zeeland is dat de Arcuslocatie Borrendamme in Zierikzee. Zo'n vierduizend lampjes, waaronder een paar flinke spots, werden gisteren door me dewerkers van een onderneming gespeciali seerd in feestverlichting aangebracht bij Borrendamme. Bij elkaargoed vooreen ver mogen van tien kilowattuur. Ook de ener gierekening hiervoor wordt betaald door Eneco, aldus locatiemanager D. Deceu- ninck. Op de zijgevel van de entree tot het hoofdge bouw prijken uit de kluiten gewassen sneeuwvlokken. Een aantal hagen is voor zien van lichtnetten en de mooiste bomen krijgen door schijnwerpers recht naar bo ven te richten een sprookjesachtige uitstra ling. Een van de bewoners veegt, onder de indruk, buiten zijn schoenen op de straat stenen. „Dat mag wel voordat je onder zo veel moois doorloopt", zegt hij trots. Borrendamme dankt de bijzondere kerst sfeer aan een inzending van verzorgster, Le- nie de Kam. Om in aanmerking te komen moest in één pakkende zin worden gemoti veerd waarom de betrokken instelling graag in de schijnwerpers wilde staan. De Kam vond een zinspeling op de komende sloop en nieuwbouw van het complex op z'n plaats: „Omdat onze instelling plat zal gaanwillen we dit j aar nog extra in het vol le licht staan." De twaalf prijswinnaars ko men bovendien in aanmerking voor de plaatsing van een zogeheten zonnezuil, waarmee duurzame energie kan worden op gewekt. Wie dat ten deel valt, wordt later bekendgemaakt. Tijdsklok Deceuninck heeft bij de gemeente navraag gedaan of er een bezwaar bestaat om de ver lichting 's nachts te laten branden, in ver band met eventuele overlast voor de omge ving. Daarover was gisteren nog geen dui delijkheid. De installatie is voorzien van een tijdklok en kan naar eigen wens worden ingesteld. In dat verband wordt ook nog bekeken of de bewoners van het zorgcentrum hinder on dervinden van het felle licht van de schijn werpers. De verlichting wordt na de jaar wisseling weer weggehaald. Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. 0 Astma Fonds advieslijn informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) Bel: 0800-2272596 (gratis) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van 7000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENIGING Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46