Nat recreatiegebied tot aan A58 Middelburgse rechter weigert rol van incassobureau te spelen PZC PZC Borrendamme in de schijnwerpers Komt Den Haag niet naar ons dan gaan we zelf Bosniëveteraan over de schreef Rijverbod en boete voor motorracen in zwembroek over A58 Haventje en strand moeten volgens plan Oranjeplaat meer allure geven Zangdienst Schip mogelijk ook trouwlocatie Veel prenten bij verkeerscontrole Boete voor beledigen agent Fikse buit bij woninginbraak Rijverbod voor Vlissinger Boetes bij verkeerscontrole Vrijspraak vermeende winkeldief agenda iL--' - -riü door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Door water in te laten in de Wilhelminapolder tot aan de A58 bij Arnemuiden ontstaat een groot gebied voor verblijfs- en dagrecreatie. Cam ping de Witte Raaf kan dan in zuidelijke richting uitbreiden. De Muidenweg moet daarvoor verlegd worden. Dat blijkt uit Deelgebiedsvisie Oranjeplaat van de gemeente Middelburg. Om meer recreatie toe te staan is het wel nodig dat de landings baan van Vliegveld Midden- Zeeland te draaien en te verhar den. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben het ar chitectenbureau Karelse van der Meer uit Rotterdam ge vraagd een ruimtelijke visie te ontwikkelen voor het gebied Oranjeplaat. Uitgangspunt van het plan is dat het eiland Lem merplaat een open, groene long blijft in het gebied. De openbare oevers bevinden zich aan de randen van het Veerse Meer en de private oevers zijn terug te vinden in het binnengebied. De Oranjeplaat zelf blijft be houden als terrein voor de dag recreatie. Rondom het Hotel van Beter Uit mag wel een nog nader aan te wijzen deel bebouwd worden. Laatste uitgangspunt van het plan is een onderzoek naar het verdraaien van de baan van het vliegveld om uitbreiding van de recreatie mogelijk te maken. Het college is tevreden over het plan. „Naar ons idee biedt de vi sie zowel op korte als op lange termijn mogelijkheden voor de in het gebied zittende onderne mers." Fietsen Waar nu nog de Wilhelminapol der is - en mogelijk straks water - moet aan het einde een fiets brug komen. Daardoor wordt het mogelijk om een beter rond je Veerse Meer te fietsen. Op de lange termijn stel Karelse van der Meer voor om een tunnel on der het spoor en de A58 aan te leggen richting het nieuwe ge- door Jeroen Boer MIDDELBURG - „Op hoge snelheid en slalommend op een motorfiets probeerde u een file te ontwijken. Dat is levensge vaarlijk", kapittelde rechter M. Klarenbeek gistermiddag een verkeersovertreder in de Mid delburgse rechtbank. De motor bestuurder uit Krabbendijke ontweek naar eigen zeggen ge woon de file. Op drie augustus 2003 reed de 31-jarige motorbestuurder op de A58. Omdat de man haast had om op het strand te komen, raasde hij met 150 kilometer per uur midden door een file die zich voortbewoog met 80 kilometer per uur. Diverse autobestuur ders in de file schrokken zich volgens een motoragent dood. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bied. Zo kan voorkomen wor den dat er sluipverkeer ontstaat door Arnemuiden en Lewedorp. Landbouwverkeer kan via de Steigerweg. Zeilschool De Oranjeplaat kan een 'kwali teitsimpuls' krijgen door aan de zuidzijde aan openbaar toegan kelijk haventje aan te leggen. Ook een zandstrand behoort tot de mogelijkheden. Om dagre creanten aan te trekken moeten er sanitaire voorzieningen ko men. Camping de Witte Raaf zou - eventueel samen met de christe lijke reisorganisatie Beter-uit Reizen - aan de zuidkant van Oranjeplaat bootjes kunnen verhuren, een zeilschool opstel len of een snackbar met terras exploiteren. Beter-uit Reizen zou het hotel kunnen opwaar deren tot een conferentiecen trum of een groepsaccommoda- tie. B en W zijn bereid een uitbreiding toe te staan, maar dan moet er wel een relatie zijn met het hotel. Bowlingbaan Als de Witte Raaf uitbreidt in zuidwestelijke ontstaat ruimte voor een zwembad, speeltuin en bowlingbaan. De camping zou dan fietsers kunnen toestaan om over het terrein te rijden om het rondje Veerse Meer rond te maken. In overleg met Karelse van der Meer heeft de camping al laten weten dat water inlaten in de Oranjepolder een aantrekkelijk idee is, maar weinig realistisch voor uitbreiding van de cam ping. Het kost te veel tijd en te veel geld. Of de overdekte voor zieningen, zoals de bowling baan en het zwembad, zichzelf terugverdienen is nog maar de vraag. De gemeenteraad van Middel burg bespreekt de plannen vol gend jaar januari. De Krabbendijkenaar is dan ook een gevaar op de weg, vol gens officier van justitie H. den Hartog. De verdachte kon zich niet voorstellen dat hij zó hard reed. „Ik had alleen een zwembroekje aan, want ik was op weg naar het strand. Dan lijkt zo'n snel heid mij wel heel ruig." Boven dien zat er een angstig aange legde medepassagier op de motor, waarmee hij naar eigen zeggen rekening hield. Bij nade re controle bleek ook het kente ken van de motor niet te klop pen. Op de vraag waarom hij met een valse nummerplaat rondreed, gaf de verdachte een duidelijk antwoord. „Ik wilde niet geflitst worden. Voor een eerdere verkeersover treding bleek het rijbewijs van de man afgenomen. Hierdoor is hij zijn baan als automonteur kwijtgeraakt. Daarom vroeg de man om zijn rij-ontzegging niet te verlengen. „Desnoods geeft u een hogere geldboete, maar mijn cliënt heeft zijn rijbewijs echt nodig om weer aan het werk te komen", aldus raads man D. Olie. De officier van justitie twijfelde niet aan de juistheid van het po litierapport. Omdat de man al eerdere verkeersovertredingen op zijn naam had staan, vond ze een verbeurdverklaring van de motor een gepaste straf. Daar naast was een rij-ontzegging van zes maanden volgens haar op zijn plaats. De rechter vond het afpakken van de motor te ver gaan. Bo vendien blijkt dat in de praktijk lastig: het voertuig is uit het po- litiedepot gestolen. De monteur was voor de diefstal de eerste verdachte, hij werd zelfs even opgepakt, maar bij een huiszoe king werd niets aangetroffen. De rechter gaf voor het onver antwoorde gedrag toch een rij ontzeggingvan negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast moet de man een boete van 750 euro betalen. GOES - Het Leger des Heils houdt zondag een adventszang- dienst. De muziek wordt ver zorgd door de jeugdband Eup- honia Goes. De dienst begint om 18.30 uur. Zo'n vierduizend lampen en lampjes werden gisteren aangebracht bij Borrendamme. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Twaalf zorgcentra in Ne derland worden in verband met de kerst dagen letterlijk in de schijnwerpers gezet. Het gaat om een initiatief van het energie bedrijf Eneco. Per provincie is een instel ling uitverkoren, voor Zeeland is dat de Arcuslocatie Borrendamme in Zierikzee. Zo'n vierduizend lampjes, waaronder een paar flinke spots, werden gisteren door medewerkers van een onderneming ge specialiseerd in feestverlichting aange bracht bij Borrendamme. Bij elkaar goed voor een vermogen van tien kilowattuur. Ook de energierekening hiervoor wordt betaald door Eneco, aldus locatiemana ger D. Deceuninck. Op de zijgevel van de entree tot het hoofdgebouw prijken uit de kluiten gewassen sneeuwvlokken. Een aantal hagen is voorzien van lichtnetten en de mooiste bomen krijgen door schijn werpers recht naar boven te richten een sprookjesachtige uitsti'aling. Een van de bewoners veegt, onder de indruk, buiten zijn schoenen op de straatstenen. „Dat mag wel voordat je onder zoveel moois doorloopt", zegt hij trots. Borrendamme dankt de bijzondere kerst sfeer aan een inzending van verzorgster, Lenie de Kam. Om in aanmerking te ko men moest in één pakkende zin worden gemotiveerd waarom de betrokken instel ling graag in de schijnwerpers wilde staan. De Kam vond een zinspeling op de komende sloop en nieuwbouw van het complex op z'n plaats: „Omdat onze in stelling plat zal gaan, willen we dit jaar nog extra in het volle licht staan." De twaalf prijswinnaars komen bovendien in aanmerking voor de plaatsing van een zo geheten zonnezuil, waarmee duurzame energie kan worden opgewekt. Wie dat ten deel valt, wordt later bekendgemaakt. Tijdsklok Deceuninck heeft bij de gemeente na vraag gedaan of er een bezwaar bestaat om de verlichting 's nachts te laten bran den, in verband met eventuele overlast voor de omgeving. Daarover was gisteren nog" geen duidelijkheid. De installatie is voorzien van een tijdklok en kan naar eigen wens worden ingesteld. In dat ver band wordt ook nog bekeken of de bewo ners van het zorgcentrum hinder onder vinden van het felle licht van de schijn werpers. De verlichting wordt na de jaar wisseling weer weggehaald door Ron Magnée MIDDELBURG - Rechter M. Klarenbeek van de Middelburg se rechtbank weigert de rol van incassodienst voor de Neder landse Spoorwegen (NS) te spe len. Dat bleek gisteren tijdens toen een wanbetaler van de NS zich voor de rechter moest ver antwoorden. De 62-jarige Vlissinger had in een periode van iets meer dan twee maanden acht keer zonder kaartje met de trein gereisd. In die tijd was de man door zijn baas ontslagen. Bovendien had hij geen dak meer boven zijn hoofd. Daarom zwierf hij een tijd lang door Nederland. Maar omdat hij volledig aan de grond zat, kon het geld er voor de treinkaartjes niet meer vanaf. ,Ik had geen geldMaar dat heb ik wel elke keer aan de conduc teur doorgegeven", verklaarde de man. Een heel ander vergrijp betrof een auto die niet verzekerd was. Ook hier was de financiële krapte van de man de oorzaak waardoor hij de premie niet kon betalen. Bovendien verklaarde de Vlissinger dat hij zijn auto aan een kennis had uitgeleend die naar Roemenië wilde. De Vlissinger zag zijn kennis en de auto niet meer terug. Officier van justitie H. den Har tog had wel enig medelij den met de man die van zevenhonderd eux'o per maand moet zien rond te komen. Maar justitie kan het niet door de vingers zien als rei zigers niet voor hun treinkaartje betalen, stelde zij. De officier eiste acht maal de ge bruikelijke zestig eui-o voor het zwartrijden. Vier boetes, in to taal 240 euro, wilde ze voor- waardelijk opleggen met een proeftijd van twee jaar. De an dere moesten direct betaald worden. Voor het onverzekerd rondrijden met de auto eiste ze nog eens driehonderd euro en vier maanden onvoorwaardelij ke rij-ontzegging. Rechter M. Klarenbeek vond de straf voor het zwartrijden te veel. Als de NS de onkosten te rug wil vorderen moet ze maar zelf een civiele procedure begin nen. En als de NS een dergelijke procedure zou aanspannen, zou er ook nog het gevaar zijn van een dubbele bestraffing. De Vlissinger kreeg voor het zwart rijden dan ook niet meer dan één onvoorwaardelijke boete van zestig euro en zeven voorwaar delijke boetes van zestig euro met een proeftijd van een jaar. De autoverzekering nam de rechter hoog op. Hiei-voor kreeg de Vlissinger een boete van drie honderd euro en een onvoor waardelijke rij-ontzegging van vier maanden. GOES - De Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland heeft oi bij de gemeente Goes een aanvraag ingediend om de twe master De Avontuur officieel tot huis der gemeente aan te w. zen. Aanwijzing zou betekenen dat ook via de gemeente Go huwelijken op een varend schip kunnen worden gesloten. V rige week nam de gemeenteraad van Reimerswaal de besli sing dat de Avontuur voortaan als trouwzaal dienst kan doe GOES - De politie hield gisteren tussen half acht en half dr verkeerscontroles in en rond Goes. In totaal zeventig bekei ringen uitgeschreven. Negen voetgangers, dertien fietsers vier automobilisten negeerden het rood licht. Dertig bekei ringen waren voor het niet dragen van de autogordel. Verd> reden dertien fietsers zonder verlichting, belde een automi bilist 'handmatig' en droeg één bromfietser geen helm. MIDDELBURG - Een 17-jarige bromfietser uit Middelhui heeft gisterochtend een boete gekregen, orxidat hij een agex beledigde. De jongen werd tijdens een verkeerscontrole op c Vrijlandstraat aangehouden, omdat agenten zijn bromm< wilden controleren. De jongen schold de agenten uit, waarr hij op de bon werd geslingerd. MIDDELBURG - Bij een inbi'aak in een woning aan de S< geerssingel in Middelburg hebben onbekenden tussen ha vier en vier uur gisterochtend enkele honderden eux-o's aa contanten en fotoapparatuur ter waax-de van honderden ei ro's gestolen. De toegang tot de woning werd geforceerd. VLISSINGEN - Een 32-jarige automobilist uit Vlissinge heeft in de nacht van dinsdag op woendag een proces-verbaó en een rijverbod gekregen van drie uur. De man werd om 1.4 uur aangehouden op de Badhuisstraat in zijn woonplaat: Uit een ademanalyse bleek dat hij 1,7 maal te veel had ge dronken. MIDDELBURG - Bij een verkeex-scontrole in de Middelburg se wijk Dauwendaele heeft de politie gisterochtend 45 bekeu ringen uitgedeeld. Dertien bromfietsers hadden een te groo vermogen. Nog eens tien brommer werden op de bon geslin gerd voor te veel geluid. Zeven automobilisten kregen eei boete voor het niet dragen van de gordel. Verder waren een be keuringen voor: een verlopen APK-keuring, geen verlichtinj en te snel lijden. MIDDELBURG - Had een 31-jaxige man uit Goes bewust o per ongeluk een verfmengtube van Gamma in zijn zak ge stopt? In elk geval probeerde de Goesenaar gisteren in Mid delburg de politierechter te oveiiuigen van zijn onschuld. He was volgens hem per ongeluk gegaan. Daarin kon ook officie: van justitie R. Rammeloo zich vinden. Politierechter A. Jans sens zag het als een vergissing en sprak hem vrij. door Wout Bareman PHILIPPINE - De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten ge zamenlijk optrekken richting Den Haag. Het is tijd voor een zwaardere lobby dan voorheen. Burgemeester J. Sala van Sluis pleit onder het motto 'Komt Den Haag niet naar ons, dan gaan wij wel naar Den Haag' vqor een jaarlijkse presentatie van de re gio op het Binnenhof; eentsoort voorjaarsmarkt. Sala constateerde, tijdens een bijeenkomst van de Bi'abants- Zeeu wse Werkgeversvereniging (BZW) in Philippine, dat Zeeuws-Vlaanderen zich veel te bescheiden opstelt. „We mogen best wat trotser zijn op de kwa liteit van het bedrijfsleven, het wonen en werken én de onder- nemerszin. Als een Amsterdam mer zich met zijn collectie oude px-entbriefkaarten in Den Haag meldt, krijgt hij prompt subsi die. Wij moeten voor elke subsi die vechten. Laten we dat dan ook doen!" Sala en zijn collega's J. Lonink van Temeuzen en J. Mulder van Hulst zagen oneindig veel per spectief in een nauwe samen werking van de drie gemeenten. Lonink: „Het zal best wel eens kx-aken, maar heel belangrijk is dat je elkaar iets gunt." Een 'mars op Den Haag' heeft overigens alleen zin als daar een goed profiel van de regio kan worden gepresenteerd, meende hij. En daarbij is samenwerking het toverwoord, niet alleen tus sen de drie gemeenten, maar ook met het bedrijfsleven en de on- derwijssectoi". „Regio's concuri'eren met el kaar; ze proberen aantrekkings kracht uit te oefenen op potenti ële bewoners en bezoekex-s, op toeristen. Een uiterst belangrij ke factor in de concurrentie- strijd wordt gevormd door de ruimte die we hier te bieden hebben. Onze troeven zijn dui delijk en daarin moeten we in vesteren." Lonink vond het tijd voor een 'positief regionaal imago'. Ook burgemeester Mulder ont popte zich als een x-egelx-echte 'positivo'. Hij vroeg zich wel af of Zeeuws-Vlaanderen inmid dels echt bij Zeeland hoort. „Zonder me op te willen stellen als Calimero loopt mijn bloed- druk snel op als ik hoor dat de Roosevelt Academy - we zeggen natuurlijk niet 'academie' - zc ontzettend belangrijk is vooi Zeeland omdat de universitei ten in ons land zo ver weg zijn. Terwijl we notabene op twintig kilometer afstand de Universi teit van Gent hebben... Die tun nel... daar mogen we best trots op zijn. Maar als tijdens een bloedhete zomer de batterijtjes in. de t-tags voor de tolpassage leeglopen, leidt dat tot een hoop geneuzel via de omroep. Is het omdat die tunnel naar Zeeuws- Vlaanderen loopt?" De drie burgemeesters waren het over één ding roerend eens: er moet eendrachtig worden ge streefd naar een nieuw fris ima go voor de regio, ja, voor heel Zeeland. En het gezeur over de 'Welkom in Zeeland'-campagne moet ook afgelopen zijn. Die beklijft namelijk wel degelijk. STREEKACTIVITEITEN GOES - Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; «RUIMINGEN - Gemeentehuis 19.30 uur: Commissievergadering Wonen en mi lieu; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiénten; Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Boomtoppers, op de fiets of te voet door de bomen het bos zien en de topbomen om je heen; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- 17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; 19.30 uur: Diapresentatie doorde Vereni ging Wereldcontactdag over Australië als ideaal vakantieland;Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering wo nen en milieu; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Kleine Sluis, 09.30 uur: Ontvangst van Sint Nicolaas; Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Socië teiten sjoelen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde. Het Veerse meer bij Oranjeplaat. donderdag 4 december 2003 door Ron Magnée MIDDELBURG - Een 32-ja- rige Middelburger die in Bos nië heeft gediend, is door de kantonrechter veroordeeld tot zeshonderd euro boete en een voorwaardelijke rij-ont zegging van vier maanden. Op 4 oktober 2002 reed hij met zijn auto over de Nieuwe Vlissingseweg met een snel heid van 156 kilometer per uur. Ter plekke is 7 0 kilome ter toegestaan. Hij had juist daarvoor gehoord dat zijn vrouw hem wilde verlaten. Dat was voor hem de reden om plankgas naar huis te rij den. „Het interesseerde me niks meer", verklaarde hij ter zitting. Inmiddels is niet al leen de relatie op de klippen gelopen, maar is hij ook zijn baan en zijn huis kwijtge- x-aakt. De Middelburger is een Bosnië-veteraan. Door die uitzending heeft hij nog steeds psychische proble men. Zo is het voor hem een opgave om met het openbaar vervoer te reizen, gezien de grote hoeveelheid mensen die hij daar tegenkomt. De rechter hield rekening met de specifieke omstan digheden en gaf een boete en een voox*waardelijke rij-ont zegging van vier maanden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35