Ondertussen bij Inter Scaldes Schilderen is voor Cornejo een gevecht Vissers komen in actie tegen quotakortingen Vogelaars bijeei in Middelburg Wederopbouw Bijeenkomst over WCT kunst Expositie in Oostburg Dubbelconcert Porgy Bess Gitarist Van Teijlingen stelt zich kwetsbaar op door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Een interna tionale vissersvloot trekt vol gende week woensdag over de Westerschelde naar het centrum van Antwerpen om actie te voe ren tegen de voorgestelde kor tingen op de visquota voor vol gend jaar. Organisator M. Claes, medewerker van de christelijke vakbond in België, verwacht maximaal vijftien kotters. „We willen zo een gebaar maken richting de Europese Unie en het publiek wakker schudden." Claes heeft Engelse, Schotse, Franse, Belgische, Deens en Ne derlandse vissers gevraagd mee te doen. Of er Nederlandse sche pen meevaren, is nog niet duide lijk. ,,We gaan het komend weekeinde mensen benaderen en vragen mee te doen tegen een kleine vergoeding", laat secre taris G. Meun van de Federatie van Visserij verenigingen weten. Organisator Claes heeft ge vraagd vier schepen per land af te vaardigen. Hij hoopt dat woensdag uiteindelijk maxi maal vijftien kotters zich 's mor gens om vijf uur op de rede van Vlissingen verzamelen om in konvooi naar Antwerpen op te stomen. De bedoeling is dat zij tegen het middaguur afmeren aan de kade in het centrum van Antwerpen, op een steenworp afstand van het Antwerpse stadhuis. Brussel Op de kade wordt een protest meeting gehouden. Visserijbe stuurders houden toespraken. Er is muziek en de in Oostende beroemde zangeres Lucy Loes geeft een optreden. Om de Ant werpenaren warm te krijgen voor de manifestatie, wordt er vis gebakken en gratis uitge deeld. De actie vindt plaats een week voordat de Europese ministers van Visserij in Brussel bijeenko men om over de quota voor vol gend jaar te beslissen. Voor Ne derlandse vissers staat er veel op het spel. De Europese Com missie heeft voorgesteld het scholquotum met veertig p| cent terug te brengen tot 44.( ton. De Nederlandse minis; Veerman zet in op 65.0001'. Hoewel de tongstand in Noordzee goed is, wil Brus ook het quotum voor die v. soort verlagen, omdat tong\. wordt gevangen in combüa met schol. De voor Nederland niet zo": langrijke kabeljauwstand bi: waarschijnlijk op hetzelfde!;, niveau als dit jaar, op 27,;< ton. Volgens visserij bestuurder, Fenijn uit Breskens zijn Fiat vissers van plan de havens1 blokkeren. Zij dreigen ookn visrechten kwijt te raken ini; Kanaal en de Golf van Biska In Nederland zal het niet; harde acties komen. „Deaft bereidheid onder Nederlan: vissers is niet groot", zegt- nijn, „en als wij havens bloki ren, zoals twee jaar geleden- gen de sluiting van visgrond om kabeljauw te sparen, krijs gelijk schadeclaims aan broek. In Frankrijk werkte niet zo." MIDDELBURG - Het Zeti- Vogelaarsoverleg houdt dt derdag 11 december de jaarlii se bijeenkomst. Dat gebeurt de aula van de Zeeuwse Bibl theek in Middelburg, van 19.30 uur. M. van Roomen van Sovon'i gelonderzoek en C. Berrevoe coördinator ganzen- en zin nentellingen in de Delta sp ken over het thema Zeek watervogelland. G. Vermeersch van het Instir. Natuurbeheer Vlaanderen, in op de tot nu toe bekendege vens voor de nieuwe Vlaa: broedvogelatlas, die eind 21 verschijnt. Hij behandelt onder meen grensoverschrijdende situs, en enkele typisch Zeeuwse so: ten in Vlaanderen. bleek in de eerste twee jaar. En toen brak op tien september de brand uit. De schok was enorm. Eerlijk gezegd zou ik niet weten wat ik op die avond van de brand heb gedacht. Het gaat in een roes voorbij. Ik weet wel dat we geen moment hebben gedacht aan een definitief einde van Inter Scaldes. Daar zijn we te veel ondernemer voor. Het vertrouwen in onszelf is niet ge broken. Vrijwel alles waren ze kwijt. Van het hoofdgebouw met het rieten dak ston den de buitenmuren nog overeind en dat was het zo ongeveer. De complete inventaris, meubilair, servies, bestek, linnen, alles was weg. Het grootste deel van de wijnvoorraad was haast waardeloos geworden; de etiketten waren van de flessen geweekt. Ook privé waren ze tot nul teruggebracht. Brevet: „We woonden boven het res taurant. Het ergste was het voor onze zoon Niels. Zijn auto's, zijn knuffels, zijn kleren, alles was hij kwijt. De dag na de brand moest hij zonder jas naai school. Hij heeft er nog wel last van, denkt terug aan de rook en het vuur. Claudia en ik hadden ook alleen nog maar de kleren die we droegen toen de brand uitbrak. Ik liep een dag later met de schoenen van mijn broer, een broek van de sommelier en een hemd van de oberkelner aan. En wat ik vre selijk jammer vind; mijn hele verza meling kookboeken, wel honderden, is vernietigd. Daar zaten nogal wat zeldzame uitgaven bij die je nooit meer kunt kopen. Nee hoor, aan mijn manier van koken zal niemand het merken. Het zit allemaal in mijn hoofd." Massaal medeleven donderdag 4 december 2003 door A. J. Snel Ze hebben geen tijd gehad om ter neergeslagen te zijn. Al op de dag na de grote brand die het restaurant Inter Scaldes vernietigde, hadden ze het gevoel: 'We gaan er weer voor'. Pa tron cuisinier Jannis Brevet en zijn echtgenote Claudia kenden geen twij fel. Hun zaak, met twee Michelinster- ren, zou herrijzen. Dagelijks worden ze nu geconfronteerd met de trooste loos aandoende restanten van het ge bouw waarin ze in augustus 2001 met grote bezieldheid begonnen. Ze zien achter het casco dat na het vuur over bleef het nieuwe Inter Scaldes, dat ge lijk zal zijn aan het oude. Claudia, Niels en Jannis Brevet heb ben in de tijd van zware tegenslag niet alleen treurnis ervaren. Er was ook massaal medeleven. „Van gasten, col lega's, leveranciers en van bekende en onbekende mensen uit het dorp. Er kwam een man met zijn kinderen, die we helemaal niet kenden, een stuk speelgoed voor Niels brengen. De voetbaltrainer belde op of Niels naar de training zou komen en wij hoefden nergens voor te zorgen: shirt, broek schoenen, het werd allemaal geregeld. De mensen hier uit het dorp weten wel dat wij ons inkomen voor een deel op zondag verdienen en daar kan niet ie dereen zich in vinden. We hebben na de brand niets gemerkt van zulke ge voelens. Het was alsof Inter Scaldes van heel veel mensen is. Geweldig." De maanden na de brand zijn voor de Brevets hectisch geweest. „Er is wel gevraagd of we ons een beetje konden vermaken. Na zo'n gebeurtenis kim je je normale werk natuurlijk niet doen. Wij draaien hier gewoonlijk zo'n tachtig tot negentig uur per week. Na de brand bleken er allerlei andere din gen op ons af te komen. Je hebt opeens je handen vol aan overleg met de ar chitect, verzekeringsmensen, aanne mers. Ik heb alles tot in de kleinste de tails doorgenomen en merkte dat ik 's avonds om half negen echt moe was. Geestelijk moe. Het gaat natuurlijk niet zonder emoties. We hebben ons best gedaan om tijdelijk ander werk te vinden voor ons personeel. Van de ze ventien mensen werkt het grootste Het liep allemaal uitstekend. Twee jaar nadat de Brevets het Kruiningse restaurant hadden overgenomen van Maartje en Kees Boudeling, konden ze vaststellen dat de gasten het restau rant en het daarnaast staande manoir trouw waren gebleven. Brevet: „We wisten dat we risico's liepen. Maartje, die de zaak een grote naam had gege ven, vertrok en wij moesten het ver trouwen winnen. We hielden de twee sterren en we hielden de gasten, zo aantal al dan niet fulltime bij colle ga's. Om mensen in dienst te houden, heb je een bedrijfsschadeverzekering. Die heb je óók nodig om de tij d te over bruggen dat je compleet zonder inko men zit. Het hotel draait ook niet meer. Je kunt gasten niet tegenover de puinhopen laten zitten en we hebben geen voorzieningen. Het manoir is een aanvulling op het restaurant en niet andersom." Hoeveel tijd de wederopbouw zal ver gen, staat nog niet vast. De Brevets hadden gehoopt in de tweede helft van april weer gasten te kunnen ontvan gen, maar het ziet ernaar uit dat het later wordt. Dat heeft te maken met een moeizame afwikkeling door de verzekeringen. Jannis Brevet: „Tien dagen voor de brand was onze verze kering van de ene maatschappij over gegaan naar de andere. Er is nu een verschil van mening over de vraag wie de dekking geeft. De eerste verzeke ringsmaatschappij, de tweede, of de aansprakelijkheidsverzekering van de tussenpersoon. We zitten niet met de vraag óf er wordt vergoed, maar als de maatschappijen willen uitmaken welke moet betalen, dan geeft dat wél vertraging. Om die zo klein mogelijk te houden, spannen we een kort ge ding aan waarbij de rechter de knoop maar moet doorhakken. Intussen gaan we, in een wat rustiger tempo, gewoon door met de wederopbouw. Het kan wel zomer volgend jaar zijn voor we weer gasten kunnen ontvan gen. Jammer. Als ik denk aan koken, dan kriebelt het. Nu het wat rustiger is, kan ik misschien hier en daar eens iets aanpakken." Jannis Brevet (1) praat met aannemer G. Dronkers over de nieuwbouwplannen voor Inter Scaldes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provit Zeeland houdt vrijdag 12: cember enkele informatie: eenkomsten over de West: schelde Container Temiiii Daarin komt de analyse aani orde, die wordt gemaakt nu aanleiding van de afwijzet uitspraak van de Raad vanSl te over de WCT. Voor het oude zoek is als deskundige F. teult aangetrokken. Hij moet aangeven wat er is: gegaan in de besluitvorming of er mogelijkheden zijne nieuwe procedure voor deÏÏC in gang te zetten. Hierbij wtc onder meer gekeken naar afweging van ecologie cor.' economie, de (inter)natioffi regels op het gebied van natd en de vervoerseconomie samenhang met regionale! vens. In de analyse wordt nadruk! lijk aandacht besteed aan: problemen die toename van: goederenvervoer per spoor w oorzaakt. De provincie wil te over samen met de gemeen'- op Zuid-Beveland nader ou leg plegen met de minister i Verkeer en Waterstaat. Tijdens de informatiebije komsten worden de eerste res taten van de analyse toegelid Op 13 februari is een Statenw gadering voorzien, waarin e besluit genomen moet woré over het al dan niet verderga met de WCT. De eerste bijeenkomst is stemd voor Statenleden en gint om 14.30 uur. Vanaf lt uur worden in de filmzaal v. de provincie (AbdijMiddelb'-" vertegenwoordigers van on heden en maatschappelijke ganisaties (en personen/insi- lingen die tegen het eerste W besluit in beroep gingen bij Raad van State) op de hoof gesteld. Advertentie p;: Memoires jk van een dame uit de goot ff ATLAS WWW.BOEKENWERELD.tO' door Ernst Jan Rozendaal WISSENKERKE - De Neder landse stillevenschilder heeft een voorkeur voor de kleuren blauw en grijs. Hij ordent zijn voorwerpen strak en streng, de compositie is zelden overdadig. De Spaanse stillevenschilder houdt van harde en warme kleu ren. Sienna, oker, rood. Luis Ja- vier Cornejo (Salamanca, 1943) is een Spanjaard, maar voelt zich een Nederlands kunste naar. „Mijn grootste wens is deel „uit te maken vanfde Nederland se kunstgeschiedenis. Al word ik maar in één regeltje ge noemd." De afgelopen jaren is het werk van Cornejo herhaaldelijk te zien geweest in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. Deze maand zijn daar negentwintig stillevens van zijn hand te be wonderen. Het is niet alleen re cent werk. Tot het wat oudere werk horen twee grote schilde rijen getiteld Keukenhoek I en II. De expositie laat zien welke ontwikkeling het oeuvre van OOSTBURG - In verpleeghuis De Stelle in Oostburg exposeren leerlingen van kunstenaar Johnny Beerens tot en met fe bruari pastel-, aquarel-, olie- verf- en acrylwerk. De cursisten halen inspiratie uit verschillende onderwerpen en voorwerpen, zoals verpak kingsmateriaal, hout en stenen. In de vitrines zijn droomfiguren te bezichtigen van mevrouw Hermans-De Krijger. De stoffen creaties -gemaakt met materi aal uit Thailand en Nepal- to nen verschillende karaktertrek ken. De Stelle is dagelijks te bezoeken van 09.00 uur tot 20.30 uur. TERNEUZEN - De No Long- field Jazz Crackers en Jurbena treden zaterdag 13 december op in de Terneuzense jazzclub Por gy Bess. Het dubbeloptreden wordt ge geven ter gelegenheid van ver jaardagen van zowel bandleden als leden van de Stichting Back to the DixiesHet concert begint om 21.00 uur. begon, woonde ik al in Neder land. ik bezocht musea in Ne derland, galeries met werk van Nederlandse kunstenaars, ik had oog voor het Nederlandse landschap en het Nederlandse licht. Dat zit allemaal in mijn werk. Als mensen mij vragen of er niet toch iets Spaans in mijn schilderijen zit, moet ik ze te leurstellen. Dat is absoluut niet het geval." Landschap Wat Cornejo fascineert aan het schilderen van stillevens is dat hij de werkelijkheid die hij zo precies naschildert toch naar zijn hand kan zetten. „Een land schap is een landschap. Je kunt je eigen positie daarin bepalen, maar vervolgens moet je schil deren wat je ziet. In stillevens kun je alles manipuleren. Ik kan schilderen wat ik zelf mooi vind. Het schilderen is steeds op nieuw een gevecht. Een mooi ge vecht, waarbij een blanco pa neel langzaam gevuld wordt met kleur. Ik schilder bijna in een roes. Ik ben er uren per dag mee bezig." Cornejo schildert graag fruit. De voorwerpen die hij op zijn schilderijen afbeeldt, hebben altijd iets ouderwets. Naar een moderne keukenmachine of een elektrisch apparaat is het tever geefs zoeken. „Oude dingen zijn mooi, omdat je er vaak een heel leven in kunt zien", legt Cornejo uit. „Iets wat dertig jaar lang el ke dag is gebruikt, krijgt een be paald patina. Dat is de nostalgie van het verleden. Dat je die ro mantiek er vanaf kunt lezen, vind ik mooi, maar toch probeer ik juist dat in mijn recente schil derijen een beetje uit de weg te gaan. Ik wil een bepaalde sfeer overbrengen en dat doe ik door middel van lichtval en kleur. De scheur in een tegel of de deuk in de muur doen een te direct appèl op een romantisch gevoel. Ik zoek het juist meer in minima lisme, in een strakke vormge ving. Dat vind ik een modernere benadering." Wat Cornejo met zijn schilderij en teweeg wil brengen, is onver anderd. „Ik hoorde laatst van ouder echtpaar dat twee schil derijen van mij heeft gekocht hoe zij soms 's nachts tot vijf uur opblijven om naar mijn werk te blijven kijken. Dan ben ik ge slaagd in wat ik beschouw als de eerste opdracht van een kunste naar: mensen blij maken." Expositie: stillevens van L.J. Corne jo, t/m 3 jan in Galerie De Praktijk in Wissenkerke, open do t/m za van 13.00-17.00 uur. GOES - Van zijn vorige album Morgenland zijn in de loop van vier jaar vijfentwintighonderd exemplaren verkocht. Dat bete kent dat de Goese zanger/gita rist Theo van Teijlingen met zijn liedjes een gevoelige snaar raakt. Onlangs bracht hij zijn tweede cd uit, getiteld Lege handen. „Ik stel me in mijn lied jes kwetsbaar op. Mijn nieuwe plaat is nog persoonlijker dan de vorige, omdat de afgelopen drie jaar heftig waren. Daar schrijf en zing ik over." Vanaf zijn zestiende zingt Van Teijlingen (45) en speelt hij gi taar. Als tiener vormde hij met een neef het folkduo Benedi- camus. Vijf jaar lang trokken ze door Nederland en België, voor namelijk langs de koffiebars van Youth fot Christ. Ze brach ten twee platen uit. Daarna trok Van Teijlingen als eenmansthe- ater langs scholen in Nederland, België en Zweden, werkte hij vi j f j aar in Denemarken en sinds 1987 is hij godsdienstleraar. Hij is altijd liedjes blijven schrij ven. Hij vertolkt ze nu meestal tijdens kerkdiensten. Hij omschrijft zijn repertoire als 'wat ze in België kleinkunst noemen'. „Denk aan EEy Rik- kert of Stef Bos. Mensen verge lijken me ook wel met Boudwijn de Groot." De gitaar is de rode draad in zijn muziek, maar de liedjes op Lege handen hebben mooie arrangementen meege kregen waarin bijvoorbeeld ook orgel en viool een prominente rol spelen. „Dat is het werk van Cor de Rijke, die meespeelt op de plaat en in wiens studio we alles hebben opgenomen. We hebben ernaar gestreefd de lied jes zo op te nemen, dat ze her kenbaar zijn als ik ze live speel. Tegelijkertijd wilden we dat er wat meer te horen zou zijn dan alleen gitaar." Teksten Hoeveel aandacht ook aan de muziek is besteed, het draait in de liedjes van Van Teijlingen om de teksten. Die gaan altijd over wat hij meemaakt. „Laatst is aangetoond dat er in Nederland veel schrijvers zijn", verklaart hij. „Daar reken ik mezelf ook maar toe. Ik heb de behoefte dingen die ik denk of meemaak te verwoorden in liedjes. Ik stop daar iets van mezelf in, omdat ik merk dat daardoor communica tie op gang komt. Van Teijlingen zingt over het Cornejo heeft doorgemaakt. Zijn composities zijn eenvoudi ger geworden, hij is zich meer en meer gaan richten op de essen tie. Kon hij vroeger zijn hart op halen aan de precieze uitbeel ding van een gat in de muur of een scheur in een vloertegel, nu laat de schilder dergelijke de tails weg. Hij wil niet dat de blik van de toeschouwer zich ver snippert, hij vraagt aandacht voor het geheel. Is hij steeds Ne- derlandser gaan schilderen? Cornejo: „Dat kun je niet zeg gen, omdat ik in Spanje nooit heb geschilderd. Twintig jaar geleden, toen ik met schilderen door Ernst Jan Rozendaal overlijden van zijn moeder, over de opvang van kinderen met aids in Oeganda over de dicta tuur van de televisie en over zijn geloof. Wat in veel liedjes terug keert is het besef dat de ware rijkdom vaak schuilt in een voud. Van Teijlingen: „In het liedje 'Het station' observeer ik mensen die door elkaar krioe len, die reizen, die het allemaal druk hebben. Ik stel daar tegen over dat je steeds minder nodig hebt in het leven. Het gaat om de wezenlijke dingen. Dat is een le vensles. Niet zozeer één die ik aan anderen wil opleggen, mis schien nog wel eerder aan me zelf. Ik hou ook mezelf een spie gel voor. Dat relativerende is iets wat ik wel in mij heb. An derzijds is juist die instelling de afgelopen jaren op de proef ge steld, omdat mijn ouders over leden en ik zelf mijn werk een tij d niet meer aankonIk heb ge merkt dat het hielp dat ik dat soort dingen kon verwoorden in een liedje. Het helpt je met de verwerking en je komt een stuk wijzer uit zo'n periode." De cd Lege handen is te bestellen bij stichting De Figurant, Homikswei 69, 4464 AT Goes (www.defigurant- .nl). De opbrengst gaat naar de op vang van zigeunerkinderen in Ser vië en aidskinderen in Oeganda. Theo van Teijlingen treedt zondag op in de Morgenster in Middelburg (18.45 uur), zon 21 dec in de Sions- kerk in Oostkapelle (10 uur) en 24 dec in de Oostkerk in Middelburg (22.30 uur). Keukenhoek I van Luis Javier Cornejo. De Goese zanger/gitarist Theo van Teijlingen bracht onlangs zijn tweede cd Lege handen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44